Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε νομίζω να προσφέρει και η CosmOTE BlackBerry καθώς η ελληνική αγορά δεν είναι τόσο εύκολη για τέτοιες κινήσεις. Λένε πως και 2 εταιρείες που το προσφέρουν είναι πολλές...
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

ναι καλα τα λετε,αλλα οταν εχω 5 ωρες δωρεαν καλο θα ηταν να ενημερωνομαι,επισης ξερει κανεις εαν μπορω να μεταφερω τον χρονο μου στον επομενο μηνα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση LIB, το πακέτο των 250 SMS δεν παρέμεινε στα 11,25 Ευρώ, πήγε στα 10,25 Ευρώ.

Η έκπτωση είναι 0,8 Ευρώ στα 100 SMS, 1 Ευρώ στα 250 και επίσης 1 Ευρώ στα 500.

Το μεγάλο ποσοστό έκπτωσης στην μικρή κλίμακα (100 SMS) καθιστά την αγορά των μεγαλύτερων πακέτων σχεδόν ασύμφορη. Περίμενα αντίστοιχες ποσοστιαία εκπτώσεις (τουλάχιστον ίδιες) ή και μεγαλύτερες στα μεγαλύτερα πακέτα.

 

Παρεπιπτόντως δεν έχουν αλλάξει τις τιμές σε όλο το site, το http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_pageLabel=L116_marketing_promotion_fullstory&path=/SCSDevRepository/content/el/sections/foryou/promotion/promotion_smschoice100_250_500.xml&_nfpb=true το έχουν ενημερώσει με τις καινούριες τιμές, πράγμα που ξέχασαν να κάνουν στο http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L93_WHATSUP_fullstory&breadcrumbTitle=SMS+CHOICE&Title=SMS%20CHOICE

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μία μικρή έρευνα να δω τι με συμφέρει με τα κινητά και κατέλληξα στα παρακάτω. Μου φαίνεται πάρα πολύ καλή περίπτωση και απορώ γιατί δεν προτείνεται εδώ μέσα. Μήπως δεν κατάλαβα κάτι σωστά;

 

Αυτή την στιγμή έχω ένα Cosmote 150 (προσωπικό), μία Cosmoκάρτα (επαγγελματικό για να με καλούν κυρίως) και τελευταίως ένα F2G για το NonStop που πλέον έγινε 500Stop.

Ψάχνοντας λοιπόν τα διάφορα πακέτα και μιας και μπορώ να τα περάσω σε επιχείρηση αποφάσισα το εξής.

 

Να κάνω ένα Cosmote Business συμβόλαιο με τρία νούμερα που είναι και το minimum. Ετσι θα έχω τα εξής:

 

1. Cosmote Business Plus 180 + Business Value No Limits >> 23.00 + 11.50 (προς αντικατάσταση του προσωπικού)

2. Cosmote Business Plus >> 5.85 (προς αντικατάσταση του επαγγελματικού)

3. Cosmote Business Plus >> 5.85 (προς αντικατάσταση του F2G)

 

Σύνολο: 46.20 (το ΦΠΑ πάει στην επιχείρηση)

 

Τώρα πληρώνω περίπου 38 και τα τρία μαζί.

Με διαφορά λοιπόν 8-10 ευρώ από τώρα κερδίζω 30 λεπτά παραπάνω χρόνο προς τρίτους (το προσωπικό από 150 σε 180) και πραγματικό unlimited στα άλλα δύο εταιρικά νούμερα (και όχι μόνο 500 του NonStop). Σημείωση ότι Unlimited έχω εγώ προς τα άλλα και όχι οι άλλοι εταιρικοί αριθμοί προς εμένα, αλλά αυτό λύνεται με αναπάντητες.. ;)

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο;;; :D

 

Με απλά λόγια για όλους τους απελπισμένους του NonStop που έγινε 500Stop, μπορούν να βγάλουν 3 νούμερα με το Minimum πάγιο των 3x5.85. Βάζεις και το Business Value No Limits και με περίπου 30 ευρώ έχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ NON-STOP, UNLIMITED, ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΟΜΙΛΙΑΣ!

