Jump to content

Κανόνες & Οδηγίες για το forum των Τεχνολογικών διαξιφισμών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το forum Τεχνολογικοί διαξιφισμοί έχει δημιουργηθεί για να βοηθήσει στα διλήμματα που έχουν οι χρήστες του myphone και σχετίζονται με την κινητή τηλεφωνία.

 

Για την σωστή λειτουργία θα πρέπει να προσέξετε τα εξής:

  • Πριν ανοίξετε νέο θέμα κάντε μία αναζήτηση στο forum. Βεβαιωθείτε ότι βρίσκεστε στο κατάλληλο μέρος για να ανοίξετε το θέμα που θέλετε.
  • Για συζητήσεις που αφορούν την αγορά νέας συσκευής, θα γίνονται αποκλειστικά στο forum "Επιλογή κινητού" ακολουθώντας τους αντίστοιχους κανόνες.
  • Αποφύγετε τις ανούσιες, μονολεκτικές και μη ολοκληρωμένες απαντήσεις και τα συνεχόμενα posts. Δεν βοηθούν ούτε τη συζήτηση ούτε τους συνομιλητές σας.
  • Αν και η ονομασία "Διαξιφισμοί" του παρόντος forum του myphone φαντάζει «επιθετική», εν τούτοις καλό είναι να κατανοούμε όλοι ότι διαξιφισμός δεν σημαίνει και τσακωμός. Ευγένεια λοιπόν, πάνω απ'όλα, στους συνομιλητές σας. Σε forum βρισκόσαστε και όχι στον... πόλεμο.
  • Απαγορεύονται τα greeklish στους τίτλους των θεμάτων και στα μηνύματά σας. Το ίδιο ισχύει και για τις κομμένες λέξεις και συντομεύσεις ή αλλιώς «γραφή SMS» (περισσότερα εδώ). Τονίζεται ότι κάθε post αυτού του τύπου, θα διαγράφεται χωρίς προειδοποίηση.
  • Εάν για οποιοδήποτε λόγο χρειαστείτε οτιδήποτε σχετικά με το παρόν forum, μπορείτε να στείλετε PM στους αρμόδιους Moderators (nikos_mpl,XP130TD). Τα ίδια ισχύουν και για παρατηρήσεις σχετικά με προσθήκες, αλλαγές και οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα βελτιώσει τον τρόπο λειτουργίας των Διαξιφισμών.

 

Φυσικά, τονίζεται ότι ισχύουν - όπως είναι ευνόητο - οι Όροι Πρόσβασης & Χρήσης που ισχύουν για το σύνολο του myphone.gr.

 

Το παρόν κείμενο θα υπόκειται σε αναδιαρθρώσεις όποτε και εφ΄όσον κρίνεται απαραίτητο από την Ομάδα Διαχείρισης του myphone.gr

Edited by ZZW30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιούσα iPhone 4S από το 2011 μέχρι το 2013 και πάντα μου φαινόταν ότι είχε το ιδανικό μέγεθος οθόνης. Όταν άλλαξα και πήγα σε 5C μετά από 2 χρόνια μου άρεσε η μεγάλη οθόνη, αλλά μου φαινόταν πολύ περίεργο και σε μερικές περιπτώσεις και αχρείαστο. Και πήρα φέτος το S4. Πολύ καλό και η οθόνη πολύ μεγάλη. Για την ακρίβεια θεωρώ ότι είναι στο όριο και ότι παραπάνω δεν χρειάζεται. Το θέμα το άνοιξα με αφορμή μερικές σκέψεις που είχα. Πολλές φορές μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλο και σκέφτομαι να το δώσω και να πάρω ένα 4S απλά και μόνο επειδή η οθόνη είναι βολικότερη στο χέρι και στην τσέπη. Και είναι τόσο μεγάλος παράγοντας για 'μένα που, αν και πραγματικά κοιτώ μέχρι και το τελευταίο mhz στον επεξεργαστή θα μπορούσα να συμβιβαστώ με μια συσκευή τριων χρόνων έναντι μιας ναυαρχίδας σαν του S4, για χάρη και μόνο της οθόνης.

