Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην περίπτωση που σφραγίσω εντελώς τα σώματα, ή ακόμα καλύτερα τα αφαιρέσω, δικαιούμαι να ζητήσω βάσει νόμου και όχι βάσει του οποιοδήποτε καταστατικού, την αφαίρεση ποσοστού από τις δαπάνες της θέρμανσης?

Π.Δ. 27-9/7-11-85 (ΦΕΚ-631 Δ')

Τεχνικός Κανονισμός για τον τρόπο κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης σε κτίρια που περιλαμβάνουν περισσότερες της μιας ιδιοκτησίας

3.3. Κατανομή δαπανών σε ειδικές περιπτώσεις

3.3.1. Ιδιοκτησίες στις οποίες παρέχεται από τον κανονισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής, η δυνατότητα να αποσυνδεθούν μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου και που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης.

...

Οι ιδιοκτήτες των ιδιοκτησιών που θα αποσυνδεθούν με τον παραπάνω τρόπο από το δίκτυο της κεντρικής θέρμανσης είναι υποχρεωμένοι να μονώσουν τους σωλήνες της κεντρικής θέρμανσης που διέρχονται από την ιδιοκτησία τους. Οι δαπάνες μόνωσης των παραπάνω σωλήνων καθώς και οι έκτακτες δαπάνες της ιδιοκτησίας θα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη της.

Οι υπόλοιπες έκτακτες δαπάνες που ενδέχεται να προκύψουν επειδή αποσυνδέθηκε μόνιμα μία ή περισσότερες ιδιοκτησίες κατανέμονται σε όλες τις ιδιοκτησίες ανάλογα με τα ποσοστά πi που ίσχυαν πριν από την αποσύνδεση.

[Αρχή Τροποποίησης]

Ανεξαρτήτως σχετικής προβλέψεως στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών του κτιρίου, οι διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου ισχύουν και σε ιδιοκτησίες οι οποίες αποσυνδέονται μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 2 του Π.Δ. 420/1987 και διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση αερίων καυσίμων - ΠΡΟΣΘ. ΕΔΑΦΙΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡ. 11 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 30 ΤΟΥ Ν. 3175/03, ΦΕΚ-207 Α' [Τέλος Τροποποίησης]

 

Απαραίτητη προϋπόθεση για τα ανωτέρω είναι να εγκριθεί από την Γ.Σ. με πλειοψηφία 50% +1.

 

Για την παράγραφο που έχω υπογραμμίσει: Μια από τις έκτακτες δαπάνες είναι η καινούρια μελέτη θέρμανση που το ποσό δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο. Οπότε βλέπω απίθανη την έγκριση εκτός αν αναλάβεις εσύ αυτό το έξοδο.

 

Γιώργος.

Edited by gtsoukn
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τους ενοικους του διπλανου διαμερισματος.Εχουν εγκαταστησει στο μπαλκονι τους φιαλη υγραεριου και κουζινα γκαζιου και μαγειρευουν εξω συστηματικα.Εκτος αυτου δεν εχουν καποιο συστημα πυρασφαλειας π.χ πυροσβεστηρα.

 

Περα απο τις εντονες οσμες και αναθυμιασεις που με αναγκαζουν να σφραγιζω τις μπαλκονοπορτες μου ακομα και κατα τους καλοκαιρινους μηνες,με προβληματιζει εντονα το ζητημα ασφαλειας καθως τις ημερες των γιορτων υπηρξε περιστατικο εκρηξης παρομοιας φιαλης σε μπαλκονι γειτονικης πολυκατοικιας.Ειναι ανησυχητικο να κοιμασαι με μια φιαλη υραεριου λιγα μετρα μακρια απο το κεφαλι σου.

 

Θα ηθελα λοιπον να μαθω αν αυτη η εγκατασταση ειναι κατ'αρχας νομιμη,κι απο κει και περα τι μπορω να πραξω εγω απο την πλευρα μου.Μπορω να καταγγειλω την κατασταση στην πολεοδομια?

 

Εκτος αυτου στον ιδιο χωρο ο ιδιοκτητης πραγματοποιει κατα περιοδους οικοδομικες εργασιες οπως τροχισμα μεταλλων,ηλεκτροσυγκολλησεις κτλ.με αποτελεσμα σπιθες,ρινισματα σιδηρου και ο,τι αλλο να πεφτουν στο μπαλκονι μου,στα επιπλα της βεραντας,σε απλωμενα ρουχα που στεγνωνουν κτλ.

 

Επιχειρησα να συννενοηθω μαζι του, αλλα,οταν τον αντιμετωπισα φραστικα ηταν τοσο προκλητικη η συμπεριφορα του,που εληξα την κουβεντα συντομα,προκειμενου να μην ξεφυγω απο τα ορια.Η μονη λυση ειναι να κινηθω νομικα?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Στο ισόγειο της πολυκατοικίας μας βρίσκονται 4 καταστήματα. Μπροστά στα καταστήματα υφίσταται ανοιχτή πρασιά(ευθύνη για επέμβαση απο το δήμο) με πλάκες που αποτελεί συνέχεια του πεζοδρομίου.

Η ανοιχτή πρασιά παραχωρήθηκε για αποκλειστική χρήση στους καταστηματάρχες σύμφωνα με τα όσα περιγράφουν τα συμβόλαια οριζοντίου ιδιοκτησίας και ο κανονισμός της πολυκατοικίας. Η πολυκατοικία διαθέτει υπόγειο χώρο στάθμευσης μόνο για τα διαμερίσματα και όχι για τα καταστήματα ισογείου.

Οι εν λόγω καταστηματάρχες μετέτρεψαν αυθαίρετα τη πρασιά σε χώρο στάθμευσης. Εφόσον δεν προβλέπονταν θέσεις στάθμευσης στη πρασιά (δεν είχαν ράμπα εισόδου) άρχισαν να βάζουν εμπόδια, καρέκλες, κουβάδες κ.τ.λ. μπροστά στο πεζοδρόμιο ώστε να μη παρκάρουν οχήματα και εκείνοι ανενόχλητοι να περνούν πάνω από το πεζοδρόμιο προς τη πρασιά.

Λαμβάνοντας τη σχετική άδεια από το δήμο εγκαταστήσαμε μεταλλικά Π κατά μήκος του πεζοδρομίου ώστε να σταματήσουμε το παραπάνω φαινόμενο.

Τώρα κάνουν το εξής εξοργιστικό. Περνούν στριμωχτά ανάμεσα στη ράμπα του δικού μας υπογείου πάρκινκ και ενός Π ώστε να παρκάρουν πάλι πάνω στη πρασιά. Δε μπορούμε να τοποθετήσουμε επιπλέον Π να τους μπλοκάρουμε εντελώς διότι θα εμποδίζουμε τη διέλευση των πεζών. Σύμφωνα με τη νομοθεσία και το ΓΟΚ (Γενικό Οικοδομικό Κανονισμό) τα οχήματα δύναται να σταθμεύουν μόνο σε θέσεις οριοθετημένες ως “ Θέσεις Στάθμευσης” στη κάτοψη του κτηρίου που πληρούν τις σχετικές προδιαγραφές και τις οποίες οι ιδιοκτήτες έχουν αγοράσει βάσει των συμβολαίων.

