Jump to content

Ερωτήσεις για roaming (περιαγωγή)


stixima
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον εχω αριθμο vodafone με 240 λεπτα χρονο ομιλιας.

 

Ας υποθεσω οτι φιλος μου ειναι στην Γερμανια και εχει και αυτος αριθμο vodafone με δωρεαν λεπτα ομιλιας.

 

Γνωριζω πως τα δωρεαν λεπτα ομιλιας ισχυουν μονο εντος Ελλαδας.

 

Εαν με παρει αυτος απο το κινητο vodafone απο Γερμανια -> Ελλαδα παλι σε κινητο vodafone στο site της Vodafone ειδα οτι χρεωνεται € 0,5831, εγω που εχω χρονο ομιλιας 240 λεπτα οταν απαντω στην κληση (απο Γερμανια) αφαιρειται κανονικα ο χρονος απο τα δωρεαν λεπτα που εχω ή υπαρχει καποια χρεωση;

 

Και το αντιστροφο. Εαν εγω τον καλεσω απο Ελλαδα -> Γερμανια (κινητο vodafone Ελλαδας) αφαιρειται ο χρονος ομιλιας απο τα δωρεαν λεπτα που εχω ή χρεωνομαι για κληση προς Εξωτερικο;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

α) αν σε πάρει αυτός από Γερμανία εσύ Δεν χρεώνεσαι.

β) Αν τον πάρεις εσύ από Ελλάδα χρεώνεσαι κανονικά στα δωρεάν λεπτά ομιλίας σου .

Αυτός χρεώνετε εισερχόμενη κλήση σε χώρα Ε.Ε. η οποία είναι 0,24 το λεπτό

γ) Σε περίπτωση που έχει Vodafone passport και επιπλέον είναι συνδεμένος στο δίκτυο που συνεργάζετε η vodafone στην Γερμανία

Τώτε πληρώνει 1 Ευρώ για την εξερχόμενη + όσο είναι η χρέωση του Στην Ελλάδα .

Για εισερχόμενη πληρώνει 1 ευρώ μόνο για κλήσεις μέχρι 1 ώρα.

Προσοχή ! Οι συνδρομητές συμβολαίου στο Πρόγραμμα passport μόλις περάσουν την 1 ώρα σε συνεχή επικοινωνία Πληρώνουν κανονικά ΟΛΟΚΛΗΡΗ την κλήση ......

Link to comment
Share on other sites

α) αν σε πάρει αυτός από Γερμανία εσύ Δεν χρεώνεσαι.

β) Αν τον πάρεις εσύ από Ελλάδα χρεώνεσαι κανονικά στα δωρεάν λεπτά ομιλίας σου .

Αυτός χρεώνετε εισερχόμενη κλήση σε χώρα Ε.Ε. η οποία είναι 0,24 το λεπτό

γ) Σε περίπτωση που έχει Vodafone passport και επιπλέον είναι συνδεμένος στο δίκτυο που συνεργάζετε η vodafone στην Γερμανία

Τώτε πληρώνει 1 Ευρώ για την εξερχόμενη + όσο είναι η χρέωση του Στην Ελλάδα .

Για εισερχόμενη πληρώνει 1 ευρώ μόνο για κλήσεις μέχρι 1 ώρα.

Προσοχή ! Οι συνδρομητές συμβολαίου στο Πρόγραμμα passport μόλις περάσουν την 1 ώρα σε συνεχή επικοινωνία Πληρώνουν κανονικά ΟΛΟΚΛΗΡΗ την κλήση ......

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γενικα να θυμασαι τα εξης :

Που βρισκεσαι, καλεις η σε καλουν.

Εαν εισαι στην Ελλαδα ΠΟΤΕ δεν χρεωνεσαι για εισερχομενη κληση. Ειτε ειναι εισερχομενη απο Ελλαδα, Αγγλια η την Αφροδιτη :p

Για τις εξερχομενες κλησεις σου ενω βρισκεσαι στην Ελλαδα, χρεωνεσαι με βαση τον τιμοκαταλογο σου. Εαν καλεις σε Ελληνικο αριθμο(ασχετα με το που βρισκεται πχ φιλος σου που ειναι διακοπες στην Αγγλια), αφαιρειται απο τα δωρεαν λεπτα σου, εαν καλεις προς το εξωτερικο, δεν αφαιρειται απο τα δωρεαν λεπτα σου και χρεωνεσαι σαν διεθνη κληση.

