Jump to content

Lenovo S660


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι σχετικά από τους πρώτους που πήραν το S660 και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα απολύτως θέμα, έχω σύνδεση COSMOTE το εν λόγω κινητό είναι τέλειο και δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο θέμα με της κλήσεις στο τηλέφωνο. Βγήκε αναβάθμιση ΚιτΚατ από τους Ρώσσους αλλά δεν είδα σχόλια αν κάποιος την πέρασε και τι προβλήματα αντιμετώπισε.

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 840
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To κινητο ειναι dual sim, εγω εχω μια καρτα cosmote και μια vodafone, με τη vodafone εντοπιζεται το προβλημα.

 

Δεν εχω βρει λυση, και ειναι πολυ ενοχλητικο...

Link to comment
Share on other sites

Για στειλε αυτο το email να το εχουμε εδω.

Γιατι εγω απο το to2c το πηρα και μου κανουν τους 'κινεζους'

 

Θέμα με refurbished και clone δεν υπάρχει για το S660 αλλά με το S650 που δεν το βρίσκεις πια. Το S660 το πουλάνε κανονικά και δεν υπάρχει θέμα γνησιότητας. Ελατοματικα θα υπάρχουν φυσικά όπως σε όλα.

 

 

Είχε δικιο ο Vasilk... το θέμα ήταν με το S650 και κάποια άλλα... κι όχι με το S660. Aπλά διάβασα βιαστικά το email :O

 

 

 

Sorry , We stop selling this kind of mobile phones

 

We regret to tell you that we have got some Phone products off the shelves. There include these model: Lenovo A376, Lenovo A760, Lenovo A850, Lenovo A850i, Lenovo K900, Lenovo S650, Lenovo S960, Lenovo S820, Lenovo P780, Lenovo A789, Lenovo A800, Lenovo S720, Lenovo S920, etc.

 

Sorry , We stop selling this model because market phone wholesaler sell refurbished phones or repaired phone as new phone . the only difference is the Motherboard and poor quality 1:1 accessories , such as poor quality battery , poor quality earphone , charger ,usb cable and so on .

 

It is really hard to found out which one is 100% new or not , it is sure 100% that 50% of them are not new , and 100% of them are not new if it is sold with cheap price

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο μήνυμα αναφέρει "etc", δηλαδή και κάποια άλλα μοντέλα lenovo συμπεριλαμβανονται στη λίστα. Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το ποια μπορεί να είναι.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο μήνυμα αναφέρει "etc", δηλαδή και κάποια άλλα μοντέλα lenovo συμπεριλαμβανονται στη λίστα. Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το ποια μπορεί να είναι.

 

Μπορεί να είναι σίγουρος για ποια ΔΕΝ είναι στη λίστα. Στη λίστα σίγουρα ΔΕΝ είναι αυτά που τα πουλάει ακομα. Το S660 το πουλάει ακόμα άρα σίγουρα ΔΕΝ είναι στη λίστα.

Η λίστα αυτή είναι κάποια τηλέφωνα που ΕΝΑ μαγαζί σταμάτησε να πουλάει επειδή εντόπισε στην αγορά να κυκλοφορούν ΚΑΙ refurbished -clones. Δεν είναι λίστα ζωής - θανάτου. Δεν είναι και λίστα το Σίνκλερ. Δεν σημαίνει πως από αυτά που γράφει όλα είναι refurbished ή clones. Απλά σε αυτά λίγη μεγαλύτερη προσοχή από που τα αγοράζουμε.

