Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εξάμηνο αρχίζει από την παράδοση του μισθίου δηλ. των κλειδιών..

 

Τελεσίδικη απόφαση είναι εκείνη η οποία δεν υπόκειται σε έφεση και ως εκ τούτου μπορείς να προχωρήσεις σε αναγκαστική εκτέλεση εις βάρος περιουσιακών στοιχείων του οφειλέτη...δεν εννοώ ότι έχει αυτό κάποια σχέση με τον κλειδαρά..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα!

Με τις πυλωτές τι ισχύει? Εϊναι κοινόχρηστος χώρος και μπορούν να τη χρησιμοποιούν όλοι οι ένοικοι όπως θέλουν? Μένω σε 3όροφη (3 οροφοδιαμερίσματα) ιδιόκτητη οικοδομή, στην οποία νοικιάζονται μόνο τα 2 από τα 3 διαμερίσματα. Στην πυλωτή χωράνε 2 αυτοκίνητα και αν βάλουμε το ένα πίσω από το άλλο χωράνε και 4 (2 σε κάθε οικογένεια), αλλά έτσι τα 2 κλείνουν τα άλλα 2.

Μάθαμε ότι ο ιδιοκτήτης πουλάει τον τρίτο όροφο.

Αν έρθει ο νέος αγοραστής να κατοικήσει δε θα χωράει και το δικό του αυτοκίνητο και ας βάζουμε μόνο 1 μέσα η κάθε οικογένεια.

Σε αυτή την περίπτωση τι ισχύει? Όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε?

Στα συμβόλαια και των δύο ενοικιαστών δεν αναφέρεται πουθενά το δικαίωμα χρήσης της πυλωτής ως πάρκινγκ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τις τελευταίες ημέρες στην πολυκατοικία επικρατεί πανικός. Κάθε βράδυ ακούγονται φωνές από τον τρίτο όροφο και δυο μέρες τώρα κάποιος βγαίνει στο μπαλκονι και πετά βιβλία στο κενό. Αυτό τη πρώτη φορά που συνέβει ήταν τόσο τραγικό που νόμιζα ότι γίνεται σεισμός. Τρόμαξα, βγαίνω την επόμενη ημέρα και τι να δω... βιβλία παντού, πάνω στα δέντρα, στις αυλές των γύρω σπιτιών, μπάχαλο.

Διαχειριστής δεν υπάρχει καθώς έχουμε ορίσει εταιρία, και δε ξέρω τι να κάνω, που να απευθυνθώ. Ο τρίτος όροφος έχει 6 διαμερίσματα.

Τα παπάκια μια φορά, πως χορεύανε τρελα, μες της λίμνης τα νερα... :X
Link to comment
Share on other sites

αν κανουν τοσο πολυ φασαρια,δοκιμασε με την αστυνομια
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γεια σας! Θελω να ρωτησω αν ξερει κανεισ τι ισχυει με το χωρο του υπογειου γκαραζ σε πολυκατοικια. μπορω να βαλω για παραδειγμα να βαλω μια ντουλαπα , τα ξυλα για το τζακι,,κτλ στο χωρο τησ θεσησ του αυτοκινητου μου?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας! Θελω να ρωτησω αν ξερει κανεισ τι ισχυει με το χωρο του υπογειου γκαραζ σε πολυκατοικια. μπορω να βαλω για παραδειγμα να βαλω μια ντουλαπα , τα ξυλα για το τζακι,,κτλ στο χωρο τησ θεσησ του αυτοκινητου μου?

 

 

 

Oτι ορίζει ρητά το συμβολαιο που έχεις.Συνήθως αναφέρει θέση στάθμευσης που είναι για όχημα, ούτε καν για μοτοσυκλετα.

 

Ατυπα γίνονται παραβασεις ,λόγω καλη γειτονίας,δεν ενοχλούται κάποιοι,αλλά ο χώρος αποθηκευσης που θες να το κανεις είναι και κατά του κανονισμού της πολυκατοικίας περί αστικής ευθύνης του χώρου (πχ αν παρει φωτια ακυρωνεται η όποια ασφαλεια για γκαράζ).....

Link to comment
Share on other sites

Έμας πρόσφατα μας ανακοινώσαν ότι επειδή η εταιρία που ανέλαβε τα κοινόχρηστα δεν έχει κηπουρό, θέλουν από κάθε διαμέρισμα 4 ευρώ για τα έξοδα του κηπουρού.

