Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ΜΟΝΗ διαφορά που εντόπισα με την 4.71 είναι ότι δεν κάνει επανεκκίνηση στην αναζήτηση και αποθήκευση σταθμών του ραδιοφώνου. Κατά τ' άλλα όλα τα στραβά υπάρχουν.

To τηλέφωνο που πήρα σήμερα ''φοράει'' την 4.71 ξέρει κανεις τις διαφορές της απο την 4.70?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

parakalw poly min gafete anakribies sto site,san ton apopanw...

 

Δεν γράφω ανακρίβειες, αν πρόσεξες μίλησα για "χρόνο αναμονής" με ελάχιστη ομιλία χωρίς "παιχνίδια" με το κινητό που ξοδεύουν ενέργεια λόγο της ενεργοβόρας οθόνης του.

Link to comment
Share on other sites

To τηλέφωνο που πήρα σήμερα ''φοράει'' την 4.71 ξέρει κανεις τις διαφορές της απο την 4.70?

 

Ισχύει αυτό που προείπα. Δεν υπάρχουν ουσιώδεις διαφορές από την 4.70. Και το WEP 200 το ΒΤ δεν δουλεύει σωστά και το χρώμα γραμματοσειράς αναμονής δεν αλλάζει κλπ.

Άσχετα από αυτά, το τηλέφωνο είναι πολύ καλό και καθώς έχω βάλει την μπαταρία ΒL-5C (σύμφωνα με τις οδηγίες του fotisbasm) η αυτονομία του αυξήθηκε κατακόρυφα με μια μόλις φόρτιση. Ήδη μπαίνω στην τέταρτη μέρα με μια γραμμή μείον. Καμιά σχέση με την προηγούμενη. Βρήκα την υγειά μου. Μένει να τσεκάρω τη διάρκειά της μετά τον κύκλο τριών φορτίσεων και να πειραματιστώ με το ΒΤ. Προς το παρόν λειτουργεί όλη μέρα και νύχτα, χωρίς ΒΤ, με το κλασικό μου τέταρτο ομιλίας, καμιά δεκαριά μηνύματα, λίγο ΜΡ3 και ραδιόφωνο. Ως ήπιος χρήστης λοιπόν είμαι υπερευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία η ένδειξη της μπαταρίας "πέφτει" με συγκεκριμένες στάθμες-γραμμές? Έχει ας πούμε 5 στάθμες-γραμμές? Δεν δουλεύει αναλογικά οπως στο iPod για παράδειγμα?

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία η ένδειξη της μπαταρίας "πέφτει" με συγκεκριμένες στάθμες-γραμμές? Έχει ας πούμε 5 στάθμες-γραμμές? Δεν δουλεύει αναλογικά οπως στο iPod για παράδειγμα?

Στα καινούρια s40 3rd με το FP2, το έχω παρατηρήσει και εγώ πως έχουν αρχίσει να το υπολογίζουν πιο αναλογικά ΑΛΛΑ μόνο όταν είναι στη αλλαγή μπάρας, πιθανόν για να ξέρεις τι σε περιμένει.

 

Με ένα restart βλέπεις την πραγματικότητα όμως.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που προείπα. Δεν υπάρχουν ουσιώδεις διαφορές από την 4.70. Και το WEP 200 το ΒΤ δεν δουλεύει σωστά και το χρώμα γραμματοσειράς αναμονής δεν αλλάζει κλπ.

Άσχετα από αυτά, το τηλέφωνο είναι πολύ καλό και καθώς έχω βάλει την μπαταρία ΒL-5C (σύμφωνα με τις οδηγίες του fotisbasm) η αυτονομία του αυξήθηκε κατακόρυφα με μια μόλις φόρτιση. Ήδη μπαίνω στην τέταρτη μέρα με μια γραμμή μείον. Καμιά σχέση με την προηγούμενη. Βρήκα την υγειά μου. Μένει να τσεκάρω τη διάρκειά της μετά τον κύκλο τριών φορτίσεων και να πειραματιστώ με το ΒΤ. Προς το παρόν λειτουργεί όλη μέρα και νύχτα, χωρίς ΒΤ, με το κλασικό μου τέταρτο ομιλίας, καμιά δεκαριά μηνύματα, λίγο ΜΡ3 και ραδιόφωνο. Ως ήπιος χρήστης λοιπόν είμαι υπερευχαριστημένος.

