Jump to content

Αδειούχοι Ραδιοερασιτέχνες δώστε το παρών!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προκήρυξη Εξετάσεων Β’ Περιόδου 2013 - Αττική

Σύλλογος Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών Προκήρυξη Εξετάσεων Β’ Περιόδου 2013 Posted: 22 Oct 2013 01:30 PM PDT Προκηρύσσουμε εξετάσεις για την απόκτηση Πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη (Κατηγορίας 1 & Κατηγορίας Εισαγωγικού Επιπέδου), Β’ Περιόδου 2013 στην περιοχή ευθύνης της Περιφερειακής Ενότητας Ανατολικής Αττικής της Περιφέρειας Αττικής την Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2013 με ώρα ενάρξεως 9:00 π.μ. Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν στην Αίθουσα Εξετάσεων Υποψηφίων Οδηγών της Δ/νσης Μεταφορών & Επικοινωνιών Περιφερειακής Ενότητας Ανατολικής Αττικής της Περιφέρειας Αττικής (Κλεισθένους 35 Σταυρός, Αγ. Παρασκευής). Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλλουν αίτηση συνοδευόμενη από τα δικαιολογητικά στη Δ/νση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Περιφερειακής Ενότητας Ανατολικής Αττικής της Περιφέρειας Αττικής, εφόσον η διεύθυνση της μόνιμης κατοικίας τους εντάσσεται στην περιοχή ευθύνης της υπηρεσίας μας, μέχρι την Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2013. ΠΗΓΗ : ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ πηγή:email.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προκύρυξη εξετάσεων ραδιοερασιτεχνών Διεύθυνσης Μεταφορών και Επικοινωνιών Π.Ε. Αχαΐας της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας

Εξετάσεις Β’ περιόδου 2013 για την απόκτηση πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη, θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου και ώρα 9 το πρωί στην αίθουσα (ισόγειο) της Διεύθυνσης Μεταφορών και Επικοινωνιών Π.Ε. Αχαΐας της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας (Σταγείρων αρ. 23, Πάτρα). Η Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Περιφερειακής Ενότητας Αχαΐας θα παραλαμβάνει δικαιολογητικά υποψηφίων μέχρι και την Τετάρτη 20 Νοεμβρίου. Μετά την ημερομηνία αυτή δεν θα γίνονται δεκτές αιτήσεις. Οι υποψήφιοι, για να τους επιτραπεί η συμμετοχή τους στις εξετάσεις θα επιδεικνύουν στην Επιτροπή, εισερχόμενοι στην αίθουσα εξετάσεων, την αστυνομική τους ταυτότητα ή κάθε άλλο αποδεικτικό µέσο των στοιχείων ταυτότητάς τους, όπως αυτά ορίζονται στον Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας (Ν. 2690/99, ΦΕΚ 99/Α/1999). Η εξέταση θα γίνει µε την χρήση Η/Υ σε ερωτηματολόγια πολλαπλών επιλογών, σύμφωνα µε τα όσα προβλέπονται στην µε Αρ. Πρωτ. 38200/1136/11-08-2011 Υπουργική Απόφαση. Για την υποβοήθηση των ενδιαφερόμενων, στην ιστοσελίδα του Υπουργείου http://www.yme.gr. και συγκεκριμένα στη διαδρομή: Επικοινωνίες → Ραδιοερασιτέχνες παρ. 11→ υποπαράγραφος 11.7 , [http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=1160&id=tid=1184], έχουν αναρτηθεί δύο αρχεία (PDF) µε ερωτηµατολόγια από την ύλη των εξετάσεων το ένα για την κατηγορία «1» και το άλλο για την κατηγορία «Εισαγωγικού Επιπέδου». Επίσης έχει αναρτηθεί σχετικό λογισμικό για την εκπαίδευση και αυτοαξιολόγηση των ενδιαφερόμενων. πηγή:thebest.gr

 

----

 

Προκήρυξη Εξετάσεων Β’ Περιόδου 2013 Κεντρικού Τομέα Αθηνών

Σύλλογος Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών Προκήρυξη Εξετάσεων Β’ Περιόδου 2013 Κεντρικού Τομέα Αθηνών Posted: 15 Nov 2013 01:41 PM PST Προκηρύσσουμε εξετάσεις για την απόκτηση Πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη (Κατηγορίας 1 & Κατηγορίας Εισαγωγικού Επιπέδου), Β’ Περιόδου 2013 στην περιοχή ευθύνης της Περιφερειακής Ενότητας Κεντρικού Τομέα Αθηνών της Περιφέρειας Αττικής την Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου 2013 με ώρα ενάρξεως 13:00 μ.μ Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν στο κτιριο 1 (αίθουσα Μ.Θ.Ε.Υ.Ο) της Δ/νσης Μεταφορών & Επικοινωνιών Περιφερειακής Ενότητας Κεντρικού τομέα της Περιφέρειας Αττικής - Λεωφ. Μεσογείων 156. Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλλουν αίτηση συνοδευόμενη από τα δικαιολογητικά στη Δ/νση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Περιφερειακής Ενότητας Κεντρικού Τομέα Αθηνών της Περιφέρειας Αττικής, εφόσον η διεύθυνση της μόνιμης κατοικίας τους εντάσσεται στην περιοχή ευθύνης της υπηρεσίας μας, μέχρι την Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2013. ΠΗΓΗ : ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ πηγή:email.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σε τι mode είστε active παιδιά; 73
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, ενημερώνω τους φίλους ραδιοερασιτέχνες του φόρουμ/νήματος για μια νέα σελίδα που ξεκινάω όσον αφορά αγοραπωλησίες και ανακοινώσεις hamfest.