Εδώ ξεκινά το πρόβλημα. Οι καταστηματάρχες ισχυρίζονται ότι εφόσον έχουν την αποκλειστική χρήση της πρασιάς “μπορούν να την κάνουν ότι θέλουν” ενώ οι νόμοι διαχωρίζουν σαφώς τον ιδιωτικό χώρο από τον ιδιωτικό χώρο στάθμευσης. Μετά από άπειρους καβγάδες & απειλές από τους νταήδες καταστηματάρχες και ενώ ο δήμος και οι αρμόδιες υπηρεσίες επιβεβαιώνουν ότι η πρασιά ΔΕΝ είναι χώρος στάθμευσης μας συνιστούν να καλούμε την Αστυνομία να τους διώχνει από τη πρασιά…όταν όμως καλούμε την Αστυνομία ή τη Δημοτική Αστυνομία μας απαντούν ότι δε μπορούν να επέμβουν σε ιδιωτικό χώρο ασχέτως αν έχουμε δίκιο.

Δηλ. ποια είναι η λύση??…για να μην έχω χώρο στάθμευσης 2 μέτρα από το παράθυρό μου και την απίστευτη φασαρία κάτι το οποίο δε γνώριζα δεν επέλεξα όταν αγόρασα το διαμέρισμα…θα πρέπει να αναλάβω δράση μόνος μου με τις όποιες συνέπειες?

Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως την όποια συμβουλή πριν καταλήξουμε στο γνωστό ελληνικό τρόπο “ανορθόδοξου πολέμου” προς επίλυση των προβλημάτων ;)

Edited by escape_4X4
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα εχουν ακριβως οπως τα λες, δεν επιτρεπεται καμια αλλη χρηση καθως απο την αδεια της οικοδομης προβλεπεται η υπαρξη της πρασιας. Η αστυνομια σωστα δε παρεμβαινει καθως οπως λες και εσυ ειναι ιδιωτικος χωρος. Δυστυχως μονο με νομικες κινησεις θα καταφερεις αποτελεσμα, για αρχη στειλε τους ενα εξωδικο απο ενα δικηγορο.

 

Το θεμα ειναι μην ανοιξεις βεντετα και μετα σου κανουν καταγγελια πχ για κλιματιστικο για ηλιακο θερμοσιφωνα κτλ που ολα τα διαμερισματα εχουν χωρις να εχουν βγαλει την απαραιτητη αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα εχουν ακριβως οπως τα λες, δεν επιτρεπεται καμια αλλη χρηση καθως απο την αδεια της οικοδομης προβλεπεται η υπαρξη της πρασιας. Η αστυνομια σωστα δε παρεμβαινει καθως οπως λες και εσυ ειναι ιδιωτικος χωρος. Δυστυχως μονο με νομικες κινησεις θα καταφερεις αποτελεσμα, για αρχη στειλε τους ενα εξωδικο απο ενα δικηγορο.

 

Το θεμα ειναι μην ανοιξεις βεντετα και μετα σου κανουν καταγγελια πχ για κλιματιστικο για ηλιακο θερμοσιφωνα κτλ που ολα τα διαμερισματα εχουν χωρις να εχουν βγαλει την απαραιτητη αδεια.

 

Σ΄ ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το θέμα είναι ότι αν η πρασιά είναι ανοιχτή (δεν υπάρχει περίφραξη και αποτελεί επέκταση του πεζοδρομίου) οφείλουν να επέμβουν οι αρμόδιες υπηρεσίες σύμφωνα με το νόμο. Οι σπουδές μου ήταν στη θετική κατεύθυνση οπότε μαθαίνω τα νομικά στη πορεία :)

Απλά οι μεν μου λένε φώναξε τους δε και οι δε μου λένε δεν ερχόμαστε Ένα μπάχαλο δηλαδή! Τελικώς αυτό που σωστά προτείνεις φαίνεται ως η μοναδική επιλογή πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Η πρασια ειναι της οικοδομης ετσι δεν ειναι; Τοτε δε νομιζω οτι μπορει να επεμβει κανεις, ισως η πολεοδομια αλλα φοβαμαι οτι θα κοψει κανενα προστιμο σε ολη την οικοδομη και θα βγειτε και χαμενοι στο τελος. Αν και μου φαινεται εξαιρετικα απιθανο να ερθει η πολεοδομια για κατι τετοιο..
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τους ενοικους του διπλανου διαμερισματος.Εχουν εγκαταστησει στο μπαλκονι τους φιαλη υγραεριου και κουζινα γκαζιου και μαγειρευουν εξω συστηματικα.Εκτος αυτου δεν εχουν καποιο συστημα πυρασφαλειας π.χ πυροσβεστηρα.

 

Περα απο τις εντονες οσμες και αναθυμιασεις που με αναγκαζουν να σφραγιζω τις μπαλκονοπορτες μου ακομα και κατα τους καλοκαιρινους μηνες,με προβληματιζει εντονα το ζητημα ασφαλειας καθως τις ημερες των γιορτων υπηρξε περιστατικο εκρηξης παρομοιας φιαλης σε μπαλκονι γειτονικης πολυκατοικιας.Ειναι ανησυχητικο να κοιμασαι με μια φιαλη υραεριου λιγα μετρα μακρια απο το κεφαλι σου.

 

Θα ηθελα λοιπον να μαθω αν αυτη η εγκατασταση ειναι κατ'αρχας νομιμη,κι απο κει και περα τι μπορω να πραξω εγω απο την πλευρα μου.Μπορω να καταγγειλω την κατασταση στην πολεοδομια?

 

Η μονη λυση ειναι να κινηθω νομικα?

 

Νομικώς, μπορείς να προσφύγεις στην Νομαρχία δνση υγιεινής, αλλά και ατομικώς με ασφαλιστικά μέτρα και με αίτημα να παύσει να διαταράσσει την νομή του διαμερίσματός σου...μή νομικά...ό,τι σε φωτίσει ο Θεός...

 

Στο ισόγειο της πολυκατοικίας μας βρίσκονται 4 καταστήματα. Μπροστά στα καταστήματα υφίσταται ανοιχτή πρασιά(ευθύνη για επέμβαση απο το δήμο) με πλάκες που αποτελεί συνέχεια του πεζοδρομίου.

