Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την geass και παίζει καλά αλλά όχι τα 1080p και 720p σκέφτομαι να βάλω την quic shot v3.1 πιο κερνελ προτείνετε και με τι ρυθμίσεις. Επίσης αν βάλω 1080p κερνελ θα παίζει 720p ταινίες?
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Έχω την geass και παίζει καλά αλλά όχι τα 1080p και 720p σκέφτομαι να βάλω την quic shot v3.1 πιο κερνελ προτείνετε και με τι ρυθμίσεις. Επίσης αν βάλω 1080p κερνελ θα παίζει 720p ταινίες?

Πού δεν στα παίζει καλά;

Με mx player ή Xbmc; Και αν λες για xbmc, ποια έκδοση έχεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο xbmc Gotham 13.1

Έχει αναφερθεί πολλές φορές ποιο xbmc είναι προτιμότερο για το cs968.

Δοκίμασε λοιπόν με το Beyond Xbmc 3.4

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει το beyond και just δεν ξέρω αν παίζουν τα 720p και 1080p γιατί δεν προχώρησα μέχρι εκεί λόγω ότι δεν είχα υπότιτλους δεν μπορούσα να τα κάνω να παίξουν με τίποτα.
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει το beyond και just δεν ξέρω αν παίζουν τα 720p και 1080p γιατί δεν προχώρησα μέχρι εκεί λόγω ότι δεν είχα υπότιτλους δεν μπορούσα να τα κάνω να παίξουν με τίποτα.

 

ουτε εμενα μου ανοιγουν τους υποτιτλοιυς αυτα τα δυο ενω διχνει να τους κατεβαζει και επισης το addon lambda μου το εμφανιζουν αδειο και δεν μπορω να εγκαταστησω τιποτα. με geass και xbmc 13.1 παντως παιζουν ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει το beyond και just δεν ξέρω αν παίζουν τα 720p και 1080p γιατί δεν προχώρησα μέχρι εκεί λόγω ότι δεν είχα υπότιτλους δεν μπορούσα να τα κάνω να παίξουν με τίποτα.

Κάτι δεν κάνετε σωστά, γιατί σε μένα παίζει τα πάντα είτε σε Yify είτε σε Gotv και με υπότιτλους κανονικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κάνετε σωστά, γιατί σε μένα παίζει τα πάντα είτε σε Yify είτε σε Gotv και με υπότιτλους κανονικά.

 

Μα δεν ειναι οτι δεν παιζει. Και εμενα παιζει απλα οι υποτιτλοι απο καποια ελληνικα addons οπως το subtitles gr δεν εμφανιζονται ενω κατεβαινουν. Ενω στο στο 13.1 το σεταρα με τον ιδιο ακριβως τροπο και λειτουργει. Αρα τι δεν κανω καλα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2-3 θέματακια που νομίζω πως οφείλονται στο tvbox. Το λέω αυτό γιατί την ίδια έκδοση την έχω και στο πισι χωρίς αυτά τα προβλήματα.

Tronsmart s89 elite Gotham 13.1

Εχω διαπιστώσει πως δε φαίνεται όλη η εικόνα στην οθόνη της τηλεόρασης. Ενώ ο κέρσορας δείχνει ότι δε πάει άλλο η εικόνα δε φαίνεται. Αυτο γίνεται όταν βλέπω οποιαδήποτε ταινία στο xbmc. Δλδ το τίτλο της ταινιας θα τον δω μισό ή ολόκληρο κάτω δεξιά. Νομίζω πως θέλει ένα είδος καλιμπραρισματος αλλά πως.

 

Άλλο πρόβλημα. Βρήκα κάποιες ταινίες 1080p. Ενώ αρχίζω κανόνικα να βλέπω η μια μου κόπηκε στα 15min και η άλλη στα 35min. Ενώ είχα ήχο η οθόνη πάγωσε. Κανονικά ο ήχος έπαιζε. Η ταινία προχορουσε αλλά χωρίς εικόνα γιατί ήταν παγωμένη. Όπως επισης και οι υποτιτλοι. Τι μπορεί να φταίει εδώ;

 

Και τρίτον, έβαλα κάποιες ταινίες στα αγαπημένα. Δε μου τις ανοιγει.

 

Να σας πω πως όλα αυτά στο PC δε τα αντιμετοπιζω με την ίδια xbmc έκδοση.

