Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kalhspera

ithela help apo opoion gnwrizei to thema

pareigeila 7apriliou apo ena magazi stin amerikh ena zevgari papoutsia

pithani imerominia paradosis mou eipan 18-27 apriliou

akomh den exw paralavei kati

milisa me elta stin ellada theloun tracking number ton opoio den exw

episis ta elta edw me enimerwsan oti sinithws ena dema apo amerikh kanei 1mina na erthei logw telwneiou

milisa me telwneio, mou eipan oti borei na kanei k 1mina na perasei telwneio, borei omws k 3-4meres

koinws...I am lost!

to point einai oti enimerwsa to magazi stin ameriki k oi anthrwpoi mou katethesan ta money pisw stin karta

lete na exw elpides na erthei?

htan k to pasxa stin mesh...allo delay k afto!

k ama mou erthoun telika? mou eipan stin amerikh na tous enimerwsw gia na paroun ksana ta money apo tin karta...ti na kanw???

exw elpides?

exei kaneis ebeiria sto thema?

thanx a lot!

Link to comment
Share on other sites

Ε, αφου σου εστειλαν πισω τα λεφτα σου δεν υπαρχει προβλημα!! Κανε λιγη υπομονη ακομα και αν δεν ερθουν... no problem!! Αν ομως ερθουν τοτε ενημερωσε τους για να τους πληρωσεις κανονικα!
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ΕΛΤΑ ποτε θα σοβαρευτουν? Για να στειλεις ενα γραμμα εντος Ελλαδος θελει μια βδομαδα για να φτασει, γ*** το δημοσιο σας γ*****!!! Απο τη μια ακρη της Αγγλιας στην αλλη στελνω γραμμα σημερα και μεθαυριο ειναι εκει!!! :mad: :mad:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη αγοράζω τακτικά από Αμερική και Αγγλία παιχνίδια (PC/DVD) και τα έχω από Αγγλία σε ΜΕΓΙΣΤΟ 7 μέρες, και από Αμερική σε ΜΕΓΙΣΤΟ 10...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Εγώ πάλι στις 6 Απριλίου έστειλα ένα δέμα σε μια πελάτισσα μου στην Αυστραλία και έφτασε εχθές νομίζω.. Άλλη φορά στο παρελθόν που της είχα στείλει έκανε μόνο 12 μέρες.. Τι να πω?? αφού σου απάντησαν και σου έστειλαν τα χρήματα σου οι Αμερικανοί πάλι καλά.. Το δράμα θα ήταν να μην είχες ούτε το δέμα αλλά ούτε και τα χρήματα.. Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι θα έρθει το δέμα σου..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη αγοράζω τακτικά από Αμερική και Αγγλία παιχνίδια (PC/DVD) και τα έχω από Αγγλία σε ΜΕΓΙΣΤΟ 7 μέρες, και από Αμερική σε ΜΕΓΙΣΤΟ 10...

 

Εξαρτάται αν έχει σταλλεί ως συστημένη επιστολή ή δέμα.. τα δέματα όντως αργούν πολύ. Κάποια που έλαβα και έστειλα στο παρελθόν είχαν ως μέσο χρόνο παράδοσης τις 3-4 εβδομάδες :(

 

Και όντως, τα ταχυδρομεία μας είναι σκέτη απελπισία - έστειλα από Πράγα καρτ-ποστάλ τη Μ.Τρίτη σε φίλους μου και ενώ στις υπόλοιπες χώρες έφτασαν τη Μ.Πέμπτη, στην Ελλάδα 6 εργάσιμες μέρες αργότερα..

Link to comment
Share on other sites

k egw pistevw oti tha ftasei...pws ginetai etsi na xathei?!

oloklhro kouti me papoutisa einai

to gelio einai pws me ton telwniako pou milisa tou lew poso peripou tha plirwsw?

k mou apanta oti tha ta ektimisou ekei poso kanoun....gelasa me tin psyxh mou!

lete na exoun k kanenan sxediasth modas gia ektimish kostous?!

les k ama dei oti einai px gucci or puma or gianni barbato tha katalavei diafora...a re gia klamata eimaste!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται αν έχει σταλλεί ως συστημένη επιστολή ή δέμα.. τα δέματα όντως αργούν πολύ. Κάποια που έλαβα και έστειλα στο παρελθόν είχαν ως μέσο χρόνο παράδοσης τις 3-4 εβδομάδες :(

 

Ως επιστολές υποθέτω...σε φάκελο είναι (και τα ταχυδρομικά από ΗΠΑ είναι περίπου 8 ευρώ, οπότε δεν νομίζω να στέλνονται ως δέματα, ούτως ή άλλως είναι μικρά τα αντικείμενα).