Η ανοιχτή πρασιά παραχωρήθηκε για αποκλειστική χρήση στους καταστηματάρχες σύμφωνα με τα όσα περιγράφουν τα συμβόλαια οριζοντίου ιδιοκτησίας και ο κανονισμός της πολυκατοικίας. Η πολυκατοικία διαθέτει υπόγειο χώρο στάθμευσης μόνο για τα διαμερίσματα και όχι για τα καταστήματα ισογείου.

Οι εν λόγω καταστηματάρχες μετέτρεψαν αυθαίρετα τη πρασιά σε χώρο στάθμευσης. Εφόσον δεν προβλέπονταν θέσεις στάθμευσης στη πρασιά (δεν είχαν ράμπα εισόδου) άρχισαν να βάζουν εμπόδια, καρέκλες, κουβάδες κ.τ.λ. μπροστά στο πεζοδρόμιο ώστε να μη παρκάρουν οχήματα και εκείνοι ανενόχλητοι να περνούν πάνω από το πεζοδρόμιο προς τη πρασιά.

 

Εδώ ξεκινά το πρόβλημα. Οι καταστηματάρχες ισχυρίζονται ότι εφόσον έχουν την αποκλειστική χρήση της πρασιάς “μπορούν να την κάνουν ότι θέλουν” ενώ οι νόμοι διαχωρίζουν σαφώς τον ιδιωτικό χώρο από τον ιδιωτικό χώρο στάθμευσης. Μετά από άπειρους καβγάδες & απειλές από τους νταήδες καταστηματάρχες και ενώ ο δήμος και οι αρμόδιες υπηρεσίες επιβεβαιώνουν ότι η πρασιά ΔΕΝ είναι χώρος στάθμευσης μας συνιστούν να καλούμε την Αστυνομία να τους διώχνει από τη πρασιά…όταν όμως καλούμε την Αστυνομία ή τη Δημοτική Αστυνομία μας απαντούν ότι δε μπορούν να επέμβουν σε ιδιωτικό χώρο ασχέτως αν έχουμε δίκιο.

 

Η χρήση της πρασιάς δεν είναι για θέση στάθμευσης και όντως αποτελεί ιδιωτικό χώρο για τον οποίο ουδεμία αρμοδιότητα έχει η Αστυνομία ή η Τροχαία, παρεκτός εάν καταστατηγούνται κανόνες δημοσίας τάξεως π.χ. αυθαίρετη δόμηση, διάπραξη αυτοφόρων αδικημάτων κ.λ.π.

 

Μπορείς όμως να καταγγείλεις το γεγονός στην Πολεοδομία για αυθαίρετη αλλαγή χρήσης και να κινηθείς τόσο εσύ ατομικά, όσο και ο διαχειριστής της πολυκατοικίας ως εκπρόσωπος της ομάδος συμφερόντων που είναι το σύνολον των συνιδιοκτητών, δικαστικώς εναντίον τους είτε με αγωγή και αίτημα την άρση της παράνομης συμπεριφοράς και την επαπειλή χρηματικής ποινής για κάθε στο μέλλον επανάληψης της συμεπριφοράς αυτής, είτε με ασφαλιστικά μέτρα, αποδεικνύων το κατεπείγον της υπόθεσης (έριδες και διαπληκτισμοί μεταξύ σας, λόγοι αναγόμενοι στην ησυχία, υγιεινή ασφάλεια κ.λ.π.)...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εαν εχει τρυπησει ο σωληνας του νερου ΜΕΤΑ το ρολοι προς το σπιτι(δηλαδη κλεινοντας το ρολοι σταματησε η διαρροη) στο πεζοδρομιο ποιος πληρωνει την βλαβη?ΜΟΝΟ ο ιδιοκτητης του διαμερισματος που παει ο σωληνας(εγω) η μπαινει στα κοινοχρηστα?
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως πρεπει να μπει στα κοινοχρηστα καθως ο σωληνας δεν ειναι εντος του σπιτιου σου ασχετα αν ειναι για τη δικη σου παροχη.
Link to comment
Share on other sites

ο τωρινος διαχειριστης φωναζει οτι ΣΙΓΟΥΡΑ το εξοδο ειναι δικο μου!τον εβαλα να μου στειλει το βραδυ το καταστατικο το οποιο λεει οτι ΟΛΑ ειναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΕΞΟΔΑ εκτος απο "εντος της κατοικιας βλαβες".αρα τι σημαινει αυτο?δηλαδη αν χαλασει η βρυση κλπ ΜΕΣΑ στο σπιτι τοτε,ναι,το πληρωνω εγω.ετσι δεν ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά η αυθαίρετη μετατροπή της πρασιάς σε χώρο στάθμευσης αποτελεί σοβαρή πολεοδομική παράβαση. Ήδη έχει αποσταλεί ο φάκελος στη διεύθυνση πολεοδομίας Αθηνών όπως μας ενημέρωσε ο δήμος αφού πραγματοποιήθηκε αυτοψία και θα επιβάλλονται πλέον αυστηρά πρόστιμα στους καταστηματάρχες.

Προφανώς οι υπόλοιποι που αγοράσαμε θέσεις στάθμευσης σύμφωνα με τα όσα ορίζει ο νόμος δεν είμαστε κορόιδα. Όπως μου τόνιδαν στη πολεοδομία οι παρανομούντες επιβιώνουν λόγω της δική μας ανοχής και μόνον. Μου ζήτησαν να τους καταγγέλλουμε αλύπητα διότι όσο και αν προσπαθούν να μας εκφοβίσουν στο τέλος θα υποχρεωθούν να συμμορφωθούν εφόσον πέσουν οι “καμπάνες”

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά η αυθαίρετη μετατροπή της πρασιάς σε χώρο στάθμευσης αποτελεί σοβαρή πολεοδομική παράβαση. Ήδη έχει αποσταλεί ο φάκελος στη διεύθυνση πολεοδομίας Αθηνών όπως μας ενημέρωσε ο δήμος αφού πραγματοποιήθηκε αυτοψία και θα επιβάλλονται πλέον αυστηρά πρόστιμα στους καταστηματάρχες.

Προφανώς οι υπόλοιποι που αγοράσαμε θέσεις στάθμευσης σύμφωνα με τα όσα ορίζει ο νόμος δεν είμαστε κορόιδα. Όπως μου τόνιδαν στη πολεοδομία οι παρανομούντες επιβιώνουν λόγω της δική μας ανοχής και μόνον. Μου ζήτησαν να τους καταγγέλλουμε αλύπητα διότι όσο και αν προσπαθούν να μας εκφοβίσουν στο τέλος θα υποχρεωθούν να συμμορφωθούν εφόσον πέσουν οι “καμπάνες”

 

....Μου ζήτησαν να τους καταγγέλλουμε αλύπητα διότι όσο και αν προσπαθούν να μας εκφοβίσουν στο τέλος θα υποχρεωθούν να συμμορφωθούν εφόσον πέσουν οι “καμπάνες”

 

εμεις πρέπει να καταγγέλουμε αλλά και αυτοι επιτέλους πρέπει να ξεκινησουν να ελέγχουν ... και να εφαρμόζουν τον νόμο ... και οχι να ανοιγουν τις τσεπες του παντελονιού τους

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και συγνώμη αλλα είμαι καινούργιος στην χρήση forum.