 

Και μου γεννάται η εξής απορία: Θέλουν όλοι μεγαλύτερα τηλέφωνα; Οπωσδήποτε, η τεχνολογία προχωράει, οι απαιτήσεις μεγαλώνουν αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχει και το καταναλωτικό κοινό που θέλει συσκευές με εντυπωσιακά χαρακτηριστικά και μικρότερες οθόνες (λέγε με Z1 Compact). Γιατί οι εταιρίες δε φτιάχνουν μικρότερες συσκευές με αξιοπρεπή χαρακτηριστικά; Δεν θα αναφερθώ ΚΑΝ στα Galaxy Mini για προφανείς λόγους. Η μόνη αξιόλογη πρόταση που έχω δει τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι της Sony, αλλά είναι πανάκριβη.

 

Προσωπικά θα διάλεγα ένα 4πύρηνο 4S με 1 γίγα μνήμη ακόμη και αν μου δινόταν τσάμπα το καλύτερο τηλέφωνο της αγοράς, αλλά είχε 5 ίντσες οθόνη. Ήταν πολύ βολικές οι 3.5. Ήταν ακριβώς το ιδανικό μέγεθος για την παλάμη και το μάτι, ήταν γενικά το ιδανικό μέγεθος για αυτό που αποκαλούμε κινητό τηλέφωνο.

 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ κι εγώ με το σκεπτικό σου. σαν κάτοχος iPhone 5 μου έκανε εντύπωση η διαφορά στην οθόνη από φίλους με 4/4s. ωστόσο, δοκιμάζοντας άλλα android κινητά (πχ lg g2) μου φαίνεται ότι τα πράγματα πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο, δίνοντας μεγάλες οθόνες χωρίς να δίνουν "σωστές" λύσεις σε εμάς που προτιμάμε μικρές οθόνες. κάτι πάει να κάνει η sony αλλά θα αργήσει ο καιρός που θα δούμε κινητό 2/4πύρηνο, με 2gb ram, αξιόλογη κάμερα κλπ σε τιμή περίπου 200-250 ευρώ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη ειναι οτι μέχρι 5 ίντσες ειναι μια χαρά μετα παρά παει ειναι και ανάλογα πως βολεύεται ο καθένας πχ όταν είχα πάρει το iPhone 3GS θεωρούσα την οθόνη μεγάλη μέχρι που έτυχε και το άλλαξα και πήγα σε ενα s3 στην αρχή μου φάνηκε κάπως στην οθόνη αλλα μετα το συνήθισα και δεν ηθελα να πάω σε μικρότερη οθόνη μετα τα Χριστούγεννα μου έκαναν δώρο ενα s4 πολυ καλο κινητο αλλα πλέον δεν μου δέχεται την sim και αγόρασα το note 3 πολυ καλο εργαλείο αλλα λόγο μεγέθους δεν το παίρνω πάντα μαζί μου.
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως εάν είναι χρήσιμη ή όχι η μεγαλύτερη οθόνη, είναι στα γούστα του καταναλωτή. π.χ. αν ο καταναλωτής θέλει tablet και κινητό σε ένα, τότε η μεγάλη οθόνη είναι πολύ χρήσιμη. Εγώ προτιμώ ένα κινητό από 4'' μέχρι 5,5''-6'', κάποιος άλλος μέχρι 4'' κτλ;)
Link to comment
Share on other sites

Της ίδιας άποψης ήμουν και εγώ κάποτε.

Είχα το S4 mini με οθόνη 4.5'' αν θυμάμαι καλά. Μικρό και βολικό για τηλέφωνο, αλλά μέχρι εκεί !

