Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλιστα.... καλως.

 

εφτιαξες το βιντεο με το 7650 που ελεγες βρε θηριο?? δεν το βρηκα στο youtube..

 

ενταξει, ας πουμε τελειο.. αλλα αφου ειχε το 9210 (πιο παλιο) επρεπε να χαν βαλει και στο 7650

 

Οχι ακομα, το σκεφτομαι... πρεπει να κανω καποιο πλανο πρωτα, δεν θελω να παω κουτουρου... και να βρω και HD καμερα (ιδανικα...)

 

Η σκεψη σου ειναι σωστη, και ειναι αυτο που δεν καταλαβαινω και γω... Ας πουμε, μετα το n-gage, θα περιμενες τα κινητα της νοκια να εχουν Hardware mp3 decoding, mini usb κτλ, ελα ομως που ΔΕΝ! Αυτο ειναι η κλασσικη τακτικη της νοκια να βγαζει πολλες και ημιτελεις συσκευες για καποιον λογο.

 

Το netmon ενεργοποιούνταν πολύ εύκολα ... Κι εγώ το είχα ενεργοποιημένο σε όλα μου τα Nokia ... Σε πολλά μάλιστα από τη συλλογή μου (σε όσα είχα καλώδιο) το έχω ενεργοποιήσει με το LogoManager ...

 

Α, νομιζα οτι ηθελε κατι πιο 'ειδικο΄για να ξεκλειδωσει το netmonitor... Πασο τοτε.

Edited by Enema
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κάπως ''χαζή'' ερώτηση, αλλά τι κάνει το NetMonitor και που χρειάζεται;

 

(επειδή αναφέρθηκε ρωτάω, αν είναι οφφ ας μετακινηθεί/διαγραφεί...)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

To προγραμμα αυτο υποτιθεται οτι δειχνει καποια στοιχεια σχετικα με το δικτυο (και τους πυργους που ειναι συνδεδεμενο το κινητο αν καταλαβα καλα? ) και το κινητο.

 

2 ορισμοι που βρηκα στο ιντερνετς

 

1. What is the Nokia Net Monitor?

 

The Nokia Net Monitor is a hidden menu built into Nokia’s mobile phones that allows

the user to view, and in some cases change internal data about the phone’s hardware,

software and its connection with the mobile network. It is primarily intended for

Nokia’s engineers and network operators, however some interested users like to have

it enabled, often “because they can”.

 

Net Monitor is just a special mode, which - when activated - shows different information about the network and about phone modules, SIM card, etc. After activation your phone will usually display a new, additional menu containing strange and constantly changing letters and digits.

 

Ορεξη να χεις να διαβαζεις

http://www.mwiacek.com/www/?q=node/114

http://www.mt-box.org/mtbox_free/nokia_net_monitor_guide_v0_80_1.pdf

 

-

Φανταζομαι οτι καποιοι θα μπορουσαν να 'εκμεταλλευτουν' τις δυνατοτητες... ισως καποιου ειδους υποκλοπη στοιχειων? Αλλαζεις τα στοιχεια του κινητου και δημιουργεις εναν κλωνο ο οποιος θα δεχεται στοιχεια που θα προοριζονταν για αλλη συσκευη? Who knows.:worry:

 

-

Edit

Τωρα καταλαβα. Το ιμαshop, πουλουσε ενα 6650 με netmonitor enabled. Το θεμα ειναι ομως οτι απο DCT-4 κινητα και πανω (8310, 6310, δηλαδη ηδη απο τα τελευταια μονοχρωμα) δεν γινοταν. Οποτε εκεινο το 6650 ηταν καποιο engineering sample που προηρθε απο την νοκια με καποιον τροπο (καποιος μηχανικος θα ειπε να βγαλει κανα εξτρα φραγκο μαλλον) και γιαυτο ηταν στην κατηγορια των σπανιων (με τα 7700 κτλ)

Edited by Enema
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σημερα περνουσα εξω απο μια καφετερια και μια θεια ειχε ενα 6600..! σταματησα κ κοιτουσα :shifty: ..στο τσακ ημουν ετοιμος να της πω 'ποσο το πουλατε' ..στο τσακ!

