Jump to content

Διαχείριση χρόνου και προγράμματος μέσω εφαρμογών


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον τελευταίο χρόνο προέκυψαν πολλές εργασίες και καθήκοντα στην καθημερινότητα μου, με αποτέλεσμα πολλές φορές να μένω πίσω σε deadlines ή να αφήνω δουλειές μισοτελειωμένες ή γενικά να μην ανταποκρίνομαι σωστά στα καθήκοντά μου. Ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης τέτοιων καταστάσεων είναι φυσικά η σωστή οργάνωση του προγράμματος. Μπορεί να ακούγεται περίεργο ή ακόμα και «ψυχαναγκαστικό» σε κάποιους, αλλά όταν οι 24 ώρες φαίνονται λίγες για τις καθημερινές εργασίες, τότε η σωστή οργάνωση του προγράμματος και η τήρηση του με καθόλου ή τουλάχιστον χωρίς μεγάλες παρεκκλίσεις μπορεί να φανεί ιδιαίτερα αποδοτική. Φυσικά θα πρέπει να υπάρχει η απαραίτητη ευελιξία, καθώς όπως λένε «γιατί να πάνε όλα καλά, όταν μπορούν να πάνε όλα στραβά;», αλλά με τη σωστή οργάνωση μπορούν να αντιμετωπιστούν τέτοιες καταστάσεις, χωρίς να μείνουν αδιεκπεραίωτες άλλες εργασίες.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/36802/agenda-366244-640.jpg

Φωτογραφία: Willy66

 

Και αν παλιά υπήρχαν οι μεγάλες ατζέντες και τα ημερολόγια για την οργάνωση του προγράμματος, σήμερα υπάρχουν τα smartphones και τα tablets και μια μεγάλη πληθώρα από αντίστοιχες εφαρμογές. Κάπως έτσι τους τελευταίους μήνες προσπαθώ να βρω έναν κατάλληλο συνδυασμό εφαρμογών για να με βοηθήσουν στην καθημερινότητα μου. Γενικά, δεν υπάρχει «καλύτερη» ή «χειρότερη» εφαρμογή. Υπάρχουν εφαρμογές που καλύπτουν τις ανάγκες του κάθε χρήστη. Για την οργάνωση του προγράμματος λοιπόν η δικιά μου εμπειρία έδειξε ότι χρειάζονται δύο εφαρμογές: Μία εφαρμογή ημερολογίου και μια εφαρμογή Εργασιών (tasks). Γενικά η εφαρμογές που χρησιμοποιούμε για τέτοιους σκοπούς θα πρέπει να περιορίζονται στο ελάχιστο και ο λόγος είναι ότι σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να βρεθούμε σε μια πολύπλοκη κατάσταση και να χρειαζόμαστε μια ακόμα εφαρμογή για οργάνωση των εφαρμογών μας.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/36803/sync-calendar.png

 

Η χρήση του ημερολογίου είναι προφανής: Μας δίνει την δυνατότητα οργάνωσης και εποπτείας της μέρας ή της εβδομάδας μας, βοηθώντας μας στην οργάνωση, αλλά και στο να μην ξεχνάμε λιγότερο ή περισσότερα σημαντικά πράγματα που πρέπει να κάνουμε. Η χρήση της εφαρμογής Εργασιών χρησιμεύει για τον ίδιο λόγο, με τη διαφορά ότι μας θυμίζει τις διάφορες εργασίες που πρέπει να πραγματοποιηθούν, αλλά δεν έχουν συγκεκριμένο χρονικό ορίζοντα, ή καταλαμβάνουν πολλές διαφορετικές μέρες και ώρες εντός του ημερολογίου, εφόσον απαιτούν αρκετές ώρες ενασχόλησης.

