Jump to content

Xbox 360


Flamenerve
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καθώς μένουν πλέον 62 ημέρες μέχρι την κυκλοφορία της νέας κονσόλας της Microsoft στην Ελλάδα, θεωρώ ότι ήρθε η ώρα να ανοίξει ένα thread όπου θα συζητάμε τα πάντα περί hardware, games κλπ., πριν και μετά την κυκλοφορία του Xbox 360.

 

Καλό θα ήταν αυτό το thread να γίνει από κάποιον mod επισημασμένο κι επίσης κόντρες και συγκρίσεις με PS3 (ή και Revolution :p) να γίνονται μόνο εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένα mini pre-release FAQ για όσους θέλουν να μάθουν σχετικά με το Xbox 360:

  • Πότε κυκλοφορεί το Xbox 360;

Στην Αμερική στις 22 Νοεμβρίου, στην Ευρώπη (κι άρα και στην Ελλάδα) στις 2 Δεκεμβρίου και στην Ιαπωνία στις 10 Δεκεμβρίου. Εννοείται ότι μιλάμε για 2005. :p

  • Πόσες "εκδόσεις" θα κυκλοφορήσουν και σε τι τιμές;

Θα κυκλοφορήσουν 2 εκδόσεις του Xbox 360:

 

1. Xbox 360 (premium έκδοση):

Κονσόλα Xbox 360
(με ειδική μεταλλική λεπτομέρεια πάνω της)

Σκληρός Δίσκος 20 GB

Aσύρματο Χειριστήριο

Πρόσοψη

Ακουστικά

Σύνθετο Καλώδιο HD-AV

Media Remote
(bonus μόνο για τα πρώτα κομμάτια που θα κυκλοφορήσουν)

 

Τιμή: 399,99€

2. Xbox 360 Core System (απλή-light έκδοση):

Κονσόλα Xbox 360

Ενσύρματο Χειριστήριο

Πρόσοψη

Καλώδιο AV

 

Τιμή: 299,99€

 

  • Τελικά θα κυκλοφορήσει μόνο σε άσπρο χρώμα το Xbox 360;

Στην αρχή μόνο σε άσπρο, ενώ αργότερα δεν αποκλείεται να δούμε και μια μάυρη έκδοση, χωρίς ακόμα να έχει επιβεβαιωθεί ένα τέτοιο ενδεχόμενο από τη Microsoft.

 

  • Ποια είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Xbox 360;

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Custom IBM PowerPC-based CPU

  • Three symmetrical cores running at 3.2 GHz each
  • Two hardware threads per core; six hardware threads total
  • VMX-128 vector unit per core; three total
  • 128 VMX-128 registers per hardware thread
  • 1 MB L2 cache

CPU Game Math Performance

  • 9.6 billion dot product operations per second

Custom ATI Graphics Processor

  • 10 MB of embedded DRAM
  • 48-way parallel floating-point dynamically scheduled shader pipelines
  • Unified shader architecture

Polygon Performance

  • 500 million triangles per second

Pixel Fill Rate

  • 16 gigasamples per second fill rate using 4x MSAA

Shader Performance

  • 48 billion shader operations per second

Memory

  • 512 MB of 700 MHz GDDR3 RAM
  • Unified memory architecture

Memory Bandwidth

  • 22.4 GB/s memory interface bus bandwidth
  • 256 GB/s memory bandwidth to EDRAM
  • 21.6 GB/s front-side bus

Overall System Floating-Point Performance

  • 1 Teraflop

Storage

  • Detachable and upgradeable 20GB hard drive
  • 12x dual-layer DVD-ROM
  • Memory Unit support starting at 64 MB

I/O

  • Support for up to four wireless game controllers
  • Three USB 2.0 ports
  • Two memory unit slots

Optimized for Online

  • Instant, out-of-the-box access to Xbox Live features with broadband service, including Xbox Live Marketplace for downloadable content, gamer profile for digital identity, and voice chat to talk to friends while playing games, watching movies, or listening to music
  • Built-in Ethernet port
  • Wi-Fi ready: 802.11a, 802.11b, and 802.11g
  • Video camera ready

Digital Media Support

  • Support for DVD-Video, DVD-ROM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-DA, CD-ROM, CD-R, CD-RW, WMA CD, MP3 CD, JPEG Photo CD
  • Ability to stream media from portable music devices, digital cameras and Windows XP-based PCs
  • Ability to rip music to the Xbox 360 hard drive
  • Custom playlists in every game
  • Built-in Media Center Extender for Windows XP Media Center Edition 2005
  • Interactive, full-screen 3-D visualizers

