Jump to content

Lenovo s750


basdel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανεις που μπορω να βρω το κάλυμμα που καλύπτει την θύρα φόρτισης και τη θύρα για τα ακουστικά;ειχα συνδεδεμένο το hands free και καπου μεσα στην τσέπη αποφάσισε να φυγει αυτο και τωρα δεν ειναι και τόσο αδιαβροχο

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για σας Και πάλι εγώ εχω 10 μήνες περίπου το τηλέφωνο και δεν έχει κανένα θέμα η οθόνη του είναι πραγματικά gorilla 2!:)

Μια από τα ίδια και μιλάμε για πραγματικά σκληρή χρήση (οικοδομή) ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις που μπορω να βρω το κάλυμμα που καλύπτει την θύρα φόρτισης και τη θύρα για τα ακουστικά;ειχα συνδεδεμένο το hands free και καπου μεσα στην τσέπη αποφάσισε να φυγει αυτο και τωρα δεν ειναι και τόσο αδιαβροχο

 

πρέπει να βρεις νέο housing - αν και ούτε αυτό βρέθηκε σε μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα.... ίσως να επικοινωνούσες με τη lenovo ή κάποιο από τα μαγαζιά εδώ που κάνουν επισκευές κινέζικων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εβαλα τη rom του ιταλου για λιγο αλλα μετα παλι εκανα επαναφορα τη rom του minideal. Απο τοτε δε μπορω να κατεβαβασω απ το playstore. Μου βγαζει σφαλμα ληψης, υπαρχει επαρκης χωρος στη συσκευη.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εβαλα τη rom του ιταλου για λιγο αλλα μετα παλι εκανα επαναφορα τη rom του minideal. Απο τοτε δε μπορω να κατεβαβασω απ το playstore. Μου βγαζει σφαλμα ληψης, υπαρχει επαρκης χωρος στη συσκευη.

Καμια ιδεα?

 

Γιατί έβγαλες τη ρομ του Ιταλού, είχες κάποιο θέμα; Εγώ είμαι 4η μέρα σήμερα με την παλιότερη έκδοση του (140520) και έχω εξαιρετική απόδοση, πολύ καλύτερη από τη ρουταρισμένη μαμά ρομ... Για την τελευταία του Ιουλίου διάβασα κάτι θεματάκια με αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας και σκοτιάνασματα οθόνης.

 

Το πρόβλημα του playstore ποιό είναι, ανεπαρκής χώρος; Δοκίμασες να κάνει clear data σε playstore και playstore services και μετά reboot;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έβγαλες τη ρομ του Ιταλού, είχες κάποιο θέμα; Εγώ είμαι 4η μέρα σήμερα με την παλιότερη έκδοση του (140520) και έχω εξαιρετική απόδοση, πολύ καλύτερη από τη ρουταρισμένη μαμά ρομ... Για την τελευταία του Ιουλίου διάβασα κάτι θεματάκια με αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας και σκοτιάνασματα οθόνης.

 

Το πρόβλημα του playstore ποιό είναι, ανεπαρκής χώρος; Δοκίμασες να κάνει clear data σε playstore και playstore services και μετά reboot;

 

Μεχρι τωρα εκανα clear data μονο στο playstore. Τωρα εκανα και στο playstore services οπως μου ειπες και ολα καλα. Σ ευχαριστω!

Αυτα τα θεματακια που λες διαβασα κι εγω γι αυτο και την εβγαλα τη ρομ του ιταλου! Μπορεις μηπως να μου πεις που θα βρω τη προηγουμενη εκδοση του, αυτη που εβαλες κι εσυ, να την περασω κι εγω?

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ερώτηση.Υπαρχει καποιο μελος απο Πατρα να του δωσω το κινητο να του κανει τα ''απαιτουμενα'' γιατί εγώ δεν σκαμπαζω τιποτα κυριολεκτικα, διαβαζω τα post και ακρη δεν βγαζω.!!!Με το αζημιωτο φυσικα.Εχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ερώτηση.Υπαρχει καποιο μελος απο Πατρα να του δωσω το κινητο να του κανει τα ''απαιτουμενα'' γιατί εγώ δεν σκαμπαζω τιποτα κυριολεκτικα, διαβαζω τα post και ακρη δεν βγαζω.!!!Με το αζημιωτο φυσικα.Εχαριστω εκ των προτερων.

