Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον εσύ τα λες όπως σε βολεύει

δυο προτασούλες σου

1)Γιατι τα android kai ta iphone ειναι υποδεεστερα;;;μην λεμε και οτι θελουμε

 

2) αν η ιδια η ριμ δεν δωσει στους devs να μπορεσουν να γραψουν τις εφαρμογες που σε αυτο υστερεί μόνο, κατα την αποψη μου ειναι οτι καλυτερο.

 

εξακολουθώ να πιστεύω ότι το 80 % που αγοράζουν iphone είναι πρόβατου style …

Mην μου μιλάς για προγραμματισμό διότι έχω λιώσει στο διάβασμα τα τελευταία χρόνια και ασχολούμαι κατεξοχήν με ios….δεν είναι όμως αυτό το θέμα μας και μην δημιουργουμε εντυπώσεις…..

Όσο ασφαλές ήταν η παλιότερη rim με το os 7 άλλο τόσο είναι ακόμη -προς το παρών με το os 10….

Επιμένω πως το λειτουργικό είναι καλύτερο μακράν από το androides με πάρα πολλά προβλήματα ios 7 και γεμάτο περιορισμούς (απορώ πως δεν το βλέπεις μιας και λες ότι ασχολείσαι ) και το μη ασφαλές κατ εμε android ,γεματο σκουπίδια ….και ας είναι το bb os όπως λες σε εμβρυικο σταδιο.

Σκέψου σε λίγο που θα μεγαλώσει τι έχει να γίνει ….

Εσύ δηλαδή τι παραπάνω θεωρείς καλύτερο στο ios 7 από το σημερινό os 10.2.χχχ που επιμένεις …..

Μην μου αναφέρεις applications …...για λειτουργικό μιλάμε .

 

Φιλικά πάντα

 

Παραποιεις τα λογια μου...δεν ειπα οτι ειναι καλυτερο λογισμικο και δευτερον οτι ειναι υποδεεστερα τα αλλα λογισμικα...θεωρω ομως οτι εχει πολλη δουλεια μπροστα για να πιασει τα προβατα...εστω πλεον να ξεπερασει τα windows που ολοι κατηγορουμε..αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι η αναπτυξη και η υποστηριξη ης ριμ στο μελλον κατι που δεν το βλεπω απο την πορεια της μεχρι τωρα!και αυτο χειροτερευει με την εμπιστοσυνη του κοινου της στο οs7 σε σχεση με το φρεσκο ,καινουργιο και χωρις ελλειψεις λογισμικο os 10!

Ασφαλεια πλεον ΔΕΝ υπαρχει μιας και δεν υπαρχουν bis...

Προβληματα σε android apps τι εννοεις;γιατι οπως καναειπα εχει κανει βηματα μπροστα.οσον αναφορα τους περιορισμους του ios απ την μια ειναι καλο γιατι βοηθαει αφανταστα τον καθε dev να δημιουργησει τις εφαρμογες του χωρις σκουπιδια και να λειτουργει ομαλα ...

Τωρα αν μεγαλωσει το μεριδιο της μακαρι αλλα προς το παρον μου θυμιζει ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΕΙΠΑ webos και meego που ειναι στα σκουπθδια πλεον και θυμιζει αρκετα το os 10..

Να σου θυμισω οτι εγω μαζι σου ειμαι και θελω την ριμ δυνατη γιατι εχω ερωτα με τις συσκευες της

Φιλικα παντα...

Κλεινω ομως την συζητηση για να μην κουρασω τους αλλους bb lovers

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παραποιεις τα λογια μου...δεν ειπα οτι ειναι καλυτερο λογισμικο και δευτερον οτι ειναι υποδεεστερα τα αλλα λογισμικα...θεωρω ομως οτι εχει πολλη δουλεια μπροστα για να πιασει τα προβατα...εστω πλεον να ξεπερασει τα windows που ολοι κατηγορουμε..αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι η αναπτυξη και η υποστηριξη ης ριμ στο μελλον κατι που δεν το βλεπω απο την πορεια της μεχρι τωρα!και αυτο χειροτερευει με την εμπιστοσυνη του κοινου της στο οs7 σε σχεση με το φρεσκο ,καινουργιο και χωρις ελλειψεις λογισμικο os 10!

Ασφαλεια πλεον ΔΕΝ υπαρχει μιας και δεν υπαρχουν bis...

