Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπράβο σου που ποστάρεις όλα τα νέα. Είσαι μεγάλη βοήθεια στο να κρατιόμαστε ενήμεροι !

:)

 

Σε ευχαριστώ πολύ, δυστυχώς δεν τα προλαβαίνω όλα, κάποιες φόρες απλά δεν postάρω γιατί ξέρω ότι πλέον η είδηση είναι μπαγιάτικη ή απλά λόγω δουλειάς... :)

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας παιδιά! Θέλω να μεταφέρω τις επαφές (περίπου 500) κάποιο γνωστού μου από BlackBerry Bold 8520 σε Android (LG). Αυτός ο τρόπος στο βίντεο ισχύει και για το δικό μου μοντέλο; http://youtu.be/eIg0c3ovQLY Είναι ασφαλής τρόπος; Δυστυχώς δεν το έχω στα χέρια μου το κινητό και όταν θα γίνει η διαδικασία δεν θα έχω πολύ χρόνο αλλά ούτε και κάποιο υπολογιστή στη διάθεσή μου. Κάθε βοήθεια σας θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα! :!::help: Edited by jumaru17
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

θα ήθελα να κάνω μία πρόταση..

να αρχίσουν οι developers των android εφαρμογών, να μετατρέπουν τις εφαρμογές τους για το bb λογισμικό.

Ειδικά από την στιγμή που θέλει απλά λίγα λεπτά από τον χρόνο τους!

http://bb10bars.net/bb10-sideloading-tool/

 

Πως σας φαίνεται?

 

 

Προς moderator:

Θα μπορούσα να κάνω το ίδιο post στο section των ελληνικών android εφαρμογών????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω ενα blackberry 9320 Curve και εχει εδω και 4 ημερες που η οθονη του ειναι λευκη και τρεμοπαιζει λειτουργει κανονικα πηρα απο αλλο τηλεφωνο και χτυπουσε εβγαλα και και ξαναεβαλα την μπαταρια αλλα τιποτα η οθονη παραμενη λευκη τη να κανω? (με το ειχε ξανακανει ποιο παλια αλλα επανηρθε μονο του μετα απο μια μερα)
Link to comment
Share on other sites

Ίσως φταίει η υγρασία. Προσπάθισε να το ξηράνεις λίγο (ΟΧΙ ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ) στον ήλιο η κοντά σε συσκευή και να ζεσταθεί παθητικά μπας και.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Η μετατροπή αυτή δεν εγγυάται ότι η εφαρμογή θα λειτουργήσει σωστά, οπότε δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται. Επιπλέον, με την τελευταία leaked έκδοση λογισμικού, μπορείς να εγκαθιστάς εφαρμογές σε .apk μορφή χωρίς την ανάγκη μετατροπής.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω ενα blackberry 9320 Curve και εχει εδω και 4 ημερες που η οθονη του ειναι λευκη και τρεμοπαιζει λειτουργει κανονικα πηρα απο αλλο τηλεφωνο και χτυπουσε εβγαλα και και ξαναεβαλα την μπαταρια αλλα τιποτα η οθονη παραμενη λευκη τη να κανω? (με το ειχε ξανακανει ποιο παλια αλλα επανηρθε μονο του μετα απο μια μερα)

 

Τα συμπτώματα αυτά σχεδόν σίγουρα δέιχνουν βλάβη, είτε στην οθόνη (το πιο πιθανό) είτε στην πλακέτα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αν είδα καλά δεν άνοιξε κάποιος θέμα για τα bbm channels. Με την νέα αναβάθμιση του bbm (για πολλούς το καλύτερο instant messaging), πλέον υπαρχει η δυνατότητα να παρακολουθείς νέα φίλων, καλλιτεχνών. εταιριών, αθλητικών ομάδων κτλ μέσω "καναλιών". Η λογική κοινή όπως πριν, είτε γνωρίζεις το PIN, είτε σκανάρεις το barcode, είτε κανεις searching....

 

Τί λέτε να προτείνουμε κάποια?

 

Κάνω την αρχή....

