Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

σαν καρτα, VISA DEBIT σκέτο, -ΔΕΝ υπαρχει πουθενα στον κοσμο

Το σύστημα λέγεται VISA. Η κάρτα είναι debit. Όλο μαζί είναι VISA debit. Θα μπορούσε να είναι VISA credit, εάν μιλούσαμε για πιστωτική κάρτα.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

σαν καρτα, VISA DEBIT σκέτο, -ΔΕΝ υπαρχει πουθενα στον κοσμο

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος

http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=7&docid=7A8FF6BA62559480C2256D480033DD11&cabinet=Customers_Services&topic=Customers_PrivateCustomers&lang=gr#sec2_1

Ένα ενδεικτικό παράδειγμα από ελληνική τράπεζα

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις τι παιζει με το σπουδαστικο δανειο της Εθνικης; Χρειαζετε εκκαθαριστικο και αν ναι ποσο; Χρειαζετε και εγγυτης; Αξιζει; Θα μου ζητησουν αποδεικτικα με τα εξοδα;
http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, καμία σχέση. Πού το είδες γραμμένο;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο σίγουρος

http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=7&docid=7A8FF6BA62559480C2256D480033DD11&cabinet=Customers_Services&topic=Customers_PrivateCustomers&lang=gr#sec2_1

Ένα ενδεικτικό παράδειγμα από ελληνική τράπεζα

Αυτή έχω εγώ και δεν έχω καταλάβει ακόμα αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μη ηλεκτρονικά (χωρίς να διαβαστεί δηλαδή από μηχάνημα π.χ. σε online αγορές). Το Betfair π.χ. δεν μου την έκανε δεκτή.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις τι παιζει με το σπουδαστικο δανειο της Εθνικης; Χρειαζετε εκκαθαριστικο και αν ναι ποσο; Χρειαζετε και εγγυτης; Αξιζει; Θα μου ζητησουν αποδεικτικα με τα εξοδα;

Μετά τις αναπροσαρμογές των επιτοκίων το φτηνώτερο δάνειο είναι του Ταχυδρομικού ταμιευτηρίου με 6,15% και ακολουθεί η Γενική με 6,5 %

Tο σπουδαστικό της Εθνικής έχει επιτόκιο 9,90 % σταθερό ή 10,125 κυμαινόμενο και μείωση κατά 0,50 % κάθε χρόνο νομίζω μέχρι το 8,50 % ( έξοδα δανείου 1,5 ευρώ τον μήνα με ελάχιστο 50 ευρώ)

όλες οι τράπεζες θέλουν εγγυητή εκτός αν έχεις δικό σου εισόδημα ικανό να καλύψει τις δόσεις του δανείου .

Αποδεικτικά εξόδων δεν ζητάει πια καμμιά τράπεζα μια που έχουν αρθεί οι περιορισμοί της τράπεζας της Ελλάδος. μερικές τράπεζες απλά δίνουν καλύτερο επιτόκιο αν υπάρχουν δικαιολογιτικά .

Ρώτα στο Τ.Τ γιατί έχουν και τα μικρώτερα έξοδα, την τεελυταία φορά μου είχαν πει 70 ευρώ ενώ η Γενική θέλει 140. όμως στην Γενική υπάρχει περίοδος χάριτος μέχρι την ολοκλήρωση των σπουδών.Μέχρι τώτε πληρώνεις μόνο τόκους.

Link to comment
Share on other sites

λάθος, διοτι VISA DEBIT σημαινει βιζα χρεωστικη καρτα

και η ονομασια της VISA ELECTRON, ειναι βιζα ελεκτρον ντέμπιτ (χρεωστική δηλαδη)

 

σαν καρτα, VISA DEBIT σκέτο, -ΔΕΝ υπαρχει πουθενα στον κοσμο

 

Είχα την εντύπωση οτι debit είναι αναλήψεως (δλδ οτι πρέπει να βάλεις λεφτά στον λογαριασμό με τον οποίο την έχεις συνδέσει για να τη χρησιμοποιήσεις). Αν ισχύει αυτό, τότε η πειραιώς έχει visa αναλήψεως.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα απ'οτι καταλαβα το Debit ειναι απλα ονομασια των τραπεζων για να δηλωσει το 'χρεωστικη'.

Αν κοιταξατε της Εμπορικης λεει VISA σκετο επανω η καρτα και απλα η ιδια η τραπεζα την ονομασε VISA Debit.