Από τη στιγμή που το S660 ΔΕΝ είναι στη λίστα η συζήτηση περί λίστας εδώ είναι λίγο off topic.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Αγόρασα και εγώ το s660 στις 24/09 από Minideal. Μπαίνω στο site να δω που βρίσκεται το κινητό , πατάω view order -> track your order και μου ανοίγει ένα παράθυρο το οποίο μου δείχνει μόνο τον αριθμό τις παραγγελίας μου. Πρέπει να μπω κάπου αλλού ή απλά δεν έχει ξεκινήσει ακόμα, γιαυτό δεν γράφει και κάτι άλλο??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Αγόρασα και εγώ το s660 στις 24/09 από Minideal. Μπαίνω στο site να δω που βρίσκεται το κινητό , πατάω view order -> track your order και μου ανοίγει ένα παράθυρο το οποίο μου δείχνει μόνο τον αριθμό τις παραγγελίας μου. Πρέπει να μπω κάπου αλλού ή απλά δεν έχει ξεκινήσει ακόμα, γιαυτό δεν γράφει και κάτι άλλο??

 

Μην ανησυχείς είναι αξιόπιστο σαίτ από Δευτέρα το απόγευμα πιστεύω θα αρχίσει να φαίνεται άντε και καλορίζικο.:up:

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς είναι αξιόπιστο σαίτ από Δευτέρα το απόγευμα πιστεύω θα αρχίσει να φαίνεται άντε και καλορίζικο.:up:

 

Σε ευχαριστώ πολύ!! Δεν έχω ξανά ψωνίσει από Κίνα άρα καταλαβαίνεις ότι το έχω ένα μικρό άγχος!! Και κατά πότε λες να το περιμένω??

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα παιδιά! Αγόρασα και εγώ το s660 στις 24/09 από Minideal. Μπαίνω στο site να δω που βρίσκεται το κινητό , πατάω view order -> track your order και μου ανοίγει ένα παράθυρο το οποίο μου δείχνει μόνο τον αριθμό τις παραγγελίας μου. Πρέπει να μπω κάπου αλλού ή απλά δεν έχει ξεκινήσει ακόμα, γιαυτό δεν γράφει και κάτι άλλο??

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ποια η γνωμη σας.να αγορασω μεταχειρισμενο το lenovo s660 η το lenovo A328 καινουριο απο την lenovo.με ενδιαφερει να ειναι τα παντα σε ελληνικα και οχι μισα μισα.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Εχω πάρει το S660 εδώ και περίπου ένα μήνα από Vickmall και μόλις ανακάλυψα το εξής πρόβλημα:

Οταν βάλω SIM οποιουδήποτε provider στη θέση SIM 2, αφού ξεκινήσει το τηλέφωνο, βγάζει συνέχεια οτι η εφαρμογή phone έχει σταματήσει. Το μήνυμα επαναλαμβάνεται συνέχεια ανά 5 δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Εχει κανείς κάποια ιδέα; Σας έχει τύχει; Θα δεχτούν αλλαγή ή επισκευή μετά από ένα μήνα που έχει περάσει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ποια η γνωμη σας.να αγορασω μεταχειρισμενο το lenovo s660 η το lenovo A328 καινουριο απο την lenovo.με ενδιαφερει να ειναι τα παντα σε ελληνικα και οχι μισα μισα.

κανενας δεν μπορει να βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

Το Α328 δεν το ξέρω καν αλλά από τα χαρακτηριστικά που είδα, υστερεί σε σχέση με το S660, αλλά όποιο Lenovo κι αν πάρεις, το ίδιο θέμα θα έχεις. Αλλά μη τρελαίνεσαι κιόλας... τα αγγλικά είναι πολύ λίγα σε σχέση με τα Ελληνικά.

 

Δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί καινούριο το Α και μεταχείρο το S. :worry:

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Το Α328 δεν το ξέρω καν αλλά από τα χαρακτηριστικά που είδα, υστερεί σε σχέση με το S660, αλλά όποιο Lenovo κι αν πάρεις, το ίδιο θέμα θα έχεις. Αλλά μη τρελαίνεσαι κιόλας... τα αγγλικά είναι πολύ λίγα σε σχέση με τα Ελληνικά.

