Jump to content

Lenovo A660


foreno
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση πως δε δουλεύει το gravity στο συγκεκριμένο κινητό λόγω του 4.0 λειτουργικού android.

 

Ναι είναι για 4.1 και πάνω. Δεν έχω το κινητό, είχε περάσει πριν καιρό από τα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα !

κατ'αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω τους πιό πεπειραμένους που βοηθούν πρόθυμα όλους εμάς τους υπόλοιπους, γενικά και ειδικά όταν αντιμετωπίζουμε προβλήματα

τώρα, για να μην χανόμαστε και ρωτάμε τα ίδια, θα ήθελα να τους παρακαλέσω να γίνει ένας συνοπτικός οδηγός για τη συσκευή μας, που θα μπορούσε να περιέχει :

- οδηγό root, βασικές ρυθμίσεις και οδηγίες για επίλυση συχνότερων προβλημάτων

- βασικά βήματα αναβάθμισης και δοκιμασμένες βελτιώσεις

- άλλα θέματα

- σχετικά links

(ενδεικτικά αναφέρω CWM recovery, system/user data backup, αφαίρεση κινέζικων apps, email fix, calendar fix, xposed framework, gravity box, lenovo launcher κλπ)

επειδή, για ένα 1ο διάστημα τουλάχιστον, θα είναι μία δυναμική διαδικασία, έχω δεί σε άλλο thread ο αντίστοιχος οδηγός να αποθηκεύεται έξω από το thread, έτσι ώστε να μπορεί να εμπλουτίζεται/βελτιώνεται συνεχώς ενώ το link θα παραμένει το ίδιο

ευχαριστώ ξανά

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα !

κατ'αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω τους πιό πεπειραμένους που βοηθούν πρόθυμα όλους εμάς τους υπόλοιπους, γενικά και ειδικά όταν αντιμετωπίζουμε προβλήματα

τώρα, για να μην χανόμαστε και ρωτάμε τα ίδια, θα ήθελα να τους παρακαλέσω να γίνει ένας συνοπτικός οδηγός για τη συσκευή μας, που θα μπορούσε να περιέχει :

- οδηγό root, βασικές ρυθμίσεις και οδηγίες για επίλυση συχνότερων προβλημάτων

- βασικά βήματα αναβάθμισης και δοκιμασμένες βελτιώσεις

- άλλα θέματα

- σχετικά links

(ενδεικτικά αναφέρω CWM recovery, system/user data backup, αφαίρεση κινέζικων apps, email fix, calendar fix, xposed framework, gravity box, lenovo launcher κλπ)

επειδή, για ένα 1ο διάστημα τουλάχιστον, θα είναι μία δυναμική διαδικασία, έχω δεί σε άλλο thread ο αντίστοιχος οδηγός να αποθηκεύεται έξω από το thread, έτσι ώστε να μπορεί να εμπλουτίζεται/βελτιώνεται συνεχώς ενώ το link θα παραμένει το ίδιο

ευχαριστώ ξανά

Πολύ καλά θα τον κάνεις τον οδηγό;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημέρα !

κατ'αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω τους πιό πεπειραμένους που βοηθούν πρόθυμα όλους εμάς τους υπόλοιπους, γενικά και ειδικά όταν αντιμετωπίζουμε προβλήματα

τώρα, για να μην χανόμαστε και ρωτάμε τα ίδια, θα ήθελα να τους παρακαλέσω να γίνει ένας συνοπτικός οδηγός για τη συσκευή μας, που θα μπορούσε να περιέχει :

- οδηγό root, βασικές ρυθμίσεις και οδηγίες για επίλυση συχνότερων προβλημάτων

- βασικά βήματα αναβάθμισης και δοκιμασμένες βελτιώσεις

- άλλα θέματα

- σχετικά links

(ενδεικτικά αναφέρω CWM recovery, system/user data backup, αφαίρεση κινέζικων apps, email fix, calendar fix, xposed framework, gravity box, lenovo launcher κλπ)

