Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως εγώ, για άλλη μια φορά, έχω πολύ καλές εντυπώσεις από την forthnet. Είχα connx. Παίρνω στις 26 Μαρτίου στην forthnet (το σηκώσαν αμέσως :w00t:) για να κάνω αίτηση στο ιδιόκτητο. Μετά από 2 Μέρες έρχεται ο κούριερ. Κυριακή μου στέλνουν μήνυμα ότι θα ενεργοποιηθώ στις 16 Απριλίου. Μου στέλνουν το router, και προχτές ενεργοποιήθηκε η γραμμή κανονικά. Δεν έμεινα ούτε μια ώρα χωρίς internet ή τηλέφωνο. Άψογοι!

 

Τώρα μόνο μένει να στρώσει η γραμμή της dsl γιατί είχα κάποιες αποσυνδέσεις (συνδέομαι στα 12000, αλλά μου είναι αρκετό).

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παίρνω στις 26 Μαρτίου στην forthnet (το σηκώσαν αμέσως :w00t:) για να κάνω αίτηση στο ιδιόκτητο.

 

Καλά... δοκίμασε τώρα να πάρεις τεχνική υποστήριξη. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλά... δοκίμασε τώρα να πάρεις τεχνική υποστήριξη. :lol:

Αχρείαστη να'ναι :p

Παλιότερα ακόμη και στο τμήμα πωλήσεων το μισάωρο ήταν σίγουρο.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Forthnet και διεθνεις κλησεις...

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος να ανοιξω το συγκεκριμενο θεμα αλλα δεν βρηκα πουθενα αλλου....

 

Προσφατα μεταφερθηκα στο ιδιοκτητο της ΦΟΡΘΝΕΤ (2play) και οπως θα γνωριζετε δινει δωρεαν κλησεις προς επιλεγμενες χωρες(σταθερα).

 

Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν τιποτα παρθυράκια ή maximum διαρκεια κλησης και αν αφορα ολες τις εταιρειες σταθερης των χωρων αυτων. Ενδιαφερομαι κυριως για κλησεις προς Νορβηγια.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην κορινθο, οσοι ειναι κατοχη της forthnet και ειδικα στο 2Play, το εχουν μετανιωσει!!Θεωρουν πως επειδη ηρθε προσφατα στην κορινθο, δεν εχει "στρωσει" ακομα, και πως δημιουργει πολλα προβληματα με το τηλεφωνο!

Ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο, κι αν οχι, που ωφειλεται αυτο το προβλημα?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Forthnet και διεθνεις κλησεις...

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος να ανοιξω το συγκεκριμενο θεμα αλλα δεν βρηκα πουθενα αλλου....

 

Προσφατα μεταφερθηκα στο ιδιοκτητο της ΦΟΡΘΝΕΤ (2play) και οπως θα γνωριζετε δινει δωρεαν κλησεις προς επιλεγμενες χωρες(σταθερα).

 

Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν τιποτα παρθυράκια ή maximum διαρκεια κλησης και αν αφορα ολες τις εταιρειες σταθερης των χωρων αυτων. Ενδιαφερομαι κυριως για κλησεις προς Νορβηγια.

 

Ευχαριστώ

 

Με Νορβηγίδα ρε μπαγάσα; :shifty: ;)

 

Μιλάμε συστηματικά και κυρίως πολύ με Ιταλία. Κανένας απολύτως περιορισμός στις κλήσεις. Φρόντισε να παρακολουθείς ταυτόχρονα την κίνηση των κλήσεών σου στο http://www.forthnet.gr/oam για να αισθάνεσαι και πιο ασφαλής.

Αν δεν σου έχουν στείλει όνομα και κωδικό να μπαίνεις στο oam, πάρε την εξυπηρέτηση πελατών και ζήτα.

Link to comment
Share on other sites

Με Νορβηγίδα ρε μπαγάσα; :shifty: ;)

 

Μιλάμε συστηματικά και κυρίως πολύ με Ιταλία. Κανένας απολύτως περιορισμός στις κλήσεις. Φρόντισε να παρακολουθείς ταυτόχρονα την κίνηση των κλήσεών σου στο http://www.forthnet.gr/oam για να αισθάνεσαι και πιο ασφαλής.

