Jump to content

Χτιστό ή ΠΡΟΚΑΤ;


CATI
 Κοινοποίηση

Τι θα επιλεγατε αν κτιζατε τωρα σπιτι?  

194 members have voted

  1. 1. Τι θα επιλεγατε αν κτιζατε τωρα σπιτι?

    • Χτιστό
      110
    • Προκάτ
      85


Recommended Posts

Επιτελους ξεκιναμε το χτισιμο! Συγκεκριμένα σκαψαμε και απο βδομαδα θα ξεκινησουμε με τα μπετα. Ηθελα να ρωτησω ομως τη γνωμη σας για την θεση του γκαραζ. Αρχικα τα σχεδια ηταν να γινει στο υπογειο ετσι ωστε να μπαινεις με το αυτοκινητο στο υπογειο και να παιρνεις τα ψωνια του super market π.χ. και να ανεβαινεις απο εσωτερικη σκαλα στο σπιτι. Οπότε βολευει και σε περιπτωση βροχης γιατι απο το αυτοκινητο βρισκεσαι κατευθειαν στο σπιτι μεσα χωρις ομπρελες κλπ. Μας λενε ομως τα μαστορια οτι θα εχουμε προβλημα γιατι θα πλημμυρίζει και θα ειναι μεγαλο το κοστος για τη ραμπα (αφου θα πρεπει να μπαινει σε υπογειο το αυτοκινητο). Ακομα και η αυτοματη πορτα που θα πρεπει να μπει θα κοστιζει αρκετα για να ειναι "σιγουρη", ενω αν γινει μονο του το γκαραζ βολευει καλυτερα τα οικονομικα μας γιατι τοτε θα μπορεσουμε να το αφησουμε για αργοτερα που θα εχουμε μπει μεσα ωστε να μην εχουμε και δοση και ενοικιο . Ο μηχανικος και η αρχιτεκτονας απαντανε οτι θα εχει σχαρουλα και θα τραβαει τα νερα η αντλεία οποτε δεν υπαρχει κινδυνος να πλημμυρίσει το υπογειο... Βλεπουμε ομως καποιους να λενε οτι εχουν πλημμυρίσει πααααρα πολλες φορες....

Θα ηθελα τη γνωμη σας λοιπον αν γινεται με βαση την εμπειρια σας. Στο υπογειο ή εξωτερικο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλα ειναι να ειναι στο υπογειο , αλλα αυτο εξαρτατε αν θες να δωσεις τα επιπλεων χρηματα.

Οσο για τα νερα με μια υποβρυχεια αντλια δεν θα εχεις προβλημα και εκτος απο αυτο , ως συνηθως μπαινει πανω απο την ραμπα μια "σκεπη" ,

καλα ειναι το κενο-σχαρα για την σχαρα να σου αφησουν να εχει τρυπα ωστε να φευγουν τα νερα και στο χωμα (π.χ αν χαλασει η αντλια)

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν σπιτι για να μεινω μονιμα θα το εκανα χτιστο. Αν τωρα ηθελα για κανενα εξωχικο που θα εμενα κανενα 1 το χρονο θα εκανα προκατ.

 

Πιο ωραια ομως ειναι να εχεις πολυ χρημα και να κανεις χτιστα παντου!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

χτιζουμε μεζονετα οπως εχω ξαναγραψει και εχω καπιοες ερωτησεις.

Μας ανεφεραν οτι αξιζει να δουμε για "γεωθερμία". Γνωριζει κανεις να μας πει αν αξιζει; Για φωτοβολταικά και υγραεριο ακομα σκεφτομαστε , αξιζει; Το θεμα βεβαια ειναι οτι ολα αυτα κοστιζουν πολυ σαν αρχικες εγκαταστασεις και εμεις βιαζομαστε να μπουμε οσο γινεται μεσα με γιγοτερα χρηματα για να φτασει και το δανειο αλλα και για να φηγουμε απο το ενοικιο που βρισκομαστε. Δηλαδη το ζορισμα θα ειναι τωρα στην αρχη που θα εχουμε να πληρωνουμε και για το ενοικιο και για τη δοση.