 

Πάντως βλέπω τον τελευταίο καιρό τα ΕΛΤΑ έχουν αλλάξει το όλο σύστημά τους για της αντικαταβολές και τα συστημένα και το έχουν μηχανογραφήσει αρκετά.

 

Άντε να δούμε.

 

Πάντως στο θέμα των μεγάλων δεμάτων, έχω και εγώ παράδειγμα δέματος να κάνει 2-3 μήνες να φτάσει...και ήταν και express. Δεν αποκλείεται βέβαια και τα τελωνία στις ΗΠΑ να είναι λιγότερο ελαστικά στους ελέγχους δεμάτων λόγω 9/11.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Απο ποια εταιρια παραγγειλες τα παπουτσια; Γιατι και εγω εκανα παραγγελια παπουτσια απο Αμερικη και τα πηρα σε 12μερες περιπου. Μου τα εφερε μαλιστα ΕΛΤΑ πορτα-πορτα.

 

Τελωνειο δεν πληρωσα καθολου γιατι ο αποστολεας δηλωσε οτι ειναι δωρο και οτι ειναι αξιας 30$. Να ξερεις πως αν κατα την μετατροπη τις ισοτιμιας απο $ σε € ειναι κατω απο 99.99€ δεν πληρωνεις τιποτα τελωνειο.

 

Επισης η εταιρια που τα παραγγειλες δεν σου εδωσε truck number; Αν ναι, σε τι σταδιο βρισκεται η αποστολη του δεματος; (Οταν φτασει στην Ελλαδα το πακετο, και το παραλαβει η Ελληνικη εταιρεια μεταφορων κουριερ ή ΕΛΤΑ το δεμα περνει αλλο truck number - Ελληνικο -).

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

ta pira apo NeimanMarcus.com

genikotera paragelnw syxna apo amerikh

k kati cdplayers ta pira apo ekei

k mou irthan me ups se 3meres

to thema einai oti ta shoes kanan 400euros k apo tin etaireia den borousan na kanoun diaforetika, dld na declare lower value opws egine me ta cd-players k nai men perasan telwneio alla me lower price

opote to mono sigouro einai oti tha perasoun telwneio...

apo ekei k pera nai ontws 12meres mou eipan apo NeimanMarcus.com oti tha ekanan, dld apo 6 se 18 Apriliou

opsometha....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελικα μετα απο τοσο καιρο μου ηρθαν!!!!

 

ετσι...ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΤΑ ΕΛΤΑ!!!!

 

κ οχι τπτ αλλο αλλα μου εβαλαν να πληρωσω κ 139 ευρω τελωνείο!!!

 

ειμαστε για γέλια....

Link to comment
Share on other sites

Τα ελτά σου φταίνε σίγουρα; Για δες τις σφραγίδες επάνω πότε τα πρωτοπαρέλαβαν από το τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε τώρα :lol: εγώ είχα στείλει ένα δέμα "απλό" μια φορά Μαλαισία και ήταν εκεί μέσα σε 4 μέρες και μια άλλη φορά έστειλα ένα express, πάλι Μαλαισία και έκανε 20 μέρες :w00t: .
Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα το τελωνειο το καθυστερησε

 

2μηνες ειναι μεσα στο τελωνειο

 

οταν λεω ΕΛΤΑ εννοω το συνολο ελτα+τελωνειο

 

το θεμα ειναι γενικοτερα το δημοσιο...

 

το τελωνειο των ιδιωτικων εταιρειων στο αεροδρομιο στα περναει σε μιση μερα!!

 

τελοςπαντων...τουλαχιστον δεν χαθηκαν!!!

 

χεχε!!!

Link to comment
Share on other sites

το τελωνειο των ιδιωτικων εταιρειων

 

Δηλαδή υπάρχει ξεχωριστό τελωνείο για ιδιωτικές εταιρίες και δημόσιες;;;; :confused: :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ναι

 

αυτο στο αεροδρομιο

 

πως γινεται εκει να εκτελωνιζονται σε μια μερα???

 

ιδιωτικων εταιρειων εννοω UPS, FedEx etc...