To ιδιο και η Euroline Debit που πανω λεει VISA Electron.

 

Τωρα για το αν η χρεωστικη που εχει ο καθενας μπορει να χρησιμοποιηθει και για αγορες μεσω internet, αυτο το ρυθμιζει η καθε τραπεζα. Η Πειραιως ας πουμε το επιτρεπει.

 

@nikos16

Aυτο που εννοεις ειναι χρεωστικη, οχι αναληψεως. Αν υπαρχουν σκετες, μονο για αναληψη, οι οποιες ειναι μονο για να παιρνεις € απο το ΑΤΜ, δεν το γνωριζω :O

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η VISA DEBIT είναι χρεωστική κάρτα που άρχισε να πρωτοεκδίδεται στο UK με το όνομα DELTA/VISA DELTA. Γίνεται δεκτή όπου υπάρχει το σήμα VISA. Tο αν γίνεται δεκτή σε συναλαγές στο internet είναι θέμα της τράπεζας που την εκδίδει.

http://en.wikipedia.org/wiki/Visa_Delta

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γίνεται δεκτή σε καταστήματα που έχουν το σήμα VISA. Και χωρίς την χρήση μηχανήματος για την εισαγωγή του pin, όπως η προηγούμενη χρεωστική VISA electron που είχα;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γίνεται δεκτή σε καταστήματα που έχουν το σήμα VISA. Και χωρίς την χρήση μηχανήματος για την εισαγωγή του pin, όπως η προηγούμενη χρεωστική VISA electron που είχα;

 

Εαν την είχε εκδόσει βρετανική τράπεζα θα σου έλεγα ανεπιφύλακτα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με τους δύο τρόπους.

 

Δυστυχώς για την VISA DEBIT της εμπορικής δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει. Εαν δεν κάνω λάθος είναι η μόνη - προς το παρόν- ελληνική τράπεζα που εκδίδει αυτήν την κάρτα.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

loipon gia metafora lefton apo trapeza tritou px alpha bank se alli trapeza thelis ton 16 psifio kodiko tis credit card .ine epigon

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Tης Emporiki η Visa DEBIT κάνει τελικά για αγορές online?
Δεν έχω καταφέρει να βγάλω νόημα... Μάλλον όχι, τουλάχιστον ακόμα. :(

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια εχω παρατηρησει οτι η alpha bank με χρεωνει λιγο παραπανω κατα τη μετατροπη απο Αγγλικες λιρες σε Ευρω οταν κανω αγορες μεσω paypal. Το εψαξα λιγο το θεμα, και απο την τραπεζα μου ειπαν οτι κοιτουν τις ισοτιμιες της visa και χρεωνουν ενα εξτρα 2%, και παλι ομως δεν ισχυει αυτο.

 

Για παραδειγμα, σημερα εκανα μια πληρωμη 101.84 λιρες και χρεωθηκα 155.35 Ευρω. Συμφωνα με τη visa η ισοτιμια σημερα ειναι http://www.corporate.visa.com/pd/consumer_services/consumer_ex_rates.jsp 1.48, αρα θα επρεπε να με χρεωσουν 150.72 Ευρω + 2%= 153.73 Ευρω.

 

Εχω κανει αρκετες συναλλαγες τον τελευταιο καιρο, και παντα υπαρχει μια διαφορα 2-3 Ευρω. Ξερει κανεις τι γινεται ή να παρω να τους τα χωσω?

 

Σημ. Αυτες οι διαφορες εχει κανενα μηνα που εμφανιστηκαν, παλαιοτερα δεν υπηρχαν.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το ανέφερε ο minovg, μήπως ξέρετε ποια τράπεζα έχει το καλύτερο exchange rate για μετατροπή Ευρώ --> Λίρες Αγγλίας?

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το ανέφερε ο minovg, μήπως ξέρετε ποια τράπεζα έχει το καλύτερο exchange rate για μετατροπή Ευρώ --> Λίρες Αγγλίας?

Όταν κάνουμε πληρωμές μέσω Paypal, και πληρώνουμε σε μετατροπή συναλλάγματος, εξαρτάται δηλαδή από το σε ποια τράπεζα ανήκει η κάρτα μας; :confused:

 

BTW, Δεν ανέφερα εγώ τίποτα. Με μπέρδεψες με τον Nrg. :p

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το ανέφερε ο minovg, μήπως ξέρετε ποια τράπεζα έχει το καλύτερο exchange rate για μετατροπή Ευρώ --> Λίρες Αγγλίας?