Αυτό προβλέπεται;

Τα παπάκια μια φορά, πως χορεύανε τρελα, μες της λίμνης τα νερα... :X
Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι μου ειναι ισογειο και ιδιοκτητο (δικο μου)

Απο πανω μενει η οικογενεια του αδελφου μου(δικο του το σπιτι)

Στον δευτερο δεν μενει κανεις,οι ιδιοκτητες εχουν μετακομισει για λογους υγειας εκτος αθηνων.

Η νυφη μου θελει να αλλαξει την πορτα εισοδου της πολυκτοικιας,εγω διαφωνω γιατι η υπαρχουσα ειναι πολυ στιβαρη κατασκευη και ασφαλης.

Χωρις την συγκαταθεση μου μπορει να την αλλαξει?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι μου ειναι ισογειο και ιδιοκτητο (δικο μου)

Απο πανω μενει η οικογενεια του αδελφου μου(δικο του το σπιτι)

Στον δευτερο δεν μενει κανεις,οι ιδιοκτητες εχουν μετακομισει για λογους υγειας εκτος αθηνων.

Η νυφη μου θελει να αλλαξει την πορτα εισοδου της πολυκτοικιας,εγω διαφωνω γιατι η υπαρχουσα ειναι πολυ στιβαρη κατασκευη και ασφαλης.

Χωρις την συγκαταθεση μου μπορει να την αλλαξει?

ποσα χιλιοστα εχει ο καθενας απο τους ιδιοκτητες? αυτοι που εχουν φυγει τι θελουν να κανουν? επικοινωνειτε με αυτους?

αν αθροιστικα τα χιλιοστα των ιδιοκτητων που θελουν να αλλαξει η πορτα ειναι πανω απο το 50% των συνολικων , μεσω συνελευσης βεβαια, αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites

Οι πανω πανω που εχουν φυγει,δεν ασχολουνται καν!

Αρα περνοντας τους με το....μερος μου δεν φτιαχνουν τιποτα,ζωστα?

Ευχαριστω......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Οι πανω πανω που εχουν φυγει,δεν ασχολουνται καν!

Αρα περνοντας τους με το....μερος μου δεν φτιαχνουν τιποτα,ζωστα?

Ευχαριστω......

 

αν ειναι με το μερος σου τοτε δεν φτιαχνουν τιποτα.

αν ειναι με το μερος των αλλων, φτιαχνουν.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! Θελω να ρωτησω αν ξερει κανεισ τι ισχυει με το χωρο του υπογειου γκαραζ σε πολυκατοικια. μπορω να βαλω για παραδειγμα να βαλω μια ντουλαπα , τα ξυλα για το τζακι,,κτλ στο χωρο τησ θεσησ του αυτοκινητου μου?

 

Πρόκειται για θέση στάθμευσης και απαγορεύεται η εναπόθεση υλικών...

 

Τα έξοδα της καθαρίστριας μοιράζονται εξίσου ή σύμφωνα με τα χιλιοστά των κοινοχρήστων;

 

Έχουμε ξαναπεί ότι πάντοτε οι δαπάνες καταλογίζονται βάσει χιλιοστών...

 

Έμας πρόσφατα μας ανακοινώσαν ότι επειδή η εταιρία που ανέλαβε τα κοινόχρηστα δεν έχει κηπουρό, θέλουν από κάθε διαμέρισμα 4 ευρώ για τα έξοδα του κηπουρού.

Αυτό προβλέπεται;

 

Αν προβλέπεται από τον κανονισμό η πρόσληψη κηπουρού..ειδάλλως μόνον με απόφαση Γ.Σ...

 

Το σπιτι μου ειναι ισογειο και ιδιοκτητο (δικο μου)

Απο πανω μενει η οικογενεια του αδελφου μου(δικο του το σπιτι)

Στον δευτερο δεν μενει κανεις,οι ιδιοκτητες εχουν μετακομισει για λογους υγειας εκτος αθηνων.

Η νυφη μου θελει να αλλαξει την πορτα εισοδου της πολυκτοικιας,εγω διαφωνω γιατι η υπαρχουσα ειναι πολυ στιβαρη κατασκευη και ασφαλης.