 

Απο θέμα σερφαρίσματος δεν με βόλευε καθόλου ! Προτιμώ όταν είμαι σπίτι να μιλάω στο facebook απο το κινητό παρά να ανοίγω τον υπολογιστή ( εκτός και αν κατεβαίνει torrent :lol: )

 

Έτσι δοκίμασα την λύση του 1520 με 6''αρα οθόνη. 2 μέρες μου πήρε μέχρι να το συνηθίσω, όταν δεν έχω δουλειά στο pc πλέον λιώνω απο το κινητό και επειδή εδώ και χρόνια έχω την συνήθεια να κουβαλάω τσαντάκι (δεν μπορώ πράγματα στην τσέπη) δεν δυσκολεύτηκα και στο να το μετακινώ

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και γω όταν είχα το N8 στις 3.5 ίντσες το θεωρούσα ιδανικού μεγέθους ενώ καθόταν εύκολα στην παλάμη και χωρούσε και παντού. Πηγαίνοντας στις 4.5 ίντσες του Lumia 920 μου πήρε λίγες μέρες να συνηθίσω αλλά τώρα δεν μου είναι εύκολο να επιστρέψω σε μικρότερη οθόνη. Σε αυτά τα μεγέθη ακόμα και διαφορά τις τάξης των 0.2-0.3 ιντσών είναι αισθητή. Από την άλλη επειδή δεν συνηθίζω να κουβαλάω τσαντάκι μαζί μου θέλω οπωσδήποτε το κινητό να χωράει άνετα στην τσέπη. Κάτι άλλο που επίσης θεωρώ σημαντικό είναι να μπορώ να χειριστώ το κινητό με το ένα χέρι, τουλάχιστον για τις βασικές λειτουργίες. Αυτά τα δύο μπορώ να τα κάνω με το 920 αλλά οριακά. Οτιδήποτε μεγαλύτερο σε διαστάσεις για μένα ξεφεύγει από την έννοια του κινητού.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και γω όταν είχα το N8 στις 3.5 ίντσες το θεωρούσα ιδανικού μεγέθους ενώ καθόταν εύκολα στην παλάμη και χωρούσε και παντού. Πηγαίνοντας στις 4.5 ίντσες του Lumia 920 μου πήρε λίγες μέρες να συνηθίσω αλλά τώρα δεν μου είναι εύκολο να επιστρέψω σε μικρότερη οθόνη. Σε αυτά τα μεγέθη ακόμα και διαφορά τις τάξης των 0.2-0.3 ιντσών είναι αισθητή. Από την άλλη επειδή δεν συνηθίζω να κουβαλάω τσαντάκι μαζί μου θέλω οπωσδήποτε το κινητό να χωράει άνετα στην τσέπη. Κάτι άλλο που επίσης θεωρώ σημαντικό είναι να μπορώ να χειριστώ το κινητό με το ένα χέρι, τουλάχιστον για τις βασικές λειτουργίες. Αυτά τα δύο μπορώ να τα κάνω με το 920 αλλά οριακά. Οτιδήποτε μεγαλύτερο σε διαστάσεις για μένα ξεφεύγει από την έννοια του κινητού.

 

Μονο που στις διαστάσεις του 920 αλλες συσκευές έχουν μεγαλύτερες οθόνες και μπαταρίες. Αυτό το επισημαινω μιας και οι διαστάσεις της οθόνης δεν λένε όλη την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κλεινω 3-4 χρονια με το N8 στις 3.5 ιντσες (αισχρο λογισμικο, ακομα και σπασμενο) και θα ηθελα να ηταν λιγο μεγαλυτερη.

4 ιντσες ας πουμε. Αλλα μεχρι εκει.

 

Πανω απο 4-5 ιντσες νομιζω ειναι περιτο, καλυτερα να παρεις tablet..

 

Εχω αυτη τη στιγμη παραδειγμα στο μυαλο μου μια γνωστη μου, υψος 1.55, βγαζει το κινητο και ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ, ειναι γελοιο.

Link to comment
Share on other sites

Κλεινω 3-4 χρονια με το N8 στις 3.5 ιντσες (αισχρο λογισμικο, ακομα και σπασμενο) και θα ηθελα να ηταν λιγο μεγαλυτερη.

4 ιντσες ας πουμε. Αλλα μεχρι εκει.

