Jump to content

blogging @ myphone.gr: Editor's voice, Moto X


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά το Nokia 1020, η καινούργια στήλη που δίνει τον λόγο στους editors επιστρέφει για ένα ακόμη αναμενόμενο smartphone, το Moto X από την Motorola. Μια συσκευή καινοτόμο, μια σοβαρή προσπάθεια της αμερικανικής εταιρείας να ξαναμπεί στο παιχνίδι των smartphones. Σήμερα, δίνουμε τον λόγο στους ίδιους τους editors που κάλυψαν την παρουσίαση, ρωτώντας μια απλή ερώτηση: Τι εντύπωση σας έκανε το καινούργιο Moto X;

 

vlachaquito, myphone Editor in Chief

Καλά τα χρωματιστά καπάκια, η παραμετροποιηση, το να σε ακούει η συσκευή κλπ κλπ. Ποιος όμως θα διαλέξει αυτή την συσκευή όταν με 50 δολάρια παραπάνω θα μπορεί να αγοράσει Samsung Galaxy S4, iPhone 5, HTC One; Πολύ ντόρος για το τίποτα, μια ακόμη ευκαιρία για να μπει η Motorola ξανά στο παιχνίδι. Με 100 δολάρια λιγότερα τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά. Συμπέρασμα; Πολύ καλή συσκευή αλλά σε τρεις τέσσερις μήνες.

 

DJDB, Editor in Chief / Reviewer

Από τις πρώτες ώρες της παρουσίασης, ήταν φανερό πως η Motorola στοχεύει με το Moto X στην αμερικανική αγορά, κάτι που επισημοποιήθηκε λίγο αργότερα. Η εταιρεία ρίχνει στο «τραπέζι» τη δυνατότητα customization - σε σημαντικό βαθμό - της εξωτερικής εμφάνισης ενός smartphone, κάτι που μάλλον έλειπε από τη συγκεκριμένη αγορά. Είναι σίγουρο πως το στοιχείο αυτό θα το κάνει να διαφοροποιηθεί, το θέμα είναι αν θα το κάνει να ξεχωρίσει μέσα σε μια κατηγορία συσκευών που παρουσιάζει υπερπληθυσμό.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/15882/motox-1.jpg

 

plankton69, Symbian.autopost.bot

Όταν ξέρεις πως η Google βάζει την υπογραφή της σε μια συσκευή, δεν μπορείς να μη την εμπιστευτείς. Το ίδιο και το όνομα Motorola, το οποίο για τους παλιούς στο χώρο έχει ισχυρή βαρύτητα. Το Moto X λοιπόν, έχοντας «βαριά ιστορία» πάνω του και συνδυάζοντας επιδόσεις με εμφάνιση, αυτόματα γίνεται μια κορυφαία επιλογή στους φανατικούς χρήστες της πλατφόρμας. Είναι λυπηρό ωστόσο που δεν προβλέπεται διάθεση του στην ευρωπαϊκή αγορά, αν και αναμένουμε την αντίστοιχη πρόταση για τη δική μας αγορά.

 

Nagata, a.k.a autopost mod-droid

Mε τα αποκαλυπτήρια του νέου Moto X, βλέπουμε πως Google-Motorola μπορούν να προχωρήσουν ένα βήμα παραπέρα όσον αφορά το customization, αμέλησαν όμως το hardware εν έτει 2013 και έδωσαν έμφαση κυρίως σε αλλαγές του εξωτερικού σχεδιασμού, προσπαθώντας να καινοτομήσουν έστω και με αυτό τον τρόπο. Υιοθετούν την άποψη πως τα ισχυρά specs δεν χρειάζονται όταν αυτά δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν πλήρως από το λειτουργικό σύστημα. Ελπίζουμε να αποδειχθεί έξυπνη κίνηση και στο μέλλον να δούμε ένα ακόμη μοντέλο με διεθνή κυκλοφορία.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/15883/motox-3.jpg

 

SaintPetrouil, News Editor

Δεν έκανε το «μπαμ» η Motorola που περιμέναμε. Hardware όπως του ανταγωνισμού, design συμπαθητικό, ενώ η δυνατότητα παραμετροποίησης της συσκευής εξωτερικά θα έλεγα και πάλι πως δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο πέρα από αλλαγές σε χρωματικούς συνδυασμούς. Σίγουρα φέρει βαρύ όνομα και σε συνδυασμό με την Google υπόσχεται μια εξαιρετική υλοποίηση. Όμως πιστεύω πως είναι μία συσκευή που θα κινηθεί σε ρηχά νερά πωλήσεων. Μεγαλύτερη χρήση της συσκευής θα κάνει φαντάζομαι η Google έχοντας την σαν Beta Test για το νέο feature που εισάγει με τις ανά πάσα στιγμή φωνητικές εντολές στο Google Now/Search.