Χωρις την συγκαταθεση μου μπορει να την αλλαξει?

 

Πρέπει να υπάρχει λόγος αναγόμενος στην ασφάλεια της οικοδομής..ειδάλλως ακόμη και εάν υπάρξει πλειοψηφική απόφαση, μπορείς να την προσβάλλεις και να αρνηθείς την συμμετοχή σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

 

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα και όποιος μπορεί, ας με διαφωτίσει:

 

Στην πολυκατοικία που μένω, η θέρμανση ανάβει τις πιο παράξενες και αλλοπρόσαλλες ώρες και θερμοκρασίες, λόγο του ότι σε κάποια διαμερίσματα κατοικούν ολίγον τι υπεραιωνόβια άτομα :p

 

Στην περίπτωση που σφραγίσω εντελώς τα σώματα, ή ακόμα καλύτερα τα αφαιρέσω, δικαιούμαι να ζητήσω βάσει νόμου και όχι βάσει του οποιοδήποτε καταστατικού, την αφαίρεση ποσοστού από τις δαπάνες της θέρμανσης?

 

Ευχαριστώ, και καλή χρονιά σε όλους και όλες :)

Link to comment
Share on other sites

Μα εχω την εντυπωση πως την αφαιρεση ποσοστου την δικαιουσε ουτως η αλλως...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις δικαιούσε ότι θέλεις, αλλά δυστυχώς αν δεν το αναφέρει ο κανονισμός η αν δεν το αποδεχτεί η οικοδομή, θα πρέπει να πληρώνεις κανονικά όλο το ποσοστό σου...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί πιο πάνω αλλά θα ήθελα μια απάντηση από κάποιον που γνωρίζει. Στην πολυκατοικία μας ο διαχειριστής, αναλαμβάνει να εκδίδει και να εισπράτει τα κοινόχρηστα. Υπάρχει τρόπος η απόδειξη που μας δίνει να δηλωθεί στην φορολογική δήλωση συμπεριλαμβάνοντας μόνο τη δαπάνη του πετρελαίου θέρμανσης, κι αν ναι πως; Υπ'όψιν οι αποδείξεις που λαμβάνουμε πληρώνοντας τα κοινόχρηστα δεν είναι θεωρημένες από την εφορία αλλά ούτε έχουν κάποια ισχύ. Είναι ένα απλό μπλοκ αποδείξεων το οποίο αγόρασε ο διαχειριστής από κάποιο βιβλιοπολείο.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους...

 

Καλό είναι να περιμένουμε να δούμε τι θα λέει ο νέος νόμος...

 

Στο μεταξύ , είναι σίγουρο πως δεν χρειάζονται θεώρηση οι αποδείξεις των κοινοχρήστων δαπανών, αρκεί να φέρουν ημερομηνία, τα στοιχεία του λαβόντος και καταβάλλοντος, διαμερίσματος κ.λ.π. και υπογραφή...

 

Αναφορικά με τις δαπάνες πετρελαίου, δεν είναι υποχρεωτικό να περιλαμβάνονται σε ξεχωριστή απόδειξη, αρκεί να δηλώσεις μέρος της δαπάνης της απόδειξης που αναλογεί σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Στη πολυκατοικία που μένω (8-όροφη με οροφοδιαμερίσματα των 108τ.μ) η αυτόνομη θέρμανση που έχουμε λειτουργεί με υγραέριο αλλά οι χρεώσεις που είδα ήταν περίεργες. Για τον προηγούμενο μήνα και ενώ είχα κάψει 2.3 ώρες χρεώθηκα με 15€ ένας άλλος για 0.5 ώρες χρεώθηκε με 12€ ένας αυτός που έκανε και τη μεγαλύτερη κατανάλωση 41 ώρες χρεώθηκε με 93€. Δηλαδή παρατηρούμε να υπάρχει μία κλιμακωτή χρέωση η οποία μειώνετε όσο οι ώρες ανεβαίνουν. Στη δική μου περίπτωση με 2.3 ώρες και 15€ μου ήρθε περίπου 6€/ώρα ενώ στην καλύτερη (περίπτωση 41 ώρες και 93€) ήρθε στα 2.2€/ώρα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τη λογική των χρεώσεων; επίσης και στην καλύτερη περίπτωση που φθάνει τα 2.2€ την ώρα η χρέωση και πάλι δεν είναι ακριβή; Θεωρούσα ότι η θέρμανση με υγραέριο είναι φθηνότερη και από το πετρέλαιο αλλά και από το ηλεκτρικό (κλιματιστικά). Τα φώτα σας παρακαλώ.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω παλαιότερο μήνυμά μου... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2181876#post2181876