ωραιο το nostalgia του 3650.. εχω παρατηρησει οτι κανει απο δω δεν το χει..

Link to comment
Share on other sites

σημερα περνουσα εξω απο μια καφετερια και μια θεια ειχε ενα 6600..! σταματησα κ κοιτουσα :shifty: ..στο τσακ ημουν ετοιμος να της πω 'ποσο το πουλατε' ..στο τσακ!

ωραιο το nostalgia του 3650.. εχω παρατηρησει οτι κανει απο δω δεν το χει..

 

Μάλλον δεν ήταν αρκετά ωραία η θεία. :lol: Μόνο ο dark_ds το έχει. ;)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ήταν αρκετά ωραία η θεία. :lol: Μόνο ο dark_ds το έχει. ;)

Επ! Κι εγώ το έχω!:p

Στο 3650 δεν αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Επ! Κι εγώ το έχω!:p

Στο 3650 δεν αναφέρεσαι;

 

σε ποιο αλλο... το ειδαμε το δικο σου στο nostalgia, dont worry ;)

θα μονοπωλησει το ενδιαφερον σημερα!

 

edit: επειδη προσφατα πηρα ενα 7650, ψαχνω στον internet διαφορες εφαρμογες! ειχα μερικες απο το SX1 και τις περασα, αλλα ηταν 3-4.. μηπως εχεις καποιο site στο μυαλο σου με εφαρμογες symbian S60 1st edition??

τον real player ποτε τον καταργησανε και δεν τον βρησκω πουθενα..? :(

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

Ωραια η νοσταλγια με το 3650.:)

Προσωπικα βεβαια λογω του αλλοκοτου σχεδιασμου :p δεν μου αρεσε ιδιαιτερα, αλλα ακομα και ετσι ηταν η ναυαρχιδα της νοκια μεχρι το 6600.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aυτό το αυγό θα μας καταστρέψει εμάς! Aς μην χαλούσα την mmc μονάχα... 2ο θα το είχα...

 

Tο 3650 το έχει και ο Zωγράφος (μην ξεχνιόμαστε!) 'Aρα 3 άτομα ως τώρα...

 

Mήπως να το βάλω και γω στη λίστα μου; Aξίζει τον κόπο, πιστεύω...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το αυγό θα μας καταστρέψει εμάς! Aς μην χαλούσα την mmc μονάχα... 2ο θα το είχα...

 

Tο 3650 το έχει και ο Zωγράφος (μην ξεχνιόμαστε!) 'Aρα 3 άτομα ως τώρα...

 

Mήπως να το βάλω και γω στη λίστα μου; Aξίζει τον κόπο, πιστεύω...

 

καλα δε νομιζω να υπαρχει συσκευεη που να μην εχει ο ζωγραφος..

αν το πετυχεις να το παρεις! νομιζω πως ειναι must μια συσκευη με Symbian S60 1st edition..

μπορεις να το βρει γυρο στα 30.. καμποσα..

Link to comment
Share on other sites

καλα δε νομιζω να υπαρχει συσκευεη που να μην εχει ο ζωγραφος..

αν το πετυχεις να το παρεις! νομιζω πως ειναι must μια συσκευη με Symbian S60 1st edition..

μπορεις να το βρει γυρο στα 30.. καμποσα..

 

Κάτι τέτοιο θα παιχτεί, εκτός αν βρεθεί πουθενά φτηνότερα (πχ 5210 με 3 ευρώ)... Aν και από τα έγχρωμα δεν θέλω και πολλά...

 

'Oπως κάτσει!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο θα παιχτεί, εκτός αν βρεθεί πουθενά φτηνότερα (πχ 5210 με 3 ευρώ)... Aν και από τα έγχρωμα δεν θέλω και πολλά...