 

Πανω απο 4-5 ιντσες νομιζω ειναι περιτο, καλυτερα να παρεις tablet..

 

Εχω αυτη τη στιγμη παραδειγμα στο μυαλο μου μια γνωστη μου, υψος 1.55, βγαζει το κινητο και ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ, ειναι γελοιο.

 

Γιατί αισχρό λογισμικό; Μια χαρά είναι:) γιατί το λες αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αισχρό λογισμικό; Μια χαρά είναι:) γιατί το λες αυτό;

 

Σταματησα να ενημερωνομαι για τις ενημερωσεις του σπασμενου μου symbian και ισως εχω μεινει πισω..

 

Αλλα και παλι, ειναι πολυ απαρχαιωμενο. Βλεπω αλλους με χειροτερες συσκευες, κι ομως ειναι ανωτερες της δικης μου απλα και μονο επειδη εχουν περισσοτερες εφαρμογες κλπ.

 

Δεν γινεται να ειχα τη συσκευη μου απλα με αλλο λογισμικο; :O

Link to comment
Share on other sites

Σταματησα να ενημερωνομαι για τις ενημερωσεις του σπασμενου μου symbian και ισως εχω μεινει πισω..

 

Αλλα και παλι, ειναι πολυ απαρχαιωμενο. Βλεπω αλλους με χειροτερες συσκευες, κι ομως ειναι ανωτερες της δικης μου απλα και μονο επειδη εχουν περισσοτερες εφαρμογες κλπ.

 

Δεν γινεται να ειχα τη συσκευη μου απλα με αλλο λογισμικο; :O

 

 

Ναι, το Android έχει πάρα πολλές εφαρμογές, αλλά το symbian τρέχει νεράκι. :)

Τέλος πάντων η κουβέντα αυτή είναι λίγο :offtopic::)

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Σταματησα να ενημερωνομαι για τις ενημερωσεις του σπασμενου μου symbian και ισως εχω μεινει πισω..

 

Αλλα και παλι, ειναι πολυ απαρχαιωμενο. Βλεπω αλλους με χειροτερες συσκευες, κι ομως ειναι ανωτερες της δικης μου απλα και μονο επειδη εχουν περισσοτερες εφαρμογες κλπ.

 

Δεν γινεται να ειχα τη συσκευη μου απλα με αλλο λογισμικο; :O

 

Off-topic, αλλά το Symbian σε κάποια πράγματα δεν έχει αντίπαλο. Ναι, δεν έχει apps ή τις δυνατότητες του droid, αλλά υπάρχουν σημεία που και το "πατίνι" μου ακόμα έβαζε "γυαλιά" σε ακριβές προτάσεις άλλων λειτουργικών.

 

Αρκεί φυσικά να ψαχτείς με το στήσιμο του. Πχ ο lagoskon το είχε "απογειώσει"... :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Off-topic, αλλά το Symbian σε κάποια πράγματα δεν έχει αντίπαλο. Ναι, δεν έχει apps ή τις δυνατότητες του droid, αλλά υπάρχουν σημεία που και το "πατίνι" μου ακόμα έβαζε "γυαλιά" σε ακριβές προτάσεις άλλων λειτουργικών.

 

Αρκεί φυσικά να ψαχτείς με το στήσιμο του. Πχ ο lagoskon το είχε "απογειώσει"... :)

 

Περασα ο,τι εχει κανει ο lagoskon, και το symbian με φλασαρισμα και τη belle, αλλα δεν ξερω, ειναι σιγουρα βελτιωμενο αλλα και παλι κατι δεν με καλυπτει, και δεν μπορω να καταλαβω τι

 