Blackberry C0001F622

Crackberry C00012B19

The bbm channel C00124E76

talkSPORT C0027F917

Mercedes AMG Petronas C00011785

 

και κάποια που βρήκα "ελληνικά" channels

 

greekberry C0010B9A5

Epilisis C0024EF0C

Flycraft C00114249

TZapps C0005A9A9

Lefkada C00200A28

 

και άλλα πολλά πολλά και ενδιαφέροντα.

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

το crackberry θα το βαλλω:)

ωραιος φιλε !

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα παιδιά!! Είμαι και εγώ κάτοχος μιας συσκευής blackberry του blackberry bold 9780. Έχω βάλει και την τελευταία αναβάθμιση. Έχω ένα πρόβλημα με τους χάρτες. Ενώ στα device applications της συσκευής οι maps είναι εγκατεστημένοι στις εφαρμογές δεν υπάρχει κάποιο εικονίδιο maps για να ανοιξω την εφαρμογή και να δω τους χάρτες και την τοποθεσία μου. Τι πρέπει να κάνω?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Στο 9780 χρειάζεται bis για να παίξουν οι χάρτες. Το έχεις ενεργό στη γραμμή σου;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους.

Μια βοηθεια παρακαλω γιατι εχουν σπασει τα νευρα μου.

Εχω εναν εταιρικο λογαριασμο email σε microsoft outlook web app.

Οσες φορες και αν εχω προσπαθησει να τον συνδεσο με την εφαρμογη του playbook ειναι αδυνατο.

Εννοειται βεβαια οτι μεσω browser μπαινω κανονικα.

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και με τα 2 android κινητα που εχω στα οποια ομως εχω αγορασει εφαρμογει την ''web app'' και μπαινω κανονικα απο εκει.

Γνωριζει καποιος να μου πει τι μπορει να κανω λαθος?Υπαρχει περιπτωση να μην μπορει να συνδεθει με την εφαρμογη τις RIM και να μπαινει μονο μεσω browser?

Θελω να αγορασω ενα Z10 και προσπαθησα να το συνδεσω και εκει αλλα ηταν αδυνατο.

pls τα φωτα σας μπας και βγαλω ακρη μιας και το Ζ10 με περιμενει στην γωνια αλλα ειναι αδυνατο να κανω κινηση αν δεν μπορω να το συγχρονισω με το outlook web app.:worry:

My collection

Zopo c2 - htc trophy - Ericsson x8 - lenovo p770

Apple ipad1 - lenovo a1 - motorola xoom 2 - blackberry playbook

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

Μια βοηθεια παρακαλω γιατι εχουν σπασει τα νευρα μου.

Εχω εναν εταιρικο λογαριασμο email σε microsoft outlook web app.

Οσες φορες και αν εχω προσπαθησει να τον συνδεσο με την εφαρμογη του playbook ειναι αδυνατο.

Εννοειται βεβαια οτι μεσω browser μπαινω κανονικα.

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και με τα 2 android κινητα που εχω στα οποια ομως εχω αγορασει εφαρμογει την ''web app'' και μπαινω κανονικα απο εκει.

Γνωριζει καποιος να μου πει τι μπορει να κανω λαθος?Υπαρχει περιπτωση να μην μπορει να συνδεθει με την εφαρμογη τις RIM και να μπαινει μονο μεσω browser?

Θελω να αγορασω ενα Z10 και προσπαθησα να το συνδεσω και εκει αλλα ηταν αδυνατο.

pls τα φωτα σας μπας και βγαλω ακρη μιας και το Ζ10 με περιμενει στην γωνια αλλα ειναι αδυνατο να κανω κινηση αν δεν μπορω να το συγχρονισω με το outlook web app.:worry:

 

Μέσω blackberry bridge. Υποθέτω οτι έχεις blackberry smartphone

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας

Παλαιός χρήστης BlackBerry και το έχω παρατήσει λίγο για τις άλλες πλατφόρμες.

