Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα €199 το Samsung Galaxy Tab από τη Vodafone με πάγιο €45

 

Στο πρόγραμμα Vodafone Mobile Broadband Unlimited

 

http://img710.imageshack.us/img710/286/60494ce75be7e1be979bd1a.jpg

 

 

 

Το Samsung Galaxy Tab πωλείται αντί 689 ευρώ όταν το Galaxy S είναι 136 ευρώ φθηνότερο. (Φωτογραφία: Associated Press Copyright 2010

The Associated Press All Rights Reserved

Στα 689 ευρώ ορίστηκε η τιμή λιανικής διάθεσης χωρίς πρόγραμμα από τη Vodafone, στα 199 ευρώ με το πρόγραμμα Vodafone Mobile Broadband Unlimited και στα 344 ευρώ με το Vodafone Unlimited με Internet 70.

Στο πρόγραμμα ομιλίας και Ίντερνετ, Vodafone Unlimited Internet 70 με ετήσιο συμβόλαιο, το tablet PC της Samsung επιδοτείται και πωλείται στα 344 ευρώ, με μηνιαίο πάγιο 72,35 ευρώ με κίνηση στο Ίντερνετ έως 3GB το μήνα (σύμφωνα με την πολιτική ορθής χρήσης). Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι στο ίδιο πρόγραμμα, το τελευταίο smartphone της Samsung, Galaxy S κοστίζει 330 ευρώ.

Επίσης, η Vodafone διαθέτει το Samsung Galaxy Tab με το πρόγραμμα Mobile Internet, Vodafone Mobile Broadband Unlimited με πάγιο περίπου 45 ευρώ για κίνηση έως 30GB το μήνα. Δείτε περισσότερα στη σελίδα της Vodafone. Ωστόσο, όπως μας ενημέρωσε εκπρόσωπος της εταιρείας μπορεί να γίνει σύνδεση και στο πρόγραμμα Vodafone Mobile Broadband 10GB με μηνιαίο πάγιο περίπου 35 ευρώ.

Το Samsung Galaxy Tab διατίθεται, τουλάχιστον προς το παρόν, αποκλειστικά από τη Vodafone και οι προαναφερόμενες τιμές αναφέρονται στο μοντέλο με μνήμη 16GB.Ενδιαφέρον έχει η σύγκριση από πλευράς τιμής ανάμεσα στο tablet 7'' της Samsung (που λειτουργεί και ως τηλέφωνο) και στο Apple iPad 9'' (το δεύτερο, και συγκεκριμένα το μοντέλο με 3G και Wi-Fi και 16Β μνήμη υπολογίζεται ότι θα πωλείται στα 629 ευρώ, ωστόσο στην τιμή αυτή δεν περιλαμβάνεται ΦΠΑ 23% και αν προστεθεί το κόστος του ανεβαίνει στα 773,67 ευρώ).To Samsung Galaxy Tab μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σερφάρισμα στο Web, την προβολή ταινιών, την ανάγνωση e-book, την πλοήγηση με GPS αλλά και για τηλεφωνικής κλήσεις.

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι:

 

* Έγχρωμη οθόνη πολλαπλής αφής με διαγώνιο 7 ίντσες (17,78 εκατοστά) τεχνολογίας WSVGA TFT-LCD με ανάλυση 1024x600 pixel

 

* Αναπαραγωγή βίντεο υψηλής ευκρίνειας HD1080p, σε όλα τα φορμά, συμπεριλαμβανομένων XviD, MPEG-4, h.264 αλλά και DivX (αναπαραγωγή και αποθήκευση χωρίς μετατροπή).

 

* Κάμερες μπροστά και πίσω - κάμερα πίσω 3Mpixel με φλας LED για τη λήψη φωτογραφιών και βίντεο με ανάλυση 720x480 pixel με ταχύτητα 30 καρέ το δευτερόλεπτο. Κάμερα μπροστά 1,3Mpixel για βιντεο-κλήσεις μέσω 3G και Wi-Fi

 

* Επεξεργαστής 1GHz A8 Cortex με επεξεργαστή γραφικών PowerVR SGX540 3D και μνήμη 512ΜΒ.