 

Unabomber, News Editor

Από χαρακτηριστικά μπορεί να μην ξεχωρίζει, αλλά ξεχωρίζει από παραμετροποίηση. Μεγάλο κακό είναι ότι θα κυκλοφορήσει στις ΗΠΑ και όχι σε άλλες χώρες, αλλά αυτό φαινόταν από την πρώτη στιγμή. Μ' αρέσαν οι διαστάσεις του κινητού. Προσωπικά περίμενα ένα μεγάλο comeback από την Motorola, αλλά αυτό δεν βλέπω να το πετυχαίνει και οι πωλήσεις του κινητού θα κινηθούν πολύ χαμηλά.

 

gnt, Trainee Editor

Το Moto X από hardware μπορεί να μην ξεχωρίζει ιδιαίτερα, όμως φέρνει στην κατηγορία του «φρέσκο» αέρα με το customization. Ένας δεύτερος παράγοντας που δεν πρέπει κανείς να υποτιμήσει είναι το «assembled in the USA». Σύμφωνα με δημοσιευμένες έρευνες, 2 στους 3 Αμερικανούς είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν παραπάνω για συσκευές που κατασκευάζονται ή έστω συναρμολογούνται ἐγχωρίως. Συνοψίζοντας, το Moto X είναι ένα τίμιο για τα δεδομένα του Q3 2013 smartphone το οποίο σκοπεύει να γίνει style item μέσω του customization και επιπλέον να φρεσκάρει την καλή πατριωτική εταιρική εικόνα της Motorola/Google. Ένα τηλέφωνο από Αμερικάνους για Αμερικάνους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι δεν θα πουλήσει όσο θα πουλούσε αν είχε κυκλοφορήσει 6 μήνες νωρίτερα και είχε αισθητήρα στην κάμερα που να συμβαδίζει σε ποιότητα με το πολύ καλό software.

Τα πρώτα δείγματα δεν είναι και τόσο καλά.

 

Δηλαδή μια συσκευή με περσινό hardware βάλε τουλάχιστον ένα καλό αισθητήρα.

Η φωτογραφία είναι μια παράμετρος στην οποία δίνει σημασία ένα πολύ μεγάλο ποσοστό χρηστών. Πως θα ανταγωνιστεί τα iPhone και S4 με τέτοια κάμερα?

 

Επίσης θα είναι με φουλ κλειδωμένο boot loader και θα αποτρέψει τους gigs.

Πιστεύω πολύ σύντομα θα είναι σε προσφορά και όταν γίνει διαθέσιμο στην σωστή τιμή θα μπορέσει να κάνει σοβαρές πωλήσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Tα hardware specs δεν μετρανε πλεον. Μετράει η εμπειρια χρησης. Αυτο λεει η Googlrola. Οποιος την ακουσει θα βγει κερδισμενος. Οποιος συνεχισει να βαζει πυρηνες και RAM χωρις να δινει βαρυτητα στην λειτουργια της συσκευης, θα βγει χαμενος μεσα στα επομενα 2-3 χρονια.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Tα hardware specs δεν μετρανε πλεον. Μετράει η εμπειρια χρησης. Αυτο λεει η Googlrola. Οποιος την ακουσει θα βγει κερδισμενος. Οποιος συνεχισει να βαζει πυρηνες και RAM χωρις να δινει βαρυτητα στην λειτουργια της συσκευης, θα βγει χαμενος μεσα στα επομενα 2-3 χρονια.

 

συμφωνώ απολυτα φιλε μου ! Αυτο με εκανε προσωπικα να γυρισω στην μηλια....σε συνδυασμο με jb εχω μια παρα πολυ καλη συσκευη για εμενα...

οποτε πιστευω οτι μια καθαρη συσκευη με οχι βλακιες και σκουπιδια εταιριων κυριολεκτικα να φυσαει...

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσαν οι απόψεις των συντακτών! Με κάλυψαν σχεδόν σε όλα αν και δύσκολα θα δούμε αυτή την συσκευή στα μέρη μας.

