Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

τι να σου πω......δεν εχω ιδεα πως ειναι τα κινεζικα κινητα,αλλα το ταμπλετ αποκρινετε πολυ καλα...και με ωραια χρωματα....

 

οκ.ευχαριστω πολυ.με καλυψες.θα το παραγγειλω.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

εχει παρει κανεις tablet με windows 7 και να το εχει συγκρινει σε πρακτικοτητα σε σχεση με ενα android ή ipad ? Σκεφτομαι την αγορα tablet ,εχω δει το ipad απο κοντα ,αλλα θα ηθελα να εχω μαζι μου ενα tablet με windows 7 ωστε να εχω ολες τις δυνατοτητες των windows .Με ενδιαφερει κυριως ατζεντα σημειωσεις και email .Σημαντικο επισης να κραταει η μπαταρια ενα 8 ωρο
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

8ωρο κανένα windows tablet δεν θα σου βγάλει. Και αντροίντ tablet να πάρεις γύρω στο 5-6ωρο σου βγάζουν. Το μόνο που ξέρω που δίνει τέτοιες τιμές μπαταρίας είναι το ιpad
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

8ωρο κανένα windows tablet δεν θα σου βγάλει. Και αντροίντ tablet να πάρεις γύρω στο 5-6ωρο σου βγάζουν. Το μόνο που ξέρω που δίνει τέτοιες τιμές μπαταρίας είναι το ιpad

 

5-6 ωρες χρησης η αναμονης ; δεν προκειται να το χρησιμοποιω 5-6 ωρες συνεχομενα ..μονο για εκτος γραφειου θα το εχω . Χρηση θα το δουλευω περιπου 2-3 ωρες καθαρα .

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

5-6 ωρες χρησης η αναμονης ; δεν προκειται να το χρησιμοποιω 5-6 ωρες συνεχομενα ..μονο για εκτος γραφειου θα το εχω . Χρηση θα το δουλευω περιπου 2-3 ωρες καθαρα .

 

2-3 ώρες είναι το απόλυτο σχεδόν όριο των windows tablets με wifi κλειστό φωτεινότητα στο μηδέν.

 

Αυτά που λες ότι θέλεις(ατζέντα, σημειώσεις και email) γίνονται το ίδιο καλά και με ένα android tablet ή χτύπα κάνα μεταχειρισμένο iPad.

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγουμενη σελιδα του συγκεκριμενου τοπικ προτεινατε μια ενα σιτε για την αγορα του ainol aurora , συγκεκριμένα αυτοhttp://www.android-tablet-computer.co.uk/ , εχει ψωνησει κανεις σασ απο αυτο? εχω στηλει δυο μηνυματα για πληροφοριες και δεν απαντανε σε αντιθεση με το merimobiles που απαντησε κατευθειαν.

 

επισης πια η γνωμη σας για αυτο το Onda VI10 Elite ICS 7inch ?

και ακομη μηπωσ μπορειτε να μου πειτε ποιος ειναι σχετικα καλυτερος επεξεργαστης γιατι δεν βρισκω cpu benchmarks με τους συνκεκριμενους ALLWINNER 1.2-1.5 GHZ A10 ή ARM CORTEX-A9 1GHZ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΎΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗΝεσ ΤΟ ΠΕΡΙΤΗΓΥΡΙΖΩ ΤΟ aurora και γενικα το θεματακι με τα ταμπλετ. αν εχει καποιος έμπιστο σιτε για αγορες ας το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγουμενη σελιδα του συγκεκριμενου τοπικ προτεινατε μια ενα σιτε για την αγορα του ainol aurora , συγκεκριμένα αυτοhttp://www.android-tablet-computer.co.uk/ , εχει ψωνησει κανεις σασ απο αυτο? εχω στηλει δυο μηνυματα για πληροφοριες και δεν απαντανε σε αντιθεση με το merimobiles που απαντησε κατευθειαν.

 

επισης πια η γνωμη σας για αυτο το Onda VI10 Elite ICS 7inch ?

και ακομη μηπωσ μπορειτε να μου πειτε ποιος ειναι σχετικα καλυτερος επεξεργαστης γιατι δεν βρισκω cpu benchmarks με τους συνκεκριμενους ALLWINNER 1.2-1.5 GHZ A10 ή ARM CORTEX-A9 1GHZ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΎΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗΝεσ ΤΟ ΠΕΡΙΤΗΓΥΡΙΖΩ ΤΟ aurora και γενικα το θεματακι με τα ταμπλετ. αν εχει καποιος έμπιστο σιτε για αγορες ας το αναφέρει.

 

φιλε μου χωρις να σε παρω στον λαιμο μου εγω παραγγειλα ταμπλετ απο το merimobiles.το εψαξα λιγο στο ιντερνετ και ειδα οτι τα μονα παραπονα ηταν οτι αργησανε λιγο να τους τα στειλουν.δεν εγραφε κανεις οτι δεν το ελαβε.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

και εγω μονο απο merimobiles εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν εχει τωρα και καιρο το aurora.

