Jump to content

Ορθογραφία: απορίες, κανόνες, απαντήσεις


DENIOR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η τεχνη ομως δεν εχει κανονες ουτε ορια και δε χωραει σε φορμες.

και δε το λεω εγω!

 

Η τεχνή δεν είναι δυνατόν να αγνοεί τους πιο βασικούς συντακτικούς κανόνες.

Γίνεται ακαλαίσθητη και δεν εκπληρώνει τον στόχο της.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η τεχνή δεν είναι δυνατόν να αγνοεί τους πιο βασικούς συντακτικούς κανόνες.

Γίνεται ακαλαίσθητη και δεν εκπληρώνει τον στόχο της.

 

κι ομως γινεται!

ο μακρυγιαννης επι παραδειγματι αν και ελλειπης μορφωσεως εγραψε κατι μοναδικο.

Link to comment
Share on other sites

κι ομως γινεται!

ο μακρυγιαννης επι παραδειγματι αν και ελλειπης μορφωσεως εγραψε κατι μοναδικο.

Αυτό που λέει ο denior είναι σωστό σε ένα βαθμό.

Αν δεν ακολουθούνται κάποιοι κανόνες(ή έστω κάποια καθιερωμένα στην καθομιλουμένη σχήματα)απλά δεν πρόκειται να βγάλεις νόημα.

Ένα συντακτικό λάθος όμως, δεν οδηγεί σε ακατανοησία σώνει και καλά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνή δεν είναι δυνατόν να αγνοεί τους πιο βασικούς συντακτικούς κανόνες.

Γίνεται ακαλαίσθητη και δεν εκπληρώνει τον στόχο της.

 

Φοιλταται Νταινιωρ δοιαβαζις πηυσι?

Link to comment
Share on other sites

...πηυσι :X

πειοισυ ειναι ανορθογραφε!!:!:

θελει και περισπωμενη!

η προπαραληγουσα ποτε δε περνει περισπωμενη οταν η ληγουσα ειναι μακρα

το υ βεβαια ειναι διχρονο αλλα εν προκειμενω δε 8ελει περισπωμενη...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Φοιλταται Νταινιωρ δοιαβαζις πηυσι?

 

Φυσικά.

 

Μόνο που η καταπάτηση των ορθογραφικών κανόνων και οι όποιες συντακτικές ανακολουθίες πρέπει να συμβάλλουν στη δημιουργία ενός έργου τέχνης και όχι στην επικράτηση του χάους ή της ακαλαισθησίας,όπως συμβαίνει με το παραπάνω ποστ σου.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά.

 

Μόνο που η καταπάτηση των ορθογραφικών κανόνων και οι όποιες συντακτικές ανακολουθίες πρέπει να συμβάλλουν στη δημιουργία ενός έργου τέχνης και όχι στην επικράτηση του χάους ή της ακαλαισθησίας,όπως συμβαίνει με το παραπάνω ποστ σου.

 

Denior , η σωστή απάντηση είναι :

Φησοικά :p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

:lol: Ω παρντόν μίστερ Μπαμπινιώτης..Δε θα ξανασυμβεί :o Και ως υποδειγματική τιμωρία για όσους σκέφτονται να καταπατήσουν τους κανόνες ορθογραφίας,θα αυτομαστιγωθώ δέκα φορές..Έτσι να τσούξει..Να δώ μετά θα το ξανακάνω? :)

Εσύ χαραμίζεσαι παιδί μου..Θα πάρω τηλέφωνο ΑΥΡΙΟ ΚΙΟΛΑΣ τη φίλη μου τη Γιαννάκου να σε κάνουν πρύτανη :)

Πέραν του offtopic ναί έχεις πλούσιο λεξιλόγιο (ή καλό λεξικό :shifty: ) αλλά κρίνεις σκόπιμο ΚΑΘΕ πόστ σου να το γεμίζεις με λέξεις που τις χρησιμοποιούν στα λογοτεχνικά βιβλία ή στα κείμενα του ο Παπανούτσος?Τι προσπαθείς να μας "γεμίσεις" γνώσεις..Τελοσπάνων..Το πιό σίγουρο είναι οτι αυτό το ποστ θα διαγραφεί αλλά δεν πειράζει..

BTW DENIOR στείλε μου με pm το κινητό σου να σε ενημερώσω για τη θέση του πρύτανη που λέγαμε :wink:

Link to comment
Share on other sites

παντως πολλοι το ονομα Χρήστος τωρα το γραφουνε Χρίστος

αυτη την αλλαγη την παρατηρησα εδω και μερικα χρονακια....

γιατι αραγε τετοια αλλαγή?

πράγματι ...πάντως είναι πολλές αυτές οι λέξεις,πχ:αυγό,ξύδι,αλλά δεν μου έρχοντια άλλες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

πράγματι ...πάντως είναι πολλές αυτές οι λέξεις,πχ:αυγό,ξύδι,αλλά δεν μου έρχοντια άλλες τώρα.

 

Νομίζω το έχουμε ξαναπεί.

Χρήστος είναι φυσικά.(από το "χρήσιμος", όχι από το "Χριστός"(=αυτός που έχει το χρίσμα)

Αλλά πχ κάποιον που τον λένε Χριστόδουλο και τον φωνάζουν Χρίστο, θα γραφτεί με γιώτα (γιατί είναι από το Χριστόδουλος)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

λαθος..

ειναι βαθεια

 

Και το «βαθιά» και το «βαθεία» είναι αποδεκτά.

Απλά το δεύτερο είναι λόγιο.Στη δημοτική έχει καθιερωθεί το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Και το «βαθιά» και το «βαθειά» είναι αποδεκτά.