High-Definition Game Support

  • All games supported at 16:9, 720p, or 1080i, with anti-aliasing
  • Standard-definition and high-definition video output supported

Audio

  • Multi-channel surround sound output
  • Supports 48KHz 16-bit audio
  • 320 independent decompression channels
  • 32-bit audio processing
  • Over 256 audio channels

Physical Specs

  • Height: 8,3 cm
  • Width: 30,9 cm
  • Depth: 25,8 cm
  • Weight: 3,5 kg

System Orientation

  • Stands vertically or horizontally

Customizable Face Plates

  • Interchangeable to personalize the console

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  • Άκουσα ότι τα games του Xbox 360 θα είναι σε High Definition ανάλυση. Αυτό σημαίνει ότι οι απλές τηλεοράσεις δε θα εμφανίζουν καλά τα γραφικά;

Όλα τα games του Xbox360 θα μπορούν να "τρέχουν" σε τρεις αναλύσεις: 640x480 (480i, 480p), 1280x720 (720p) και 1920x1080 (1080i), χωρίς να επηρεάζεται το framerate όπως π.χ. συμβαίνει στα PCs.

 

Μιλώντας κάπως μπακαλίστικα ώστε να καταλάβουν όλοι, ανάλυση 480i έχουν οι "κανονικές" τηλεοράσεις, 480p οι τηλεοράσεις με progressive scan, 720p όλες οι νέες LCD, ενώ 1080i ορισμένες CRT όπως η SlimFit της Samsung.

 

Επομένως τα γραφικά των games του Xbox 360 θα μπορούν να εμφανιστούν καλά σε κάθε τηλεόραση, απλά στις HDTV (720p, 1080i) θα έχουν μεγαλύτερη ανάλυση κι άρα θα είναι "πιο λεπτομερή". Δεν ξέρω αν με αυτόν τον όρο γίνομαι κατανοητός, δοκιμάστε να παίξετε στο PC σας ένα game σε ανάλυση 640x480 και μετά σε 1024x768 και πάνω και θα καταλάβετε. ;)

 

Αξίζει ακόμα να σημειωθεί ότι αν βγείτε για "κυνήγι" HDTV εν όψει έλευσης Xbox 360, είναι προτιμότερο να επιλέξετε μοντέλο 720p, καθώς μπορεί το 1080i (i=interlaced) να έχει μεγαλύτερη ανάλυση αλλά το 720p (λόγω του p=progressive scan) δίνει σαφώς καλύτερη ποιότητα εικόνας. Το πρότυπο 1080p δεν υποστηρίζεται από το Xbox 360.

  • Τα games του Xbox θα παίζουν στο Xbox 360;

Σύμφωνα με όσα ξέρουμε μέχρι στιγμής το Xbox 360 θα μπορεί να παίζει ορισμένα μόνο games του αρχικού Xbox, λογικά τους πιο "δυνατούς" τίτλους (Halo, Ninja Gaiden, Fable κλπ.). Η αναπαραγωγή των games του πρώτου Xbox θα γίνεται μέσω emulator που θα υπάρχει στο 360, ενώ απαραίτητη θα είναι η ύπαρξη σκληρού δίσκου (που θα περιέχεται στην έκδοση των 400 ευρώ και θα μπορεί να αγοραστεί ως extra στην έκδοση των 300 ευρώ). Τέλος μέσω του Xbox Live ο χρήστης θα μπορεί να κατεβάζει "αρχεία υποστήριξης" για emulation όλο και περισσότερων Xbox games.

  • Ποιοι θα είναι οι launch τίτλοι του Xbox 360;

Δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση για το ποιοι τίτλοι θα διατεθούν στις 2/12, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα δούμε από την πρώτη κιόλας ημέρα τα εξής games (με αλφαβητική σειρά):

  1. Burnout Revenge
  2. Call of Duty 2
  3. Dead or Alive 4
  4. Dead Rising
  5. Elder Scrolls IV: Oblivion
  6. FIFA Football 2006
  7. Final Fantasy XI
  8. Gears of War
  9. Kameo: Elements of Power
  10. Need for Speed: Most Wanted
  11. Perfect Dark Zero (Κανονική και Limited Edition)
  12. Project Gotham Racing 3
  13. Quake 4
  14. Ghost Recon 3

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να παιξω εγω το OUTRUN 2 απο το 1ο ΧΒΟΧ θα θελω emulator :wacko: :wacko: θα μας τρελανει ο Βασιλακης, δηλ compatibility mode οπως του PS2 με το PSX δεν θα υπαρχει???