Link to comment
Share on other sites

χτιζουμε μεζονετα οπως εχω ξαναγραψει και εχω καπιοες ερωτησεις.

Μας ανεφεραν οτι αξιζει να δουμε για "γεωθερμία". Γνωριζει κανεις να μας πει αν αξιζει; Για φωτοβολταικά και υγραεριο ακομα σκεφτομαστε , αξιζει; Το θεμα βεβαια ειναι οτι ολα αυτα κοστιζουν πολυ σαν αρχικες εγκαταστασεις και εμεις βιαζομαστε να μπουμε οσο γινεται μεσα με γιγοτερα χρηματα για να φτασει και το δανειο αλλα και για να φηγουμε απο το ενοικιο που βρισκομαστε. Δηλαδη το ζορισμα θα ειναι τωρα στην αρχη που θα εχουμε να πληρωνουμε και για το ενοικιο και για τη δοση.

 

 

Απ όσο ξέρω μπορεί το κόστος να είναι αρκετά μεγάλο, αλλά απόσβεση γίνεται στον πρώτο κιόλας χρόνο. Με σωστό προγραμματισμό μπορεί να γίνει εξοικονόμηση έως και 50% σε κατανάλωση ενέργειας. Επίσης το υγραέριο, συμφέρει περισσότερο προς το παρόν από ότι το πετρέλαιο (ανάλογα όμως την περίπτωση). Αυτό που μπορείς να κάνεις αν δεν θέλεις να μείνεις πανί με πανί, είναι να περάσεις δίκτυο στο σπίτι και να ετοιμάσεις την υποδομή για μελλοντική εγκατάσταση των παραπάνω, οπότε και θα σου έρθει πιο φθηνά από τη μία και θα διευκολύνει την κατάσταση όταν το σπίτι θα είναι έτοιμο, αφού δεν θα έχεις περιττά μερεμέτια

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γεια σας! παλι εγω ρωταω...

θα ηθελα να μου πειτε τι μονωση να βαλουμε στα τουβλα. Πετροβαμβακας ή εξηλασμενη πολυστερινη; μας ειπαν και για τα 2 και αρνητικα και θετικα... Ακομα αλλα λενε οι τουβλαδες, αλλα οι μαντραδες... Χτιζουμε μεζονετα.

Ακομα θα ηθελα να μου πειτε για καποιους τοιχους που πρεπει να βαλουμε χωνευτα αλουμηνια(π.χ. υπνοδωματια) αν θα εχουμε παρα πολλες απωλειες σε θερμοτητα. Απο την αλλη ομως μας "εκνευριζουν" τα ανοιγομενα και δεν μας αρεσουν. Τι λετε; γιατι ο τουβλας πρεπει να ξερει ποσο μεγαλους θα κανει τους τοιχους.

Link to comment
Share on other sites

για τοιχοποια αν ειναι πανω απο 25 cm ηδη ειναι καλη μονωση

http://www.bricks.com.cy/images/detail_s_d2.gif

αρα αν βαλετε καποια 25αρια με ενδιαμεση μονωση ακομα καλυτερα

http://www.buildings.gr/kothali/therko1.jpg

 

τα συρόμενα εχουν περισσότερες απώλειες ειδικα αμα ειναι αλουμινιου χωρις θερμογεφυρα, αρα καλυτερα συνθετικα με ανάκληση !

 

απο μονωση αν θες να βαλεις 2 τουβλα με ενδιαμεση μονωση καλύτερα πετροβαμβακας γιατι δεν αλλοιώνετε με τα χρονια και δεν περνει φωτια ,ενω η πολυουριθανη με τα χρονια μπορει να αλλοιώνετε και σε περιπτωση φωτιας καιγεται !