Προβληματα σε android apps τι εννοεις;γιατι οπως καναειπα εχει κανει βηματα μπροστα.οσον αναφορα τους περιορισμους του ios απ την μια ειναι καλο γιατι βοηθαει αφανταστα τον καθε dev να δημιουργησει τις εφαρμογες του χωρις σκουπιδια και να λειτουργει ομαλα ...

Τωρα αν μεγαλωσει το μεριδιο της μακαρι αλλα προς το παρον μου θυμιζει ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΕΙΠΑ webos και meego που ειναι στα σκουπθδια πλεον και θυμιζει αρκετα το os 10..

Να σου θυμισω οτι εγω μαζι σου ειμαι και θελω την ριμ δυνατη γιατι εχω ερωτα με τις συσκευες της

Φιλικα παντα...

Κλεινω ομως την συζητηση για να μην κουρασω τους αλλους bb lovers

 

 

Δεν παραποιώ κανενός τα λόγια φίλε μου πάνω στα δικά σου λόγια πάτησα

 

Παράλαυτα με άπλα λογάκια ο κύριος λόγος που η BlackBerry είναι ασφαλής , ή τουλάχιστον είναι πιο ασφαλή , είναι γιατί η ασφάλεια είναι ο πρώτος στόχους της…..

Είναι ευκολότερο να χτίσεις ένα ασφαλές λειτουργικό απ ότι να το προσθέσεις αργότερα……….

Όλο αυτό έχει οδηγήσει το λειτουργικό της blackberry να μην μπορεί σχεδόν κάνεις να έχει πρόσβαση super user (rootaρισματα και jailbreak) .

Aν μπορείς να κατεβάσεις στην συσκευή ένα πρόγραμμα το οποίο θα σου κάνει jailbreak η rootaρισμα ,αμέσως -αμέσως ένας κακόβουλος προγραμματιστής , μπορεί να χρησιμοποιήσει τις ίδιες τεχνικές για να αποκτήσει δικαιώματα super user και να κάνει ουσιαστικά ότι γουστάρει …..πανω κάτω σαν να γίνεται επίθεση στο pc σου ……

Συνήθως βέβαια κακόβουλες εφαρμογές συχνά δεν χρειάζεται να έχουν τα ειδικά " δικαιώματα " . permissions

Δεν σκέφτηκες ποτέ γιατί μια απλή εφαρμογή (application) πρέπει να έχει πρόσβαση στα στοιχεία επικοινωνίας , στο δίκτυο , στις επαφές μας η και τα στοιχεία αναγνώρισης της συσκευής μας κλπ κλπ…….

Οι εφαρμογές αυτές θα κλέψουν ήσυχα τα δεδομένα μας από τη συσκευή μας τα οποία δεδομένα αυτά στο τέλος θα καταλήξουν σε έναν κεντρικό υπολογιστή (server).

Η google αφαιρεί συνήθως εφαρμογές από to play store της , μονό εάν δημιουργηθεί κάποιο θέμα , όπως προανέφερα ……

Συνήθως όμως δεν "τσεκάρει" τις περισσότερες εφαρμογές για αυτό έχουμε αυτά τα προβλήματα στο λειτουργικό android …

Η apple παλι άποψη μου κάνει λίγο καλύτερη δουλειά και προσπαθεί να ελέγχει κάπως τα πραγματα ,εφαρμογες περισσότερο από την google ( αλλα και αυτές οι εφαρμογές έχουν όλες πρόσβαση user) επισης χάνεται και η μπαλα δυστυχώς περισσότερο όταν περάσει μεσα στην συσκευή το jailbreak (διότι όπως προανέφερα ,αποκτανε και άλλοι δικαιώματα ) βλέπε - σπασμένες εφαρμογές -tweaks k.τ.λ….

Τέλος η blackberry μιας και δεν αφήνει να αποκτήσει κάνεις άλλος πρόσβαση user κάνει μέχρι στιγμής την καλύτερη δουλειά …….

Θα πει κάνεις τι κάνει ρε φίλε και δεν το κάνουν οι άλλοι ?

Signing keys λεγεται το οποιο είναι μερος του συστήματος .Ο χρηστης δίνει δικαιώματα - πρόσβαση αν θέλει και οπoτέ θέλει στις εφαρμογές …

Η native εφαρμογές της blackberry , οπού είμαι υπέρ και εγώ 100% μπορούν να δουλέψουν και χωρίς καθόλου permissions

Αν παράλυτα θέλεις εσύ να δώσεις πρόσβαση στην εφαρμογή , μπορείς …..

