Jump to content

Επαγγέλματα για φοιτητές


gregorisvas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια έκανα και εγω αίτηση για οτε (11888)...μακαρι να με παρουν αν και δεν εχς καλο απολυτηριο(18,5)...πειτε τι ξερετε σχετικα...ποτε θα βγουν οι καταταξεις?κτλ κτλ

 

Και ποσο ειναι το καλο απολυτηριο δηλαδη, αμα δεν ειναι το 18,5??? :confused:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και ποσο ειναι το καλο απολυτηριο δηλαδη, αμα δεν ειναι το 18,5??? :confused:

Απο οσο ξερω επειδη γινονται παρα πολλες αιτησεις , το 18.5 σημαινει πανω απο 1 χρονο αναμονη για να σε παρουν. Με αυτη την εννοια , ισως δεν ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με αυτη την εννοια δεν ειναι καλο....αλλα μεχρι να μ παρουν που μαλλον αυτο θα συμβι μετα το καλοκαιρι 8α παω γυρω στο μαιο στα ελτα π παιρνουν φοιτητες για τουσ καλοκαιρινουσ μηνες επειδη πολλοι υπαλληλοι παιρνουν αδεια...και εχει παρα πολυ καλα λεφτα..αλλα θελει και καλα προσοντα..
Link to comment
Share on other sites

Ναι με αυτη την εννοια δεν ειναι καλο....αλλα μεχρι να μ παρουν που μαλλον αυτο θα συμβι μετα το καλοκαιρι 8α παω γυρω στο μαιο στα ελτα π παιρνουν φοιτητες για τουσ καλοκαιρινουσ μηνες επειδη πολλοι υπαλληλοι παιρνουν αδεια...και εχει παρα πολυ καλα λεφτα..αλλα θελει και καλα προσοντα..

 

εννοεις βαθμο απολυτηρίου ή και αλλα??