Για τις ΗΠΑ φαίνεται πως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το made in USA (ή μήπως είναι assembled) και η παραμετροποίηση κάτι που αποτι φαίνεται λείπει απο την αγορά της.

Εμένα το μόνο που με εντυπωσίασε είναι οι φωνητικές λειτουργίες που στην πράξη για εμάς δεν είναι χρήσιμες. Για το hw πάντα λέω πως το optimizing είναι που θα κάνει την διαφορά αλλά σαφώς και παίζουν όλα ρόλο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το τετραπύρηνο htc One X και το διπύρηνο αλλά ισάξιο σε επιδόσεις(!!!) htc one S!

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθει αυτην την πηρηνομανια,ειδικα απο ανθρωπους που τα πυραυλοκινητα κινητα τους lagaroun σε κλασσικες καθημερινες λειτουργιες πχ dialer(οπως οι ιδιοι εχουν αναφερει βεβαιως βεβαιως)!Προσπαθουν να απαξιωσουν ενα κινητο χωρις να το εχουν πιασει στα χερια τους!Μηπως τελικα προσπαθουν απλα να δικαιολογησουν την αποτηχημενη και υπερκοστολογημενη επιλογη τους?

Για μενα το moto x ειναι μια εξαιρετικα ενδιαφερουσα συσκευη γιατι δινει βαρος στην απροβληματιστη λειτουργια,την φορητοτητα,το σχεδιασμο,την ποιοτητα κατασκευης και την διαρκεια της μπαταριας.Ο χρονος θα δειξει αν ισχυουν ολα αλλα τα πρωτα reviews ειναι ακρως ενθαρρυντικα.Ακουω συνεχως παραπονα για την τιμη,καλομαθημενοι μαλλον απο το nexus 4.Παιδια το κινητο δεν ειναι nexus,δεν απευθυνεται σε developers και techmaniacs αλλα στο υπολοιπο 80% του πλυθησμου.Αν το κοστολογουσαν φθηνοτερα θα ηταν σαν να ελεγαν οτι εχουν ενα υποδυεστερο προιον,ενω ΔΕΝ ισχυει!

 

υγ1 Θεωρω οτι ολες οι ναυαρχιδες ειναι υπερκοστολογημενες!

υγ2 Το android 5 φημολογηται οτι θα τρεχει σε μονοπυρηνα με 512ram.Μαλλον κατι ξερει η google που εβαλε "περσινα" χαρακτηριστικα!

υγ3 Μακαρι να ερθει απο τα μερη μας!

Edited by Gblog_21
Link to comment
Share on other sites

1 Επειδή δεν έχω πάει Αμερική και δεν ξέρω την γενική αίσθηση για το Brand της απο τον εκεί κόσμο

2 Επειδή η Μοτορόλα αν και Μαθουσαλίξ στον χώρο δεν κατάφερε να παίξει μπάλα παρόλο που πάντα έβγαζε ενδιαφέρουσες συσκευές

3 Επειδή δεν γνωρίζω αν το Μοτο Χ ρολάρει όσο καλά το παρουσιάζουν

 

Νομίζω ότι 50-50 είναι οι πιθανότητες. Η συσκευή φαίνεται να έχει τα προσόντα παρόλο που η τιμή είναι αλμυρή.

 

ΥΓ Αυτό που το απαξιώνουν πολλοί πάντως, αν πετύχει, στην επόμη συσκευή τους θα χαίρονται να συνδοιάζουν χρώματα μέχρι να καταλήξουν κάπου

Edited by dyannisb
Link to comment
Share on other sites

το ειχα ξαναγραψει και σε ενα θεμα με 8πυρηνους επεξεργαστες... νομιζω οι 4 πυρηνες παραειναι αρκετοι! θα πρεπε να ειναι το ανωτατο οριο.. και αυτο για tablet, phablet... Το μελλον ειναι το σωστα δουλεμενο software.. οπως γινοταν παλια, την εποχη που σπαγαν το κεφαλι τους να φτιαξουν προγραμματα και κωδικες που να τρεχουν σε 32 mb ram.. δυστυχως η τεραστια εξελιξη hardware εμποδισε την εξελιξη του software... (τεμπελια και ευκολες λυσεις). Πιο εύκολο να βάλουν 8πυρηνο παρά να δουλέψουν το κώδικα... για αυτο το ΜΟΤΟ Χ το θεωρω πολυ καλη συσκευη και ας ειχε και προπερσινα σπεκς... Αν τρεχει σωστα και να βγαζει τουλαχιστον 2 μερες μπαταρια ας ηταν και μονοπυρηνο.