 

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το πετρελαιο και φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και στο υγραέριο, εκεί όμως δεν είναι πιο φθηνές οι χρεώσεις; τελικά ποιος είναι ο οικονομικότερος τρόπος θέρμανσης με το κοινόχρηστο υγραέριο; Επίσης αν δεν χρησιμοποιήσω καθόλου την θερμανση της πολυκατοικίας (0 ώρες) και στραφώ σε άλλες λύσεις π.χ κλιματιστικά τι θα πληρώσω στα κοινόχρηστα;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις τι σκεφτηκανε οι ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ παλι!!:lol::lol:

"ΚΤΕΟ" στα κτηρια!!! :!:

Για ποιο λόγο?? -->Για να τα παρουνε οι μηχανικοι και το κρατος!!! :lol:

 

Λες και ο κοσμος δεν κανει συντηρηση καθε χρονο στους καυστηρες και θα περιμενει την Μπιρμπιλο καθε 4ετια!!! :D

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&pubid=9410818

 

Επισης εκει που λεει οτι για ενεργεια πληρωνουμε πιο πολλα λεει ενα μεγαλο ψεμα, πληρωνουμε πιο πολλα γιατι το 90% των κτηριων στην Ελλαδα δεν εχουν Φυσικο Αεριο που ειναι πιο φτηνο και απο πετρελαιο και απο ρευμα κι οχι γιατι στο εξωτερικο π.χ εχουν καλυτερα κουφοματα...

Που στο εξωτερικο πιο πολυ βαζουν ξυλο παρα αλουμινιο οπως εδω που ειναι 100% αποτελεσματικοτερο και ανθεκτικοτερο.

Και ολες οι χωρες περνανε πολυ πιο δυσκολους χειμωνες απο την Ελλαδα. Οχι αλλο κουτοχορτο!:ninja:

 

Εχουνε ξεφυγει οι τυποι!:p

 

Θαψανε την ενισχυση για τις αλλαγες κουφωματων και κοιτανε να πιεσουν τον κοσμο να κανει ανακαινηση υπο τον φοβο φορολογιας. Οπως στα αμαξια κοψανε την αποσυρση και κοιταζουν να πιεσουν για αλλαγη παλιου αυτοκινητου με τα βαρβατα τελη κυκλοφοριας...

Δεν σε επιδοτουμε αλλα αν δεν το κανεις θα πεσει τσεκουρι!!!:rolleyes:

Edited by MAD 13
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν έχεις άδικο ότι σε αυτή την χώρα κάνει πολύ κουμάντο το ΤΕΕ και ότι η κινητήρια δύναμη πίσω από πολλές ιστορίες είναι οι αμοιβές των μηχανικών και η φορολογία του κράτους.

 

Αλλά, η λογική πίσω από αυτή την ιστορία εμένα προσωπικά με βρίσκει σύμφωνο.Τώρα το καλύτερο θα ήταν με κίνητρα ή έστω με συνδυασμό και όχι με αντικίνητρα μόνο αλλά έτσι όπως τα καταφέραμε....πού να βρεθούν λεφτά. Πάντως μη νομίζεις ότι όλοι οι Ελληνάρες ξοδεύουν λεφτά για συντήρηση, αυτά είναι για τους κουτόφραγκους, όχι για εμάς τους μάγκες.

 

Πάντως εκείνη την ιστορία με τα κουφώματα κακώς την κατήργησαν, αλλά έτσι όπως την είχαν ήταν δώρο άδωρο. Δεν μπορώ να φανταστώ παλιά πολυκατοικία (=πολλοί ενοικιαστές, περίεργοι - συνταξιούχοι ιδιοκτήτες) στην οποία θα συμφωνούσαν όλοι να αλλάξουν τα κουφώματα (γιατί μόνο αν άλλαζαν όλοι έπαιζε η επιδότηση).

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...