Άψογη η BL-5C.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Είναι μάλλον το καλύτερο Νοκια στη σχέση τιμής με απόδοση. Και αν το προσέξειςκαλύτερα μοιάζει με το 8800
Link to comment
Share on other sites

Στα καινούρια s40 3rd με το FP2, το έχω παρατηρήσει και εγώ πως έχουν αρχίσει να το υπολογίζουν πιο αναλογικά ΑΛΛΑ μόνο όταν είναι στη αλλαγή μπάρας, πιθανόν για να ξέρεις τι σε περιμένει.

 

Με ένα restart βλέπεις την πραγματικότητα όμως.

 

RacOOn εγώ πάντως δεν εχω παρατηρήσει αναλογική συμπεριφορά του δείκτη, παρα μόνο οτι έχει καποιες συγκεκριμένες "μπάρες". Δεν έχει τύχει ας πούμε να κάνω κατι με το τηλέφωνο(απο ομιλία μέχρι games) να πέσει λίγο η μπαταρία και μόλις το σταματήσω να ξανα ανέβει(όπως στο iPod και στο k750i).

Όντως μετά απο ένα restart ο δείκτης αλλάζει ένδειξη..

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

τελικά η μεγάλη μπαταρία το μόνο που διαφέρει είναι ότι εκεινο το μαύρο πλαστικάκι, που από κάτω είναι οι επαφές, είναι λίγο πιο μεγάλο και θέλει λίγο ξύσιμο σε εκείνο το σημείο;

 

 

η NOKIA και αλλού την έχει την μπαταρία γύρω στα 30+ ευρώ, στο πιο κάτω site την βρήκα μισή τιμή, υπάρχει πουθενά κάποιος λάκος;

 

http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=103741

Link to comment
Share on other sites

ποσο κοστιζει μια bl5c?

ποια κινητα την φορανε απο την μαμα νοκια?

 

Κοστίζει 25-30 ευρώ. Τα N91,N72 N71 N70 E60 E50, 7610,6230i, και άλλα πολλά. Είναι πολυτάλαντη. Τώρα είναι στα 970 mAh.:w00t:

 

RacOOn εγώ πάντως δεν εχω παρατηρήσει αναλογική συμπεριφορά του δείκτη, παρα μόνο οτι έχει καποιες συγκεκριμένες "μπάρες". Δεν έχει τύχει ας πούμε να κάνω κατι με το τηλέφωνο(απο ομιλία μέχρι games) να πέσει λίγο η μπαταρία και μόλις το σταματήσω να ξανα ανέβει(όπως στο iPod και στο k750i).

Όντως μετά απο ένα restart ο δείκτης αλλάζει ένδειξη..

 

Το είδα αυτό, μόνο όταν είναι η μπάρα προς αλλαγή. Γεμίζει 1 παραπάνω αν το αφήσω με την εξοικονόμηση, αλλά με λίγη χρήση πέφτει οριστικά.:what:

 

τελικά η μεγάλη μπαταρία το μόνο που διαφέρει είναι ότι εκεινο το μαύρο πλαστικάκι, που από κάτω είναι οι επαφές, είναι λίγο πιο μεγάλο και θέλει λίγο ξύσιμο σε εκείνο το σημείο;

 

 

η NOKIA και αλλού την έχει την μπαταρία γύρω στα 30+ ευρώ, στο πιο κάτω site την βρήκα μισή τιμή, υπάρχει πουθενά κάποιος λάκος;

 

http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=103741

 

πόσο το βρήκες; Το e-shop εδώ την δίνει 26. :drool: Αυθεντική

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Δέκα μέρες δε κρατάει αυτό το κινητό κι ας είχε πυρηνικό αντιδραστήρα για μπαταρία! Για προσέχετε τι λέτε!