 

 

Εαν εισαι εκτος Ελλαδας, τοτε χρεωνεσαι ολες τις κλησεις, εισερχομενες και εξερχομενες, με τις αντιστοιχες χρεωσεις περιαγωγης!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Εχω CU η ηθελα να ρωτησω αμα συμφερει ν βαλω το πασπορτ..δεν μιλαω πολυ απλα στελνω μηνυματα...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Me ta SMS ti ginetai?? Ti xreosi exei? Xreonontai kai oi duo?

 

Χρεώνεσαι μόνο όταν στέλνεις μήνυμα. Την κανονική ελληνική χρέωση (δεν ισχύουν τυχόν πακέτα που έχεις ενεργοποιήσει κ.τ.λ) συν ένα διεθνές κόστος (για τα συμβόλαια από 0,291 έως 0,351 ευρώ ανάλογα με το ξένο δίκτυο και για τα καρτοκινητά 0,2678 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Τα εισερχόμενα μηνύματα δεν χρεώνονται ούτε στην Ελλάδα ούτε στο εξωτερικό

τα εξερχόμενα από εξωτερικό χρεώνονται ως εξής ( αντιγράφω από την σελίδα της Vodafone)

Αποστολή γραπτών μηνυμάτων (SMS)

 

Η χρέωση αποστολής γραπτών μηνυμάτων κατά την διάρκεια της περιαγωγής είναι 0,2678 € / μήνυμα. Στην παραπάνω χρέωση θα πρέπει να προστεθεί και η εθνική χρέωση για αποστολή γραπτού μηνύματος ανάλογα με το πακέτο τον προορισμό και την υπηρεσία.

 

 

με λίγα λόγια 0,2678 για τα καρτοκινητά και όσο πληρώνεις το μήνυμα ανάλογα αν είσαι cu, a la carte, international

Αντίστοιχα ισχύουν και σε συμβόλαιο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το Vodafone Passport στις ΗΠΑ;

[συγκεκριμένα με ενδιαφέρει η Νέα Υόρκη]

 

Το ρωτάω γιατί πέρυσι -που δεν ίσχυε ακόμα για τις ΗΠΑ το VF passport- υπήρχαν κάποιες διαφορές στην χρέωση των εισερχόμενων κλήσεων

ανάλογα με το αν γίνονταν μέσω T-mobile ή μέσω AT&T (και αυτό δεν μου το είχε πει η εξυπηρέτηση πελατών πριν πάω, για την ακρίβεια δεν το ήξεραν καν και όταν μου ήρθε ο λαγαριασμός και άρχισα να το ψάχνω, τότε, μετά από αρκετή επιμονή μου, κατάφεραν να μου πουν ποιες είναι τελικά οι επειπλέον χρεώσεις του ξένου δικτύου).

 

Τώρα με το VF passport τι γίνεται;

Έχω 3 Vodafone: International, A la carte και Χωρίς Πάγιο. Έχετε κάποια άποψη για το ποιο είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το Vodafone Passport στις ΗΠΑ;

[συγκεκριμένα με ενδιαφέρει η Νέα Υόρκη]

 

Το ρωτάω γιατί πέρυσι -που δεν ίσχυε ακόμα για τις ΗΠΑ το VF passport- υπήρχαν κάποιες διαφορές στην χρέωση των εισερχόμενων κλήσεων

ανάλογα με το αν γίνονταν μέσω T-mobile ή μέσω AT&T (και αυτό δεν μου το είχε πει η εξυπηρέτηση πελατών πριν πάω, για την ακρίβεια δεν το ήξεραν καν και όταν μου ήρθε ο λαγαριασμός και άρχισα να το ψάχνω, τότε, μετά από αρκετή επιμονή μου, κατάφεραν να μου πουν ποιες είναι τελικά οι επειπλέον χρεώσεις του ξένου δικτύου).

