Jump to content

Αγαπημένες ταινίες κινουμένων σχεδίων της Disney


prisonbreakfan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και φυσικά δεν μιλαω γι αυτες τις καινουριες (του στυλ Ηannah Μontana,Enchanted,National Treasure,High School Musical),αλλα για τις παλιες κλασσικες animated που σου θυμιζουν ποσο ωραια και παραμυθενια περασες στην παιδικη σου ηλικια βλεποντας τις.

εγω προσωπικα εχω δει αν οχι ολες,τις περισσοτερες απο αυτες τις ταινιες.εχω εναν τονο απο vhs με δαυτες.

ξεχωριζω ομως τον βασιλια των λιονταριων,τον αλαντιν,το βιβλιο της ζουγκλας,τους αριστογατους,την παναγια των παρισιων αλλα και πολλες αλλες...

δεν ξερω,αλλα οταν σκεφτομαι αυτες τις ταινιες νοσταλγω τα παιδικα μου χρονια.δηλαδη δεν μου ερχονται στο μυαλο μονο οι σκηνες των ταινιων αυτων,αλλα γενικοτερα το κλιμα της εποχης εκεινης.δηλαδη που πηγαινα στο δημοτικο,που επαιζα ολη τη μερα,που ειχα απεριοριστο ελευθερο χρονο κ.τ.λ..θυμαμαι επισης οτι ορισμενες ταινιες τις εβλεπα και 2-3 φορες την εβδομαδα.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Disney_feature_films

εδω ειναι ολες οι ταινιες της disney απο το 1930 μεχρι και σημερα.πως καταντησε ετσι η disney ρε παιδια?

high school musical και hannah montana δεν πιανουν μια μπροστα σε αυτες τις ταινιες.

εχει ενδιαφερον παντως το θεματακι.

βασικα προεκυψε επειδη σημερα μου ζητησε ο μικρος μου ο ξαδερφος να τον βοηθησω να φτιαξει το βιντεο γιατι ηθελε να δει τον βασιλια των λιονταριων.τελικα δεν τα καταφεραμε και αποφασισα να του το κατεβασω.φυσικα το ειδα και εγω.:rolleyes:

και ετσι μου ηρθε να φτιαξω το θεματακι.:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν έχει πει τη Φαντασία;;

Απαράδεκτο!!

 

Σχεδόν όλες οι ταινίες της δεκαετίας '40, '50 και '60, όταν δηλαδή ζούσε ο Γουόλτ, ήταν διαμάντια.

 

Δυστυχώς, δε μπορώ να ξεχωρίσω κάποια περισσότερο από κάποια άλλη.

Link to comment
Share on other sites

The Lion King Ι & ΙΙ

Tarzan

The Hunchback Of Notre Dame

Monsters, Inc

Toy Story I & II

 

And to infinity and beyond :D

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν έχει πει τη Φαντασία;;

Απαράδεκτο!!

 

 

α γεια σου! για τη Φαντασία ερχόμουνα να πω κι εγώ! απλά υπέροχο: και η οριτζιναλ εκδοχή αλλά και του 2000!

 

κατα τα άλλα, με το Lion King είχα ρίξει πολύ κλάμα ως παιδί (νομίζω ήταν και η πρώτη ταινία που είχα πάει να δω με τις φίλες μου - πρώτη φορά χωρίς γονείς δλδ-στον κινηματογράφο!:rolleyes:) αλλα γενικώς προτιμώ πια άλλες εταιρίες animation που βγάζουν πολύ αξιολογότερες δουλειες (και για παιδιά και για πιο μεγάλους)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν παιδία νομίζω τα Monsters Inc, Toy Story κτλ που είπαν κάποιοι είναι λίγο off topic. Πρώτον γιατί η ερωτήση είναι για κλασσίκα 2D animation της disney και όχι 3d και δεύτερον γιατί τα συγκεκριμένα καρτουν είναι της PIXAR, η ντίσνευ απλά τα χρηματοδοτεί και εισπράτει τα κέρδη τους:p δεν έχει καμία δημιουργική εμπλοκή με αυτά. :)

 

Anyway, φίλε prisonbreakfan και εγώ νομίζω τα έχω δει όλα τα κλασσικά animation της ντίσνευ. Νο1 ο αξεπέραστος Βασιλίας των Λιονταριών (η πρώτη ταινία που είδα στο σινέμα και ακόμη θυμάμαι τι κλάμα είχαμε ρίξει όλα τα παιδάκια στην αίθουσα). Νο2 Aladdin τον οποίο τον έιχα σε VHS και το έβλεπα κάθε μέρα, πρόσφατα μάλιστα βρήκα το κουτί του και είχε πάνω σημάδια από δαγκωματιές (σκεφτείτε πόσο θα μου άρεσε:lol:) και No3 o Peter Pan κυριώς γιατί βασίζεται στο αγαπημένο μου παραμύθι.