Τέλος ακόμα και μια εφαρμογή που δεν είναι native από το blackberry world , σου δίνει την επιλογή , μέσα από τα settings ,να τις δώσεις οποία permissions εσύ γουστάρεις ….και εάν γουστάρεις .

 

Όλα αυτά συνεχίζουν και στο os 10 …..

 

Οι εφαρμογές όπως σου είπα αν σταματήσει λίγο το πρόβατου style και καταλάβει ο κόσμος 2-3 πραγματάκια όλα θα γίνουν …..

 

Δεν θα σε κουράσω άλλο και το νήμα

Ευχαριστώ :)

Edited by gatokefalo
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω ενα bb 9790 οπου ειχα βγαλει την sim και το ειχα κλειστο για ενα διμηνο. Χτες ειπα να το δουλεψω παλι , εβαλα την sim αλλα δεν την βλεπει , δοκιμασα και αλλη sim το ιδιο. τι πρεπει να κανω τωρα? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι σίγουρο για να σου πω. Δοκίμασε κάποια sim ακόμα, εάν ούτε αυτή τη δει, ενδεχομένως να "τραυμάτισες" τις επαφές της υποδοχής της sim πριν δύο μήνες που την έβγαλες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά έχω μια απορία: Όταν έχω συνδεδεμένο το handsfree (με το καλώδιο, όχι bluetooth), δεν ακούω τον ήχο κλήσης από αυτό, με συνέπεια όταν είμαι με μοτοσυκλέτα να χάνω κλήσεις.

Εχω δοκιμάσει τα πάντα, manuals, internet, ρυθμίσεις κλπ, και δε μπορώ να βρω αν αυτό ρυθμίζεται, είναι χαλασμένο ή κάτι τέλος πάντων. Μπορεί κανείς να βοηθήσει; :)

Οικογένεια, φίλους, δουλειά και γέλιο :lol:. Τι άλλο να θέλει κανείς; (η υγεία είναι προαπαιτούμενο...)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω ενα επαγγελματικό τηλέφωνο κυρίως για e-mail, λίγο σερφαρισμα στο internet , Social Media. Είμαι μεταξύ των 2 παραπάνω αλλά δεν θέλω να ξεφύγω τα 300€.

 

Κανένας για βοήθεια?

Edited by thief
-Apple iPhone 3GS 32Gb Black - Galaxy Nexus 16Gb - Apple iPhone 4S 16Gb Black - HTC Windows Phone 8X 16Gb - Apple iPhone 5 16Gb Black- HTC One 32Gb Silver- Samsung Galaxy S4 i9506 Black Edition - LG G3 16Gb Gold - Apple iPhone 6 64Gb Space Grey
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κατάλληλη κατηγορία για τέτοιου είδους ποστ με τίτλο "Επιλογή Τηλεφώνου". Εκεί θα μπορέσουνε να το δούνε κι άλλα άτομα και να απαντήσουν. Αλλά μιας και το είδα και γράφω, εγώ προσωπικά θα πήγαινα με Q10. Πιο καινούργιο μοντέλο, καλύτερος browser, OS 10 με όλα τα πλεονεκτήματα του. Το Bold 9900 είναι πλέον και συσκευή κάποιων χρόνων και οι αναβαθμίσεις στο BB OS 7 είναι ελάχιστες πλέον.
Link to comment
Share on other sites

ε το q10 βεβαια..υπαρχει και σε καλες τιμες και το λειτουργικο ημερα με την νυχτα σε σχεση με το os7.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέλω ως δευτερο επαγγελματικό τηλέφωνο και δεν θέλω να δώσω πάνω απο 250€ μιας και είμαι κάτοχος HTC One 32Gb m7. Με ενδιαφέρει κυρίως να βλέπω email, να μπορώ να σερφάρω επαρκώς και λίγο τα social media. Είναι καλή επιλογή το 9900;:confused:
-Apple iPhone 3GS 32Gb Black - Galaxy Nexus 16Gb - Apple iPhone 4S 16Gb Black - HTC Windows Phone 8X 16Gb - Apple iPhone 5 16Gb Black- HTC One 32Gb Silver- Samsung Galaxy S4 i9506 Black Edition - LG G3 16Gb Gold - Apple iPhone 6 64Gb Space Grey
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέλω ως δευτερο επαγγελματικό τηλέφωνο και δεν θέλω να δώσω πάνω απο 250€ μιας και είμαι κάτοχος HTC One 32Gb m7. Με ενδιαφέρει κυρίως να βλέπω email, να μπορώ να σερφάρω επαρκώς και λίγο τα social media. Είναι καλή επιλογή το 9900;:confused:

