Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Παιδια μια ερωτηση.Ξεκινησα σημερα γυμναστηριο, για πρωτη φορα στη ζωη μου.Ειμαι 22 χρον. 78 κιλα, 1.77 περιπου υψος.

Κανω διαδρομο κανα τέταρτο στην αρχη, μετά κυκλικό πρόγρμμα στα όργανα με τη βοήθεια γυμναστων και τελος παλι διαδρομο η ποδηλατο πριν φύγω.

 

Ενας φιλος μου ειπε να τρωω τουλαχιστον 2 ωρες πριν παω γυμναστηριο.

Μπορω λίγο πριν φυγω για γυμναστηριο να τρωω και κανενα παστελι με αμύγδαλα?Η κανα ξηρο καρπό σκέτο?

 

Μετα το γυμναστηριο μπορω να τρωω κατι , και αν ναι τι?

Γτ πειναω πολύ...Σημερα έφαγα 2 μήλα...

Γενικα μετα απο ποση ωρα αφου τελειωνω το γυμναστηριο μπορω να τρωω, τι και σε τι ποσότητες περίπου?

 

εγω που πηγαινα 5 χρονακια απο τα 22 μου μεχρι τα 27 μου διαπιστωσα οτι οταν ετρωγα κανονικο γευμα και πηγαινα γυμναστηριο μετα απο 1 ωρα υπηρχε προβλημα,για το 2ωρο εισαι στο οριο.να πω επισης οτι οταν επινα redbull στο γυμναστηριο σηκωνα τα οργανα στον αερα,απιστευτη ενεργεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο λόγος που πρέπει να τρως αρκετά πριν το γυμναστήριο (π.χ. 2 ώρες) είναι επειδή πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η πέψη του φαγητού, γιατί ως διαδικασία χρειάζεται να κατέβει αίμα στο έντερο (αν δεν κάνω λάθος), πράγμα που μειώνει το αίμα από άλλα όργανα του σώματος (γι' αυτό και έχουμε τάση υπνηλίας μετά το μεσημεριανό φαγητό - λιγότερο άιμα στον εγκέφαλο) και μια ταυτόχρονη άσκηση (στο γυμναστήριο) ίσως καταπονούσε και την καρδιά (και σε μια ιδιαίτερη περίπτωση μπορεί να γινόταν επικίνδυνο σε άτομα που έχουν πρόβλημα).

 

Αυτό που εγώ θα πρότεινα (χωρίς φυσικά να είμαι γυμναστής, απλώς έχω διαβάσει κάποια πράγματα παραπάνω από τον μέσο πελάτη γυμνστηρίων) είναι βιταμίνες πριν το γυμναστήριο, και φυσικά σε μορφή χυμού. Προσωπικά αποφεύγω οτιδήποτε χαπιοειδές, οπότε μιλάω αποκλειστικά για φυσικό χυμό φρούτων (το ξεκαθαρίζω). Και φυσικά όχι ολόκληρα λίτρα για να μην βαρύνει το στομάχι. :p

 

Το πότε θα τρως μετά το γυμναστήριο λίγο έχει να κάνει με το ίδιο το γυμναστήριο. Κυρίως έχει να κάνει με το τι ώρα τις ημέρα είναι, και πότε έφαγες τελευταία φορά. Δεδομένου ότι έχεις φάει περίπου 2 ώρες πριν το γυμναστήριο, και λαμβάνοντας υπόψη ότι σε μια σωστή διατροφή για γράμμωση (που σημαίνει απώλεια λίπους με σωστό, στοχευμένο τρόπο) καλό είναι να τρως περίπου κάθε 3 ώρες από κάτι (όχι ολόκληρο γεύμα α λα ελληνικά of course), θα έλεγα πως μπορείς να φας 1 ώρα μετά το γυμναστήριο. Ακόμα καλύτερα θα έλεγα να τρως 2.5 ώρες πριν το γυμναστήριο, έτσι ώστε μετά το γυμναστήριο να τσιμπάς κάτι το πολύ σε μισή ώρα αφού πας σπίτι. Έτσι βοηθάς και τον αυξημένο (λόγω γυμναστηρίου) μεταβολισμό να παραμείνει σε υψηλά επίπεδα (δίνοντάς του τροφή, φρόντισε να είναι πλούσια σε υδατάνθρακες και - αν έχεις κάνει όργανα/βάρη - σε πρωτεΐνες).

