Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαφωνώ όμως καθέτως για τα έξοδα για την έκδοση κοινοχρήστων (όσο μικρό και να είναι το ποσό). Πρόκειται για κοινόχρηστο έξοδο που αφορά την λειτουργία της πολυκατοικίας και τη χρήση του μισθίου. Ο ενοικιαστής χρησιμοποιεί ασανσερ, κοινόχρηστο ρεύμα, θέρμανη, καθαρισμό κτιρίου κλπ κλπ. Όλα αυτά κάπως πρέπει να επιμεριστούν και δεν είναι δυνατόν ο κάθε ιδιοκτήτης να διαθέτει τις απαιτούμενες γνώσεις για την έκδοση των κοινοχρήστων (στα τυπικά δεν κοιτάμε μόνο τη νομιμότητα αλλά και την σκοπιμότητα). Ο ενοικιαστής δεν είναι άμοιρος των ευθυνών του και δεν μπορεί να πει "κόψτε το λαιμό σας, εμένα πρέπει να μου φέρεται κοινόχρηστα έτοιμα και χωρίς κόστος" όταν αυτά τα κοινόχρηστα αφορούν και τον ίδιο.

 

Με την ίδια λογική θα μπορούσε να πει "κόψτε το λαιμό σας, εγώ θέλω σκάλα και είσοδο καθαρή, δεν πληρώνω καθαρίστρια, καθαρίστε τα εσείς στην τελική" ή να πει "δεν πληρώνω συντήρηση ασανσερ γιατί δεν το χρησιμοποιώ". Φαύλος κύκλος.

 

Πρόκειται για κοινόχρηστο έξοδο, προαπαιτούμενο για την άσκηση διαχείρησης..όπως ακριβώς εάν ο διαχειριστης ήθελε για να πραγματώσει ευχερέστερα το έργο της διαχείρισης να αγοράσει ένα φωτοτυπικό, ένα φαξ, ή γραφική ύλη..: όλα αυτά δεν αφορούν τον μισθωτή, αλλά την ευκολία των συνιδιοκτητών...

 

Αναφέρεσαι πλατειάζοντας σε διάφορες δαπάνες...: η συντήρηση του ανελκυστήρος είναι δαπάνη του μισθωτή...τα ανταλλακτικά του , όμως, (π.χ. συρματόσχοινα, πόρτες ρελιέδες κ.λ.π.) όχι...το κοινόχρηστο ρεύμα επίσης του μισθωτή, η επισκευή ή αλλαγή του πίνακα, όχι...η θέρμανση ομοίως του μισθωτή, η αλλαγή καυστήρα ή τα ανταλλακτικά του όχι...ακόμη : ο καθαρισμός και τα έξοδα για καθαριστικά ναι, αλλά τα ένσημα της καθαρίστριας ή το εργατικό της ή μή ατύχημα και οι τυχόν αποζημιώσεις της, δεν είναι του μισθωτή...(ή μήπως είναι επειδή τον έβαλες να υπογράψει κάτι τέτοιο..στο μισθωτήριο...;)

 

 

Αν μου βρεις εσύ Νόμο, εγκύκλιο ή υπουργική απόφαση που να περιγράφει ποιες δαπάνες είναι παράνομο να καταμεριστούν σε ενοικιαστή μέσω ιδ. συμβολαίου μίσθωσης να το δεχθώ. Από εκεί και πέρα, ενήλικα άτομα είμαστε, υπογράφουμε συμβόλαια και δεν βάζεις σε κανέναν το μαχαίρι στο λαιμό. Αν δεν θέλει να δεχθεί τους όρους δεν υπογράφει και δεν ενοικιάζει το διαμέρισμα.

 

Στο ουσιαστικό μέρος τώρα, τα λουλούδια και οι γλάστρες είναι αναλώσιμο είδος. Γιατί να τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης; Διακοσμούν κοινόχρηστους χώρους. Δεν μιλήσα για κηπουρό και αυλή ΑΛΛΑ και γι αυτό το θέμα πάλι δεν θα πλήρωνα ως ιδιοκτήτης όσο καιρό δεν έμενα στο διαμέρισμα. Θα ήταν μέσα στους όρους του συμβολαίου για την ενοικίαση. Και όπως είπα πριν, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, αν δεν συμφωνεί κάποιος δεν υπογράφει και δεν ενοικιάζει το διαμέρισμα. By the way, φίλη μου νοικιάζει διαμέρισμα όπου πληρώνει τον κηπουρό κανονικά.