Το πρόβλημά μου είναι:

Η γυναίκα μου διαθέτει ισόγειο μαγαζί από το οποίο περνάνε οι κεντρικοί σωλήνες θέρμανσης της πολυκατοικίας. Οπως φαντάζεστε υπήρξε διαροή και για την επισκευή τους έγιναν ζημιές στο μαγαζί (πάτωμα παρκέ, γυψοσανίδες, τοιχοι, καθρέπτες κ.λ.π.). Επιπλέον ο τεχνικός για το παρκε μας είπε ότι επειδή έχει "φουσκώσει" ή θα πρέπει να προχωρήσουμε σε αντικατάσταση όλου του πατώματος ή να το αφήσουμε ανοιχτο σε κάποια σημεια για δυο μήνες για να στεγνώσει.

Τα ερωτήματά μου είναι, και σας παρακαλώ, καλύτερα εκλιπαρώ, να με βοηθήσετε όσο πιο γρήγορα γίνεται:

- Τα έξοδα για την επισκευή των ζημιών στο μαγαζί ποιος τα αναλαμβάνει (κοινόχρηστα, ιδιοκτήτης, εγώ¨);

- Το μαγαζί είναι ήδη κλειστό γαι 10 μέρες και μάλλον θα μείνει κλειστό για αρκετό καιρό ακόμα. Έχω ασφάλεια που μου πληρώνει ένα μέρος των διαφυγόντων κερδών, για τα υπόλοιπα σε ποιον απευθύνομαι;

-Τους τεχνικούς για τις ζημιές στο μαγαζί τους πληρώνω τώρα έγω και μετα τα ζητάω από τους άλλους;

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ αν πρέπει να πληρώσει η πολυκατοικία (κοινόχρηστα) αλλα αρνούνται, εγώ κινούμαι νομικά (εξώδικα, αγωγές κ.λ.π.), πότε θα βγει αποφαση δικαστηρίου άμεσα ή να ζήσω τον Μάη να φάω τριφύλλι;

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για οποιαδήποτε ασχολία σας για το πρόβλημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Μένω στον τρίτο όροφο 8-όροφης πολυκατοικίας και τα κοινόχρηστα για την θέρμανση είναι τσουχτερά. Η θέρμανση γίνεται με χρήση φυσικού αερίου. Στα τελευταία κοινόχρηστα το σύνολο των ωρών της θέρμανσης για όλη την πολυκατοικία ήταν 400 ώρες και το συνολικό κόστος ήταν 1.150€ κάτι που σημαίνει 2,9€ η ώρα. Συγκεκριμένα εγώ που έκαψα τις λιγότερες ώρες και για την ακρίβεια 21 ώρες πλήρωσα 90€ κάτι που σημαίνει 4,3€ την ώρα ενώ ο δεύτερος όροφος που είχε τις περισσότερες ώρες απ'όλους δηλ. 90 ώρες πλήρωσε 200€ κάτι που σημαίνει σε 2,2€ την ώρα. Το θεωρείτε φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό; οι χρεώσεις είναι πιο ακριβές ακόμα και από το πετρέλαιο αλλά και από το ρεύμα της ΔΕΗ αν επέλεγα τη χρήση κλιματιστικών. Μπορεί κάποιος γνώστης του θέματος να με διαφωτίσει; Ο διαχειριστής μου έδωσε ένα excel που υπολογίζει με ένα τύπο τα έξοδα παίζοντας με τις ώρες χρήσης αλλά βάζοντας στις παραμέτρους να έχω κάνει και καλά 1 ώρα μου έβγαλε να πληρώσω ... 69€ ενώ για 0 ώρες μου έβγαλε να πληρώσω ... 49€. Δηλαδή αν δεν ανοίξω καθόλου την θέρμανση για τους επόμενους μήνες θα πληρώνω 50-άρια; Τι γίνεται; μπορώ να ζητήσω να κλείσω τα σώματα και πως γίνεται;

 

Παιδιά τη βοηθειά σας και τις συμβουλές σας για το πως να πράξω, ευχαριστώ.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και συγνώμη αλλα είμαι καινούργιος στην χρήση forum.

Το πρόβλημά μου είναι:

Η γυναίκα μου διαθέτει ισόγειο μαγαζί από το οποίο περνάνε οι κεντρικοί σωλήνες θέρμανσης της πολυκατοικίας. Οπως φαντάζεστε υπήρξε διαροή και για την επισκευή τους έγιναν ζημιές στο μαγαζί (πάτωμα παρκέ, γυψοσανίδες, τοιχοι, καθρέπτες κ.λ.π.). Επιπλέον ο τεχνικός για το παρκε μας είπε ότι επειδή έχει "φουσκώσει" ή θα πρέπει να προχωρήσουμε σε αντικατάσταση όλου του πατώματος ή να το αφήσουμε ανοιχτο σε κάποια σημεια για δυο μήνες για να στεγνώσει.

Τα ερωτήματά μου είναι, και σας παρακαλώ, καλύτερα εκλιπαρώ, να με βοηθήσετε όσο πιο γρήγορα γίνεται:

- Τα έξοδα για την επισκευή των ζημιών στο μαγαζί ποιος τα αναλαμβάνει (κοινόχρηστα, ιδιοκτήτης, εγώ¨);

- Το μαγαζί είναι ήδη κλειστό γαι 10 μέρες και μάλλον θα μείνει κλειστό για αρκετό καιρό ακόμα. Έχω ασφάλεια που μου πληρώνει ένα μέρος των διαφυγόντων κερδών, για τα υπόλοιπα σε ποιον απευθύνομαι;

-Τους τεχνικούς για τις ζημιές στο μαγαζί τους πληρώνω τώρα έγω και μετα τα ζητάω από τους άλλους;

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ αν πρέπει να πληρώσει η πολυκατοικία (κοινόχρηστα) αλλα αρνούνται, εγώ κινούμαι νομικά (εξώδικα, αγωγές κ.λ.π.), πότε θα βγει αποφαση δικαστηρίου άμεσα ή να ζήσω τον Μάη να φάω τριφύλλι;

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για οποιαδήποτε ασχολία σας για το πρόβλημά μου.

 

Θα σου απαντήσω αυστηρά νομικά : σε πρώτη φάση, φαίνεται να έχει την ευθύνη για την αποκατάσταση της ζημίας ο διαχειριστής της πολυκατοικίας υπό την ιδιότητά του εκπροσώπου της ομάδος συμφερόντων που λέγονται συνιδιοκτήτες..

