Jump to content

Ταμπλατουρες Ελληνικων τραγουδιων για κιθαρα?


Zer0cooL24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις σελιδες με ταμπλατουρες Ελληνικων τραγουδιων για κιθαρα?Μιλαμε για στυλ Πυξ Λαξ,Χατζηγιαννη,Κοτσιρα και τετοια...
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω τι είναι οι ταμπλατούρες, δοκίμασε το http://www.kithara.gr/

Μπορεί να σου κανει

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενοω ταμπλατουρες!

Ωραιο το σαιτ και ευχαριστω αλλα οι ταμπλατουρες μου ειναι πιο ευχρηστες...Η αλλιως ενα σαιτ που να εχει το καθε ακορντο πως πιανεται!

Κατι Α#m ...δεν τα καταλαβαινω!:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 ( 3 Σεπ. 2004 , 20:54)

 

Οχι ενοω ταμπλατουρες!

Ωραιο το σαιτ και ευχαριστω αλλα οι ταμπλατουρες μου ειναι πιο ευχρηστες...Η αλλιως ενα σαιτ που να εχει το καθε ακορντο πως πιανεται!

Κατι Α#m ...δεν τα καταλαβαινω!:p

 

A#m=Λα δίεση!

 

C=ΝΤΟ

D=ΡΕ

E=ΜΙ

F=ΦΑ

G=ΣΟΛ

A=ΛΑ

B=ΣΙ

:rolleyes:

Παίζω πιάνο και εκτυπώνω κάθε τρεις και λίγο κι από κάτι... :)Για να ζητάς ταμπλατούρα προφανώς έχουμε να κάνουμε με ένα βιρτουόζο κιθαρίστα...Πήγαινε στο http://www.google.com.gr και γράψε ταμπλατούρες..Θα βρεις πολλά.. :happy:

http://img178.imageshack.us/img178/1052/rainwa8.gif

But I miss you most of all, my darling

When autumn leaves start to fall...

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε...Τα βασικα τα ξερω!!!

Εκανα αρκετα χρονια πιανο αλλα στην κιθαρα ειμαι αυτοδιδακτος...Ετσι και να ξερω ποια ειναι η συγχορδια δεν ξερω πως πιανεται (πλην των βασικων...)...Γι αυτο θελω ταμπλατουρες! Κατα τα αλλα οντως ειμαι ενας ...βιρτουοζος κιθαριστας!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 ( 5 Σεπ. 2004 , 13:07)

 

Οχι βρε...Τα βασικα τα ξερω!!!

Εκανα αρκετα χρονια πιανο αλλα στην κιθαρα ειμαι αυτοδιδακτος...Ετσι και να ξερω ποια ειναι η συγχορδια δεν ξερω πως πιανεται (πλην των βασικων...)...Γι αυτο θελω ταμπλατουρες! Κατα τα αλλα οντως ειμαι ενας ...βιρτουοζος κιθαριστας!!!

 

 

Λοιπόν...

Για να μάθεις πως πιάνονται οι συγχορδίες πάρε

Αυτό

Και αυτό

Αλλά και αυτό

 

Στα παραπάνω θα βρεις όλες τισ συγχορδίες και το πως πιάνονται. Και γω ξεκίνησα αυτοδίδακτοσ πριν 6 χρόνια και τώρα παίζω κανονικά και σε μαγαζιά.

Συμβουλές:

1. Θέλει πολύ μεράκι για να μάθεις να παίζεις. Μην τα παρατάς εύκολα.

2. Μάθε πρώτα τις απλές συγχορδίες (A,Am,C,D,Dm,E,Em klp), γενικά δηλαδή όποιες μπορούν να πιαστούν και χωρίς μπαρέ.

3. Μόλις μάθεις τις απλές άρχισε να παίζεις ρυθμούς με αυτές που έμαθες αλλάζοντας συγχορδίες για να μάθεις να αλλάζεις γρήγορα τις απλές.

