Jump to content

Lenovo A850


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση, είμαι καμιά ώρα με wifi και βλέπω ζεστάθηκε αρκετά το κινητό. είναι φυσιολογικό?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια, θα ηθελα τη βοηθεια σας, αν καποιος γνωριζει!!

Ενας φιλος μου εχει παραγγειλει απο καποιο ξενο site το lenovo a850i, 5,5 ιντσων.

Εν' τω μεταξυ δεν ειναι εχει πολυ εμπειρια πανω σε smartphone αλλα απ' οτι καταλαβε απ' την περιγραφη μαλλον δε θα εχει ελληνικη γλωσσα!!

Μπορουμε με καποιο τροπο να περασουμε ελληνικη γλωσσα;

Ή θα πρεπει να φλασαρουμε καποια αλλη rom που θα εχει;

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως εγκατασταθηκαν τα drivers?

Ποια ηταν η εκδοση των drivers?

Ποια ηταν η εκδοση των windows?

Ακολούθα αυτόν τον οδηγό.

Ανάλογα με πια έκδοση των Windows έχεις, βάζεις και τους αντίστοιχους drivers.

 

Πως γινεται αντιληπτο οτι εχει δει το λειτουργικο συστημα το κινητο?
Αν πας στην διαχείριση συκευών θα στο έχει εμφανίσει κάτω από τα "Ports" ως "MediaTek USB VCOM (ANDROID)..."

Ακόμα αν δεν το βλέπει το Flashtool απλά δεν θα δουλέψει...

 

Ποιας εκδοσης λογισμικο χρησιμοποιηθηκε για την εγκατασταση της νεας rom?
Λέγοντας λογισμικό το εννοείς? Αν εννοείς το SP Flashtool, γενικά οι πιο καινούριες εκδόσεις έχουν λιγότερα bugs και περισσότερα features. Από την άλλη όμως δεν χρειάζεται να ψάχνεις την τελευταία έκδοση, αυτές που δίνονται στα tutorial θα δουλεύψουν.

 

Ουτε και στα διεθνη φορουμ ειναι τα πραγματα ξεκαθαρα.
Μπες στο XDA, αν δεν σου απαντήσει κανένας θα σου απαντήσω εγώ σε ότι θες... επίσης έχω δει αρκετούς καλούς οδηγούς online που τα λένε μια χαρα όλα ;)

Phones:

- A850 - Waiting for a Cyanogenmod!

- Xperia X8 - A phone Legend

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπες στο XDA, αν δεν σου απαντήσει κανένας θα σου απαντήσω εγώ σε ότι θες... επίσης έχω δει αρκετούς καλούς οδηγούς online που τα λένε μια χαρα όλα ;)

 

Και γιατί δεν απαντάς εδώ;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο play store όταν πατάω εγκατάσταση σε μια εφαρμογή και μετά αποδοχή μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

 

Σφάλμα λήψης «όνομα εφαρμογής». Υπάρχει επαρκής χώρος στη συσκευή.

 

Έκανα εκκαθάριση δεδομένων και εκκαθάριση προσωρινής μνήμης στην εφαρμογή play store και μετά από restart το πρόβλημα παραμένει

 

Δεν έχω εξωτερική κάρτα

Η συσκευή είναι root

A850_23. 10. 2013_RUS_by_linerty

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καθε φορα που εχω μια κληση ο ηχος κοβεται οταν κουνιεται το τηλεφωνο αν το εχω πχ στο τσαντακι μου στο αυτοκινητο ακουγεται το κουδουνισμα και μολις κουνηθει κοβεται ο ηχος αλλα η κληση συνεχιζεται αθορυβα δλδ μπορεις να το σηκωσεις και να μιλησεις ενω δεν κουδουνιζει

υπαρχει τροπος να λυθει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησε το flip to mute και το decrease volume στο pocket mode και δες αν στο κανει ακομα.