 

Δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί καινούριο το Α και μεταχείρο το S. :worry:

λογω οικονομικου μεταχειρισμενο το s.τελικα σημερα πηρα το a850 μεταχειρισμενο απο ενα κολλητο μου

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Εχω πάρει το S660 εδώ και περίπου ένα μήνα από Vickmall και μόλις ανακάλυψα το εξής πρόβλημα:

Οταν βάλω SIM οποιουδήποτε provider στη θέση SIM 2, αφού ξεκινήσει το τηλέφωνο, βγάζει συνέχεια οτι η εφαρμογή phone έχει σταματήσει. Το μήνυμα επαναλαμβάνεται συνέχεια ανά 5 δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Εχει κανείς κάποια ιδέα; Σας έχει τύχει; Θα δεχτούν αλλαγή ή επισκευή μετά από ένα μήνα που έχει περάσει;

 

Εχει κανεις λειτουργήσει το κινητό με δύο SIM ενεργοποιημένες;

Εχω τη ROM S660_S026_140228 (rooted).

Edited by drT
Link to comment
Share on other sites

Εμένα λειτουργούσε μια χαρά με δύο κάρτες μέχρι που χάθηκε το σήμα και στις δύο.

Το ιδιο και στο δικο μου, που εχει ηδη σταλει στο to2c.com, που αρνουνται να το αντικαταστησουν με την εγγυηση, αλλα θελουν 83$ για επισκευη.

Ισχυριζονται δε, οτι το προβλημα δημιουργηθηκε απο φλασαρισμα, ενω το μονο φλασαρισμα εγινε απο αυτους. (Multi rom + root.)

Link to comment
Share on other sites

Άσχημη εικόνα για το to2c. Εγώ με τα ίδια συμπτώματα, επίσης δεν είχα φλασάρει rom, να τους το πεις ότι είναι θέμα hardware. Ου μπλέξεις. Για τόσα λεφτά πάντως δεν αξίζει να φτιαχτεί.
Link to comment
Share on other sites

Άσχημη εικόνα για το to2c. Εγώ με τα ίδια συμπτώματα, επίσης δεν είχα φλασάρει rom, να τους το πεις ότι είναι θέμα hardware. Ου μπλέξεις. Για τόσα λεφτά πάντως δεν αξίζει να φτιαχτεί.

Μετα απο πολυ κραξιμο, το to2c δεχτηκε να βαλει τα μισα χρηματα. Το θεμα βεβαια δεν ειναι τα χρηματα, αλλα το οτι εγω απαιτω αντικατασταση με καινουργιο η πιστωση χρηματων για αγορα αλλου, οπως οριζουν οι εγγυησεις σε περιπτωσεις DOA Dead on delivery, προβληματος εξ αρχης στην κατασκευη δηλαδη και οχι βλαβη στην πορεια.

Το προβλημα παρουσιαστηκε αμεσως με αποσυνδεσεις καθε τοσο, ενω μετα απο μερικες μερες δεν συνδεοταν ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση καλύπτει τα πάντα εκτός από δικό σου φταίξιμο. Δικό σου φταίξιμο μπορεί να είναι πτώση και βλάβη στο hardware ή να επέμβεις στο λειτουργικό του (φλασάρισμα)

Αν συμβαίνει ένα από τα δύο, καμιά εγγύηση δεν ισχύει παγκοσμίως.

 

Εσείς απ' ό,τι λέτε, δεν είχατε θέμα πτώσεων κτλ οπότε αν συντρέχει θέμα επέμβασης στο λειτουργικό, πρώτοι υπεύθυνοι είναι αυτοί που ρουτάρισαν το κινητό και μετά όλοι οι άλλοι!

Όμως εσύ καλείσαι τώρα να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας από την στιγμή που έχεις στείλει το κινητό εκεί και σου λένε φταις εσύ επειδή έχεις φλασάρει το κινητό.