 

Φυσικά στη διατροφή σου αποφεύγεις λιποειδή και σαχαροειδή, αλλιώς έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό. Ένα 15-20% θερμιδών από λίπος την ημέρα είναι υπερ-αρκετό, και αυτό πιθανότατα το παίρνεις ήδη με το καθημερινό φαγητό σου. Οπότε οτιδήποτε επιπλέον (σουβλάκια, ψητά/τηγανητα, γλυκά κλπ.) το αποφεύγεις συστηματικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το ξεθαβω μιας και ξεκινησα κ εγω κ μπηκα λιγο στο τρυπακι:p

 

και επειδη χρειαζομαι λιγο ογκο.. μιας και ειμαι αρκετα αδυνατος.. 184 68 κιλα..

 

σκεφτηκα σε συνδυασμο με το γυμναστηριο για κανενα μηνα οχι παραπανω να παρω καμια πρωτεινη??

 

συνισταται?? εχετε να προτεινετε κατι??

 

ευχαριστω:)

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

το ξεθαβω μιας και ξεκινησα κ εγω κ μπηκα λιγο στο τρυπακι:p

 

και επειδη χρειαζομαι λιγο ογκο.. μιας και ειμαι αρκετα αδυνατος.. 184 68 κιλα..

 

σκεφτηκα σε συνδυασμο με το γυμναστηριο για κανενα μηνα οχι παραπανω να παρω καμια πρωτεινη??

 

συνισταται?? εχετε να προτεινετε κατι??

 

ευχαριστω:)

ΟΧΙ σε καμία περίπτωση.Συμβουλεύσου κάποιο διατροφολόγο για να σε βοηθήσει να βάλεις κάποια κιλά εντάσσοντας συγκεκριμένες τροφές στη καθημερινή σου διατροφή.Αλλά μην πάρεις σε καμία περίπτωση πρωτεϊνες σαν αυτές που δίνουν στα γυμναστήρια.Αν θες,μπορείς να χρησιμοποιείς τροφές πλούσιες σε πρωτεϊνες αλλά όχι έτοιμες.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρέσει καθόλου το γυμναστήριο και αυτή η lifestyle αύρα που συνδέεται μαζί του.Προτιμώ να παίξω κανένα μπασκετάκι με φίλους αν είναι να γυμναστώ ή ό,τι γίνεται σπίτι,με καθρέφτες,να με καμαρώνω
Ουράνια τόξα κυνηγώ,πίσω από ίσκιους τρέχω...
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου ειπε να τρωω τουλαχιστον 2 ωρες πριν παω γυμναστηριο.

Μπορω λίγο πριν φυγω για γυμναστηριο να τρωω και κανενα παστελι με αμύγδαλα?Η κανα ξηρο καρπό σκέτο?

 

το μονο που μπορω να σκεφτω απο τροφη ειναι η μπανανα....και αναγωγη να παθεις με ph 5 που εχει δε θα νιωσει και τπτ ο οισοφαγος σου :lol: :lol::lol:....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδια χαιρεται... Μολις μετακομισα Ελληνορωσων συνορα με Ν. Ψυχικο. Ειμαι λιγο ασχετος απο την περιοχη και ψαχνω κανενα γυμναστηριο κοντα μου, να μην κανω και ολοκληρο ταξιδι να παω... Υπαρχει τιποτα κοντα??? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καλησπέρα!

Πάει κανείς στο Joe Weider στα Μελίσσια;

Εντυπώσεις;:confused:

 

Θα σου ελεγα, ΟΧΙ!

 

Και να σου δικαιολογησω το γιατι.

Πρωτα απ'ολα με το που μπαινεις, κολαει ενα στρομα μπιχλας και ιδρωτα πανω σου.

Γινεται χαμος εκει μεσα, εχει πααααρα πολυ κοσμο και επισης δεν εχει καποιον γυμναστη (συνηθως) οταν τον χρειαζεσαι.

Εγω δεν θα σου το προτεινα με τιποτα παντως. Εαν θες να ριξεις μια ματια μονος σου δεν χανεις τιποτα να πας μια βολτα

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη γυμναστικη ειναι να παιρνεις το ποδηλατακι σου και οπου σε βγαλει... εξω στην φυση και στον αερα... οχι σε τεσσερις τοιχους... βεβαια αν μενεις και καπου που να εχεις και τη δυνατοτητα για αυτο. οχι μεσα στα καυσαερια και το κακο:cry:
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα, ΟΧΙ!

 

Και να σου δικαιολογησω το γιατι.

Πρωτα απ'ολα με το που μπαινεις, κολαει ενα στρομα μπιχλας και ιδρωτα πανω σου.

Γινεται χαμος εκει μεσα, εχει πααααρα πολυ κοσμο και επισης δεν εχει καποιον γυμναστη (συνηθως) οταν τον χρειαζεσαι.