 

Ο Σπύρος Μανιατόπουλος, διδακτορικός φοιτητής Ρομποτικής στο Cornell University, με έμπνευση το βιβλίο του Stephen Covey «Οι Επτά Συνήθειες των Εξαιρετικά Αποτελεσματικών Ανθρώπων» προτείνει τον δικό του τρόπο καθημερινής οργάνωσης, κάνοντας χρήση των σύγχρονων εφαρμογών παραγωγικότητας. Ως μηχανικός, το μοντέλο που προτείνει είναι εμπνευσμένο από ένα μοντέλο εύρωστου ελέγχου διεργασιών (Robust Model-Predictive Control και για αυτό ο ίδιος το αποκαλεί «Robust, Predictive Time Management». Η βασική αρχή είναι η βελτιστοποίηση της πρόβλεψης σε ένα μελλοντικό πλαίσιο πρόβλεψης, έλεγχος της πρόβλεψης σε ένα σύστημα ελέγχου και επανάληψη. Ακούγεται ίσως λίγο πολύπλοκο, όταν μπαίνουν έννοιες αυτομάτου ελέγχου και μηχανικής, αλλά παρακάτω θα δείτε στην πράξη είναι αρκετά απλό.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/36797/mpc.jpg

 

Σύμφωνα με το προαναφερθέν βιβλίο, οι τρεις πρώτες συνήθειες είναι να ενεργείς προληπτικά, να ξεκινάς με τον τελικό στο μυαλό σου και να βάζει προτεραιότητες. Το πρόβλημα του Σπύρου, όπως αναφέρει στο άρθρο του στο Medium, ήταν η αδυναμία διαχείρισης του χρόνου του. Αρχικά χρησιμοποιούσε τα Google Calendar και Google Tasks για την διαχείριση των εργασιών του, κάτι που δεν ήταν αρκετά αποδοτικό, καθώς δεν υπήρχε επαρκής αλληλεπίδραση μεταξύ τους. Επίσης πάντα στην οργάνωση του προγράμματος υπήρχε η αβεβαιότητα και η αδυναμία πρόληψης τυχαίων συμβάντων.

 

Το πρώτο στάδιο της μεθόδου του, είναι η πρόληψη, όπως ακριβώς την προτείνει ο Covey στο βιβλίο του. Μία φορά την εβδομάδα, κατά προτίμηση την Κυριακή, συμβουλεύει να ασχολούμαστε μια ώρα περίπου με την οργάνωση του προγράμματος της εβδομάδας. Ο λόγος που αυτό γίνεται σε εβδομαδιαία και όχι καθημερινή βάση, είναι ότι η μια εβδομάδα είναι ένα χρονικό διάστημα το οποίο είναι αρκετά μεγάλο για να οργανωθεί ευέλικτα, αλλά όχι υπερβολικά μεγάλο για να γίνει η οργάνωση αυτή ανούσια.

 

Σε μια εφαρμογή εργασιών περνάμε όλες τις εργασίες που πρέπει να πραγματοποιηθούν ή να ολοκληρωθούν μέσα στην εβδομάδα. Είναι συνετή η δημιουργία λιστών για κάθε κατηγορία δραστηριότητας, για την καλύτερη οργάνωση.

http://content.myphone.gr/photo/full/36798/wunderlist.jpg

 

Στη συνέχεια οι εργασίες αυτές πρέπει να περαστούν στο ημερολόγιο. Όπως μπορείτε να δείτε και στις παρακάτω εικόνα, για κάθε κατηγορία δραστηριότητας χρησιμοποιείται διαφορετικό χρώμα.

http://content.myphone.gr/photo/full/36760/time-management.png

 

Το πέρασμα από την μια εφαρμογή στην άλλη μπορεί να γίνει είτε χειροκίνητα, είτε αυτόματα, εφόσον οι δύο εφαρμογές που χρησιμοποιείται το υποστηρίζουν. Για παράδειγμα, το ημερολόγιο Sunrise προσφέρει αλληλεπίδραση με αρκετές εφαρμογές, όπως το Producteev, . Αντίστοιχα γίνεται και με τις εφαρμογές της εταιρείας Any.do, Any.Cal και Any.Do. Το ζητούμενο σε αυτήν την υπόθεση είναι ο κάθε χρήστης να βρει τις εφαρμογές που τον ικανοποιούν από άποψη λειτουργικότητας, χαρακτηριστικών και αισθητικής. Προσωπικά δεν έχω βρει (ακόμα) κάποιον συνδυασμό εφαρμογών που να με ικανοποιεί για να γίνεται αυτόματα η διαδικασία αυτή, και έτσι χρησιμοποιώ το Google Calendar με το Wunderlist.

