Jump to content

Φθηνά αεροπορικά εισιτήρια


xpuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και για την πρώτη; Είσαι σίγουρος; Δηλαδή αν δεν ξεπερνάω κιλά ή οτιδήποτε άλλο, πάλι θα μου ζητήσουν χρήματα στο check-in;

 

Οχι, αυτο που εννουσα ειναι οτι αν πατησεις οτι εχεις βαλιτσα οταν κλεινεις το εισιτηριο στο ιντερνετ, σε χρεωνει 11€ για καθε βαλιτσα ανεξαρτητα απο το βαρος.

 

Δηλαδη. Συνολικα εχεις 20kg δωρεαν τα οποια μπορεις να τα μοιρασεις σε οσες βαλιτσες θες. Αν τα βαλεις σε μια τοτε τους δινεις 11€. Για καθε εξτρα βαλιτσα δινεις αλλα 11€.

 

Αν ξεπερασεις τα 20 κιλα συνολικα (οχι 20kg σε καθε βαλιτσα) τοτε σε χρεωνουν υπερβαρο συμφωνα με τον κανονισμο τους.

 

Καθε βαλιτσα πρεπει να ειναι το ανωτατο 32kg αλλιως θα σου ζητησουν να βγαλεις πραγματα.

 

Σχετικα με το υπερβαρο - δεν ξερω για ποσα κιλα παραπανω μιλαμε - αλλα μπορεις να το ρισκαρεις και να πας αεροδρομιο και να κλαφτεις και λιγο αμα σου πουνε τιποτα - συνηθως πιανουν αυτα, ειδικα αν εισαι φοιτητης και πετας απο Ελλαδα, ειδικα αν δεν ειναι και γεματη η πτηση. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
Καλησπερα! Θελω να ταξιδεψω για Πραγα που μπορω να βρω φθηνα εισιτηρια? και με ανταποκριση δεν με πειραζει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θελω να ταξιδεψω για Πραγα που μπορω να βρω φθηνα εισιτηρια? και με ανταποκριση δεν με πειραζει...

 

Καλησπέρα και καλωσόρισες στο forum.

 

Κατ' αρχάς, δοκίμασε την ιστοσελίδα Airtickets.gr για να δεις τι τιμές παίζουν για τις ημερομηνίες που σε ενδιαφέρουν. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσόρισες στο forum.

 

Κατ' αρχάς, δοκίμασε την ιστοσελίδα Airtickets.gr για να δεις τι τιμές παίζουν για τις ημερομηνίες που σε ενδιαφέρουν. :)

 

Καλως σας βρηκα... Οτι ποιο φθηνο υπαρχει μου βγαζει εκει? και με ολες τις αεροπορικες εταιρειες?

 

Εννοω μηπως υπαρχει και καποια αλλη ιστοσελιδα που θα βγαλει πιο φθηνα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Ναι, κανει μια ερευνα στο database του αναμεσα σε ολες τις πτησεις απο ολες τις εταιρειες που εχει καταχωρημενες. Κατι αναλογο ειναι και το skyscanner.com ;)

 

υπηρχαν κατι τρελες τιμες απο θεσσαλινικη της ταξης των 20€ αλλα δν ξερω αν υφιστανται ακομα. Για κοιτα για αναχωρησεις απο εκει παντως!!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα... Οτι ποιο φθηνο υπαρχει μου βγαζει εκει? και με ολες τις αεροπορικες εταιρειες?

 

Εννοω μηπως υπαρχει και καποια αλλη ιστοσελιδα που θα βγαλει πιο φθηνα?

 

Αφού λοιπόν δεις τις τιμές από εκεί, μπορείς να ψάξεις και από τις ιστοσελίδες της κάθε εταιρείας για τυχόν προσφορές. Δύσκολα όμως θα βρεις μεγάλες αποκκλίσεις από τις τιμές του airtickets...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκλεισα εισιτήριο για 21/11 απο Αθηνα προς Μοναχο...συνολικη τιμη 118,55 μετ1επιστροφής με όλους τους φόρους με aegean

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θελω να ταξιδεψω για Πραγα που μπορω να βρω φθηνα εισιτηρια? και με ανταποκριση δεν με πειραζει...

 

για ρίξε μια ματιά στο wizzair.com. είναι τσέχικη Low cost :)

επίσης ένα ψαχτήρι που εμπιστεύομαι είναι το sidestep.com. βρίσκει πραγματικά φθηνές πτήσεις

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλα για οχι και τοσο μακρινη ημερομηνια!! ;)

 

και για αρχές Νοέμβρη είχε τέτοιες τιμές αλλά δε με βόλευε λόγω διάφορων υποχρεώσεων που έχω ;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

για ρίξε μια ματιά στο wizzair.com. είναι τσέχικη Low cost :)

επίσης ένα ψαχτήρι που εμπιστεύομαι είναι το sidestep.com. βρίσκει πραγματικά φθηνές πτήσεις

 

Για σύγκριση τιμών υπάρχουν και τα

opodo.com

edreams.com

kayak.co.uk

 

και η βάση δεδομένων τους περιέχει όλες τις αεροπορικές εταιρίες, και αυτές που είναι low cost!!

