Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Κουκάκι αναφερόμουν.. Σήμερα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα μου φαίνεται..

 

Εδώ μια απο τα ίδια!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

τι πραγμα ειναι αυτο καθε βραδυ, προσπαθω να κατεβασω κατι και κατεβαζει με 15 και 20 :mad:
Link to comment
Share on other sites

κι'εγω το εχω παρατηρησει αυτο το τελευταιο διαστημα.μετα τις 3 ωρα ελλαδος και μεχρι νωρις το μεσημερι εχω φουλ ταχυτητα και κατεβαζω ικανοποιητικα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω forthnet 2play. ρουτερ το siemens cl-110! κορυφαιο!

αλλα μολις με δωσαν ενα ασυρματο απο κον-εξ. θα λειτουργησει? ή παιζει να ειναι κλειδωμενο το ρουτερ του κον-εξ?

αν δεν κανω λαθος ειναι bautec η μαρκα

 

τελικα ειναι sagem η μαρκα. μοντελο 2444(?)

 

κατι τετοιο παιζεται τελικα. πηγα να βαλω το Username ΧΧΧΧΧΧ@forthnet.gr αλλα δεν το δεχεται. μου γβαζει ειδοποιηση οτι πρεπει να ειναι της μορφης ΧΧΧΧΧ@otenet.gr

 

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

δέν έχει βγει κανενα 2plaz lite?

οπως στην HOL, με πακετο ομιλιας & DSL ?

 

Εχει το Forthnet ADSL Economy αλλα δεν σου δινει δωρεαν τηλεφωνα. Τα πληρωνεις με χρονοχρεωση της Forthnet!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα με ενδιεφεραι κ μενα.. αν κ λενε για νεες συνδεσεις, πιστευω δν θα επρεπε να μας αποκλεισουν, τους ηδη κατοχους 2play!

 

Επισης στον Πειραια-Κερατσινι σερνομαστε σημερα η μου φαινεται?

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

στο 2play μπορω να ενσωματωσω τη νεα προσφορα που εχει η φορθνετ, μαζι με νοβα?

 

Οχι δεν γινεται ειναι μονο για νεες συνδεσεις.

 

αυτο θα με ενδιεφεραι κ μενα.. αν κ λενε για νεες συνδεσεις, πιστευω δν θα επρεπε να μας αποκλεισουν, τους ηδη κατοχους 2play!

 

Επισης στον Πειραια-Κερατσινι σερνομαστε σημερα η μου φαινεται?

 

Πειραια καλα παμε σε γενικες γραμμες.

 

C:\Documents and Settings\Manolis>ping www.forthnet.gr

Γίνεται Ping στο www.forthnet.gr [193.92.150.50] με 32 bytes δεδομένων:

Απάντηση από: 193.92.150.50: bytes=32 χρόνος=29ms TTL=248
Απάντηση από: 193.92.150.50: bytes=32 χρόνος=29ms TTL=248
Απάντηση από: 193.92.150.50: bytes=32 χρόνος=29ms TTL=248
Απάντηση από: 193.92.150.50: bytes=32 χρόνος=41ms TTL=248

Στατιστικά στοιχεία Ping για 193.92.150.50:
   Πακέτα: Απεσταλμένα = 4, Ληφθέντα = 4, Απολεσθέντα = 0 (απώλεια 0%),
Πλήθος διαδρομών αποστολής και επιστροφής κατά προσέγγιση σε χιλιοστά του δευτερ
ολέπτου:
   Ελάχιστο = 29ms, Μέγιστο = 41ms, Μέσος όρος = 32ms

C:\Documents and Settings\Manolis>tracert www.forthnet.gr

Παρακολούθηση της διαδρομής προς: www.forthnet.gr [193.92.150.50]
με μέγιστο πλήθος αναπηδήσεων 30:

