Jump to content

Πώς θα ξεπεράσετε τα 20GB ελεύθερου χώρου στο Dropbox ΔΩΡΕΑΝ


DJDB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, επειδή μετά την αναφορά μου πως έχω καταφέρει να φτάσω τα 24GB δωρεάν στο Dropbox έλαβα διάφορα PM's που με ρωτούσαν πως το έκανα, αποφάσισα να φτιάξω αυτόν εδώ τον mini guide για κάθε ενδιαφερόμενο.

 

Και ξεκινάμε:

 

- Καταρχάς, χρησιμοποιήστε κάποιο referral link για να κάνετε εγγραφή στην υπηρεσία (εάν δεν έχετε ήδη κάνει). Από αυτό θα πάρετε επιπλέον 500MB. Referral links υπάρχουν παντού. Ζητήστε από κάποιον χρήστη της υπηρεσίας να σας καλέσει.

- Στην συνέχεια, από εδώ, κάντε follow και like το Dropbox για να πάρετε συνολικά άλλα 640MB.

- Ολοκληρώστε το Get Started για να πάρετε άλλα 250MB.

- Χρησιμοποιήστε την τελευταία experimental build από εδώ και κάντε χρήση του camera upload χαρακτηριστικού για να ανεβάσετε το υλικό σας από κάμερα, κινητό ή sd card. Από εδώ μπορείτε να κερδίσετε άλλα 3GB (αρχικά ήταν 5GB αλλά υπήρξε μείωση).

 

Έως τώρα θα έχετε κερδίσει γύρω στα 4.4GB, άρα θα έχετε φτάσει συνολικά τα 6.4GB. Πάμε τώρα στο πως θα ξεπεράσετε τα 20GB.

 

- Ο τρόπος αυτός (για να είναι επιτυχημένος και δωρεάν) χρειάζεται έναν λογαριασμό στο Google Adwords (μιας και θα το χρησιμοποιήσετε σαν διαφημιστές) και ένα κουπόνι για δωρεάν Adwords, έτσι ώστε να μην χρεωθείτε για τις διαφημίσεις που θα ζητήσετε να προβάλετε. Τέτοια κουπόνια τα παίρνεις συνήθως δώρο αγοράζοντας ένα domain (συνήθως είναι κουπόνια των 25, 50 ή 100 ευρώ). Μετά (και έχοντας χρησιμοποιήσει το κουπόνι σας) θα ζητήσετε από το Adwords να τρέξετε μια καμπάνια με 2-3 διαφημίσεις στις οποίες θα χρησιμοποιήσετε το referral link που σας έχει δώσει το Dropbox. Ουσιαστικά δηλαδή θα χρησιμοποιήσετε το referral link σας για να διαφημίσετε το Dropbox μέσω του Adwords και να εγγραφούν μέσω αυτού του link άλλοι χρήστες.

 

Εγώ είχα κουπόνι των 50 ευρώ και η όλη καμπάνια μου κόστισε πάνω από 40 ευρώ. Κατάφερα να χρησιμοποιήσω τον μέγιστο αριθμό referral που μου επιτρέπει το Dropbox και να πάρω 8GB. Πριν από λίγες μέρες το Dropbox αύξησε τον δωρεάν χώρο που παίρνεις για κάθε ολοκληρωμένο referral στα 500MB και έτσι τα 8GB μου έγιναν 16GB.

 

Σημείωση: Εάν ακολουθήσετε αυτόν τον τρόπο, να έχετε υπόψιν σας πως οι διαφημίσεις μπορεί να χρειαστούν μερικές μέρες για να προβληθούν (εάν δεν έχετε ξαναχρησιμοποιήσει την υπηρεσία). Επίσης, μην ξεχνάτε να παρακολουθείτε τα status αυτών που πάτησαν στις διαφημίσεις αλλά και την χρέωση που σας έχει κάνει το Adwords, έτσι ώστε να διακόψετε την καμπάνια όταν κάνετε max out στα referrals ή όταν τελειώσουν τα χρήματα του κουπονιού σας (και να μην χρεωθείτε). Μπορεί να χρειαστούν μερικές μέρες για να κάνετε max out, μιας και όσοι κάνουν κλικ στο link σας μπορεί απλώς να κάνουν εγγραφή και να μην εγκαταστήσουν την desktop εφαρμογή (άρα να μην μετρήσει σαν referral). Επίσης, για να λειτουργήσει ο λογαριασμός στο Adwords, χρειάζεται έγκυρη πιστωτική κάρτα - ακόμη και αν δεν χρεωθείτε - καθώς επίσης και έγκυρη προσωπικά στοιχεία.

