Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε Symbian s60v5 (5800) σταματησε να λειτουργει το internet radio. Και ηταν πολυ βολικο για streaming.... Κριμα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Πλέον το internet radio δεν είναι διαθέσιμο στο store.

Επίσης οι εφαρμογές τις nokia τώρα λένε "by Microsoft Mobile"

 

Και σε Symbian s60v5 (5800) σταματησε να λειτουργει το internet radio. Και ηταν πολυ βολικο για streaming.... Κριμα.

 

Απίστευτο! Μέχρι πριν 1-2 βδομάδες την χρησιμοποιούσα. Το έκαναν και αυτό.

 

Για αυτό και σιχαμένη εταιρεία πέθανες και το χαίρομαι πλέον. Θα κάνω πάρτυ κάθε χρόνο την ημερομηνία που ξεπουλήθηκες σε τόσο ξεφτυλισμένη τιμή όση και η αξία σου. Στα ακουμπούσα χρόνια και έτσι μου συμπεριφέρθηκες. Μέχρι να βγει καινούργιο lumia που να μην έχει ίχνος από το όνομα σου, windows phone δεν αγγίζω.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Λίγες μέρες; Ο καιρός έχει σταματήσει από την αρχή του έτους!

http://symbian-developers.net/nokia-weather-service-discontinued/

Το SPB weather που έχω μέχρι πριν 1 εβδομάδα κανονικά έκανε update.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ εδώ και μέρες την κουβέντα σας και επειδή είναι πάρα πολύ ωραία και χρήσιμη μπορείτε να συνεχίσετε εδώ Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian.

 

Θα μεταφέρω και τα μηνύματα σας για να είναι όλα μαζεμένα σε ένα μέρος.

 

Ευχαριστώ :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω εγκατεστημένη εδώ και χρόνια στο N8 μου μια εφραμογή που λέγεται Numo και η οποία σου εμφανίζει σε full screen το sms μόλις αυτό έρθει στο κινητό σου (δεν χρειάζεται να πατήσεις εμφάνιση μηνύματος ή ότιδήποτε άλλο!) Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω ωστόσο τους τελευταίους μήνες είναι το εξής: κάθε φορά που έρχεται μήνυμα συνδέεται στο ίντερνετ για να κατεβάσει μια διαφημισούλα, γεγονός που δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα καθώς το να ξεκλειδώνω το κινητό και να βλέπω απευθείας το μήνυμα που μου έχει έρθει είναι για εμένα πολύτιμα χρηστικό! Ωστόσο, πολλές φορές (τις περισσότερες) τρώει κάποιο κόλλημα και μου διατηρεί τη σύνδεση ανοικτή, με συνέπεια (χωρίς να γίνεται χρήση δεδομένων) να έχω μια ενεργή σύνδεση δεδεμένων που αν δεν την πάρω χαμπάρι να τη σταματήσω χειροκίνητα μπορεί να λειτουργεί επ' αόριστον!

 

Μπορεί κανείς να μου δώσει λύση σε αυτό; 'Η ακόμα καλύτερα, υπάρχει κάποια παρεμφερής εφαρμογή που δεν χρειάζεται να συνδέεται στο ιντερνετ;;;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις χακαρισμένο τηλέφωνο, μπορείς να το σκοτώνεις με το killlme

 

Χακαρισμένο έχω! Εννοείς να το κάνω κάθε φορά που συμβαίνει χειροκίνητα ή υπάρχει αυτοματοποιημένος τρόπος;

 

Κι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοια εφαρμογή... Ψάξε την στο store και βρες την πουθενά στο ίντερνετ αν έγινε επί πληρωμή, όνομα δε θυμάμαι...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει εφαρμογή που να δίνει πρόσβαση σε WiFi storage συσκευές; Έχω ένα Kingston Mobilelite Wireless G2, που δημιουργεί δικό του WiFi hotspot, ώστε να έχεις πρόσβαση στα αποθηκευτικά μέσα που συνδέεις πάνω του (USB drives, SD/microSD cards). Από την Android συσκευή μου έχω πρόσβαση μια χαρά στη συσκευή αυτή, είτε μέσω X-plore είτε μέσω του Root Explorer, μέσω των λειτουργιών LAN και SMB folders αντίστοιχα. Έψαξα και βρήκα ότι στο Symbian υπήρχε η εφαρμογή myExplorer, την οποία και έχω εγκατεστημένη στη Ν8 μου. Όσο κι αν προσπάθησα όμως, δε μπόρεσα να βρω άκρη αν υποστηρίζει τέτοιου είδους WiFi συσκευές, ή συνεργάζεται μόνο με υπολογιστή.

 

Τα φώτα σας κάποιος...

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι έγινε με το cuteradio;

Τι έγινε; Δεν λειτουργεί; Σε μένα παίζει πάντως...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί απλά δεν υπάρχει η σελίδα του

http://marxoft.co.uk/category/cuteradio/ βγάζει nothing found

και κάπου διάβασα ότι δεν θα βγει νέο update

 

EDIT:

 

Απ' ότι φαίνεται τον μήνυσε το tunein!

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?p=1432566#post1432566

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί απλά δεν υπάρχει η σελίδα του

http://marxoft.co.uk/category/cuteradio/ βγάζει nothing found

και κάπου διάβασα ότι δεν θα βγει νέο update

 

EDIT:

 

Απ' ότι φαίνεται τον μήνυσε το tunein!