Εξαλου και WP - IOS τα πανε πολυ καλα με πιο αδυναμο hardware

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο κινητό.

 

Πρέπει να συνειδητοποιήσουν όλοι ότι τόσο καιρό που ανέβαιναν τα specs κάθε χρόνο σαν τρελά ήταν γιατί έκαναν catch-up με πράγματα που γίνονται εδώ και χρόνια στους υπολογιστές, οπότε και ήταν σχετικά εύκολο. Εφόσον φτάσαμε στα 4πύρηνα και 1080 οθόνες, τα γιγαντιαία άλματα μας τελείωσαν. Τώρα πάμε για αυτονομία και βελτιώσεις στην υπάρχουσα τεχνολογία είτε σαν κατανάλωση είτε στη κάμερα είτε -στο θέμα των επεξεργαστών- το IPC.

 

Για εμένα ένα κινητό των 4.7" δεν έχει κανένα λόγο να έχει 1080p οθόνη. Σε τόσο μικρό μέγεθος η διαφορά είναι αμελητέα όσον αφορά την εμπειρία χρήσης.

Η διαφορά που χρειάζεται για να τρέξει κάτι σε μια 1080 οθόνη σε σχέση με 720 είναι πάρα πολύ μεγάλη* και αναγκαστικά θα χάσεις σε επιδόσεις ενώ θα έχεις παραπάνω κατανάλωση. Δεν αξίζει. Γι αυτό κιόλας το One S, που αναφέρθηκε πιο πάνω, έσκιζε όλα τα 4πύρηνα πέρυσι ε...είχε πολύ χαμηλότερη ανάλυση και του ήταν πανεύκολο να κάνει draw στην οθόνη ότι χρειαζόταν.

 

Εδώ μπαίνει και το Moto X:

Πάρε μια καλή 720p oθόνη, ρίξε έναν καλό 2πύρηνο για οικονομία και στη κατανάλωση, βάλε και έναν ξεχωριστό επεξεργαστή να ασχολείται με voice commands ή sensors για να γλυτώσεις ακόμα πιο πολύ κατανάλωση, δώσε και μια σχετικά καλή μπαταρία πάνω από 2100mAh και μαζί με τη πολύ καλή ποιότητα κατασκευής έχεις μια καλή αρχή.

Του χρόνου το κάνεις και update με ελαφρώς καλύτερη οθόνη, καλύτερη κάμερα, 4πύρηνο, λίγο μεγαλύτερη μπαταρία και μαζί με τα OS updates έχεις την πιο ολοκληρωμένη συσκευή εκεί έξω.

 

Άλλωστε, όπως πιστεύω μπορούν να συμφωνήσουν και οι χρήστες του Optimus G, αν η LG στο G2 αντί για όσα είδαμε έβγαζε το G με καλή κάμερα, λίγο καλυτερη οθόνη και λίγο μεγαλύτερη μπαταρία (άντε και 3GB μνήμης έτσι γιατί...σιγά :p ), δε θα ήταν το καλύτερο android κινητό;

 

Για το κόστος του Moto X, είμαι κι εγώ αντίθετος στο πόσο ακριβά το κοστολόγησαν αλλά οκ εφ'όσον κατασκευάζεται στις ΗΠΑ θα κοστίζει και περισσότερο ενώ είναι γνωστό πως τους δίνει πάτημα να τσιμπήσουν την τιμή. Κάτι που ξέρουν και όσοι ασχολούνται με ηλεκτρικές κιθάρες όπου το made in USA το πληρώνεις τουλάχιστον 3-4 κατοστάρικα παραπάνω. ;)

 

*: Για όσους δεν γνωρίζουν: Μια 720p (16:9) oθονη έχει 921.600 pixels. Μια 1080p οθόνη έχει 2.073.600 pixels. Η 2η έχει πάνω από το 2πλάσιο αριθμό pixels που πρέπει να τροφοδοτήσει με ρεύμα η μπαταρία και να χειριστεί η κάρτα γραφικών.

Όχι.
Link to comment
Share on other sites

για την συσκευή δεν εχω κανένα παράπονο ούτε από άποψή hardware ου τε από άποψη software (οκ θα είχα ένα παράπονο αν πράγματι όπως λένε usb otg δεν........)

