Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια οταν λετε οτι κλειδωνει σε δευτερολεπτα εννοειται σε gps με συνδεση δεδομενων καποιας εταιριας ε??

γιατι εγω που το εχω εκτος συνδεσης θελω κανα τεταρτο (ελπιζω να μην φταιει η συσκευη μ..)

 

φταιει η συσκευη σου μαλλον

 

ακομα και το Τube που εχω χωρις υποβοηθημα (agps) βρισκει στιγμα σε 3'

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To sygic πχ σε ανοιχτό χώρο δεν κάνει ποτέ πάνω 3-4 sec για να σου βγάλει στίγμα. Για κάνε ένα refurbish με το phoenix...
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν λετε οτι κλειδωνει σε δευτερολεπτα εννοειται σε gps με συνδεση δεδομενων καποιας εταιριας ε??

γιατι εγω που το εχω εκτος συνδεσης θελω κανα τεταρτο (ελπιζω να μην φταιει η συσκευη μ..)

 

ποτε δεν μου εχει κανει(πντα εκτος συνδεσης) πΝΩ ΑΠΟ 15 SEC

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ το θεσατε,να πω οτι εχω παθει την πλακα μου με το GPS! Ειλικρινα πως γινεται να με εντοπιζει σε 2 δευτερολεπτα οπου κ να ειμαι,οποια στιγμη κ να το πατησω????

το ανοιγω,παταω να με εντοπισει κ μεσα σε 1-3 δευτερολεπτα με βρισκει,σε αντιθεση με το Ν79 που εκανε απο 20 δευτερολεπτα εως κ ποτε (σκαλωνε κ εκλεινα gps,ξανανοιγα κ εντοπιζε)!

οντως δε νομιζω να υπαρχει καλυτερος δεκτης,κ σε συνδυασμο με τους δωρεαν χαρτες-πλοηγηση, που ειναι σχεδον τελειοι (εχουν λαθη αλλα ελαχιστα για να πεις οτι δεν ειναι αξιοποιησιμοι),θεωρω οτι ειναι ο,τι καλυτερο κυκλοφορει.. (γιαυτο ειναι κ το καλυτερο κινητο το Ν8,ειναι τελειο σε ολα!)

Ο GPS δέκτης του Ν8 είναι πράγματι εξαιρετικός, όμως δεν είναι μόνος του, παίρνει βοήθεια κι από αλλού... ;)

 

Συγκεκριμένα, όταν είσαι σε ανοιχτό χώρο και έχεις ενεργοποιημένο το «Υποβοηθούμενο GPS», θα κατεβάσει τα πρώτα δεδομένα που χρειάζεται (ephemeris και almanac) από τη σύνδεση δεδομένων σου, αντί να περιμένει να κατέβουν από τους δορυφόρους. Έτσι καταφέρνει και βρίσκει το στίγμα σου δευτερόλεπτα. Αν πάλι είσαι σε κλειστό χώρο, τότε το GPS δεν κάνει απολύτως τίποτα, αφού δεν έχει επαφή με δορυφόρους. Σ' αυτήν την περίπτωση αναλαμβάνει το Wi-Fi positiong, το οποίο βρίσκει τη θέση σου κατά προσέγγιση εξετάζοντας τα γειτονικά Wi-Fi spots (στέλνει τα ID τους στους servers της Nokia, όπου υπάρχει μια τεράστια βάση δεδομένων με όλα τα Wi-Fi spots του πλανήτη και τη θέση τους) ή το network positiong, που επίσης βρίσκει τη θέση σου κατά προσέγγιση, με μικρότερη ακρίβεια από την προηγούμενη μέθοδο, όταν δεν υπάρχουν γνωστά Wi-Fi spots τριγύρω, υπολογίζοντάς την με βάση τις γειτονικές κεραίες κινητής τηλεφωνίας και την ένταση του σήματός τους.

 

Το ωραίο βέβαια είναι ότι ο χρήστης ούτε καταλαβαίνει ούτε χρειάζεται να γνωρίζει για όλα αυτά, το μόνο που βλέπει είναι τη θέση του στο χάρτη ανεξάρτητα της μεθόδου με την οποία αυτή υπολογίστηκε. Η ακρίβεια είναι φυσικά ανάλογη της μεθόδου, και μπορεί να κυμαίνεται από μερικά μέτρα για το GPS μέχρι και εκατοντάδες μέτρα για το network positiong. Μέσα στις πόλεις όμως, που είναι γεμάτες από Wi-Fi spots, η ακρίβεια είναι συνήθως εντυπωσιακά καλή ακόμη και σε κλειστούς χώρους.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν λετε οτι κλειδωνει σε δευτερολεπτα εννοειται σε gps με συνδεση δεδομενων καποιας εταιριας ε??