 

Μεγάλη διαφορά από τα λίγα ευρώ του 500Stop αλλά κάποιοι μπορούν να τα συνδυάσουν και να τους συμφέρει όπως εμένα παραπάνω, ενώ κάποιους τους συμφέρει με 30 ευρώ πραγματικό NonStop. Είπαμε υπάρχουν και πολλοί ερωτευμένοι... :O

Link to comment
Share on other sites

xerei kaneis ti xreoseis tha exo me kartokinhto tis cosmote gia kliseis me roaming apo tin Agglia ? xreiazetai na kano kati apo ellada gia na xekleidoso to roaming i tha piasei to aggliko diktyo pou synergazetai i cosmote aytomata ?
Link to comment
Share on other sites

xerei kaneis ti xreoseis tha exo me kartokinhto tis cosmote gia kliseis me roaming apo tin Agglia ? xreiazetai na kano kati apo ellada gia na xekleidoso to roaming i tha piasei to aggliko diktyo pou synergazetai i cosmote aytomata ?

Αντιγράφω από το site της cosmote

(Η Αγγλία είναι στην ζώνη 1 Προσοχή το 1314 είναι χρεώσιμο )

 

Εξερχόμενες Kλήσεις Από δίκτυο Ζώνης 1

 

Προς Ελληνικούς συνδρ.Αριθμούς & 1313

 

1,15 €/λεπτό

(0,0192€/δευτ.)

 

 

Προς δίκτυα Ομάδας Α

 

 

 

1,20 €/λεπτό

(0,020€/δευτ.)

 

 

Προς δίκτυα Ομάδας Β

 

 

 

1,80 €/λεπτό

(0,030 €/δευτ.)

 

 

Προς 1314

 

 

 

 

0,70€/λεπτό

(0,0117€/δευτ.)

 

 

Προς δίκτυα Ομάδας Γ

 

 

 

2,50 €/λεπτό

(0,0417€/δευτ.)

Link to comment
Share on other sites

Ελαχιστη χρεωση τα 60 δευτερολεπτα.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Και αν έχεις πειράξει τις φραγές στο παρελθόν θα πρέπει να πάρεις 1313 από Ελλάδα ή 0030 697 100 1313 από σταθερό ή κινητό εξωτερικού για να στο ρυθμήσουν από εκεί(=τμήμα εξυπηρέτησης πελατών)...;)
Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός λόγος για να μην το δώσει η κοσμοτέ είναι το κόλλημα που έχει φάει με το "φοβερό" -κατά τη γνώμη της μόνο, όλος ο υπόλοιπος κόσμος διαφωνεί- i-mode.

Βέβαια θα την πατήσει διότι πολύς κόσμος θα στραφεί στο blackberry...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Καλα, Nosferatu μην το λες... Τα blackberry ειναι και αυτα ενα ακομα καμμενο χαρτι... οπως και το i-mode.

 

Αν θελουν να κανουν κατι ΣΟΒΑΡΟ οι εταιριες ας ριξουν τα τιμολογια του GPRS ιντερνετ... ολα τα αλλα ειναι για να μας τα αρπαζουν.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι για να έχεις ενδοεπικοινωνία με τις άλλες 2 γραμμές πρέπει να μπούν και αυτές στο Business Value έστω στο 45. Το υπολόγισες αυτό??

Αν βάλεις το 45 θα σου βγαίνει χωρίς πάγιο και χωρίς φόρο κινητής τηλεφωνίας 51,50. Ο ΦΠΑ είναι 9,78 και ο φόρος κινητής τηλεφωνίας τολάχιστον 4,5 ευρώ το οποίο σημαίνει σύνολο 65,78!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν γίνεται να έχει η μία από τις τρείς συνδέσεις το unlimited και οι άλλες δύο κανένα ενδοεταιρικό πρόγραμμα (άρα πάγιο 5,85 ευρώ), και να ΜΠΟΡΕΙΣ να έχεις απεριόριστες ενδοεταιρικές κλήσεις (από εκείνο με το αντίστοιχο πρόγραμμα βέβαια)???
The best is yet to come.... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να γράψεις πάλι δεν λέει. Θα απαντάς με greeklish ή στα αγγλικά;