 

* Δύο μοντέλα με χωρητικότητα 16GB και 32GB και θύρα microSD για 32GB έξτρα (μέγιστη χωρητικότητα 64GB)

 

* Λειτουργικό Android 2.2 με υποστήριξη Adobe Flash 10.1 για την αναπαρωγή περιεχομένου σε flash

 

* Samsung TouchWiz 3.0 και SocialHub λογισμικό της Samsung για ενοποίηση SMS, IM και e-mail από διαφορετικά κοινωνικά δίκτυα

 

* Αξιοποίηση δικτύων κινητής τηλεφωνίας HSDPA έως 7,2Mbps download (διαθέτει υποδοχή κάρτας SIM), γρήγορη ασύρματη δικτύωση μικρής εμβέλειας με Bluetooth 3.0 και ασύρματη δικτύωση με το γρηγορότερο 802.11n Wi-Fi. Δυνατότητα σύνδεσης με τηλεοράσεις μέσω DLNA

 

* Πάχος μόλις 1,19 εκατοστά περίπου

 

* Ύψος 12 εκατοστά περίπου

 

* Πλάτος 19 εκατοστά περίπου

 

* Βάρος 380 γραμμάρια περίπου

 

* Αυτονομία: 7 ώρες αναπαραγωγής βίντεο, σύμφωνα με τη Samsung

 

* Αμεση πρόσβαση στο διαδικτυακό κατάστημα εφαρμογών για συστήματα με το λειτουργικό Android της Google (Android Market) καθώς και στο κατάστημα εφαρμογών της Samsung

 

* Εισαγωγή κειμένου σε ιδεατό πληκτρολόγιο (Swype) αλλά και με σύνδεση πληκτρολογίου (θα πωλείται ως αξεσουάρ)

 

* A-GPS

 

* Ενσωματωμένη υποστήριξη Gmail και MS Exchange ActiveSync

 

περισσοτερα http://tech.in.gr/presentations/article/?aid=1231057989

 

Υ.Γ. Ευχαριστούμε θερμά το μέλος mpompa[/member] για το αρχικό post.

 

- Οδηγίες για επαναφορά της επίσημης ελληνικής Vodafone ROM για το P1000 (by Tyxerakias)

 

- Οδηγίες για επαναφορά της επίσημης ελληνικής sim-free ROM για το P1000

 

- Η επίσημη ελληνική rom για το P1010 (flash με odin, χωρίς pit και repartition)

 

- Η επίσημη ελληνική rom για το P6200

 

- Η επίσημη αγγλική rom για το P6210 (συμβατή με Ελλάδα, αλλά εκτός εγγύησης)

(Kωδικός αποσυμπίεσης όπου χρειάζεται: samfirmware.com)

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Πάντα κρατάς ένα 1000ρικο στην άκρη για τέτειες δουλειές :lol::lol::lol:

 

Λογικά θα έχει και τα specs για full version 3.0 (Gingerbread!!), μια χαρά!

Αν έχει και S-AMOLED.... άστα :heat::heat::heat:

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο φαίνεται, χεχε.. Άντε γεια μήλο, είμαι κι αλλεργικός :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πάντα κρατάς ένα 1000ρικο στην άκρη για τέτειες δουλειές :lol::lol::lol:

 

Λογικά θα έχει και τα specs για full version 3.0 (Gingerbread!!), μια χαρά!

Αν έχει και S-AMOLED.... άστα :heat::heat::heat:

 

Αν και νομίζω(ελπίζω) οτι θα είναι κάτω απο 1000...

S amoled δυστηχώς δεν θα έχει απο τι διαβάζω:(

 

PS: κριτικέ με το setup που έχεις στο γαλαξία σου είσαι ευχαριστημένος?

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Καλά κάτσε να το δούμε να δουλεύει πρώτα. Εγώ πάντως που τα εχω κ τα δύο το iPad είναι σαφώς ανώτερο του galaxy.

 

Το θετικό είναι ότι θα έχει front face camera και flash τα μόνα που λείπουν από το iPad κατά τη γνώμη μου.

 

Αλλά μικρότερη οθόνη και σίγουρα χειρότερο λειτουργικό.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάτσε να το δούμε να δουλεύει πρώτα. Εγώ πάντως που τα εχω κ τα δύο το iPad είναι σαφώς ανώτερο του galaxy.

 

Το θετικό είναι ότι θα έχει front face camera και flash τα μόνα που λείπουν από το iPad κατά τη γνώμη μου.

 

Αλλά μικρότερη οθόνη και σίγουρα χειρότερο λειτουργικό.

 

Οκ δεκτή η αποψή σου..να το δούμε πρώτα φυσικά..Ασχολούμε με την Apple 10 χρόνια και η χειρότερη αγορά μου είναι το Ιpad για μένα.