Αν δεν σου έχουν στείλει όνομα και κωδικό να μπαίνεις στο oam, πάρε την εξυπηρέτηση πελατών και ζήτα.

Τι πρόγραμμα είναι αυτό που λες?

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 ημερες δεν ειχα Ιντερνετ. Εκανα την βλακεια και δεν ενημερωσα αμεσα την Forthnet αλλα περιμενα μεχρι εχθες το μεσημερι.

 

Μιλησα 2 φορες με το τεχνικο τμημα της. Την πρωτη φορα μαλιστα μου απαντησε θηλυκο με ικανοποιητικες γνωσεις.

 

Μην πολυλογω το προβλημα ηταν πως στο Siemens router δεν αναβε (στα ξαφνικα) το PPP φωτακι. Καναμε reset και επανελεγξαμε τις συνδεσεις (με πηραν αυτοι στο κινητο μου), και αφου δεν βρεθηκε αμεση λυση, το προβλημα μου προωθηθηκε στο τεχνικο τμημα.

 

Και τα παλικαρια το ελυσαν σημερα, Κυριακη.. Μαλλον ηταν θεμα με καρτες (στο δικτυο τους).

 

Δεν το περιμενα καθως ημουν σιγουρος οτι η ιστορια θα τραβηξει μεχρι Δευτερα.

 

Για να μην λεμε μονο τα κακα, αποφασισα να το μοιραστω μαζι σας.

 

Ευχομαι να μην ειμαι η εξαιρεση.

 

 

(Μονο αρνητικο, τα 5 λεπτα που εκανα για να πιασω γραμμη οταν τους τηλεφωνουσα..)

 

Το ίδιο ακριβώς συνέβει και σε εμένα το Σάββατο...εννοείται πως πήρα τηλ. αμέσως και μετά από όλα τα βασικά βήματα (Reset Router, ...) η κοπέλα μου είπε πως πρέπει να υπάρχει βραχυκύκλωμα στην γραμμή μου και θα με καλέσει τεχνικός. Ακόμα περιμένω να με καλέσει κάποιος μπας και διορθωθεί το πρόβλημα. Αναμονή το Σάββατο 25 λεπτά. Εύχομαι να λυθεί και εμένα σήμερα γιατι θα είναι η τρίτη μέρα χωρίς net.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σκέφτομαι να πάρω και εγώ το 2 play και έχω κάποιες ερωτήσεις να κάνω.

 

1. Θέλω να κρατήσω τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου, γίνεται?

2. Πόσο καιρό θα πάρει όλη η δουλειά? Διακοπή από OTE - Ιδιόκτητο Δίκτυο Forthnet και 2 play.

2. Θα μου πει κάποιος από Ηράκλειο Κρήτης αν είναι ok οι ταχύτητες? Τι download/upload έχετε?

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

1.Ο αριθμος ετσι κι αλλιως αντικαθισταται με τον προηγουμενο αριθμο!(διοτι στελνεις μαζι και το χαρτι του ΟΤΕ)

2.Τωρα πια, το εχει φτασει στις 30 μερες ο κωλο-ΟΤΕ!!:mad:

3. θα σου πει καποιος απο το μερη σου, κοπελι!:p

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

OK, thanx tsoump. :)

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

1.Ο αριθμος ετσι κι αλλιως αντικαθισταται με τον προηγουμενο αριθμο!(διοτι στελνεις μαζι και το χαρτι του ΟΤΕ)

2.Τωρα πια, το εχει φτασει στις 30 μερες ο κωλο-ΟΤΕ!!:mad:

3. θα σου πει καποιος απο το μερη σου, κοπελι!:p

 

Εντάξει, οχι ακριβώς αντικαθίσταται, για να μην μπερδευτούμε, μταφέρεται στην Forthnet, και παραμένει ο ίδιος... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα χθες να βαλω forthnet(το πακετο με τα 39 εβρω).....

ειμαι αλεξανδρουπολη και πριν απο λιγες μερες ηρθε η forthnet στην πολη μας....

μπαινω στο μαγαζι λοιπον και βλεπω πανω απο 10 πελατες στην κυριολεξία να φωναζουν και να χτυπιούνται οτι δεν μπορουν να κατεβασουν με τιποτα...οτι δεν τους ανοιγουν οι σελιδες...και 1000 αλλα τετοια ακομη.......

