Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδιά

 

Να σας ρωτησω... Ξαφνικα σταμάτησε να έχει αγγλικά στην πληκτρολογηση σε νετ μυνήματα κλπ.

Στις ρυθμίσεις έχει και qwerty και ελληνικά.

Έχω δοκιμάσει τα παντα. Ξέρετε πως να το φτιαξω?

 

Ευχαριστώ

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ok το εφτιαξα...

παγωνα μια μια τις εφαρμογες και το hotspot της λενοβο εκανε την ζημια...

το αφησα παγωμενο και ολα καλα

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum

Εδώ και καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με μήνυμα "storage space is running out" και μετά από συμβουλή φίλου από το forum δοκίμασα να κάνω repartitioning στη micro SD κάρτα αλλά συνεχίζει το πρόβλημα (δεν ανοίγουν εφαρμογές, δεν κάνει sync το gmail κ.α)

 

Έχει αντιμετωπίσεις κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, προσπαθώ να φλασάρω το A820 έχω τελειώσει με το Μέρος Α και Μέρος Β και έχω θέμα στο μέρος Γ Δεν μπορώ να αποσιμπιέσω την ρομ μου πετάει έρρορ ότι δεν μπορεί το πρόγραμμα να κάνει την απόσιμπίεση. Δοκίμασα και το winzip εκτός από το default πρόγραμμα των win7 και δεν ξέρω τι να κάνω. Καμία βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα πρόβλημα με το lenovo A820. Το είχα πάρει Νοέμβριο, και του είχα περάσει από τότε την Lambda 1.7. Μέχρι και σήμερα μου έπαιζε μια χαρά, χωρίς κάποιο πρόβλημα. Ξαφνικά σήμερα το κινητό έσβησε και δεν μπορούσα να το ανοίξω με τίποτα. Δοκιμάζω με το sp flash tools, βάζω το SCATTER - LOADING FILE, για να δοκιμάσω μπας και έρθει .. αλλά τίποτα. Μου βγάζει μήνυμα "BROM ERROR: S_FT_ENABLE_DRAM_FAIL4032). Κατεβάζω την Original Rom της Lenovo, δοκιμάζω το δικό της scatter file αλλά και πάλι μου βγάζει το ίδιο μήνυμα. Μήπως έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει??? Υπάρχει τρόπος να κάνω το κινητό να δουλέψει πάλι ή να το πετάξω ?????
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα !! Εψαχνα rom για να φλασαρω και επεσα απανω στην ColorOS (http://www.needrom.com/mobile/coloros-a820-by-dadi11/) προσπαθησα να το φλασαρω αλλα δεν το φλασαρε και οταν εβαλα την πρωτη version του ColorOS το κινιτο κολαγε στην εκκινιση διβασα πως χρειαζετε το Recovery_TWRP 2.6.3.0 οποτε το εψαξα λιγο αλλα διαβασα στο XDA πως αυτο το recovery ειναι για htc explorer και εαν δεν θελω να διαλυσω το κινητο μου να μην το βαλω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2123503&page=40) γενικα εχω χαθει και δεν ξερω τι να κανω...Εαν καποιος μπορει να μου δωσει λυση θα το εκτιμουσα πολυ...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum με λένε Γιώργο και έχω ένα Lenovo A820. Πριν από λίγες μέρες άρχισα να έχω θέμα με το κινητό.

Όταν λοιπόν ανοίγω το data connection για το 3G, μετά από λίγο χάνετε τελείως το σήμα και συνήθως μου ζητάει πάλι κωδικό pin η απλά κολλάει και δεν έχω καθόλου σήμα ούτε καν για κλίσεις σαν να μην υπάρχει sim και πρέπει να κάνω restart το τηλέφωνο. Καμιά ιδέα είχε κανένας άλλος αυτό το θέμα και αν ναι πως να το λύσω????? Αν βοηθάει χρησιμοποιώ Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ολόκληρο θέμα που αναφέρεται στο κινητό σου:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=362625

 

Κάνε την ερώτησή σου εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γμτ δν εχω βρει λυση. το εχουν αυτο το θεμα πολλοι φιλοι κ γνωστοι νομιζω 2 εξ αυτων εχουν το jiayu 3gs. εσυ ποια ρομ εχεις? μηπως αν αλλαξω σε λαμδα να λυσω το προβλημα.