Γενικά, όταν κάποιος αποφασίσει να κάνει χρήση τέτοιων εφαρμογών, θα πρέπει να λάβει υπόψιν αρκετούς παράγοντες, όπως οι παρακάτω:

 

  • Υποστηριζόμενες πλατφόρμες: Είναι αρκετά σημαντικό να υποστηρίζεται επαρκώς η εφαρμογή στο λειτουργικό του smartphone/tablet σας, αλλά να υπάρχει και εφαρμογή για υπολογιστή, είτε αυτόνομη, είτε για πρόσβαση μέσω browser. Η μεγαλύτερη οθόνη του υπολογιστή μπορεί να προσφέρει καλύτερη επισκόπηση του προγράμματος σε σχέση με μικρή οθόνη. Γενικά, όσο περισσότερες πλατφόρμες υποστηρίζονται, μειώνεται η πιθανότητα να πρέπει να μεταβείτε σε άλλες εφαρμογές, λόγω αλλαγής συσκευής.
  • Κόστος αγοράς/συνδρομής: Πολλές εταιρείες έχουν καταφύγει πλέον σε συνδρομητικό μοντέλο εφαρμογών, εξασφαλίζοντας έτσι μια συνεχή ροή εσόδων, αλλά και δέσμευση του χρήστη. Τις περισσότερες φορές η βασική εφαρμογή είναι δωρεάν, και για κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά απαιτείται είτε αγορά είτε συνδρομή. Σε κάθε περίπτωση ο χρήστης πρέπει να κοιτάξει τι παραπάνω του προσφέρει μια τέτοια αγορά, και αν τελικά τον συμφέρει σε σύγκριση με τις εναλλακτικές επιλογές της αγοράς.
  • Αλληλεπίδραση με άλλες εφαρμογές: Αν κάποιος είναι αναγκασμένος να χρησιμοποιεί πολλές εφαρμογές, θα πρέπει ενδεχομένως να βρει μια λύση που να αυτοματοποιεί κάποιες διαδικασίες. Όπως αναφέρθηκε, το ημερολόγιο Sunrise προσφέρει αλληλεπίδραση με πολλές υπηρεσίες, απλοποιώντας αρκετά την καθημερινότητα. Μια άλλη λύση για διασύνδεση των εφαρμογών είναι το Zapier, που μεταξύ άλλων μπορεί να συνδέσει εφαρμογές όπως το Gmail, Evernote, Trello, Google Tasks, Outlook, Google Calendar, PayPal, Dropbox, Slack και (πάρα) πολλές ακόμα. Η υπηρεσία θυμίζει αρκετά την δημοφιλή εφαρμογή IF (πρώην IFTTT), με διαφορά ότι το Zapier έχει ένα μικρό δωρεάν πλάνο και τέσσερα συνδρομητικά από 20 δολάρια τον μήνα μέχρι 120, και γενικά φαίνεται να έχει ένα πιο επαγγελματικό προσανατολισμό, χωρίς αυτό αν είναι απόλυτο.
  • Χρηστικότητα: Προφανώς, μια εφαρμογή που έχει στόχο να βοηθάει στην διαχείριση χρόνου και την παραγωγικότητα θα πρέπει να είναι απλή και να μπορεί κανείς να την χρησιμοποιήσει εύκολα και γρήγορα.
  • Offline λειτουργία: Αν και οι περισσότερες εφαρμογές προσφέρουν τη δυνατότητα για offline χρήση στο δωρεάν πακέτο, κάποιες απαιτούν συνδρομή για να γίνει χρήση αυτού του χαρακτηριστικού. Αν δεν θέλετε να αποκτήσετε κάποια premium έκδοση ή να κάνετε κάποια συνδρομή, θα πρέπει ίσως να βρείτε κάποια εναλλακτική, καθώς δεν θα είναι δυνατή η πλήρης αξιοποίηση της εφαρμογής χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο (πχ δεν θα είναι δυνατή η προσθήκη νέων αντικειμένων)