ευχαριστω παντως , αν οποιοσδήποτε άλλος ξέρει κανενα έμπιστο σιτε ας το πει.

 

 

ainol novo elf 8gb η Onda VI10 ? υποστηριζουν και τα δυο mkv και avi video files?

Edited by kavroulis
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας θα ήθελα να μου προτείνεται ένα tablet μέχρι 200 ευρώ για χρήση περισσότερο skype για τους γονείς μου. Άρα θα πρέπει να έχει καλή μπροστινή κάμερα. Επίσης να ρωτήσω εξωτερική κάμερα δέχονται τα μοντέλα με usb θύρα.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας θα ήθελα να μου προτείνεται ένα tablet μέχρι 200 ευρώ για χρήση περισσότερο skype για τους γονείς μου. Άρα θα πρέπει να έχει καλή μπροστινή κάμερα. Επίσης να ρωτήσω εξωτερική κάμερα δέχονται τα μοντέλα με usb θύρα.

 

Πόσες ίντσες και από που? Ελλάδα ή έξω?

 

Η πλειοψηφία ακόμα έχει 0.3MP κάμερα η οποία είναι μια χαρά για skype. Όσο καλύτερη η σύνδεση τόσο καλύτερη και η εικόνα.

 

Εξωτερική κάμερα θεωρητικά είναι εφικτό με την προυπόθεση ότι ή η κάμερα θα έχει drivers για android ή το android του tablet για εξωτερική κάμερα. Μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει ούτε και έχω διαβάσει για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ιντζες 8-10. Θα προτιμουσα απο Ελλαδα λογω του επειγοντος. Να εχει την android ICS 4 και να συνεργαζεται βεβαια με το skype.
Link to comment
Share on other sites

Ιντζες 8-10. Θα προτιμουσα απο Ελλαδα λογω του επειγοντος. Να εχει την android ICS 4 και να συνεργαζεται βεβαια με το skype.

 

To μόνο tablet που μου έρχεται στο μυαλό στα χρήματα που διαθέτεις είναι το Flytouch 6V ή SuperPad V10 και υποστηρίζει Skype. Έχει resistive οθόνη που όμως είναι πολύ καλή. Ακόμα έχει android 2.3 θα αναβαθμιστεί όμως σε android 4.0 σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ιντζες 8-10. Θα προτιμουσα απο Ελλαδα λογω του επειγοντος. Να εχει την android ICS 4 και να συνεργαζεται βεβαια με το skype.

Asus Eee Pad Transformer Prime, απλα το καλυτερο :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τα μοντέλα είναι πολλά από ότι βλέπω αλλά προσανατολίζομαι προς το Cube U9GT2 ή το Onda VI40 Elite και μάλλον από το εξωτερικό αφού από Ελλάδα τα χτυπάνε στις τιμές. Τα έχει κανείς να μου πει εμπειρίες και αν τελικά το skype δουλεύει με το ICS 4.0.3 γιατί διαβάζω διφορούμενες απόψεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,ποιό από τα 2 θα προτείνατε,g9 gemei ή onda vi40 elite?

 

 

http://www.merimobiles.com/Gemei_G9_ICS_4_0_3_1GB_RAM_16GB_9_7inch_IPS_1_2GHz_p/meri0735.htm

 

 

http://www.merimobiles.com/Onda_VI40_ICS_4_0_1GB_RAM_16GB_9_7_inch_IPS_p/meri0746.htm

 

Χρήση για διάβασμα,multimedia και gaming.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,ποιό από τα 2 θα προτείνατε,g9 gemei ή onda vi40 elite?

 

http://www.merimobiles.com/Gemei_G9_ICS_4_0_3_1GB_RAM_16GB_9_7inch_IPS_1_2GHz_p/meri0735.htm

http://www.merimobiles.com/Onda_VI40_ICS_4_0_1GB_RAM_16GB_9_7_inch_IPS_p/meri0746.htm

 

Χρήση για διάβασμα,multimedia και gaming.

 

δεν έχω κανένα από τα 2 , αλλά από ότι έχω διαβάσει το g9 είναι καλύτερο και μάλλον αν θα πάρω κάποιο στις 9.7 αυτό θα είναι

 

http://www.slatedroid.com/forum/306-gemei-g9/

Link to comment
Share on other sites

είμαι μεταξύ αυτών των 2 κι εγώ εδώ και μέρες...σύμφωνα με παιδιά που ξέρουν εδώ μέσα το onda είναι το κορυφαίο.

το gemei είναι παραπλήσιο του cubeu9gt2 αλλά εμένα μου άρεσε οπτικά περισσότερο από το onda...