 

 

gia metafora apo logariasmo se logariasmo...allazoune ta rates kathimerina.. to commision tis trapezas einai stathero omos. ego exo tin ethniki tosa xronia kai i stelno kapoio poson apo ellada ston aggliko mou logariasmo (px mou xreosane 25 euro i ethniki gia eksoda apostolis kai 7 lires xreothika edo gia commision gia tin allagi euro se lires [protimisa i allagi na ginei ftanontas ta xrimata edo, para na ginei ellada kai na erthoun edo sa lires giati esteila dollaria, pou stin ellada tha eprepe prota na ginoun euro kai meta lires..eno edo eginan apeutheias apo dollaria lires, ara xreothika mia metatropi ligoteri]).

o pio ftinos tropos pantos einai otan sikono lefta se ATM me tin cash card tis ethnikis, apo logariasmo pou exo ellada. ekei i sinoliki xreosi einai 3.5 euro. vevaia ta atm exoun ena orio kapou 500 lires pou mporeis na sikoseis se mia mera..alla mia xara einai.

opote tha sou proteina na koitakseis na kaneis ti douleia sou me cash cards, na sou vazoun lefta se elliniko logariasmo kai na ta sikoneis apo agglia se ATM.

telos..an theleis na ertheis edo kouvalontas metrita..iparxoun kai ta gnosta allaktiria.. pou se merika an peis oti einai foititiko sinallagma de se xreonoun commision. ipirxan dio tetoia ston peiraia sto limani..alla distixos to ena ekleise..kai me to allo den ksanaxreiastike na sinergasto gia na ksero na sou po an to kanei akoma. einai apenanti apo ton ilektriko..kamia 30aria metra meta ta everest, exei kati afetiries leoforion ekei.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε πληρωμές μέσω Paypal, και πληρώνουμε σε μετατροπή συναλλάγματος, εξαρτάται δηλαδή από το σε ποια τράπεζα ανήκει η κάρτα μας; :confused:

 

BTW, Δεν ανέφερα εγώ τίποτα. Με μπέρδεψες με τον Nrg. :p

 

Έχετε ίδιο avatar και σας μπέρδεψα...:p

Sorry...:O

 

 

Δεν εννοούσα απαραίτητα για Paypal. Γενικότερα για μετατροπή συναλλάγματος σε περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρει ο Ergaleios (BTW, Ergaleios thanx! :))

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ίδιο avatar και σας μπέρδεψα...:p

Sorry...:O

 

 

Δεν εννοούσα απαραίτητα για Paypal. Γενικότερα για μετατροπή συναλλάγματος σε περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρει ο Ergaleios (BTW, Ergaleios thanx! :))

 

tipota mate (tha sinithiseis na to akous auto) afou eida oti erxesai edo eipa na sta po kapos analitika.. elpizo na voithisa :)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

To exchange rate συνηθως ειναι ιδιο σε ολες τις τραπεζες. Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το ποσο προμηθεια κραταει η τραπεζα σου οταν θα βγαζεις χρηματα απο την Αγγλια. Προσωπικα χρησιμοποιω την Εθνικη και ειναι απο τις φθηνες, επισης καλη λυση ειναι και η εμπορικη ενω η Alpha ειναι αρκετα ακριβη.

 

H Εθνικη χρεωνει 1.5 Ευρω +0.5% επι του ποσου. Αρα για μια αναληψη 700 Ευρω θα πληρωσεις 5 Ευρω, οχι και πολλα αν αναλογιστεις την ευκολια σε σχεση με το εμβασμα. Αν κανεις μεγαλες αναληψεις, σιγουρα συμφερει και περισσοτερο απο το εμβασμα καθως μπορεις να βγαλεις το μηνιατικο σου με μια αντε δυο αναληψεις.

 

Προσωπικα θα σου συνιστουσα την Εθνικη λογω της μεγαλης ασφαλειας (ψυχολογικης/πρακτικης) που σου προσφερει καθως τα ΑΤΜ της δεχονται online καταθεσεις, οποτε αν μεινεις απο χρηματα μπορουν να σου καταθεσουν ακομα και οταν ειναι η τραπεζα κλειστη μεσω του ΑΤΜ και εσυ παιρνεις τα χρηματα αμεσα απο την Αγγλια.