Αυτό που λές για την μικρότερη οθόνη εγώ το θεωρώ προτέρημα.

Απο την άλλη είμαι νέος στο android και θεωρώ οτι υπάρχει πολύ λαμπρό μέλλον σε αυτό το λειτουργικό(δεν λέω οτι είναι καλύτερο απο ιοs)

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεκτή η αποψή σου..να το δούμε πρώτα φυσικά..Ασχολούμε με την Apple 10 χρόνια και η χειρότερη αγορά μου είναι το Ιpad για μένα.

Αυτό που λές για την μικρότερη οθόνη εγώ το θεωρώ προτέρημα.

Απο την άλλη είμαι νέος στο android και θεωρώ οτι υπάρχει πολύ λαμπρό μέλλον σε αυτό το λειτουργικό(δεν λέω οτι είναι καλύτερο απο ιοs)

Η αλήθεια είναι ότι αυτα είναι γούστα για μένα το iPad είναι μάλλον η καλύτερη αγορά που εχω κανει. Όσο για το λειτουργικό θέλει δουλειά ακόμη η φιλοσοφία του multitasking που έχει δε μου αρέσει καθολου και το κουμπί back αντί για έξοδο είναι ότι χειροτερο και δεν νομίζω ότι αυτό θα αλλάξει στο μέλλον.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντα κρατάς ένα 1000ρικο στην άκρη για τέτειες δουλειές :lol::lol::lol:

 

Λογικά θα έχει και τα specs για full version 3.0 (Gingerbread!!), μια χαρά!

Αν έχει και S-AMOLED.... άστα :heat::heat::heat:

 

Μην βιαζεστε παιδιά να βγάλετε συμπεράσματα.

Ακόμα δεν τον είδαμε Γιαννη τον βαπτισαμε:lol:

 

Ας φτιάξει πρώτα η samsung το lag και την κάκιστη διαχείριση μνήμης γιατί εδώ δεν έχουμε ένα απλό τηλέφωνο.

Έχουμε μια συσκευή που πρέπει να τρέχει με την ίδια ταχύτητα πάντα απροβληματιστα χωρίς να φτάνει η ram στα όρια της και να σέρνεται.

Μην ξεχνάτε ότι θα έχουμε βαριές εφαρμογές ειδικά φτιαγμένες γι αυτό όπως γίνεται και στο iPad.

 

To χρησιμοποιώ καθημερινά στην δουλειά μου και είναι εργαλείο.

Ακόμα και με 50 MB διαθέσιμα ανοίγει και τρέχει κάθε εφαρμογή σαν να έχεις κανει μόλις restart.

 

Κάτι που στο galaxy δεν το βλέπουμε.

 

Ακόμα και όταν έχω ανοικτές πολλές εφαρμογές μέσω προγράμματος από το Cydia που επιτρέπει να κρατάς όσες εφαρμογές θέλεις ανοικτές, δεν διστάζει πουθενά.

 

Αυτό είναι που κάνει την διάφορα στα προϊόντα της apple. Ότι όλα δουλεύουν ρολόι και δεν χρειάζεται να σκας για τίποτα.

 

Η οθόνη στο samsung tablet δεν θα είναι amoled λόγο κόστους και μη επάρκειας της παραγωγής.

 

Εμένα προσωπικά το galaxy μ αρέσει πολύ σαν οθόνη και σε όλες τις λειτουργίες του.

Απλά δεν είμαι ευχαριστημένος στο ότι πρέπει να καταφευγουμε σε lag fix και beta firmware.

 

Όπως είπα σε προηγούμενο μήνυμα μου, αν δω τα ίδια και με το επίσημο froyo, θα το πουλησω κι ας χάσω ένα σωρό λεφτά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν είναι αρκετές οι 4'' να και το Κορεάτικο video preview για το 7inch galaxy (http://www.engadget.com/2010/08/26/samsung-galaxy-tab-gets-video-preview-in-korea/)
Link to comment
Share on other sites

Φαίνετα πάρα πολύ καλό:)

Δεν θα έλεγα όχι αν έρθει εδώ μέχρι τα Χριστούγεννα σε προσιτή τιμή.Αύριο είναι η επίσημη παρουσίαση στο Βερολίνο για να μάθουμε τα πλήρη χαρακτηριστικά της συσκευής.Αναμένουμε με ενθουσιασμό:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι κάτοχος iphone και μελλοντικός κάτοχος ipad (βέβαια, ποτέ δεν είναι αργά να αλλάξει κάτι).

