Jump to content

Για τους λάτρεις των παλιών αντικειμένων


stathi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ποιο μεγαλη μου τρελα ειναι τα παλια αντικειμενα που αντιθετως με τα καινουρια κουβαλανε ιστορια.Καθε τοσο τα κοιταω τα επισκευαζω και μερικες φορες τα χρησιμοποιω.παραθετω 3 απο τα αγαπημενα μου αντικειμενα και περιμενω και απο εσας τους λατρεις των παλιων αντικειμενων.1) ενας ανεμιστηρας siemens του 1932 .110volt μασιφ μαντεμι με μεγαλη πεταλουδα ρυθμισης κλησης.2) Γκαζιερα στρατιωτικη α παγκοσμιου πολεμου βαλιτσακι με τρομπα και ανταλακτικα.3) Προτζεκτορας αγνωστης ημερομηνιας με λαμπα και ταινια κλακ κλακ μπομπινα χωρις ηχο φυσικα,το κακο ειναι οτι εχω μια και μοναδικη ταινια η οποια ειναι ακαταληλη και δεν μπορω να τον διξω σε κανεναν σε λειτουργια:O :) :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω τι ετοιμάζομαι να κάνω αυτές τις μέρες θα βάλεις τις φωνές!!! :O Έχω μια ραπτομηχανή singer που πρέπει να είναι εκατό ετών, δύο ραδιόφωνα, το ένα 60ς και το άλλο 70ς, ένα ρολόι, δύο φακούς, μία φωτογραφική μηχανή και κάτι άλλα μικροαντικείμενα αλλά... επειδή χρειάζομαι χώρο σκέφτομαι να τα... ανακυκλώσω :O σε ποια πόλη είσαι;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Διστυχως αθηνα.αλλα μην τα .....ανακυκλωσεις καποιος θα διαβασει το post και κλαψ κλαψ :cry: :cry: :cry: θα τα παρει ολα.
Link to comment
Share on other sites

petro th raptomhxanh mh kanbeis kamia xazomara kai thn petakseis!!

exei h mama mou duo,apo th giagia ths akoma,kai otan hr8e kapote enas gnostos mas pou asxoleite me ayta mas eipe pos aksizoun pleon polla xrhmata...einai sullektika komatia..

an endiaferesai na tis poulhseis mporo na sou po pou...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Petros

το ρολογι τι ειναι ? χειρος ? για πες μου διοτι με ενδιαφερει :)

Όχι, επιτραπέζιο είναι!

 

@FREAK: Ρε, μου πιάνει πολύ χώρο και θέλω να βάλω και δεύτερο υπολογιστή στο ίδιο δωμάτιο... Πού μπορώ να την πουλήσω;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο,

 

Έχω άδεια κυκλοφορίας για μουλάρι, που εκδόθηκε το 1949.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Το αγαπημένο μου αντικείμενο, το οποίο σημειωτέον το απόκτησα για ένα πολύ μικρό ποσό καμιά 10αριά χρόνια πριν, είναι ένα πικαπ ΤΕΡΡΑΖ γαλλικό, βαλίτσα δεκαετίας 60' με λυχνίες 4 ταχυτήτων (16, 33, 45 και 78 στροφές). Παίζει ακόμα και το συνοδεύει μια αρκετά μεγάλη συλλογή από 45άρια δισκάκια.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Seiko 5, απο οσο ξερω θεωριτε συλεκτικο και εχει πολυ μεγαλη αξια, ειναι ρολοΐ 27 η 28 χρονων. Επισης εχω ενα Pick-up παλιο, επαγκελματικο που απο οσο ξερω ειναι απο τα καλυτερα της εποχης του και εναν στιλο 12-13 ετων. Εχει και ο πατερας μου κατι παλιες ραπτομηχανες, ενα κομπολοΐ τουλαχιστων 50 χρονων, μερικα παλια επιπλα και μια τηλεωραση που δεν ειναι ακομα αντικα αλλα ειναι 15ετιας.Και ψαχνει για μια Alfa Romeo Guilia GT Bertone αλλα δυστιχος δεν εχει βρει ακομα τπτ απο Ελλαδα
Link to comment
Share on other sites

loipon epiths papanastasiou exei ena magazi pou exei tetoies raptomhxanes...

tora akribos noumero de 8umamai,alla einai anamesa sthn osia ksenh (api ths papanastasiou) kai to 151 to gyradiko...

rothse ekei..

epishs uparxoun antikeri pou agorazoun tetoia palia komatia.kai an de breis na thn poulhseis pou8ena,panth se enexurodanhsthrio....

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά αντικείμενα (σύν ένα ρολόι χειρός Μεγάλε που σε ενδιαφέρει, ωμέγα, χρυσό, φυσικά κουρδιστό αγορασμένο πριν 30 ή 40 χρόνια).

Ραπτομηχανή αυθεντική της singer, ξυλόσομπα πορσελανη με μαντέμι, πίνακες λάδια και ακουαρέλες, βιβλιοθήκη που ήταν η πρώτη αρχειοθήκη της Εθνικής Τράπεζας και και και...

