Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι 17,0166 ευρώ.

Εγώ βρήκα την ισοτιμία στο ίντερνετ, την πέρασα στην εφαρμογή "Μετατροπέας¨του κινητού μου και τα βρίσκω κατευθείαν.

:down:

 

 

εινια 28Ε περιπου

http://www.xe.com/ucc/convert.cgi

:up:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά η ισοτιμία με λίρα με κάποια πάνω κάτω, εκτός από πέρυσι τον Δεκέμβρη που είχε φτάσει σχεδόν στο 1:1 (η καλύτερη εποχή για EBAY:):) ) παίζει στο 1,15 υπέρ της λίρας.

Οπότε οι 23,99 λίρες μας κάνουν περίπου 27,5€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ουπς.. σόρρυ. Δεν πρόσεξα το σύμβολο γιατί οι τιμές που κοιτάζω εγώ στο ebay είναι σε δολάρια και το υπολόγισα σε δολάρια!
Link to comment
Share on other sites

Ουπς.. σόρρυ. Δεν πρόσεξα το σύμβολο γιατί οι τιμές που κοιτάζω εγώ στο ebay είναι σε δολάρια και το υπολόγισα σε δολάρια!

Το αγγλικό ebay είναι σε λίρες και το αμερικάνικο σε δολλάρια. Γερμανικό, ιταλικό κ.ο.κ, σε ευρώ. :rolleyes:

Αν βρήκες το προϊόν από το global.ebay.com τότε έκανε μετατροπή με την τρέχουσα ισοτιμία.

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω λινκ για τις ισοτιμίες δεν μου ανοίγει. Μπορείτε να χρησιμοποιείται και αυτό:

http://www.loupassis.gr/euro-el.jsp

 

Επίσης επειδή είμαι νέος χρήστης στο ebay.. έχω ψιλομπερδευτεί! Η διαφορά του global.ebay.com με το ebay.com είναι μόνο η γλώσσα?

Έκανα αναζήτηση από το ebay.com για κάτι ακουστικά και μου βρήκε 7 αποτελέσματα + 2 που λέει "found in eBay Stores" και έβαλα για προορισμό Ελλάδα.

Στο global.ebay.com βρήκε 9 αποτελέσματα για τα ακουστικά χωρίς να μου εμφανίζει αποτελέσματα από eBay stores και ήταν από διαφορετικά άτομα!

 

Τέλος.. σε κάποια αποτελέσματα μπορεί να λέει οτι τα έξοδα αποστολής είναι δωρεάν και μόλις ανοίγεις το προϊόν να σου λέει οτι έχει τελικά έξοδα!

Link to comment
Share on other sites

To global.ebay.com ειναι για εμενα πιο βολικο για τους εξης λογους οταν του ορισεις γλωσσα και χωρα.

 

Ολες οι αξιες φαινονται και σε ευρω

ΟΛΑ τα αποτελεσματα της ερευνας ειτε διευκρινιζονται τα εξοδα αποστολης ειτε οχι ,αποστελλονται στην Ελλαδα. (αναφερομενο και στην ερωτηση του navi55)

Link to comment
Share on other sites

navi, το global αναζητεί σε όλα τα ebay, πλην των καταστημάτων, σε αντίθεση με τα εγχώρια που αναζητούν μόνο μέσα στο δικό τους site. Αυτός είναι και ο σκοπός του, είναι μια πολύγλωσση μηχανή αναζήτησης για το ebay.
Link to comment
Share on other sites

Μετατροπή ισοτιμιών προσφέρει και το google.. Γράψτε απλά "29 uk pounds to euros" στο πεδίο αναζήτησης του google που προσφέρει ο browser που χρησιμοποιείτε.. Αντίστοιχα μπορείτε να κάνετε μετατροπές και σε άλλα νομίσματα..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Να βάζετε κάτιτί παραπάνω στην κάρτα γιατί η μετατροπή μπορεί να γίνει με λίγο διαφορετική ισοτιμία και να απορριφθεί το αίτημα στην κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως καλό είναι να ψάχνετε και στο global και στο κανονικό γιατί μπορεί σε κάποιο από τα 2 να βρείτε καλύτερη προσφορά!

Κάτι άλλο.. υπάρχει τρόπος όταν κάνω αναζήτηση κάτι να μην μου ανοίγει δημοπρασίες? Πχ είχα μπει στα κινητά όπου μου εμφάνισε στην αρχή 5-6 κινητά καινούρια και μετά ήταν δημοπρασίες. Στις επόμενες σελίδες μπορεί να είχε πάλι καινούρια..