 1    58 ms   100 ms    99 ms  dsldevice.lan 
 2    28 ms    28 ms    29 ms  bbras-llu-kln-08L0.forthnet.gr [194.219.231.70]
 3    29 ms    29 ms    40 ms  62.1.37.177
 4    29 ms    60 ms    29 ms  core-kln-01.forthnet.gr [62.1.37.73]
 5    30 ms    29 ms    29 ms  core-ath-08-Gi2-0-0.forthnet.gr [212.251.94.61]
 6    33 ms    30 ms    30 ms  core-ath-01.forthnet.gr [194.219.227.98]
 7    69 ms    31 ms    29 ms  serv-ath-02.forthnet.gr [194.219.227.206]
 8    38 ms    29 ms    29 ms  www.forthnet.gr [193.92.150.50]

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα

 

Εκανα αιτηση για forthnet double play τελη Φεβρουαριου και απο τις 18 Μαρτιου εχει ενεργοποιηθει η υπηρεσια. Παρολα αυτα, ενω μπορω να παρω τηλεφωνο κανονικα, δεχομαι κλησεις μονο απο κινητα, και οχι απο σταθερα/VOIP. Οταν με καλουν απο σταθερο λεει οτι ο αριθμος δεν υπαρχει.

 

Καμια βοηθεια; Η forthnet λεει οτι το προβλημα δεν ειναι δικο τους.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

XAXA καλό αυτό της forthnet, ακου δεν είναι δικό τους πρόβλημα.

Απο φορητότητα ήρθες ή με νέο νούμερο; Πιθανώς πάντως να έχει ήδη φτιάξει, για ενημέρωσε μας.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι βρήκα στο γραμματοκιβώτιο έναν φάκελο της Forthnet. Τον ανοίγω σκεπτόμενη πότε πλήρωσα για τελευταία φορά και αν κινδυνεύω ξαφνικά να μείνω χωρίς internet και μέσα βρήκα ένα ευχαριστήριο γράμμα που αντέχω 1 χρόνο τώρα στην Forthnet και επειδή πάμε στον 2ο χρόνο και μια δωροεπιταγή 30 ευρώ να αγοράσω ότι θέλω από ένα κατάστημα Forthnet.

 

Το έλαβε κανείς άλλος?!?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι βρήκα στο γραμματοκιβώτιο έναν φάκελο της Forthnet. Τον ανοίγω σκεπτόμενη πότε πλήρωσα για τελευταία φορά και αν κινδυνεύω ξαφνικά να μείνω χωρίς internet και μέσα βρήκα ένα ευχαριστήριο γράμμα που αντέχω 1 χρόνο τώρα στην Forthnet και επειδή πάμε στον 2ο χρόνο και μια δωροεπιταγή 30 ευρώ να αγοράσω ότι θέλω από ένα κατάστημα Forthnet.

 

Το έλαβε κανείς άλλος?!?

εεεε!!!! :wacko: εγω δηλαδη που ειμαι 3 χρονια συνδρομητης! δεν δικαιουμε δωρο??? :(

 

πρωτη φορα διαβαζω κατι τετοιο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο πολλες αποπειρες...

 

Η Forthnet tελικα μας ενεργοποιησε πληρως. Στην αρχη, οπως ειπα, δε μπορουσαν να μας παρουν τηλεφωνο απο το εξωτερικο, αλλα τελικα ΟΚ, μετα απο μερικα τηλεφωνα ολα διορθωθηκαν.

 

Αυτο που με απασχολει τωρα ειναι η ταχυτητα του ιντερνετ...

 

b100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

03/04/2010 10:38:16

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 791.08Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 6.17Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

------ Web100 Detailed Analysis ------

Cable modem/DSL/T1 link found.

Link set to Half Duplex mode

Information: throughput is limited by other network traffic.

Good network cable(s) found

Normal duplex operation found.

 

Web100 reports the Round trip time = 70.91 msec; the Packet size = 1440 Bytes; and

There were 68 packets retransmitted, 81 duplicate acks received, and 125 SACK blocks received

The connection was idle 0 seconds (0%) of the time

This connection is network limited 99.68% of the time.