 

εχω ώμος τεράστιο παράπονο από θέμα τιμής (τα $629 το 32 GB η λιανική τιμή) δλδ αν ερχόταν Ευρώπη θα το πούλαγαν πόσο??? 750 ευρώ? (λογικά ναι) μια τέτοια τιμή σου φέρνει γέλιο.........

Link to comment
Share on other sites

Σχεδιασμός: Αρκετά ωραίος και ξεχωρίζει (προσωπική άποψη πάντα)

 

Υλικά Κατασκευής: Ποιοτικότατα, ποιοτικότατα. Άλλωστε η Motorola πάντα πρόσεχε πολύ τις συσκευές της.

 

Hardware: Υπερ-αρκετό για το Android και τις εφαρμογές-παιχνίδια που υπάρχουν

 

Οθόνη: Υπέρ-αρκετή για τις ίντσες που έχει το κινητό (αναφέρω την οθόνη ξεχωριστά από το υπόλοιπο hardware για να τονίσω ότι Δεν χρειάζεται 1080p σε τέτοιες ίντσες). Γιατί να βάλουν μια οθόνη 1080p λοιπόν, που για να καταλάβεις την διαφορά από μια 720p, σε αυτές πάντα τις ίντσες,, πρέπει να φέρεις το κινητό στου 2 πόντους από τα μάτια σου και παράλληλα να θέλει σχεδόν διπλάσια ενέργεια από την μπαταρία και να σου τρώει πολλούς περισσότερους πόρους από την κάρτα γραφικών??? Δώρον Άδωρον σε αυτές τις ίντσες. η Οθόνη του S3 δεν με έχει κουράσει ποτέ και βλέπεις απίστευτα καθαρά και είναι και pentile, ενώ του Moto X είναι RGB.

 

Innovation 1: Η επεξεργαστική σύνθεση Motorola X8, με σημαντικότερο πλεονέκτημα το ότι η συσκευή δεν "κοιμάται" ποτέ χωρίς να ξεζουμίζει μπαταρία.

 

Innovation 2: Το Moto Maker... Όλοι μπορούμε να φανταστούμε πόσο δύσκολο είναι να φτιάχνεις το κινητό όπως το θες εξωτερικά και πόσο μπορεί να καθυστερεί η γραμμή παραγωγής, σε σχέση με το να έβαζε μπροστά για μαζική παραγωγή μαύρου και άσπρου μόνο (ένας λόγος που πιστεύω ότι είναι και ψηλότερη η τιμή από αυτή που πολλοί περίμεναν, είναι και αυτός - θες κινητό με δικούς σου χρωματικούς συνδυασμούς και το όνομα σου στο καπάκι? θα το πληρώσεις λίγο παραπάνω και το βρίσκω λογικότατο)... Και το σημαντικότερο όλων είναι ότι το "προσωπικό" κινητό που θα φτιάξεις στο Moto Maker, είναι παραδοτέο σε 4-5 μέρες, ενώ για αυτές τις 4-5 μέρες που θα περιμένεις θα πας σε ένα κατάστημα του παρόχου και θα έχεις ένα μαύρο ή άσπρο μέχρι να έρθει το δικό σου. Innovation λοιπόν η παραμετροποίηση γιατί δεν το κάνει καμιά άλλη εταιρεία...

 

Κάμερα: Μένει να δούμε στην πράξη (σημαντικό για μένα το κινητό να έχει καλή κάμερα επιπέδου S4, Xperia Z)

 

Software: Σχεδόν Pure Android με ελάχιστες αλλά πολύ ουσιαστικές για μένα πινελιές της Motorola. Πάει νερό, δεν κολλάει πουθενά και δουλεύει άψογα (τουλάχιστον αυτό βγαίνει από όλα τα review και hands on που έχω δει). Αν όντως είναι έτσι, για μένα, την εμπειρία χρήσης του Moto X δεν την προσφέρει κανένα άλλο κινητό σε αυτή την κατηγορία.