 

Πλην, όμως, εάν μού έκανες αγωγή, θα αντέτασσα ότι το 914 Α.Κ. μιλάει για τον ''παρανόμως και υπαιτίως ζημιώσαντα άλλον'' ο οποίος και υποχρεούται προς αποζημίωση. Εδώ , όμως ξεκινά η αμφισβήτηση : σε τι βαθμό και υπό ποίαν έννοια είναι η λοιπή πολυκατοικία υπόχρεη προς αποζημίωση, αφού πρέπει να αποδείξεις ότι η βλάβη προήλθε από παράνομη και υπαίτια συμπεριφορά ή έστω από βαρειά αμέλεια, δηλαδή ότι επήλθε αποτέλεσμα ζημιογόνο που θα μπορούσε να είχε προβλεφθεί κατά την κρίση και επιμέλεια του μέσου σώφρονος ανθρώπου και σύμφωνα με τα διδάγματα της κοινής πείρας..

 

Με δυο λόγια, το να προβλέψει κάποιος δίχως άλλες προϋπάρχουσες ενδείξεις ότι κάποτε κάπως θα υπάρξει διαρροή σε κάποιον, είναι αρκετά απίθανο. Και εάν δεχθούμε μια τέτοια υπόθεση, πώς θα μπορούσε να αποφευχθεί μία τέτοια ζημία ; Με αντικατάσταση ολόκληρου του σωληνευτικού και παροχετευτικού συστήματος; Και εάν υπήρχαν ενδείξεις, ποιος είναι ο καταλληλότερος να ενημερώσει εάν όχι εσύ που φιλοξενείς καθημερινώς τις σωληνώσεις αυτές στο κατάστημά σου..(κάνω μια σκέψη..)

 

Γνώμη μου: βρείτε μία μεσοβέζικη λύση και εάν αρνηθούν, τότε απείλησέ τους με αγωγή (για την οποία έχε κατά νού ότι μπορεί και να απορριφθεί ολικώς ή εν μέρει). Σκέψου όμως πώς θα ήταν να είσαι εσύ στην θέση των άλλων, όπου ξαφνικά σου ανακοινώνεται μία μεγάλου ύψους ζημία για την οποία αναρωτιέσαι πού και πώς ανακύπτει υπαιτιότητά σου...

 

Για τα αμιγή έξοδα αποκατάστασης της διαρροής (υλικά, τεχνικοί κ.λ.π.), είσθε όλοι υπόχρεοι προς κάλυψή τους κατ' αναλογίαν του ποσοστού συμμετοχής εκάστου στα έξοδα...είτε ο διαχειριστής πάιρνει προσφορές και εγκρίνει την δαπάνη μέσω Γ.Σ. είτε εάν αρνηθούν τα καταβάλλεις εσύ κατόπιν τάξεως προθεσμίας προς τους λοιπούς συνιδιοκτήτες και τα απαιτείς αγωγικώς..

 

 

 

Μένω στον τρίτο όροφο 8-όροφης πολυκατοικίας και τα κοινόχρηστα για την θέρμανση είναι τσουχτερά. Η θέρμανση γίνεται με χρήση φυσικού αερίου. Στα τελευταία κοινόχρηστα το σύνολο των ωρών της θέρμανσης για όλη την πολυκατοικία ήταν 400 ώρες και το συνολικό κόστος ήταν 1.150€ κάτι που σημαίνει 2,9€ η ώρα. Συγκεκριμένα εγώ που έκαψα τις λιγότερες ώρες και για την ακρίβεια 21 ώρες πλήρωσα 90€ κάτι που σημαίνει 4,3€ την ώρα ενώ ο δεύτερος όροφος που είχε τις περισσότερες ώρες απ'όλους δηλ. 90 ώρες πλήρωσε 200€ κάτι που σημαίνει σε 2,2€ την ώρα. Το θεωρείτε φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό; οι χρεώσεις είναι πιο ακριβές ακόμα και από το πετρέλαιο αλλά και από το ρεύμα της ΔΕΗ αν επέλεγα τη χρήση κλιματιστικών. Μπορεί κάποιος γνώστης του θέματος να με διαφωτίσει; Ο διαχειριστής μου έδωσε ένα excel που υπολογίζει με ένα τύπο τα έξοδα παίζοντας με τις ώρες χρήσης αλλά βάζοντας στις παραμέτρους να έχω κάνει και καλά 1 ώρα μου έβγαλε να πληρώσω ... 69€ ενώ για 0 ώρες μου έβγαλε να πληρώσω ... 49€. Δηλαδή αν δεν ανοίξω καθόλου την θέρμανση για τους επόμενους μήνες θα πληρώνω 50-άρια; Τι γίνεται; μπορώ να ζητήσω να κλείσω τα σώματα και πως γίνεται;

 

Παιδιά τη βοηθειά σας και τις συμβουλές σας για το πως να πράξω, ευχαριστώ.

 

μία σελίδα πίσω έχει απαντηθεί το ίδιο θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2181876#post2181876

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω αυστηρά νομικά : σε πρώτη φάση, φαίνεται να έχει την ευθύνη για την αποκατάσταση της ζημίας ο διαχειριστής της πολυκατοικίας υπό την ιδιότητά του εκπροσώπου της ομάδος συμφερόντων που λέγονται συνιδιοκτήτες..

 

Πλην, όμως, εάν μού έκανες αγωγή, θα αντέτασσα ότι το 914 Α.Κ. μιλάει για τον ''παρανόμως και υπαιτίως ζημιώσαντα άλλον'' ο οποίος και υποχρεούται προς αποζημίωση. Εδώ , όμως ξεκινά η αμφισβήτηση : σε τι βαθμό και υπό ποίαν έννοια είναι η λοιπή πολυκατοικία υπόχρεη προς αποζημίωση, αφού πρέπει να αποδείξεις ότι η βλάβη προήλθε από παράνομη και υπαίτια συμπεριφορά ή έστω από βαρειά αμέλεια, δηλαδή ότι επήλθε αποτέλεσμα ζημιογόνο που θα μπορούσε να είχε προβλεφθεί κατά την κρίση και επιμέλεια του μέσου σώφρονος ανθρώπου και σύμφωνα με τα διδάγματα της κοινής πείρας..

 

Με δυο λόγια, το να προβλέψει κάποιος δίχως άλλες προϋπάρχουσες ενδείξεις ότι κάποτε κάπως θα υπάρξει διαρροή σε κάποιον, είναι αρκετά απίθανο. Και εάν δεχθούμε μια τέτοια υπόθεση, πώς θα μπορούσε να αποφευχθεί μία τέτοια ζημία ; Με αντικατάσταση ολόκληρου του σωληνευτικού και παροχετευτικού συστήματος; Και εάν υπήρχαν ενδείξεις, ποιος είναι ο καταλληλότερος να ενημερώσει εάν όχι εσύ που φιλοξενείς καθημερινώς τις σωληνώσεις αυτές στο κατάστημά σου..(κάνω μια σκέψη..)