Δεν βγήκε τυχαία το ρητό που λέει "κάνει τον Κινέζο"! Δυστυχώς είναι ένα από τα ρίσκα που παίρνουμε όταν παραγγέλνουμε από Κίνα.

 

Στην περίπτωση σου φίλε nininikos, από την στιγμή που το κινητό είχε πρόβλημα εξαρχής, θα έπρεπε να τους κάνεις dispute στο paypal για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (είχες 40 μέρες περιθώριο από την παραγγελία)εκτός κι αν σου το έβγαλε για πρώτη φορά το πρόβλημα μετά από αυτές και δεν πρόλαβες να το κάνεις. Μην τους λυπάστε τους Κινέζους και μην "κολλάτε" να ενοχλείτε και το paypal. Μέσα στις δουλειές τους είναι και τα dispute.

 

Επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα με ένα τάμπλετ που είχα πάρει από το dynodirect και μου έκαναν του Κινέζους, τους τράβηξα ένα dispute και μου γύρισαν τα λεφτά. (αυτοί ήθελαν να τους το στείλω να το επισκευάσουν ή να μου κάνουν έκπτωση 15$ σε επόμενή μου αγορά και να το πάω κάπου λέει στην Ελλάδα να το φτιάξω! :wacko: )

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση καλύπτει τα πάντα εκτός από δικό σου φταίξιμο. Δικό σου φταίξιμο μπορεί να είναι πτώση και βλάβη στο hardware ή να επέμβεις στο λειτουργικό του (φλασάρισμα)

Αν συμβαίνει ένα από τα δύο, καμιά εγγύηση δεν ισχύει παγκοσμίως.

 

Εσείς απ' ό,τι λέτε, δεν είχατε θέμα πτώσεων κτλ οπότε αν συντρέχει θέμα επέμβασης στο λειτουργικό, πρώτοι υπεύθυνοι είναι αυτοί που ρουτάρισαν το κινητό και μετά όλοι οι άλλοι!

Όμως εσύ καλείσαι τώρα να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας από την στιγμή που έχεις στείλει το κινητό εκεί και σου λένε φταις εσύ επειδή έχεις φλασάρει το κινητό.

Δεν βγήκε τυχαία το ρητό που λέει "κάνει τον Κινέζο"! Δυστυχώς είναι ένα από τα ρίσκα που παίρνουμε όταν παραγγέλνουμε από Κίνα.

 

Στην περίπτωση σου φίλε nininikos, από την στιγμή που το κινητό είχε πρόβλημα εξαρχής, θα έπρεπε να τους κάνεις dispute στο paypal για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (είχες 40 μέρες περιθώριο από την παραγγελία)εκτός κι αν σου το έβγαλε για πρώτη φορά το πρόβλημα μετά από αυτές και δεν πρόλαβες να το κάνεις. Μην τους λυπάστε τους Κινέζους και μην "κολλάτε" να ενοχλείτε και το paypal. Μέσα στις δουλειές τους είναι και τα dispute.

 

Επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα με ένα τάμπλετ που είχα πάρει από το dynodirect και μου έκαναν του Κινέζους, τους τράβηξα ένα dispute και μου γύρισαν τα λεφτά. (αυτοί ήθελαν να τους το στείλω να το επισκευάσουν ή να μου κάνουν έκπτωση 15$ σε επόμενή μου αγορά και να το πάω κάπου λέει στην Ελλάδα να το φτιάξω! :wacko: )

 

Το θεμα ειναι οτι συνηθως οι παραγγελιες απο Κινα κανουν κανενα μηνακι να ερθουν. Εγω ειμουν εκτος, σε ταξειδι, οποτε το πηρα στα χερια μου μετα την παρελευση της προθεσμιας του Paypal. Εκανα dispute μεν, αλλα χωρις αποτελεσμα.