 

Λοιπόν, μετά από πολλή αναζήτηση και δοκιμές, μετά από επικοινωνία με την cosmote, μετά από αλλαγές ρομ (έβαλα λαμδα, ειναι εκπληκτική, αλλά το πρόβλημα δε λύθηκε) και μετά από τυχαία γεγονότα βρήκα άκρη! Οι ενοχλητικοί θόρυβοι σταματούν με τους εξής δύο τρόπους:

1) όταν σκοπεύεις να μιλήσεις με κάποιον που έχει την ίδια συσκευή με εσένα και είναι επίσης στο δίκτυο της cosmote, τότε φρόντισε να είσαι σε μέρος με πολύ θόρυβο ή βάλε να παίζει δυνατά το ηχοσύστημα πίσω σου!!! Απ'ότι φαίνεται όταν υπάρχει έντονος θόρυβος τα πρωτόκολλα του hd voice ενεργοποιούνται σωστά, σταματά ο ενοχλητικός θόρυβος, η φωνή σου ακούγεται καθαρά στον άλλον, αλλά εσύ ζορίζεσαι να τον ακούσεις λόγω της φασαρίας πίσω σου! Τουλάχιστον δεν σε πιάνει πονοκέφαλος απ'τό σκρατσάρισμα στο ακουστηκό του κινητού...!!! :lol::lol::lol:

2) αν παρ'όλα αυτά θες να μιλήσεις φυσιολογικά και να μην ακούει όλη η γειτονιά τις μουσικές σου επιλογές επειδή εσύ θες να μιλήσεις στο τηλέφωνο τότε υπάρχει ένα μικρό κολπάκι, αρκεί να έχεις μία sim μόνο στο κινητό (εάν έχεις δύο τότε η μία να μην είναι cosmote) και να μην συνδέεσαι συνεχώς στο internet μέσω data connection μέσω cosmote. Απλά μετακινείς τη sim της cosmote στο δεύτερο slot που είναι 2G και ξεμπερδεύεις! H HD voice ενεργοποιείται μόνο σε 3G δίκτυο, οπότε έτσι την παρακάμπτεις. Και δεν χρειάζεται και οι δύο χρήστες με το ίδιο κινητό να κάνουν αυτή τη μεταφορά. Αρκεί μόνο ο ένας. Τώρα στη δική μου περίπτωση που χρησιμοποιώ μόνο μια sim και δεν συνδέομαι συχνά με data connection στο ιντερνετ, δεν με πείραξε ιδιαίτερα να το κάνω. Αν όμως χρειάζεσαι παντού ιντερνετ και έχεις μόνο κοσμοτε, τότε.... :cry:

Αυτά. (σημείωση: όσες φορες απευθύνθηκα στην κοσμοτε και με όποιον τρόπο και αν δοκίμασα ήταν εξαιρετικά ΑΠΡΟΘΥΜΟΙ να με κατατοπήσουν για την υπηρεσία hd voice, με όποιον και αν μίλησα ακόμα και με τεχνικούς δικτύου! After sale υποστήριξη σου λέει μετά....!)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να την μετακινησης την σιμ απλα βαζεις το κινητο να ειναι μονο gsm οταν δεν θελεις δεδομενα

 