Link to comment
Share on other sites

ας ειπαν και για καποιο αλλο υλικο που κανει 7.5 ευρω αντι για 3.5ευρω και λεγεται ιζιθερμ και λενε οτι ειναι ακομα καλυτερο και γι αυτο ειναι και πιο ακριβο. Οποτε η διαφορα σε ολη την οικοδομη θα ειναι γυρω στα 400ευρω παραπανω αλλα θα γινει καλυτερη μονωση. Το εχετε ξανακουσει; Οντως κανει διαφορα; μας ειπαν οτι ο πετροβαμβακας ειναι καρκινογονος ενω αυτο οχι...
Link to comment
Share on other sites

Ο πετροβάμβακας αποτελείται από ίνες οξειδίου πυριτίου - αλουμινίου ,δεν ελκύουν τα τρωκτικά. Αφήνουν την υγρασία να περάσει μέσα τους (στεγνώνουν εύκολα) και δεν αναπτύσσουν μούχλα, εκτός αν παραμείνουν σε υγρό περιβάλλον.

Αντίθετα ο υαλοβάμβακας και ο κεραμοβάμβακας, με τη διαφορά ότι ο υαλοβάμβακας αποτελείται από ίνες γυαλιού με πυριτική σύσταση και ΜΠΟΡΕΙ να ειναι καρκινογόνος αλλα οχι ο πετροβάμβακας , και εκτός απο αυτο (ακόμα και να ήταν) δεν το αναπνέεις γιατι παραμένει κλειστό !

 

το ιζιθερμ ειναι κατι σαν το κλασικο ΜΠΛΕ φελιζολ , αλλα διαφορετικα φτιαγμενο , δεν νομιζω ολοι οι εξωτερική τοιχοποιία να αρκει με τοσα λιγα ευρω παραπάνω

Παντως εχει τους ιδιους συντελεστές θερμοαγωγιμοτητας ! αρα το πιο ακριβο το πληρωνεις για την διαφορα κατασκευής και καλύτερη αντοχή στο χρονο και στην φωτια (απο τι λεει) !!

 

Α να βαλετε ΜΠΛΕ φελιζολ σε ΟΛΑ τα εξωτερικά μπετα που υπάρχουν στο κτίσμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας Χρονια πολλα

 

Εχω καποιες αποριες και εγω.. Εχω ενα σπιτι 30 με 35 χρονων 100 τμ.

Θα με ενδιεφερε να χτισω πανω στην πλακα (ταρατσα) μια επιπλεον μονιμη κατοικια .Αυτο που με ενδιαφερει παρα πολυ!! ειναι η ποιοτητα κατασκευης καθως και ολων των ειδων η μονωση ( θερμομονωση, υγρομονωση, ηχομονωση) το ερωτημα ειναι αρχικα αν θα το αντεξει η υπαρχουσα κατασκευη. (θεωρητικα ναι) για να βοηθησω η περισσοτερες κολλωνες εχουν 4 σιδεροβεργες χοντρες.

Θα μπορουσε να γινει μια εκτιμηση στην τιμη?

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , δεν μετραει μονο αν εχει 2 η 4 σιδερα στον οπλισμο , ΑΛΛΑ και γενικα ο σκελετος αν ειναι ισογειο και χτισης τον πρωτο , τι θεμελια εχει και αν ειχαν προβλεψει αλλο οροφο , γιατι αλλιως θα χρειαστει να προσθεσεις εξωτερικη θωράκιση.

 

Πες ποσες κολονες εχει η ταραστα

ποσα τετραγωνικα ειναι η ταραστα

και ποσα χιλιοστα ειναι τα σιδερα που βλεπεις 8 , 12 , 14.... (μετρα με χαρακα)

Το 35 παντως ειναι "μεγαλη" ηλικια για να χτισεις απο πανω !