 

τι να του κανει φιλε? το κινητο ερχετε ετοιμο για χρηση δεν χρειαζετε τιποτα,βαλε απο το μαρκετ οτι σου χρειαζετε η κατεβασε apk οτι θελεις.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ την εμπειρία μου μήπως και βοηθήσει κάποιον άλλο κάτοχο στο μέλλον.

Το κινητό το παρέλαβα με τη μαμά S750_S029_130625 ρουταρισμένη, και πέρα από την αλλαγή των email και calendar.apk δεν είχα κανένα άλλο πρόβλημα. Μετά από ένα CWM restore που έκανα σε προηγούμενο backup όμως μου άρχισε να εμφανίζεται το μήνυμα ότι δεν επαρκεί ο διαθέσιμος χώρος για εγκατάσταση/ update των εφαρμογών μου, οπότε μπήκα στον πειρασμό να δοκιμάσω τον οδηγό ενοποίησης

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370996 …αλλά δεν έκατσε. Είναι προφανές ότι στη διαδικασία αυτή γίνονται reformat τα partitions και άρα χάνεται οτιδήποτε είναι γραμμένο, αλλά μετά υποτίθεται ότι κάνεις restore το data partition πριν κάνεις reboot. Αυτό ακολούθησα αλλά κόλλησε στο restore data partition- βήμα 7β- για περίπου 25 λεπτά, έβγαλα μπαταρία, ξαναμπήκα σε CWM/ adv restore/ restore data partition και κόλλησε ξανά, μετά από 10 λεπτά είπα να κάνω reboot μήπως και έχει περάσει το restore αλλά όπως φαντάζεστε κόλλησα στη boot screen. Μετά ξαναμπήκα με CWM και έκανα πλήρες restore το τελευταίο μου img αλλά πάλι δεν μπουτάρε το κινητό…

 

Οπότε μετά ακολούθησα τα βήματα του andrea_d86 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2538724 και εγκατέστησα την αρχική ρομ με flashtool και μετά την δική του (έκδοση Μαίου που είχα κατεβάσει νωρίτερα, όχι την τελευταία του Ιουλίου)… Αν εξαιρέσεις 2 μικροπράγματα που δεν μου αρέσουν (ότι η camera είναι silent και ότι το shutdown δεν δείχνει να είναι πλήρες αλλά σαν κάποιο είδος hibernate) είμαι νομίζω καλύτερα και από πριν, οπότε προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Και φυσικά, με την αλλαγή της εσωτερικής SD με την εξωτερική (βλέπει ως sdcard0 την εξωτερική 16άρα μου και ως sdcard2 την εσωτερική των 1,8), δεν τίθεται και θέμα χώρου πια. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν με αυτή την αλλαγή επηρεάζονται τα backup που παίρνω με CWM – κάτι διάβασα στο thread του xda ότι πρέπει να πάρω backup με Flashtool αλλά με έχουν και inactive εκεί και δεν μπορώ να ποστάρω να ρωτήσω… Έχει δοκιμάσει κανένας με την ρομ του Ιταλού την αποτελεσματικότητα των CWM backups του;

 

@gtsifet: έχεις ΡΜ

Link to comment
Share on other sites

τι να του κανει φιλε? το κινητο ερχετε ετοιμο για χρηση δεν χρειαζετε τιποτα,βαλε απο το μαρκετ οτι σου χρειαζετε η κατεβασε apk οτι θελεις.

 

Αρχικα εχω θεμα με την αναζητηση στις επαφες σε καποιες δεν βγαζει ονομα,σβηνει και ανοιγει μονο του,υπαρχουν κατι κινεζικα στα μνμ κ στον τηλ κατολογο αλλου ελληνικα κ αλλου αγγλικα,βασικα δεν ειναι οτι εχω καποιο τραγικο παραπονο αλλα αν μπορω να παρω τα μεγιστα απο την συσκευη μου γιατι να μην το κανω.? απλα ζηταω βοηθεια γιατι δεν τα καταλαβαινω αυτα και δεν εχω την πολυτελεια χρονου να τα μαθω..σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και την ανταποκριση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα εχω θεμα με την αναζητηση στις επαφες σε καποιες δεν βγαζει ονομα,σβηνει και ανοιγει μονο του,υπαρχουν κατι κινεζικα στα μνμ κ στον τηλ κατολογο αλλου ελληνικα κ αλλου αγγλικα,βασικα δεν ειναι οτι εχω καποιο τραγικο παραπονο αλλα αν μπορω να παρω τα μεγιστα απο την συσκευη μου γιατι να μην το κανω.? απλα ζηταω βοηθεια γιατι δεν τα καταλαβαινω αυτα και δεν εχω την πολυτελεια χρονου να τα μαθω..σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και την ανταποκριση.