Δε διαφωνώ ότι το blackberry είναι κλειστή τεχνολογία... Αν έπεφταν οι τιμές GPRS internet θα μπορούσαμε να βλέπουμε όποιο mail θέλουμε με πλήρη ελευθερία... Αλλά φαίνεται γενικά να προτιμούν κλειστές τεχνολογίες τα δίκτυα (βλ. και i-mode)... Δεν πειράζει, θα μάθουν κάποια στιγμή...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

@fanish1

Οχι δεν χρειάζεται να μπει σε πρόγραμμα με δωρεάν χρόνο. Μπορείς να μπεις στο απλό Business Plus και να χρεώνεσαι για κάθε κλήση που κάνεις.

 

@verbo

ΝΑΙ, μπορείς. Αυτό ακριβώς θα κάνω και εγώ.

Απλά όσοι δεν έχουν unlimited θα πέρνουν αυτό που έχει με αναπάντητη και θα τους παίρνει πίσω αυτός.

Link to comment
Share on other sites

An kai den polikatalava ti enoeis tha itan paralogo na ginotan i xrewsh me rithmo xrewshs ana kB. Exei tixei na mpw me TIM kartokiniti 2misi ores online kai na xrisimopoiw msn messenger...me to rithmo sizitisis pou eixa kanei logika tha eprepe ta 6 euro pou eixa upolipo (1mb peripou) na eixan kanei ftera poli grigora.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια σελίδα που να εξηγεί τι είναι αυτό το παλιό βατόμουρο? δεν έχω καταλάβει ακριβώς... email δεν μπορείς να δεις με οποιοδήποτε κινητό προσφέρει αυτή τη δυνατότητα? τι διαφορετικό δηλαδή προσφέρει αυτή η τεχνολογία? :confused:
http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάω είναι αν χρεώνεται ελάχιστο μέγεθος πακέτου, όπως είναι η ελάχιστη χρέωση τηλεφωνήματος (π.χ. αν μιλήσω 10", χρεώνομαι το ελάχιστο που είναι 30").
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας....εάν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου, όχι δεν υπάρχει ελάχιστη χρέωση όσο αφορά τα kb που κατεβάζεις....
...Life Is Beautiful...
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ 2001 ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΤΑΝ ΕΛΗΞΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑ ΣΕ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΞΩΦΛΗΣΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ 120 ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΧΘΗΚΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΑΩ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΧΡΩΣΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ 2001!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΑΣΑ ΤΙΣ ΕΞΟΦΛΗΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ
george_pol
Link to comment
Share on other sites

Pithanon na ine apo lathos diko tous kai oxi epidi theloun se klepsoun,bebea to apotelesma metrai :(

Dokimase na pas se kapio allo katastima mpas kai eki to exoun perasmeno oti to exis plirosi...diskolo os apithano giati mpori na exoun mia sobari kini basi dedomenon an ine omos san ton ote ton tritokosmiko den 8a exis problima mallon.

To leo auto giati ka8e fora pou perno thlefono sto 134 gia na energopiiso apokripsi h gia na tin bgalo mou lene oti exo bali tin ipiresia na min fenete sto katalogo opote den xriazete na balo apokripsi .......ktl......tin opia tin ixa kai tin exo bgali edo ke polla xronia kai kathe fora e3igo kai to apenergopii apo to pc i x kopela alla sta alla pc den fenete auti h tropopiisi kai otan xanaparo sto 134 an den to sikosi h idia exoume pali ta idia. :rolleyes: To kalo ine oti den me xreoni ta 2 euro sto logariasmo.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,αν εσυ εξοφλησες τον λογαριασμο σου και σου ζητανε τις αποδειξεις..νομιζω μετα απο καποια χρονια δεν εισαι υποχρεωμενος απο νομικη καλυψη να κρατησεις τα αποδεικτικα..

και το αλλο ενδεχομενο ειναι...οταν εχουμε καποια συνδεση στον τελευταιο λογαριασμο που μας ερχεται αφου κανουμε διακοπη...ξεχναμε-αμελουμε να τον πληρωσουμε...με αποτελεσμα οταν κανουμε καινουρια συνδεση..να μας ζητανε να εξοφλησουμε καποιο υπολοιπο..

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...