Εγω δεν θα σου το προτεινα με τιποτα παντως. Εαν θες να ριξεις μια ματια μονος σου δεν χανεις τιποτα να πας μια βολτα

 

Επειδή κι εγώ σκεφτόμουν να πάω στο συγκεκριμένο , έχεις κανένα άλλο να προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα για τι λεφτα μιλαμε και για τι ζηταει ο καθενας απο ενα γυμναστηριο.

 

Λιγο πιο κατω απο την ατικη οδο προς χαλανδρι στο δεξι σας χερι (οπως κατεβαινουμε την λεωφ. Πεντελης) εχει ενα μεγαλο, παρα πολυ καλο (μου διαφευγει το ονομα τωρα) αλλα εκει ειναι 60 ευρω τον μηνα.

 

Επισης του ΔΑΙΣ ειναι πολυ καλο εχει παρα πολυ καλα οργανα, ησυχια, καλους γυμναστες αλλα και αυτο ακριβουτσικο.

 

Το αλλο που μπορειτε να κοιταξετε ειναι το γυμναστηριο που εχει στο κολυμβητηριο των Μελλισιων που εχει ανοιξει σχετικα προσφατα (εχω ακουσει οτι ειναι καλο)

 

Αυτα απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυχαινει να πηγαινω και κολυμβητηριο :p (μια απολα κανω)

 

Στα μελλισια ειναι 30 ευρω τον μηνα και αλλα τοσα (30) η εγγραφη. Εαν δεν κανω λαθος σε αυτα τα 30 που πληρωνεις συμπεριλαμβανεται η χρηση του γυμναστηριου.

 

Στο ΔΑΙΣ πηγαινα παλια, αλλα δεν θυμαμαι ποσο ειναι, παντως εαν δεν κανω λαθος ειναι πιο ακριβα (και δεν συμπεριλαμβανεται η χρηση του γυμναστηριου)

 

Τελος στο χαλανδρι οπου πηγαινω εγω (σε αυτο που ειναι επι της λεωφ. πεντελης πριν την αττικη οδο) ειναι 20 ευρω τον μηνα εαν δεν κανω λαθος. Και εχει και ενα μικρο γυμναστηριο (10 ευρω τον μηνα η χρηση του) αλλα δεν αξιζει και πολλα, εχει μονο οργανα για χερια.

 

Των Μελλισιων ειναι ανοιχτη η πισινα, του ΔΑΙΣ ειναι κλειστη και του Χαλανδριου κλειστη. Στο ΔΑΙΣ που ειχα παει για 1 - 2 χρονια ειχα παρατηρησει οτι γινεται χαμος στα αποδυτηρια. Δηλαδη ενω ειναι για (max) 15 - 20 ατομα και αν, μαζευοντουσαν 30 - 35 ατομα (μπαμπαδες και λοιποι) με αποτελεσμα να μην μπορεις να αλλαξεις.

 

Οσον αφορα το χαλανδρι, εχει πολλες διαδρομες (13 συνολικα) και σπανια να κολυμπησεις με παραπανω απο 1 ατομο στην ιδια διαδρομη. Τα αποδυτηρια ειναι μια χαρα και γενικα ειναι καθαρα. Δεν εχει παρα πολυ κοσμο (εκτος απο τις απογευματινες ωρες 6 - 8).

 

Οτι θελετε ρωτατε :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυχαινει να πηγαινω και κολυμβητηριο :p (μια απολα κανω)

 

Στα μελλισια ειναι 30 ευρω τον μηνα και αλλα τοσα (30) η εγγραφη. Εαν δεν κανω λαθος σε αυτα τα 30 που πληρωνεις συμπεριλαμβανεται η χρηση του γυμναστηριου.

 

Το κολυμβητήριο στα Μελίσσια έχει και γυμναστήριο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει. Αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος εαν η χρηση του συμπεριλαμβανεται στα 30 ευρω που πληρωνεις.

Για να μην σε καψω, παρτους ενα τηλεφωνακι και ρωτα τους απο Δευτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γράφτηκα σε ένα γυμναστήριο στη γειτονιά μου που είχε προσφορά (υποτίθεται, αλλά συνεχώς την παρατείνει) 199€ για ένα χρόνο.

Αναλογικά με τα χρήματα που έχω δώσει είναι σούπερ: καθαροί και άνετοι χώροι, καινούργια (σχετικά) και πολλά τα μηχανήματα, φιλικοί και πρόθυμοι γυμναστές, πολιτισμένο περιβάλλον, όχι τρελό κόσμο της ώρες αιχμής (έχω δει και χειρότερα, δηλαδή), όλα μια χαρά!

