Jump to content

[Ρυθμίσεις] Αποστολή mail μέσω Otenet


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ να στειλω email με λογαριασμό OTENET απο το IPHONE και μου βγαζει οτι δεν μπορει να συνδεθει με τον outgoing smtp.......

Βοηθεια........

http://www.danasoft.com/sig/AlexKotsis.jpg
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να στειλω email με λογαριασμό OTENET απο το IPHONE και μου βγαζει οτι δεν μπορει να συνδεθει με τον outgoing smtp.......

Βοηθεια........

 

Εμένα μου δουλεύει κανονικότατα από OΤΕΝet. Μάλλον έχεις κάτι λάθος στα settings σου ... Μπες στο site της OTENet, δες τις ρυθμίσεις που πρέπει να βάλεις και βάλτες πάλι από την αρχή. Σίγουρα θα σου δουλέψει ...

 

Επίσης, αν συγχρονίσεις από iTunes, θα σου περάσει τις ρυθμίσεις που έχεις στο PC σου (στο Mac το κάνει) που υποθέτω ότι σου δουλεύουν κανονικά ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δουλεύει κανονικότατα από OΤΕΝet. Μάλλον έχεις κάτι λάθος στα settings σου ... Μπες στο site της OTENet, δες τις ρυθμίσεις που πρέπει να βάλεις και βάλτες πάλι από την αρχή. Σίγουρα θα σου δουλέψει ...

 

Επίσης, αν συγχρονίσεις από iTunes, θα σου περάσει τις ρυθμίσεις που έχεις στο PC σου (στο Mac το κάνει) που υποθέτω ότι σου δουλεύουν κανονικά ...

Σου λειτουργει οταν εισαι συνδεδεμνος με wifi ή με gprs?

Με wifi στελνω κανονικα,όταν ειμαι σε gprs δεν μπορει να κανει συνδεση με τον outgoing server (smtp mailgate.otenet.gr) ενω λαμβανω κανονικα τα εισερχομενα.......

http://www.danasoft.com/sig/AlexKotsis.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σου λειτουργει οταν εισαι συνδεδεμνος με wifi ή με gprs?

Με wifi στελνω κανονικα,όταν ειμαι σε gprs δεν μπορει να κανει συνδεση με τον outgoing server (smtp mailgate.otenet.gr) ενω λαμβανω κανονικα τα εισερχομενα.......

 

Κατά πάσα πιθανότητα ο outgoing server της otenet δεν κάνει relay σε ip address εκτός otenet (όπως είναι όταν χρησιμοποιείς gprs), μια λύση που δουλεύει σε εμένα είναι η χρήση ενός smtp server όπως αυτός της google (εφόσον έχεις google account δέχεται relay από οποιοδήποτε ip address αρκεί να κάνεις authentication με το google id / password).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Σου λειτουργει οταν εισαι συνδεδεμνος με wifi ή με gprs?

Με wifi στελνω κανονικα,όταν ειμαι σε gprs δεν μπορει να κανει συνδεση με τον outgoing server (smtp mailgate.otenet.gr) ενω λαμβανω κανονικα τα εισερχομενα.......

 

Λειτουργεί τόσο από WiFi όσο και από EDGE/GPRS/3G ...

 

Κατά πάσα πιθανότητα ο outgoing server της otenet δεν κάνει relay σε ip address εκτός otenet (όπως είναι όταν χρησιμοποιείς gprs), μια λύση που δουλεύει σε εμένα είναι η χρήση ενός smtp server όπως αυτός της google (εφόσον έχεις google account δέχεται relay από οποιοδήποτε ip address αρκεί να κάνεις authentication με το google id / password).

 

Όχι. Ο Outhoing Server της CosmOTE, επιτρέπει Relay από οποιαδήποτε IP, αν κάνεις βέβαια authentication με το Account σου. Αυτό το πρόβλημα έχω με τα Accounts μου στο Πανεπιστήμιο, όπου δεν επιτρέπεται το Relay με IPs εκτός Πανεπιστημίου ... αλλά στην OTENet λειτουργεί κανονικά ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί τόσο από WiFi όσο και από EDGE/GPRS/3G ...

 

 

 

Όχι. Ο Outhoing Server της CosmOTE, επιτρέπει Relay από οποιαδήποτε IP, αν κάνεις βέβαια authentication με το Account σου. Αυτό το πρόβλημα έχω με τα Accounts μου στο Πανεπιστήμιο, όπου δεν επιτρέπεται το Relay με IPs εκτός Πανεπιστημίου ... αλλά στην OTENet λειτουργεί κανονικά ...

 

οι ρυθμίσεις που έχω είναι οι εξής:

outgoing smtp server mailgate.otenet.gr

authentication password

server port 25

 

αυτές πήρε και κατα τον συγχρονισμό απο το outlook..........

http://www.danasoft.com/sig/AlexKotsis.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Άλλαξα τον outgoing smtp server από mailgate.otenet.gr

σε smtp.otenet.gr και όλα καλά.

 

Θα το δοκιμασω.....

http://www.danasoft.com/sig/AlexKotsis.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Άλλαξα τον outgoing smtp server από mailgate.otenet.gr

σε smtp.otenet.gr και όλα καλά.