Είμαι από τους πολύ ευχαριστημένους χρήστες του iOS, γιατί κάνει ότι λέει και μάλιστα άψογα.

Είμαι δυσαρεστημένος όμως απο την apple γιατί ενώ μπορεί, δεν θέλει να δώσει τεχνολογία στον λαό (και ειδικά flash και usb). Με το σταγονόμετρο θα έλεγα.

(Αυτά για να εξηγούμαστε και να μη παρεξηγούμαστε)

 

Καλοβλέπω το galaxy tab (όπως χαζεύω και το σαφώς φθηνότερο archos 10.1) αλλά έχω απορίες, σαν άσχετος από android. Η βασικότερη είναι η εξής:

Διαβάζω κατα καιρούς για καινούριες συσκευές (τηλέφωνα και όχι μόνο) που ενδεχομένως να μη μπορούν λόγω hardware να δεχτούν την καινούρια έκδοση του android (όποια κι αν είναι αυτή).

Τί συμβαίνει με αυτό το θέμα; Παίζει δηλαδή η περίπτωση να πάρω το galaxy tab και σε λίγο καιρό που θα γίνει update του λειτουργικού, να μην το σηκώνει η συσκευή?

Επίσης, αυτά που λέει ο φίλος Te_salat για κακοδιαχείριση μνήμης, lags και custom rom, ισχύουν? Είναι ο βασικότερος λόγος που δεν μπορώ να βλέπω τα WM ούτε ζωγραφιστά.

 

Τέλος, γνωρίζεται κάτι σχετικά με τον ερχομό του εδώ, έστω σαν demo, να πάμε να το χαζέψουμε λιγάκι?

Αν αξίζει, ίσως να αλλάξω γνώμη για το ipad.

Edited by thodragon
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το είδα από κοντά στην IFA. Είναι πραγματικά όλα τα λεφτά! Τύφλα να έχει το ιπαντ. δυστυχώς έχει TFT οθόνη και έτσι επηρεάζει της ώρες λειτουργίας. μάλιστα είναι και τηλέφωνο. θα κοστίσει 799 ευρώπουλα.

Όλα καλά όλα ωραία. αλλά να μην έχει AMOLED πραγματικά κρίμα.

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει με iphone ομως.Το προδιδει το μεταλλικο του περιβλημα.Εννοω το τηλεφωνο που ειναι στη φωτο με το tablet μαζι. Edited by MPOMP
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Αχχχχχχ μόλις ήρθε φρέσκο φρέσκο:happy: από τα τυχερά τις δουλειάς :cool: Αύριο θα ποστάρω και εντυπώσεις :)

 

http://img835.imageshack.us/img835/9800/20101020142444.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img185.imageshack.us/img185/7536/20101020142521.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by vipercubic
Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩ φρεσκο φρεσκο!! Αν και off topic μεγειες! Περιμενουμε εντυπωσεις!!!

 

btw οι pics ειναι τεραστιες μειωσε τες λιγο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩ φρεσκο φρεσκο!! Αν και off topic μεγειες! Περιμενουμε εντυπωσεις!!!

 

btw οι pics ειναι τεραστιες μειωσε τες λιγο.

 

Ναι έχεις δίκιο, και offtopic είναι, και μεγάλες οι φώτο (έβαλα thub), απλά δεν μπορώ να κρατήσω τον ενθουσιασμό μου :X

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, και offtopic είναι, και μεγάλες οι φώτο (έβαλα thub), απλά δεν μπορώ να κρατήσω τον ενθουσιασμό μου :X

 

πλακα πλακα αν το πηρες σαν εταιρικο τηλεφωνο απο επιδοτηση, μια χαρα σε κοβω.

μεγεια και καλοφλασαριστο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλά μικρότερη οθόνη και σίγουρα χειρότερο λειτουργικό.

 

χειροτερο λειτουργικο απ του ipad αδυνατο.

Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι παλι δεν βρισκω ουτε εναν λογο να αγορασει καποιος το galaxy tab με 800 ευρω, οταν υπαρχει στην αγορα το archos 101, με 10αρα οθονη, android 2.2 και τελικη τιμη 370 ευρω????

μπορει να μου πει καποιος 2-3 λογους να μην παρει το archos και να παρει το tab ?

γιατι εγω οσο και να τα κοιταζω ειναι μεγαλη η διαφορα χρηματων.

ακουω τις αποψεις σας μιας και γλυκοκοιταζω πολυ το archos.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...