 

'Oπως κάτσει!

 

εχεις τα must, το 7210 και 6600.. το βασικοτερο Νοκια smartphone και το πρωτο εγχρωμο Νοκια feature phone! δε νομιζω πως χρειαζεσαι και αλλο εγχρωμο.. εκτος αν βρεις καμια ευκαιρια! εκει αξιζει..

Link to comment
Share on other sites

εχεις τα must, το 7210 και 6600.. το βασικοτερο Νοκια smartphone και το πρωτο εγχρωμο Νοκια feature phone! δε νομιζω πως χρειαζεσαι και αλλο εγχρωμο.. εκτος αν βρεις καμια ευκαιρια! εκει αξιζει..

 

Mε ένα N95 και ένα N91 πιστεύω έκλεισα από τα έγχρωμα... Mετά ευκαιρίες...

 

Aλλά τώρα δεν μας παίρνει... (Δίπλωμα μετά τις Πανελλαδικές!) Oπότε...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Mε ένα N95 και ένα N91 πιστεύω έκλεισα από τα έγχρωμα... Mετά ευκαιρίες...

 

Aλλά τώρα δεν μας παίρνει... (Δίπλωμα μετά τις Πανελλαδικές!) Oπότε...

 

Ν95 ή Ν91 θελω και γω! οποιο βρεθει πρωτο.. ενα απο τα 2 ομως γιατι και μενα εχει παρει σειρα μια BMW R51.. ελπιζω να βρεθει πρωτα το Ν91 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επ! Κι εγώ το έχω!:p

Στο 3650 δεν αναφέρεσαι;

 

Ναί, ναί, σε αυτό. :) Ένα 8910 σε μαύρο θέλω.... Είναι πολύ σπάνιο;... :worry:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ήταν αρκετά ωραία η θεία. :lol: Μόνο ο dark_ds το έχει. ;)

:D βαλτε το και εσεις! μονο για σημερα ετσι τιμητικα! :happy:

Επ! Κι εγώ το έχω!:p

Στο 3650 δεν αναφέρεσαι;

αμα δεν το ειχες και εσυ που εκανες το ποστ ποιος θα το ειχε!

 

μια βοηθεια! λεω να παρω αυτην

http://www.ebay.co.uk/itm/Black-Cover-Housing-Fascia-facia-Faceplate-nokia-9500-/120893753062?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccessories_MobilePhoneFascias_JN&hash=item1c25d446e6

θα ειναι καλη? η να ψαξω για original? αλλα με τρελαινει σε μαυρο

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια! λεω να παρω αυτην

http://www.ebay.co.uk/itm/Black-Cover-Housing-Fascia-facia-Faceplate-nokia-9500-/120893753062?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccessories_MobilePhoneFascias_JN&hash=item1c25d446e6

θα ειναι καλη? η να ψαξω για original? αλλα με τρελαινει σε μαυρο

 

εχεις το 9500 και σκεφτεσαι να παρεις κινεζικη προσοψη? ιεροσυλια!! ψαξε για original, και ας κανει λιγο παραπανω.. δες κανα 2 σελιδες πριν το ποστ του plankton για τις κινεζικες του 5210..

 

οσον αφορα για το μαυρο 8910, χλωμο! μονο στο natural titan αν το βρεις.. για μαυρο μπορει να πετυχεις το 8910i, αλλα σε τσουχτερη τιμη..

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια! λεω να παρω αυτην

http://www.ebay.co.uk/itm/Black-Cover-Housing-Fascia-facia-Faceplate-nokia-9500-/120893753062?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccessories_MobilePhoneFascias_JN&hash=item1c25d446e6

θα ειναι καλη? η να ψαξω για original? αλλα με τρελαινει σε μαυρο

 

Mην τυχών! Aκόμα βρίζω... Κι αφού μιλάμε για 9500, all the way original... Δεν του πάνε μαϊμουδιές...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

εχεις το 9500 και σκεφτεσαι να παρεις κινεζικη προσοψη? ιεροσυλια!! ψαξε για original, και ας κανει λιγο παραπανω.. δες κανα 2 σελιδες πριν το ποστ του plankton για τις κινεζικες του 5210..