 

Γνώμη μου: βρείτε μία μεσοβέζικη λύση και εάν αρνηθούν, τότε απείλησέ τους με αγωγή (για την οποία έχε κατά νού ότι μπορεί και να απορριφθεί ολικώς ή εν μέρει). Σκέψου όμως πώς θα ήταν να είσαι εσύ στην θέση των άλλων, όπου ξαφνικά σου ανακοινώνεται μία μεγάλου ύψους ζημία για την οποία αναρωτιέσαι πού και πώς ανακύπτει υπαιτιότητά σου...

 

Για τα αμιγή έξοδα αποκατάστασης της διαρροής (υλικά, τεχνικοί κ.λ.π.), είσθε όλοι υπόχρεοι προς κάλυψή τους κατ' αναλογίαν του ποσοστού συμμετοχής εκάστου στα έξοδα...είτε ο διαχειριστής πάιρνει προσφορές και εγκρίνει την δαπάνη μέσω Γ.Σ. είτε εάν αρνηθούν τα καταβάλλεις εσύ κατόπιν τάξεως προθεσμίας προς τους λοιπούς συνιδιοκτήτες και τα απαιτείς αγωγικώς..

 

 

 

 

 

μία σελίδα πίσω έχει απαντηθεί το ίδιο θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2181876#post2181876

 

@greece_gus Αν καταλαβαίνω καλά η απόφαση για την αποζημίωση επαφίεται στην κρίση του δικαστηρίου καθαρά. Στοιχεία λοιπόν όπως ότι τον χώρο τον νοικιάσαμε πριν από δύο έτη και δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, ότι ο τεχνικός που επισκεύασε την ζημιά μας είπε ότι είναι κακοτεχνία (ο προηγούμενος υδραυλικός, μας είπε, είχε βάλει μονωτικά και είχε αφήσει τον σωλήνα μέσα σε άμμο οπότε παρέμενε η υγρασία η οποία σκούριασε την σωλήνα στις συνδέσεις, κ.λ.π.), μπορούν να ενισχύσουν μια θετική απόφαση προς εμάς;

Όσο για την περίπτωση να μπω στην θέση των άλλων, ναι μπαίνω κι αναλαμβάνω την ευθύνη προς αυτόν που ζημίωσα και μετά ψάχνω αυτούς που ζημίωσαν εμένα. Ή αν θες και μια άλλη άποψη, ας μπούνε αυτοί στην θέση μου να μου πουν πως θα αντιδρούσαν.

Και πάλι ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και τέτοια στοιχεία μπορούν να στοιχειοθετήσουν αγωγικό σου δικαίωμα..

 

Όμως έχε υπ' όψιν σου, ότι στους δικαστικούς αγώνες δεν έχει σημασία ποιος πράγματι έχει δίκαιο, αλλά ποιος μπορεί να αποδείξει ότι έχει δίκαιο...

 

Επί του πρακτέου λοιπόν : ζητάς από τον τεχνικό μία έκθεση αυτοψίας στην οποία θα περιγράφει αναλυτικά τα αίτια της διαρροής και τί βρήκε κατά την επίσκεψή του...

 

Επί πλέον και συμπληρωματικά, υποβάλλεις αίτημα προς το Τεχνικό Επιμελητήριο να αποστείλλει επιτροπή εμπειρογνωμόνων (επ' αμοιβή βεβαίως) και να γνωματεύσει επί των αποδεικτέων..και τέλος αιτείσαι με την αγωγή σου ή και με τις έγγραφες προτάσεις σου όταν θα συζητηθεί τον διορισμό πραγματογνώμονος υπό του Δικαστηρίου...

Link to comment
Share on other sites

Βάσει νέου νόμου που έχει ψηφισθεί επιτρέπεται η κατοχή ενός σκύλου και μιας γάτας ακόμα και αν τα καταστατικά πολυκατοικιών τα απαγορεύουν ..

 

απο οσο ξερω εαν εχουν υπογραψει ΟΛΟΙ εναν κανονισμο τοτε αυτος ειναι υπερανω κανονισμων γενικων (οχι νομων) ... δλδ αν αποφασισουμε ΟΛΟΙ και υπογραψουμε να μην υπαρχουν κατοικιδια τοτε δεν μπορει να εχει κανεις... ΑΡΚΕΙ να εχουν υπογραψει ολοι οι ιδιοκτητες τον κανονισμο, δεν τιθεται θεμα πλειοψηφιας κλπ

 

για να απογορευτουν τα κατοικιδια θα πρεπει ενα υπογραψουν ολοι ομως αμα καποιος δεν δεχεται τοτε δεν μπορει να ισχυει η απαγορευση βεβαια ξερω ομως οτι υπαρχει ενας νομος οτι επιτρεπονται 2 κατοικιδια ανα σπιτι εκτος αμα δημιουργουν προβλημα

 

Οσοι και να έχουν υπογράψει εναν κανονισμό είτε πολυκατοικίας είτε οτιδήποτε άλλο δεν ισχύει αν είναι αντίθετος με την ισχύουσα νομοθεσία. Η νομοθεσία σήμερα επιτρέπει δυο κατοικίδια αρκεί να μην παραμένουν σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.

 

κανεις λαθος νομιζω.... με την ιδια λογικη αν υπογραψουν για χρηση θεσεων παρκινγκ(της πυλωτης) τοτε αυτες δεν ισχυουν γιατι απλουστατα δεν το επιτρεπει ο νομος.... κι ομως στα δικαστηρια λενε οτι αν εχουν υπογραψει ΟΛΟΙ οτι η χρηση καποιων χωρων ειναι παραχωρημενη κλπ τοτε ισχυει κανονικοτατα ........ Αρκει οι ιδιοκτητες να ειναι ΟΛΟΙ συμφωνοι (υπογραφες) και να εχει γινει αλλαγη του κανονισμου με συμβολαιογραφο.... Οποτε το ιδιο πιστευω ισχυει σε καθετι παρομοιο

 

Ελπίζω να μη μου πούνε τπτ για το σκυλάκι μου αν και στη δική μου πολυκατοικία είναι όλοι στον κόσμο τους ευτυχώς.Θα δείξει...

 

νομιζω πως κανετε ενα σημαντικο λαθος..

οταν αποφασιζουν για τον κανονισμο της πολυκατοικιας(για σκυλια,γατια και για το αν επιτρεπεται η στεγαση επαγγελματικων χωρων) γινεται μια φορα μετα την συσταση της οριζοντιας ιδιοκτησιας..δλδ αφου χτιστει η οικοδομη μαζευονται οι ιδιοκτητες,αποφασιζουν και υπογραφουν.μετα ο κανονισμος κατατιθεται στο υποθηκοφυλακειο και μπορει καποιος αν το επιθυμει να παρει αντιγραφο του.δεν μαζευονται δλδ καθε 2-3 χρονια να αποφασισουν τι θα ισχυσει τοτε.