 

Για τις επαφές είναι γνωστό το θέμα και αφορά όλα σχεδόν το lenovo - όπως έχει ειπωθεί και στο παρόν thread κάνε μια προσπαθεια μήπως αναβαθμίζεται μόνος του ο lenovo contact manager (νομίζω λέγεται idea friend, τώρα έχω την custom rom του ιταλού και δεν το έχω πιά), εμένα θυμάμαι έκανε 3-4 συνεχόμενες αναβαθμίσεις. Αλλιώς, αν δεν ξέρεις να κάνεις "προχω" λύσεις εγκατέστησε κάποιο 3rd party app από το playstore - και για αυτό υπάρχει συζήτηση σε προηγούμενες σελίδες.

Για το αλλού Ελληνικά και αλλού Αγγλικα δεν φταίει το lenovo αλλά ο τρόπος που έχεις περασμένες τις επαφές σου - κάνε εναν κόπο να τις περάσεις στο gmail σου με έναν δομημένο τρόπο (προτείνω Αγγλικά και ξεχωριστή επαφή για κάθε νούμερο, δηλαδή kostas mob, kostas home, kostas work, το email προφανώς θα το βάλεις στην εγγραφή που θα θεωρείς βασική, π.χ. στο kostas mob) και μετά θα τις έχεις έτσι σε όλα τα android σου τηλέφωνα και δεν θα δεσμεύεσαι από μνήμη συσκευής ή κάρτας ΣΙΜ.

Για το ανοίγει/κλείνει μόνο του δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς, σου σβήνει ξαφνικά; Τσέκαρε στις Ρυθμίσεις/ scheduled power on/off μήπως έχει ενεργοποιηθεί εκεί κάτι.

 

Τέλος, αν βρεις κάποια στιγμή ευκαιρία να περάσεις την custom rom του Ιταλού κάντο, εγώ που ήμουν εξαρχής ικανοποιημένος με τη μαμά ρομ είμαι υπερευχαριστημένος από τον τρόπο που λειτουργεί με την custom rom του Μαίου.

Link to comment
Share on other sites

Για τις επαφές είναι γνωστό το θέμα και αφορά όλα σχεδόν το lenovo - όπως έχει ειπωθεί και στο παρόν thread κάνε μια προσπαθεια μήπως αναβαθμίζεται μόνος του ο lenovo contact manager (νομίζω λέγεται idea friend, τώρα έχω την custom rom του ιταλού και δεν το έχω πιά), εμένα θυμάμαι έκανε 3-4 συνεχόμενες αναβαθμίσεις. Αλλιώς, αν δεν ξέρεις να κάνεις "προχω" λύσεις εγκατέστησε κάποιο 3rd party app από το playstore - και για αυτό υπάρχει συζήτηση σε προηγούμενες σελίδες.

Για το αλλού Ελληνικά και αλλού Αγγλικα δεν φταίει το lenovo αλλά ο τρόπος που έχεις περασμένες τις επαφές σου - κάνε εναν κόπο να τις περάσεις στο gmail σου με έναν δομημένο τρόπο (προτείνω Αγγλικά και ξεχωριστή επαφή για κάθε νούμερο, δηλαδή kostas mob, kostas home, kostas work, το email προφανώς θα το βάλεις στην εγγραφή που θα θεωρείς βασική, π.χ. στο kostas mob) και μετά θα τις έχεις έτσι σε όλα τα android σου τηλέφωνα και δεν θα δεσμεύεσαι από μνήμη συσκευής ή κάρτας ΣΙΜ.

Για το ανοίγει/κλείνει μόνο του δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς, σου σβήνει ξαφνικά; Τσέκαρε στις Ρυθμίσεις/ scheduled power on/off μήπως έχει ενεργοποιηθεί εκεί κάτι.