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο βαθμο απολυτηριου...το κυριοτερο βασικα περα απο γλωσσεσ κτλ κτλ ειναι οτι θελει διπλωμα για μηχανακι χωρις ομωσ απαραιτητα αυτο να σημαινει οτι θα αναγκαστεις να βγεις στο δρομο και να μοιραζεις λογαριασμους γραμματα κτλ...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!! Μετά την εξεταστική θέλω κι εγώ να ψάξω για δουλειά. Για να μην κωλοβαράω και για λίγα έξτρα χρήματα για κανένα ταξιδάκι!!! Χρειάζομαι ιδέες για ημιαπασχόληση. Δεν θέλω να εργαστώ σε καφετέρεια ή bar ή club. Θεωρώ αυτές τις δουλειές πολύ κουραστικές και κακοπληρωμένες. Προφανώς ούτε delivery ούτε διανομή φυλλαδίων. Η μόνη δουλειά που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι baby-sitting σε 2 διαφορετικά παιδιά. Γενικά τα πάω πάρα πολύ καλά με τα παιδιά και είμαι σίγουρη πως αν είχα εδώ κάνα γνωστό θα μου ζητούσε ο ίδιος να προσέξω τα παιδιά του!! Σκέφτομαι επίσης πως θα μπορούσα να κάνω μάθημα σε παιδιά δημοτικού. Αλλά όλα αυτά είναι αδύνατα μέσω αγγελιών. Σε αυτά βλέπω προσφορά και καθόλου ζητήση. Και ποιος άραγε θα μου εμπιστευτεί το παιδί του μέσω αγγελιών? Να σας πω τι "προσόντα"-έχω να μου προτείνεται τίποτα? Λοιπόν,πρώτ'απ'όλα μένω στην Πάτρα και είμαι δευτεροετής στο παιδαγωγικό τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης. Απολυτήριο λυκείου 18,6. Έχω proficiency αλλά έχω το edexcel το οποίο άν και θεωρητικά έχει την ίδια αξία,στην Ελλάδα τουλάχιστον,με τα άλλα (cambridge,michigan) πρακτικά δεν έχει και όλοι μου λένε πως αυτό δεν είναι proficiency. Πάντως κάνω αγγλικά από την πρώτη δημοτικού και έχω ευχέρεια στην ομιλία. Είμαι αρκετά κοινωνική και ομιλιτική αν και αυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν είναι καλο ή όχι. Σε λίγο καιρό θα έχω έχω δίπλωμα αυτοκινήτου. Γνωρίζω από υπολογιστές,χωρίς όμως πιστοποίηση,και πληκτρολογώ με ζηλευτές ταχύτητες. Οι δουλειές που έχω σκεφτεί μέχρι τώρα είναι: μαθήματα σε παιδιά δημοτικού, φύλαξη παιδιών, εργασία σε παιδότοπο, εργασία σε βιβλιοπωλείο ή βιβλιοθήκη, εργασία σε κάποιο γραφείο ώς γραμματέας ή κάτι τέτοιο. Το γραφείο αυτό δεν έχω πρόβλημα να είναι και γραφείο τελετών. Λογικά δεν θα έχει ζήτηση η δουλειά άρα τα λεφτά θα είναι καλά. Αρκεί να μην έχω καμία επαφή με τους νεκρούς.. Στο γραφείο μου εγώ. Τέλος σκέφτομαι κάποιο τηλεφωνικό κέντρο. Θα ήθελα να μου πείτε κι άλλες ιδέες για το τι θα μπορούσα να κάνω καθώς επίσης και πως θα βρω κάτι πέραν των αγγελιών οι οποίες δεν έχουν και πολλές επιλογές(σερβιτόρες,διανομη φυλλαδίων και εμφανίσιμες κοπέλες το οποίο θεωρώ ρατσιστικό σε μια αγγελία και ούτε είμαι σαν αυτές τις πανύψηλες εντυπωσιακές που πρωωθούν τα τσιγάρα)..ΒΤW είμαι και φανατική αντικαπνίστρια. Σας ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή γουρούνη γεια σου...ηταν μεγάλο λαθοσ σου να μην κάνεις αίτηση για τον οτε.τωρα δυστυχωσ εχουν ληξει απο τισ 20 ιανουαριου..με το απολυτηριο π εχεις δεν θα σε περνανε αμέσως αλλα σιγουρα μεσα σε ενα χρονο θα σε καλούσαν για δουλεια..δεν έχω να πω κατι αλλο γτ εγω ειμαι από αθήνα εσυ θεσ για πατρα οπότε οτι κ να πω δεν θα σε βοηθησει...καλο ειναι να ψαχνομαστε παντως παιδια για δουλεια και οταν ειναι να έρθει θα κατσει και η υπόθεση...Οποιος γνώριζει κατι για ΟΤΕ και ειναι απο αθηνα ασ μιλησει....
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή γουρούνη γεια σου...ηταν μεγάλο λαθοσ σου να μην κάνεις αίτηση για τον οτε.τωρα δυστυχωσ εχουν ληξει απο τισ 20 ιανουαριου..με το απολυτηριο π εχεις δεν θα σε περνανε αμέσως αλλα σιγουρα μεσα σε ενα χρονο θα σε καλούσαν για δουλεια..δεν έχω να πω κατι αλλο γτ εγω ειμαι από αθήνα εσυ θεσ για πατρα οπότε οτι κ να πω δεν θα σε βοηθησει...καλο ειναι να ψαχνομαστε παντως παιδια για δουλεια και οταν ειναι να έρθει θα κατσει και η υπόθεση...Οποιος γνώριζει κατι για ΟΤΕ και ειναι απο αθηνα ασ μιλησει....

χεχε... το πιασες το όνομά μου ε? Είμαι η γουρούνη!!! χιχι!!! ναι... όταν μπήκα εδώ πρόσεξα πως έχασα τις δήλώσεις για μερικές μέρες.. Αλλά δεν φταίω εγώ που δεν το έψαξα παραπάνω. Ένας φίλος μου είχε πει πως δεν πρόκειται να με πάρουν με αυτόν τον βαθμό απολυτηρίου. Αν το ήξερα ας με πέρναν και του χρόνου δεν έχω πρόβλημα... Μωρέ δεν θέλω να μάθω κάτι συγκεκριμένο για δουλειά. Καμιά ιδέα θέλω για άλλες δουλειές που θα μπορούσα να κάνω και δεν μου έχουν περάσει από το μυαλό.... πω-πω...το χειρότερο είναι μία φίλη μου που της το είπα εχθές. ...αυτή έχει 19.4 μέσο όρο ή κάτι τέτοιο πάνω από 19 πάντως.. θα την πέρναν σίγουρα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ξέρει κάποιος για τις δηλώσεις του ΟΤΕ δωστε εδω καμια πληροφορία...πότε θα ξεκινήσουν οι προσλήψεις,πότε θα βγουν οι κατατάξεις....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ξέρει κάποιος για τις δηλώσεις του ΟΤΕ δωστε εδω καμια πληροφορία...πότε θα ξεκινήσουν οι προσλήψεις,πότε θα βγουν οι κατατάξεις....