γιατι εγω που το εχω εκτος συνδεσης θελω κανα τεταρτο (ελπιζω να μην φταιει η συσκευη μ..)

 

και μενα αργει το πολυ κανα 5 λεπτο. ισωσ και παραπανω αλλα οχι και 3 δευτερολεπτα σιγα μην πιανει και μολισ το πατας. :lol::lol: το θεμα ειναι πωσ οι υπολοιποι εχουν ενεργοποιημενουσ απο τισ ρυθμισεις μεθοδοι εντοπισμου οχι μονο το ενσωματωμενο,αλλα και το υποβοηθουμενο gps και το βασει δικτιου..ας μασ πουν λοιπον και να διευκρηνησουν οπωσ ο φιλοσ μου( kaivlorapanos) για να καταλαβουμε..:)

Edited by nikosvis
Link to comment
Share on other sites

αν μπορει καποιος παιδια ας γραψει πως εχει ρυθμισμενο το (εκτος συνδεσης) gps του μηπως εγω κανω καπου λαθος και δν φταιει η συσκευη μ...

 

ευχαριστω

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ GPS, A-GPS, OVI Maps και η πρώτη χρήση

Προσωπικά έχω ενεργοποιημένο μόνο το ενσωματωμένο gps,και όσες φορές και να δοκίμασα,ακόμα και σε μέρες με συννεφιασμένο ουρανό,δεν είδα ποτέ την συσκευή να περνάει το λεπτό για να "κλειδώσει".Συνήθως τα 40 δεύτερα είναι αρκετά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ GPS, A-GPS, OVI Maps και η πρώτη χρήση

Προσωπικά έχω ενεργοποιημένο μόνο το ενσωματωμένο gps,και όσες φορές και να δοκίμασα,ακόμα και σε μέρες με συννεφιασμένο ουρανό,δεν είδα ποτέ την συσκευή να περνάει το λεπτό για να "κλειδώσει".Συνήθως τα 40 δεύτερα είναι αρκετά.

 

Ετσι, και γω μονο το ενσωματωμενο...και οπως τα λες το πολυ 40-50 δευτερα:)

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

και μενα αργει το πολυ κανα 5 λεπτο. ισωσ και παραπανω αλλα οχι και 3 δευτερολεπτα σιγα μην πιανει και μολισ το πατας. :lol::lol: το θεμα ειναι πωσ οι υπολοιποι εχουν ενεργοποιημενουσ απο τισ ρυθμισεις μεθοδοι εντοπισμου οχι μονο το ενσωματωμενο,αλλα και το υποβοηθουμενο gps και το βασει δικτιου..ας μασ πουν λοιπον και να διευκρηνησουν οπωσ ο φιλοσ μου( kaivlorapanos) για να καταλαβουμε..:)

 

νομιζω οτι σου απαντησαν ολοι οι υπολοιποι. εχω μονο το ενσωματωμενο ποτε το υποβοηθουμενο και "κλειδωνει απο 10-25 δευτερολεπτα αναλογα τον οριζοντα. τα συννεφα δεν παιζουν ρολο. αντιστοιχα γραφουν και οι αλλοι νομιζω. mobrol εχεις καποιο θεμα με τη συσκευη σου νομιζω. δεν ειναι λογικο αυτο που λες οπως και του nikosvis

Link to comment
Share on other sites

παίζει ρόλο και αν είσαι εν κίνησή ή σταματημένος

 

Και εμενα αργει βρε παιδια,παρ΄ολο που ζω σε νησι,και εχω πεντακαθαρο τον ουρανο χωρις παρεμβολες!

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

την 1η φορα που κλειδωνει ποσο περιπου κανει??
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Οταν προσπαθει να συνδεθει στο internet μου ωγαζει παντα να επιλεξω μεταξυ "WIND-Internet" & "WIND-MMS". Υπαρχει τροπος να συνδεεται ΑΥΤΟΜΑΤΑ σε καποια προκαθορισμενη χωρις να με ρωταει!?

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

και τωρα ρε συ δεν υποστηριζει symbian αλλα με την παλια εκδοση δουλευει τελεια

 

fredaras με απογοητευσες- ακουσα κατι για galaxy και σε ειχα για τους φανατικους του ν8:p

 

Sorry για το off topic αλλά κι εγώ ξενέρωσα freddaras:p:p:p

 

παιδια το symbian για μενα παντα θα ειναι λατρεμενο και αγαπημενο λειτουργικο...