επειδή, για ένα 1ο διάστημα τουλάχιστον, θα είναι μία δυναμική διαδικασία, έχω δεί σε άλλο thread ο αντίστοιχος οδηγός να αποθηκεύεται έξω από το thread, έτσι ώστε να μπορεί να εμπλουτίζεται/βελτιώνεται συνεχώς ενώ το link θα παραμένει το ίδιο

ευχαριστώ ξανά

 

Ας βρεθεί κάποιος να φτιάξει τον οδηγό και εμείς από την μεριά μας θα φροντίσουμε για τη συντήρηση του. Διατίθεσαι;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με παρεξηγήσατε ... Εάν ήμουν σίγουρος για το πώς ακριβώς γίνονται αυτά που προτείνω παραπάνω, δεν θα ζητούσα απολύτως τίποτα.

Όποιος λοιπόν θέλει και μπορεί, ας μου στείλει κάποιο "βασικό" υλικό κι εγώ θα κάνω τα υπόλοιπα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο φίλος είπε να συλλέξουμε όλες τις πληροφορίες από όσους γνωρίζουν κάτι και να δημιουργηθεί ένα θέμα ή ένα post που να αναφέρονται όλα αυτά. Προσωπικά δεν έχω πολλές γνώσεις στα θέματα αυτά πέρα του lenovo launcher που έχω εγκαταστήσει και των κινέζικων εφαρμογών που έχω κάνει απεγκατάσταση χωρίς πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους....μαλλον αρχισε το κινεζακι να τα παιζει..

αρχισε να κολλαει

με παιρνουν τηλ κ με πεταει το τριγωνακι με την 2 ΣΙΜ...

εχοντας μια σιμ μονο μεσα..... κ πεφτει η γραμμη...

ανοιγω της επαφες τηλεφωνου κ αρχιζει να της φορτωνει χωρις λογο κ μου της βγαζει διπλες- τριπλες.......

υπαρχει καμια σωτηρια για να στρωσει....??

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους....μαλλον αρχισε το κινεζακι να τα παιζει..

αρχισε να κολλαει

με παιρνουν τηλ κ με πεταει το τριγωνακι με την 2 ΣΙΜ...

εχοντας μια σιμ μονο μεσα..... κ πεφτει η γραμμη...

ανοιγω της επαφες τηλεφωνου κ αρχιζει να της φορτωνει χωρις λογο κ μου της βγαζει διπλες- τριπλες.......

υπαρχει καμια σωτηρια για να στρωσει....??

Αν δεν έχεις bacup για να επαναφέρεις,

ρυθμίσεις-αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά -κάτω στό τέλος επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων.

επανέρχεται όπως το πήρες χάνεις τα πάντα απο προγράμματα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Kaλημερα !!Ειχα και εγω αυτο το κινητο και επειδη πηρα το Σ650 το εδωσα σε ενα φιλο.Για να διαγραψει τα αρχεια που ειχα εκανε επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων και το κινητο τωρα κανει επαννακινησεις..Καμια βοηθεια?
Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com//?s=lenovo+a660&submit=Submit

κατεύασε μια ρομ και φλασάρισμα

Αυτή http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a660-etotalk-mod/ έχει και ελληνικά

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

SOS.... παιδια...εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων...εκανα back up...

κ τωρα που ανοιξε το κινιτο...μου τα βγαζει ολα στα ρωσικα μαλλον κ δεν καταλαβαινω τπτ......ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ..!!!

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω να βρω στο κινητό τις ρυθμίσεις για το TTS και εκεί που υποτίθεται ότι έπρεπε να υπάρχουν δεν υπάρχουν.

 

έψαξα λίγο και στο ιντερνετ και βρήκα και άλλους με παρόμοιο πρόβλημα πχ εδώ.

 

ήθελα να βάλω το igo με tts και δε μπορώ.