Edited by manosc4
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί κλασσική ερώτηση:

 

Αγόρασα την LG 42LB5500 και θέλω να της βάλω και ένα android tv box ώστε να σερφάρω που και που, να βλέπω youtube video κτλ κτλ.

Εχετε να μου προτείνετε κάποιο κουτάκι σε λογική τιμή. Δεν θέλω στυλ φλασάκι αλλά αυτά που μοιάζουν με ρουτεράκια.

 

Ευχαριστώ.

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κάνετε σωστά, γιατί σε μένα παίζει τα πάντα είτε σε Yify είτε σε Gotv και με υπότιτλους κανονικά.

Νομίζω ότι όλα τα κάνουμε σωστά. Όπως λέει ο φίλος από πάνω κάναμε τις ίδιες ρυθμίσεις σε όλες τις εκδόσεις xbmc αλλά η υπότιτλοι εμφανίζονται μόνο στην Gotham ενώ στις άλλες δύο κατεβάζουν αλλά δεν παίζουν. Από το gotv και εγώ βλέπω τα πάντα εξάλλου δεν έχει 1080p. Στο mush up στο more power hd αν το γράφω σωστά που έχει 1080p δεν παίζουν καλά δηλαδή δεν παίζουν ομαλά.

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειναι οτι δεν παιζει. Και εμενα παιζει απλα οι υποτιτλοι απο καποια ελληνικα addons οπως το subtitles gr δεν εμφανιζονται ενω κατεβαινουν. Ενω στο στο 13.1 το σεταρα με τον ιδιο ακριβως τροπο και λειτουργει. Αρα τι δεν κανω καλα;

 

+1....failed στο κατεβασμα υποτίτλων στη 13.1.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

+1....failed στο κατεβασμα υποτίτλων στη 13.1.

 

Εγω το προβλημα το εχω σε justxbmc και beyond. Καπου διαβασα οτι το εχουν και αλλοι και οφειλετε στο οτι ειναι σε zip οι υποτιτλοι και δεν ξεζιπαρονται ομως δεν το εψαξα

Link to comment
Share on other sites

Εγω το προβλημα το εχω σε justxbmc και beyond. Καπου διαβασα οτι το εχουν και αλλοι και οφειλετε στο οτι ειναι σε zip οι υποτιτλοι και δεν ξεζιπαρονται ομως δεν το εψαξα

 

 

 

 

 

 

 

Νομίζω ότι όλα τα κάνουμε σωστά. Όπως λέει ο φίλος από πάνω κάναμε τις ίδιες ρυθμίσεις σε όλες τις εκδόσεις xbmc αλλά η υπότιτλοι εμφανίζονται μόνο στην Gotham ενώ στις άλλες δύο κατεβάζουν αλλά δεν παίζουν. Από το gotv και εγώ βλέπω τα πάντα εξάλλου δεν έχει 1080p. Στο mush up στο more power hd αν το γράφω σωστά που έχει 1080p δεν παίζουν καλά δηλαδή δεν παίζουν ομαλά.

 

 

 

 

 

 

 

Μα δεν ειναι οτι δεν παιζει. Και εμενα παιζει απλα οι υποτιτλοι απο καποια ελληνικα addons οπως το subtitles gr δεν εμφανιζονται ενω κατεβαινουν. Ενω στο στο 13.1 το σεταρα με τον ιδιο ακριβως τροπο και λειτουργει. Αρα τι δεν κανω καλα;

Λοιπόν στο Justxbmc που και που είχε και μένα θέμα με το κατέβασμα υποτίτλων.

 

Στο Beyond απλά δεν ξανασχοληθηκα. Ο,τι και αν επιλέξω φορτώνει αμέσως. Μήπως φταίνε τα sources των υποτίτλων σας;

Από opensubtitles πχ εμένα πάντα κατεβαίνουν σωστά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2-3 θέματακια που νομίζω πως οφείλονται στο tvbox. Το λέω αυτό γιατί την ίδια έκδοση την έχω και στο πισι χωρίς αυτά τα προβλήματα.

Tronsmart s89 elite Gotham 13.1

Εχω διαπιστώσει πως δε φαίνεται όλη η εικόνα στην οθόνη της τηλεόρασης. Ενώ ο κέρσορας δείχνει ότι δε πάει άλλο η εικόνα δε φαίνεται. Αυτο γίνεται όταν βλέπω οποιαδήποτε ταινία στο xbmc. Δλδ το τίτλο της ταινιας θα τον δω μισό ή ολόκληρο κάτω δεξιά. Νομίζω πως θέλει ένα είδος καλιμπραρισματος αλλά πως.

