Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια το ελυσα το προβλημα χαρη στην πολυτιμη βοηθεια του μελους aloialone

Τα αρχεια που χρειαζεστε θα τα βρειτε απο την απαντηση του φιλου στο σχολιο #73

 

Για οποιον την χρειαστει ειναι η εξης: Απενεργοποιηστε το τηλεφωνο --> Τρεξτε το minimal ABD and fastboot σαν admin--> γραψτε απλα fastboot boot recovery.img (μην πατησετε ακομη enter)--> πατηστε και τα δυο κουμπια της εντασης και συνδεστε το τηλεφωνο στον υπολογιστη με το usb--> μολις κανει την δονηση πατηστε το enter. Θα σας γραψει οτι η διαδικασια ολοκληρωθηκε και...

 

Το τηλεφωνο θα ξεκινησει μονο του σε cwm recovery. Μετα ακολουθειστε την διαδικασια που ειπε ο φιλος στο σχολιο #73.

 

Σημειωση: Αν δεν ξεκινησει σε recovery, αποσυνδεστε το τηλεφωνο, κλειστε το και ξανακαντε την διαδικασια. Σε μενα την πρωτη φορα δεν μπηκε και χρειαστηκε να το ξανακανω για να μπει...

 

Χιλια ευχαριστω και παλι στον aloialone για τις αμεσες απαντησεις και την λυση που εδωσε στο προβλημα μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια το ελυσα το προβλημα χαρη στην πολυτιμη βοηθεια του μελους aloialone

Τα αρχεια που χρειαζεστε θα τα βρειτε απο την απαντηση του φιλου στο σχολιο #73

 

Για οποιον την χρειαστει ειναι η εξης: Απενεργοποιηστε το τηλεφωνο --> Τρεξτε το minimal ABD and fastboot σαν admin--> γραψτε απλα fastboot boot recovery.img (μην πατησετε ακομη enter)--> πατηστε και τα δυο κουμπια της εντασης και συνδεστε το τηλεφωνο στον υπολογιστη με το usb--> μολις κανει την δονηση πατηστε το enter. Θα σας γραψει οτι η διαδικασια ολοκληρωθηκε και...

 

Το τηλεφωνο θα ξεκινησει μονο του σε cwm recovery. Μετα ακολουθειστε την διαδικασια που ειπε ο φιλος στο σχολιο #73.

 

Σημειωση: Αν δεν ξεκινησει σε recovery, αποσυνδεστε το τηλεφωνο, κλειστε το και ξανακαντε την διαδικασια. Σε μενα την πρωτη φορα δεν μπηκε και χρειαστηκε να το ξανακανω για να μπει...

 

Χιλια ευχαριστω και παλι στον aloialone για τις αμεσες απαντησεις και την λυση που εδωσε στο προβλημα μου...

 

Ειδες με την συνεργασια μας φτιαξαμε εναν καλο γρηγορο και ευκολο οδηγο για να μην Brickαρουμε ποτε το τηλεφωνο μας. Αντε καλοδουλευτο!!

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει κανείς γι αυτό το κινητό!!

 

Εγω εβγαλα 15400κατι με την 1411!! Η 1413 που αποτι νομιζω φορας ξερεις τι διαφορες εχει απο την 1411 που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβγαλα 15400κατι με την 1411!! Η 1413 που αποτι νομιζω φορας ξερεις τι διαφορες εχει απο την 1411 που εχω?

 

Καμια διαφορα.αν δουλευει καλα το κινητο σου μην το πειραζει Με updates. Μια και καλη σε λιγες μερες με την 4.4.2

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Maddoctor αν και καθυστερημενα σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Δεν ειχα χρονο αυτες τις μερες και δεν προλαβα να δοκιμασω τα pc suites που προτεινεις.Οταν με το καλο το κανω θα γραψω και μια κριτικη :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οταν παταω system update μου βγαζει μηνυμα Δυστυχως η εφαρμογη ρυθμισεις εχει σταματησει:cry:.Φταιει σε κατι το τηλ ?Οταν με το καλο βγει η αναβαθμιση 4.4.2 πως θα την κανω αφου μου τρωει αυτο το σκαλωμα? μεσω υπολοηιστη?

Link to comment
Share on other sites

Εχει περασει κανεις ρομ με 4.4.2 στο κινητο του? Στο xda καποιοι εχουν περασει ειτε την VibeUI 1416 ειτε την K910_1_S_2_144_0075_140401 αλλα δεν ανεφεραν αν υπαρχουν προβληματα, αν ειναι rooted και οι 2 roms, αν ειναι και οι 2 Developer roms (η 1416 ειναι σιγουρα) κλπ. Επισης αποτι ειδα πολλοι εχουν θεματα με κλειδωμενο bootloader και γενικοτερα δεν υπαρχει ενας ξεκαθαρος τροπος να περασουμε μια συγκεκριμενη καλη ρομ που τρεχει απροβληματιστα σε 4.4.2.
Link to comment
Share on other sites

Εχει περασει κανεις ρομ με 4.4.2 στο κινητο του? Στο xda καποιοι εχουν περασει ειτε την VibeUI 1416 ειτε την K910_1_S_2_144_0075_140401 αλλα δεν ανεφεραν αν υπαρχουν προβληματα, αν ειναι rooted και οι 2 roms, αν ειναι και οι 2 Developer roms (η 1416 ειναι σιγουρα) κλπ. Επισης αποτι ειδα πολλοι εχουν θεματα με κλειδωμενο bootloader και γενικοτερα δεν υπαρχει ενας ξεκαθαρος τροπος να περασουμε μια συγκεκριμενη καλη ρομ που τρεχει απροβληματιστα σε 4.4.2.