Link to comment
Share on other sites

To exchange rate συνηθως ειναι ιδιο σε ολες τις τραπεζες. Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το ποσο προμηθεια κραταει η τραπεζα σου οταν θα βγαζεις χρηματα απο την Αγγλια. Προσωπικα χρησιμοποιω την Εθνικη και ειναι απο τις φθηνες, επισης καλη λυση ειναι και η εμπορικη ενω η Alpha ειναι αρκετα ακριβη.

 

H Εθνικη χρεωνει 1.5 Ευρω +0.5% επι του ποσου. Αρα για μια αναληψη 700 Ευρω θα πληρωσεις 5 Ευρω, οχι και πολλα αν αναλογιστεις την ευκολια σε σχεση με το εμβασμα. Αν κανεις μεγαλες αναληψεις, σιγουρα συμφερει και περισσοτερο απο το εμβασμα καθως μπορεις να βγαλεις το μηνιατικο σου με μια αντε δυο αναληψεις.

 

Προσωπικα θα σου συνιστουσα την Εθνικη λογω της μεγαλης ασφαλειας (ψυχολογικης/πρακτικης) που σου προσφερει καθως τα ΑΤΜ της δεχονται online καταθεσεις, οποτε αν μεινεις απο χρηματα μπορουν να σου καταθεσουν ακομα και οταν ειναι η τραπεζα κλειστη μεσω του ΑΤΜ και εσυ παιρνεις τα χρηματα αμεσα απο την Αγγλια.

 

sta pio polla tha simfoniso.. omos diafono sto paradeigma tis analipsis.. pote de me exei afisei ATM na paro pano apo 500 liria.. gi auto kai ta 3.5 euro pou eipa.

episis.. an ksero kala, an katatheseis xrimata se ATM, auta pistonontai sto logariasmo otan anoiksei i trapeza kai metrithoun..nomizo de sta pistonei noritera. opote o logariasmos den exei xrimata na travikseis mexri na ginei i pistosi. an kano lathos diorthose me.

telos..poli kala xreonei kai i eurobank se analipseis sto eksoteriko me tin cash card tis (euroline debit), times idies me tin ethniki (tin anafero oste se periptosi pou exeis ekei logariasmo, mporei na sou einai pio eukolo apo to na anoigeis neo, na einai pio makria to ipokatastima tis ethnikis ktl).. apla autin tin evgala poli prosfata kai de ti xreisimopoiisa, paremeina stin palia kali ethniki pou xrisimopoiousa kai xrisimopoio gia na sikono xrimata edo agglia, sin oti voleuei tous dikous mou to ipokatastima gia na katathetoun xrimata.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

sta pio polla tha simfoniso.. omos diafono sto paradeigma tis analipsis.. pote de me exei afisei ATM na paro pano apo 500 liria.. gi auto kai ta 3.5 euro pou eipa.

episis.. an ksero kala, an katatheseis xrimata se ATM, auta pistonontai sto logariasmo otan anoiksei i trapeza kai metrithoun..nomizo de sta pistonei noritera. opote o logariasmos den exei xrimata na travikseis mexri na ginei i pistosi. an kano lathos diorthose me.

telos..poli kala xreonei kai i eurobank se analipseis sto eksoteriko me tin cash card tis (euroline debit), times idies me tin ethniki (tin anafero oste se periptosi pou exeis ekei logariasmo, mporei na sou einai pio eukolo apo to na anoigeis neo, na einai pio makria to ipokatastima tis ethnikis ktl).. apla autin tin evgala poli prosfata kai de ti xreisimopoiisa, paremeina stin palia kali ethniki pou xrisimopoiousa kai xrisimopoio gia na sikono xrimata edo agglia, sin oti voleuei tous dikous mou to ipokatastima gia na katathetoun xrimata.

 

Το κεντρικο καταστημα της Barclays στη πολη μου (Portsmouth) δινει μεχρι 600 λιρες, γι'αυτο και ειπα αυτο το ποσο. Αυτο που λες με τη καταμετρηση ειναι σωστο αλλα στην εθνικη εχουν βαλει καινουρια ΑΤΜ τα οποια κανουν την καταμετρηση αυτοματα και το μηχανημα και σου περναει τα χρηματα ΑΜΕΣΑ στο λογαριασμο. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...