Θέλω να ρωτήσω, επειδή παλαιότερα σχεδίαζα UI themes, υπάρχει αυτή η δυνατότητα τώρα;

Επίσης πως μπορεί να βλέπει κάποιος το carrier logo στην home screen;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν themes στο BB10. Μόνο επιμέρους αλλαγές γίνονται σε περιορισμένη έκταση.

 

Για το logo, εννοείς να το βλέπεις αντί να φαίνεται πχ το "vodafone gr" όπως μπορείς να κάνεις στο iphone; Δεν γίνεται κάτι τέτοιο, αλλά ποια η χρησιμότητα; Ούτως ή άλλως στη homescreen δεν φαίνεται το όνομα του φορέα σου, παρά μόνο όταν είναι κλειδωμένο ή όταν κάνεις swipe down.

 

Είχες ρωτήσει και σε άλλο θέμα και διέγραψα εκείνη την ερώτηση.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα!

 

Ως χρήστης κινητών τηλεφώνων άλλαξα αρκετές μάρκες και τώρα έφτασα στο Blackberry Z10 με το πιο πρόσφατο update!

Υπέροχο κινητό!!! δεν έχω άλλα λόγια να το περιγράψω!

Έχω ένα θέμα όμως...

το κινητό μου δεν έχει την εναλλαγή των 2 προφίλ (Personal and Work), έψαξα κάτι λίγα και θέλει ένα BES (δεν έχω ιδέα τι είναι :rolleyes: )

επίσης από ότι είδα από την blackbery.com δεν υποστηρίζεται στη Ελλάδα (μακάρι να κάνω λάθος)

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει 1ον εάν μπορώ να το ενεργοποιήσω στην συσκευή μου και 2ον πως, βήμα-βήμα, θα το κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Το work profile ενεργοποιείται μονο σε BES (εταιρικο software για mobile συσκευες απο την BlackBerry). Αρα αν δεν εχει η εταιρια BES server δεν μπορεις να το ενεργοποιησεις.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το work profile ενεργοποιείται μονο σε BES (εταιρικο software για mobile συσκευες απο την BlackBerry). Αρα αν δεν εχει η εταιρια BES server δεν μπορεις να το ενεργοποιησεις.

 

όταν λες "εταιρία" εννοείς εκεί που δουλεύω; γιατί δεν έχει (η Ελλάς χρόνια είναι πίσω σε αυτά, άσε)

δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να δημιουργήσω κάτι εγώ από μόνος μου; κάτι διάβασα στην ιστοσελίδα της bb για ένα app με το όνομα express το οποίο είναι free, δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ενεργοποίησης;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είδες είναι το BES express. Χρειάζεται exchange server για να πατήσει, δεν είναι κάτι που το κάνεις στο σπίτι. Η λειτουργία των προφίλ που ψάχνεις εφαρμόζεται σε εταιρικό περιβάλλον ώστε ο χρήστης να μπορεί να διαχωρίσει τη δουλειά από τα προσωπικά του σε μία συσκευή. Το work κομμάτι το "ελέγχει" η εταιρεία.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αν μπορείτε να μου πείτε/στείλετε λινκ με βίντεο κ.λπ. τις διαφορές-ομοιότητες, "καλύτερο-χειρότερο" μεταξύ bb10 & android kit kat

 

κανένας ΒΒάκιας? όλοι για μπάνια είναι? :p

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

κανένας ΒΒάκιας? όλοι για μπάνια είναι? :p

 

καλημέρα φίλε , ρίξε μια ματιά

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5546697#post5546697

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε , ρίξε μια ματιά

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5546697#post5546697

 

ευχαριστώ, το κοιτάω άμεσα

 

EDIT : ενδιαφέροντα πράγματα, για μεταφορά δεδομένων με PC χρειάζετε καμία μούφα τύπου iTunes, ή είναι χύμα όπως Android?

Edited by AnteGeia13
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, το κοιτάω άμεσα

 

EDIT : ενδιαφέροντα πράγματα, για μεταφορά δεδομένων με PC χρειάζετε καμία μούφα τύπου iTunes, ή είναι χύμα όπως Android?

 

γίνεται και με τους 2 τρόπους

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...