υποψιν πως σε παλιες οικοδομες δεν υπαρχει ΚΑΝ κανονισμος και για οποιαδηποτε κινηση που ενδεχομενως να απογορευοταν απο τον κανονισμο(πχ δημιουργεια επαγγελματικης στεγης κανεις μια δηλωση οτι δεν υπαρχει κανονισμος στην πολυκατοικια και εσυ δεσμευεσαι να μην δημιουργεις προβληματα,να σεβεσαι τις ωρες κοινης ησυχιας κτλ)

 

συνεπως αν καποιος απο εσας δεν κανει την απαραιτητη ερευνα σε υποθηκοφυλακειο για υπαρξη ή μη κανονισμου,και ενημερωθει για το τι επιτρεπεται και τι οχι, ενδεχομενως πληροφορηθει λανθασμενα απο αλλους ενοικους.

 

ασχέτως κανονισμών, συμβολαιογράφων κοκ ο νόμος 3170 το αναφέρει καθαρά

 

Άρθρο 6 - Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες:

Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών. Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος.

Απαγορεύεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, ακάλυπτους χώρους κλπ.). Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς στους ανοικτούς χώρους των μονοκατοικιών, με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι διατάξεις του άρθρου 1 του Ν. 1197/1981 (ΦΕΚ 240 Α’) και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.

ένα θέμα που πονάει το συγκεκριμένο μιας και κάποιοι ιδιοκτήτες δεν λένε να καταλάβουν και χρησιμοποιούν τους νόμους μόνο όταν τους συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Μένω στον τρίτο όροφο 8-όροφης πολυκατοικίας και τα κοινόχρηστα για την θέρμανση είναι τσουχτερά. Η θέρμανση γίνεται με χρήση φυσικού αερίου. Στα τελευταία κοινόχρηστα το σύνολο των ωρών της θέρμανσης για όλη την πολυκατοικία ήταν 400 ώρες και το συνολικό κόστος ήταν 1.150€ κάτι που σημαίνει 2,9€ η ώρα. Συγκεκριμένα εγώ που έκαψα τις λιγότερες ώρες και για την ακρίβεια 21 ώρες πλήρωσα 90€ κάτι που σημαίνει 4,3€ την ώρα ενώ ο δεύτερος όροφος που είχε τις περισσότερες ώρες απ'όλους δηλ. 90 ώρες πλήρωσε 200€ κάτι που σημαίνει σε 2,2€ την ώρα. Το θεωρείτε φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό; οι χρεώσεις είναι πιο ακριβές ακόμα και από το πετρέλαιο αλλά και από το ρεύμα της ΔΕΗ αν επέλεγα τη χρήση κλιματιστικών. Μπορεί κάποιος γνώστης του θέματος να με διαφωτίσει; Ο διαχειριστής μου έδωσε ένα excel που υπολογίζει με ένα τύπο τα έξοδα παίζοντας με τις ώρες χρήσης αλλά βάζοντας στις παραμέτρους να έχω κάνει και καλά 1 ώρα μου έβγαλε να πληρώσω ... 69€ ενώ για 0 ώρες μου έβγαλε να πληρώσω ... 49€. Δηλαδή αν δεν ανοίξω καθόλου την θέρμανση για τους επόμενους μήνες θα πληρώνω 50-άρια; Τι γίνεται; μπορώ να ζητήσω να κλείσω τα σώματα και πως γίνεται;

 

Παιδιά τη βοηθειά σας και τις συμβουλές σας για το πως να πράξω, ευχαριστώ.

 

μία σελίδα πίσω έχει απαντηθεί το ίδιο θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2181876#post2181876

 

Φίλε greece_gus η αναφορά που παραθέτεις είναι για το θέμα της εξίσωσης υπολογισμού κάτι που ανέφερα και εγώ ο ίδιος πως το γνωρίζω αφού ο ίδιος ο διαχειριστής μου έδωσε τον τύπο. Εγώ όμως αναφέρομαι όμως στο ότι αφενός αυτές ότι οι χρεώσεις είναι υπερβολικές (εσάς σας φαίνονται λογικές; έτσι είναι σε όλες τις πολυκατοικίες; ) και αφετέρου τι θα γίνει αν δεν κάνω χρήση της θέρμανσης της πολυκατοικίας; τι θα πληρώσω; επίσης πως μπορώ να ζητήσω να κλείσω τα σώματα και τι επίπτωση θα έχω τότε στα κοινόχρηστα; Παρακαλώ όποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα στο παρελθόν ή απλά έχει απάντηση στα ερωτήματα παρακαλώ να με βοηθήσει.

 

Υ.Γ. Καλό είναι όταν υπάρχει μία αναλυτική παρουσίαση ενός προβλήματος-θέματος με διάφορα σκέλη-ερωτήματα δεν θα πρέπει να ακυρώνεται έτσι απλά ένα θέμα δίνοντας μία παραπομπή που απαντάει ίσως σε ένα ένα μέρος του θέματος δίνοντας όμως στους υπόλοιπους συμφορίτες την εντύπωση ότι έχει καλυφθεί και προχωράμε παρακάτω. Ειδικά σε τέτοιες ενότητες που ξεφεύγουν από τα πλαίσια επιλογής κάποιων καταναλωτικών προιόντων και αντιμετωπίζουν προβληματικές καταστάσεις. Ευχαριστώ.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Η παραπομπή μου, τηρουμένων των αναλογιών αναφορικά με τα υγρά καύσιμα εξακολουθεί να ισχύει. Εάν δεν καταναλώσεις καθόλου, υποχρεούσαι στην καταβολή ενός παγίου, όπως τουλάχιστον ισχύει αυτό στην θέρμανση πετρελαίου. Η κατανάλωση δεν μπορεί να είναι σταθερή ανά ώρα, διότι υπάρχουν πολλές συνισταμένες που την καθορίζουν, όπως το πότε και ποιος θα ζητήσει θέρμανση, πόσες ώρες θα καταναλώσεις μηνιαίως κ.ο.κ.

 

Επί παραδείγματι με την σημερινή τιμή πετρελαίου, έχοντας ως δεδομένη κατανάλωση 1.000 λίτρων χ 0,56 λ., ένα διαμέρισμα θα χρεωθεί περίπου 25-30 € ως πάγιο ανεξαρτήτως ωρών. Εάν καταναλώσει μία ώρα, τότε αυτό θα φαίνεται ότι χρεώθηκε 25-30€ για μία ώρα, εάν 2 ώρες τότε 13-15 € την ώρα κ.ο.κ. Επομένως γίνεται φανερό, ότι σε πρώτη φάση όσο περισσότερες ώρες καταναλώνεις, τόσο λιγότερο πληρώνεις ανά ώρα.

