Jump to content

Έκδοση αστυνομικής ταυτότητας


peiraiotakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H Ελληνική Αστυνομία, μέχρι τώρα, χορηγούσε στον πολίτη που κατέθετε τα δικαιολογητικά για την έκδοση δελτίου ταυτότητος, προσωρινό δελτίο, ενώ το επίσημο παραδίδονταν μετά από τουλάχιστον τρεις μήνες.

 

Από 1 Νοεμβρίου 2005 ο πολίτης θα παραλαμβάνει αυθημερόν το δελτίο ταυτότητας από τις Αστυνομικές Υπηρεσίες, εφόσον προσκομίσει ο ίδιος όλα τα απαραίτητα πιστοποιητικά.

 

Gia perisoteres plirofories pata PANW EDW.

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 196
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H Ελληνική Αστυνομία, μέχρι τώρα, χορηγούσε στον πολίτη που κατέθετε τα δικαιολογητικά για την έκδοση δελτίου ταυτότητος, προσωρινό δελτίο, ενώ το επίσημο παραδίδονταν μετά από τουλάχιστον τρεις μήνες.

 

Από 1 Νοεμβρίου 2005 ο πολίτης θα παραλαμβάνει αυθημερόν το δελτίο ταυτότητας από τις Αστυνομικές Υπηρεσίες, εφόσον προσκομίσει ο ίδιος όλα τα απαραίτητα πιστοποιητικά.

 

Gia perisoteres plirofories pata PANW EDW.

Αυτο είναι πάρα πολύ θετικό μέτρο αφού παλιά μπορεί να έκαναν και ένα μήνα μέχρι να βγάλουν ταυτότητα, εύγε λοιπόν από μένα, μένει βέβαια να το δούμε να γίνεται και πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις για ανανέωση ή αντικατάσταση ταυτότητας πόσο έκαναν:

 

- Φίλος: 10 μήνες για αντικατάσταση λόγω παρέλευσης δεκαετίας - το 1/12 του χρόνου ισχύος της ταυτότητας χρειάστηκε για την έκδοσή της!

- Φίλη: 15 μήνες για αντικατάσταση λόγω απώλειας.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να πάρουν και την έκδοση διαβατηρίων και

διπλωμάτων για αυτοκίνητο να ησυχάσουμε απο τα γνωστά φαινόμενα του να παίρνουν ασχετοι δίπλωμα και να κλαδευουν κόσμο στις εθνικές

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει αμα πρεπει να βγαλω ταυτοτιατα. Ειναι αναγκαστικο για οσους ειναι 14 ή απο τα 16 και πανω;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο. Βγαλε μετα τα 17-18. Και με ενα απλο πιστοποιητικο γεννησεως οπου αναγραφει τα στοιχεια σου μπορεις να κανεις την δουλεια σου. Στα 14 θα μου πεις; Ε ισως αν καπου χρειαστει αυτο το χαρτι φτανει.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει αμα πρεπει να βγαλω ταυτοτιατα. Ειναι αναγκαστικο για οσους ειναι 14 ή απο τα 16 και πανω;

 

apo to episimo site tis ellinikis astinomias lei:

Σε ποια ηλικία πρέπει να εφοδιαστώ με δελτίο ταυτότητας;

 

Από τον Ιούνιο του 2005 υποχρέωση για την απόκτηση δελτίου αστυνομικής ταυτότητας έχουν όλοι οι Έλληνες πολίτες που έχουν συμπληρώσει το 12ο έτος της ηλικίας.

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι νουμερα δινουν τωρα; ΑΑ-123456? Ή ειναι ακομα στο ένα γράμμα;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Τι νουμερα δινουν τωρα; ΑΑ-123456? Ή ειναι ακομα στο ένα γράμμα;

Ναι

Εγω που πηρα την ταυτοτητα μου χθες ειχα νουμερο ΑΑ-123456

Εγω ειχα κανει αιτηση για ναπαρω ταυτοτητα στις 9/9/05 και μου ειπαν ελα τελη Οκτωβριου να την παρεις!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μια μερα!! Και πότε θα προλάβουμε να πάρουμε το πιστοποιητικό από τον Μητροπολίτη ότι είμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι?!! :p :p

 

Α, ξέχασα. Δεν αναγράφεται το θρήσκευμα. :rolleyes: Άλλο ένα ιερό και όσιο που μάς κατήργησαν οι Βρυξέλλες. Έπρεπε βλέπεις να γίνει χώρος για να γραφτούν τα στοιχεία μας με λατινικούς χαρακτήρες. Λατινικούς, όπως ήθελε το Βατικανό! Α, ρε Παρασκευαϊδη, τα έλεγες εσύ αλλά ποιος σε άκουγε?? :cry:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αν και κινδυνεύουμε να ξεφύγουμε από το θέμα, να πω ότι το δελτίο ταυτότητας είναι έγγραφο που έχει ως στόχο να συγκεντρώνει όλα τα στοιχεία που συνθέτουν την ταυτότητα ενός ανθρώπου και τον διαχωρίζουν από τους υπόλοιπους. Τώρα αν οι άνθρωποι πρέπει να διαχωρίζονται με βάση το θρήσκευμα νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε τι σημαίνει και πού οδηγεί... Όποιος μπορεί να το καταλάβει, το κατάλαβε.