 

σε σας εμφανίζεται κανονικά;

τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ΕΠΕΙΓΟΝ

 

Στο κινητό του αδερφού μου(που είναι φαντάρος μακριά), έχει χαλάσει(δεν φορτίζει καθόλου) ή η μπαταρία, ή η υποδοχή του φορτιστή πάνω στο κινητό(τα δοντάκια), ή και τα δύο. Άλλος φορτιστής δε δουλεύει, ο φορτιστής του φορτίζει άλλα κινητά, αλλά κάνει θόρυβο όταν το συνδέει στο δικό του. Λογικά κάποιο μαγαζάκι θα μπορεί να το ανοίξει και να φτιάξει την υποδοχή, αλλά έχει κανείς καμιά πρόταση? Γνωρίζει κανείς τέτοιο μαγαζί Θεσσαλονίκη? Ευχαριστώ!

 

ΥΣ: Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος εξωτερικός τρόπος φόρτισης της μπαταρίας? Δηλαδή να τη βγάζει από το κινητό και να τη φορτίζει σε κάποιον εξωτερικό φορτιστή?

Edited by NecroDemonNZXT
Link to comment
Share on other sites

Kaλημερα !!Ειχα και εγω αυτο το κινητο και επειδη πηρα το Σ650 το εδωσα σε ενα φιλο.Για να διαγραψει τα αρχεια που ειχα εκανε επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων και το κινητο τωρα κανει επαννακινησεις..Καμια βοηθεια?

 

Σ'αυτό το νήμα συζητιέται το πρόβλημά σου, ρίξε μιά ματιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα

 

το τηλέφωνο είχε πάντα καμπάνα σήμα στο wifi. Στη δουλειά προέκυψε μια βλάβη στο δίκτυο και με την επαναφορά μερικές μέρες μετά δεν μπορώ να συνδεθώ με τιποτα, αν και ο κωδικός δεν έχει αλλάξει, κάποιοι άλλοι συνδέονται κανονικά. Στα υπόλοιπα δίκτυα κανένα πρόβλήμα, συνδέομαι παντού κανονικά.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

για τον φιλο που ρωτησε.....υπαρχουν εξωτερικοι φορτιστες που φορτιζουν την μπαταρια αν τηv βγαλεις....κοιτα στο ebay

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

άρχισε να μου το κάνει σήμερα.

μόλις κλείνει η οθόνη, το Notification led ανάβει και παραμένει ανοιχτό.

όταν πατήσω το power και ξεκλειδώσω την οθόνη σβήνει.

μόλις σβήσει η οθόνη ανάβει πάλι.

 

δεν αναβοσβήνει αλλά παραμένει ανοιχτό όπως όταν φορτίζει.

τι διάολο έπαθε;

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω σχεδόν ένα χρόνο τώρα το Α660 και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα εκτός από το γνωστό, τη διάρκεια της μπαταρίας. Ποτέ δεν μου έβγαζε πλήρες 16ωρο, αλλά πλέον, ακόμη και με μηδενική χρήση, κινείται μεταξύ 12-15 ώρες. Συνεπώς, η φόρτισή της κατά τη διάρκεια της μέρας είναι απολύτως απαραίτητη για να βγάλει τη μέρα.

Εκτός του ότι αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, αρχίζω να αναρωτιέμαι πόσο θα αντέξει η υποδοχή usb και το καπάκι της... Προσανατολίζομαι λοιπόν στην αγορά καινούργιας, μεγαλύτερης μπαταρίας. Δυστυχώς, όσες μεγαλύτερες μπαταρίες είχαν αναφερθεί στο συγκεκριμένο νήμα κατά το παρελθόν, πλέον δεν υπάρχουν διαθέσιμες...

Έχει κανείς κάποια πρόσφατη σχετική εμπειρία; Βρήκε κάποιος κάπου μια μεγαλύτερη μπαταρία;

yiannakos.gr
Link to comment
Share on other sites

Η PISEN των 1630 δεν είναι διαθέσιμη;

 

Στο eBay (uk) που έψαξα όχι. Θα κάνω μια δοκιμή και στο amazon...

Εξακολουθεί να θεωρείται η πιο αξιόλογη εναλλακτική επιλογή;

yiannakos.gr
Link to comment
Share on other sites

Τη βρήκα και στο Amazon. Μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε ότι αυτή που αναφέρεται σε αυτό το λινκ είναι η σωστή πριν την παραγγείλω;
yiannakos.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...