 

http://content.myphone.gr/photo/full/36800/ifttt.jpg

 

Ο Stephen Covey περιγράφει τις κάποιες δραστηριότητες ως «Quadrant II», που σε ελεύθερη απόδοση θα μπορούσαμε να τις πούμε μεσαίας προτεραιότητας. Είναι οι δραστηριότητες που είναι σημαντικές, αλλά δεν επείγουν. Όταν συμπέσουν με «Quadrant I» δραστηριότητες, που είναι οι «κρίσεις» και «Quadrant III», που είναι οι δραστηριότητες που μπορεί να σου αποσπάσουν την προσοχή, τότε γίνεται… πανικός. Για αυτόν τον λόγο ο Σπύρος προτείνει την έναρξη του προγραμματισμού με αυτές τις δραστηριότητες, που κατά προτίμηση πρέπει να γίνονται νωρίς, έτσι ώστε να μην προλάβουν άλλες υποχρεώσεις να κατακλύσουν το πρόγραμμα. Φυσικά, ο καθένας θα πρέπει να βρει κάποιο αντίστοιχο χρονικό πλαίσιο που να τον εξυπηρετεί για τον αντίστοιχο στόχο. Συμβουλεύει επίσης, μέσα στην εβδομάδα να φροντίζουμε να υπάρχουν κάποιες κενές ώρες για τέτοιες δραστηριότητες (κουτιά με κόκκινο περίγραμμα στην παραπάνω εικόνα ημερολογίου), ακόμα και αν δεν τις ξέρουμε εξαρχής, καθώς είναι σχεδόν βέβαια ότι θα προκύψουν.

 

Μετά το πέρασμα τέτοιων εργασιών, περνάμε πάλι στην εφαρμογή εργασιών και ελέγχουμε για μη προγραμματισμένες εργασίες ή για εργασίες που έχουν καθυστερήσει. Περνάμε και τις καινούριες εργασίες που θεωρούμε ότι θα έχουμε μέσα στην εβδομάδα και ξεκινάμε τον εβδομαδιαίο προγραμματισμό.

 

Το δεύτερο στάδιο είναι η αναπροσαρμογή του προγράμματος. Όσο προσεκτικός και αν είναι κανείς με τον προγραμματισμό του, πρέπει να είναι και ευέλικτος, καθώς πάντα κάτι θα τύχει: Κάποια συνάντηση μπορεί να κρατήσει περισσότερο από το αναμενόμενο, μπορεί να υπάρξει κάποια καθυστέρηση που δεν οφείλεται σε εμάς. Για αυτόν το λόγο, αν παρατηρήσετε την παραπάνω εικόνα, υπάρχουν τα λευκά κενά ανάμεσα στις διάφορες εργασίες. Προσφέρεται έτσι η απαραίτητη ευελιξία, ενώ υπάρχει και περιθώριο εύκολης αναπροσαρμογής του προγράμματος σε περίπτωση που κάτι αναπάντεχο συμβεί. Ο Σπύρος προτείνει επίσης προς το τέλος της εβδομάδας να υπάρχει περισσότερα κενά για αυτόν τον λόγο. Ακόμα και έτσι βέβαια, κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί την επίτευξη όλων των εβδομαδιαίων στόχων. Σε αυτήν την περίπτωση, η αντίστοιχη εργασία δεν αφαιρείται από την εφαρμογή εργασιών, αλλά παραμένει εκεί και περιμένει την επόμενη «ώρα εβδομαδιαίου προγραμματισμού».