 

Στο θεμα της εγγυησης τωρα, η συσκευη φλασαριστηκε απο το καταστημα. Εδω σαφως και εχει αυθυνη και η Lenovo, η οποια προφανως και ειναι γνωστης του θεματος. Αν δεν θελει, απαγορευει την πωληση συσκευων απο μη εξουσιοδοτημενους, (γιατι προφανως αυτοι ολοι απο εξουσιοδοτημενους αγοραζουν), η αλλοιως αναλαμβανει να καλυπτει με εγγυηση και τις χαζομαρες που κανουν.

 

Στο θεμα μου τωρα, εχω κανει σαφες στο καταστημα, οτι αν δεν το αντικαταστησουν, θα ουρλιαζω σε ολα τα φορουμς παγκοσμιως. Ειναι απολυτα σιγουρο οτι αυτοι θα εχουν μεγαλυτερη απωλεια απο εμενα, μεχρι να γινουν ανθρωποι. Στην συνεχεια θα βαλω στο χορο και την Λενοβο και το φεισμπουκ, αλλα και οτι αλλο χρειαστει, μεχρι να συνειδητοποιησουν την μαλ....α τους. Προτεινω να τους κραζουμε μεχρις εσχατων, γιατι μου φαινεται οτι στην Ελλαδα, εχουν βρει ολοι τους την κοτα με τα χρυσα αυγα.

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι διαλέγουμε κάποιο αξιόπιστο μαγαζί από Κίνα για να μπορεί να τηρήσει τις δεσμεύσεις του και να μας καλύψει αν η συσκευή είναι ελαττωματική. Το να δημοσιευτεί η άρνηση ανάληψης ευθύνης του μαγαζιού είναι ίσως το μόνο χαρτί που έχουμε σαν μέτρο πίεσης. Και η δύναμη των forum μπορεί να βοηθήσει προς την κατεύθυνση αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι διαλέγουμε κάποιο αξιόπιστο μαγαζί από Κίνα για να μπορεί να τηρήσει τις δεσμεύσεις του και να μας καλύψει αν η συσκευή είναι ελαττωματική. Το να δημοσιευτεί η άρνηση ανάληψης ευθύνης του μαγαζιού είναι ίσως το μόνο χαρτί που έχουμε σαν μέτρο πίεσης. Και η δύναμη των forum μπορεί να βοηθήσει προς την κατεύθυνση αυτή.

 

Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα.

Εγω παντως στο νημα του καταστηματος, απαιτω εξηγησεις, τις οποιες δεν δινουν. Οσο επιμενουν, επιμενω κι εγω.

Προτρεπω εκει επισης τους συμφορουμιτες να σταματησουν να ψωνιζουν απο εκει, αν δεν αποδειξει πρωτα το καταστημα οτι μπορει πραγματι να προσφερει πραγματικη εγγυηση των συσκευων που πουλαει.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι συνηθως οι παραγγελιες απο Κινα κανουν κανενα μηνακι να ερθουν. Εγω ειμουν εκτος, σε ταξειδι, οποτε το πηρα στα χερια μου μετα την παρελευση της προθεσμιας του Paypal. Εκανα dispute μεν, αλλα χωρις αποτελεσμα.

Μηνάκι είναι σπάνιο. Ό,τι έχω παραγγείλει έχει κάνει max 24 μέρες. Συνήθως γύρω στις 18-20 μέρες κάνει. Τώρα.... αν έλειπες εσύ σε ταξίδι, είναι άλλο θέμα. Αν ήσουν εδώ και το παραλάμβανες στην ώρα του, θα είχες προλάβει και τα προβλήματα και το dispute.

Άρα ήσουν κι ολίγον τι άτυχος στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Χωρίς αυτό βέβαια να μειώνει την όποια ευθύνη του πωλητή. Κανονικά μέσα στο 40ήμερο από την πώληση θα έπρεπε να παίζει κατευθείαν αντικτάσταση κι όχι επισκευή.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...