Για αυτο θα σε απαντηση υπεθνηνα ενας μηχανικος ΜΟΝΟ αν το δει μαζι με τα σχεδια του σπιτιου

και μετα βλεπεις για τα αλλα ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα χρονια πολλα

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση Λοιπον ειναι ισογειο το καλο οτι εχει 9 κολλονες και υποτιθεται παιρνει αλλον 1 οροφο πλακα μπετον.. Ενας φιλος μου πολιτικος μηχανικος ειπε οτι μπορει να σηκωθει ενας οροφος αλλα ελαφριας κατασκευης.. τι εννοει ( εννοει τα προκατ)? η κατι αλλο

 

η Ταρατσα ειναι τουλαχιστον 100 τμ..

Ποια η διαφορα της σιδερενιας κατασκευης συγκριτικα με τα προκατ?

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , ελαφρια κατασκευη μπορει να θεωρηθεί και

αντι τουβλο με ΥΤΟΝ

αντι για παραδοσιακό σοβα , ετοιμο για yton

αντι για γκρο-μπετον με ελαφρομπετον

αντι για πλακάκια με laminete

 

αλλα και πιο ελαφρια κατασκευη τυπου προκατ , μεταλικο σκελετο και τοιχοποιία απο τσιμεντοσανιδα-φελιζολ-γυψοσανιδα

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλα καταρχην,

λοιπον, ειχαμε εξελιξεις! παραγγειλαμε πετροβαμβακα (επειδη μαλλον ειναι πιο ανθεκτικος στο χρονο) και τα τουβλα! Απο μεγαλη μαντρα της πολης μας. Το ωραιο ποιο ειναι; με το που τα ξεφορτωνει ηταν ΒΡΕΓΜΕΝΑ! Αμεσως τηλ στο μηχανικο και μας λεει σε καμια περιπτωση να μην τα βαλουμε γιατι θα εχουμε προβλημα σοβαρο. Το ιδιο και ο μαστορας. Ο πρωην μαντρας βεβαια να επιμενει οτι το τουβλο ειναι απαραιτητο να ειναι μουσκεμα για να δεσει καλα η λασπη. Τα επιστρεφουμε πισω φυσικα και τωρα ειμαστε για νεο "μαντρα" οποτε και νεα υλικα. Και μαλλον θα βαλλουμε ιζιθερμ (αν δεν εχει μεγαλη διαφορα στο συνολο).

Να ρωτησω και κατι αλλο... Η αρχιτεκτονας εχει τισ μπαλκονοπορτες 1.40 στα υπνοδωμάτια και αλλο ενα παραθυρο σε καθε δωματιο παλι 1.40. Λεμε λοιπον να τα κανουμς 1.2ο για οικονομια αλλα και για λιγοτερες απωλειες. Και παλι δηλαδη μεγαλα θα ειναι για υπνοδωματια που εχουν και παραθυρο και μπαλκονοπορτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα , αμα εχει μεγαλη διαφορα το ιζοθερμ καλα ειναι να μην το βαλεις επειδη δεν εχει καλυτερη μονωση και πιθανον να "αλλοιώνετε" με τα χρονια.

οσο για τα κουφώματα καν τα πιο μικρα (1,20) εκτος απο το-τα παιδικα (ειδικα αν δεν τα βλεπει ο ηλιος ) για να εχει καλυτερο φωτισμο (γιια το διαβασμα παιδιων) !

και της γραμμες για το θερμαντικο σωμα να της βαλετε κατω απο παραθυρα και οχι πισω απο της εξωτερικες πορτες !

 

σε ποια πολη-περιοχη ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Χτιστο,γιατι εχει γερη κατασκευη!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χτιστο,γιατι εχει γερη κατασκευη!