 

Αλλές που ξεχωρίζω είναι το Ρομπέν των Δασών, Η Παναγία των Παρισίων, Το Βίβλιο της Ζούγκλας και τα 101 σκυλιά της δαλματίας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Nemo

Peter Pan

Monsters Inc.

Και φυσικά όλες αυτές που παίζει ο Donald!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ταινια της disney που να μην εχω λατρεψει!!!!:D

 

ακριβως,το ιδιο κι εγω:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Fantasia, τελεία και παύλα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαίο για μένα είναι το Lion King 1!

Α και η σειρά κινουμένων σχεδίων με τον Goofy που έχει και αφηγητή έχει τρελό γέλιο! Μιλάω για το μεταγλωτισμένο. Η φωνή του αφηγητή και το υφάκι του γενικά τα σπάει :p.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαίο για μένα είναι το Lion King 1!

Α και η σειρά κινουμένων σχεδίων με τον Goofy που έχει και αφηγητή έχει τρελό γέλιο! Μιλάω για το μεταγλωτισμένο. Η φωνή του αφηγητή και το υφάκι του γενικά τα σπάει :p.

 

Μιλάς για εκείνο με τον Goofy που προσπαθεί να ψαρέψει, ή το κορυφαίο «μετρώ ως το δέκα, τραβώ το σκοινί» στο cartoon που προσπαθεί να πετάξει; :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Η πιο αγαπημένη μου είναι η ωραία κοιμωμένη, γιατί είναι πολύ καλοσχεδιασμένη ταινία και η πριγκήπισσα Αυγή είναι πανέμορφη. (Η Μαγκούφισσα είναι λατρεμένη). Επίσης μου αρέσει η μουσική όταν πάει να τσιμπήσει το δάχτυλο της. Την Fantasia του 1940 (original) την κατέβασα από το Internet γιατί εννοείται ότι δε μπορώ να το βρω σε dvd, αλλά όλα τα άλλα τα βρήκα. Ενημερώνω τους φίλους της Disney για την πρόσφατη κυκλοφορία των 101 σκυλιών της δαλματίας σε platinum edition όπως επίσης και των αριστόγατων και ότι η πλατινένια έκδοση της ωραίας κοιμωμένης θα κυκλοφορήσει τον ερχόμενο Οκτώβριο ή Νοέμβριο (πάντως σε έναν από τους δυό μήνες) όπου η εικόνα θα είναι cinemascope και όχι τετράγωνη (περιττό να πω ότι η Audio Visual το έκανε πάλι το θαύμα της). Επιπλέον ξεχωρίζω την Μικρή Γοργόνα, που είναι η δεύτερη αγαπημένη μου, και το νούμερο 2 μου αρέσει με τη Μέλοντι και έχουν και τα δύο πολύ ωραία τραγούδια. Εννοείται η Σταχτοπούτα (πολύ ξεχωριστή ταινία, την έχω δει περίπου 200 φορές), η Χιονάτη (η ταινιά που ανέδειξε τη Disney και είναι λογική γιατί είναι υπέροχη), ο Πήτερ Παν (έχω αδυναμία στην Tinkerbell), ο Αλαντίν ( όλη η τριλογία είναι φανταστική και έχω και τα τρία DVD) ο βασιλιάς των λιονταριών εννοείται δε το συζητάμε ήταν θεϊκό, η Λαίδη και ο Αλήτης, τα 101 σκυλιά της Δαλματίας (τρέλα η Κρουέλα, θεά... θεά...), οι αριστόγατες (πολύ όμορφη ταινία), ο αυτοκράτορας έχει κέφια (είναι πολύ αστεία ταινία, ρίχνω πολύ γέλιο, ειδικά με την Ίζμα, η Μαγεμένη, που δεν είναι κλασσικό, αλλά τα συνδιάζει όλα, μου αρέσει πολύ, ο Ντάμπο είναι πολύ συγκινητικό αλλά ωραίο, η Αλική στην χώρα των θαυμάτων (αν όχι τέλεια, συμπαθητική ταινία), ο Ρομπέν των Δασών (μου άρεσε η ιδέα με τα ζωάκια), η Παναγία των Παρισίων (τέλεια σκηνοθεσία, μοναδικό σενάριο) η Ποκαχόντας (υπέροχα τοπία, τα φύλλα που πετούσαν), ο Ταρζάν (αρκετά καλό) και τέλος το Βιβλίο της ζούγκλας (έχω συμπάθεια στον Μπαλού). Και η Μουλάν είναι ωραία, αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας (μάλλον επειδή δε χωνεύω τους κινέζους). Ξέχασα να αναφέρω τη βραβευμένη με Όσκαρ Πεντάμορφη και το τέρας, που είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ. Και το νούμερο 2 μου αρέσει πάρα πολύ, τα Μαγεμένα Χριστούγεννα. Γενικά όπως καταλάβατε μου αρέσουν ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ταινίες της Disney. Από Pixar-Disney μου αρέσει το Toy Story και ο Nemo. Επίσης μου αρέσουν και τα νούμερο 2 των ταινιών, άν όχι όλα τα περισσότερα (έχω πει μερικά που μου αρέσουν). Τέλος λατρεύω τις ταινίες με Μίκυ-Ντόναλντ-Γκούφυ. Αν έδειχναν και τον Σκρούτζ καλά θα ήταν, επειδή διαβάζω και Μικυ Μάους και όλα τα σχετικά κόμιξ.

