Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πολύ καλή σκέψη...γνωρίζει κανείς έγκυρα ΑΝ οποιαδήποτε κατάθεση χρημάτων σε ΑΤΜ της Εθνικής (είχε είναι παλιάς τεχνολογίας και χρειάζεται φάκελλος είτε όχι) σε λογαριασμούς που έχουν μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο κάτω των 1500 Ευρώ χρεώνεται επίσης με 0,75 ή όχι; Τέλος υπάρχει τράπεζα γνωστή με πολλά υποκαταστήματα που να μπορεί να διατηρήσει κάποιος λογαριασμό με μικροποσά χωρίς "λειτουργικά κόστη";

 

100% opoiadipote kinisi se atm den hrewnetai.

i trapeza pou psahneis einai i ethniki an frontizeis na kineisai mono me atm kai proseheis ligo tis valeur.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Για τις δωρεάν συναλλαγές λες. Μερικά που δίνουν είναι σχετικά καλά (τα δίνουν άλλες τράπεζες δωρεάν ήδη) και μερικά είναι δωρεάν πάνω στις παράνομες χρεώσεις.

 

Δεν διαφωνώ, όμως μου κάνει εντύπωση ότι δεν γίνεται λόγος για προμήθεια διαχείρισης πουθενά στις μπροσούρες, ενώ λέει για άλλες προμήθειες. Είναι τόσο δύσκολο τελικά να μάθεις την αλήθεια με δαύτους. Η πιο παραπληροφοριτική τράπεζα by far! (μάλλον γι' αυτό είναι #1 σε ποσά που παίζονται σε ΑΚ όπως λέει η ίδια [να το πιστέψουμε;])

 

Στο τηλ μου είπαν ότι ήξερα (δλδ τπτ σχετικό) και αφού επέμενα είδα ότι στον κανονισμό λένε ΩΣ 2% και ότι πρέπει να πάω σε κατάστημα να μου πουν ακριβώς.

 

Φοβεροί αυτοί στο europhone, μια "θα κλείναμε όλα τα υποκαταστήματα αν μπορούσαμε" νοοτροπία, μια "πηγαίνετε σε κατάστημα, δεν ξέρουμε τπτ".

 

Είναι φοβερό όταν ρωτάς κάτι συγκεκριμένο που σου αποκρύπτουν πως σε στέλνουν μπαλάκι. Eurobank = Μ Α Κ Ρ Υ Α

 

 

oi treis promitheies pou problepontai apo to nomo einai oi diathesis, eksagoras kai diaheirisis. otidipote parapanw einai paranomo. prin kapoia hronia eihe kanei ntoro i eurobank legontas xwris promitheies (kai ennoouse diathesis kai eksagoras alla barouse stin diaherisis). twra ypothetw allakse pleysi kai kanei to akribws antitheto.

apo tin alli otan lene ews 2% den simainei oti aparaithta pairnoun 2%...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν κάνει το αντίθετο. Μας εξυπηρετούν (μου εξήγησαν) κρύβοντας μας το 2.5% διαχείρισης για ένα μετοχ ΑΚ που ρώτησα αφού το ενσωματώνουν στην απόδοση που εκδίδουν. Αυτό δε το 2.5% κρύβεται μετά μεγάλης προσοχής και προφανώς θα εμφανίζεται στο "υπογράψτε εκεί μπρος πίσω, παρακαλώ πολύ" (υπογράψτε, δεν βλέπετε πόσο κόσμο έχουμε και βιαζόμαστε..)

 

Και αυτά αφού μου είπαν ότι δεν υπάρχει προμήθεια διαχείρισης.

 

Eurobank: 0 = 2.5

 

Νο. 1 διαχειριστές ΑΚ για 3 συνεχόμενες χρονιές κομπάζουν. 3 χρόνια κοροϊδεύουν δλδ..