 

Κι εγώ αυτό έχω. Ίσως γι' αυτό μου δουλεύει ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Paidia thelw boitheia apo esas pou tin exete kanei ti douleia, bazw tis rithmiseis gia mail otenet alla m bgazei "can not conect usins SSL address" , to einai auto? Help plz, soz gia ta greeklish alla grafw apo iPhone
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
και εγώ είχα πρόβλημα από δικά μου mails.. δηλαδή από δικά μου domains ενώ από το pc όλα είναι ok.. από το iphone δεν κάνει connect .. μόνο το gmail δουλεύει χωρίς πρόβλημα..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οι ρυθμίσεις για OTENET e-Mail είναι οι εξής:

«Incoming Mail Server: mail.otenet.gr»

«Outgoing Mail Server: (SMTP) mailgate.otenet.gr»

Και στο «Outgoing Primary Server» θα πρέπει να βλέπεις τα εξής:

«Server: ON»

«Host Name: mailgate.otenet.gr»

«Use SSL: OFF»

«Authentification: Password»

Πολλοί, όμως, λένε ότι με λογαριασμό e-Mail στην OTENET δεν μπορούν να στείλουν e-Mail προς άλλους παρόχους (gmail.com,yahoo.gr,yahoo.com κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση.

 

Εκανα ακριβώς ότι αναφέρεις, και δούλεψε αμέσως.

 

Και πάλι ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ φίλε μου

:yahoo::yahoo::yahoo:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ.Κάτι που πρέπει να σημειώσεις είναι ότι το OTENET e-Mail δουλεύει «κανονικά» μέσω Wi-Fi και καμιά φορά δεν δουλεύει με δίκτυο GSM/3G.Αν έχεις προβλήματα στην αποστολή (κάτι που δεν σου εύχομαι) σου συνιστώ να φτιάξεις ένα λογαριασμό GMail, να απενεργοποιήσεις τον παλιό (όχι να τον διαγράψεις) και να βάλεις τις εξής ρυθμίσεις:

«Ηost: mail.otenet.gr»

«Όνομα Χρήστη: myphone@otenet.gr»

«Συνθηματικό: *******»

 

Ενδέχεται, κατά τη διάρκεια της ενεργοποίησης του GMail account, να σου βγάλει το εξής σφάλμα:

«Cannot connect using SSL, do you want to setup account withouy SSL?»

Θα πατήσεις «Yes».Αν έχεις ως κύριο λογαριασμό τον GMail και ως δευτερεύον τον OTENET, όλα θα δουλέψουν κανονικά.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παρακαλώ.Κάτι που πρέπει να σημειώσεις είναι ότι το OTENET e-Mail δουλεύει «κανονικά» μέσω Wi-Fi και καμιά φορά δεν δουλεύει με δίκτυο GSM/3G.Αν έχεις προβλήματα στην αποστολή (κάτι που δεν σου εύχομαι) σου συνιστώ να φτιάξεις ένα λογαριασμό GMail, να απενεργοποιήσεις τον παλιό (όχι να τον διαγράψεις) και να βάλεις τις εξής ρυθμίσεις:

«Ηost: mail.otenet.gr»

«Όνομα Χρήστη: myphone@otenet.gr»

«Συνθηματικό: *******»

 

Ενδέχεται, κατά τη διάρκεια της ενεργοποίησης του GMail account, να σου βγάλει το εξής σφάλμα:

«Cannot connect using SSL, do you want to setup account withouy SSL?»

Θα πατήσεις «Yes».Αν έχεις ως κύριο λογαριασμό τον GMail και ως δευτερεύον τον OTENET, όλα θα δουλέψουν κανονικά.:)[/QUOTE]

 

Κι εμενα ολο αυτο βγαζει μετα παταω ΥΕΣ αλλα και παλι μου λεει οτι δεν μπορει να παρει απαντηση απο τον σερβερ! Τι κανω λαθος?

στο outgoing πρεπει να βαλω username kai password? πφφφφφφφφφφ

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω οτι μα οτι ειπατε αλλα συνεχιζει να γραφει απετυχε η συνδεση με το διακομιστη ''mail.otenet.gr''.

εχω σκασει...δεν μπορω αλλο....δε λυνεται με τιποτα!!:(

 

και στο καπακι γραφει -το ονομα χρηστη η το συνθηματικο για το ταδε mail ειναι λανθασμενο.ενω σε καμια περιπτωση δεν ισχυει κατι τετοιο γιατι και το ελενξα 20 φορες αλλα αυτο το mail χρησιμοποιω στο μαγαζι και λαμβανω καθημερινα Mails...

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Παιδιά καλησπέρα βρήκα το θέμα σας τυχαία προσπαθοντας να ρύθμισω ένα mail οτενετ όχι σε iPhone αλλά σε ένα iPad αλλά δεν βρίσκω άκρη με τις ρυθμίσεις ούτε με αυτά που προτείνετε το έχει καταφέρει να το ρυθμισει κανείς σε iPad όχι σε iPhone ?? ευχαριστώ και παιδιά βιαστειτε γιατί είναι αμεσση ανάγκη

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...