 

Μπορώ να σου παραθέσω δεκάδες αποφάσεις, για να παρεις μία ιδέα ότι πολλές δαπάνες, ούτε καν ο ιδιοκτήτης δεν υποχρεούται να τις καταβάλλει, πόσο μάλλον ο μισθωτής:

 

3851/2006 ΕΦ ΑΘ : Κατά τη σαφή έννοια του άρθ. 5 στοιχ. β` του ν. 3741/1929, κάθε συνιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να συνεισφέρει στα κοινά βάρη (κοινές δαπάνες), δηλαδή στις δαπάνες που συνδέονται αμέσως με την υπάρχουσα ανάγκη για την πλήρη και απρόσκοπτη λειτουργία της κοινής οικοδομής κατά τον προορισμό της, ανταποκρίνονται στο κοινό συμφέρον όλων των συνιδιοκτητών και δεν έχουν πολυτελή ή επωφελή χαρακτήρα, ούτε είναι δυσαναλόγως επαχθείς (ΑΠ

991/1984 ΕΔΠ 1984.95)

 

8349/2006 ΕΦ ΑΘ : Οι δαπάνες διακρίνονται σε αναγκαίες, επωφελείς και πολυτελείς. Υποχρεωτική η συνεισφορά για τις αναγκαίες δαπάνες, ήτοι για τις δαπάνες επισκευής και συντήρησης των κοινών. Οι δαπάνες ανανέωσης ή βελτίωσης μπορεί να είναι αναγκαίες, ανάλογα με την περίπτωση.Ενόψει των εκτεθέντων, κάθε συνιδιοκτήτης υποχρεούται να συνεισφέρει στις κοινές δαπάνες (κοινά βάρη), εφόσον αυτές είναι αναγκαίες και συνδέονται άμεσα με την υπάρχουσα ανάγκη για την πλήρη και απρόσκοπτη λειτουργία της οικοδομής, κατά τον προορισμό της, ανταποκρίνονται στο κοινό συμφέρον όλων των συνιδιοκτητών και δεν έχουν πολυτελή ή επωφελή χαρακτήρα...

 

Προσπάθησε εσύ να πείσεις το Δικαστήριο ότι οι δαπάνες περί λουλουδιών και γλαστρών είναι ...αναγκαίες..(ασχέτως εάν υπάρχουν γλάστρες που κρατάνε μια ζωή...)..και βεβαίως με το δικό σου σκεπτικό, όλα είναι αναλώσιμα αφού έχουν μία κάποια διάρκεια και προσδόκιμο ζωής..: ακόμη και η ίδια η πολυκατοικία...παρεμπιπτόντως, μία φίλη μου δεν έχει πληρώσει μίσθωμα εδώ και 6 μήνες..μην το πάμε έτσι τώρα...

 

Μην ξεχνάμε τέλος πως στο μισθωτήριο συμβόλαιο λέει (εκτός απο ότι τις κοινόχρηστες δαπάνες που αναλαμβάνει ο ενοικιαστής) ότι αποδέχεται και τους όρους του καταστατικού της πολυκατοικίας (το οποίο είναι πάντα στη διαθεσή του να διαβάσει πριν υπογράψει). Αν λοιπόν η συνέλευση αποφασίσει κηπουρό, θα πληρώσει το αντίστοιχο ποσοστό για τον κηπουρό μιας και η αυλή αποτελεί κοινόχρηστο χώρο. Καθαρισμό δεν πληρώνει;

 

Εδώ ανοίγεις ένα άλλο ενδιαφέρον θέμα...οι περισσότεροι ιδιοκτήτες, ούτε καν που έχουν πάρει ποτέ στα χερια τους τον κανονισμό...αλλά εκτός τούτου..: τι μπορεί να ενδιαφέρει νομικώς ο κανονισμός της πολυκατοικίας έναν μισθωτή...ουδέποτε αποβάλλεται ο μισθωτής για παραβίαση κανονισμού πολυκατοικίας, ούτε έχει άλλες συνέπειες πλην αυτών που συνεφωνήθησαν στο μισθωτήριο (εκτός εάν ρητώς υπάρχει στον κανονισμό τέτοια εκχώρηση από τον ιδιοκτήτη στην διαχείριση)...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπάρχει υποχρέωση σε ιδιοκτήτη ισόγειας γκαρσονιέρας η οποία είναι κλειστή για μεγάλο χρονικό διάστημα και χωρίς ρεύμα να πληρώνει κοινόχρηστα; Και εαν ναι σε τι ποσοστό επί του αναλογούντως εαν το οίκημα ήταν κανονικά σε χρήση;