 

Ο τρόπος αυτός δεν είναι δική μου ανακάλυψη. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στο Lifehacker εδώ. Εκεί θα βρείτε περαιτέρω links και οδηγίες. Έχω ακολουθήσει τις οδηγίες αυτές και με μερικούς πειραματισμούς στο Adwords κατάφερα να φτάσω το μέγιστο όριο δωρεάν χώρου που μπορεί να προσφέρει το Dropbox. Αυτήν την στιγμή έχω κάτι κάτι παραπάνω από 23GB.

 

Για του λόγου το αληθές:

 

http://i.imgur.com/fNsym.jpg

 

Εάν χρειαστείτε κάτι και μπορώ/γνωρίζω να απαντήσω, εδώ είμαστε :).

 

Εάν αποφασίσετε να ακολουθήσετε οτιδήποτε από τα παραπάνω η ευθύνη είναι δική σας. Δεν φέρω καμία ευθύνη εάν δεν λειτουργήσει κάτι ή εάν υπάρξει κάποια χρέωση.

 

ΥΓ: Και ναι, έκανα λάθος αρχικά. Δεν έχω 24GB αλλά κάτι παραπάνω από 23GB... :p

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

4-5 βηματα θελει,το έκανα χτες

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η λύση υπάρχει χρηματικό αντίτιμο για να πάρεις το Domain (αν διάβασα καλά), άρα άκυρο το ΔΩΡΕΑΝ στον τίτλο.

Στο 2ο post μιλάμε για κάτι διαφορετικό ή για το γνωστό modded apk, που ενώ τα έδινε στην αρχή τα 23gb, μετά κατάργησε η ίδια η εταιρεία τον έξτρα χώρο?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η λύση υπάρχει χρηματικό αντίτιμο για να πάρεις το Domain (αν διάβασα καλά), άρα άκυρο το ΔΩΡΕΑΝ στον τίτλο.

 

ναι οντως, αλλα αλλο 20 ευρω μια φορα και αλλο 100 ευρω το χρονο για καθε χρονο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην 1η λύση υπάρχει χρηματικό αντίτιμο για να πάρεις το Domain (αν διάβασα καλά), άρα άκυρο το ΔΩΡΕΑΝ στον τίτλο.

 

Καταρχάς κουπόνια του Google μοιράζονται και με άλλους τρόπους, ακόμη και σε forums κτλ. Για παράδειγμα σε εμένα, όταν είχα δημιουργήσει τον Adsense λογαριασμό μου, μου είχαν στείλει σπίτι ένα για να ξεκινήσω να φτιάχνω και τις δικές μου διαφημίσεις. Δεν πληρώνεις για το κουπόνι αυτό καθαυτό. Όπως είπα, εγώ είχα κουπόνι των 50 ευρώ που μου ήταν άχρηστο. Άρα ουσιαστικά δεν πλήρωσα τίποτα για να πάρω τον χώρο.

 

Το δωρεάν ισχύει, λόγω του ότι χρησιμοποιείς κάτι που ήδη διαθέτεις (ή που μπορείς να αποκτήσεις χωρίς χρήματα). Εγώ είχα αγοράσει ένα .gr domain πριν από αρκετό καιρό και το κουπόνι των 50 ευρώ υπήρχε ακόμη στον λογαριασμό μου για να το χρησιμοποιήσω. Παράλληλα, δεν πληρώνεις ούτε ένα ευρώ στο Dropbox, για αυτό και ο χαρακτηρισμός "δωρεάν".

 

Γιατί, αν το υπολογίσουμε έτσι, ναι, δεν είναι δωρεάν. Και το camera upload για να χρησιμοποιήσεις χρειάζεσαι κάποια κάμερα ή κινητό, άρα λεφτά για να αγοράσεις μια τέτοια συσκευή...

 

Όπως ανέφερα υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις, δεν είναι μια διαδικασία κάποιων κλικ. Στην τελική, υπάρχουν κάποια domains που είναι εξαιρετικά φθηνά για αγορά...

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλλος ένας τρόπος για δωρεάν χώρο:

 

http://blog.dropbox.com/?p=1194

 

Ετοιμάζουν Dropquest για τις 12 του μήνα.