 

Σας έχουν βοηθήσει οι σύγχρονες εφαρμογές στην καλύτερη οργάνωση του προγράμματός σας; Τι εφαρμογές χρησιμοποιείτε και πώς;

 

[φωτογραφία: woodleywonderworks υπό άδεια Creative Commons]

Link to comment
Share on other sites

Πλέον με το blackberry χρησιμοποιώ μονο το ημερολογιο του. Συγχρονίζει με ολα τα γνωστά ημερολόγια, προβάλει ταυτόχρονα ή μεμονωμένα αυτά που θες ( με διαφορετικό χρωμα), μπορω να κανω τις αλλαγές απο τον υπολογιστή με το blend για πιο άνετη και γρήγορη επεξεργασία και συνεργάζεται και με την εφαρμογή remember που εχει το blackberry για σημειώσεις , κειμένου, φωνητικές και εικόνα και με το gps. Δεν νομίζω να στραφώ σε τρίτες λύσεις . Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Όλα ωραία και καλά με τις εν λόγω εφαρμογές, όμως δεν λύνουν το σημαντικότερο πρόβλημα που είναι η κινητοποίηση για την εκτέλεση κάποιας εργασίας. Εδώ και καιρό έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ τέτοιου είδους εφαρμογές και εφαρμόζω man-in-the-loop τακτικές, ήτοι για τις δουλειές του σπιτιού έχει αναλάβει η γυναίκα μου το task allocation, την υπενθύμιση και γενικότερα τη διοικητική μέριμνα και η γραμματεία της κλινικής τις αντίστοιχες αρμοδιότητες στην εργασία μου. Η παραγωγικότητα είναι πιο υψηλή και δεν υπάρχει έκπτωση στην ελαστικότητα του προγραμματισμού και επιμερισμού εργασιών.

 

Γλυτώνει κανείς έτσι το χρόνο που απαιτείται για τη διαχείριση της οργάνωσης του προγράμματός του και γίνεται delegation του κομματιού αυτού σε άτομα που είναι εξειδικευμένα και έχουν broader scope της όλης κατάστασης.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής κάποιο ημερολόγιο για τη διαχείριση του χρόνου μου, γιατί κάθε μέρα μπορεί να προκύψει κάτι διαφορετικό και στο τέλος το αρχικό πρόγραμμα να φτάσει να μην έχει καμία σχέση με αυτά που θα κάνω. Οπότε προς το παρόν δεν μου χρειάζεται.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ για πρόχειρες σημειώσεις την Cortana (αν και στα αγγλικά, δεν έχω θέμα), αλλά όταν είμαι σπίτι, all time classic ατζέντα. Όσες φορές προσπάθησα να χρησιμοποιήσω εφαρμογές για καταμερισμό χρόνου, πάντοτε αποτύγχανα. Δεν έχω βρεί ακόμα την εφαρμογή που θα εξυπηρετεί τις ανάγκες μου στο έπακρο. Κάνω μια προσπάθεια με το onenote, αλλά ακόμα το μαθαίνω και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια διαφορετική ιδέα πάνω σε αυτό το θέμα και όντως ίσως να σπαταλάς χρόνο πάνω στην δημιουργία του καθημερινού προγράμματος και για κάποιους να μην έχουν έχουν το χρόνο να το κάνουν γι αυτό τον λόγο πιστεύω πως πρέπει να δημιουργηθεί μια εφαρμογή που να έχει έτοιμες προτάσεις και προγράμματα, δραστηριότητες κλπ. Τα οποία να εφαρμόζω φαΐ με 3 κινήσεις. 1η πάτημα του προγράμματος και 2η ώρα εφαρμογής. Μακάρι να υπάρξει ένα ξεκίνημα σε ένα τέτοιο project που να υποστηρίζει και φωνητικό προγραμματισμό στα Ελληνικά και. Lock screen wake με την φωνή όπως το οκ Google. Απλά σε αυτήν την περίπτωση θα όρο ζεις και το πρόγραμμα σου φωνητικά. Αυτό να περιείχε και υπενθύμιση. Η Google πιστεύω πρέπει να πάρει εθελοντές ώστε να μπορείς να κάνει και άλλες εργασίες στη Ελληνική γλώσσα. Δηλαδή να μιλάς ελληνικά και να εφαρμόζει τις δουλειές