 

Συμπέρασμα: Μέχρι τώρα κυνηγούσα specs. Από δω και πέρα μόνο εμπειρία χρήσης, απροβλημάτιστη περιήγηση στις εφαρμογές και καλή κάμερα. Επίσης θέλω γρήγορες αναβαθμίσεις στις επόμενες εκδόσεις Android και όχι πολύμηνες καθυστερήσεις (αυτό βέβαια είναι κάτι που η Motorola μέχρι τώρα δεν το έχει εφαρμόσει αλλά ήταν την προ Google εποχή). Αυτά είμαι διατεθειμένος να πληρώνω πλέον σαν χρήστης Smartphone και όχι ότι μου πασάρετε μέσω marketing, μια και ανάγκη για πυρήνες κλπ δεν υπάρχει τουλάχιστον προς το παρόν. Και σε όποια εταιρεία καταφέρει να μου προσφέρει τα παραπάνω, θα την πληρώσω όσο θα πλήρωνα και μια Ναυαρχίδα με τελευταίο hardware, χωρίς δισταγμό.

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολυτα φιλε μου ! Αυτο με εκανε προσωπικα να γυρισω στην μηλια....σε συνδυασμο με jb εχω μια παρα πολυ καλη συσκευη για εμενα...

οποτε πιστευω οτι μια καθαρη συσκευη με οχι βλακιες και σκουπιδια εταιριων κυριολεκτικα να φυσαει...

 

Εμπειρια χρησης σε ενα κινητο που ειναι περιοριστικο σαν στολη BSDM ειναι οξυμωρο :happy:

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το κινητό μπορει να μην έρθει προς τα εδώ αλλά εγώ κρατάω ένα πράμα και μακάρι να είναι έτσι! επιτέλους η google στράφηκε στο να δώσει εμπειρία χρήσης! και μονο αυτή να ειναι η καινοτομία του android 5 ποσώς με ενδιαφέρει για οποιαδήποτε άλλη αλλαγή! μακαρί να κάνουν στροφή προς τη ποιότητα και όχι προς τη άχρηστη, γεωμετρική αύξηση των πυρήνων και γενικά των specs!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καμια εντυπωση δεν μου εκανε υπαρχουν τοσα αλλα κινητα με android πολυ καλυτερα.Αυτα ορθα κοφτα :ρ
Link to comment
Share on other sites

Πως το λέγανε βρε παιδιά..."Κυριακή κοντογιορτή" :D

Θα δούμε ποιος έχει δίκιο στις εκτιμήσεις του, το πολύ μέχρι τέλος Οκτώβρη.

Θα δείτε που θα πάνε τα innovations.

Είπαμε όλα αυτά θα είχαν αξία αν είχαν παρουσιαστεί τελος 2012 όχι στο τρίτο τρίμηνο του '13.

 

Υπάρχει και μμέσοςδρόμος δεν είναι όλα η Samsung η Motorola.

Πιστεύω θα τον επιλέξει η Sony μόλις συνέλθει οικονομικά.

Μέχρι στιγμής η κατάσταση της δεν της έχει επιτρέψει να δημιουργήσει την συσκευή που θέλει. Μάλλον θα την δούμε το 14.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρια χρησης σε ενα κινητο που ειναι περιοριστικο σαν στολη BSDM ειναι οξυμωρο :happy:

 

Δεν ξερω τι σημαινει για σενα εμπειρια χρησης αλλα για εμενα ειναι ενα τηλ το οποιο δουλευει αψογα χωρις κολληματα κτλ , τωρα αν διαβαζες τι εγραψα δεν θα ελεγες την εξυπναδα με τους περιορισμους (jb) !

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Καμια εντυπωση δεν μου εκανε υπαρχουν τοσα αλλα κινητα με android πολυ καλυτερα.Αυτα ορθα κοφτα :ρ

 

Ποια είναι τα πολύ καλύτερα κινητά αυτή την στιγμή?

Δεν θέλω όμως μόνο ονόματα, αλλά και επιχειρήματα.

Θέλω να μάθω δηλαδή ποια κινητά κάνουν πολλά περισσότερα από το Moto X, ώστε να με πείσεις για αυτά που λες έτσι "ορθά κοφτά"...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα πολύ καλύτερα κινητά αυτή την στιγμή?

Δεν θέλω όμως μόνο ονόματα, αλλά και επιχειρήματα.

Θέλω να μάθω δηλαδή ποια κινητά κάνουν πολλά περισσότερα από το Moto X, ώστε να με πείσεις για αυτά που λες έτσι "ορθά κοφτά"...

 

Οσο και να ρωτας απαντηση δεν θα παρεις!Το πορισμα εχει ηδη βγει...Ειναι mid range λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να ρωτας απαντηση δεν θα παρεις!Το πορισμα εχει ηδη βγει...Ειναι mid range λεμε!