και το n8 ενα απο τα καλυτερα κινητα που κυκλοφορουν στην αγορα...ελπιζω η νοκια να μην το ξεχασει αυτο...

απλα πειραματιζόμαστε λιγο τωρα:lol::lol:

εξαλου το ν8(για την ωρα) δεν πηγε και πολυ μακρια το εχει το αδερφακι μου..;)

 

Οταν προσπαθει να συνδεθει στο internet μου ωγαζει παντα να επιλεξω μεταξυ "WIND-Internet" & "WIND-MMS". Υπαρχει τροπος να συνδεεται ΑΥΤΟΜΑΤΑ σε καποια προκαθορισμενη χωρις να με ρωταει!?

 

για πανε λιγο ρυθμισεις συνδεση και βαλε σαν πρωτη προτεραιότητα την συνδεση που θελεις.....λογικα θα πιασει...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι σου απαντησαν ολοι οι υπολοιποι. εχω μονο το ενσωματωμενο ποτε το υποβοηθουμενο και "κλειδωνει απο 10-25 δευτερολεπτα αναλογα τον οριζοντα. τα συννεφα δεν παιζουν ρολο. αντιστοιχα γραφουν και οι αλλοι νομιζω. mobrol εχεις καποιο θεμα με τη συσκευη σου νομιζω. δεν ειναι λογικο αυτο που λες οπως και του nikosvis

 

φιλε kaivlorapanos, εχεισ δικιο, αργουσε επειδη ηταν πρωτη φορα μετα απο φορματ και εκανε κανα 5 λεπτο να πιασει. τωρα οταν μπαινω κλειδωνει το πολυ σε ενα λεπτο...:)

και ειχα ενεργοποιημενο μονο το ενσωματωμενο,:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, στους χρονους που αναφερετε , ελπιζω να μιλατε για cold start.

 

Γιατι δεν λεω... super γρηγορο το Ν8 αλλα κατι 15'' που βλεπω να γραφονται εδω (χωρις agps και με cold start) μου φαινονται υπερβολες.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, στους χρονους που αναφερετε , ελπιζω να μιλατε για cold start.

 

Γιατι δεν λεω... super γρηγορο το Ν8 αλλα κατι 15'' που βλεπω να γραφονται εδω (χωρις agps και με cold start) μου φαινονται υπερβολες.

 

βασικα ποιος ο λογος να κανεις χρηση του gps χωρις agps.....

οι περισσοτεροι φανταζομαι οτι εχουμε πακετο ιντερνετ(εστω και 10mb:p) και για οσους δεν εχουν η χρεωση ειναι σχεδον μηδαμινή...

οταν πραγματικα χρειαστείς το gps/χαρτες δεν υπαρχει λογος να μην κανεις χρηση του agps και ολα τα σχετικα....

θα δοκιμασω παντως τωρα το n8 χωρις καρτα σιμ μεσα και χωρις wifi στο μπαλκονι μου να δω σε ποση ωρα θα βρει δορυφορο ετσι απο περιέργεια.....:p

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα αργει βρε παιδια,παρ΄ολο που ζω σε νησι,και εχω πεντακαθαρο τον ουρανο χωρις παρεμβολες!

Αν έχεις να το χρησιμοποιήσεις πολλές ώρες ή αν την τελευταία φορά που το άνοιξες ήσουν αλλού, τότε θα αργήσει παραπάνω γιατί εκτός από το ephemeris πρέπει να κατεβάσει και το almanac (http://www.kowoma.de/en/gps/data_composition.htm).

 

Όπως και να 'χει, αδυνατώ να κατανοήσω γιατί μαζοχίζεστε με κλειστό το A-GPS και το Wi-Fi/Network Positioning. Η χρήση δεδομένων είναι απειροελάχιστη, περίπου 4KB κι αυτό μόνο στην αρχή που θα το ανοίξετε. Μπορείτε να δείτε και το μητρώο αν δεν πείθεστε.

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω παντως τωρα το n8 χωρις καρτα σιμ μεσα και χωρις wifi στο μπαλκονι μου να δω σε ποση ωρα θα βρει δορυφορο ετσι απο περιέργεια.....:p

 

Δεν πιστευω πως θα παρει ωρα.