 

Τέλος, αν βρεις κάποια στιγμή ευκαιρία να περάσεις την custom rom του Ιταλού κάντο, εγώ που ήμουν εξαρχής ικανοποιημένος με τη μαμά ρομ είμαι υπερευχαριστημένος από τον τρόπο που λειτουργεί με την custom rom του Μαίου.

 

Αρχικα να σας ευχαριστησω για την ανταποκριση...Το θεμα του τηλεφωνικου καταλογου το ελυσα με την εφαρμογη DW dialer,το gps με το mtk tools & gps faster.το ανοιγμα κλεισιμο καποιο σκαλωμα μαλλον ηταν που δεν το εντοπιζω... οσο για την custom rom του Ιταλου θα ηθελα να την περασω αλλα δεν εχω της γνωσεις.!

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με το gravitybox. Ενώ το περνάω χωρίς κανένα πρόβλημα και κάνω τις ρυθμίσεις που θέλω, σε κάθε restart του κινήτου , χάνεται το menu με τις τόσες επιλογές που εμφανίζεται όταν σύρεις τη γραμμή κατάστασης προς τα κάτω και γενικά το πρόγραμμα δε δουλεύει. Με απεγκατάσταση και εγκατάσταση απ την αρχή φτιάχνει μέχρι όμως τo επόμενο restart. Κανείς με το ίδιο πρόβλημα και καμλια λύση?
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με το gravitybox. Ενώ το περνάω χωρίς κανένα πρόβλημα και κάνω τις ρυθμίσεις που θέλω, σε κάθε restart του κινήτου , χάνεται το menu με τις τόσες επιλογές που εμφανίζεται όταν σύρεις τη γραμμή κατάστασης προς τα κάτω και γενικά το πρόγραμμα δε δουλεύει. Με απεγκατάσταση και εγκατάσταση απ την αρχή φτιάχνει μέχρι όμως τo επόμενο restart. Κανείς με το ίδιο πρόβλημα και καμλια λύση?

 

είναι σωστό το ρουτ σου? είναι ενεργοποιημένο το gravitybox στα modules του Xposed installer?

εγώ με το gravitybox 3.2.2 δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε με μαμά ρομ ούτ με του Ιταλού.

Link to comment
Share on other sites

Όλα σωστα είναι αφού δουλεύει κανονικά μέχρι να γίνει επανεκκίνηση κινητού. Με τη μαμά Ρομ δεν είχα κι εγώ κανένα πρόβλημα. Απ οτι κατάλαβα κάτι πρεπει να παιζει με το που αποθηκεύεται το gravitybox αλλά δε μπορω να το φτιαξω!
Link to comment
Share on other sites

Όλα σωστα είναι αφού δουλεύει κανονικά μέχρι να γίνει επανεκκίνηση κινητού. Με τη μαμά Ρομ δεν είχα κι εγώ κανένα πρόβλημα. Απ οτι κατάλαβα κάτι πρεπει να παιζει με το που αποθηκεύεται το gravitybox αλλά δε μπορω να το φτιαξω!

 

το να δουλεύει κανονικά στο session αλλά μετά την επανεκκίνηση όχι ψιλοδείχνει προβληματικό ρουτ πάντως, το έχω αντιμετωπίσει αρκετές φορές και στο HTC μου και στο xperia M με κάτι μεθόδους ταλιμπαν για ρουτ...

 

Το ΑΡΚ εγκαθίσταται στο data partition και στον superuser agent κανονικά φαίνεται μόνο το Xposed installer με permissions και όχι τα modules. Ενεργοποίησε το log στο Xposed installer μήπως και πάρεις καμμιά ιδέα από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

εχει κάποιος την τελευταία ρομ του αντρέα γιατι δεν κατεβαίνει απ το χδα!?

 

Κατέβηκε τελικά αυτό που λέει miror.. αλλα δεν εχει μέσα αρχείο με όνομα recovery.img ούτε maranl.zip :mad:

Γιου μπέττερ ασκ μα μαμα, χάου του μέηκ ε μάνστερ!
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να περάσουμε Windows Phone 8.1

Και εάν όχι γιατί. :!:

 

οχι φιλε δεν μπορεις να περασεις windows.