ΔΕΝ ρωτησε πια ειναι πιο καλη κατασκευη , αλλα επειδη πρεπει να χτιστη πανω σε παλια (35ετων) κατοικία πιο ειναι το πιο σωστο και γερο (που θα αντεξει πανω στην παλια κατασκευη) !!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πανω σε παλια (35ετων) κατοικία? Φιλε ειναι λιγακι επικινδυνο να επιχειρησεις να κανεις το οτιδηποτε.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας, παλι θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Τα τουβλα ο μαστορας τα εχει βαλει μεχρι πανω "οριζοντια" - κανονικα , ενω πολλοι λενε οτι τα βαζουν "πραγιαστα" για καλυτερα αποτελεσματα σε σεισμους. Πως ειναι καλυτερα; Γιατι ο τουβλα επιμενει οτι ετσι ειναι καλυτερα και οτι και στο δικο του ετσι τα εβαλε και μας ανεφερε ενα σωρο αλλα παραδειγματα που τα βαλανε ετσι, γιατι επιμενει πως "ΔΕΝ σχηματιζονται ρογμες μετα απο καιρο". Σιγουρα ξερω πως ο μαστορας κοιταει το πιο βολικο γι αυτον αλλα μας τον εχουν προτεινει για πολυ καλο. Ποιος τροπος ειναι πιο σωστος;

Ακομα ειδαμε οτι τη μονωση στα τουβλα την εχει βαλει στον εξωτερικο και οχι στον εσωτερικο τοιχο, πειραζει; Γιατι επισης λενε οτι μπαινει στον εσωτερικο τοιχο.

Βοηθεια , γιατι θα παθουμε εγκεφαλικο μεχρι να το τελειωσουμε.

Link to comment
Share on other sites

πλαγια τα βαζουν επειδη δεν "βγαινει" στο υψος

δηλ. αν το υψος του τοιχου ειναι 1.05cm και τα τουβλα ειναι υψους 10cm αν βαλεις 0,10cm (10χ0,10cm =1,00cm) θα μεινει κενο 5 cm ΑΡΑ για να μην μεινει κενο θα βαλεις 9 οριζοντια και 1 πλαγιο !

 

αρα ειναι οτι ,οπως βολευει , φυσικα καλα ειναι να μην ειναι σφηνωμένο το τελευταίο , εκει θα εχει προβλημα !!! :!: και ουτε μεγαλο κενο γιατι θα σχιστη !

 

για την μονωση δεν καταλαβα ! Αν λες οτι εβαλε σε εσωτερικους τοιχους (μεσοτοιχιες) δεν χρειαζεται ΜΟΝΟ σε εξωτερικους τοιχους και μπετα (στην μεση 2 τουβλων)

http://www.petratech.gr/main22.files/image004.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας και παλι, χτιζουμε μεζονετα 200τμ και προσπαθουμε να κανουμε ορι καλυτερο γινεται και χωρις "τσιγκουνιες". Εχουμε φτασει στα τουβλα και ΞΑΦΝΙΚΑ ανακαλυπτουμε οτι δεν εχουμε βαλει μονωση στα δοκαρια και στις κολωνες. Ο εργολαβος με τα μπετα ο οποιος ειναι πολυ καλος και αξιοπιστος μας ειπε οτι επιτηδες δεν βαλαμε γιατι δεν ειναι απαραιτητη καθολου και προτειμα να μη βαζει γιατι λεει στην ουσια δεν στεραιωνεται με κανεναν τροπο. Πειραζει που δεν βαλαμε; Τωρα μπορουμε να βαλουμε;Ο μηχανισμος λεει να βαλουμε απο πανω εστω και τωρα και θα καλυφτει στο σοβατισμα οτι θα εξεχει ... αλλα εμεις το φοβομαστε γιατι στην ουσια δεν θα στηριζεται καπου τον φιμπραν. παντως εχουμε κανει πολυ καλη μονωση σε τοιχους και αλουμινια με θερμοδιακοπη.

Τωρα μπαινει; και με τι κοστος;

Link to comment
Share on other sites

Με ολο το θαρρος αλλα δεν ειναι αξιοπιστος και καλος !