 

κανα 40'', κανα λεπτακι (cold start παντα μιλαω)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

και μενα αργει το πολυ κανα 5 λεπτο. ισωσ και παραπανω αλλα οχι και 3 δευτερολεπτα σιγα μην πιανει και μολισ το πατας. :lol::lol: το θεμα ειναι πωσ οι υπολοιποι εχουν ενεργοποιημενουσ απο τισ ρυθμισεις μεθοδοι εντοπισμου οχι μονο το ενσωματωμενο,αλλα και το υποβοηθουμενο gps και το βασει δικτιου..ας μασ πουν λοιπον και να διευκρηνησουν οπωσ ο φιλοσ μου( kaivlorapanos) για να καταλαβουμε..:)

 

και ομως,με agps ανοιχτο,κανει 3 δευτερολεπτα περιπου.

να το θεσω αλλιως,με το που ανοιξω το ovi maps και πατησω πανω στο κοκκινο κυκλακι με εχει βρει!ακαριαια,ποσο να διαρκει ολο αυτο?πανω απο 3-4 δε νομιζω.αφου νομιζα στην αρχη οτι κατι δεν βλεπω καλα..

χωρις agps δεν ξερω,αν το δοκιμασω θα σας πω

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω πως θα παρει ωρα.

 

κανα 40'', κανα λεπτακι (cold start παντα μιλαω)

 

ελα φιλε cold start(μολις το ανοιξα μετα απο 2 μερες) χωρις wifi και χωρις καρτα σιμ μεσα....σε μπαλκονι με καθαρο ουρανο...εκανε γυρω στα 2 λεπτα....

εδω οι αποδειξεις...

βιντεο 1

βιντεο 2

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

ελα φιλε cold start(μολις το ανοιξα μετα απο 2 μερες) χωρις wifi και χωρις καρτα σιμ μεσα....σε μπαλκονι με καθαρο ουρανο...εκανε γυρω στα 2 λεπτα....

εδω οι αποδειξεις...

βιντεο 1

βιντεο 2

 

Kαι πολυ λογικο αποτελεσμα.

Μια χαρα δηλαδη.

 

Εγω ξερω πως ειναι γρηγορο το gps του Ν8.

 

Ομως αυτοι που λενε για 10 δευτερολεπτα....:O

cold start παιδια. cold start...

 

ετσι το μετραμε

 

 

υγ: oποτε ο φιλος που ελεγε για 15 λεπτα... μαλλον οπως ειπαμε και πριν, εχει καποιο θεμα ο δεκτης του Ν8 του.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Kαι πολυ λογικο αποτελεσμα.

Μια χαρα δηλαδη.

 

Εγω ξερω πως ειναι γρηγορο το gps του Ν8.

 

Ομως αυτοι που λενε για 10 δευτερολεπτα....:O

cold start παιδια. cold start...

 

ετσι το μετραμε

 

 

υγ: oποτε ο φιλος που ελεγε για 15 λεπτα... μαλλον οπως ειπαμε και πριν, εχει καποιο θεμα ο δεκτης του Ν8 του.

 

σημερα στην παιδικη χαρα (με τον μικρο) ανω χαλανδρι αναμεσα σε σπιτια χωρις να εχω μπει καθολου ιντερνετ απο το πρωι και μονο με ενσωματωμενο gps εκανε νε βρει θεση περιπου 15-20 δευτερολεπτα. δεν εχω λογο να υπερβαλλω γιατι ολοι εχετε πει οτι ειναι οντως γρηγορο

Link to comment
Share on other sites

ελα φιλε cold start(μολις το ανοιξα μετα απο 2 μερες) χωρις wifi και χωρις καρτα σιμ μεσα....σε μπαλκονι με καθαρο ουρανο...εκανε γυρω στα 2 λεπτα....

εδω οι αποδειξεις...

βιντεο 1

βιντεο 2

 

Λοιπόν χωρίς WiFi και χωρίς κάρτα sim , μέσα σε σπίτι (ρετιρέ) με κλειστά πόρτες και

παράθυρα (εξώφυλλα ΑΛΟΥΜΙΝΕΝΙΑ κλειστά) το GPS του Ν8 κατάφερε να συνδεθεί

με δορυφόρους κανονικά σε χρόνο έντεκα (11) λεπτών.

(Απλώς πληροφοριακά, το GPS Mio s505 συνδέθηκε την ίδια στιγμή στον ίδιο χώρο μέσα σε 1,5 λεπτά !! )

Edited by aitoum
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου. μαλλον κατι τρεχει μετην συσκευη σου,γιατι η δικια μου βρισκει σημα σε χρονο ρεκορ.by the way αυτη την θηκουλα απο που την πηρες?
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...