 

1st place (1) Dropbox employee hoodie, LIMITED EDITION Dropbox Hack Week t-shirt, Dropbox drawing signed by the entire Dropbox team, invitation to help write the next Dropquest, 100 GB for life

2nd place (10) Dropbox employee hoodie, Dropbox t-shirt, 20 GB for life

3rd place (15) Dropbox t-shirt, 5 GB for life

4th place (50) 2 GB for life

5th place (100) 1 GB for life

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας τρόπος για δωρεάν χώρο:

 

http://blog.dropbox.com/?p=1194

 

Ετοιμάζουν Dropquest για τις 12 του μήνα.

 

Σου είναι εύκολο να μου το εξηγήσεις λίγο;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο να μου το εξηγήσεις λίγο;

 

Είναι μια σειρά γρίφων που θα ξεκινήσουν στις 12 του μήνα (στην ώρα που αναφέρεται στο link). Ανάλογα με το πόσο γρήγορα θα τους τελειώσεις, παίρνεις και το εκάστοτε δώρο.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδη δεν γνωριζω τι ακριβως κανει το Dropbox μπορει καποιος να μου πει;

Το εχω εγκαταστησει αλλα δεν ξερω να το χρησιμοποιω. Μπορω με εναν αλλο ή με πολλους; βαζω αρχεια μεσα και τα βλεπουν όλοι; πως γίνεται;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν γνωριζω τι ακριβως κανει το Dropbox μπορει καποιος να μου πει;

Το εχω εγκαταστησει αλλα δεν ξερω να το χρησιμοποιω. Μπορω με εναν αλλο ή με πολλους; βαζω αρχεια μεσα και τα βλεπουν όλοι; πως γίνεται;

 

Βαζεις αρχεια μεσα και τα βλεπεις μονο εσυ ΕΚΤΟΣ και αν πατησεις πανω στο αρχει share που επιλεγεις με ποιον θα το κανεις share.

ουσιαστικα το dropbox ειναι ενας online χωρος για αποθηκευση αρχειων και συγχρονισμο απο το pc στο κινητο και αντιστροφα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βαζεις αρχεια μεσα και τα βλεπεις μονο εσυ ΕΚΤΟΣ και αν πατησεις πανω στο αρχει share που επιλεγεις με ποιον θα το κανεις share.

ουσιαστικα το dropbox ειναι ενας online χωρος για αποθηκευση αρχειων και συγχρονισμο απο το pc στο κινητο και αντιστροφα.

 

οταν το ανοιγω εχει αυτους τους φακελους. Ο s ειναι αυτο που δημιουργησα εγω και εχω μεσα αρχεια στα οποια εχει προσβαση ενας φιλος μου που δεχτηκα οταν μου εκανε αιτηση για να τον δεχτω. Τωρα οτι βαζω εκει θα το βλεπει μονο αυτός. αν θελω και σε εναν αλλο να δωσω κατι ; χωρις να το βλεπουν αλλοι τι κανω; αν θελω να αποθηκευση κατι μονο για μενα τι κανω;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

οταν το ανοιγω εχει αυτους τους φακελους. Ο s ειναι αυτο που δημιουργησα εγω και εχω μεσα αρχεια στα οποια εχει προσβαση ενας φιλος μου που δεχτηκα οταν μου εκανε αιτηση για να τον δεχτω. Τωρα οτι βαζω εκει θα το βλεπει μονο αυτός. αν θελω και σε εναν αλλο να δωσω κατι ; χωρις να το βλεπουν αλλοι τι κανω; αν θελω να αποθηκευση κατι μονο για μενα τι κανω;

 

Ναι οτι βαλεις στον s τον βλεπει μονο αυτος και εσυ. Απο κει και περα φτιαχνεις οσους φακελους θελεις (οχι μεσα στον s ) και τους βλεπεις μονο εσυ. Για να τον δει καποιος αλλος ειτε πας απ την σελιδα και επιλεγεις share στον φακελο η το.αρχειο που θελεις, η με δεξι.κλικ επανω στο αρχειο πατας share και βαζεις το e mail του φιλου που θελεις να τι βλεπει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι οτι βαλεις στον s τον βλεπει μονο αυτος και εσυ. Απο κει και περα φτιαχνεις οσους φακελους θελεις (οχι μεσα στον s ) και τους βλεπεις μονο εσυ. Για να τον δει καποιος αλλος ειτε πας απ την σελιδα και επιλεγεις share στον φακελο η το.αρχειο που θελεις, η με δεξι.κλικ επανω στο αρχειο πατας share και βαζεις το e mail του φιλου που θελεις να τι βλεπει

 

τελεια ευχαριστω πολυ....