είμαι κιεγώ σε δίλημμα...

Link to comment
Share on other sites

τελικά παρήγγειλα το gemei g9 μιας που και για μένα κέρδισε στα σημεία και στα...'ασχημα 3 κουμπιά του onda vi40 ( για μένα παντα!!! ).

άκουσα καλά reviews και από εξωτερικό οπότε ελπίζω να βγει καλό!

θα ενημερώσω όταν το πάρω σε 2-3 βδομάδες!

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ερευνα έχω (σχεδόν) καταλήξει στο zenithink c91 (μάλιστα το έχει και σε προσφορα) http://www.merimobiles.com/Zenithink_ZT280_C10_Zepad_C91_10_1_inch_ICS_4_0_3_p/meri2548.htm

10.2"

1ghz ram

1ghz A9 cpu

capacitive 10 σημείων

android 2.3 - 4.03

hdmi out

1024X600

8gb εσωτερική - μέχρι 32 με sd

Κυρίως το προορίζω για 2 δουλειές.

ereading για περιοδικά pdf κυρίως και λιγότερο για βιβλία

mediaplayer στην lcd μου (μιάς και η επισκευή στο laptop που είχα ως media pc κοστίζει όσο το συγκεκριμένο tablet). έχει hdmi (1080) έξοδο, καθώς μπορείς να συνδέσεις ασύρματο ποντίκι/πληκτρολόγιο και με τα spec του δεν νομίζω να μασάει στα ούτε στα avi ούτε στα mkv

Τι λέτε θα με καλύψει?

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Προσανατολίζομαι στην αγορά ενός Samsung Galaxy Tab 10.1v 3G 16GB P7100, τι άποψη έχεται ?

Η χρήση του είναι βασικά για τις διακοπές ( internet-gps- θέαση σειρών ) και γενικά όχι για καμιά επαγγελματική και εξιδεικευμένη χρήση .

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να αγοράσω ενα tablet εως 250 ευρω αλλα έχω μπερδευτει πάρα πολυ...μου έχουν προτείνει κάποιοι http://www.birdphone.gr/gr/prdid/f8f6536c0eba4512852db91eb986718e/productinfo.aspx αλλά διαβάζω ότι δεν έχει καλή οθόνη. Παρακαλώ θέλω να μου προτεινεται παντα κατα την γνώμη να πάρω το καλύτερο μηχάνημα στα χρήματα περίπου που δίνω γιατι δεν έχω ιδιαίτερες προτίμησεις όπως να παιζω παιχνίδια ή να βλέπω ταινίες. Απλά το καλύτερο... ελπίζω να ανταποκριθείται καθώς αποφάσισα να κάνω ενα δωρο στον εαυτο μου και ελπίζω να μην τα μετανοιωσω...Παρακαλώ πολυ μαζί με τα link θα ήθελα και να μου σχολίαζεται και τα μοντέλα που προτείνονται ωστε να αποριπτουμε κάποια μαζι. Ευχαριστω εκ των πρωτέρων .Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

τελικά παρήγγειλα το gemei g9 μιας που και για μένα κέρδισε στα σημεία και στα...'ασχημα 3 κουμπιά του onda vi40 ( για μένα παντα!!! ).

άκουσα καλά reviews και από εξωτερικό οπότε ελπίζω να βγει καλό!

θα ενημερώσω όταν το πάρω σε 2-3 βδομάδες!

 

Αυτό που πρέπι να μας πει κάποιος είναι αν τα USB που διαθέτει η συσκευή είναι ΟΚ για εξωτερικό σκληρό kai gia bluetooth dongle γιατί όντως θα το χρειαστούμε. Λογικά ναι, αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις και στο site των merimobiles δεν το λέει καθαρά. Λέει USB OTG (on the go).

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ψάξει και εγώ λιγάκι... και επειδή θέλω για το Πάσχα ένα προσωπικό δώρο. Ήμουν έτοιμη για το Ainol 7 aurora IPS screen αλλά είδα ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και πολλά παράπονα για το πότε θα τους έρθει.

Οπότε προσαναταλίζομαι σ' αυτά τα δυο και θέλω την γνώμη σας. Τείνω προς το πρώτο λόγω οθόνης, τι λέτε; Ή εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι παρόμοιο σ' αυτά τα λεφτά πάνω κάτω.

 

http://www.merimobiles.com/Teclast_A10t_ICS_4_0_3_HDMI_1GB_RAM_8GB_9_7_inch_I_p/meri0739.htm (αυτό προτιμώ περισσότερο!)

 

και μετά αυτό:

 

http://www.merimobiles.com/Zenithink_ZT280_C10_Zepad_C91_10_1_inch_ICS_4_0_p/meri2548.htm

 

Ελπίζω σε βοήθεια σας, να μου πείτε την γνώμη σας παιδιά!

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...