Jump to content

Προβλημα με ασυρματη συνδεση...


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστευω να μην κανω λαθος που ανοιγω εδω το συγκεκριμενο τοπικ...

Λοιπον,εχω προβλημα και δεν μπορω να συνδεθω ασυρματα με κανενα λαπτοπ,απο το σπιτι μου...

Ενω ανοιγω κανονικα το ασυρματο,εντοπιζει την συνδεση μου,βαζω τον κωδικο και συνδεομαι,δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ...

Εμφανιζει εναι κιτρινο τριγωνο με ενα θαυμαστικο κατω δεξια,πανω απο το εικονιδιο με τις μπαρες του σηματος της ασυρματης συνδεσης,και γραφει "περιορισμενη προσβαση"...

Εν τω μεταξυ,επιδη παλιοτερα ειχα παρει τηλεφωνο στο helpdesk της οτενετ για να με βοηθησουν μου χαν πει να πειραξω κατι νουμερα απο την σελιδα του ρουτερ οποτε πρεπει να γινεται αχταρμας εκει...Πηγα να μπω παλι στη σελιδα,αλλα δεν θυμαμαι κωδικους κλπ...

Εβαλα το κλασικο admin-admin,αλλα ειναι σωστα,και δεν θυμαμαι τι εχω βαλει...Πως μπορω να τα βρω αυτα????

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το modem και ξανά άνοιξε το. Και αν πάλι δεν μπει.(λογικά θα μπει) πες μας τι σύνδεση έχεις
Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το modem και ξανά άνοιξε το. Και αν πάλι δεν μπει.(λογικά θα μπει) πες μας τι σύνδεση έχεις

Το προβλημα το εχω πολυ καιρο τωρα...Αυτο,το να κλεισω και να ανοιξω το μοντεμ,το χα κανει απειρες φορες στην αρχη...

Εχω conn-x και το ρουτερ ειναι baudtec...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω καταλάβει έτσι όπως το έγραψες, με το admin admin μπαίνεις στις ρυθμίσεις?
Link to comment
Share on other sites

Το admin-admin ηταν τα default στοιχεια που εδωσα αν θυμαμαι την πρωτη φορα που εγκατεστησα το ρουτερ για να ανοιξω την σελιδα των ρυθμισεων...το 192.168.1.1...

Τωρα δεν τα δεχεται...Προφανως τα αλλαξα καποια στιγμη,αλλα εχουν περασει χρονια και δεν θυμαμαι τι κωδικους εχω βαλει...

Link to comment
Share on other sites

Στο πίσω μέρος του μόντεμ έχει μια μικρή τρύπα πάρε ένα σινδετηρα και με την άκρη πατά καταρτισμένο για κάποια δευτερόλεπτα (τα αναφέρει ο οδηγός χρήσης του μόντεμ) θα κάνει restart, μετά από αυτό θα σου δέχεται τον κωδικό admin admin.
Link to comment
Share on other sites

Το admin-admin ηταν τα default στοιχεια που εδωσα αν θυμαμαι την πρωτη φορα που εγκατεστησα το ρουτερ για να ανοιξω την σελιδα των ρυθμισεων...το 192.168.1.1...

Τωρα δεν τα δεχεται...Προφανως τα αλλαξα καποια στιγμη,αλλα εχουν περασει χρονια και δεν θυμαμαι τι κωδικους εχω βαλει...

 

Κάντο reset και δώσε USERNAME: admin και PASSWORD: την mac adress Που γράφει το bautec από κάτω.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιας και εχω ανοιξει τοπικ ας ποσταρω εδω για να μην ανοιγω αλλο...

Εφτιαξα το θεμα με που ειχα,αλλα δεν εχω τοσο ισχυρο σημα...

Πχ Αν εχω στον πανω οροφο το modem και κατεβω στον κατω,ειτε με λαπτοπ ειτε με το κινητο,εχω απο ελαχιστο εως καθολου..

Μπορω να κανω κατι να δυναμωσω το σημα?Απο τις ρυθμισεις του ρουτερ το εχω ηδη στο max...

Μηπως πρεπει να αλλαξω μοντεμ??Εχω το κλασικο ασπρο baudtec του connex...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μιας και εχω ανοιξει τοπικ ας ποσταρω εδω για να μην ανοιγω αλλο...

Εφτιαξα το θεμα με που ειχα,αλλα δεν εχω τοσο ισχυρο σημα...

Πχ Αν εχω στον πανω οροφο το modem και κατεβω στον κατω,ειτε με λαπτοπ ειτε με το κινητο,εχω απο ελαχιστο εως καθολου..

Μπορω να κανω κατι να δυναμωσω το σημα?Απο τις ρυθμισεις του ρουτερ το εχω ηδη στο max...

Μηπως πρεπει να αλλαξω μοντεμ??Εχω το κλασικο ασπρο baudtec του connex...

 

Μόνο βάζοντας έναν αναμεταδότη σήματος κάτω θα έχεις σήμα. είναι λίγο δύσκολο από πάνω κάτω. Και ειδικά εαν δεν πέφτεις και στην ίδια κάθετο

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε ότι το τσιμέντο κόβει τα πάντα. Μην περιμένεις αξιόπιστο σήμα από τον έναν όροφο στον άλλο. Είτε πάρε ένα repeater που δεν είναι και η πιο αξιόπιστη λύση, είτε πέτα ένα καλώδιο και βάλε ένα άλλο access point.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...