:D:D:D:D +1000

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

O Κώστας ενθουσιάστηκε

οπως θα δειτε στο βίντεό του

αλλα εγώ θα πώ πως το κινητό ειναι Mid range ( με καλύ εμπειρία δεν αντιλέγω) αλλα σε εντελώς λάθος τιμή...οποτε θα βγάλω fail ξεκάθαρα! Ενα εστω και λίγο καλύτερο Nexus με 300 ευρώ παραπάνω? Γιατί ;!!!

www.youtube.com/superetroid
Link to comment
Share on other sites

Σχεδιασμός: Αρκετά ωραίος και ξεχωρίζει (προσωπική άποψη πάντα)

 

Υλικά Κατασκευής: Ποιοτικότατα, ποιοτικότατα. Άλλωστε η Motorola πάντα πρόσεχε πολύ τις συσκευές της.

 

Hardware: Υπερ-αρκετό για το Android και τις εφαρμογές-παιχνίδια που υπάρχουν

 

Οθόνη: Υπέρ-αρκετή για τις ίντσες που έχει το κινητό (αναφέρω την οθόνη ξεχωριστά από το υπόλοιπο hardware για να τονίσω ότι Δεν χρειάζεται 1080p σε τέτοιες ίντσες). Γιατί να βάλουν μια οθόνη 1080p λοιπόν, που για να καταλάβεις την διαφορά από μια 720p, σε αυτές πάντα τις ίντσες,, πρέπει να φέρεις το κινητό στου 2 πόντους από τα μάτια σου και παράλληλα να θέλει σχεδόν διπλάσια ενέργεια από την μπαταρία και να σου τρώει πολλούς περισσότερους πόρους από την κάρτα γραφικών??? Δώρον Άδωρον σε αυτές τις ίντσες. η Οθόνη του S3 δεν με έχει κουράσει ποτέ και βλέπεις απίστευτα καθαρά και είναι και pentile, ενώ του Moto X είναι RGB.

 

Innovation 1: Η επεξεργαστική σύνθεση Motorola X8, με σημαντικότερο πλεονέκτημα το ότι η συσκευή δεν "κοιμάται" ποτέ χωρίς να ξεζουμίζει μπαταρία.

 

Innovation 2: Το Moto Maker... Όλοι μπορούμε να φανταστούμε πόσο δύσκολο είναι να φτιάχνεις το κινητό όπως το θες εξωτερικά και πόσο μπορεί να καθυστερεί η γραμμή παραγωγής, σε σχέση με το να έβαζε μπροστά για μαζική παραγωγή μαύρου και άσπρου μόνο (ένας λόγος που πιστεύω ότι είναι και ψηλότερη η τιμή από αυτή που πολλοί περίμεναν, είναι και αυτός - θες κινητό με δικούς σου χρωματικούς συνδυασμούς και το όνομα σου στο καπάκι? θα το πληρώσεις λίγο παραπάνω και το βρίσκω λογικότατο)... Και το σημαντικότερο όλων είναι ότι το "προσωπικό" κινητό που θα φτιάξεις στο Moto Maker, είναι παραδοτέο σε 4-5 μέρες, ενώ για αυτές τις 4-5 μέρες που θα περιμένεις θα πας σε ένα κατάστημα του παρόχου και θα έχεις ένα μαύρο ή άσπρο μέχρι να έρθει το δικό σου. Innovation λοιπόν η παραμετροποίηση γιατί δεν το κάνει καμιά άλλη εταιρεία...

 

Κάμερα: Μένει να δούμε στην πράξη (σημαντικό για μένα το κινητό να έχει καλή κάμερα επιπέδου S4, Xperia Z)

 

Software: Σχεδόν Pure Android με ελάχιστες αλλά πολύ ουσιαστικές για μένα πινελιές της Motorola. Πάει νερό, δεν κολλάει πουθενά και δουλεύει άψογα (τουλάχιστον αυτό βγαίνει από όλα τα review και hands on που έχω δει). Αν όντως είναι έτσι, για μένα, την εμπειρία χρήσης του Moto X δεν την προσφέρει κανένα άλλο κινητό σε αυτή την κατηγορία.