Επίσης τα ισόγεια διαμερίσματα έχουν κάποιου είδους έκπτωση στα έξοδα ανελκυστήρα και αν ναι πόσο;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει υποχρέωση σε ιδιοκτήτη ισόγειας γκαρσονιέρας η οποία είναι κλειστή για μεγάλο χρονικό διάστημα και χωρίς ρεύμα να πληρώνει κοινόχρηστα; Και εαν ναι σε τι ποσοστό επί του αναλογούντως εαν το οίκημα ήταν κανονικά σε χρήση;

Επίσης τα ισόγεια διαμερίσματα έχουν κάποιου είδους έκπτωση στα έξοδα ανελκυστήρα και αν ναι πόσο;

 

Πρωτον.Απο ο,τι ξερω,Κλεινεις τα σωματα,οποτε και πληρωνεις ενα ποσοστο μονον του πετρελαιου.Για τα αλλα,δεν ξερω.

Σ εμας,τα ισογεια,και τα υπογεια,δεν πληρωνουν καθολου για το ασανσερ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον.Απο ο,τι ξερω,Κλεινεις τα σωματα,οποτε και πληρωνεις ενα ποσοστο μονον του πετρελαιου.Για τα αλλα,δεν ξερω.

Σ εμας,τα ισογεια,και τα υπογεια,δεν πληρωνουν καθολου για το ασανσερ.

Ποσοστό του πετρελαίου τη στιγμή που δεν καταναλώνω πετρέλαιο για ποιό λόγο; Μήπως εννοείς κάποιο ποσοστό από τα έξοδα συντήρησης του καυστήρα;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Στον κανονισμό της πολυκατοικίας, προβλέπεται τι γίνεται με τα διαμερίσματα που αποδεδειγμένα αφαιρούν τα θερμαντικά σώματα...ο κανόνας ελλείψει προβλέψεως είναι ότι πληρώνεις κανονικά τόσο στην κατανάλωση όσο και στην συντήρηση...σχετικά με τον ανελκυστήρα..λογικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει ποσοστό συμμετοχής των οριζοντίων ιδιοκτησιών του ισογείου και υπογείου...
Link to comment
Share on other sites

Ποσοστό του πετρελαίου τη στιγμή που δεν καταναλώνω πετρέλαιο για ποιό λόγο; Μήπως εννοείς κάποιο ποσοστό από τα έξοδα συντήρησης του καυστήρα;

 

πληρωνεις ποσοστο λογω απωλειων θερμοτητας που ανεβαζει η στηλη το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Για προωρη αποχωρηση του μισθωτη από διαμερισμα που μισθωσα, βγηκε δικαστικη αποφαση που καταδικαζει το μισθωτη να πληρωσει α)τα μισθωματα μεχρι το τελος της μισθωσης (καποια μελλοντικα μισθωματα που θα εισεπραττα αν συνεχιζοταν κανονικα η μισθωση) καθως επισης και β)ένα ποσο για ζημιες που προκαλεσε στο μισθιο Για το δευτερο κονδυλι η αποφαση ρητα αναφερει ότι είναι εντοκο από την επιδοση της αγωγης μου ενώ για το πρωτο κονδυλι (και το κυριοτερο από οικονομικη αποψη) δεν αναφερει τιποτε δηλ από ποτε θα φερει τοκους Ο ενας δικηγορος που χειριστηκε την υποθεση υποστηριζει ότι το δικαουμαι ατοκο ενώ άλλος ότι και για αυτό δικαιουμαι τοκους από το νομο Ποιο είναι το σωστο; Εξυπακουεται ότι η διαφορα είναι μεγαλη (αν τελικα εισπραχθει η απαιτηση) δεδομενου του ότι εχουν περασει δυο χρονια από την επιδοαη της αγωγης
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ό,τι ακριβώς αναφέρει το διατακτικό της αποφάσεως, ήτοι δεν δικαιούσαι τόκους επί του κονδυλίου των μισθωμάτων...εάν στην αγωγή σου είχες αιτηθεί τόκους από την επίδοσή της, ή από τότε που κατέστη έκαστο μηνιαίο μίσθωμα απαιτητό και η απόφαση ΔΕΝ σου απάντησε (δηλ. άφησε αδίκαστο το αίτημά σου) έχεις δικαίωμα να ασκήσεις έφεση...
Link to comment
Share on other sites