Εννοείται πως ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ τις παραπάνω ταινίες τις έχω σε αυθεντικά disney dvd. Αν ήμουν πιο σχετικός με το Internet θα ήθελα να τα κατεβάσω όλα στο Internet για να βοηθήσω όλους όσους αγαπούν τη Walt Disney.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο αγαπημένη μου είναι η ωραία κοιμωμένη, γιατί είναι πολύ καλοσχεδιασμένη ταινία και η πριγκήπισσα Αυγή είναι πανέμορφη. (Η Μαγκούφισσα είναι λατρεμένη). Επίσης μου αρέσει η μουσική όταν πάει να τσιμπήσει το δάχτυλο της. Την Fantasia του 1940 (original) την κατέβασα από το Internet γιατί εννοείται ότι δε μπορώ να το βρω σε dvd, αλλά όλα τα άλλα τα βρήκα. Ενημερώνω τους φίλους της Disney για την πρόσφατη κυκλοφορία των 101 σκυλιών της δαλματίας σε platinum edition όπως επίσης και των αριστόγατων και ότι η πλατινένια έκδοση της ωραίας κοιμωμένης θα κυκλοφορήσει τον ερχόμενο Οκτώβριο ή Νοέμβριο (πάντως σε έναν από τους δυό μήνες) όπου η εικόνα θα είναι cinemascope και όχι τετράγωνη (περιττό να πω ότι η Audio Visual το έκανε πάλι το θαύμα της). Επιπλέον ξεχωρίζω την Μικρή Γοργόνα, που είναι η δεύτερη αγαπημένη μου, και το νούμερο 2 μου αρέσει με τη Μέλοντι και έχουν και τα δύο πολύ ωραία τραγούδια. Εννοείται η Σταχτοπούτα (πολύ ξεχωριστή ταινία, την έχω δει περίπου 200 φορές), η Χιονάτη (η ταινιά που ανέδειξε τη Disney και είναι λογική γιατί είναι υπέροχη), ο Πήτερ Παν (έχω αδυναμία στην Tinkerbell), ο Αλαντίν ( όλη η τριλογία είναι φανταστική και έχω και τα τρία DVD) ο βασιλιάς των λιονταριών εννοείται δε το συζητάμε ήταν θεϊκό, η Λαίδη και ο Αλήτης, τα 101 σκυλιά της Δαλματίας (τρέλα η Κρουέλα, θεά... θεά...), οι αριστόγατες (πολύ όμορφη ταινία), ο αυτοκράτορας έχει κέφια (είναι πολύ αστεία ταινία, ρίχνω πολύ γέλιο, ειδικά με την Ίζμα, η Μαγεμένη, που δεν είναι κλασσικό, αλλά τα συνδιάζει όλα, μου αρέσει πολύ, ο Ντάμπο είναι πολύ συγκινητικό αλλά ωραίο, η Αλική στην χώρα των θαυμάτων (αν όχι τέλεια, συμπαθητική ταινία), ο Ρομπέν των Δασών (μου άρεσε η ιδέα με τα ζωάκια), η Παναγία των Παρισίων (τέλεια σκηνοθεσία, μοναδικό σενάριο) η Ποκαχόντας (υπέροχα τοπία, τα φύλλα που πετούσαν), ο Ταρζάν (αρκετά καλό) και τέλος το Βιβλίο της ζούγκλας (έχω συμπάθεια στον Μπαλού). Και η Μουλάν είναι ωραία, αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας (μάλλον επειδή δε χωνεύω τους κινέζους). Ξέχασα να αναφέρω τη βραβευμένη με Όσκαρ Πεντάμορφη και το τέρας, που είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ. Και το νούμερο 2 μου αρέσει πάρα πολύ, τα Μαγεμένα Χριστούγεννα. Γενικά όπως καταλάβατε μου αρέσουν ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ταινίες της Disney. Από Pixar-Disney μου αρέσει το Toy Story και ο Nemo. Επίσης μου αρέσουν και τα νούμερο 2 των ταινιών, άν όχι όλα τα περισσότερα (έχω πει μερικά που μου αρέσουν). Τέλος λατρεύω τις ταινίες με Μίκυ-Ντόναλντ-Γκούφυ. Αν έδειχναν και τον Σκρούτζ καλά θα ήταν, επειδή διαβάζω και Μικυ Μάους και όλα τα σχετικά κόμιξ.

