Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Toυ Μιchigan εχουν ερθει στα φροντηστηρια.Του Cambridge και του Edexcel τελη Οκτωβριου αρχες Νοεμβριου υπολογιζονται!:D

 

mia fili mou pantos pou edose to edexcel (stis serres) tis eirthe to ptixio prin kana 2-3 vdomades sto frontistirio kai exei kamia vdomada pou to oeire sta xeria tis.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχως δυσκολα θα βρεις κατι στο Internet,αφου κατι τετοιο ειναι παρανομο!

Τοσο ακριβα πια ειναι τα βιβλια για το Pro?

Αν θες φθηνα βιβλια απο ΟΛΟΥΣ τους εκδοτικους οικους http://www.florasFun.gr

Στα στελνει και δωρεαν στο σπιτι σου με αγορες στα ξενογλωσσα ανω τον 20 ευρω!

Αυτα!

Καλη επιτυχια!

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!! :)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο παρελαβα το πτυχιο Cambridge απο το φροντιστηριο μου,οποτε τα εχουν διανειμει.Οσοι ενδιαφερομενοι μπορουν να τα παρουν.
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστουμε για την πληροφορια jim19!

Που μενεις αληθεια?

Εδω Κοζανη θα ερθουν την αλλη βδομαδα λενε!

 

Αθηνα,αλλα για το Lower αναφερομουν,δεν το εγραψα πριν.Και εγω τυχαια ρωτησα δεν περιμενα να ειναι....ετοιμοπαραδοτο!!!!!:p:p

Link to comment
Share on other sites

Σε εμας τελικα θα τα φερουν την Δευτερα.Το καλο ειναι οτι θα ερθουν με courrier*!Λιγο παραξενο εεεε?

 

*Με τα ταχυδρομεια μπορουσαν και να ειχαν χαθει τα πτυχια στα αδυτα των αποθηκων τους!Και αντε να τα αναζητησεις! :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , σκέφτομαι να δώσω το proficiency..

Μπορεί να δώσω και τα δύο αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα..

Στο παρελθόν , είχα δώσει μια φορά του michigan...

Ποιο λέτε να διαλέξω τώρα;

Εσείς που περάσατε του Cambridge , πόσο και τί είδους διάβασμα κάνατε;;

Link to comment
Share on other sites

Nα σου απαντησω εγω αγαπητε Ανδρεα!

Λοιπον κανενα δεν ειναι δυσκολο και κανενα ευκολο.

Και τα δυο εχουν σχεδον τον ιδιο δεικτη δυσκολιας.

Απλα το Michigan ίσως βοηθαει καπως οτι ειναι πολλαπλης επιλογης και αμα δεν εισαι σιγουρος για κατι το ρισκαρεις και στην τυχη.

Τα πραγματα δυσκολευουν στο Cambridge καθως εδω τα παντα σχεδον ειναι με γραψιμο δηλαδη αναπαράγεις. Αυτο ειναι το δυσκολο στο Καιμπριτζ η αναπαραγωγη λεξεων,φρασεων κτλ αυτο εχει κατα αλλα που μπορει να σε δυσκολεψει.

 

Για διαβασμα θελει ενα καθημερινο διαβασμα και για τα δυο πτυχια της ταξης 1 ωρα την ημερα να αφιερωνεις για grammar,vocabulary Κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Για διαβασμα θελει ενα καθημερινο διαβασμα και για τα δυο πτυχια της ταξης 1 ωρα την ημερα να αφιερωνεις για grammar,vocabulary Κτλ.

Υπερβολή.Τρεις φορές τη βδομάδα αρκούν.

Link to comment
Share on other sites

Για διαβασμα θελει ενα καθημερινο διαβασμα και για τα δυο πτυχια της ταξης 1 ωρα την ημερα να αφιερωνεις για grammar,vocabulary Κτλ.

 

Ναι, και στον ύπνο σου να προσπαθείς να ονειρεύεσαι στα Αγγλικά για υπνοπαιδία. Άραξε ρε... 2-3 ώρες την βδομάδα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Mα ρε παιδια κουλαρετε!