στο φιναλε ειναι καλυτερο αυτο διοτι καιει λιγοτερο ρευμα

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα ξεκίνησα ως παντελώς άσχετος για να καταλήξω μετα απο λιγους μηνες να ρουταρω και να φλασαρω το κινητο μου για πλακα. εψαξα οτι βλακεια μπορουσα να βρω και επικοινωνησα με τα παντα και τους παντες. Αυτην ομως τη λεπτομερεια, δλδ τη δυνατοτητα να επιλεξω απλο gsm στη sim απλα δεν την ηξερα και ουτε ειχα φανταστει οτι ειχα τετοια δυνατοτητα. Η αληθεια ειναι οτι απλα δεν μπηκα ποτε στην επιλογη network mode για να δω τι εννοει ο ποιητης! Οποτε απλα ευχαριστω HEO!
Link to comment
Share on other sites

Με την Holodark δεν είχα τέτοιο πρόβλημα- μάλλον γιατί δεν είχε HD στον ήχο (ή δεν το είχα ενεργοποιήσει).

Όπως και να έχει, σκυλί το Α820 αλλά ήρθε ο καιρός να το αποσύρω.

Το κράτησα για ρεζέρβα και φύγαμε γι' άλλα!

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Οποτε απλα ευχαριστω HEO!

 

τιποτα φιλε :)

 

εδω ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο...:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum

αντιμετωπίζω εδώ και καιρό ένα προβλημα με το Α820 σχετικά με τη χωρητικότητα του (μου βγάζει μήνυμα Storage space running out) και δε μπόρεσα να το διορθώσω

 

Γνωρίζει κάποιος κατάστημα/τεχνικό/ειδικό στη Θεσσαλονίκη που μπορεί να αναλάβει να μου φτιάξει το πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum

αντιμετωπίζω εδώ και καιρό ένα προβλημα με το Α820 σχετικά με τη χωρητικότητα του (μου βγάζει μήνυμα Storage space running out) και δε μπόρεσα να το διορθώσω

 

Γνωρίζει κάποιος κατάστημα/τεχνικό/ειδικό στη Θεσσαλονίκη που μπορεί να αναλάβει να μου φτιάξει το πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ

 

ΔΕν θέλει τεχνικό, ξεκίνα σβήνοντας την cache, δες πως γίνεται με μία απλή αναζήτηση στο google.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum

αντιμετωπίζω εδώ και καιρό ένα προβλημα με το Α820 σχετικά με τη χωρητικότητα του (μου βγάζει μήνυμα Storage space running out) και δε μπόρεσα να το διορθώσω

 

Γνωρίζει κάποιος κατάστημα/τεχνικό/ειδικό στη Θεσσαλονίκη που μπορεί να αναλάβει να μου φτιάξει το πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ

 

θελεις repartitioning με καποια εφαρμογη σαν το meteos mtk.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
θελεις repartitioning με καποια εφαρμογη σαν το meteos mtk.....

 

Αυτό κάνει μια χαρά για τη συγκεκριμένη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας.Θελω να αλλαξω ρομ (δεν το εχω ξανακανει) και ακολουθω τον οδηγο της σελιδας 3..Στο 2ο βημα τρεχω το flashtool και στο σταδιο που παταω download δεν γινεται τιποτα και κολλαεισ το 0%.καμια βοηθεια??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum

αντιμετωπίζω εδώ και καιρό ένα προβλημα με το Α820 σχετικά με τη χωρητικότητα του (μου βγάζει μήνυμα Storage space running out) και δε μπόρεσα να το διορθώσω

 

Γνωρίζει κάποιος κατάστημα/τεχνικό/ειδικό στη Θεσσαλονίκη που μπορεί να αναλάβει να μου φτιάξει το πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ

 

Πριν ξεκινήσεις διαδικασίες τύπου repartioning ξεκίνα καλύτερα με το να κατεβάσεις έναν task killer (πχ. clean master απο google play κάνε καθαρισμό των άχρηστων αρχείων καθώς και ενίσχυση μνήμης). Μπορεί να διορθωθεί κάπως το προβλημα σου προσωρινά.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πριν ξεκινήσεις διαδικασίες τύπου repartioning ξεκίνα καλύτερα με το να κατεβάσεις έναν task killer (πχ. clean master απο google play κάνε καθαρισμό των άχρηστων αρχείων καθώς και ενίσχυση μνήμης). Μπορεί να διορθωθεί κάπως το προβλημα σου προσωρινά.