 

Εννοείται όλες οι άλλες ΑΕΔΑΚ λένε προμήθειες διαχείρισης. πχ η SGAM αν κατάλαβα καλά κρατάνει % επί της απόδοσης ενώ άλλες το έχουν σταντέ [αν κατάλαβα καλά]. Όποιος ξέρει ας πει πια προτείνει ως πιο φτηνή και αξιόπιστη ΑΕΔΑΚ

Link to comment
Share on other sites

diladi gia akoma mia fora mas poulane gia kainourgio ayto pou etsi ki alliws oi alles to ehoun hronia twra. i apotimisi tou meridiou ginetai panta meta tin afairesh twn leitourgikwn eksodwn pou einai ayta pou apoteloun ti promitheia diaheirisis.

kala kanw egw kai de ksanapataw...

a, kai den kserw an to eipa kai prin, kati diabasa oti pleon einai no2...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

και τώρα ας μιλήσουμε για την photocard της eurobank! Δεν είναι καταπληκτική ιδέα?? Μιλάμε ενθουσιάστηκα!!!! Θα ακυρώσω mastercard την πειραιώς και θα βγάλω eurobank μόνο και μόνο για αυτό!!:p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

και τώρα ας μιλήσουμε για την photocard της eurobank! Δεν είναι καταπληκτική ιδέα?? Μιλάμε ενθουσιάστηκα!!!! Θα ακυρώσω mastercard την πειραιώς και θα βγάλω eurobank μόνο και μόνο για αυτό!!:p

 

Τι είναι αυτή;

Νέα κάρτα της eurobank; Ξέρεις επιτόκια;

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτή;

Νέα κάρτα της eurobank; Ξέρεις επιτόκια;

 

:lol: ...όχι Αντρέα , ο emperor69 εννοεί την καινούργια κάρτα της eurobank που σου τυπώνουν πάνω στην κάρτα ότι photo θες εσύ!

Αν δεις την διαφήμιση δείχνει μια γυναικά που έχει βάλει το μωράκι της και του κάνει γούτσου γούτσου, αλλά δείχνει μετά και ένα μαντραχαλά που κάνει γούτσου γούτσου στο δικό του "μωράκι" :p

Με λίγα λόγια μπορείς να έχεις μια κάρτα με την φάτσα σου , με την pamela ή με οτιδήποτε άλλο θελήσεις εσύ ....

Τι να τα κάνεις τα επιτόκια....:-)

Link to comment
Share on other sites

:lol: ...όχι Αντρέα , ο emperor69 εννοεί την καινούργια κάρτα της eurobank που σου τυπώνουν πάνω στην κάρτα ότι photo θες εσύ!

Αν δεις την διαφήμιση δείχνει μια γυναικά που έχει βάλει το μωράκι της και του κάνει γούτσου γούτσου, αλλά δείχνει μετά και ένα μαντραχαλά που κάνει γούτσου γούτσου στο δικό του "μωράκι" :p

Με λίγα λόγια μπορείς να έχεις μια κάρτα με την φάτσα σου , με την pamela ή με οτιδήποτε άλλο θελήσεις εσύ ....

 

Αν εννοείς διαφήμηση στην τηλεόραση, δεν την έχω δει γιατί δεν παρακολουθώ τηλεόραση (δεν έχω άλλωστε).

Αλλά, τι νόημα έχει μια τέτοια κάρτα, σε τι μπορεί να χρησιμεύσει,

αν δεν έχει να προσφέρει κάτι νέο σαν τραπεζικό προϊόν; :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς διαφήμηση στην τηλεόραση, δεν την έχω δει γιατί δεν παρακολουθώ τηλεόραση (δεν έχω άλλωστε).

Αλλά, τι νόημα έχει μια τέτοια κάρτα, σε τι μπορεί να χρησιμεύσει,

αν δεν έχει να προσφέρει κάτι νέο σαν τραπεζικό προϊόν; :confused: :confused:

 

Έλα βρε συ Αντρέα , μην είσαι τόσο μίζερος και κατσούφης... μια χαρά το λες για την κάρτα , αλλά δεν παύει να είναι μια συμπαθητική ιδέα για κάποιους που χρησιμοποιούν κάθε μέρα την κάρτα τους και ίσως να τους αρέσει να βλέπουν κάτι δικό τους!