Contact your local network administrator to report a network problem

 

Δεν ειναι λιγο χαμηλη η ταχυτητα; Επισης εχω κανει bold ολα αυτα που δε καταλαβαινω τι σημαινουν. Καμια ιδεα;

Edited by swiffer

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο bold σημείο, μπορώ να σου πω ότι είναι το download speed που έπιασε εκείνη τη στιγμή.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω mail που έστειλα στη Forthnet με το πρόβλημα μου, περιμένωντας απάντηση:

 

 

Στα τέλη του Νοέμβρη επισκέφθηκα το υποκατάταστημά σας στους Αμπελόκηπους (Κηφισίας), για να εγγραφώ στο πρόγραμμα

 

ADSL economy , οπού τότε υπήρχε η προσφορά για δωρεάν ενεργοποίηση + δωρεάν router + 14,75 ευρώ για τους πρώτους 6 μήνες.

 

Μετά από εκτενή συζήτηση με τον υπάλληλο για το πρόγραμμα, μου δόθηκε για υπογραφεί η αίτηση (η οποία είχε συμπληρωθεί από τον υπάλληλο),

 

μου παραδόθηκε το router και έφυγα απο το κατάστημα.

 

Την επόμενη μέρα και ξεφυλλίζοντας την αίτηση, συνειδητοποίησα ότι ήταν επιλεγμένο το πρόγραμμα ADSL Double Play αντί για το ADSL Economy.

 

Αμέσως επέτρεψα στο κατάστημα όπου επεσήμανα το πρόβλημα, ζητώντας να γίνει ακύρωση το γρηγορότερο.

 

Ο υπάλληλος (χωρίς να ζητήσει συγνώμη) μου είπε πως δε χρειάζεται να γίνει ακύρωση γιατί θα πάρει πολύ καιρό μετά για να επαναδρομολογηθεί καινούργια αίτηση,

 

οπότε και μου είπε πως θα στείλει e-mail στα κεντρικά για την αλλαγή και πως δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

 

Στα τέλη του Δεκέμβρη ενημερώθηκα μέσω sms πως η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί (ήμουν στο εξωτερικό τότε) και μετα απο 2 βδομάδες και όταν γύρισα βρήκα λογαριασμό

 

με 2 μήνες πάγιο 80 ευρώ για το πρόγραμμα Double play. (Παρεπιμπτόντως μέχρι τις 20 Ιανουαρίου δε χρησιμοποίησα ούτε το ίντερνετ ούτε καν το τηλέφωνο για εισερχόμενες κλήσεις).

 

Αμέσως κάλεσα το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και είπα το θέμα που υπάρχει και ο υπάλληλος μου είπε πως να μην ανησυχώ γιατί έχει βγει διορθωμένος λογαριασμός και να μη δώσω σημασία στον

 

πρώτο λογαριασμό που εκδόθηκε. Όπως και έγινε και για αυτό και πλήρωσα το ποσό του 2ου λογαριασμού 31,86 ευρώ.

 

Πριν λίγες μέρες όταν έλαβα τον τρίτο λογαριασμό, τότε κατάλαβα τι έχει συμβεί.

 

1) Χρεώθηκα 30 ευρώ για πάγιο στο πρόγραμμα Double Play για όσες μέρες ήταν ενεργοποιημένο (τονίζω δεν έκανα χρήση)

 

2) Χρεώθηκα 40 ευρώ για τέλος ενεργοποίησης (υποθέτω για την αλλαγή της γραμμής απο Double Play σε ADSL economy)

 

3) Χρέωση 25 ευρώ το μήνα πάγιο, αντί για 14,75 για τους πρώτους 6 μήνες όπως ήταν στην προσφορά.

 

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορεί να γίνει κάτι.