 

Δύσκολο, το repartition είναι μονόδρομος και μάλιστα ασφαλής, δεν βρίσκω το λόγο για το παραπάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο, το repartition είναι μονόδρομος και μάλιστα ασφαλής, δεν βρίσκω το λόγο για το παραπάνω.

 

Συμφωνώ μαζί σου οτι το repartitioning θα του λύσει το πρόβλημα μια και καλή απλά γνωρίζω οτι η συγκεκριμένη διαδικασία ενέχει και κάποιους κινδύνους. Συγκεκριμένα σε κάποια κινητά lenovo η διαδικασία όπως την περιγράφει ο karthan στο post του είχε ως αποτέλεσμα να μπρικάρουν τηλέφωνα. Συνεπώς εάν ο φίλος είναι σχετικά αρχάριος με αυτό το θέμα καλό είναι να προσέξει πολύ πριν κάνει οτιδήποτε.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας.Θελω να αλλαξω ρομ (δεν το εχω ξανακανει) και ακολουθω τον οδηγο της σελιδας 3..Στο 2ο βημα τρεχω το flashtool και στο σταδιο που παταω download δεν γινεται τιποτα και κολλαεισ το 0%.καμια βοηθεια??

Στο ποστ 496, είναι τι είχα κάνει εγώ όταν το πρωτοπήρα (τώρα δεν το έχω πια).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

 

εκανα μια βλακεια και αναβαθμισα το λειτουργικο ,οποτε πλεον εχω κινεζικες εφαρμογες (αγορασμενο απο minideal) κ δεν μπορω να μπω και στο googlestore.μαλλον εχει χαθει και το root

 

μπορω να κανω καποιοα recovery ή κατι αλλο ωστε να το επαναφερω στην αρχικη του κατασταση?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

 

εκανα μια βλακεια και αναβαθμισα το λειτουργικο ,οποτε πλεον εχω κινεζικες εφαρμογες (αγορασμενο απο minideal) κ δεν μπορω να μπω και στο googlestore.μαλλον εχει χαθει και το root

 

μπορω να κανω καποιοα recovery ή κατι αλλο ωστε να το επαναφερω στην αρχικη του κατασταση?

 

Ευχαριστω!

 

Αν είχες πάρει backup της rom με την οποία ήρθε απο το minideal φίλε μου απλά φλασαρε την μέσω recovery και θα επανέλθεις στην προτέρα κατάσταση. Διαφορετικά πρέπει πάλι να τα πάρεις όλα απο την αρχή δηλάδη πέρασμα custom rom (σου προτείνω την lambda), CWM recovery και ρουτ (εαν η custom που θα περασεις δεν είναι ήδη ρουταρισμένη που νομίζω όμως οτι είναι).

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες πάρει backup της rom με την οποία ήρθε απο το minideal φίλε μου απλά φλασαρε την μέσω recovery και θα επανέλθεις στην προτέρα κατάσταση. Διαφορετικά πρέπει πάλι να τα πάρεις όλα απο την αρχή δηλάδη πέρασμα custom rom (σου προτείνω την lambda), CWM recovery και ρουτ (εαν η custom που θα περασεις δεν είναι ήδη ρουταρισμένη που νομίζω όμως οτι είναι).

 

ευχαριστω για την απαντηση. σκεφτομαι να παρω backup την rom απο ενα ιδιο lenovo και θα την φλασαρω στο δικο μου. λογικα θα παιξει. διαβασα οτι πρεπει να βαλω το CWM recovery. αυτο το βρισκω στο googlestore ? υπαρχει κανας οδηγος γι αυτη την δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...