Απλά το δεύτερο είναι λόγιο.Στη δημοτική έχει καθιερωθεί το πρώτο.

Δεν είμαι σίγουρος, νομίζω είναι βαθιά και βαθεία

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, νομίζω είναι βαθιά και βαθεία

 

Ναι,πολύ σωστά.

Είχα βάλει σε λάθος γράμμα τον τόνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
εκ+στάση. Σύνθετη λέξη.

Δηλαδή το "εξαγορά" έπρεπε να γράφεται έτσι εκσαγορά επειδή είναι σύνθετη? :blink: :p

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάτι παίζει με σύμφωνο-φωνήεν, και μακρόχρονα και βραχύχρονα σύμφωνα.

Δηλαδή αλλιώς συμπεριφέρεται το εκ μπροστά από το καθένα.

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

εκ+στάση. Σύνθετη λέξη.

 

ναι νομιζω πως το κ γινεται ξ μονο μπροστα σε φωνηεν,και αυτο με προυποθεσεις...παντως θα ηταν ωραιο thread{εαν δεν υπαρχει ηδη}για να λεμε την ετυμολογια των λεξεων:!:..

Link to comment
Share on other sites

ναι νομιζω πως το κ γινεται ξ μονο μπροστα σε φωνηεν,και αυτο με προυποθεσεις...παντως θα ηταν ωραιο thread{εαν δεν υπαρχει ηδη}για να λεμε την ετυμολογια των λεξεων:!:..

 

Σωστός. Γιατί δεν ανοίγεις ένα. Νομίζω ότι θα ενδιαφέρει πολλούς. Π.χ. το ξέρατε ότι το άνθρωπος βγαίνει από το άνω+θρώσκω= κοιτάω ψηλά!

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

το ξέρατε ότι το άνθρωπος βγαίνει από το άνω+θρώσκω= κοιτάω ψηλά!

 

η ερμηνεία αυτή είναι περισσότερο ρομαντική παρά φιλολογική-επιστημονική.Η ετυμολογία της λέξης άνθρωπος είναι πολύ δύσκολο να προέρχεται από τις μεταβολές των προαναφερθεισών λέξεων.

Αντιθέτως πιστεύεται οτι είτε προέρχεται από τις γλωσσικές μεταβολές των λέξεων "ανήρ"(γενική του ανδρός) και "ωψ",που σημαίνει το ον με το ανθρώπινο πρόσωπο, είτε από το το ρήμα ανατρέφω καθώς ο άνθρωπος είναι το μόνο ον που τρέφει και ανατρέφει τα παιδιά του.

Η υποστήριξη της άποψης του άνω θρώσκω , αν και φιλοσοφικά θα μου άρεσε πολύ δεν είναι εφικτή καθώς δεν είναι εύκολη στη γλώσσα μας η μετάβαση από την ομάδα των ουρανικών συμφώνων (κ.γ.χ) στην ομάδα των χειλικών (π.β.φ.),αφού οποιαδήποτε μεταβολή θα επερχόταν ανάμεσα στα σύμφωνα εντός των ομάδων που ανήκουν.

Link to comment
Share on other sites

η ερμηνεία αυτή είναι περισσότερο ρομαντική παρά φιλολογική-επιστημονική.Η ετυμολογία της λέξης άνθρωπος είναι πολύ δύσκολο να προέρχεται από τις μεταβολές των προαναφερθεισών λέξεων.

Αντιθέτως πιστεύεται οτι είτε προέρχεται από τις γλωσσικές μεταβολές των λέξεων "ανήρ"(γενική του ανδρός) και "ωψ",που σημαίνει το ον με το ανθρώπινο πρόσωπο, είτε από το το ρήμα ανατρέφω καθώς ο άνθρωπος είναι το μόνο ον που τρέφει και ανατρέφει τα παιδιά του.

Η υποστήριξη της άποψης του άνω θρώσκω , αν και φιλοσοφικά θα μου άρεσε πολύ δεν είναι εφικτή καθώς δεν είναι εύκολη στη γλώσσα μας η μετάβαση από την ομάδα των ουρανικών συμφώνων (κ.γ.χ) στην ομάδα των χειλικών (π.β.φ.),αφού οποιαδήποτε μεταβολή θα επερχόταν ανάμεσα στα σύμφωνα εντός των ομάδων που ανήκουν.

 

 

Πλάτωνας, Κράτυλος 399C

Ώδε σημαίνει τούτο το όνομα ο άνθρωπος, ότι τα μεν άλλα θηρία ων ορά, ουδέν επισκοπεί ουδέ αναλογίζεται ουδέ αναθρεί· άνθρωπος άμα εώρακε, τούτο δε εστί τo όπωπε,και αναθρεί και λογίζεται τούτο ο όπωπεν. Εντεύθεν δε δη μόνον των θηρίων ορθώς ο άνθρωπος άνθρωπος ωνομάσθη, αναθρών α όπωπεν.

 

Δυστυχώς δεν έχω πολυτονικό στο pc μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δε γίνεται να πάμε από το σκ στο π ποτέ;

Κρίμα πάντως γιατί και εμένα μου άρεσε η πρώτη άποψη. Μάλιστα μας την είχε πει φιλόλογος στην τάξη και μάλιστα πολύ καλή.

Φίλε hostolis, μπορείς να βάλεις αν σου είναι εύκολο τη μετάφραση γιατί δεν έίμαι σίγουρη ότι έχω καταλάβει ακριβώς το νόημα. Αν δεν μπορείς it's ok!!!!

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...