Καθε μερα σχεδον κανουμε 1 ωρα αγγλικα!

Τουλαχιστον 4 ωρες την βδομαδα αγγλικα και αλλες 2 συνολικα για να τα διαβασεις να πως βγαινουν 6 ωρες!

Αμαν πια δεν ειπα και κατι κακο!

Kαι την 1 ωρα που κανουμε στο φροντηστηριο διαβασμα εννοειται.

Εκτος αν πατε φροντηστηριο/ιδιαιτερα μονο για την πλακα.

Και στο κατω-κατω Proficiency ειναι δεν ειναι 10 λεπτα διαβασμα και τελειωσα.

Θελει ενα συστηματικο διαβασμα για να μην σου φανει η υλη βουνο.

Δεν ειναι και ευκολο δα η γνωση περιπλοκων λεξεων που απαιτουνται στο Proficiency.

Φιλε διαβαζε οποτε εχεις ελευθερο χρονο λεξιλογιο-γραμματικα τακτικα για να μην ξεχασεις τιποτα και ολα θα παν καλα. Τrust me!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.. Εγώ πάντως το πήρα με 2 ώρες την βδομάδα μάθημα και άλλες 2 ώρες το πολύ διάβασμα...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν διαβασα σχεδόν καθόλου, εκτός από τον τελευταίο μήνα πριν από κάθε εξέταση που διάβαζα το λεξιλόγιο και τη γραμματική, αλλά τίποτα τρελό. Η κολλητή μου απ'την άλλη διάβαζε συστηματικά, έγραφε εξτρά εκθέσεις και ασκήσεις και οι 2 μας πήραμε και το Michigan και το Cambridge (με Α και οι 2!!:happy:)

 

Είναι και στον άνθρωπο βέβαια, μη λέμε βλακείες τωρα! Άλλος δε διαβάζει και τα παίρνει και τα 2, άλλος διαβάζει κάθε μέρα που λέει ο λόγος και μπορεί να αποτύχει.;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστα!

Ο καθενας οργανωνει διαφορετικα την μελετη του.

Εγω παντως γυρω στις 2-3 ωρες την βδομαδα διαβαζω αλλα προετοιμαζομια για Lower οχι για Pro!

Link to comment
Share on other sites

teo_L20 συγνώμη κιόλας, αλλά δε μπορώ να μην εκφράσω μια λογική απορία μου..

 

Από τη στιγμή που προετοιμάζεσαι για Lower, πώς έχεις εμπεριστατωμένη -φαινομενικά- άποψη σε ό,τι αφορά στο Proficiency; Και δεν αναφέρομαι μόνο στο συγκεκριμένο post, αλλά και σε αρκετά άλλα...

 

No hard feelings I hope.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τον αδερφο μου που προετοιμαζονταν πριν 2 χρονια για αυτο.

Δεν ξερω ρε παιδια αλλα Pro ειναι και μου φαινετε πολυ δυσκολο πτυχιο!

Link to comment
Share on other sites

stevee:

Ναι. Πρέπει να πάρεις επάρκεια γλώσσας από το Υπουργείο Παιδείας και στη συνέχεια άδεια διδασκαλίας και άδεια ιδρύσεως κέντρου ξένων γλωσσών (που ανανεώνεται κάθε χρόνο) από την οικεία Νομαρχία. Και φυσικά μπορείς να έχεις πάω από μία ξένες γλώσσες, αφού όπως προανέφερα πρόκειται για Κέντρο Ξένων Γλωσσών - αρκεί για κάθε μια από τις γλώσσες να έχει οριστεί κάποιος που έχει τα απαραίτητα προσόντα ως Διευθυντής Σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία για την υποβολή συμμετοχής στις εξετάσεις του χειμώνα έχει εκπνεύσει; Πότε ακριβώς είναι οι επόμενες;
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στο ECCE ή στο ECPE?

 

Οι προθεσμίες έχουν εκπνεύσει και για τα 2 (σήμερα έληξε για το ECCE). Οι επόμενες εξετάσεις είναι Μάιο για το ECCE και Ιούνιο για το ECPE.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...