μεταφορικων ιδιωτικων κοχι USPS or ELTA

 

ειμαι τοσο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

egw pisteuw tha erthei..eixa steilei ena demataki sti kopela mou kai ekane 6 mhnes..nai 6! :lol: kapou stin ellada tha einai xameno...
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ακούσει για 2 τελωνεία. Ειδικά αφού πρόκειται για υπηρεσία του ελληνικού κράτους οπότε λίγο δύσκολο να κάνει διακρίσεις. Μπορεί να εκτελωνίζονται διαφορετικά ανάλογα την περίπτωση (μέγεθος, προέλευση, ομαδική ή ατομική αποστολή) και γι αυτό να υπάρχει τέτοια διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγώ είμαι έξαλλος με τα ΕΛΤΑ τελευταία. Τι τελευταία δηλαδή; Εδώ και 1 χρόνο που ασχολούμαι με online αγορές διαπίστωσα το εξής:

Αν δεν είναι κάτι συστημένο και ασφαλισμένο, σπάνια έρχεται. :mad: :angry:

Δε ξέρω αν μπαίνει χέρι (ναι τολμώ να το πω) αλλά πολλά πράματα μου έχουν χαθεί. Ιδιαίτερα τον μήνα Οκτώβριο χάθηκαν 3 γράμματα!! Μια επιστολή και 2 φάκελοι με αγορές από ebay.

 

Ενημέρωσα το υποκατάστημα των ΕΛΤΑ στους Αμπελοκήπους όπου και ανήκω, αλλά περιττό να σας πω πού με γράψαν. Πριν κανά μήνα αγόρασα ένα ΑΤΑ Voip αξίας 58€. Δεν ήρθε ποτέ. Πάλι καλά που ο πωλητής ήταν ευγενικότατος και μου το ξαναέστειλε. Μου είπε μάλιστα ότι είναι το τρίτο δεματάκι που χάνεται που στέλνει στην Ελλάδα. Ξεφτίλα σκέτη. Μετά παραπονούμαστε γιατί βάζουν πολλά μεταφορικά για Ελλάδα.

 

Αυτό τον καιρό πάλι περιμένω κάποια πράματα από Αγγλία, Κίνα και Γερμανία. Από Κίνα το αγόρασα ασφαλισμένο, οπότε είμαι κατοχυρωμένος. Από Γερμανία πέρασαν ήδη 10μέρες και ακόμα να έρθει. :mad: Από Αγγλία τα ίδια. Δηλαδή τι συμβαίνει; Πρέπει να πάμε να σηκώσουμε φασαρία στα ΕΛΤΑ; Πού θα πάει αυτό το κακό;

 

Στέλνω επιστολές στη Γερμανία και πάνε από Παρασκευή σε Δευτέρα ( ! ). Το αντίθετο δε συμβαίνει. Μήπως εδώ τα παραλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ χαλλλλαρά;; Πού μπορούμε να βρούμε το δίκιο μας;

Link to comment
Share on other sites

Είχα στείλει 2 φορές μία μπλούζα του συνδέσμου σε μια φίλη μου στη Θεσσαλονίκη. Ποτέ δεν έφτασαν...

 

Από εξωτερικό δύο φορές δεν ήρθαν τα δέματα σε απλό, τη μία φορά πήρα τα χρήματά μου πίσω ενώ την άλλη ξανάστειλε το δέμα.

 

Στο ebay, έχω μία αρνητική και μία ουδέτερη αξιολόγηση, και οι δύο για τον ίδιο λόγο, το δέμα δεν έφτασε ποτέ, ήταν απλό και όχι συστημμένο.

 

Πλέον το στέλνω σαν δέμα και όχι σαν γράμμα καθώς μέχρι 2 κιλά είναι 2,90€, ενώ για αντίστοιχο βάρος σαν γράμμα και συστημμένο τιμολογήται 6,20€...

Link to comment
Share on other sites

Ε πού θα πάει αυτό το χάλι δηλαδή; :mad: Τι τα κάνουν; Τα κλέβουν; Πλημμελής έλεγχος; Αμέλεια; Τι στο καλό συμβαίνει επιτέλους;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Εχω κανει ελαχιστες συναλλαγες απο εξωτερικο και το μονο που εχω να πω ειναι πως η ποιο ευκολη λυση και με σχεδον το ιδιο κοστος αλλα με 100% ασφαλεια ειναι courier DHL (ανεφερα αυτη την εταιρια γιατι ειναι η μοναδικη νομιζω που συνεργαζεται με ολο τον κοσμο....)