4. Όταν καταφέρεις το 3 ξεκίνα να πιάνεις τις μπαρέ. Σ αυτό αν έχεις κάποιον φίλο που ξέρει να παίζει μπορεί να σε μάθει. Μπαρέ λέγονται οι συγχορδίες που πιάνοται έχοντας τον αντιχειρα στερεωμένο πίσω και το δείκτη να παίζει το ρόλο του καποτάστου, δηλαδή να πίανει σε ενα τάστο κάθετα όλες τις χορδές. Αυτό είναι το δύσκολο μέρος και θέλει υπομονή.

5. Όταν μάθεις να πιάνεις μπαρέ μάθε και αλλάζεις μεταξύ όλων των συγχορδιών γρήγορα. Να φευγεις δηλαδή απο τη μια άκρη του μπράτσου και να πηγαίνεις στην άλλη.

6. Τέλος, όπως ήδη θα ξέρεις απο τις γνώσεις σου στο πιάνο κάθε συγχορδία μπορεί να πιαστεί με πολλούς τρόπους σε διαφορετικά σημεία του μπράτσου. Προσπάθησε να μάθεις όλουσ τουσ πιθανούς συνδυασμούς ετσι ώστε να γλιτώνεις τις μεγάλες αποστάσεις.

 

Αυτά τα ολίγα. Τα παραπάνω sites θα σε βοηθήσουν αρκετά ωστε να κάνεις αυτά που σου είπα.

 

Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλε!

Με κιθαρα ασχολουμαι γενικα κανα 6αρι χρονια αλλα αυτοδιδακτος,τα βασικα τα ξερω (χωρις να μπορω να διαβαζω απ το χαρτι), ρυθμους τους πιανω ανετα,και γενικα και μουσικο αυτι εχω ωστε να μπορω να βγαζω μονος μου τις συγχορδιες των κομματιων. Αυτο που δεν καταφερνω και σιγουρα θελει υπομονη ειναι καποιες "περιεργες" συγχορδιες που λογω μη εξασκησης των δακτυλων (και κυριως του μικρου) δεν καταφερνω η πολλες φορες δεν εχω την επιμονη να κατσω να μαθω...Κατα καιρους με εχουν ταλαιπωρησει καποια τραγουδια (πχ Ιωαννιδης εχει καποια τρελα πιασιματα που και που) και θελω να τα βρω σε ταμπλατουρες και να κατσω να τα μαθω...

Ευχαριστω και παλι!

Νικος κι εγω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 ( 7 Σεπ. 2004 , 13:50)

 

Να σαι καλα φιλε!

Με κιθαρα ασχολουμαι γενικα κανα 6αρι χρονια αλλα αυτοδιδακτος,τα βασικα τα ξερω (χωρις να μπορω να διαβαζω απ το χαρτι), ρυθμους τους πιανω ανετα,και γενικα και μουσικο αυτι εχω ωστε να μπορω να βγαζω μονος μου τις συγχορδιες των κομματιων. Αυτο που δεν καταφερνω και σιγουρα θελει υπομονη ειναι καποιες "περιεργες" συγχορδιες που λογω μη εξασκησης των δακτυλων (και κυριως του μικρου) δεν καταφερνω η πολλες φορες δεν εχω την επιμονη να κατσω να μαθω...Κατα καιρους με εχουν ταλαιπωρησει καποια τραγουδια (πχ Ιωαννιδης εχει καποια τρελα πιασιματα που και που) και θελω να τα βρω σε ταμπλατουρες και να κατσω να τα μαθω...

Ευχαριστω και παλι!

Νικος κι εγω!

 

 

Αν ξεκινήσεις με Ιωαννίδη την πάτησες!!! Αν θες ντε και καλά δικά του τραγούδια ξεκίνα με τον προσκυνητή και το δεν μπορώ που είναι αρκετά εύκολα.. Τα sites που σου έδωσα έχουν όλες τις συγχορδίες. Απλά εξάσκηση θέλει. Τίποτα περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...