 

resurection_boy όσο νωρίτερα εκδόσεις ταυτότητα τόσο το καλύτερο. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να περιμένεις ως τα 17-18 σου ενώ μπορείς να το κάνεις από τα 12. Είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις που μπορεί να σου χρειαστεί, από το να σου κάνουν εξακρίβωση στοιχείων στο δρόμο και να κάνεις μια απλή συναλλαγή με το Δημόσιο μέχρι να πας στο γήπεδο. Δεν υπάρχει λόγος να μην βγάλεις δελτίο ταυτότητας, ενώ υπάρχουν πολλοί λόγοι να έχεις ταυτότητα. Δεν θα αισθανθείς άβολα να είσαι 17 χρονών και όταν σου ζητήσουν ταυτότητα να πεις ότι δεν έχεις; Γρήγορα στο τμήμα λοιπόν :p

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω από τις καινούριες. Αυτές χωρίς το θρήσκευμα και την αναγραφή των στοιχείων και στα αγγλικά.

Με ένα γράμμα ακόμα όμως (Σ412...).

Είναι ίδιες με τη παλιά που είχα, ίδιο μέγεθος. ιδια και απαραλλαχτη.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρέ peiraiotakos για το thread

εψαχνα τις τελευταιες μέρες για το τι θα χρειαστώ για να βγάλω

ταυτότητα για το γιό μου

πολύ εξυπηρετικό :)

Link to comment
Share on other sites

Έλεος, είμαι πολύ γκαντέμης! Πριν μία εβδομάδα πήγα και έκανα αίτηση για ταυτότητα και θα πρέπει να περιμένω 3 μήνες, ενώ αν την έβγαζα τώρα θα την έπαιρνα κατ' ευθείαν. Είμαι πολύ γκαντεμόσαυρος... :O
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Τα δακτυλικα αποτυματα, το χρωμα ματιων, το σχημα κεφαλιου γιατι τα καταργησανε???

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

idio mege8os e??

ma kala de mporousan na tis mikrunoun ligo???

ka8olou ma ka8olou praktiko mege8os..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Α ωραία. Σε 6 μήνες που θα ειμαι πολίτης (αμήν και πότε) , θα βγάλω νέα. Καιρό ήθελα να το κάνω και τώρα δε θα ταλαιπωρηθώ με όλη αυτή τη γραφειοκρατία.
:X
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που έχασα την παλιά και έβγαλα καινούρια την πήρα μέσα σε μια εβδομάδα...:)

http://img178.imageshack.us/img178/1052/rainwa8.gif

But I miss you most of all, my darling

When autumn leaves start to fall...

Link to comment
Share on other sites

Μια μερα!! Και πότε θα προλάβουμε να πάρουμε το πιστοποιητικό από τον Μητροπολίτη ότι είμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι?!! :p :p

 

Α, ξέχασα. Δεν αναγράφεται το θρήσκευμα. :rolleyes: Άλλο ένα ιερό και όσιο που μάς κατήργησαν οι Βρυξέλλες. Έπρεπε βλέπεις να γίνει χώρος για να γραφτούν τα στοιχεία μας με λατινικούς χαρακτήρες. Λατινικούς, όπως ήθελε το Βατικανό! Α, ρε Παρασκευαϊδη, τα έλεγες εσύ αλλά ποιος σε άκουγε?? :cry:

Vlepo den xaneis eykairia na epitithesai ston Arxiepiskopo se themata poy OYDEMIA sxesh exoyn me ton idio.

 

Einai eksairetika thetikh h epispeysh ths diadikasias ekdoshs mias astynomikhs taytothtas.Epiteloys h grafeiokratia ston tomea ayton eksaleifthhke.

 

Alhtheyei oti pleon den apaitoyntai daktylika apotypomata gia thn ekdosh taytothtas;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει καλυφθεί το θέμα παλιότερα, αλλά έχω δώσει τον τωρινό αριθμό μου σε χίλιες μύριες υπηρεσίες, αν αλλάξω αριθμό, πως θα αποδεικνύεται ότι είμαι το ίδιο άτομο;

 

Πρέπει να αρχίσω να τους ενημερώνω ότι άλλαξε ο αριθμός;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Vlepo den xaneis eykairia na epitithesai ston Arxiepiskopo se themata poy OYDEMIA sxesh exoyn me ton idio.

 

:confused: :worry: Θα πρέπει να αστειεύεσαι... Ουδεμία σχέση το θέμα της αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες με τον Κρις;;;

Και τότε τα περιβόητα συλλαλητήρια ποιός τα έκανε; Ο... Μπάτμαν;;;; :blink:

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο θέμα δεν αναφέρεται στη μη αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες, αλλά στο ότι πλέον αυτές εκδίδονται αυθημερόν. Παρακαλώ μείνετε σε αυτό... :!:

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση,δηλαδη κι οσοι απο εμας που εχουμε τις παλιες ταυτοτητες πρεπει να παμε για αλλαγη η οχι?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...