 

Είναι ακόμα στο ξεκίνημα του μέχρι να αποφασίσω τι μορφή θα της δώσω: http://www.hamfest.eu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Packet cluster χρησιμοποιεί κανείς πλέον η το Ίντερνετ μας έχει φάει πλέον;
Link to comment
Share on other sites

Packet cluster χρησιμοποιεί κανείς πλέον η το Ίντερνετ μας έχει φάει πλέον;

 

το Ίντερνετ μας έχει φάει πλέον :(

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

εννοείται...δεν βρίσκω καν μέσω ίντερνετ εύκολα διευθύνσεις στον Ελληνικό χώρο.:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν ειχα προσεξει οτι υπηρχε χωρος για Ραδιοερασιτεχνες, φιλε μου sv2evs εγω εχω ενα βραχεο στην Πυλαια και μεσω HamradioDekuxe το λειτουργω απο την Καλαμαρια οπου και κατοικω. Αλλα δεν εχω πολύ χρονο λογω οικογενειακων υποχρεωσεων.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδω ειμαι...

Δεν ειχα προσεξει οτι υπηρχε χωρος για Ραδιοερασιτεχνες, φιλε μου sv2evs εγω εχω ενα βραχεο στην Πυλαια και μεσω HamradioDekuxe το λειτουργω απο την Καλαμαρια οπου και κατοικω. Αλλα δεν εχω πολύ χρονο λογω οικογενειακων υποχρεωσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαι...

Δεν ειχα προσεξει οτι υπηρχε χωρος για Ραδιοερασιτεχνες, φιλε μου sv2evs εγω εχω ενα βραχεο στην Πυλαια και μεσω HamradioDekuxe το λειτουργω απο την Καλαμαρια οπου και κατοικω. Αλλα δεν εχω πολύ χρονο λογω οικογενειακων υποχρεωσεων.

 

Εξαιρετικό αυτό το remote...το κάνουν και άλλοι συνάδελφοι. Σημασία έχει να είναι κανείς ενεργός όσο μπορεί. :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Είμαι νέος στο "σπορ" ! Κάτοχος της άδεια Υ εδώ και ένα μήνα περίπου και ψάχνομαι συνέχεια για καινούργιες ιδέες σχετικά με τον ραδιοερασιτεχνισμό. de SY2AYC
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,χαιρόμαστε που σε έχουμε στην παρέα.το χόμπι έχει ότι θέλεις,αρκεί να το σηκώνει η όχι το πορτοφόλι σου.αν όχι πρέπει να είσαι καλός στις κατασκευές η να έχεις φίλους που να είναι!
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν είμαι μ' ένα Wouxun KG-UV6DE και πάει καλά... Με τον καιρό πιστεύω θα ανέβουμε κατηγορία... Δυστυχώς όμως που στην περιοχή μου (Πτολεμαΐδα) δεν υπάρχει αναμεταδότης για το πανελλαδικό δίκτυο..
Link to comment
Share on other sites

Βασικά βρες μια συχνότητα που να έχει πρόσβαση στο εκολινκ, απο εκεί βγαίνεις στο πανελαδικό άνετα.
Link to comment
Share on other sites

Μέσω του προγράμματος μπορώ έβγαλα άκρη.. Μέσω του πομπού δεν κατάφερα να μπω σε echolink. Διάβασα για DTMF αλλά δεν κατάλαβα τι είναι αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Είναι η αποστολή τόνων μέσω του πληκτρολογίου του φορητού ή του σταθερού σου μηχανήματος ώστε να συνδεθείς/αποσυνδεθείς μέσω ενός echolink gateway.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλο καλοκαίρι σε όλους...καλα dx σε όσους προλαβαίνουν να. Ασχοληθούν.
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ sv2evs χωρίς παρεξήγηση αλλά είναι σαν να μιλάς μόνος σου .. :( :confused:

Κανείς (σχεδόν κανείς) δεν ασχολείται πια με τέτοια..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Όσοι διαβάζουν θα το δουν εδώ...το ξέρω οτι ειναι σαν να γράφω μόνος αλλά οι ράδιο ερασιτέχνες που ειναι στο θέμα,βλέπουν αυτά που γράφω και ενημερώνονται.το αν θέλουν να γράψουν δικό τους θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ναι.

'Εχει ο μπαμπάς μου κάτι τέτοια, αν τα τζουρέψω καμιά μέρα θα ποστάρω

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

εχω και γω ενα μηχανηματακι.... το ειχε ο πατερας μου στο λεωφορειο και καποπτε το χρησιμοποιουσε.

τι μπορω να κανω με αυτο; :p

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα το είδος του μηχανήματος

αν είνια CB τότε απλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις

αν είναι ραδιοερασιτεχνικό τότε χρειάζεσαι άδεια

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι cb. Υπάρχει ανάλογο θέμα...αν ειναι vhf τότε εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...