Όσο για το τι δίνει η κάρτα , εγώ επειδή έχω μια κάρτα από τη eurobank δεν έχω κανένα παράπονο! Η συγκεκριμένη θα έχει τα ίδια με τις άλλες , απλά το "περίβλημα" θ' αλλάξει!

Όσο για την TV που δεν έχεις.... ελπίζω να είναι επιλογή σου και όχι το οικονομικό!

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε συ Αντρέα , μην είσαι τόσο μίζερος και κατσούφης... μια χαρά το λες για την κάρτα , αλλά δεν παύει να είναι μια συμπαθητική ιδέα για κάποιους που χρησιμοποιούν κάθε μέρα την κάρτα τους και ίσως να τους αρέσει να βλέπουν κάτι δικό τους!

Όσο για το τι δίνει η κάρτα , εγώ επειδή έχω μια κάρτα από τη eurobank δεν έχω κανένα παράπονο! Η συγκεκριμένη θα έχει τα ίδια με τις άλλες , απλά το "περίβλημα" θ' αλλάξει!

Όσο για την TV που δεν έχεις.... ελπίζω να είναι επιλογή σου και όχι το οικονομικό!

 

Δεν είμαι ούτε μίζερος, ούτε κατσούφης, έχω 2 πιστωτικές eurobank (και 4 από άλλες τράπεζες) και ούτε κι εγώ έχω κανένα παράπονο.

Απλά σκέφτηκα οτι σαν νέο προϊόν ίσως να είχε και κάτι πιο ουσιαστικό να προσφέρει (π.χ. χαμηλό επιτόκιο).

Δεν έχω tv γιατί δεν θεωρώ οτι μου χρειάζεται σε κάτι, αν και φανατικός gadgetακιας, είναι κάτι που το θεωρώ απολύτως περιττό.

Link to comment
Share on other sites

Να , κοίτα εδώ λεπτομέρειες και εδώ για να σχεδιάσεις μόνος σου την κάρτα!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ούτε μίζερος, ούτε κατσούφης, έχω 2 πιστωτικές eurobank (και 4 από άλλες τράπεζες) και ούτε κι εγώ έχω κανένα παράπονο.

Απλά σκέφτηκα οτι σαν νέο προϊόν ίσως να είχε και κάτι πιο ουσιαστικό να προσφέρει (π.χ. χαμηλό επιτόκιο).

Δεν έχω tv γιατί δεν θεωρώ οτι μου χρειάζεται σε κάτι, αν και φανατικός gadgetακιας, είναι κάτι που το θεωρώ απολύτως περιττό.

 

και μπορείς να βάλεις φωτογραφία στις ήδη υπάρχουσες ε!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Να , κοίτα εδώ λεπτομέρειες και εδώ για να σχεδιάσεις μόνος σου την κάρτα!

 

και μπορείς να βάλεις φωτογραφία στις ήδη υπάρχουσες ε!

 

Θα προτιμούσα κάτι πιο πρακτικό και πιο ουσιώδες......

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα κάτι πιο πρακτικό και πιο ουσιώδες......

 

Τι περιμένεισ δηλαδή? Να βγουν να σου πουν για πάντα οι κάρτες μας με 3% επιτόκιο??? :lol:

 

Η photocard είναι μια πολύ έξυπνη, υπερβολικά πρωτότυπη και 'χαρούμενη' ιδέα!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμένεισ δηλαδή? Να βγουν να σου πουν για πάντα οι κάρτες μας με 3% επιτόκιο??? :lol:

 

Η photocard είναι μια πολύ έξυπνη, υπερβολικά πρωτότυπη και 'χαρούμενη' ιδέα!

 

Εμένα πιο έξυπνη, και πιο πρωτότυπη ιδέα μου φάνηκε η κίνηση της τράπεζας Κύπρου για μεταφορά υπολοίπου με επιτόκιο 4,9% για δύο χρόνια.