Ειχα καποιο προβληματακι με μια μου συσκευη Plextor και το ελαβα απο Belgium μεσα σε μια ημερα!!!

Τα ΕΛΤΑ ειναι αρκετα χαλια....Προχθες εστειλα ενα συστημενο στην Αθηνα και αν εχουν τον Θεο τους το ψαχναμε 3 ημερες ρε παιδια....:mad:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Εχω κανει ελαχιστες συναλλαγες απο εξωτερικο και το μονο που εχω να πω ειναι πως η ποιο ευκολη λυση και με σχεδον το ιδιο κοστος αλλα με 100% ασφαλεια ειναι courier DHL (ανεφερα αυτη την εταιρια γιατι ειναι η μοναδικη νομιζω που συνεργαζεται με ολο τον κοσμο....)

Ειχα καποιο προβληματακι με μια μου συσκευη Plextor και το ελαβα απο Belgium μεσα σε μια ημερα!!!

Τα ΕΛΤΑ ειναι αρκετα χαλια....Προχθες εστειλα ενα συστημενο στην Αθηνα και αν εχουν τον Θεο τους το ψαχναμε 3 ημερες ρε παιδια....:mad:

Ε το ξέρουμε ρε φίλε ότι η DHL είναι κορυφή. Μέσα σε 24 ώρες σου φέρνει αντικείμενο από το τελευταίο χωριό της ΕΕ. Όμως είναι πανάκριβη. Εμείς μιλάμε για τα ΕΛΤΑ. Είναι το επίσημο ταχυδρομείο της χώρας μας. Πρέπει να είναι αξιόπιστο. Όμως δεν είναι. Πού οφείλεται αυτό και πώς μπορούμε να βρούμε το δίκιο μας διερωτώμαι...

Link to comment
Share on other sites

Ε το ξέρουμε ρε φίλε ότι η DHL είναι κορυφή. Μέσα σε 24 ώρες σου φέρνει αντικείμενο από το τελευταίο χωριό της ΕΕ. Όμως είναι πανάκριβη. Εμείς μιλάμε για τα ΕΛΤΑ. Είναι το επίσημο ταχυδρομείο της χώρας μας. Πρέπει να είναι αξιόπιστο. Όμως δεν είναι. Πού οφείλεται αυτό και πώς μπορούμε να βρούμε το δίκιο μας διερωτώμαι...

 

Δυσκολο αυτο που ζητας ομως γιατι τη λυση την εχουν στο τσεπακι τους.....

Να σε στελνουν απο γραφειο σε γραφειο μηπως και βρεις ακρη...Απλα υπαρχει πληρης ανευθηνοτητα και γι αυτο γινεται αυτο το οποιο δεν προκειται ποτε μα ποτε να σταματησει.....:angry:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο σάιτ υπάρχει φόρμα επικοινωνίας για παράπονα ή ό,τι άλλο θέλει να ρωτήσει κανείς. Έστειλα λοιπόν τα παράπονά μου εκεί. Για να πω την αλήθεια δε περίμενα να πάρω και καμιά απάντηση. Κι όμως εντός 24ωρών με πήραν τηλ. :w00t: Βέβαια ήταν άγρια χαράματα (10 το πρωί :whistle: ) και δε το σήκωσα. Το κατάλαβα από την αναγνώριση γιατί αργότερα μου ήρθε το παρακάτω μέιλ:

 

Δεδομένου ότι η τηλεφωνική επικοινωνία μαζί σας, δεν κατέστη εφικτή

παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

ΚΕΝΤΡΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ & ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΠΕΛΑΤΩΝ ΕΛΤΑ

ΤΗΛ.: 8001182000

210 3353*** ΙΟΥΛΙΑ*******

210 3353*** ΣΟΦΙΑ *******

 

Πάντα με εκπλήσσουν αυτά τα ΕΛΤΑ!! :up: :p

 

Βέβαια δεν έγινε τίποτα κι ούτε επικοινώνησα ξανά μαζί τους αλλά και μόνο το γεγονός ότι καλέσαν και στείλαν και μέιλ μετά είναι πρωτόγνωρο για δημόσια υπηρεσία αυτής της χώρας. :up:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...