και να μπορουσες,ποια η λογικη να βαλεις ενα λειτουργικο πολυ κατωτέρο,η σκεψη αυτη μονο σαν ανεκδοτο μοιαζει.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

το να δουλεύει κανονικά στο session αλλά μετά την επανεκκίνηση όχι ψιλοδείχνει προβληματικό ρουτ πάντως, το έχω αντιμετωπίσει αρκετές φορές και στο HTC μου και στο xperia M με κάτι μεθόδους ταλιμπαν για ρουτ...

 

Το ΑΡΚ εγκαθίσταται στο data partition και στον superuser agent κανονικά φαίνεται μόνο το Xposed installer με permissions και όχι τα modules. Ενεργοποίησε το log στο Xposed installer μήπως και πάρεις καμμιά ιδέα από εκεί.

 

Δεν έβγαλα άκρη και με το log στο xposed installer. Πάντως με τη μαμά rom δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε με το rout ούτε με το gravity box. Μάλλον πρέπει να συνηθίσω χωρίς το gravity box ή να αλλάξω rom!

Link to comment
Share on other sites

Καμια ακρη εχει βγαλει κανεις τελικα με τις ρομ που κυκλοφορουν η να βαλουμε της ''μαμας'' και ας μην ''βλεπει'' την καρτα μνημης;

Αν βρισκοταν κατι πιστευω οτι τελικα θα ηταν οτι καλυτερο μιας και ειναι η μονη που δουλευει χωρις κολληματα (φυσικα εκτος το προβλημα που αναφερα)

Link to comment
Share on other sites

Καμια ακρη εχει βγαλει κανεις τελικα με τις ρομ που κυκλοφορουν η να βαλουμε της ''μαμας'' και ας μην ''βλεπει'' την καρτα μνημης;

Αν βρισκοταν κατι πιστευω οτι τελικα θα ηταν οτι καλυτερο μιας και ειναι η μονη που δουλεύει χωρις κολληματα (φυσικα εκτος το προβλημα που αναφερα)

 

Αυτό σκέφτομαι κι'έγω,δεν το έχω πειράξει καθόλου,το έχω όπως μου είχε έρθει από το minideal και το μόνο πρόβλημα που έχει είναι η κάρτα μνήμης(κι'ότι αργεί να έρθει στα ίσια του το ηχείο όταν το βουτάω στο νερό,άλλα αυτό το παραβλέπω :lol:)

πρέπει να το λύσουμε αυτό το θέμα.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει ειπωθεί μόλις πριν μια σελίδα από μένα (και πιό πριν από αρκετούς άλλους φίλους) οτι η ρομ του Ιταλού είναι εγγύηση, τι ακριβώς σας προβληματίζει ρε παιδιά;;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2538724

 

Εγώ έχω περάσει την έκδοση Μαϊου και το τηλέφωνο πραγματικά πετάει, λυμμένα εξαρχής ΟΛΑ τα προβληματάκια, βλέπει την εξωτερική sd ως εσωτερική οπότε δεν υπάρχει και θέμα χώρου... και άπαξ και κατεβάσεις το πακετάκι από το xda θα έχεις πάντα την επιλογή να φλασάρεις εκ νέου την ΑγγλοΚινέζικη αλλά σταθερότατη μαμά ρομ Lenovo_S750_S026_130517+CWM Recovery!

 

Για το ηχείο που λες τι σου κάνει, δεν παίζει μέχρι να στεγνώσει; Το καλοκαίρι πέτυχα στην Κρήτη ένα Ρώσσο που το βούταγε στην πισίνα και προσπαθούσε μάταια να βγάλει φωτογραφία κ βίντεο αλλά με το που έμπαινε στο νερό μπλόκαρε η οθόνη - και συνεπώς όλο το τηλέφωνο. Καταλήξαμε οτι μάλλον "βραχυκυκλώνει" η capacitive επειδή το νερό είναι καλός αγωγός.. Εγώ ούτε σκόπευα ούτε πρόκειται να το βουτήξω (άλλωστε πήρα μια φτηνή αλλά καλή αδιάβροχη φωτογραφική Rollei με 40 ευρώ) αλλά και ο Ρώσσος που από ότι κατάλαβα το βούταγε συστηματικά, δεν μου είπε κάτι για το ηχείο. Δεν τσεκάρεις λίγο τα λαστιχάκια εκεί γύρω μήπως έχεις θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...