Σε ποια; :O

Edited by Belle
Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ την άποψη μου. Έχω μείνει τα τελευταία χρόνια με το X8. Δεν είναι θέμα επιλογής όπως είναι κατανοητό. Το θέμα όμως ποιο είναι.. Για τη χρήση που του κάνω έχει φτάσει σε ένα επίπεδο που με ικανοποιεί (μετά από πολύ ψάξιμο και πείραγμα βέβαια). Αν πήγαινα σε κάτι μεγαλύτερο, θα πήγαινα σε συσκευή με οθόνη το πολύ 4.8-5'' και όχι γιατί μου λείπει η μεγάλη οθόνη. Ίσως μόνο και μόνο για την καλύτερη ανάλυση οθόνης αλλά και για να γλιτώσω από κάποια σπαστικά κολλήματα του X8. Αφού προς το παρόν με ικανοποιεί στα πράγματα που θέλω να κάνει, δεν έχω θέμα. Ίσα ίσα που με έχει βολέψει πάρα πολύ στο θέμα της φορητότητας..
Link to comment
Share on other sites

Περασα ο,τι εχει κανει ο lagoskon, και το symbian με φλασαρισμα και τη belle, αλλα δεν ξερω, ειναι σιγουρα βελτιωμενο αλλα και παλι κατι δεν με καλυπτει, και δεν μπορω να καταλαβω τι

 

Σε ποια; :O

 

Είναι σε πολύ καλό στάδιο λοιπόν, για εμένα τουλάχιστον. Από κει και πέρα, είναι θέμα αναγκών το οποίο και σέβομαι. Πχ, το iPhone μου έχει λύσει τα χέρια, κάτι που το E71 δεν έκανε τόσο άνετα.

 

Αν θες στείλε μου ένα PM, βγαίνουμε αρκετά off εδώ... :rolleyes:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Για πολύ καιρό έλεγα ότι οι μεγάλες οθόνες είναι ένα σημαντικό πρόβλημα όσον αφορά την μετακίνηση του τηλεφώνου, όμως διαπιστώνω πως με τέτοιες αναλύσεις οθονών, για να λες πως μπορείς να κάνεις άνετα την δουλειά σου θέλεις συσκευή με οθόνη 4.5-5.0 ιντσών, είναι σκέτη απόλαυση κάθε σου εργασία σε αυτό το μέγεθος, βλέπεις άνετα βίντεο, σερφάρεις απροβλημάτιστα στο ίντερνετ και μπορείς να παίξεις κάθε παιχνίδι που σου αρέσει έχοντας την καλύτερη εμπειρία.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μονο που στις διαστάσεις του 920 αλλες συσκευές έχουν μεγαλύτερες οθόνες και μπαταρίες. Αυτό το επισημαινω μιας και οι διαστάσεις της οθόνης δεν λένε όλη την αλήθεια.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες όσον αφορά τις οθόνες. Για την αυτονομία όμως δε μετράει μόνο το μέγεθος της μπαταρίας αλλά και το στήσιμο του λειτουργικού. Το 920 με μέτριο μέγεθος μπαταρίας (2000mah) ρίχνει στα αυτιά σε πολλά android με μεγαλύτερες μπαταρίες. Για το N8 άστο...με 1200 mah έβγαζε ανετότατα 2 μέρες με αρκετή χρήση. (βγήκα offtopic)

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ολα μια ιδεα ειναι, μερικα χρονια πριν λεγαμε το iphone παντοφλα, δυο χρονια πριν εβλεπα το S3 του φιλου μου και ελεγα πως σε βολευει τετοια παντοφλα και τωρα σκεφτομαι να παρω το z1 compact το οποιο ειναι ελαχιστα μικροτερο απο το s3 και θεωρειται μικρο κινητο! Παντως η ταση πλεον ειναι για οθονες 4,5-5 το πολυ ιντσες με μικροτερο μεγεθος, δεν νομιζω οτι θα συνεχισουν να αυξανονται
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω που ζουσα με Iphone/ipod, ελεγα ποσο χαλια ειναι τα μεγαλα κινητα. Αλλα απο την στιγμη που πηγα στις 5 ιντσες, νιωθω τελεια, και σκεφτομαι να κανω και το βημα στο μελλον στις 5,5- 6 ιντσες...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε τότε που λέγατε ότι μια οθόνη 3 ιντσών είναι παντόφλα; Όσο περνάει ο καιρός θα ζητάμε και μεγαλύτερες οθόνες.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...