νοικιαζω σπιτι στις σερρες(φοιτητης) ...πως γινεται να εχω την 3η μεγαλυτερη καταναλωση πετρελαιου στην πολυκατοικια τη στιγμη που μενω 3φορες/βδομαδα?ισχυει αυτο που ακουσα οτι αν δε το καινε οι υπολοιποι ενοικοι να ερχεται σε μενα περισσοτερο?
Link to comment
Share on other sites

Έχεις αυτόνομη θέρμανση...; εάν ναι, να αναζητήσεις τον πίνακα του μηχανικού να δεις πώς βγαίνουν τα ποσά και να εξακριβώσεις και τις ωρομετρήσεις των λοιπών διαμερισμάτων...σε γενικές γραμμές, ισχύει ότι εάν καταναλώνει μόνον ένας, ασφαλώς και θα τού έρθει πιο ακριβά, αλλά από την άλλη πάλι θα πληρώνει σε πιο αραιά χρονικά διαστήματα, αφού θα κληθεί να αναλώσει π.χ. χίλια λίτρα μόνος του, άρα ενδεχομένως και να τα αναλώσει μόνος του όλο τον χειμώνα ή ίσως και τον επόμενο...
Link to comment
Share on other sites

νοικιαζω σπιτι στις σερρες(φοιτητης) ...πως γινεται να εχω την 3η μεγαλυτερη καταναλωση πετρελαιου στην πολυκατοικια τη στιγμη που μενω 3φορες/βδομαδα?ισχυει αυτο που ακουσα οτι αν δε το καινε οι υπολοιποι ενοικοι να ερχεται σε μενα περισσοτερο?

τι μέτρηση έχετε; ωρομέτρηση ή όγκομέτρηση; τα διαμερίσματα είναι ίδιων τετραγωνικών;

στην δικιά μας πολυκατοικία υπάρχει κανονισμός να πληρώνεις το 30% του πετρελαίου κάψεις-δεν κάψεις.(και τα διαμερίσματα δεν είναι ίδιων τετραγωνικών,που σημαίνει οτι εξισώνουν εμένα που μένω στα 60 τετραγωνικά με τον επάνω που μένει στα 110 :blink:)...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

ειναι αυτονομη απ οσο ξερω,με ωρομετρητη.

οπως και να ναι,260 ευρω για φοιτητικο σπιτι,μονο για κοινοχρηστα ειναι υπερβολικα..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..

εχω ενα διαμερισμα το οποιο το νοικιασα τον οκτωβριο,για 3 ετη

Οταν ηρθε το πρωτο εναντι επειδη ηταν μολις πρωτομπηκε ο νοικαρης του εξηγηθηκα πως θα το πληρωσω εγω(αφαιροντας το απο το ενοικιο) μιας και αφορουσε κενους μηνες ,οπως και εγινε.Το ιδιο και για τον χαρατσι τον ιανουαριο οτι θα το πληρωνε αυτος και θα το αφαιρουσαμε απο το νοικι οπως και εγινε παλι.Χθες 19/1 με ενημερωσε οτι θελει να φυγει μεχρι τελος μηνα (μεσα σε 4 μηνες δηλ.)

οτι δεν παει καλα η δουλεια του,και οτι θελει να συναντηθουμε απο εβδομαδα να κανονισουμε τα λοιπα.Αρχισα λοιπον να μαζευω τι θα χρεωθει ποιος και τι και παιρνω την πρωτη κρυαδα απο την ΔΕΗ οτι δεν εχει πληρωσει τιποτα(4 μηνες),παρολο που μου κρατουσε την διαφορα απο το νοικι.Μυριζομαι λοιπον ιστοριες και ρωταω την συμβουλη σας.

 

Σε περιπτωση που ζορισουν τα πραγματα

Μπορω να του ζητησω

1.να εξοφλησει το ρευμα τα προηγουμενα αλλα και αυτα που εχει καψει απο το διαστημα 5/12-την μερα που θα φυγει, και το εναντι που θα ακολουθησει(ιανουαρ-Φεβρουαριο) οπως εγω πληρωσα το δικο του οταν δεν ηταν μεσα ?