 

Τώρα με το VF passport τι γίνεται;

Έχω 3 Vodafone: International, A la carte και Χωρίς Πάγιο. Έχετε κάποια άποψη για το ποιο είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω;

To xrisimopoihsa prosfata. Kanena provlima. 2,5 euro/klish, dwrean eiserxomenh gia 1 wra, ellinikh xrewsh i exerxomeni. Kanena epipleon kostos eite me t-mobile eite me AT&T (Cingular). Kalutera pare to xwris pagio. Exei fthinoteri xrewsi gia exerxomeni (0,2356/min) k dn exeis to megalo provlima me tis kartes. Pare sto 13830 gia na sigoureuteis oti exeis roaming k passport. Oti allo thes ypaexei sto site ths vodafone.:O

P.S sorry gia ta greeklish alla grafw apo kinito xwris ellhnika.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ bored01!

Από μια πρόχειρη ματιά κατάλαβα ότι το VF passport συμφέρει τρελά για τις εισερχόμενες μεγάλης διάρκειας.

Αλλά για σύντομες κλήσεις δεν συμφέρει καθόλου.

Οπότε ίσως χρειαστώ και πάλι 2 κινητά, ένα με passport και ένα χωρίς... φτου!

Ή θα αντικαταστήσω όλες τις σύντομες κλήσεις με sms...

Εννοώ τις κλήσεις "Προς δίκτυα της χώρας περιαγωγής".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάνω υπολογισμούς για το passport και κατέληξα ότι εμένα δεν με συμφέρει και θα το βγάλω και θα κάνω μόνο σύντομες κλήσεις κάτω των 60" για τα απολύτως απαραίτητα όσο θα είμαι ΗΠΑ.

Αλλά βασικά απλώς δεν θα μιλάω -τέλος. Θα χρησιμοποιώ μόνο το καρτοκινητό Vodafone International και θα στέλνω μερικά SMS.

Προφορικά, θα τα πω όλα όταν επιστρέψω. :p

 

Το μπέρδεμα παραμένει για τον πατέρα μου που στο αντίστοιχο ταξίδι πέρυσι είχε πληρώσει περίπου 150€ για τη χρήση που έκανε τότε.

Δυστυχώς δεν έχω τον περσινό λογαριασμό του για να βγάλω συμπέρασμα, οπότε θα πάει με passport φέτος και θα δούμε τι θα γίνει.

 

Θα σας γράψω αναφορά όταν επιστρέψω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είμαι λίγο off topic αλλά νομίζω πώς είναι ενδιαφέρον να τα γράψω αυτά:

Γύρισα από Νέα Υόρκη!

Συνδύασα 3 τρόπους για την επικοινωνία μου όσο ήμουν εκεί.

1. Γενικά βολεύτηκα άψογα με το vodafone international χωρίς passport (το οποίο δεν είναι το βασικό κινητό μου και ξέρουν τον αριθμό μόνο οι κολλητοί μου -για περίπτωση ανάγκης- κι έτσι γλύτωσα από τις εισερχόμενες κλήσεις από άσχετους που θα με χρέωναν περιαγωγή πιθανότατα χωρίς λόγο).

Κυρίως επικοινωνούσα ανταλλάσσοντας SMS με 0,3078€/sms η αποστολή προς Ελλάδα και ΗΠΑ και η λήψη δωρεάν.

Και δέχτηκα και μία επείγουσα κλήση των 2 λεπτών -χωρίς passport = περίπου 2€.

2. Tο κανονικό μου vodafone συμβόλαιο (που έχει το passport για περίπτωση ανάγκης για κλήσεις μεγάλης διάρκειας) το είχα κλειστό και το άνοιγα κάθε τόσο μόνο για να δω ποιος με είχε καλέσει. Το χρησιμοποίησα σαν "δωρεάν τηλεφωνητή" δηλαδή.

3. Καλούσα όποιους ήθελα από κερματοτηλέφωνο.