και άλλες εντολές. Πιστεύω ακόμα ότι ο καλύτερος τρόπος να έχει κάποιος την ζωή του σε τάξη είναι μάθηση ή γνώση και η συνήθεια. Εγώ προσωπικά δεν θα έλεγα όχι σε κανένα πρόγραμμα android η οποία άλλη πλατφόρμας προσέφερε όλα αυτά. Και μέχρι στιγμής η πρόοδος η τωρινή είναι αρκετά καλή. Χρησιμοποιώ πρόγραμμα για να θυμάμαι να πλένω τα δόντια μου το βράδυ κάτι που δεν το έκανα συχνά παλιά. Στάνταρ προγράμματα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε μια εφαρμογή είναι να πάω δουλειά κάποιο διαγώνισμα να πλύνω το αυτοκίνητο τα δόντια κλπ. Υπάρχουν και απρόοπτες εργασίες αλλά δεν νομίζω να θέλει κάποιος να προγραμματίσει το απρόοπτο. Μόνο αν γνωρίζαμε το μέλλον θα ήταν κάτι τέτοιο δυνατόν. Οπότε καλό

είναι να προγραμματίζουμε την ζωή μας με κάποια εφαρμογή εάν το smartphone είναι προέκταση του χεριού μας.Ειδικά άμα υπάρξει κάνα ανάλογο project όπως ανέφερα πιο πάνω θα ήταν τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ τέτοιες εφαρμογές, με τελευταία την Business Calendar 2. Την βρίσκω εξαιρετικά βοηθητική στην οργάνωση της καθημερινότητάς μου και δεν έχει τύχει ως τώρα να χάσω κάποιο σημαντικό γεγονός.

Πάντως, σημαντικός παράγοντας για την χρήση αυτών των προγραμμάτων είναι η ευκολία καταχώρησης των γεγονότων. Η ταχύτητα των σύγχρονων κινητών, οι μεγάλες οθόνες και οι βελτιώσεις στο UI των εφαρμογών έχουν πλέον καταστήσει την διαχείριση καθηκόντων και υπενθυμίσεων μάλλον εύκολη υπόθεση.

Όσον αφορά αυτά που αναγράφονται στις δύο τελευταίες παραγράφους, ξεφεύγουν από τις απαιτήσεις μου από ένα τέτοιο πρόγραμμα. Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο παραγωγικό να εξαρτώμαστε από ένα τέτοιο πρόγραμμα σε αυτό το βαθμό και να περιμένουμε από αυτό να κάνει τις αναπροσαρμογές που χρειάζονται.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο άρθρο... αν ψάξεις βέβαια στο internet μπορείς να βρεις ένα κάρο από τέτοιες μεθόδους... για να πετύχεις όμως ένα καλό - ευέλικτο πρόγραμμα πρέπει να το έχεις πολύ καθαρά στο μυαλό σου και να δρας σχεδόν ρομποτικά. Και το κακό είναι πως πολλές φορές τρώς υπερβολικά πολύ χρόνο και ενέργεια για να καταλήξεις στη μέθοδο, εφαρμογή, υπηρεσία που θα σε σώσει από το αγχος της καθημερινότητας.

 

Εγώ χρησιμοποιώ google caledar - tasks μέσω του business calendar pro 2... είναι αυτό που με έχει βολέψει περισσότερο. Έχω στείσει το κινητό με το tasker (από μόνο του λόγος για να πάρει κάποιος Android) έτσι ώστε να προσαρμόζεται ανάλογα με το που βρίσκομαι (παραγωγή, μαγαζί, σπίτι, αυτοκίνητο, σχολή, γυμναστήριο κλπ κλπ) οπότε όλο μου το πρόγραμμα είναι a couple of clicks away...

 

Πάντως έτσι όπως είναι πλέον οι καιροί... το 24ωρο είναι πολύ λίγο...