 

με 250 βρισκεις και μεταχειρισμένο q10. Το 9900 είναι πολύ ωραία και καλή συσκευή για δεύτερο ειναι παρά πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρει και ο k0mistis, υπάρχει η κατηγορία Επιλογή Τηλεφώνου, η οποία είναι για αυτή ειδικά τη δουλειά.

 

Άποψή μου είναι να πας για το Q10. Πλέον στα μαγαζιά το βρίσκεις με 330 Ευρώ, αλλιώς μεταχειρισμένο κάτω από 250. Είναι τραγικά πιο "φρέσκο" από το 9900, το οποίο όσο κι αν το λάτρεψα, υστερεί έναντι του Q10 σε θέματα μπαταρίας, ευχρηστίας και δυνατοτήτων, καθώς και σε ποικιλία εφαρμογών.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

οσα κινητα εχουν os10 δεν εχουν συμπιεση(bis-bes)ψιλοτσαμπα ινετ.αν ειναι να λαμβανεις καμμια 100αρια την μερα δεν σε συμφερει.μπορει να θες κανα 20ε εξτρα στο παγιο για απλο 3g

επιπλεον η bb ειχε πορταλ σε καθε εταιρεια κινητης για δημιουργια email στον σερβερ της και νομιζω με απεριοριστα gb

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
νομιζω το διλημμα θα επρεπε να ηταν με το Q5 και οχι με το Q10.. το Q10 ειναι ενα κλικ πιο πανω, κι εγω σ'αυτην την φαση ειμαι. Μαλλον κλινω προς το Q5 λογο τιμης..
Alcatel OT Max db > Alcatel OT 511 > Alcatel OT 715 > Nokia 6230i > Nokia 6290 > Nokia 5530 > Nokia E5-00 > BB Q10 > Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μα καλά δε θα έπρεπε να υπάρχει θέμα στην κεντρική σελίδα του site για τα δύο αυτά νέα μοντέλα; Τι θάψιμο είναι αυτό;

 

http://www.gsmarena.com/blackberry_classic-6458.php

 

http://www.gsmarena.com/blackberry_passport-6457.php

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρχικά είπα ότι το κινητό αυτό εμφανισιακά δεν μου αρέσει. Παιδιά δείτε το σε λευκό και θα αλλάξετε γνώμη όπως άλλαξα και εγώ.

 

http://crackberry.com/sites/crackberry.com/files/styles/large/public/article_images/2014/07/white-passport.jpg?itok=8hR8H0bV

 

Πηγή : CrackBerry

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχικά είπα ότι το κινητό αυτό εμφανισιακά δεν μου αρέσει. Παιδιά δείτε το σε λευκό και θα αλλάξετε γνώμη όπως άλλαξα και εγώ.

 

http://crackberry.com/sites/crackberry.com/files/styles/large/public/article_images/2014/07/white-passport.jpg?itok=8hR8H0bV

 

Πηγή : CrackBerry

 

ωραιο?ε σε λευκο πιο ομορφο ναι

το θεμα δεν ειναι μονο ομορφιας ,ειναι οτι αν εχει 4 προς 3 αναλογια

σαν το lg vu υπερβολευει στην πλοηγηση στο νετ..

 

με κομματακι μαζεμενες διαστασεις αν ειναι, θα ειναι εργαλειο στα χερια μας!!!

 

σναπ 800 ,3 ραμ ,υψηλη αναλυση,μεγαλη μπαταρια και αναλογια στην οθονη που νιωθεις πασας,ειμαι ερωτευμενος!!!

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Μου έδωσαν ένα blackberry 9850 από τη verizon.

Δεν έχω πιάσει ποτέ άλλοτε στα χέρια μου blackberry οπότε δικαιολογήστε την ασχετοσύνη μου.

Υπάρχει τρόπος να του βάλω ελληνικό firware γιατί έχει μόνο αγγλικά και πορτογαλικά ?

Πρόκειται να το δώσω στους γονείς μου και θα χρησιμοποιείται μόνο ο τηλεφωνικός κατάλογος, sms και κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...