 

Συμπέρασμα: Μέχρι τώρα κυνηγούσα specs. Από δω και πέρα μόνο εμπειρία χρήσης, απροβλημάτιστη περιήγηση στις εφαρμογές και καλή κάμερα. Επίσης θέλω γρήγορες αναβαθμίσεις στις επόμενες εκδόσεις Android και όχι πολύμηνες καθυστερήσεις (αυτό βέβαια είναι κάτι που η Motorola μέχρι τώρα δεν το έχει εφαρμόσει αλλά ήταν την προ Google εποχή). Αυτά είμαι διατεθειμένος να πληρώνω πλέον σαν χρήστης Smartphone και όχι ότι μου πασάρετε μέσω marketing, μια και ανάγκη για πυρήνες κλπ δεν υπάρχει τουλάχιστον προς το παρόν. Και σε όποια εταιρεία καταφέρει να μου προσφέρει τα παραπάνω, θα την πληρώσω όσο θα πλήρωνα και μια Ναυαρχίδα με τελευταίο hardware, χωρίς δισταγμό.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα!!!

 

Θα πρόσθετα ή θα επέμενα μόνον σε 3 γεγονότα:

 

1. Motorola + google. Επιτέλους έδεσε το soft με το hardware!! Ακούω βερεσέ για τους πυρήνες των Samsung - HTC και το κακό κινέζο-κορεατικο συναπάντημα-->8-πύρινο τερας και υποχρεωτικό hard RE-boot 1 φορά την ημέρα δεν μπορει να το λέμε λειτουργική συσκευή.

 

2. Οποιος εχει 1 ηλικία και εχει πάρει στο παρελθόν Motorola razr, αντιλαμβάνεται τι σημαίνει εταιρεια με ποιότητα κατασκευής.

 

3. Made in USA!! Επιτέλους μετα απο παρά πολλά χρόνια, 1 προϊόν τεχνολογίας φτιάχνεται στην Αμερική και οχι στην Κίνα! Αν κατοικουσα στις ΗΠΑ, θα το αγόρασα χθες, μόνο για αυτο το λόγο! Ο σύγχρονος πατριωτισμός ξεκινά απο τη συμπεριφορά μας ως καταναλωτές και η Motorola το εχει καταλάβει και θα κερδίσει πολλά... Παρά πολλά απο αυτο.

 

Κρίνω οτι οι Editors σας που υποτιμούν τις μελλοντικές επιδόσεις σε πωλήσεις του τηλεφώνου δεν έχουν ιδέα απο αμερικανικη αγορά και θα πέσουν τραγικά έξω στις προβλέψεις τους. Ούτε εκτιμούν σωστά τη λειτουργικότητα over specs.

Link to comment
Share on other sites

.

 

Κρίνω οτι οι Editors σας που υποτιμούν τις μελλοντικές επιδόσεις σε πωλήσεις του τηλεφώνου δεν έχουν ιδέα απο αμερικανικη αγορά και θα πέσουν τραγικά έξω στις προβλέψεις τους. Ούτε εκτιμούν σωστά τη λειτουργικότητα over specs.

Και γιατί τότε πάρα πολλοί αμερικανοί editors συμφωνούν με τους δικούς μας που δεν έχουν ιδέα από την αμερικανική αγορά?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί τότε πάρα πολλοί αμερικανοί editors συμφωνούν με τους δικούς μας που δεν έχουν ιδέα από την αμερικανική αγορά?

 

Ποιοι ειναι αυτοί οι πάρα-πολλοί? τα οικονομικό-δημοσιογραφικά κανάλια (Bloomberg, κλπ) εκτιμούν αυτο που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί τότε πάρα πολλοί αμερικανοί editors συμφωνούν με τους δικούς μας που δεν έχουν ιδέα από την αμερικανική αγορά?

 

Για τον ιδιο λογο που υποστηριζουν οτι οι συσκευες τις Apple ειναι ανωτερες απο τον ανταγωνισμο ακομη και τωρα.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

η motorola σκοπεύει να δαπανήσει το ποσό των 500 εκατομμυρίων $ για διαφήμιση του moto X

 

όταν η apple ξόδεψε το 2012 για διαφήμιση του iPhone, 1 δις $

 

ενώ η samsung για το 2012 δαπάνησε περίπου 4 δις $ για διαφήμιση και 5,8 δις $ για marketing - promotion για τα smartphones (κατ'ουσίαν το S4)

 

ποιος είναι θύμα διαφήμισης και marketing είπαμε?

 

bloomberg.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...