2 τα κοινοχρηστα του φεβρουαριου προκαταβολικα εφοσον με αφηνει στα κρυα του λουτρου μεσα στον χειμωνα(και να το νοικιασω απο μεσα φεβρουαριου,ποιος ενοικιαστης θα πληρωσει πετρελαιο για το διαστημα που δεν ειχε μπει στο σπιτι ?)

3.Προκαταβολικα Το νερο αφου η εκαθαριση θα γινει 5 φεβρουαριου

Για ολα τα παραπανω μιλαμε εκτος της εγγυησης 350 ευρω(δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τρομερο το ποσο

4.Και αν αρνηθει ολα αυτα μπορω να του ζητησω μεχρι ποσα νοικια μπορω να του ζητησω αφου το εχουμε υπογραψει στο συμβολαιο οτι θα με ενημερωσει 2 μηνες πριν?(επειδη εχω δικηγορο,αν και δεν του τα εχω κουβεντιασει ακομα,που δεν θα μου παρει για δικα του εξοδα) Στην εσχατη περιπτωση μπορω να του παρω το υπολοιπο της τριετιας?

Εντωμεταξυ ο τυπος εχει και 2 δουλεια(μετοχος σε ΒΑR-Restaurant) περιπου απο αυτη καθαριζει κανενα 4000αρο το μηνα ,και δεν ειναι το προβλημα του το οικονομικο.Δεν ειμαι τοσο καχυποπτος αλλα το οτι κραταγε την Δεη-Χαρατσι απο το ενοικιο και δεν την πληρωνε με χαλασε πολυ

περιμενω συμβουλες

Edited by filipt1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..

εχω ενα διαμερισμα το οποιο το νοικιασα τον οκτωβριο,για 3 ετη

Οταν ηρθε το πρωτο εναντι επειδη ηταν μολις πρωτομπηκε ο νοικαρης του εξηγηθηκα πως θα το πληρωσω εγω(αφαιροντας το απο το ενοικιο) μιας καια φορουσε κενους μηνες ,οπως και εγινε.Το ιδιο και για τον χαρατσι τον ιανουαριο οτι θα το πληρωνε αυτος και θα το αφαιρουσαμε απο το νοικι οπως και εγινε παλι.Χθες 19/1 με ενημερωσε οτι θελει να φυγει μεχρι τελος μηνα (μεσα σε 4 μηνες δηλ.)

οτι δεν παει καλα η δουλεια του,και οτι θελει να συναντηθουμε απο εβδομαδα να κανονισουμε τα λοιπα.Αρχισα λοιπον να μαζευω τι θα χρεωθει ποιος και τι και παιρνω την πρωτη κρυαδα απο την ΔΕΗ οτι δεν εχει πληρωσει τιποτα(4 μηνες),παρολο που μου κρατουσε την διαφορα απο το νοικι.Μυριζομαι λοιπον ιστοριες και ρωταω την συμβουλη σας.

Σε περιπτωση που ζορισουν τα πραγματα

Μπορω να του ζητησω

1.να εξοφλησει το ρευμα τα προηγουμενα αλλα και αυτα που εχει καψει απο το διαστημα 5/12-την μερα που θα φυγει, και το εναντι που θα ακολουθησει(ιανουαρ-Φεβρουαριο) οπως εγω πληρωσα το δικο του οταν δεν ηταν μεσα ?

2 τα κοινοχρηστα του φεβρουαριου προκαταβολικα εφοσον με αφηνει στα κρυα του λουτρου μεσα στον χειμωνα(και να το νοικιασω απο μεσα φεβρουαριου,ποιος ενοικιαστης θα πληρωσει πετρελαιο για το διαστημα που δεν ειχε μπει στο σπιτι ?)

3.Προκαταβολικα Το νερο αφου η εκαθαριση θα γινει 5 φεβρουαριου

4.Και αν αρνηθει ολα αυτα μπορω να του ζητησω μεχρι ποσα νοικια...μεχρι την τριετια αφου το εχουμε υπογραψει στο συμβολαιο οτι θα με ενημερωσει 2 μηνες πριν?(επειδη εχω δικηγορο,αν και δεν του τα εχω κουβεντιασει ακομα,που δεν θα μου παρει για δικα του εξοδα) μπορω να του παρω το υπολοιπο της τριετιας?