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?p=1432566#post1432566

:shock:

 

Μάλιστα... Οπότε πιθανά θα πάψει και να λειτουργεί υποθέτω... Μένει μόνο το παλιό Grab Radio... Και αποθηκευμένοι σταθμοί στο Nokia Internet Radio... Πότε θα σταματήσουν να πολεμάνε ακόμα και τώρα το Symbian??? :protest:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Λέει θα έχει και άλλη αναβάθμιση πάντως ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα σταματήσουν να πολεμάνε ακόμα και τώρα το Symbian??? :protest:

 

Ποτέ. Είναι πολύ Ευρωπαϊκό, για να υπάρχει και σαν όνομα μόνο. :shifty:

 

Edit: Πού @#$% είναι οι οδηγίες και το cfw του lagoskon; :p

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ. Είναι πολύ Ευρωπαϊκό, για να υπάρχει και σαν όνομα μόνο. :shifty:

 

Edit: Πού @#$% είναι οι οδηγίες και το cfw του lagoskon; :p

Δεν πειράζει εμείς συνεχίζουμε να αντιστεκόμαστε!!! Έξω οι εχθροί του Symbian! :kill:

:p

 

Αν εννοείς το Pureslim 3 LE, είναι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=353057

 

και οδηγίες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350736

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει εμείς συνεχίζουμε να αντιστεκόμαστε!!! Έξω οι εχθροί του Symbian! :kill:

:p

 

Αν εννοείς το Pureslim 3 LE, είναι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=353057

 

και οδηγίες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350736

 

:lol: Όσο για την Pureslim, έχω N8. :p

 

Επίσης, στις οδηγίες του flashing, η rom είναι για dark grey κι εγώ έχω πράσινο. Θα το κλαίω το κινητό αν περάσω τη συγκεκριμένη rom; :lol:

 

Edit.1: Ένα ευχαριστώ δεν είπα. Thanks!

Edit.2: Χμ.. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει από πού θα κατεβάσω το Phoenix; Έχω βρει ποια έκδοση χρειάζομαι αλλά, όπως όλα τα πράγματα στο internet, είμαι σίγουρος ότι τα μισά αποτελέσματα στο bing θα είναι παλιά ή "όχι σωστά".

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

:lol: Όσο για την Pureslim, έχω N8. :p

 

Επίσης, στις οδηγίες του flashing, η rom είναι για dark grey κι εγώ έχω πράσινο. Θα το κλαίω το κινητό αν περάσω τη συγκεκριμένη rom; :lol:

:lol: Ωραίος! :up:

 

Κοίτα για να είσαι σίγουρος, πάρε μια καλή μπογιά ανεξίτηλη σε σκούρο γκρι και βάψτο πρώτα. Έτσι θα την ξεγελάσεις την rom και όλα θα είναι κομπλέ! :D

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

:lol: Ωραίος! :up:

 

Κοίτα για να είσαι σίγουρος, πάρε μια καλή μπογιά ανεξίτηλη σε σκούρο γκρι και βάψτο πρώτα. Έτσι θα την ξεγελάσεις την rom και όλα θα είναι κομπλέ! :D

 

:lol: Έλα, εξυπνάδες! :lol: ( πλάκα κάνω )

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

Μάλιστα... Οπότε πιθανά θα πάψει και να λειτουργεί υποθέτω... Μένει μόνο το παλιό Grab Radio... Και αποθηκευμένοι σταθμοί στο Nokia Internet Radio... Πότε θα σταματήσουν να πολεμάνε ακόμα και τώρα το Symbian??? :protest:

 

Στο ημερήσιο διάβασα ότι ο developer ζήτησε να βάλουμε την προηγούμενη έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Στο ημερήσιο διάβασα ότι ο developer ζήτησε να βάλουμε την προηγούμενη έκδοση

Την προηγούμενη; Βασικά αν την κατέβασαν που θα την βρούμε; Θυμάμαι που δεν είχε μέσα το tunein, οπότε λογικά θα είναι εντάξει με αυτούς...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με το Quasar MX Pro, (το 1.8.) το εγκατέστησε κανένας άλλος; Η ενημέρωση βγήκε μέσα Ιουλίου, αλλά είναι πολύ buggy... Ο οριζόντιος προσανατολισμός δεν λειτουργεί σωστά κι επίσης έχουν εξαφανιστεί τα ελληνικά. Από το μενού επιλέγω ελληνικά, αλλά παραμένουν αγγλικά. Τι γίνεται με αυτό; Στην 1.7 είχε τέτοια προβλήματα; Μετά το φλασάρισμα δεν το ξαναχρησιμοποίησα και δεν το πολυθυμάμαι...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη; Βασικά αν την κατέβασαν που θα την βρούμε; Θυμάμαι που δεν είχε μέσα το tunein, οπότε λογικά θα είναι εντάξει με αυτούς...

 

Εγώ την είχα κρατήσει. Πάλι καλά

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απώλεια για το Symbian. Δεν λειτουργεί κανένα πρόγραμμα για το Dropbox, λόγω ενός "ξεχασμένου" bug (που δεν πρόκειται να διορθωθεί προφανώς, αφού έχει σταματήσει προ πολλού η υποστήριξη). Περισσότερα και στο http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/19996_Dropbox_login_changes_uncover_.php

 

Ο μόνος τρόπος για να συνδεθεί κανείς από μια συσκευή Symbian είναι μέσω ενός 3rd party browser π.χ. Opera σύμφωνα με τις επίσημες πληροφορίες. Cutebox, Dropian, FilesPlus κλπ κατά την προσπάθεια σύνδεσης οδηγούν σε συνεχείς επανεκκινήσεις της συσκευής, ή απλώς κολλάνε εντελώς. Επομένως, εκτός από το FilesPlus που έχει περισσότερες λειτουργίες, τα υπόλοιπα προγράμματα πρέπει να απεγκατασταθούν το συντομότερο. Αντίο cutebox...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...