 

Κρατάει άμα τις 9 μέρες το έχεις κλειστό:lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κρατάει άμα τις 9 μέρες το έχεις κλειστό:lol: :lol: :lol: :lol:

Αν είσαι στην Vodafone, Αν είσαι 500 μέτρα από κεραία, Αν το κλείνεις το βράδυ, Αν όλη μέρα είναι με την οθόνη κλειστή και την εξοικονόμηση στο φουλ, αν κάνεις 10 αναπάντητες σύνολο, κοιτάξεις άλλες 30 φορές απλά αν έχεις κλήση ναι, μπορεί.

 

Δεν μιλάμε όμως και δεν θα πρέπει να υπερβάλλουμε με τέτοιες διάρκειες, γιατί κάποια πράγματα τα διαβάζουν και άτομα που δεν έχουν σχετικές γνώσεις και θέλουν να πάρουν το κινητό. Πλέον κινητό, με TFT μεγάλης διαγωνίου, 16 εκατομμύρια χρώματα, ότι και αν έχει κάτω από 800mAh με δυσκολία βγάζει 3 λογικές μέρες χρήσης (τηλέφ, μηνύμ,Mp3)

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Μια μάλλον δύσκολη ερώτηση... είχα πρόβλημα στο Yahoo! Go και έσβησα το προεγκατεστημένο configuration setting "Cosmote" το οποίο, εκτός από τα κλασικά services (WAP, MMS, Web) είχε και τις ρυθμίσεις για Yahoo! messenger (IM and presence το έλεγε) και το Yahoo! mail. Τώρα όμως πως επαναφέρω τις ρυθμίσεις για το IM και Y!Mail? Το site της Nokia δεν τις στέλνει και χειροκίνητα δεν τα κατάφερα (login failed).

 

Ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνω factory restore :wacko:

"So I have chosen! To make a world where human kind can create its own future from moment to moment... Free of one man's vision... Free from the perversions of the prophet's words. And free of future predetermined."
Link to comment
Share on other sites

Στο site της ΝΟΚΙΑ λέει το τηλέφωνο 6233 είναι συμβατό με την μπαταρία BP-6M των 970 MAh!

Το 6233 που είχα εγώ "φορούσε" την BL-5C των 900 ΜAh.

Που σημαίνει οτι οι δύο μπαταρίες απο άποψη διαστάσεων είναι ίδιες.

Μπορούμε να βάλουμε την BP-6M των 970 MAh στο 6300;

Το λέω γιατί αν είναι να αλλάξει κάποιος μπαταρία, τότε να βάλει την καλύτερη δυνατή...:rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

eida ena topic pou einai tora kleidomeno pos enas pire to nokia 6300 kai kata tin diarkeia klisis tou akougotan enas thorivos .......... kai pos to pige sto katasthma kai tou eipan pos ola ta tilefona nokia6300 exoun paromoio provlima (oxi ola ) pantos ego pou to pira den exo kapoio tetoio provlima kata tin diarkeia tis klisis ....
Link to comment
Share on other sites

Στο site της ΝΟΚΙΑ λέει το τηλέφωνο 6233 είναι συμβατό με την μπαταρία BP-6M των 970 MAh!

Το 6233 που είχα εγώ "φορούσε" την BL-5C των 900 ΜAh.

Που σημαίνει οτι οι δύο μπαταρίες απο άποψη διαστάσεων είναι ίδιες.

Μπορούμε να βάλουμε την BP-6M των 970 MAh στο 6300;

Το λέω γιατί αν είναι να αλλάξει κάποιος μπαταρία, τότε να βάλει την καλύτερη δυνατή...:rolleyes:

.

 

το 6233 φοραει μονο BP-6M καμια σχεσει με την BL-5C . στο δικο μου που ειδα τορα η BP-6M που φοραει ειναι 1100 mAh.:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

.

 

το 6233 φοραει μονο BP-6M καμια σχεσει με την BL-5C . στο δικο μου που ειδα τορα η BP-6M που φοραει ειναι 1100 mAh.:)

 

 

Σοβαρά μιλάτε ρε παιδιά; Έκανα τέτοιο λάθος...;

Το είχα λίγο καιρό και μάλλον δεν θυμάμαι καλά...!

Συγγνώμη στο forum...