Και έκανε και πολύ χαρούμενο.....:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Γνωριζει καποιος απο τις τραπεζες να μου πει ποια προσφερει καλυτερο επιτοκιο για 3μηνη προθεσμιακη καταθεση? Μιλαμε για ποσο καταθεσης πανω απο 50000 ευρω. Και βασικα ξερει καποιος να μου πει συμφερει αυτη η 3μηνη καταθεση και ανανεωση καθε φορα? Εννοω για να εχω σιγουρα τα λεφτα μου και να κερδιζω και καποιος τοκους...

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Γνωριζει καποιος απο τις τραπεζες να μου πει ποια προσφερει καλυτερο επιτοκιο για 3μηνη προθεσμιακη καταθεση? Μιλαμε για ποσο καταθεσης πανω απο 50000 ευρω. Και βασικα ξερει καποιος να μου πει συμφερει αυτη η 3μηνη καταθεση και ανανεωση καθε φορα? Εννοω για να εχω σιγουρα τα λεφτα μου και να κερδιζω και καποιος τοκους...

Σας ευχαριστω.

Δεν ξέρω εάν είναι το καλλίτερο επιτόκιο αλλά παρά πολύ καλό επιτόκιο έχει η τράπεζα Κύπρου.

http://gr.bankofcyprus.com/main.asp?id=10600&lang=GR

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Γνωριζει καποιος απο τις τραπεζες να μου πει ποια προσφερει καλυτερο επιτοκιο για 3μηνη προθεσμιακη καταθεση? Μιλαμε για ποσο καταθεσης πανω απο 50000 ευρω. Και βασικα ξερει καποιος να μου πει συμφερει αυτη η 3μηνη καταθεση και ανανεωση καθε φορα? Εννοω για να εχω σιγουρα τα λεφτα μου και να κερδιζω και καποιος τοκους...

Σας ευχαριστω.

 

Επίσης αν αντί για 3μηνη προθεσμιακή, επιλέξεις μια λίγο πιο μακροπρόθεσμη νομίζω θα επιτύχεις καλύτερα επιτόκια.

Link to comment
Share on other sites

egw bazw ta lefta mou sto A/K diaheirisis diathesimwn ekswterikou tis ethnikis. petyhainei panta apodosi pou antistoixei se prothesmiaki katathesi 150.000 eyrw lene...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλ και ρώτα ποιες κάνουν διαπραγμάτευση για το ποσό σου και αλλιώς τι δίνουν σαν στάνταρ. Περίμενε να τα βάλεις μετά τις 8 Μάρτη όπου αναμένεται αύξηση επιτοκίου απο την ΕΚΤ.

 

Τα καλύτερα επιτόκια σε προθεσμιακές τα δίνουν οι συνεταιριστικές τράπεζες (πχ η Παγκρήτια που έχει κερδοφορία και γενικά είναι ασφαλής και έχει και καταστήματα στην Αθήνα), μετά το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, Γενική. Αλλά πάρε και ρώτα.

 

Επίσης αρκετές τράπεζες μπορούν να σου δίνουν τους τόκους μηνιαία, 3μηνιαία, ακόμα και όλους τους τόκους την στιγμή που κάνεις την προθεσμιακή. Επίσης υπάρχουν πιο σύνθετα προϊόντα πάντα ΧΩΡΙΣ ΡΙΣΚΟ (δηλαδή προθεσμιακή) όπως το Superplus 12 ή 24 της Ελληνικής τράπεζας (ασφαλής τράπεζα) όπου σου δίνουν σίγουρο πάνω από 4% [πάντα μικτά μιλάνε όλοι] που δύσκολα θα το χτυπήσεις αλλιώς αλλά είναι 12μηνη μίνιμουμ.

 

http://www.hellenicbank.gr/

 

 

Διαχείρισης Διαθέσιμων, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ γιατί είμαστε σε περίοδο αυξημένων επιτοκίων και αυτά υποαποδίδουν. Το μόνο χρήσιμο σε αυτά είναι η σχετικά άμεση ρευστότητα που μπορείς να έχεις δίχως ποινές κλπ. Αλλά είναι πραγματικά πεταμένη επένδυση, και σίγουρα πάντα κάτω του πληθωρισμού. Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Γνωριζει καποιος απο τις τραπεζες να μου πει ποια προσφερει καλυτερο επιτοκιο για 3μηνη προθεσμιακη καταθεση? Μιλαμε για ποσο καταθεσης πανω απο 50000 ευρω. Και βασικα ξερει καποιος να μου πει συμφερει αυτη η 3μηνη καταθεση και ανανεωση καθε φορα? Εννοω για να εχω σιγουρα τα λεφτα μου και να κερδιζω και καποιος τοκους...