Αλλά είναι δυνατόν να έχει μόνο 199€;

Δηλαδή 16,58€ το μήνα; Τόσα έδινα περίπου όταν πήγαινα γυμναστήριο πριν 20 χρόνια (ήταν νομίζω, 5000 δρχ το μήνα... ή μήπως ήταν 3000... τέσπα)!

Λες να ξεκινήσω να πάω καμιά μέρα και να το βρω κλειστό :lol:;

Ή απλά τόσο πολύ καλά έχει δουλέψει ο ανταγωνισμός στο χώρο των γυμναστηρίων :rolleyes:;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

kalispera paidia!!!psaxno gia gimnastirio sto peristeri to opoio na einai oikonomiko (diladi mexri 300 euro etisio), na mhn exei poli kosmo, na einai anoixto toylaxiston mexri 12-1 to vradi kai kiriaki anoixto.....psaxno polla????????

 

arxika ithela na pao sto joe weider alla akousa polles mal***es kai den kseroo....

 

please an mporei kapoios na boithisi.....eyxaristo

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παω στα joe weider παντως στη ν.ιωνια και δεν εχω παραπονο και ειναι μεχρι τις 2 ανοιχτο και κοσμος πλακωνει πολυ συγκεκριμενες ωρες.Ειχε και μια προσφορα με 150 ετησια νομιζω αλλα κυριακη δεν ειναι ανοιχτο(το χω και γω παραπονο...)
Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι απο τοτε που αγορασα με μονο 600 ευρω καινουργιο power plate, εκοψα τα γυμναστηρια κ αποτελεσματα ειδα και δε πληρωνω και δε χανω χρονο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κι εγώ σπάζομαι πολύ που το -σε γενικές γραμμές ικανοποιητικό- γυμναστήριο μου είναι κλειστό την Κυριακή αλλά και που το Σάββατο κλείνει στις 9...

 

Ξέρετε κανένα άλλο κάπου εδώ κοντά στους Αμπελόκηπους που να έχει πιο διευρυμένο ωράριο; Ίσως να μένει και μέχρι τη 1-2 τη νύχτα;

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι απο τοτε που αγορασα με μονο 600 ευρω καινουργιο power plate, εκοψα τα γυμναστηρια κ αποτελεσματα ειδα και δε πληρωνω και δε χανω χρονο.

 

καλο το power plate αλλα ηδη πρεπει να εχεις κατι !!!

 

δηλαδη, ας πουμε εγω που ειμαι 60 κιλα , αν παρω το power plate περισσοτερο

 

κακο θα μου κανει παρα καλο !!

 

εγω , κλασικα πηγαινω γυμναστηριο ....εχω δει καποια αποτελεσματα αλλα

 

εαν δεν το εκοβα καθε εξεταστικα και τα καλοκαιρια , θα ημουν πολυ καλυτερα !!!

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σπάζομαι πολύ που το -σε γενικές γραμμές ικανοποιητικό- γυμναστήριο μου είναι κλειστό την Κυριακή αλλά και που το Σάββατο κλείνει στις 9...

 

Ξέρετε κανένα άλλο κάπου εδώ κοντά στους Αμπελόκηπους που να έχει πιο διευρυμένο ωράριο; Ίσως να μένει και μέχρι τη 1-2 τη νύχτα;

 

Πέρασα χτες από το Palestra και είδα ανακοίνωση ότι πλεόν ανοίγει και Κυριακή 5 με 10.

Και ρώτησα και στο Champ και μου είπαν (προφορικά) ότι από Οκτώβριο θα ανοιγουν Κυριακές 1 με 9.

Μάλιστα μου είπαν ότι αυτό θα γίνει γιατί κάτι άλλαξε στο σχετικό νόμο.

Αν είναι έτσι, κι άλλα γυμναστήρια θα λειτουργήαουν και Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

καλο το power plate αλλα ηδη πρεπει να εχεις κατι !!!

 

δηλαδη, ας πουμε εγω που ειμαι 60 κιλα , αν παρω το power plate περισσοτερο

 

κακο θα μου κανει παρα καλο !!

 

εγω , κλασικα πηγαινω γυμναστηριο ....εχω δει καποια αποτελεσματα αλλα

 

εαν δεν το εκοβα καθε εξεταστικα και τα καλοκαιρια , θα ημουν πολυ καλυτερα !!!

 

γιατι λες πως θα σου κανει κακο;

σε κανεναν δε κανει κακο. δεν εχω ακουσει πουθενα πως αν εισαι 60 κιλα σου κανει κακο!

τα γυμναστηρια εχουν πεθανει. γιατι να χασω 1-2 ωρες οτα ν σε 10-20 λεπτα πετυχαινω τα ιδια αποτελεσματα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...