 

edit : Έχω μία BL-5C made in Hungary απο ένα ΝΟΚΙΑ 1100. Είναι αρκετά παλιά όμως. 2 χρονών +. Λέτε να βαστάει ακόμη; Μήπως επειδή είναι παλιά να την εφήσω καλύτερα; Το 6300 έχει την ΒL-4C made in China με 860ΜΑh.

900MAh η μία 860MAh η άλλη. 40MAh κάνουν τόση διαφορά ρε παιδιά;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινόταν να φοράει και το 6300 την BP-6M μπαταρία?Τι να πω αχ βρε nokia..........
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάτε ρε παιδιά; Έκανα τέτοιο λάθος...;

Το είχα λίγο καιρό και μάλλον δεν θυμάμαι καλά...!

Συγγνώμη στο forum...

 

 

ελα ρε συ ολοι κανουμε λαθοι :)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

ποιος σου ειπε οτι ειναι 900 ??? 970 ειναι η BL-5C , η διαφορα ειναι 110mah

 

Σωστά. 970MAh είναι...!

Πώ πώ! Δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα μπαταρίας! Όλο λαλακίες γράφω...!

 

Προς fotisbasm : Αυτή η BL-5C η 2+ ετών του 1100 λές να κάνει ή θα την "αδυνατίσω" τζάπα;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

eida ena topic pou einai tora kleidomeno pos enas pire to nokia 6300 kai kata tin diarkeia klisis tou akougotan enas thorivos .......... kai pos to pige sto katasthma kai tou eipan pos ola ta tilefona nokia6300 exoun paromoio provlima (oxi ola ) pantos ego pou to pira den exo kapoio tetoio provlima kata tin diarkeia tis klisis ....

 

 

ego dyo fores poy eixa energopoiimeno to blutooth (tis siskevis mono, oxi tou akoustikou) kai odigoysa to tilefono evgaze kati tsirisgmata poli entona kai otan kalousa kai otan milaga. To ekane kai otan to esvisa to blutooth. Esavisa kai anapsa to kinito kai sa na stamatise. Epireazotan apo ta frena ton fortigon poy trizan kai ton poylman kai metefere ta parasita kai ton thorivo sto akoustiko. Simera pou odigousa den paratirisa kati paromoio (eixa kleisto to blutooth), alla se perivalon me thorivo to akostiko toy einai xalia.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. 970MAh είναι...!

Πώ πώ! Δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα μπαταρίας! Όλο λαλακίες γράφω...!

 

Προς fotisbasm : Αυτή η BL-5C η 2+ ετών του 1100 λές να κάνει ή θα την "αδυνατίσω" τζάπα;

H nokia με τον καιρό αναβαθμίζει τις χωρητικότητες. Έτσι το παλιό σου 1100 αποκλείεται να έχει την καλή 970 αλλά την 860 ή 900

 

Το ίδιο και η BL-5C Και BP-6M

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

H nokia με τον καιρό αναβαθμίζει τις χωρητικότητες. Έτσι το παλιό σου 1100 αποκλείεται να έχει την καλή 970 αλλά την 860 ή 900

 

Το ίδιο και η BL-5C Και BP-6M

 

Σωστός. Η BL-5C του 1100 είναι 900MAh (το λέει στο site της Νοκια). Μάλλον επειδή είναι παλιά.

Οπότε δεν αξίζει τον κόπο...

 

edit1: Πάντως στο Site της ΝΟΚΙΑ λέει οτι η μπαταρία του 6300 είναι 760MAh. Η δική μου πίσω γράφει 860MAh!:confused:

 

edit2: Πάντως εδώ http://www.nokia.com.gr/A4327004 λέει οτι η BL-5C είναι 900MAh...!:confused:

H ΒP-6M είναι 970MAh...

 

edit3 : Τώρα μπήκα στο Europe site της ΝΟΚΙΑ. Η BL-5C είναι 970MAh! Στο Ελληνικό site την έχει 900MAh.

Επίσης στο Europe site γράφει οτι η ΒL-6C είναι 1150 ΜΑh! Αυτή είναι χωρητικότητα...!Λέτε να μπαίνει στο 6300; Καλά μιλάμε οτι αν μπαίνει θα φορτίζουμε το 6300 κάθε 15θήμερο...:p

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...