 

το flip to mute το απενεργοποιησα και συνεχιζει και το κανει

decrease volume δεν βρηκα τετοια επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Στη μεσαια σελιδα των settings στα gestures ειναι. Τσεκαρε επισης στο gravity box μηπως εκει εχεις ενεργοποιησει το flip to mute. Αυτα μονο μου ρχονται στο μυαλο, εκτος αν εχεις περασει κανα app να κόβεται ο ηχος με τα volume buttons και πατιουνται καταλαθος.
Link to comment
Share on other sites

αυτο μου το εκανε και στην stock s123 μου το κανει και τωρα στην s121 by linerty

το grafity box δεν το εχω περασμενο σε αυτη την ρομ δεν εχω περασει γενικα το xposed framework

θα το ψαξω ξανα δεν εχω το τηλεφωνο τωρα κοντα μου

 

Στη μεσαια σελιδα των settings στα gestures ειναι. Τσεκαρε επισης στο gravity box μηπως εκει εχεις ενεργοποιησει το flip to mute. Αυτα μονο μου ρχονται στο μυαλο, εκτος αν εχεις περασει κανα app να κόβεται ο ηχος με τα volume buttons και πατιουνται καταλαθος.

 

εγινε...τελικα ηθελε απενεργοποιηση το pocket mode ταυτοχρονα με το flip to mute

ευχαριστω για την βοηθεια

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω το εξής πρόβλημα (το οποίο το έχω ξαναφέρει στο φόρουμ) :

Κάποια στιγμή έκανα επαναφορά εργοστασιακων δεδομένων και από τοτε δεν μου συνδέονται τα ακουστικά. έχω δοκιμάσει διάφορα άλλα το κινητό τα αναγνωρίζει για κάνα δευτερόλεπτο και μετά παίζει ταυτόχρονα απ τα ακουστικά και απτό ηχείο. Και πριν την επαναφορά είχα ένα θέμα(για κάνα 12ωρο) αλλά έφτιαξε από μόνο του.

 

Παιδιά βοηθάτε γιατί χάνομαι :p

Φοράω αν δεν κάνω λάθος a850.23.10.2013. Rus. By. Linerty

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στο play store όταν πατάω εγκατάσταση σε μια εφαρμογή και μετά αποδοχή μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

 

Σφάλμα λήψης «όνομα εφαρμογής». Υπάρχει επαρκής χώρος στη συσκευή.

 

Έκανα εκκαθάριση δεδομένων και εκκαθάριση προσωρινής μνήμης στην εφαρμογή play store και μετά από restart το πρόβλημα παραμένει

 

Δεν έχω εξωτερική κάρτα

Η συσκευή είναι root

A850_23. 10. 2013_RUS_by_linerty

 

Καμιά ιδέα;

 

Φιλε αντιμετοπιζω το ιδιο θεμα..Δοκιμασα μια λυση της Google (https://support.google.com/googleplay/troubleshooter/4592924?hl=el#ts=4594465) αλλα το προβλημα λυθηκε για μια φορα και μετα εμφανιστηκε παλι...Πως το διορθωσες???

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι πρόβλημα στην cache memory

 

Αυτό που έκανα:

Ρυθμίσεις/εφαρμογές και έκανα εκκαθάριση δεδομένων σε διάφορες εφαρμογές

Πιο πολλά MB ελευθέρωσα από την εκκαθάριση δεδομένων και εκκαθάριση προσωρινής μνήμης του chrome

Μετά από επανεκκίνηση του κινητού μπορούσα να κατεβάσω εφαρμογές και μετά είχα το ίδιο πρόβλημα και ξαναέκανα τα ίδια κάθε φορά που ήθελα αν κατεβάσω κάποια εφαρμογή

 

Κατέβασα μια εφαρμογή που λέγεται app cache cleaner για να κάνω εκκαθάριση από εκεί, η οποία όταν γεμίζει η cache memory σε ενημερώνει

 

Διέκοψα το αυτόματο update του play store ελευθέρωσα χώρο στον αποθηκευτικό χώρο

 

Πλέον κατεβάζω κανονικά εφαρμογές και αν ξαναδημιουργηθεί το ίδιο πρόβλημα θα δοκιμάσω και αυτό που έκανες

 

Ελπίζω να βοήθησα

 

Υ.Γ. Κάπου διάβασα για μια εφαρμογή που λέγεται fixmarket ή κάπως έτσι. Την κατέβασα και ήθελε δικαιώματα superuser ( η συσκευή μου είναι root) αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος δεν δοκίμασα καν