ο ενας μαλιστα απο αυτους με ειπε...το εξης κορυφαίο"φιλε κρατα το πάγιο του οτε και τρεχαααα μακρια μην την πατησεις σαν και μας...":blink::blink:

τι γινεται ρε παιδια......???

ειναι δυνατον να συμβαινουν ολα αυτα.....

φυσικα και εφυγα.......και δεν εκανα καμια αλλαγη ακομη.......

Link to comment
Share on other sites

Αααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!

 

Εντάξει, μπορεί να είναι μπροστά η Forthnet από τις άλλες εταιρίες, αλλά αν έγινε έτσι, καλά να πάθουν που τα άκουσαν!!!!!!!! Πάλι καλά που έχουν και μαγαζιά και δεν σε έχουν στην αναμονή για.... μέρες για να τα ακούσουν....

 

Κάθε τι νέο έχει και τις δυσκολίες του. Ευτυχώς αυτά εμείς στην Αθήνα τα έχουμε ξεπεράσει πρό πολλού..... ;)

Link to comment
Share on other sites

11/03/2008 11:25 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

 

11/03/2008 11:25 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

 

 

Και ακομα σε αναμονη :mad:

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο broadband status της forthnet για το forthnet2play μου βγάζει τα εξής:

 

15/05/2008 15:41 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.

14/05/2008 10:33 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

14/05/2008 10:33 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

14/05/2008 10:32 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

 

 

Μήπως ξέρει κανείς σε πόσο καιρό θα είναι έτοιμη;

I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

Αααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!

 

Εντάξει, μπορεί να είναι μπροστά η Forthnet από τις άλλες εταιρίες, αλλά αν έγινε έτσι, καλά να πάθουν που τα άκουσαν!!!!!!!! Πάλι καλά που έχουν και μαγαζιά και δεν σε έχουν στην αναμονή για.... μέρες για να τα ακούσουν....

 

Κάθε τι νέο έχει και τις δυσκολίες του. Ευτυχώς αυτά εμείς στην Αθήνα τα έχουμε ξεπεράσει πρό πολλού..... ;)

 

κοιτα δεν θελω να πλήρωνω το παγιο του οτε...αλλα απο την αλλη ειμαι πολυ ευχαριστημένος.......

ταχύτητες κτλ ολα σουπερ .......και φοβαμαι με την forthnet μην φαω καμια φρικη....

εσυ απο την εμπειρία σου θα με συμβουλευες να περιμενω.....η να το τολμησω????

Link to comment
Share on other sites

Kala ti ginete me tin ananeosi sto http://adslwizard.forthnet.gr ??

 

Teleutea enimerosi 4/4/08!

 

Apo ekei pou to ananeonan sxedon kathimerina kai prosthetan poleis sto idioktito tin mia meta tin alli...

 

Malon tous epiasan oi zestes kai autous!

 

Sti geniki sizitisi tora to 2Play tis Forthnet gia mena einai ena apo ta kalytera paketakia tis agoras sto mono pou isteri einai to oti den diathetei lepta omilias pros kinita alla elpizo na prosthesoun kapio xrono omilias pros kinita syntoma.

Link to comment
Share on other sites

11/03/2008 11:25 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

 

11/03/2008 11:25 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

 

 

Και ακομα σε αναμονη :mad:

 

Στο broadband status της forthnet για το forthnet2play μου βγάζει τα εξής:

 

15/05/2008 15:41 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.

14/05/2008 10:33 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

14/05/2008 10:33 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

14/05/2008 10:32 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

 

 

Μήπως ξέρει κανείς σε πόσο καιρό θα είναι έτοιμη;

 

Σε εμένα (Τρίπολη) έκανε παραπάνω από 1 μήνα.

 

 

03/04/2008 12:13		Ενεργοποίηση υπηρεσίας
18/03/2008 18:19		Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
14/03/2008 11:35		Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
14/03/2008 11:35		Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
10/03/2008 13:43		Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
05/03/2008 18:44		Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
03/03/2008 11:25		Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
29/02/2008 23:45		Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
28/02/2008 19:04		Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
26/02/2008 15:28		Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
25/02/2008 18:18		Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
20/02/2008 19:01		Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
19/02/2008 17:34		Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
19/02/2008 17:34		Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σε μένα συμβαίνει το εξής περίεργο..