 

Άλλο πρόβλημα. Βρήκα κάποιες ταινίες 1080p. Ενώ αρχίζω κανόνικα να βλέπω η μια μου κόπηκε στα 15min και η άλλη στα 35min. Ενώ είχα ήχο η οθόνη πάγωσε. Κανονικά ο ήχος έπαιζε. Η ταινία προχορουσε αλλά χωρίς εικόνα γιατί ήταν παγωμένη. Όπως επισης και οι υποτιτλοι. Τι μπορεί να φταίει εδώ;

 

Και τρίτον, έβαλα κάποιες ταινίες στα αγαπημένα. Δε μου τις ανοιγει.

 

Να σας πω πως όλα αυτά στο PC δε τα αντιμετοπιζω με την ίδια xbmc έκδοση.

 

Απαντώ στο πρώτο θέμα σου.

 

Έχω το Tronsmart S89-H. Είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα. Αυτό που έκανα στο tvbox είναι να απενεργοποιήσω το "HDMI auto-detection" από τις ρυθμίσεις και να επιλέξω χειροκίνητα την ανάλυση την τηλεόρασής μου.

Edited by kroumel
Link to comment
Share on other sites

Απαντώ στο πρώτο θέμα σου.

 

Έχω το Tronsmart S89-H. Είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα. Αυτό που έκανα στο tvbox είναι να απενεργοποιήσω το "HDMI auto-detection" και να επιλέξω χειροκίνητα την ανάλυση την τηλεόρασής μου.

 

Κατι αναλογο αντιμετωπιζα οχι σε TVBOX αλλα σε αλλες συσκευες (PS3,XBXOX360,DVD player κτλ) σε HD αναλυσεις και μονο μεσω HDMI.Τελικα ηταν ρυθμιση της τηλεορασης,στην αναλογια οθονης επιλεγεις "Μονο σκαναρισμα" ή "Just scan" στα Αγγλικα αν θυμαμαι καλα,και εμφανιζει την εικονα διχως να κοβει τις ακρες.Αυτο για LG,και νομιζω και Samsung που το εκανα σε ενα φιλο

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ στο πρώτο θέμα σου.

 

Έχω το Tronsmart S89-H. Είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα. Αυτό που έκανα στο tvbox είναι να απενεργοποιήσω το "HDMI auto-detection" από τις ρυθμίσεις και να επιλέξω χειροκίνητα την ανάλυση την τηλεόρασής μου.

Ωραίος... Αυτό ήταν τελικά. Σ ευχαριστώ πολύ αδερφέ.

 

Αναμένουμε λύση για το κόλλημα που έχει στις ταινιες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2-3 θέματακια που νομίζω πως οφείλονται στο tvbox. Το λέω αυτό γιατί την ίδια έκδοση την έχω και στο πισι χωρίς αυτά τα προβλήματα.

Tronsmart s89 elite Gotham 13.1

Εχω διαπιστώσει πως δε φαίνεται όλη η εικόνα στην οθόνη της τηλεόρασης. Ενώ ο κέρσορας δείχνει ότι δε πάει άλλο η εικόνα δε φαίνεται. Αυτο γίνεται όταν βλέπω οποιαδήποτε ταινία στο xbmc. Δλδ το τίτλο της ταινιας θα τον δω μισό ή ολόκληρο κάτω δεξιά. Νομίζω πως θέλει ένα είδος καλιμπραρισματος αλλά πως.

 

Άλλο πρόβλημα. Βρήκα κάποιες ταινίες 1080p. Ενώ αρχίζω κανόνικα να βλέπω η μια μου κόπηκε στα 15min και η άλλη στα 35min. Ενώ είχα ήχο η οθόνη πάγωσε. Κανονικά ο ήχος έπαιζε. Η ταινία προχορουσε αλλά χωρίς εικόνα γιατί ήταν παγωμένη. Όπως επισης και οι υποτιτλοι. Τι μπορεί να φταίει εδώ;

 

Και τρίτον, έβαλα κάποιες ταινίες στα αγαπημένα. Δε μου τις ανοιγει.

 

Να σας πω πως όλα αυτά στο PC δε τα αντιμετοπιζω με την ίδια xbmc έκδοση.

 

Πάμε στο δεύτερό σου πρόβλημα.