Link to comment
Share on other sites

Στο global στα αριστερα εχει ενα κουτακι που λεει "Αντικειμενα αμεσης αγορας"

 

Οι δημοπρασιες ειναι απο κατω που λεει "καταχωρησεις που ληγου σε ταδε χρονο"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πόσες μέρες κάνουν να φτάσουν τα προϊόντα από τη μέρα παραγγελίας?

Προχθές το βράδυ παρήγγειλα κάποια πράγματα για πρώτη φορά από ebay και απλά θέλω να ξέρω περίπου πότε θα τα πάρω!

Link to comment
Share on other sites

Απο αμερικη κανουν 5-7 μερες.Απο Κινα 8-10 και απο ευρωπη 4-5.Μιλαω για εργασιμες ημερες και τις μετραω απο την ημερομηνια αποστολης που μου δηλωνει ο πωλητης.

 

Αυτη την εμπειρια εχω μεχρι τωρα μετα απο 80+ συναλλαγες.Ειναι ομως να πεσεις στην περιπτωση.Περιμενα ενα κινητο απο κινα 1 μηνα και τελικα μου εκανε αποζημιωση ο πωλητης.Παραδοξως το τηλεφωνο ηρθε απροοπτα μετα απο 3 μηνες!

 

Απο τις 20 απριλιου περιμενω εναν φουσκωτο καναπε απο Γερμανια.Ο πωλητης μου εδωσε αριθμο για tracking, που δεν μπορω να χρησιμοποιησω , αλλα μεχρι σημερα δεν εχω παραλαβει....

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.. κατάλαβα. Για να δούμε..

Ελπίζω αν όχι αυτή, την επόμενη βδομάδα να έχουν έρθει.

 

Μπορώ να δω από κάπου σε τί κατάσταση βρίσκεται η παραγγελία μου? Δηλαδή να δω πότε έγινε η αποστολή των προϊόντων μου?

Link to comment
Share on other sites

Oι περισσοτεροι πωλητες στελνουν email και σου λενε ποτε εφυγε το δεμα.Στο ebay δεν υπαρχει μερος να μαθεις την εξελιξη της δυστυχως.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον, το πηρα αποφαση να παραγγειλω κατι απο το ebay. δεν εχω ξανακανει αγορα απο εκει. συγκεκριμενα θελω να αγορασω αυτο το προ'ι'ον. απο οτι βλεπω κοστιζει 6.97$=4.98€, σωστα? και επισης βλεπω οτι εχει free shiping για Ελλαδα. αυτο σημαινει οτι θα πληρωσω μονο ~5€? τιποτε παραπανω? δηλαδη σε τελωνεια κλπ δεν εχει πληρωμη?

 

και κατι αλλο. οταν βλεπω καπου free shiping για Ελλαδα σημαινει οτι πληρωνω μονο την τιμη που αναγραφει ο πωλητης για το προ'ι'όν?

Link to comment
Share on other sites

Οταν βλέπεις free shipping, πληρώνεις μόνο την τιμή που βλέπεις, σωστά. Τώρα για το τελωνείο, είναι θέμα τύχης, αν και συνήθως πιάνουν μόνο τα ογκώδη αντικείμενα.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, το πηρα αποφαση να παραγγειλω κατι απο το ebay. δεν εχω ξανακανει αγορα απο εκει. συγκεκριμενα θελω να αγορασω αυτο το προ'ι'ον. απο οτι βλεπω κοστιζει 6.97$=4.98€, σωστα? και επισης βλεπω οτι εχει free shiping για Ελλαδα. αυτο σημαινει οτι θα πληρωσω μονο ~5€? τιποτε παραπανω? δηλαδη σε τελωνεια κλπ δεν εχει πληρωμη?

 

και κατι αλλο. οταν βλεπω καπου free shiping για Ελλαδα σημαινει οτι πληρωνω μονο την τιμη που αναγραφει ο πωλητης για το προ'ι'όν?

Το έψαξες στο εbay.co.uk?αν υπάρχει και εκεί, κακώς το πήρες από Αμερική.Όχι τόσο για το τελωνείο γιατί είναι μικρό πακέτο, όσο για την καθυστέρηση της αποστολής.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...