Υ.Γ2 Αν έγραψα κάτι λάθος ή λύθηκε το πρόβλημα από τύχη οι πιο έμπειροι ας με διορθώσουν (είμαι άσχετος στο θέμα)

Edited by zoolanderThes
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το να το πάρω από minideal και να μου κοστίσει 100 ευρώ φθηνότερα ελοχεύει κάποιους κινδύνους (πέραν ίσως από την έλλειψη ελληνικής εγγύησης);
Link to comment
Share on other sites

το app cache cleaner πολυ καλο application

καλή η σύσταση

Edited by medicalis
Oneplus 5t - Get 20€ off on accessories https://oneplus.net/gr/invite#5P9ZANSXM3IINRY :D
Link to comment
Share on other sites

το Sms gateway το έχει χρησιμοποιήσι κάποιος? τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνουμε?
Oneplus 5t - Get 20€ off on accessories https://oneplus.net/gr/invite#5P9ZANSXM3IINRY :D
Link to comment
Share on other sites

και αλλο προβλημα μου εβγαλε το κινητο αυτες τις μερες....το ατιμο κολλαει παντου,οταν ειμαι στο μενου,στο ιντερνετ ακομα και στο boot,αλλα εκει που πραγματικα σκαλωσα ηταν οταν το ειδα να κολλαει οταν το ειχα κλειστο κ σε φορτηση (εκει που δειχνει την μπαταρια να φορτιζει).

εχω αλλαξει 3-4 φορες ρομ δοκιμασα s123,row rus by linerty, αλλα τιποτα το κινητο "παγωνει" και μετα απο λιγο κανει ρεσταρτ.

 

παρακαλω βοηθηστε :(

ευχαριστω εκ των προτερων :D

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα.μολις πηρα κι εγω το lenovo a850 απο ενα φιλο μου μεταχειρισμενο.οι πρωτες εντυπωσεις καλες αν εξαιρεσουμε οτι εχει πολλες ρυθμισεις στα αγγλικα.μπορει καποιος να μου πει που θα βρω τον φακελο της μουσικης;δεν υπαρχει πουθενα.εικονες εχει μουσικη οχι.πρεπει να παω στο file browser να πατησω music.πως θα μπει στην επιφανεια εργασιας;
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα.μολις πηρα κι εγω το lenovo a850 απο ενα φιλο μου μεταχειρισμενο.οι πρωτες εντυπωσεις καλες αν εξαιρεσουμε οτι εχει πολλες ρυθμισεις στα αγγλικα.μπορει καποιος να μου πει που θα βρω τον φακελο της μουσικης;δεν υπαρχει πουθενα.εικονες εχει μουσικη οχι.πρεπει να παω στο file browser να πατησω music.πως θα μπει στην επιφανεια εργασιας;

τι εγινε. κανενας;σημερα εκλεισε και ανοιξε μονο του.γιατι εγινε αυτο;το ιδιο μου εκανε και το samsung που ειχα πριν παρω αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά έχω λίγες μέρες που μπήκα στο club της Lenovo

πολύ ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές από το κινητό αλλά έχω και κάποιες απορίες

στο version infos μου λέει: Α850. V13, 2013/09/06

του έβαλα το system app remover για να διώξω κάποιες μανισιες εφαρμογές όπως το le safe, 360 και ένα poker άκυρο :p

μου βγάζει κάτι κινεζιές κάτω από τα ονόματα στην λίστα κλήσεων έχω απενεργοποιήσει το location κάτι όπως είπε κάποιος στην αρχή αλλά και πάλι βγαίνουν, επίσεις παίζει αναβάθμιση σε android 4.4.2;

αυτά για αρχή

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν παιζει για κιτ κατ γιατι ο πυρηνας ειναι για jb και δεν κανει για κιτ κατ

ειναι θεμα lenovo αυτο και δεν νομιζω να δωσει αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Μη περιμένετε καμία αναβάθμιση.Απο την στιγμή που κανένας σοβαρός dev δεν ασχολήθηκε με το κινητό,οι καλυτρες ρομ είναι αυτές που είχε απο την αρχή το κινητό.Ούτε κολλήματα,ούτε τίποτα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το αφήνω όπως είναι και απλά το απολαμβάνω.

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. :yahoo::yahoo::yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...