Εντωμεταξυ ο τυπος εχει και 2 δουλεια(μετοχος σε ΒΑR-Restaurant) περιπου απο αυτη καθαριζει κανενα 4000αρο το μηνα ,και δεν ειναι το προβλημα του το οικονομικο.

περιμενω συμβουλες

 

1.Το ρολοι ειναι στο ονομα του ?

2.Τα κοινοχρηστα βαρυνουν τον ιδιοκτητη και πρεπει αν δεν τα πληρωσει να τα πληρωσεις εσυ και να τα διεκδικησεις μετα απο αυτον.

3.Η ΕΔΥΑΠ θεωρει υπολογο παλι τον ιδιοκτητη.

4.Μπορεις να διεκδικησεις ολα τα ενοικια μεχρι την ληξη του συμβολαιου αλλα ποσα και αν και ποτε θα τα περεις ειναι ...πικρη ιστορια.

 

Για τα χαρατσια που σου παρακρατουσες επρεπε να ζητας τον λογαριασμο της ΔΕΗ εξοφλημενο για να ξερεις αν τα πληρωσε.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι στο ονομα του αλλα τι σημασια εχει?ποιος εμενε κατα το διαστημα της μισθωσης στο σπιτι?τι το εχω το συμβολαιο τοτε?δηλ και στο ονομα του να ηταν σε ποιον θα εκοβαν το ρευμα,στο ακινητο θα το εκοβαν.Αλλωστε με τα χαρατσια ολοι περνανε τους λογαριασμους στους ιδιοκτητες τους πια.

Τωρα ποσα νοικια θα παρω σιγουρα θα νοιαζουν και αυτον αφου η διαφορα των 350 ευρω μπροστα στα 19800 ευρω που διεκδικω οσα και να ειναι κερδος θα ειναι.

Το χαρατσι ετσι και αλλιως ηταν να πληρωθει μεχρι 10/1 οποτε μιλαμε για σχεδον τωρα..απλα δεν το εκανε.

Στην ουσια κρατωντας την εγγυηση μιλαμε για το εναντι..που θα ερθει(ιαν-Φεβρ) συν προκαταβολικα τα κοινοχρηστα Φεβρουαριου

Edited by filipt1
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι στο ονομα του αλλα τι σημασια εχει?ποιος εμενε κατα το διαστημα της μισθωσης στο σπιτι?τι το εχω το συμβολαιο τοτε?

Τωρα ποσα νοικια θα παρω σιγουρα θα νοιαζουν και αυτον αφου η διαφορα των 350 ευρω μπροστα στα 19800 ευρω που διεκδικω οσα και να ειναι κερδος θα ειναι.

Το χαρατσι ετσι και αλλιως ηταν να πληρωθει μεχρι 10/1 οποτε μιλαμε για σχεδον τωρα..απλα δεν το εκανε.

Στην ουσια κρατωντας την εγγυηση μιλαμε για το εναντι..που θα ερθει(ιαν-Φεβρ) συν προκαταβολικα τα κοινοχρηστα Φεβρουαριου

 

Για την ΔΕΗ δεν μετραει το συμβολαιο αλλα το ονομα αυτου που ειναι η παροχη.

Ειναι υποχρεωση και προασπιση των συμφεροντων του καθε ιδιοκτητη οταν αλλαζει ενοικιαστη να του ζηταει να παρει και το ρολοι στο ονομα του. Φυσικα ποτε να μην ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη.

ΥΓ.Εργαζομαι στη ΔΕΗ και τα ξερω αυτα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το κοβουν σε αυτον που εχει το ακινητο,οχι σε αυτον που την κανει....οσο για την υποχρεωση το καταλαβαινω και το εχω διαβασει..αλλα με τα χαρατσια πεσμου τωρα ποιος το θελει στο ονομα του.Αλλωστε ουτε στο δικο μου ειναι.Στην μανα μου που εχει πεθανει 20 χρονια πριν...μην παμε τωρα στο θεμα των κληρονομων γιατι δεν ειναι αυτο το θεμα μας.(ξερω ολοκληρα χωρια που εχουν τον λογαριασμο στους παππουδες πχ παλι εδω ειμαι κι εγω εχω το ρολοι στον παππου μου στο χωριο που εχει πεθανει απο το 1987)

Για πες τωρα τι χρειαζεται για να το γυρισω στο ονομα μου,απο το ονομα της μανας μου?Σιγουρα αρχιζουμε με ληξιαρχικη πραξη θανατου,πιστοποιητικο ηλ.εγκαταστατη και καποιο ποσο στην Δεη ,σωστα?Απευθειας στον ενοικιαστη μπορει να παει η πρωτα στον κληρονομο ?