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Μα το emulator θα δουλεύει "διάφανα", χωρίς να το καταλαβαίνεις. Απλά δυστυχώς δεν θα υπάρχουν (τουλάχιστον αρχικά) emulator profiles για όλα τα παιχνίδια. Θα μπορείς όμως να κατεβάζεις τα νέα profiles μέσω live (υποθέτω δωρεάν).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το "δωρεαν" ειναι που φοβαμαι και επειδη ο Βασιλακης δεν μας εχει συνηθισει στο ΔΩΡΕΑΝ κραταω πισινη... :)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Το topic έγινε επισημασμένο και μπορείτε εδώ να συζητάτε οτιδήποτε έχει σχέση με την συγκεκριμένη παιχνιδομηχανή.
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω βρε spinnem, δεν νομίζω πάντως να χρεώνουν τα emulator profiles. Θα δούμε πάντως.

 

Εγώ σκοπεύω να το πάρω στην launch day, έχω ήδη μαζέψει αρκετά από τα χρήματα :Ρ

 

Οπότε θα σας πω εντυπώσεις άμεσα :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Mπα εγω θα περιμενω κανα δυο μηνες να δω τι θα παιξει απο παιχνιδια και μετα θα δω αν θα το παρω.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

ingame screenshots του NBA Live 2k6 στο ΧΒΟΧ360:

 

http://www.gamespot.com/xbox360/sports/nba2k6/screens.html?page=3

http://www.gamespot.com/xbox360/sports/nba2k6/screens.html?page=6

 

Και σύμφωνα με παράγοντες της εταιρίας, θα τρέχει στα 60 fps!

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Mπα εγω θα περιμενω κανα δυο μηνες να δω τι θα παιξει απο παιχνιδια και μετα θα δω αν θα το παρω.

 

Imho το 360 έχει πολύ δυνατούς launch τίτλους. Ακόμα κι από την πρώτη ημέρα δε θα ξέρεις τι να διαλέξεις! :p Και λίγους μήνες αργότερα θα εμφανιστούν κι άλλοι δυνατοί τίτλοι, κυρίως action (GUN, Godfather, Alan Wake, Halo 3, Sonic the Hedgehog, Resident Evil 5 κ.ά.), επομένως δε χρειάζεται να περιμένεις δύο μήνες για να σχηματίσεις άποψη για τη gamelist του 360. :)

 

Επίσης το 360 είναι μονόδρομος μέχρι να κυκλοφορήσει το Playstation 3 στην Ελλάδα (τέλη 2006; ), καθώς τα PS2 και Xbox έχουν πλέον γεράσει και για να παίξεις τα νέα "hi-end" PC games με την ποιότητα των γραφικών του 360 θέλεις πολλά χρήματα. Άσε που είναι βλακεία να αγοράσεις/αναβαθμίσεις τώρα PC για gaming σκοπούς, αφού σε ένα περίπου χρόνο από τώρα θα έρθουν τα Vista (και ταυτόχρονα με αυτά και πολλά "καλούδια", όπως Pixel Shaders 4, νέο DirectX κλπ.). Εγώ πάντως, εκτός απροόπτου, θα το "χτυπήσω" στις 2 του Δεκέμβρη. :)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει εξω οντως μπορει να εχει πολυ καλους Launch τιτλους αλλα εδω Ελλαδα τι θα παιξει???? θα την πατησουμε ολοι οπως με το psp εξω εχουν κυκλοφορησει ενα σωρο παιχνιδια και εδω Ελλαδα ειμαστε με 10 τιτλους ολους και ολους και μετα μιλανε για παταξη της πειρατειας:mad: Για'αυτο ρε παιδια και λεω οτι θα περιμενω 2 μηνες, νομιζεις οτι και εγω δεν θα θελα να το χτυπησω με την μια :( αλλα τη να κανω εαν δεν εχει καποιον τιτλο που μπορει να με ενδιαφερει (μιας και δεν παιζω καθολου FPS), αν παντως παιξουν αυτοι οι Launch τιτλοι και στην Ελλαδα ε τοτε με βλεπω και εγω να το χτυπαω 2-12 μιας και τα bold παιχνιδια ειναι το στυλ των παιχνιδιων που παιζω. :D

 

Burnout Revenge

Call of Duty 2

Dead or Alive 4

Dead Rising

Elder Scrolls IV: Oblivion

FIFA Football 2006

Final Fantasy XI

Gears of War

Kameo: Elements of Power

Need for Speed: Most Wanted

Perfect Dark Zero (Κανονική και Limited Edition)

Project Gotham Racing 3

Quake 4

Ghost Recon 3

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Τα http://www.play.com καθώς και http://www.ebay.co.υκ είναι φίλοι μας :Ρ

 

Παιχνίδι από ελληνικό κατάστημα έχω να πάρω πολύ καιρό.