 

Δεν ειναι standar και δεν νομιζω οτι βγανει καμια καταταξη προς τα εξω. Οταν αδειασει θεση και ερθει η σειρα σου , σε ειδοποιουν και πας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με αυτη την εννοια δεν ειναι καλο....αλλα μεχρι να μ παρουν που μαλλον αυτο θα συμβι μετα το καλοκαιρι 8α παω γυρω στο μαιο στα ελτα π παιρνουν φοιτητες για τουσ καλοκαιρινουσ μηνες επειδη πολλοι υπαλληλοι παιρνουν αδεια...και εχει παρα πολυ καλα λεφτα..αλλα θελει και καλα προσοντα..

 

οχι μονο βαθμο απολυτηριου...το κυριοτερο βασικα περα απο γλωσσεσ κτλ κτλ ειναι οτι θελει διπλωμα για μηχανακι χωρις ομωσ απαραιτητα αυτο να σημαινει οτι θα αναγκαστεις να βγεις στο δρομο και να μοιραζεις λογαριασμους γραμματα κτλ...

 

Μπορείς να δώσεις και άλλες πληροφορίες σχετικά με τα ελτά.Αναφέρθηκε ότι θέλει δίπλωμα μηχανάκι!Αν κάποιος δεν έχει, δεν έχει ελπίδες;Επίσης από πόσο και πάνω να είναι ο βαθμός απολυτηρίου για περισσότερες πιθανότητες πρόσληψης;Είναι 4ωρο ή 8ωρο;Και βασικά για πόσο καιρό,3 μήνες το καλοκαίρι;Και απο χρήματα;Ανακοινώνεται αυτό κάθε χρόνο περίπου το Μαιο στο site των ελτά;

Link to comment
Share on other sites

Εγω απ οτι εχω ακουσει, το delivery βγαζει φραγκα!

Δυστηχως δεν εχω διπλωμα για μηχανακι, οποτε το ξεχναω και γω!

 

Παντως ειλικρινα ειναι απο τις "καλες" δουλειες που μπορει να κανει ενας φοιτητης!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απ οτι εχω ακουσει, το delivery βγαζει φραγκα!

Δυστηχως δεν εχω διπλωμα για μηχανακι, οποτε το ξεχναω και γω!

 

Παντως ειλικρινα ειναι απο τις "καλες" δουλειες που μπορει να κανει ενας φοιτητης!

 

Δεν είναι κι έτσι.. Άσε που δεν είναι και το πιο ασφαλές να σαι 8 ώρες σε ένα μηχανάκι συνέχεια :X

Link to comment
Share on other sites

Μα δε δουλευεις 8ωρο! 4ωρα συνηθως σου προσφερουν!

Οσο περι ασφαλειας, σημερα οτι και να κανεις...αν εισαι απροσεκτος...εεε ;)

Θα δεχτω οτι θελει μια ιδιαιτερη προσοχη, αλλα οχι και να αποφυγεις αυτη τη δουλεια για το λογο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια ερώτηση, από περιέργεια, αν τυχόν ξέρει κάποιος:

Στα Friday's όλοι οι σερβιτόροι είναι φοιτητές;

2-3 που έχω ρωτήσει ήταν.

Και πάντα βλέπω μόνο νεαρούς και νεαρές να σερβίρουν.

Άρα, μήπως η εργασία στην συγκεκριμένη επιχείρηση είναι κυρίως ή μόνο για φοιτητές;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Σκεφτομαι και γω εδω στην Πατρα που σπουδαζω να βρω καμα δουλεια...χαζευα σε κατι σαιτ τυπου με 5 ωρες τη βδομαδα απο το σπιτι σου βγαζεις απο 500 μεχρι 2500 Ε...αυτα ισχυουν?γιατι εχουν και σαιτ κ καλα με πληροφοριες..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι και γω εδω στην Πατρα που σπουδαζω να βρω καμα δουλεια...χαζευα σε κατι σαιτ τυπου με 5 ωρες τη βδομαδα απο το σπιτι σου βγαζεις απο 500 μεχρι 2500 Ε...αυτα ισχυουν?γιατι εχουν και σαιτ κ καλα με πληροφοριες..

 

Ειλικρινά μην κάνεις τον κόπο.... Από αυτές τις σελίδες μπορείς να βγάλεις ελάχιστα χρήματα αναλογικά με τις ώρες εργασίας σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι κλασικοτερες δουλειες για αυτες τις περιστασεις ειναι σερβιτορος/α...