Edited by filipt1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το κοβουν σε αυτον που εχει το ακινητο,οχι σε αυτον που την κανει....οσο για την υποχρεωση το καταλαβαινω και το εχω διαβασει..αλλα με τα χαρατσια πεσμου τωρα ποιος το θελει στο ονομα του.Αλλωστε ουτε στο δικο μου ειναι.Στην μανα μου που εχει πεθανει 20 χρονια πριν...μην παμε τωρα στο θεμα των κληρονομων γιατι δεν ειναι αυτο το θεμα μας.(ξερω ολοκληρα χωρια που εχουν τον λογαριασμο στους παππουδες πχ παλι εδω ειμαι κι εγω εχω το ρολοι στον παππου μου στο χωριο που εχει πεθανει απο το 1987)

Για πες τωρα τι χρειαζεται για να το γυρισω στο ονομα μου,απο το ονομα της μανας μου?Σιγουρα αρχιζουμε με ληξιαρχικη πραξη θανατου,πιστοποιητικο ηλ.εγκαταστατη και καποιο ποσο στην Δεη ,σωστα?Απευθειας στον ενοικιαστη μπορει να παει η πρωτα στον κληρονομο ?

 

Μια υπευθυνη δηλωση οτι εχει πεθανει η μητερα σου και ενα πιστοποιητικο ηλεκτρολογου για την παροχη.Θα βγει εκκαθαριστικος στο ονομα της μητερας σου και θα πληρωσεις και εγγυηση για την νεα παροχη που δεν ειναι μεγαλη ομως.Καπου 1ευρω ανα τετραγωνικο μετρο νομιζω.

Αν ο εκκαθαριστικος ειναι πιστωτικος που δεν νομιζω αφου καις εσυ το ρευμα θελει ληξιαρχικη πραξη θανατου και πιστοποιητικο εγγυτερων συγγενων για να παρουν τυχον ποσο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.

απλη διαδικασια ακουγεται,πιστωτικος δεν ειναι οποτε ολα οκ.

 

Στην υπευθυνη δηωση γραψε και οτι εισαι ο μοναδικος κληρονομος εστω και αν δεν εισαι...Δεν θα το ψαξει κανεις αν δεν ενδιαφερθει αλλος για την παροχη.

Δεν χρειαζεται θεωρηση του γνησιου της υπογραφης.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Γιάννης, σημασία έχει με ποιον έχει κάνει σύμβαση η ΔΕΗ...όμως, δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μία αίτηση προς την ΔΕΗ και να επισυνάψεις το μισθωτήριο υποδεικνύοντάς τους και την νέα του διεύθυνση..επί πλέον, φέρεις σημαντική ευθύνη...ποτέ μα ποτέ δεν αφήνουμε το ρολόϊ στο όνομά μας μετά την μίσθωση..

 

Σχετικώς με την διεκδίκηση μισθωμάτων...ο νόμος περί εμπορικών μισθώσεων, προβλέπει ότι μπορεί να αποχωρήσει ο μισθωτής, μετά πάροδον έτους, καταβάλλοντας ως αποζημίωση ένα μηνιαίο μίσθωμα και με προειδοποίηση προ ενός μηνός από της αποχωρήσεως...

 

Μπορείς να διεκδικήσεις τα οφειλόμενα μισθώματα μέχρι την λήξη της συμβατικώς συμφωνηθείσης διαρκείας της μισθώσεως, αφού όμως αποδείξεις ότι το μίσθιο παρέμεινε κενό όχι εξ υπαιτιότητός σου...εννοείται ότι η εγγύηση καταπίπτει υπέρ σου...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πληρωσεις λογαριασμο της ΔΕΗ στα αυτοματα μηχανηματα της Alpha bank για παραδειγμα καταθετωντας λιγοτερα χρηματα απο αυτα που σου ηρθαν στον λογαριασμο? Οσα εχεις δηάδη και καποια αλλη μερα να βαλεις τα υπολοιπα.
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Γιάννης, σημασία έχει με ποιον έχει κάνει σύμβαση η ΔΕΗ...όμως, δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μία αίτηση προς την ΔΕΗ και να επισυνάψεις το μισθωτήριο υποδεικνύοντάς τους και την νέα του διεύθυνση..επί πλέον, φέρεις σημαντική ευθύνη...ποτέ μα ποτέ δεν αφήνουμε το ρολόϊ στο όνομά μας μετά την μίσθωση..