α) Τις μεν κλήσεις προς Νέα Υόρκη, σταθερά και κινητά (θεωρούνται "τοπικές κλήσεις"), με κέρμα (25 σεντς για 4 λεπτά ή 50 σεντς για απεριόριστη διάρκεια κλήσης, ανάλογα την εταιρία του κερματοτηλεφώνου -υπάρχουν κι άλλες που δεν χρησιμοποίησα).

β) Τις δε κλήσεις προς Ελλάδα με χρήση της Χρονοκάρτας του ΟΤΕ που λειτούργησε τέλεια και κόστισε ελάχιστα! Δεν ξέρω να σας πω ακριβώς πόσο είναι η χρέωση -νομίζω πως είναι όσο και από Ελλάδα. Εννοείται ότι δεν έπιανα την κουβέντα γενικώς, δεν είχα τέτοιο σκοπό εξ'αρχής άλλωστε. Για 12 ημέρες μιλούσα κάθε μέρα 2-3 λεπτά με 2-3 φίλους την ημέρα μου και κόστισαν περίπου 5 ευρώ!

 

Όταν έρθει ο λογαριασμός του πατέρα μου που είχε συμβόλαιο με passport θα συμπληρώσω το ποστ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στον πατέρα μου κόστισε περίπου 120€ για 21 μέρες, το σύνολο της περιαγωγής με τον ΦΠΑ και την προσαύξηση του Τέλος συνδρομητή -με passport.

(Έκανε 23 σύντομες (max 10' η καθεμιά) κλήσεις εισερχόμενες και εξερχόμενες, κόστισαν υπολογίζω περίπου 70-75€, και τα υπόλοιπα ήταν SMS προς ΗΠΑ και Ελλάδα.)

Πάλι καλά που φέτος έμαθε να γράφει SMS :) γιατί πέρυσι μας είχε έρθει 160€ ο λογαριασμός -χωρίς passport όμως οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω, δεν έχω φυλάξει και τον παλιό λογαριασμό.

Αυτά, :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Θα παω Ιταλια σε μερικες μερες κ θα ηθελα καποιε πληροφοριες..Εχω CU..Οταν παιρνω εγς απο κει,εδω στην Ελλαδα θα πληρψνουμε και οι 2??οταν παιρνουν αυτοι??το ιδιο θα ισχυει κ για τ sms??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Στον πατέρα μου κόστισε περίπου 120€ για 21 μέρες, το σύνολο της περιαγωγής με τον ΦΠΑ και την προσαύξηση του Τέλος συνδρομητή -με passport.

(Έκανε 23 σύντομες (max 10' η καθεμιά) κλήσεις εισερχόμενες και εξερχόμενες, κόστισαν υπολογίζω περίπου 70-75€, και τα υπόλοιπα ήταν SMS προς ΗΠΑ και Ελλάδα.)

Πάλι καλά που φέτος έμαθε να γράφει SMS :) γιατί πέρυσι μας είχε έρθει 160€ ο λογαριασμός -χωρίς passport όμως οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω, δεν έχω φυλάξει και τον παλιό λογαριασμό.

Αυτά, :lol:

Πολλά μου φαίνονται 120 ευρώ για κλήσεις και μάλιστα με Passport. Ειδικά αν έκανε μόνο 23 κλήσεις όπως λές. Για πες του να το κοιτάξει λίγο...

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Στον πατέρα μου κόστισε περίπου 120€ για 21 μέρες, το σύνολο της περιαγωγής με τον ΦΠΑ και την προσαύξηση του Τέλος συνδρομητή -με passport.

(Έκανε 23 σύντομες (max 10' η καθεμιά) κλήσεις εισερχόμενες και εξερχόμενες, κόστισαν υπολογίζω περίπου 70-75€, και τα υπόλοιπα ήταν SMS προς ΗΠΑ και Ελλάδα.)

Πάλι καλά που φέτος έμαθε να γράφει SMS :) γιατί πέρυσι μας είχε έρθει 160€ ο λογαριασμός -χωρίς passport όμως οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω, δεν έχω φυλάξει και τον παλιό λογαριασμό.