Εγω προσωπικα επειδη τον δισκο δεν τον μπορω καθολου ,εκατσε τυχαια πριν 2 χρονια το καλοκαιρι οταν ειχα τελειωσει το 1ο ετος της σχολης , χωρις προυπηρεσια χωρις τιποτα να παω σε μεγαλη εταιρια call center την Teleperformance ,στην Καλλιθεα και συγκεκριμενα στο τμημα εξυπηρετησης/τεχνικης υποστηριξης ΟΤΕ Conn-X (τη δουλεια που κανουν και τα παιδια απο τις φοιτητικες προκυρηξεις δηλαδη αλλα σε αλλες εγκαταστασεις ) . Επειδη συνηθισα εκει και το επαγγελμα και γενικα τη φαση , οι επομενες 2 δουλειες μου ηταν σε αναλογη θεση σε εταιριες τηλεπικοινωνιων ,σε 1 εκ των οποιων εργαζομαι κι ακομα . Δυστυχως λογω φοιτητικων υποχρεωσεων δεν μπορεσα να στεριωσω σε καμια , γιατι ημουν πληρη απασχοληση και δυστυχως κατι τετοιο προβλεπεται και τωρα οπως μου φαινεται δυστυχως....

Αν και προσωπικα μετα απο ολα οσα εχω ακουσει και με ολα τα ατομα που εχω μιλησει νομιζω πως δεν ειμαι σε θεση για να κανω αυτη τη δουλεια για πολυ ακομα ,εχει αρκετα πλεονεκτηματα (ενα εκ των οποιων ειναι κι ο μισθος , στανταρντ χρηματα φυσικα καθε τελος του μηνα οχι οπως σε καφετεριες κλπ που μπορει να σου λεει οτι θελει το αφεντικο , και φτανει και καθε μηνα σχεδον πανω απο το βασικο με μπονους αποδοτικοτητας ) . Αν βρειτε ευκαιριες σε call centers παρομοια μην την χασετε γιατι γενικα ειναι καλη αποκατασταση ,τουλαχιστον στην δικη μας περιπτωση/ηλικια .

 

Μπορειτε να τσεκαρετε συχνα kariera.gr + skywalker.gr αν θελετε να δειτε τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το kariera.gr και το skywalker.gr η προσφορά εργασίας είναι για πολλά πτυχία πλέον,πολλές ώρες δουλειάς ....και μισθολογικά :X
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και οι δουλειές για τους φοιτητές είναι ελάχιστες, ακόμη και στις καφετέριες που έχουν γεμίσει με σερβιτόρους φοιτητές και τους ελαττώνουν τα μεροκάματα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Σε δουλεια οπου υπαρχει ασφαλιση ΙΚΑ μπορει να δουλεψει φοιτητης???Γιατι για ενα διαστημα ακουγα πως κατι τετοιο δεν μπορει να γινει λογω της ιδιοτητας του φοιτητη...:confused:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε δουλεια οπου υπαρχει ασφαλιση ΙΚΑ μπορει να δουλεψει φοιτητης???Γιατι για ενα διαστημα ακουγα πως κατι τετοιο δεν μπορει να γινει λογω της ιδιοτητας του φοιτητη...:confused:

μπορείς κανονικά, που κολλάει το ένα με το άλλο, επειδή εισαι φοιτητής πρέπει να δουλέυεις μαύρα; ποτέ δεν ίσχυε αυτό που λες, τόσα χρόνια όντως φοιτητής δούλευα κανονικά και με ασφάλιση ΙΚΑ

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μήπως άκουσες ότι δεν μπορείς να πάρεις επίδομα ανεργίας όταν είσαι φοιτητής;
"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μήπως άκουσες ότι δεν μπορείς να πάρεις επίδομα ανεργίας όταν είσαι φοιτητής;

 

Ουτε αυτο ισχυει φιλε μου γιατι εγω μπηκα μολις προχθες.

 

Παιδια κακα τα ψεματα, ο δισκος σωζει. Ειναι μια δουλει απου στην Ελλαδα δεν θα πεσει γιατι ο Ελληνας δεν μπορει χωρις τον καφε του. Το κακο ειναι οτι εισαι αρμαιο του εργοδοτη ο οποιος μπορει να σε καθυστερησει στην πληρωμη σου αλλα ακομα και στο ΙΚΑ αμα εισαι επειδη μπανεις οχι μισθωτος αλλα μεροκαματο εισαι και παλι πολυ χαμενος.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα αν δεν εισαι κοπελα η αν δεν εχεις κονε μεχρι και εκει δυσκολα βρισκεις πλεον γιατι οι θεσεις εχουν καβατζοθει για τα καλα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...