Jump to content

Έκδοση αστυνομικής ταυτότητας


peiraiotakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω ευχαριστωωωω :p

 

 

ναι παιδι μου το καταλαβα,εσυ θα πας στο τμημα να ρωτησεις τι πρεπει να κανεις αφου εχασες τη καινουργια σου ταυτοτητα μη περιμενεις να σου πει ο καθε ενας διοτι αλλος θα σου πει το κοντο του και αλλος το μακρυ του.

 

Θα πας να δηλωσεις απωλεια στην αστυνομια και εκει θα ρωτησεις τι χρειαζεται να την ξαναβγαλεις.Τι περιμενεις για να πας στην αστυνομια;Να αρχισουν να βγαζουν δανεια στο ονομα σου;

Θα δηλωσεις την απωλεια και στον Τειρεσια.

 

Καλά βρε παιδιά μη βαράτε... :p Θα πάω, απλά είμαι ακόμη στη δουλειά και με έφαγε η αγωνία. Είχα την εντύπωση οτι το τόπικ υπάρχει για τέτοιες ερωτήσεις (όσο χαζές κι αν είναι) και ότι ο καθένας καταθέτει αυτά που γνωρίζει ανάλογα με την εμπειρία του. End of story, δεν ξανασχολούμαι...Adios

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 196
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά βρε παιδιά μη βαράτε... :p Θα πάω, απλά είμαι ακόμη στη δουλειά και με έφαγε η αγωνία. Είχα την εντύπωση οτι το τόπικ υπάρχει για τέτοιες ερωτήσεις (όσο χαζές κι αν είναι) και ότι ο καθένας καταθέτει αυτά που γνωρίζει ανάλογα με την εμπειρία του. End of story, δεν ξανασχολούμαι...Adios

 

δεν ειπα σε καμια περιπτωση να μη ρωτησεις,αλλο να σου πει καποιος απο δω και αλλο να σου πει αυτος που πραγματικα ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε παιδιά μη βαράτε... :p Θα πάω, απλά είμαι ακόμη στη δουλειά και με έφαγε η αγωνία. Είχα την εντύπωση οτι το τόπικ υπάρχει για τέτοιες ερωτήσεις (όσο χαζές κι αν είναι) και ότι ο καθένας καταθέτει αυτά που γνωρίζει ανάλογα με την εμπειρία του. End of story, δεν ξανασχολούμαι...Adios

Ακριβως επειδη ξερουμε κατι παραπανω σε προτρεπουμε να πας αμεσως στην αστυνομια και να μην περιμενεις απαντησεις απο ενα φορουμ.Αν ο τροπος μου σου φανηκε αποτομος σου ζητω συγνωμη αλλα δεν το εκανα εσκεμμενα. :O

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω μάθει ότι όσα παιδιά είναι άνω των 12 χρονών μπορούν να βγάλουν ταυτότητα.Ισχύει?:worry:

Ισχύει. Ανέκαθεν περίπου στο Γυμνάσιο βγάζαμε ταυτότητα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω μάθει ότι όσα παιδιά είναι άνω των 12 χρονών μπορούν να βγάλουν ταυτότητα.Ισχύει?:worry:

 

Πρέπει να βγάλουν, όχι απλά μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια ηλικία πρέπει να εφοδιαστώ με δελτίο ταυτότητας;

Από τον Ιούνιο του 2005 υποχρέωση για την απόκτηση δελτίου αστυνομικής ταυτότητας έχουν όλοι οι Έλληνες πολίτες που έχουν συμπληρώσει το 12ο έτος της ηλικίας.

Από το faq του υπουργείου εσωτερικών.

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι τον Γενάρη είχα πάει να βγάλω ταυτότητα και μου έκλεισαν ραντεβού για τον Ιούνιο,δηλαδή 5 μήνες αργότερα!Ήταν κλεισμένες όλες οι ημερομηνίες.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι ραντεβου???Εγω θυμαμαι ειχα παει,εκανα ολες τις διαδηκασιες και μου δωσαν ενα χαρτι το οποιο μπορουσα να το χρησιμοποιησω κανονικα σαν την ταυτοτητα.Την πλαστικοποιημενη και γω την ειχα παρει μετα 2-3 μηνες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια ηλικία πρέπει να εφοδιαστώ με δελτίο ταυτότητας;

Από τον Ιούνιο του 2005 υποχρέωση για την απόκτηση δελτίου αστυνομικής ταυτότητας έχουν όλοι οι Έλληνες πολίτες που έχουν συμπληρώσει το 12ο έτος της ηλικίας.

Από το faq του υπουργείου εσωτερικών.

 

Ego akoma Den exo vgalei.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Πήγα πριν από λίγο στην Ασφάλεια για να βγάλω ταυτότητα.Έδωσα τις φωτογραφίες αλλά αντί να δώσω Πιστοποιητικό Γεννήσεως έδωσαν Ληξιαρχική Πράξη Γεννήσεως και μου είπαν να πάω αύριο το πρωί στο Δήμο και ότι δεν δέχονται Πράξεις Γεννήσεως.Η απορία μου είναι η εξής:Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των δύο αυτών εγγράφων;:confused:Επίσης ένα φίλος μου έβγαλε ταυτότητα σε Α.Τ της Κορακιάνας (περιοχή της Κέρκυρας) και σε 5' είχε τελειώσει.Βγάζουν και τα Α.Τ ταυτότητες;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Βγάζουν και τα Α.Τ ταυτότητες;:confused:

 

Φυσικά και βγάζουν.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στα Α.Τ. βγάζεις ταυτότητα κανονικά, και μάλιστα τώρα πια η διαδικασία παίρνει γύρω στο 15λεπτο, όπως σου είπε ο φίλος σου.