η μονωση στα μπετα ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΗ ! και δευτερεύων στα τουβλα !

το τουβλο απο μονο του (λογω κενών ) ειναι μονωμένο

το μπετο ομως ειναι "κρυο" και χωρις μονωση στο μπετο (οτι αλλη μονωση και να εχεις βαλει σε τουβλα και παραθυρα ) θα σου διμιουργη υγρασια και μουχλα (απο μεσα) και ακομα περισσότερη τωρα που εχεις καλη μονωση στης τοιχοποιίες !

 

πες τον να τον παω σε οικοδομη που ειναι σε μπετα και αν μπορεσει να βγαλει το μπλε φελιζολ ολοκληρο (αφου ειπε οτι δεν "κολλαει" )

θα καθησω να μου ....τρυπησει την μυτη !!!

 

τωρα αναγκαστικα ΝΑ ΜΠΕΙ αλλα για να στερεωθη τωρα που πεσαν τα μπετα αναγκαστικά με τρυπες !

Στο ειχα πει κιολλας σε πιο παλιο ποστ ΕΔΩ (20-12-08) τα μην τα ξεχασετε ! :(

 

κανε ενα πειραμα για να πειστης , στο σπιτι που εισαι τωρα (επειδη μαλλον ειναι παλιο χωρις μονωση) πιασε εναν εξωτερικο τοιχο (απο μεσα) με τουβλο και το δοκαρη(μπετο) η την κολωνα(μπετο)! και δες διαφορα θερμοκρασιας !

 

Οσο αφορα το κοστος , θα πίεσης τον εργολαβο ! (ας σε ενημερωνε οτι δεν θα το βαλει για τον ταδε λογο και αν του εδεινες το οκ τοτε ενταξει) αλλα απο την στιγμη που δεν σε ρωτησε και ενω βλεπει οτι κανεις καλη δουλεια σε μονωσεις , να τον πεις να αναλάβει (αυτος το κοστος) να κανει τρυπες και να το στήριξη τωρα !

 

Π.Χ Αν εγω σου κανω τα υρδαυλικα και ξεχασω να βαλω π.χ βρυση στο μπαλκονι με την δικαιολογία : ''α δεν στην εβαλα επίτηδες για να μην παγόνι το χειμωνα" θα ημουν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ απο τι στιγμη που πηρα μονος μου πρωτοβουλία (χωρις να σε ρωτησω) να βρω τροπο και να σου βαλώ γραμμη για βρυση !!

 

Ειδικα για υδραυλικα και θερμανση ρωτα με (αν θες) για να μην την "πατησεις" !

Link to comment
Share on other sites

Τα μπετα ειχαν πεσει απο Σεπτεμβρη οποτε τοτε ηταν ηδη αργα οταν ρωτουσα για μονωση, αλλα και παλι νομιζαμε οτι ειχαν γινει σωστα τα μπετα. Δεν μας πηγαινε στο μυαλο οτι θα γινοταν ενα τετοιο λαθος. Παντως ο μπετατζης εχει πολυ καλη φημη.

Τωρα για να δουμε τι θα κανουμε στο συγκεκριμενο σημειο, μας λενε οτι ειναι αργα να γινει , αφου εχουν μπει τα τουβλα. Μας ειπαν οτι θα υπαρχει προβλημα με το σωβατισμα.

Link to comment
Share on other sites

παίδες γειά και χαρά σας κι από μένα.

 

με τον πρόσφατο σεισμό (ιούνης '08) σε ηλεία/αχαία κατεδαφίστηκε παλαιό σπίτι μας σε παραθαλάσσιο οικισμό.