Αυτά, :lol:

 

Μήπως δεν ήταν με Vf Passport? Δηλαδή ναι μεν το είχε ενεργοποιήσει ως υπηρεσία αλλά δεν επέλεξε το σωστό δίκτυο?

Εγώ για Ιταλία με το δίκτυο της Vodafone, πέντε μέρες ταξίδι για εισερχόμενες και εξερχομένες κλήσεις πλήρωσα με Vf Passport 67€ αν θυμάμαι καλά... και είχα κάνει αρκετή χρήση...

 

 

Edit: Aiiiiiiiiiiiii τώρα είδα ότι είχε ποστάρει τον Δεκέμβριο... :XΝωρίς έλαβε την απάντηση :confused::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Θα παω Ιταλια σε μερικες μερες κ θα ηθελα καποιε πληροφοριες..Εχω CU..Οταν παιρνω εγς απο κει,εδω στην Ελλαδα θα πληρψνουμε και οι 2??οταν παιρνουν αυτοι??το ιδιο θα ισχυει κ για τ sms??

 

Όταν καλείς εσύ, μόνο εσύ χρεώνεσαι...

Όταν σε καλούν χρεώνονται για κλήση σε ελληνικό αριθμό και εσύ την λήψη περιαγωγής...

 

Τα μηνύματα χρεώνεσαι μόνο όταν στέλνεις, όταν λαμβάνεις δεν χρεώνεσαι.

 

Ενεργοποίησε Vf Passport με το δίκτυο, Vodafone Italy, συμφέρει για εισερχόμενες κλήσεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Όταν καλείς εσύ, μόνο εσύ χρεώνεσαι...

Όταν σε καλούν χρεώνονται για κλήση σε ελληνικό αριθμό και εσύ την λήψη περιαγωγής...

 

Τα μηνύματα χρεώνεσαι μόνο όταν στέλνεις, όταν λαμβάνεις δεν χρεώνεσαι.

 

Ενεργοποίησε Vf Passport με το δίκτυο, Vodafone Italy, συμφέρει για εισερχόμενες κλήσεις...

 

Τι εννοεις ??Το passport γινεται να ενεργοποιθει μονο για μια χωρα.?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

οχι απλως σε καθε χωρα πρεπει να εισαι σε ενα συγκεκριμενο δικτυο για να ισχυει το passport.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ??Το passport γινεται να ενεργοποιθει μονο για μια χωρα.?

Όχι.Δεν είναι μόνο για μια χώρα.Δες τις χώρες που μπορείς να χρησιμοποιήσεις το VF Passport εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Angeldust και am_xmen που λέτε:

 

Πολλά μου φαίνονται 120 ευρώ για κλήσεις και μάλιστα με Passport. Ειδικά αν έκανε μόνο 23 κλήσεις όπως λές. Για πες του να το κοιτάξει λίγο...

 

Τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς, τα είδαμε και στην ανάλυση του λογαριασμού και το εξηγώ από το πρώτο μου ποστ κιόλας.

Να σας θυμίσω ότι το πάσπορτ στις ΗΠΑ είναι 2,5€ η κλήση και όχι 0,80€!

 

Ελέγα λοιπόν ότι

"Έκανε 23 σύντομες (max 10' η καθεμιά) κλήσεις εισερχόμενες και εξερχόμενες,"

δηλαδή 23 επί 2,5 ίσον 57,5€ μόνο για το πάσπορτ, συν την χρέωση για τη διάρκεια των εξερχόμενων, μας φτάνει στο ότι

"κόστισαν υπολογίζω περίπου 70-75€, "

 

"και τα υπόλοιπα ήταν SMS προς ΗΠΑ και Ελλάδα."

Τα οποία SMS κοστίζουν χοντρικά περίπου 0,50 προς Ελλάδα και 0,60 προς ΗΠΑ και έστελνε μπόλικα, ίσως 5 την ημέρα για 21 μέρες

 

Συν την αύξηση των τελών συνδρομητή, τόσο βγαίνει, 120€.

Οι χρεώσεις είναι σωστές, απλά οι ΗΠΑ είναι ακριβές στην περιαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...