Αν δεν κάνω λάθος, το Πιστοποιητικό Γεννήσεως σου το δίνει ο Δήμος, ενώ τη ληξιαρχική πράξη το Ληξιαρχείο ή και η Νομαρχία. Εγώ τουλάχιστον μια ληξιαρχική πράξη που ήθελα, την είχα ζητήσει από τη Νομαρχία Αθηνών.

 

Δες και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και βγάζουν.

Περίεργο γιατί όταν είχα πάει σε ένα Α.Τ να ρωτήσω για ταυτότητα μου είπαν να πάω στην Ασφάλεια :what:.Μήπως ισχύει μόνο στην Αθήνα ή ο Αστυνομικός ήταν ανημέρωτος;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί όταν είχα πάει σε ένα Α.Τ να ρωτήσω για ταυτότητα μου είπαν να πάω στην Ασφάλεια :what:.Μήπως ισχύει μόνο στην Αθήνα ή ο Αστυνομικός ήταν ανημέρωτος;:confused:

 

Στην Αθήνα ξέρω σίγουρα ότι βγάζουν. Εξ άλλου εκεί έβγαλα κι εγώ. Εκτός Αθηνών δεν γνωρίζω μετά βεβαιότητος.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζουν τα ΑΤ ταυτότητες-δεν είναι αρμοδιότητά τους. Τα ΤΑ (Τμήματα Ασφαλείας) τις βγάζουν, που απλώς στεγάζονται στο ίδιο κτήριο.
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα ξέρω σίγουρα ότι βγάζουν. Εξ άλλου εκεί έβγαλα κι εγώ. Εκτός Αθηνών δεν γνωρίζω μετά βεβαιότητος.

Τελικά μόνο στην Ασφάλεια βγάζεις ταυτότητα (τουλάχιστον στην Κέρκυρα).Μόλις έβγαλα.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Ειχα βγαλει ταυτοτητα το 2002,ειναι αυτη που εχει κα λατινικους χαρακτηρες αλλα ειναι γραμμενα στο χερι οχι στον υπολογιστη.Μπορω μ αυτη την ταυτοτητα να παω εξωτερικο η θα πρεπει να την αλλαξω με τις καινουργιες??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορείς κανονικά

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα???Μην παω στο αεροδρομιο και δεν με βαζουν :lol:

Παντως αν θελω να την αλλαξω πρεπει να χω καποιον λογο???Αν παω και τους πω απλα θελω την καινουργια θα μου πουν τιποτα???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα???Μην παω στο αεροδρομιο και δεν με βαζουν :lol:

Παντως αν θελω να την αλλαξω πρεπει να χω καποιον λογο???Αν παω και τους πω απλα θελω την καινουργια θα μου πουν τιποτα???

 

Μπορείς, αλλά εάν έχεις οιαδήποτε αμφιβολία, μπορείς να επικοινωνήσεις με την αεροπορική εταιρεία που θα χρησιμοποιήσεις. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σιγουρα???Μην παω στο αεροδρομιο και δεν με βαζουν :lol:

Παντως αν θελω να την αλλαξω πρεπει να χω καποιον λογο???Αν παω και τους πω απλα θελω την καινουργια θα μου πουν τιποτα???

 

Δεν χρειαζεται να εχεις καποιο λογο για να αλλαξεις ταυτοτητα.

Μπορεις να πας οποια στιγμη θελεις στο Αστυνομικο Τμημα και να κλεισεις ενα ραντεβου για εκδοση νεας ταυτοτητας.

-
Link to comment
Share on other sites

Νέες αστυνομικές ταυτότητες σε περίπου 2 χρόνια

Δ. ΒΥΘΟΥΛΚΑΣ | Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2010 [ 15:38 ]

Νέες αστυνομικές ταυτότητες, σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας, όμοιες με αυτές που έχουν πολλές ευρωπαϊκές χώρες αναμένεται να αποκτήσουν οι έλληνες πολίτες μετά απο περίπου δυο χρόνια. Σύμφωνα με πληροφορίες στις ταυτότητες αυτές που θα κατασκευαστούν με υψηλές προδιαγραφές ασφαλείας για να μη μπορούν να πλαστογραφηθούν θα περιέχονται στοιχεία του κατόχου. Υπενθυμίζεται ότι μεγέθους πιστωτικής κάρτας είναι τα νέα διπλώματα οδήγησης.

 

Παράλληλα μελετάται το ενδεχόμενο η Διεύθυνση Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας να μπορεί να συνάψει συμφωνίες με Πανεπιστήμια για την έκδοση τίτλων σπουδών με προδιαγραφές ανάλογες με αυτές των αστυνομικών ταυτοτήτων προκειμένου να καταπολεμηθεί το φαινόμενο της πλαστογράφησης πτυχίων που δίνουν οι πανεπιστημιακές σχολές ενώ δεν αποκλείεται να αναλάβει την έκδοση και των αδειών παραμονής - εργασίας των αλλοδαπών που μέχρι σήμερα έχουν αναλάβει ιδιωτικές εκτυπωτικές εταιρείες.

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=313513

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...