θα με δειρουν εδω μεσα :lol:

μαρεσει πολυ που ειναι μαυρη..εχει αλλο στυλ! θα ψαξω αν ειναι...

ελπιζω αν ειναι να τα βρω ολα και μεντεσεδες και τετοια να ειναι στο τελος σαν καινουργιο!

Link to comment
Share on other sites

θα με δειρουν εδω μεσα :lol:

μαρεσει πολυ που ειναι μαυρη..εχει αλλο στυλ! θα ψαξω αν ειναι...

ελπιζω αν ειναι να τα βρω ολα και μεντεσεδες και τετοια να ειναι στο τελος σαν καινουργιο!

 

:lol::lol: φιλικα το ειπα :)

οσο ωραιο κι ας ειναι σ ενα μηνα θα σου ξεβαψει.. καλα σε ποσο χαλια κατασταση μπορει να ναι ενα communicator και θελει αλλο σασι..?

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: φιλικα το ειπα :)

οσο ωραιο κι ας ειναι σ ενα μηνα θα σου ξεβαψει.. καλα σε ποσο χαλια κατασταση μπορει να ναι ενα communicator και θελει αλλο σασι..?

 

ναι πλακα κανουμε εννοειται!

ναι ε? ε τοτε original. οχι ενταξει ειναι..εχει κλασσικες φθορες,ενταξει ειναι οι μεντεσεδες απλα αν τους βρω να τους αλλαξω και αυτους!

εχει σπασει ψηλα πανω απο το power το κουμπωμα..αλλα οχι τις μπροστινης προσοψης αλλα τις εσωτερικης οθονης το πλαστικο και δεν καθεται καλα..μπαινουν σκονες και τα συναφη. θα δω τι θα βρω και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Έι ψιτ, νοσταλγοί έχοντες προφίλ στο facebook, μπουκάρετε εδώ... https://www.facebook.com/groups/168249996636532/

 

Πρωτοβουλία του plankton69 για να έχουμε κι εκεί τον δικό μας χόρο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Έι ψιτ, νοσταλγοί έχοντες προφίλ στο facebook, μπουκάρετε εδώ... https://www.facebook.com/groups/168249996636532/

 

Πρωτοβουλία του plankton69 για να έχουμε κι εκεί τον δικό μας χόρο! ;)

 

καλη φαση..ωραιος

Link to comment
Share on other sites

Έι ψιτ, νοσταλγοί έχοντες προφίλ στο facebook, μπουκάρετε εδώ... https://www.facebook.com/groups/168249996636532/

 

Πρωτοβουλία του plankton69 για να έχουμε κι εκεί τον δικό μας χόρο! ;)

 

Nα πω με τη σειρά μου ότι η κίνηση αυτή έγινε για να αποφευχθεί το chating (impreza_sti σε έχουμε ταράξει με το chating εδώ...)

 

H ''βάση'' μας παραμένει το myPhone.gr και το '' Nοσταλγία για τα παλιά Nokia'', η fanpage του Facebook θα είναι AΠOΚΛEΙΣTΙΚA για χαλαρή κουβεντούλα. Oπότε, απορίες-εντυπώσεις-βοήθειες παντώς είδους εδώ!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

θα ειναι καλη?

 

Οχι.

 

η να ψαξω για original?

 

Να ψαξεις για οριτζιναλ (να ξερεις οτι δυσκολα θα βρεις ολοκληρη, συνηθως βγαινουν κομματια-κομματια), και αν δεν βρεις τιποτα να το αφησεις ησυχο.

 

Στο λεω γιατι κινεζικες εχω παρει ουκ ολιγες φορες, και ποτε καμια δεν καθησε ακριβως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...