 

 

Μετα τιμής

Link to comment
Share on other sites

"Αν μπορεί να γίνει κάτι"; Αυτό θα έπρεπε να το λες για το κατάστημα στους Αμπελόκηπους και τον υπάλληλο. Δηλαδή να το κλείσουν. Και όχι αν μπορεί να γίνει κάτι για το λογαριασμό σου που πρέπει να απαιτείς να διορθωθεί. Ας ελπίσουμε να είναι σοβαροί.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω πως μίλησα άλλες 2 φορές με την εξυπηρέτηση πελατών μετά απο τις αρχές Ιανουαρίου και την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια να καταλάβω τι συμβαίνει.

Τη 2η φορά η κοπέλα που απάντησε ήταν ιδιαίτερα αναιδής, ενώ απλά και πολύ ήρεμα προσπαθούσα να καταλάβω τι συμβαίνει.

Την 3η φορά η κοπέλα που μίλησα ήταν πολύ ευγενική και αφού καταλαβε το πρόβλημα μου είπε πως δε μπορεί να κάνει κάτι και με παρέπεμψε στο τμήμα καταγγελιών, εξού και το mail που έστειλα.

Είναι η πρώτη φορά που έκανα οποιοδήποτε είδους παράπονο σε εταιρεία.

Συνήθως είμαι αυτός που πληρώνει χωρίς να πει κουβέντα γιατί δεν έχω όρεξη για διαπληκτισμούς κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και γω πριν 2-2μιση μηνες στο ιδιο καταστημα..εκανα αιτηση για το φοιτητικο ιντερνετ(για την Πατρα,καινουριο νουμερο),πηρα το router και εφυγα...μου ηρθε τελικα την επομενη μερα sms με το καινουριο νουμερο..Με παιρνουν μετα απο 1 μηνα και κατι για να κανονισουμε ραντεβου για να ερθει ο τεχνικος,Ηρθε για να μην τα πολυλογω και μου λεει οτι υπαρχει λεει προβλημα στο κουτι της πολυκατοικιας,φευγοντας μου λεει οτι θα κανει μια αιτηση στον ΟΤΕ και θα ερθει μετα απο 10 μερες για να την ενεργοποιησει...εχουν περασει πανω απο 2 μηνες κ δεν εχουν παρει ουτε ενα τηλεφωνο-ουτε καμια επικοινωνια..Πηγα για να δω το πρωι στο καταστημα στη Πατρα τι γινεται και μου ειπε η κοπελια οτι ειχε ακυρωθει η αιτηση και πρεπει να γινει καινουρια και οτι ειχε ερθει η ανακοινωση διακοπης την προηγουμενη βδομαδα και θα μου την εστελναν...πηγα λοιπον πριν και εκανα αιτηση ακυρωσης..ειναι σοβαρη εταιρεια ??...περασαν 2 μηνες και δεν εχω ιντερνετ ουτε τηλεφωνο..Και πρεπει να περιμενω λεει στη HOL το πολυ 60 μερες για νεο αριθμο....ελεος...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα κι'εγω εχω παει σε αυτο το καταστημα και ηταν ενα γερος που με εξυπηρετησε και προσπαθουσε να με βγαλει τρελλο :down: αλλα δεν μασησα και επειδη ηξερα περισσοτερα απ'αυτον,και με απειλες και με αλλες ιστοριες εβγαλα ακρη.

το καταστημα ειναι μικρο..και οχι γωνιακο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα κι'εγω εχω παει σε αυτο το καταστημα και ηταν ενα γερος που με εξυπηρετησε και προσπαθουσε να με βγαλει τρελλο :down: αλλα δεν μασησα και επειδη ηξερα περισσοτερα απ'αυτον,και με απειλες και με αλλες ιστοριες εβγαλα ακρη.

το καταστημα ειναι μικρο..και οχι γωνιακο.

 

Στη δική μου παρίπτωση δεν ήταν ο ηλικιωμένος κύριος αλλά ένας άλλος που με "εξυπηρέτησε", αλλά ήταν και οι δύο στο κατάστημα τότε.