 

 

PS: To Gears of War δεν είναι launch τίτλος δυστυχώς :(

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν εμπιστευομαι αγορες μεσω net :( . Oποτε το βλεπω εγω μονοδρομος το διμηνο. :)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά από το play.com δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ λόγο να μην αγοράζεις...Μιλάμε μου έχει τύχει delivery σε τρεις μέρες, και να γλιτώνεις κάνα 20ευρω σε σχέση με τις τιμές Ελλάδας (και αυτό στους καλούς τίτλους).

 

Μία δοκιμή θα σε πείσει.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Θα δω εαν ειναι κιολας ετσι οπως λες δε το συζητω :D ;)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα smile+web της otenet προσφέρει σε όλους τους χρήστες την δυνατότητα να κερδίσουν ένα Χ-ΒΟΧ κάθε μέρα.

Ένας από τους τυχερούς είμαι και εγώ.Θα το παραλάβω μετά το επίσημο λανσάρισμα της κονσόλας σηλαδή στις 2 Δεκεμβρίου.Για αυτό τον λόγο βιαστήτε ενεργοποιήστε κέρτες smile+web μέχρι και της 30 Νοε και που ξέρετε μπορεί να είστε και εσείς τυχεροί.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα smile+web της otenet προσφέρει σε όλους τους χρήστες την δυνατότητα να κερδίσουν ένα Χ-ΒΟΧ κάθε μέρα.

Ένας από τους τυχερούς είμαι και εγώ.Θα το παραλάβω μετά το επίσημο λανσάρισμα της κονσόλας σηλαδή στις 2 Δεκεμβρίου.Για αυτό τον λόγο βιαστήτε ενεργοποιήστε κέρτες smile+web μέχρι και της 30 Νοε και που ξέρετε μπορεί να είστε και εσείς τυχεροί.

 

axx re kolo!!!! poso kostizoun? kai pia pires esi?

Link to comment
Share on other sites

ida to x360 stin infosystem!!!!ναι καλα διαβασατε!!οσοι πηγαν στο περιπτερο της microsoft θα το ειδαν !απλως την κονσολα ειχαν.δεν σε αφηναν να παιξεις.ο κοσμος που ηταν γυρω του πολυς!τραβηξα 2-3 photo με το κινητο μου.θα τις ανεβασω και θα σας τη δειξω
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά; Αναμένουμε τα φώτος...

 

Κρίμα πάντως που δεν ήταν playable η κονσόλα :'(

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

axx re kolo!!!! poso kostizoun? kai pia pires esi?

 

Εντάξει είμαι λίγο!Η κάρτα που πήρα έκανε 5 ευρώ για 10 ώρες στο internet.Υπάρχουν νομίζω με 3 με 10 και με 20.Δεν έχει σημασία η τιμή.Στην αρχή οταν είδα το e-mail νόμιζα ότι κάποιος μου έκανε πλάκα.Αλλά τελικά δεν ήταν!!!

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα από κατάστημα του οτέ.Πήγα σε περίπτερο για να πάρω ακόμα μία που χρειαζόμουν αλλά δεν είχε.Νομίζω όμως ότι και τα περίπτερα τις πουλούν.
Link to comment
Share on other sites

Την πήρα από κατάστημα του οτέ.Πήγα σε περίπτερο για να πάρω ακόμα μία που χρειαζόμουν αλλά δεν είχε.Νομίζω όμως ότι και τα περίπτερα τις πουλούν.

 

Kita tora pou tha arxisoume na pezoume me kartes 3 euron mexri na kerdisoume, diladi pos to energopis gia na kerdisis? ti ekanes akrivos? sindethikes kai meta sou steilane mail? h pires tilefono kai ..hmm...ksero go? eksiga ligo prin pao sto periptero dipla apo to spiti mou kai goraso oli tin kouta!....lol :)

 

P.S KAI POSA VAZOUME STOIXIMA pos o Kotsovolos tha kani ayto pou ekane me ta PSP , h proti 10 pernoun to psp doro? Ego pistevo pos tha to kani kai na eiste sigouri pos tha eimai kai prin to anakinosoun!!! lol.. Tha paro kai kanena WEAPON mipos skefti kanis na mou pari tin thesi!.. WHOS WITH ME? AAAA kai ferte kai ta psp osi exete na sas katastrepso se kana 2 pexnidia! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...