 

το οικόπεδο (υπολογίζοντας συντελεστή δόμησης κλπ.) μας παίρνει άνετα να χτίσουμε μια μεζονέτα. έχω φτιάξει τα σχέδια γι αυτό ακριβώς που θέλω (φανταστείτε γύρω στα 110τμ πάνω-κάτω, κανά 50ρι τμ μπαλκόνια/ημιυπαίθριοι και άλλα 70 υπόγειο) θα θεμελιωθεί σε ραντιέ (λόγω σαθρότητας εδάφους, κλίσης και γενικά για να σιγουρευτούμε για μελλοντικούς σεισμούς).

 

θέλω να μου απαντήσετε αφού σκεφτείτε, ΕΦΟΣΟΝ έχετε εμπειρία από τη δουλειά, και λαμβάνοντας υπ'όψην τη γενικευμένη ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ (και στο χώρο των κατασκευών με την ταυτόχρονη σχετική μείωση στα σίδερα+μπετά τους τελευταίους μήνες)

 

 

 

τα ερώτηματά μου είναι :

 

1) μπορεί να το κάνω χτιστό αναθέτοντάς το σε κάποιον φιλότιμο εργολάβο/εταιρία και να μου βγεί €95.000- €105.000 , ΕΤΟΙΜΟ ?

 

2) πάλι χτιστό (δε μου αρέσουν τα προκάτ για δικούς μου λόγους) πιστεύετε ότι με πολύ τρέξιμο μπορώ μόνος μου (ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΡΓΟΛΑΒΙΑ) μόνο δηλαδή με την βοήθεια του πολιτικού μηχανικού που θα αναλάβει μελέτη/επίβλεψη/άδεια κλπ. (φίλος) , επαναλαμβάνω και αρκετό τρέξιμο να το πάρω γύρω στις €15000-€20000 πιο κάτω απ' ότι σας είπα ΕΤΟΙΜΟ ?

 

σας ευχαριστώ!

 

Υ.Γ.: ΕΤΟΙΜΟ = πακέτο ΜΕ άδεια, ραντιέ, υδραυλικά -panel+λέβητας κλπ.κλπ-, πλακάκια, είδη υγιεινής, κουφώματα (εσωτερικές πόρτες, και εξωτερικά κουφώματα βαμμένα αλουμινίου, και παράθυρα, (όλα διπλά τζάμια εννοείται) , ντουλάπια-ες, πλακάκια, ηλεκτρολογική εγκατάσταση, κεραμοσκεπή, τζάκι, ΙΚΑ, καλές μονώσεις, συνδέσεις ΔΕΥΑΠ +ΔΕΗ, και ό,τι άλλο για να θεωρείται ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΠΑΡΑΔΟΤΕΟ -εντάξει βγάλτε μάντρες και πολυτέλειες και διαμορφώσεις και κήπους- κλπ.

 

για O,TI ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ (σχεδόν όλα δηλαδή) θα παίρνω προσφορές, και τους συνδυασμούς φθηνότερα/καλύτερα θα αγοράζω ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ .. επαναλαμβάνω με αρκετό ΤΡΕΞΙΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα , ειναι καλα να το χτισεις ΜΟΝΟΣ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΚΕΤΟ)

επειδή πρώτο πιθανόν θα σου βγει λιγο φθηνότερα ΑΛΛΑ σιγουρα καλύτερης ποιότητας

άλλα θέλει πολλή προσωπικό σου τρέξιμο

 

γιατι ο εργολαβος π.χ

θα σου βαλει 2 μπριζες ανα δωμάτιο ενω θα ειναι καλύτερα 4-5 και πολλές άλλες λεπτομέρειες

 

και μετα θα αναγκαστεις καποια πραγματα να τα ζητας εξτρα και να χρεωνονται εξτρα!

 

eκτος αν ο εργολαβος σε κανει πληρη αναλυτική προσφορα (που δεν κανουν)

π.χ οχι 10 θερμαντικα σωματα μαρκας "ταδε" γερμανιας αλλα αναλυτικά

δηλ. δωματιο Α θερμαντικα σωματα μαρκας "ταδε" γερμανιας 22 900χ700 ωστε να ξερεις και να ελέγξεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...