Σας ευχαριστω.

Επειδή έχει δίκιο ο Αντρέας όταν λέει ότι:

Επίσης αν αντί για 3μηνη προθεσμιακή, επιλέξεις μια λίγο πιο μακροπρόθεσμη νομίζω θα επιτύχεις καλύτερα επιτόκια.
Φαντάζομαι θα γνωρίζεις ότι μπορείς να κάνεις ανάληψη των μετρητών σου με όλο το αρχικό ποσό (κεφάλαιο) όποτε τα χρειαστείς. Θα χάσεις βέβαια κάποιο ποσό ανάλογα με το πότε θα τα «σηκώσεις» αλλά όχι το αρχικό κεφάλαιο. Γιατί αυτό το «να έχω σίγουρα τα λεφτά μου» με ανησύχησε λίγο.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Η για οσους θελουν μια πιο μακροπρόθεσμη επενδυτική επιλογή ας δουν και το ΠΡΟΣΘΕΤΩ της Εθνικης που μπορει να ειναι μεν συνταξιοδοτικο προγραμμα αλλα εχει εγγυημενο 2,75% με δυνατοτητα πολυ μεγαλυτερης αποδοσης (Ενδεικτικα για 2ο εξαμηνο του 2006 ειχε συνολικα 6+ % αποδοση!!!!) Και αν το κρατησεις μεχρι τελους αποφασιζεις αν θα παρεις τα παντα εφαπαξ η επιλεγεις μηνιαιο ποσο ισοβια!!!! :)
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Διαχείρισης Διαθέσιμων, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ γιατί είμαστε σε περίοδο αυξημένων επιτοκίων και αυτά υποαποδίδουν. Το μόνο χρήσιμο σε αυτά είναι η σχετικά άμεση ρευστότητα που μπορείς να έχεις δίχως ποινές κλπ. Αλλά είναι πραγματικά πεταμένη επένδυση, και σίγουρα πάντα κάτω του πληθωρισμού. Αυτά

 

 

btw, apo to til den ginetai douleia. an de leei sta site panta na pigaineis se katastima.

 

epishs, nai ta epitokia ehoun anodiki tasi, alla aytoi pou ypologizoun ta epitokia twn prothesmiakwn to kseroun kai to symperilambanoun sto epitokio. kai o ypologismos synithos ginetai me basi to euribor kai oxi to ekt. opote den hreiazetai na perimeneis mehri tis 8 martiou.

 

telos gia na sygkrineis tin apodosi twn A/K diaheirisis diathesimwn se shesi me antoistoixes prothesmiakes, na ta sygkrineis me ta kathara epitokia tis proigoumenis px 3minis peridou kai oxi me ta trehonta giati opos eipame ayto ton kairo ayta anebainoun. opote an thes na ta sygkrineis, grapse twra kapou ta epitokia pou sou dinoun gia tis prothesmiakes kai ela se treis mines na ta ypologisoume.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

telos gia na sygkrineis tin apodosi twn A/K diaheirisis diathesimwn se shesi me antoistoixes prothesmiakes, na ta sygkrineis me ta kathara epitokia tis proigoumenis px 3minis peridou kai oxi me ta trehonta giati opos eipame ayto ton kairo ayta anebainoun. opote an thes na ta sygkrineis, grapse twra kapou ta epitokia pou sou dinoun gia tis prothesmiakes kai ela se treis mines na ta ypologisoume.

 

κάποιος είπε να τα βάλει σε ΑΚ ΔΔ γιατί είναι καλύτερα ενώ δεν είναι.

 

Στα άλλα δεν διαφωνούμε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...