Εννοείται πως ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ τις παραπάνω ταινίες τις έχω σε αυθεντικά disney dvd. Αν ήμουν πιο σχετικός με το Internet θα ήθελα να τα κατεβάσω όλα στο Internet για να βοηθήσω όλους όσους αγαπούν τη Walt Disney.

 

θεωρω οτι εχεις παει Disneyland, ετσι ??:cry:

Link to comment
Share on other sites

The Rescuers (συγκινητικό)

The Brave Little Toaster (το έβλεπα στο Junior's αλλά ποτέ δεν έχω δει το τέλος)

Aladdin

The Nightmare Before Christmas (σε 3D φέτος στα Village)

The Lion King (respect, Elton John - Circle of life)

A Goofy Movie (η αγαπημένη μου γιατί μου άρεσαν πάρα πολύ τα τραγούδια της όταν ήμουν μικρός και την έδειξε το Mega)

Toy Story (κι εγώ πίστευα πως τα πράγματα ζωντανεύουν)

Hercules

Tarzan

Toy Story 2

Recess: School's Out (η πρώτη μου ταινία σε κινηματογράφο)

Finding Nemo

 

Αυτά...

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Μουλάν

Lion King=Με αυτή την ταινία μεγάλωσα.

Βασικά πιο πολύ μου αρέσουν τα κινούμενα σχέδια που βάζει η ΝΕΤ τα πρωινα του σαββατοκύριακου (Ηρακλής, Toy Story, το Τιμόν και Πούμπα που έδειχνε παλιά και φυσικά Ο Μίκυ Μάους. Άλλωστε με αυτόν δεν ξεκίνησε ο Disney?).

Ο σοφός γνωρίζει ότι καμία επιτυχία, όπως και καμία αποτυχία, δεν είναι οριστική.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ξέχασα να αναφέρω το σπαθί του βασιλιά Αρθούρου, τον Ηρακλή και τα Μπεράρ και Μπιάνκα, που είναι τέλεια. Συμφωνώ πως τα προγράμματα της ΝΕΤ το Σαββατοκύριακο, με Τιμόν και Πούμπα, Λέσχη του Μική, Αλαντίν, Άριελ, Ταρζάν, Ηρακλή και Ντόναλντ ήταν μοναδικά. Ξέχασα να αναφέρω επίσης πως από Disney-Pixar μου αρέσει πολυ το ΜΠΑΜΠΟΥΛΑΣ Α.Ε. και θεωρώ το Λίλο και Στιτς χαζομάρα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...