Η airtickets.gr εμένα μου φαίνεται πολύ ακριβή συγκριτικά με τα sites που προτείνω παραπάνω.. άσε που η βάση της είναι κάπως περιορισμένη.....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα ηθελα λιγακι να μου πειτε τη γνωμη σας σε κατι. Ψαχνω σιγα σιγα εισητηρια για αμερικη για το καλοκαιρι. Περαν του airtickets.gr στο google μου εβγαλε και αλλα 2 site για αεροπορικα εισητηρια το pamediakopes.gr και το travelplanet 24.com . Εχει κανεις σας κανει κρατηση εισητηριων απο αυτα τα 2 site? Ειναι αξιοπιστα? Υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω? Γιατι στις πρωτες σελιδες του θεματος (δεν διαβασα ολο το θεμα μεχρι εδω) πολλοι αναφερθηκαν μονο στο airtickets.gr και κανεισ στα αλλα 2. ΕΠισης υπαρχει αναντιστοιχεια τοσο στις πτησεις (παντα στις ιδιες ημερομηνιες) οσο και στις τιμες ιδιων πτησεων μεταξυ των site..Λογικα δεν θα επρεπε να βγαζει τις ιδιεσ πτησεις σε ολα τα site?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα ηθελα λιγακι να μου πειτε τη γνωμη σας σε κατι. Ψαχνω σιγα σιγα εισητηρια για αμερικη για το καλοκαιρι. Περαν του airtickets.gr στο google μου εβγαλε και αλλα 2 site για αεροπορικα εισητηρια το pamediakopes.gr και το travelplanet 24.com . Εχει κανεις σας κανει κρατηση εισητηριων απο αυτα τα 2 site? Ειναι αξιοπιστα? Υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω? Γιατι στις πρωτες σελιδες του θεματος (δεν διαβασα ολο το θεμα μεχρι εδω) πολλοι αναφερθηκαν μονο στο airtickets.gr και κανεισ στα αλλα 2. ΕΠισης υπαρχει αναντιστοιχεια τοσο στις πτησεις (παντα στις ιδιες ημερομηνιες) οσο και στις τιμες ιδιων πτησεων μεταξυ των site..Λογικα δεν θα επρεπε να βγαζει τις ιδιεσ πτησεις σε ολα τα site?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Δεν είναι απαραίτητο να βγάζει τις ίδιες πτήσεις, εφόσον υπάρχουν εναλλακτικές, το σύστημα επιλέγει αυτόματα το φθηνότερο, το οποίο μπορεί να είναι διαφορετικό για κάθε site.

 

Γενικά: Κοίταξε στις ιστοσελίδες της KLM και της British, υπάρχουν συχνά πυκνά προσφορές για ταξίδια στην Αμερική, οπότε μπορεί να σε συμφέρει να κλείσεις από εκεί.

 

Αναφορικά με την αξιοπιστία των sites, το airtickets και το travelplanet24 είναι αξιόπιστα και δοκιμασμένα, το pamediakopes προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

και αλλη μια τελευταια ερωτηση θα ηθελα να μου απαντησετε! Γνωριζετε καποιο site στο οποιο η πληρωμη να γινεται για αρχη μεμια προκαταβολη και το υπολοιπο ποσο να ξεπληρωνεται για παραδειγμα σε 1-2 βδομαδες η κατι αντιστοιχο? Γιατι στο airtickets και στο travelplanet24 εχει μονο με τη μια ολο το ποσο.
Link to comment
Share on other sites

και αλλη μια τελευταια ερωτηση θα ηθελα να μου απαντησετε! Γνωριζετε καποιο site στο οποιο η πληρωμη να γινεται για αρχη μεμια προκαταβολη και το υπολοιπο ποσο να ξεπληρωνεται για παραδειγμα σε 1-2 βδομαδες η κατι αντιστοιχο? Γιατι στο airtickets και στο travelplanet24 εχει μονο με τη μια ολο το ποσο.
Κατι τετοιο δεν νομιζω να υπαρχει στο internet επειδη χρονια κλεινω εισητηρια μεσω internet για τα ταξιδια μου δεν εχω δει ποτε κατι τετοιο
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το pamediakopes.gr το έχω χρησιμοποιήσει για κράτηση ακτοπλοϊκών εισιτηρίων αρκετές φορές και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Εξυπηρετικότατοι και σαφέστατοι σε κάθε επικοινωνία που είχα μαζί τους.