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορεί να μην αφορά το Dropbox (που ήταν και το αρχικό θέμα) απλώς κάνω αυτό εδώ το post για να σας ενημερώσω πως μόνο για σήμερα το Box.com προσφέρει 25GB αποθηκευτικού χώρου αν κάποιος γραφτεί μέσω αυτού του link:

 

https://www.box.com/signup/o/hellosign_25

 

(Σημ: Δεν είναι referrer, δεν κερδίζω τίποτα εγώ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όσοι έχουν email από κάποιο πανεπιστήμιο μπορούν εύκολα να αυξήσουν το χώρο τους στο dropbox ακολουθώντας το παρακάτω link.

https://www.dropbox.com/spacerace?r=NTE1NjgxNDcyOQ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν email από κάποιο πανεπιστήμιο μπορούν εύκολα να αυξήσουν το χώρο τους στο dropbox ακολουθώντας το παρακάτω link.

 

 

Yeap, είναι για 2 χρόνια. Πάντως πήρα 8GB από ένα mail ΤΕΙ Αθήνας, σε δύο χρόνια βλέπουμε :p.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι για πάντα αλλά για δυο χρόνια κάνεις την δουλειά σου.

Να αναφέρω επίσης παρόλο που δεν είναι επι του θέματος ότι το box έχει πλέον κι αυτό desktop εφαρμογή για συγχρονισμό των αρχείων. Όσοι SonyEricsson-άκηδες είχαν επωφεληθεί της προσφοράς των 50GB μάλλον θα ξεχάσουν για πάντα το dropbox!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

To box κάποια στιγμή είχε προσφορά 50GB σε όσους έκαναν register από κινητό android.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 year later...
Δεν γίνεται, είναι συνδρομητική η υπηρεσία.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και 10 το μήνα δεν το λες και λίγα.κρίμα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, βρήκα το τόπικ για το dropbox και επειδή θέλω να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια για την εφαρμογή τα ρωτώ εδώ, αν και δεν έχουν ακριβώς με την αύξηση του χώρου της εφαρμογής.

 

1) Δεν υπάρχουν άλλες δυνατότητες αγοράς έξτρα χώρου εκτός από το 1TB;

2) Έχω φτιάξει ένα φάκελο με φωτογραφίες και ανοίγοντας μία και πατώντας στις ρυθμίσεις βλέπω την επιλογή Available offline. Τι ακριβώς κάνει αυτή; Γιατί, δοκιμάζοντας να κλείσω όλα τα δίκτυα (wifi και δεδομένα) και πάλι έβλεπα όλες τις φωτογραφίες κανονικά.

3) Κάποιες φορές που περνάω φωτογραφίες στο Dropbox μου φτιάχνει ένα φάκελο μέσα στο φάκελο φωτογραφιών μου (iPhone έχω αν παίζει κάποιο ρόλο, αλλά το κάνει και στης γυναίκας μου που έχει Samsung) με το όνομα Dropbox, αλλά δεν έχω καταλάβει πότε ακριβώς το κάνει. Τι γίνεται ακριβώς με αυτό;

4) Το βασικότερο που θέλω να ρωτήσω είναι ότι στη συλλογή φωτογραφιών της γυναίκας μου όταν μπαίνεις μέσα της έχει κρατήσει δύο φακέλους που γράφουν dropbox αλλά είναι άδειοι και απλά θέλει να τους κάνει να εξαφανιστούν. Έκανε καταργηση και επανεγκατάσταση της εφαρμογής, αναναεώσεις κλπ, αλλά δεν μπορούμε να σβήσουμε με τπτ τους δύο άδειους φακέλους. Υπάρχει κάποια ιδέα τι φταίει;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά μια βοήθεια αν γνωρίζεται διότι δεν μπορώ να βγάλω νόημα .

Έχω κάνει create νέο λογαριασμό στο dropbox και μου δίνει 2GB free μόνο , φίλος μου έκανε create νέο λογαριασμό την περασμένη εβδομάδα στο dropbox και του έδωσε 50GB free . Πώς γίνεται αυτό ?

 

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...