 

Ακόμα καμία απάντηση από Forthnet εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

Το e-mail που έλαβα απο τη Forthnet ως απάντηση:

 

 

Ευχαριστούμε για την προτίμησή σας στη Forthnet και τις υπηρεσίες της.

 

Αρχικά, θα θέλαμε να εκφράσουμε την ειλικρινή μας συγνώμη για την ταλαιπωρία που έχετε υποστεί.

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχουμε ήδη προβεί σε μετατροπή της υπηρεσίας σας σε Forthnet Adsl Economy Προσφορά με μηνιαίο πάγιο 15,00 ευρώ για του πρώτους έξι μήνες (η τιμή έχει διαμορφωθεί βάσει του 21% Φ.Π.Α.). Η εν λόγω μετατροπή τέθηκε σε ισχύ από την 8/4/2010 και θα έχει διάρκεια έξι μήνες.

 

Επιπλέον, έχουμε προβεί σε πίστωση του διαστήματος 4/1/2010 - 12/1/2010 κατά το οποίο είχε εσφαλμένα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία Forthnet 2play καθώς και σε πίστωση του τέλους ενεργοποίησης νέας γραμμής τελικού ποσού 49,90 ευρώ, με το οποίο είχατε χρεωθεί βάσει του υπ' αριθμόν 9441131Λ/ 20/01/2010 παραστατικού. Το τελικό ποσό πίστωσης ανέρχεται σε 72,57 ευρώ το οποίο πρόκειται να λάβετε σε επόμενη τιμολόγηση.

Σε αυτό το σημείο πρέπει, ωστόσο, να επισημανθεί ότι για το διάστημα 04/01/2010 - 7/4/2010 έχετε τιμολογηθεί με βάση την τιμή των 24,90 ευρώ/μήνα για την υπηρεσία Forthnet Adsl Economy, που εξ' αρχής επιθυμούσατε. Η τιμή αυτή αποτελεί τη μηνιαία χρέωση για τους συνδρομητές της εν λόγω υπηρεσίας μετά το πέρας του εξαμήνου ισχύς της προσφοράς. Πλέον η μηνιαία χρέωση μετά το πρώτο εξάμηνο (που στη δική σας περίπτωση ξεκίνησε στις 8/4/2010) θα είναι 25,32 ευρώ (η ανατιμολόγηση οφείλεται στην αλλαγή του Φ.Π.Α.).

 

Για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση βρισκόμαστε στη διάθεσή σας.

 

Με εκτίμηση...

Link to comment
Share on other sites

Το e-mail που έλαβα απο τη Forthnet ως απάντηση:

 

 

Ευχαριστούμε για την προτίμησή σας στη Forthnet και τις υπηρεσίες της.

 

Αρχικά, θα θέλαμε να εκφράσουμε την ειλικρινή μας συγνώμη για την ταλαιπωρία που έχετε υποστεί (...)

 

Άρα σου πιστώνουν τα κερατιάτικα και σου δίνουν την τιμή προσφοράς από τώρα και για έξι μήνες, αντί να σου πιστώσουν τη διαφορά. Αυτό βέβαια θα μπορούσε να μην σε συμφέρει αν το εξάμηνο υπερέβαινε την δωδεκάμηνη δέσμευση, αλλά απ' ότι βλέπω δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

Επίσης δεν κατάλαβα τί εννοούσε ο υπάλληλος την δεύτερη μέρα στο κατάστημα ότι «δε χρειάζεται να γίνει ακύρωση γιατί θα πάρει πολύ καιρό μετά για να επαναδρομολογηθεί καινούργια αίτηση». Πόσο θα έπαιρνε δηλαδή, μία μέρα παραπάνω; :X

 

Το σούπερ εντυπωσακό είναι ο χρόνος της απάντησης. Σου απάντησαν όντως μέσα σε τέσσερις μέρες; :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...