 

Το τί θα συμβεί εάν κλείσεις τα σώματα μόνον ο κανονισμός πολυκατοικίας μπορεί να στο απαντήσει...

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως, είναι πώς διανέμετε ώρες φυσικού αερίου..το αποθηκεύετε σε κάποια δεξαμενή; έχετε απ' ευθείας σύνδεση με τον πάροχο με μετρητή ξεχωριστό κάθε διαμέρισμα; με κοινό καυστήρα ή ατομικό καυστηράκι ο καθένας..;

 

Υ.Γ.

 

Κανείς δεν είναι υπόχρεως να σου απαντά όπως επιβάλλει το δικό σου ''δοκούν'' και το γεγονός ότι είσαι δυσαρεστημένος με τις χρεώσεις δεν αναβαθμίζει ταυτόχρονα και την δυσαρέσκειά σου σε ''αναλυτική παρουσίαση''. Δεν μπορείς να μού χρεώσεις ότι ακυρώνω έτσι απλά με ''παραπομπές'' τους προβληματισμούς σου, ειδικά όταν απευθύνεσαι σε κάποιο μέλος που έχει απαντήσει επί μακρόν και εμπεριστατωμένα με νόμους και άρθρα σε εκατοντάδες ερωτήματα...ψιλά γράμματα θα μου πεις...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...

 

μου επεσε το ταβανι του υπνοδωματιου κυριολεκτικα, στο κεφαλι! ολος ο σοβας ξεκολλησε και παραλιγο να κοιμηθουμε αγκαλιτσα...

μιλησα με την ιδιοκτητρια, κανενα προβλημα στο να στειλει μαστορα για την επισκευη, να στειλει καποιον να ελεγξει για ποιον λογο εγινε αυτο και αν πρεπει να γινουν περαιτερω εργασιες στο υπολοιπο σπιτι και φυσικα θα αναλαβει ολα τα εξοδα.

 

η ερωτηση μου ειναι....εγω που το σπιτι θα ειναι γιαπι για ενα χρονικο διαστημα (μπορει μια εβδομαδα, μπορει και παραπανω) τι θα κανω? που θα μεινω? και με δεδομενο, πως δεν εχω εναλλακτικες λυσεις του στυλ καποιον να με φιλοξενησει ή την οικονομικη ανεση να παω σε καποιο ξενοδοχειο....

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε aptaliko,

Το θέμα της αποκοπής της κεντρικής θέρμανσης έχει απαντηθεί εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3044803#post3044803.

 

Υ.Γ. Καλό είναι όταν υπάρχει μία αναλυτική παρουσίαση ενός προβλήματος-θέματος με διάφορα σκέλη-ερωτήματα δεν θα πρέπει να ακυρώνεται έτσι απλά ένα θέμα δίνοντας μία παραπομπή που απαντάει ίσως σε ένα ένα μέρος του θέματος δίνοντας όμως στους υπόλοιπους συμφορίτες την εντύπωση ότι έχει καλυφθεί και προχωράμε παρακάτω. Ειδικά σε τέτοιες ενότητες που ξεφεύγουν από τα πλαίσια επιλογής κάποιων καταναλωτικών προιόντων και αντιμετωπίζουν προβληματικές καταστάσεις. Ευχαριστώ.

Όπως σου είπε ο greece_gus το ερώτημά σου έχει απαντηθεί και προσωπικά δεν βλέπω κάποιο κενό. Αν σε κάποιο σημείο δεν καλύπτεσαι μπορείς να επανέλθεις με συγκεκριμένο ερώτημα (αν κρίνω από τη συμμετοχή σου στο forum αυτό το ξέρεις καλύτερα από μένα). Αναλυτική παρουσίαση είναι ο ίδιος νόμος (που αναφέρω στο παραπάνω link) ο οποίος θα σου λύσει όλα τα προβλήματα σε συνδιασμό πάντα με τον Κανονισμό της πολυκατοικίας σου.

 

Φιλικά,

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

greece_gus & gtsoukn, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας. Απ΄ότι είδα η περίπτωση να κόψω τελείως τα σώματα είναι ασύμφορη και την προσπερνάμε. Το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως και δεν κάνω καθόλου χρήση της θέρμανσης. Γνωρίζουμε τότε πόσο θα είναι το πάγιο έξοδο που θα πληρώσω; υπάρχει κάποιος τρόπος υπολογισμού του ποσού; Σκέφτομαι μήπως τότε μου έρχεται πιο φθηνά η θέρμανση "πάγιο έξοδο πολυκατοικίας" + "π.χ. κλιματισμός".
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...η ερωτηση μου ειναι....εγω που το σπιτι θα ειναι γιαπι για ενα χρονικο διαστημα (μπορει μια εβδομαδα, μπορει και παραπανω) τι θα κανω? που θα μεινω? ..

Δώστε την απάντηση μόνος σας...σαν να ήταν δικο σας το διαμερισμα και δεν ειχατε καπου αλλου να πάτε...τί θα κάνατε;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δώστε την απάντηση μόνος σας...σαν να ήταν δικο σας το διαμερισμα και δεν ειχατε καπου αλλου να πάτε...τί θα κάνατε;

 

θα ειχα φροντισει με την σωστη συντηρηση του σπιτιου να μην φτασω σε αυτο το σημειο. κατι που προφανως και δεν εχει γινει, ειτε απο τον ιδιοκτητη, ειτε απο τους ενοικιαστες. και δευτερον θα τσακιζομουνα να βρω μαστορα να φτιαξει την ζημια κατι που οσο και να πιεσω τον ιδιοκτητη δεν ξερω αν με συμμεριζετε.

 

οποτε θα ξανακανω την ερωτηση......τι μπορω να κανω μεσω της νομιμης οδου ωστε να μην πληρωνω ολοκληρο ενοικιο και μενω σε μισο σπιτι;

.....και μαλιστα γιαπι για καποιο διαστημα καθως μπορει να υπαρχει ζημια και στο υπολοιπο σπιτι και να χρειαστει να γινουν σοβαρες/χρονοβορες εργασιες.

δεν ειναι οτι καλυτερο να πεσει ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ο σοβας απο ΟΛΟ το ταβανι κατω στα καλα του καθουμενου, χωρις ιχνος υγρασιας!

κατι αλλο παει στραβα και ειναι και σοβαρο!

το σπιτι το νοικιασα για να μενω και αυτην την στιγμη δεν μπορω!

 

ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα του εχω σπιτι και το προσεχω και του παραλαμβανω ενα σπιτι με το αναλογο αντιτιμο, θεωρητικα κατοικησιμο και ξαφνικα να μην μπορω να κατοικησω.

 

 

υγ

αν ηταν το δικο μου σπιτι, το ξενοδοχειο θα το πληρωνε ο εργολαβος για να στο πω και να το καταλαβεις αφου υπαρχει κακοτεχνια!!!

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...