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ανεκαθεν χρησιμοποιούσα το microsoft outlook για ολες τις λειτουργιες του, το αρχειο του οποίου ειναι πλεον σημαντικο και αναντικαταστατο και επειδη ξεκινησα απο την εποχη των PDA, τα palm τα συγχρονιζα με το microsoft outlook, συνεχισα με τα windows mobile τωρα πια χρησιμοποιω οτι συχγρονιζεται με αυτο. Οτιδηποτε τα ανεβαζει στο συνεφο εχει αποκλειστει οποτε τωρα με το android παιζω με myphone explorer την εφαρμογη task που εχει και συγχρονιζει με τις εργασιες του outlook και το google calendar. To μονο προβλημα ειναι οτι το περιβαλλον του google clandar δεν με διευκολυνει, ειδικα στην αναζητηση, αντιθετα με με το calendar (31) με αποτελεσμα να ειναι εγκατεστημενα και τα 2 πραγμα που με χαλαει.
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε κατάλαβα ποιος είναι ο Σπύρος...

(για προγράμματα: λίστα σε σημειωματάριο = πλήρης ευελιξία)

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Colornote, δωρεάν, με προαιρετικό συγχρονισμό στο cloud και πολλές δυνατότητες
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου προσέγγιση μοιάζει πολύ με αυτή του άρθρου. Αυτό που κάνω όταν δουλεύω σε καυτά και κάπως μεγάλα projects είναι κάθε Κυριακή να συμπληρώνω ένα excelάκι με τις προτεραιότητές μου για την εβδομάδα, έχοντας όμως κατά νου ποιες είναι οι προτεραιότητες του μήνα και ποια τα κυρίαρχα projects. Η φιλοσοφία μου για τη συνέχεια είναι κάθε μέρα να χωρίζεται σε 4 πυλώνες. Το πρώτο είναι οι καθημερινές εργασίες, το δεύτερο είναι ο έλεγχος email, το τρίτο οι συναντήσεις και το τέταρτο ο χρόνος που απαιείται για την ανάπτυξη των projects που κάθε φορά έχω. Αυτό ισχύει για 4 από τις 5 μέρες και η τελευταία συνήθως Παρασκευή αξιοποιείται ελεύθερα ως επί το πλείστον για τα δικά μου projects καθώς και για να γίνεται πιο παραγ ωγική η εργασία μου στο σύνολό της. Συμπληρωματικά όπως αναφέρεται και παραπάνω, υπάρχει σίγουρα το στοιχείο της ευελιξίας. Η κάθε μέρα πλανάρεται στη λογική το ότι 45 λεπτά αντιστοιχούν σε μία ώρα και τέλος υπάρχει κενό σε κάθε συνάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Η αρχή έγινε με google calendar /tasks κλπ. και excel-άκια.

Στη συνέχεια ένα project με ανάγκασε να περάσω στο ms Outlook και τώρα πλέον ένας συνδυασμός από OneNote, Outlook και Cortana, εχει αναλάβει επιτυχώς την οργάνωση μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Wunderlist για task manager. Με τις τελευταίες αναβαθμίσεις έχει βελτιωθεί πολύ το sync μεταξύ των διαφορετικών συσκευών και είναι πολύ χρήσιμη εφαρμογή με όμορφο UI. Για calendar, χρησιμοποιώ αυτό της εκάστοτε συσκευής μου.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η δουλεια για καποιους ειναι η ανακαλυψη του αιωνα. Αφου να φανταστεις υπαρχουν ανθρωποι που κανουν ανταλλαγη του χρονο με λεφτα και παιρνουν και δουλεια για το σπιτι. :!:

 

Αν και σε επαγγελματικο επιπεδο λογω IT Department ειμαι μονιμως online με το outlook να παιρνει φωτια, επιλεγω να χρησιμοποιω το κλασσικο σπιραλ ημερολογιο με μολυβι και στυλο για τις δουλειες μου και αν ξεχασω και κατι, ανθρωπος ειμαι. Τωρα σκεφτομαι να βγαλω και το εταιρικο e-mail απο το κινητο. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...