Σχετικώς με την διεκδίκηση μισθωμάτων...ο νόμος περί εμπορικών μισθώσεων, προβλέπει ότι μπορεί να αποχωρήσει ο μισθωτής, μετά πάροδον έτους, καταβάλλοντας ως αποζημίωση ένα μηνιαίο μίσθωμα και με προειδοποίηση προ ενός μηνός από της αποχωρήσεως...

 

Μπορείς να διεκδικήσεις τα οφειλόμενα μισθώματα μέχρι την λήξη της συμβατικώς συμφωνηθείσης διαρκείας της μισθώσεως, αφού όμως αποδείξεις ότι το μίσθιο παρέμεινε κενό όχι εξ υπαιτιότητός σου...εννοείται ότι η εγγύηση καταπίπτει υπέρ σου...

 

Αυτο που εκανα bold πρωτη φορα το ακουω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Γιάννης, σημασία έχει με ποιον έχει κάνει σύμβαση η ΔΕΗ...όμως, δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μία αίτηση προς την ΔΕΗ και να επισυνάψεις το μισθωτήριο υποδεικνύοντάς τους και την νέα του διεύθυνση..επί πλέον, φέρεις σημαντική ευθύνη...ποτέ μα ποτέ δεν αφήνουμε το ρολόϊ στο όνομά μας μετά την μίσθωση..

 

Σχετικώς με την διεκδίκηση μισθωμάτων...ο νόμος περί εμπορικών μισθώσεων, προβλέπει ότι μπορεί να αποχωρήσει ο μισθωτής, μετά πάροδον έτους, καταβάλλοντας ως αποζημίωση ένα μηνιαίο μίσθωμα και με προειδοποίηση προ ενός μηνός από της αποχωρήσεως...

 

Μπορείς να διεκδικήσεις τα οφειλόμενα μισθώματα μέχρι την λήξη της συμβατικώς συμφωνηθείσης διαρκείας της μισθώσεως, αφού όμως αποδείξεις ότι το μίσθιο παρέμεινε κενό όχι εξ υπαιτιότητός σου...εννοείται ότι η εγγύηση καταπίπτει υπέρ σου...

 

 

 

 

αυτο το "εξ υπαιτιότητός σου" δεν το καταλαβαινω

Τις περισσοτερες φορες μια μισθωση κολαει εκτος του οτι ενα σπιτι μπορει να ειναι χαλια ειτε στο ποσο του

ενοικιου,ειτε στα υψηλα κοινοχρηστα

αν εγω ζηταω 500 ευρω ακατεβατα και δεν μπορω να το νοικιασω ειναι περιπτωση "εξ υπαιτιότητός μου " ?

η μπορει με το πετρελαιο στα υψη που εχει φτασει να μην βγαινει ο μελλοντικος μισθωτης και ζηταει να σκοτωσω εγω το ενοικιο ως εκμισθωτης ,ειναι 2 περιπτωσεις που μπορει να σου μεινει ανοικιαστο.Σωστα ?

 

Αυτο που εκανα bold πρωτη φορα το ακουω.

 

 

και εγω.Σε περιπτωση που εχει υπογραψει συμβολαιο πχ για 1 ετος φευγει μετα απο 2 μηνη προειδοποιηση οποτε θελει.

Σε περιπτωση 3 ετους συμβ αν θελει να φυγει νωριτερα ,μετα απο 2 μηνη παντα προειδοποιηση ειναι στο χερι του του ιδιοκτητη να ζητησει μισθωματα μεχρι την ευρεση νεου ενοικιαστη.Χωρις προειδοποιηση οπως εμενα μπορει να τον τρεξει και να του ζητησει ολα τα μισθωματα μεχρι την ληξη του συμβολαιου.Ετσι τα ξερω εγω

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...