 

Με το usb Modem (μαμά από adsl in a box) η γραμμή (PSTN) συγχρονίζει στα 4+ Mbit

Ενώ όταν βάζω το USR 9107 η γραμμή συγχρονίζει στο μισό 2 Mbit περίπου..:mad:

 

Και τα 2 έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις..

Τι μπορεί να φταίει?

Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση για το USR?

Link to comment
Share on other sites

lipon paidia peite mou giati den bgazw akri!!!!!eixa forthnet foititiko kai exw kanei aitisi gia 2play apo genari diladi prin prin bei idioktito diktio akomi sta giannena to idioktito apo oti kseroume irthe omws emena xilia dio provlimata rwta ksana rwta sti forthnet mou eipane oti bike sto idioktito 13 maiou apo tote den exw oute tin 768 taxitita pou eixa apla sernete!!!!!ti borei na paizei??i grammi mou lene einai kathari pou tin idan!!!borei na paizei kapoia rithmisi??episis den kserw an eimai kai sto tilefwno sindedemenos stin forthent!!! to broadband status fainode ta ekseis:

apo13/05/2008 17:36 Ενεργοποίηση Internet. Σε μερικές ημέρες θα ακολουθήσει ενεργοποίηση της Τηλεφωνίας

 

24/04/2008 17:53 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:13/05/2008

 

24/04/2008 17:53 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.

 

24/04/2008 17:53 Προωθήθηκε το αίτημα φορητότητας του αριθμού σας

 

24/04/2008 17:53 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

 

18/04/2008 12:45 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

 

18/04/2008 12:45 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

 

18/04/2008 12:44 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

 

 

boreite na mou peite giati den exw taxitita???me kb katebazw!!!to tilefwno exei bei??apo ton ote exw fegei edelos plewn???

Link to comment
Share on other sites

Στο broadband status της forthnet για το forthnet2play μου βγάζει τα εξής:

 

15/05/2008 15:41 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.

14/05/2008 10:33 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

14/05/2008 10:33 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

14/05/2008 10:32 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

 

 

Μήπως ξέρει κανείς σε πόσο καιρό θα είναι έτοιμη;

 

Τώρα το προχώρησε, ελπίζω να πάει καλά!

 

20/05/2008 12:36		Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier
19/05/2008 20:12		Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:02/06/2008
19/05/2008 20:12		Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.
19/05/2008 20:11		Προωθήθηκε το αίτημα φορητότητας του αριθμού σας
19/05/2008 20:11		Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
15/05/2008 15:41		To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
14/05/2008 10:33		Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
14/05/2008 10:33		Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
14/05/2008 10:32		Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σημέρα μου ήρθε ενα εξώδικο απο δικηγορικο γραφείο οτι χρωσταω στην forthnet 117€ τα οποια εχουν γινει 132 με τοκο διοτι λεει πριν 2 χρονια δεν πληρωσα την 6μηνη συνδρομη.Για κακη τους τυχη κρατω ολες τις αποδειξεις και τους την ετριψα στη μουρη. Απαραδεκτη επιστολη που εγραφε κατα τα άλλα οτι ειναι η τελευταια ειδοποιηση χωρις να έχουν στειλει αλλη φυσικα και με εκανε εξω φρενων. Μα που ζουμε!
SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σημέρα μου ήρθε ενα εξώδικο απο δικηγορικο γραφείο οτι χρωσταω στην forthnet 117€ τα οποια εχουν γινει 132 με τοκο διοτι λεει πριν 2 χρονια δεν πληρωσα την 6μηνη συνδρομη.Για κακη τους τυχη κρατω ολες τις αποδειξεις και τους την ετριψα στη μουρη. Απαραδεκτη επιστολη που εγραφε κατα τα άλλα οτι ειναι η τελευταια ειδοποιηση χωρις να έχουν στειλει αλλη φυσικα και με εκανε εξω φρενων. Μα που ζουμε!

 

Ζούμε στην χώρα των εισπρακτικών εταιριών. :shifty:

Κρατάτε πάντα όλες τις αποδείξεις πληρωμής λογαριασμών με ορίζοντα 5ετίας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...