 

Όσο για το τελευταίο που ρωτάς (προκαταβολή και εξόφληση αργότερα) ούτε εγώ το έχω δει κάπου...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

παιδια καλησπερα,

 

υπηρετω στην Αλεξανδρουπολη στρατιωτης, και χρησιμοποιησα ηδη μια φορα (πρωτογνωρη εμπειρια στην ζωη μου) το αεροπλανο aegean.

 

αν κανω κρατησεις απο τωρα για συγκεκριμενες ημερομηνιες μετα απο 2, ή 3 ή και 4 μηνες θα πετυχω αρκετα χαμηλοτερες τιμες ?

 

γενικα. ξερει κανενας αν συμφερει περισσοτερο στην ολυμπιακη ή στην aegean η κρατηση από πολυ νωρις ? επισης, αν υπαρχει δυνατοτητα ακυρωσης ή τυχον αλλλαγης για μία ή δύο μερες νωρίτερα/αργότερα αν χρειαστεί ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Μην παρασύρεσαι:!:

 

Oι τιμές και οι προσφορές αλλάζουν συχνά τώρα που αρχίζει η χειμερινή περίοδος.

Επίσης δεν ξέρεις πότε θα παίρνεις άδεια ,για να κανονίζεις σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Λεμε τα Χριστουγεννα να παμε Αμστερνταμ,και κοιτουσα σε διαφορα site(pamediakopes,airtickets,travelplanet24) και σχεδον επαιζαν οι ιδιες τιμες...Υπαρχει περιπτωση να βρουμε πιο φθηνα και να επιλεξουμε πχ αλλη εταιρεια στον "πηγαιμο" και αλλη στην επιστροφη αν παμε σενα ταξιδιωτικο γραφειο?επισης τωρα τα Χριστουγεννα υπαρχει περιπτωση να πεσουν οιτ τιμες και να προστεθουν νεες πτησεις?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Λεμε τα Χριστουγεννα να παμε Αμστερνταμ,και κοιτουσα σε διαφορα site(pamediakopes,airtickets,travelplanet24) και σχεδον επαιζαν οι ιδιες τιμες...Υπαρχει περιπτωση να βρουμε πιο φθηνα και να επιλεξουμε πχ αλλη εταιρεια στον "πηγαιμο" και αλλη στην επιστροφη αν παμε σενα ταξιδιωτικο γραφειο?επισης τωρα τα Χριστουγεννα υπαρχει περιπτωση να πεσουν οιτ τιμες και να προστεθουν νεες πτησεις?

 

Το να κλείσεις εισιτήρια από ταξιδιωτικό γραφείο, σιγουρότατα θα σου κοστίσει περισσότερα από τις ιστοσελίδες.

 

Αναφορικά με την επιλογή διαφορετικών αεροπορικών εταιρειών, κάτι τέτοιο μπορεί όντως να σου «κατεβάσει» τη συνολική τιμή του εισιτηρίου. Δεν χρειάζεσαι όμως ταξιδιωτικό γραφείο για να το κάνεις αυτό. :)

 

Κατά τα άλλα, αν η περίοδος που θα ταξιδέψετε είναι πριν, ή κατά τη διάρκεια των γιορτών, δύσκολα θα βρεις χαμηλές τιμές. Πρόκειται για περιόδους υψηλής κίνησης/ζήτησης και άρα οι αερογραμμές δεν έχουν κάποιο λόγο να βάλουν προσφορές.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παει γεναρη,και οι τιμες ηταν εξεφτελιστικες.

Αν κοιτας το οικονομικο,σαφεστατα δε μπορουσες να πετυχεις χειροτερη περιοδο απο τα χριστουγεννα,ειναι η απολυτως υψηλοτερη περιοδος.

Δε θα βρεις εκπτωση,αμεσως μετα τα χαριζουν,με κορυφαια περιοδο του χρονου σε οικονομια το φλεβαρη.

Εξαρταται ποση ευκολια εχεις με το χρημα...

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παει γεναρη,και οι τιμες ηταν εξεφτελιστικες.

Αν κοιτας το οικονομικο,σαφεστατα δε μπορουσες να πετυχεις χειροτερη περιοδο απο τα χριστουγεννα,ειναι η απολυτως υψηλοτερη περιοδος.

Δε θα βρεις εκπτωση,αμεσως μετα τα χαριζουν,με κορυφαια περιοδο του χρονου σε οικονομια το φλεβαρη.

Εξαρταται ποση ευκολια εχεις με το χρημα...

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Φεβρουάριο αλλά και Μάρτιο. Τον Φεβράρη τον σώζει κάπως η γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου, που δίνει το δικαιώμα για «τσίμπημα» στις τιμές, ειδικά εάν πέφτει Παρασκευή με Δευτέρα.

 

Οι περισσότερες αερογραμμές αμέσως μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων ξεκινούν προσφορές.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...