Πια έκδοση λογισμικού έχεις στο μηχάνημα σου (Build number)? Η τελευταία είναι η 105k4.

Με αυτή εγκατεστημένη παίζει χωρίς πρόβλημα τα 1080p στο δικό μου μηχάνημα.

Στο http://blog.geekbuying.com θα βρεις το τελευταίο λογισμικό καθώς και βοήθεια για να το περάσεις στο tvbox σου.

 

Με την αναβάθμιση μπορεί να λυθεί και το τρίτο σου πρόβλημα. Για να δούμε....

Edited by kroumel
Link to comment
Share on other sites

Πάμε στο δεύτερό σου πρόβλημα.

Πια έκδοση λογισμικού έχεις στο μηχάνημα σου (Build number)? Η τελευταία είναι η 105k4.

Με αυτή εγκατεστημένη παίζει χωρίς πρόβλημα τα 1080p στο δικό μου μηχάνημα.

Στο http://blog.geekbuying.com θα βρεις το τελευταίο λογισμικό καθώς και βοήθεια για να το περάσεις στο tvbox σου.

 

Με την αναβάθμιση μπορεί να λυθεί και το τρίτο σου πρόβλημα. Για να δούμε....

Και γω αυτήν έχω. Είδα πως έχει βγει η 107κ4. Και λέω να την βάλω για να δω τι παίζει.

Edited by manosc4
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει θέμα με τους υπότιτλους να βάλει από τις ρυθμίσεις κωδικοποίηση greek (windows) και να κάνει restart το xbmc.

Επίσης η καλύτερες rom αυτή την στιγμή για το cs968 είναι η quickshot 3.1 και η rom του tech1 με το δικό μου setup για xbmc μέσα (convictech xbmc)

 

Δεν εχει να κανει με την κωδικοποιηση. Σας ξαναεξηγω οτι στο τελευταιο xbmc ολα δουλευουν οκ. Στο just και beyond απο το subtitlesgr ενω κατεβαινουν δεν εμφανιζετε τπτ στην οθονη, απο opensubtitles κατεβαινουν και λειτουργουν κανονικα. Επισης στα addons στα 2 αυτα το superepo και το lambda μου τα δειχνει αδεια και δεν μπορω να κατεβασω τπτ ενω στο xbmc 13.1 με τις ιδιες ρυθμισεις ολα ειναι οκ.

Ερωτηση την quickshot την περναμε κανονικα οπως την geass ας πουμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Δυο μερες προσπαθω να κανω root το cs968 αλλα δε τα καταφερνω. Μπορει καποιος παρακαλω να μου στειλει καποιο site με εγκυρες οδηγιες για να το κανω root? Εχω ψαξει ολη αυτη τη συζητηση αλλα τα site που βρηκα δεν με βοηθησαν.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Mηπως θα ηταν καλυτερα να φτιαχτουν υποκατηγοριες του ANDROID TV BOX ΣΕ cs968, ΜΙΝΙΧ Χ7, ΜΙΝΙΧ Χ8 κλπ ωστε να μη μπλεκονται ολα σε μια κατηγορια και μπερδευομαστε ?
Minix Neo X8-H
Link to comment
Share on other sites

Mηπως θα ηταν καλυτερα να φτιαχτουν υποκατηγοριες του ANDROID TV BOX ΣΕ cs968, ΜΙΝΙΧ Χ7, ΜΙΝΙΧ Χ8 κλπ ωστε να μη μπλεκονται ολα σε μια κατηγορια και μπερδευομαστε ?

 

Νομιζω πως εφτασε η ωρα να γινει κατι τετοιο,πολλοι εχουν Android TV Boxes και καλο θα ηταν να εχουν δικη τους κατηγορια και υποκατηγοριες με τα μοντελα.Ετσι και δεν θα χανετε η συνοχη της συζητησης και θα μπορουν να αντιμετωπιζονται διαφορα προβληματα ευκολοτερα...

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να ξεχωριστουν τα ποστ σε κατηγοριες, γινεται να μ πει καποις τη σωστη ιστοσελιδα με οδηγιες για να κανω root το cs968 ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να ξεχωριστουν τα ποστ σε κατηγοριες, γινεται να μ πει καποις τη σωστη ιστοσελιδα με οδηγιες για να κανω root το cs968 ?

 

Ευχαριστω

Καλό διάβασμα

http://www.freaktab.com/forumdisplay.php?165-CS968-CR11s-amp-similar-sticks

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...