Η μητέρα μου ήταν συλλέκτρια και λάτρης του παλαιού.

Οποτε καταλαβαίνετε.;)

Link to comment
Share on other sites

Το αγαπημένο μου αντικείμενο, το οποίο σημειωτέον το απόκτησα για ένα πολύ μικρό ποσό καμιά 10αριά χρόνια πριν, είναι ένα πικαπ ΤΕΡΡΑΖ γαλλικό, βαλίτσα δεκαετίας 60' με λυχνίες 4 ταχυτήτων (16, 33, 45 και 78 στροφές). Παίζει ακόμα και το συνοδεύει μια αρκετά μεγάλη συλλογή από 45άρια δισκάκια.

Τώρα που το είπες, θυμήθηκα ότι έχω και γω ένα τέτοιο πικάπ (που δυστυχώς δε δουλεύει) και ξέχασα να το αναφέρω πριν γιατί έχω πάνω του μια μικρή τηλεόραση και δεν πολυφαίνεται :p

 

@FREAK: Thank you :)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

το σπίτι μου κοντεύει να γίνει παλαιοπωλείο απο τη μανία της μάνας μου για παλιά αντικείμενα.

λάμπες του 1903 κρεμαστές,επιτραπέζιες, μπαούλα απο καρυδιά του 1910,

ρολόι τοίχου απο 1935,τραπεζαρία του 1950,πιατέλες απο 1870,χαλιά παμπάλαια,ραπτομηχανή απο το 1912,νομίσματα,και άλλα παρα πολλά.

τα πιο πολλά τα έχει απο την γιαγιά μου στο χωριό που τα κράτησε.

αλλά εγώ είμαι λάτρης της νέας τεχνολογίας,οπότε δε με συγκινούν και πολύ αυτά.

Link to comment
Share on other sites

garfield δωσε στοιχεια για το ωμεγα αν το δινεις κλπ :happy:

pankard το ρολογι τοιχου η μητερα σου το αποχωριζετε ? αν ναι ειδοποιησε :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω νομίσματα τηλεκάρτες, και , γενικα σπιτι μας, επιπλα, βάζα, πινακες ζωγραφικής καμία 10αρα μεγάλους,ασημικά,τηλεφωνα 2 παλιά μαύρα, 3 καθρέφτες, αλλά δεν τα πουλάμε μας αρέσουν και εμάς, απο πιατα και ποτήρια παμπάλαια δε το συζητώ, ααα και 2 αυτοκίνητα 35 ετών το καθένα
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

ααα και 2 αυτοκίνητα 35 ετών το καθένα

 

Τι μάρκα;

Link to comment
Share on other sites

μια φωτογραφική μηχανή παλιά , από αυτές που παίρνουν τζαμάκια

 

παλιά νομίσματα ελληνικά και ξένα , γραμματόσημα παλιά , καθώς και δισκάκια 45αρια

 

 

αλλά αυτό που θα ήθελα να είχα είναι μια λατέρνα :O ( και όχι δεν είμαι λατέρνα :lol: :D )

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω εναν schneider euro pc '89... σε πολλα site θεωρειται σπανιος. Πιανεται?

 

Άνετα!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Πετρος τι εγινες τελικα φιλε ??? δεν κατεβηκες Αθηνα μαλλον ε ? Για πες μου.Η ξεχασες να φερης το ρολοι :)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Και εμείς έχουμε σπίτι μας μια παλιά ραπτομηχανή Singer (της προγιαγιάς μου) και την κρατάμε ενθύμιο. Από τον πατέρα μου έχω ένα ολόκληρο ηχοσύστημα του 80, με πικάπ στην κορυφή κ κάμποσα βινύλια ..

Αυτό που δεν θα ήθελα ποτέ να "φύγει" από την οικογένειά μας όμως, είναι ένα VW Scirocco 2θέσιο, μοντέλο του 78 .. Το οποίο μέχρι πρώτινος το λειτουργούσαμε, απλά κόστιζαν πολλά τα ανταλλακτικά του, κ κανα χρόνο τώρα απλά "κάθεται" ..

Η γιαγιά μου σίγουρα σπίτι της, έχει κειμήλια κτλ από τους γονείς της .. Μάλιστα ο προπάππους μου είχε κάποτε - το μάθαμε από άλλους να φανταστείτε - μια μεγάλη συλλογή με 45άρια και πικάπ να τα παίζει .. αλλά κανείς δεν γνωρίζει αν βρίσκονται στα χέρια μας, αν έχουν κλαπεί (γιατί είχε ένα μαγαζί ο προπάππους όσο ζούσε) ή αν απλά πετάχτηκαν .. ναι .. είναι τραγικό .. να'χεις τέτοια πράγματα και να χάνονται .. αλλά οι άνθρωποι τότε δεν πολυ-δίνανε σημασία .. και δεν γνωρίζανε κιόλας .. :wacko:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...