 

Άρα όχι... Κρίμα και ήταν πολύ δυνατό κινητό... :(

Link to comment
Share on other sites

Άρα όχι... Κρίμα και ήταν πολύ δυνατό κινητό... :(

 

Καλα χαλαρα, δεν εγινε τιποτα, ηδη καποιοι με 4.4.2 ειναι και μια χαρα απλα δε βοηθανε το λαο ωστε να εχουμε ενα μπουσουλα γιατι εγω αν δεν ειναι σιγουρη η διαδικασια δεν προχωραω σε update γιατι δε θελω να το κλαιω μετα το κινητο. Θεμα χρονου ομως ειναι οποτε σιγα. Ετσι κι αλλιως με την 4.2.2 σου λειπει κατι ουσιαστικο? Εμενα προσωπικα με καλυπτει απλα το update θα ηταν θεμιτο (για ολους φανταζομαι).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια otg υποστηρίζει;

 

Χωρις να το εχω δοκιμασει (γιατι δεν εχω καλωδιο), υποστηριζει με βαση τα οσα εχω διαβασει απο χρηστες που το εχουν χρησιμοποιησει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

2 θέματα που με απασχολούν για το συγκεκριμένο κινητό.

 

1. GPS συμπεριφορά με runkeeper. Είναι γρήγορο, χάνει το σήμα;

2. Μουσική. κάνει διακοπές ή παίζει σωστά συνεχόμενα;

 

Με τον συνδιασμό των 2 παραπάνω, πια είναι η συμπεριφορά του;

 

Αν μπορεί κάποιος που το έχει κάνει κάποια τεστ.

 

ευχαριστω.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

το παρήγγειλα και εγώ το συγκεκριμένο κινητό. Θα γράψω εντυπώσεις όταν το παραλάβω.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω την εξης βασικη απορια. Το χω παραγγειλει και το περιμενω, εχω ζητησει να μουθ κανουν ροοτ, να μου περασουν google play κλπ κλπ. Αλλα σε τι κατασταση θα ειναι το κινητο οταν ερθει? Δεν θελω να πειραματιστω καθολου με διαφορετικες ρομ, μιας και δεν το χω ψαξει ποτε, ουτε καιγομαι να το κανω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχουμε κάποιο κινέζικο μαγαζί που να πουλάει το K910L? Δεν με ενδιαφέρει να στέλνει Ελλάδα, έχω δόντι κινέζικο :P

 

Πάντως έχει πέσει πολύ η τιμή του, πλέον βρίσκεται στα 220 ευρώ στα κινέζικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα... Έχω διαβάσει όλα τα θέματα που εχεται πει και σκέφτομαι να κάνω και εγώ την αγορά αυτού του κινητού... Ειμαι κάτοχος Windows phone, και λέω να αλλάξω στρατόπεδο για αντροιντ... Αυτό που ζητάω από εσάς είναι να μου πείτε σας παρακαλώ από που να το πάρω, τη να ζητήσω από τον πωλητή, με ποια μέθοδο να κάνω την παραγγελία, και οτιδήποτε νομίζεται εσείς για κάτι καλό... Δεν γνωρίζω αυτά τα πράγματα, και όποια συμβουλή σας θα μου είναι πραγματικά υπόχρεος...!!!

 

Σημείωμα... Συγνώμη αν σας κούρασα με τα πολλά μου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα... Έχω διαβάσει όλα τα θέματα που εχεται πει και σκέφτομαι να κάνω και εγώ την αγορά αυτού του κινητού... Ειμαι κάτοχος Windows phone, και λέω να αλλάξω στρατόπεδο για αντροιντ... Αυτό που ζητάω από εσάς είναι να μου πείτε σας παρακαλώ από που να το πάρω, τη να ζητήσω από τον πωλητή, με ποια μέθοδο να κάνω την παραγγελία, και οτιδήποτε νομίζεται εσείς για κάτι καλό... Δεν γνωρίζω αυτά τα πράγματα, και όποια συμβουλή σας θα μου είναι πραγματικά υπόχρεος...!!!

 

Σημείωμα... Συγνώμη αν σας κούρασα με τα πολλά μου...

Πληρώνεις με Paypal και αγοράζεις από κάποιο μεγάλο κινεζομάγαζο για να έχει το κεφάλι σου ήσυχο. to2c.com και minideal.net αξιόπιστα (μιλώντας από προσωπική εμπειρία) ενώ και το merimobiles.com είναι καλό από όσο έχουν πει οι συμφορουμήτες. Στα μαγαζιά που έχω δοκιμάσει δε χρειάζεται να πεις κάτι στον πωλητή αλλά εγώ το λέω έτσι κι αλλιώς το να βάλουν στο πακέτο τιμή μέχρι 20$. Αποστολή με απλό ταχυδρομείο (Singapore ή China Post, με το Singapore να είναι το πιο σύνηθες). Από κει και πέρα υπάρχει σχετικό θέμα για παραγγελίες από Κίνα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

Συγκριτικά με το huawei honor 3x πιο είναι καλύτερο; Και βάση χρημάτων φυσικά.

Φίλε μου σχετικό είναι αυτό που ρωτάς γιατί η τιμή μπορεί να παίζει μεγαλύτερο ή μικρότερο ρόλο ως κριτήριο επιλογής για τον καθένα μας. Αυτό που μπορώ με βεβαιότητα να σου πω είναι πως σε αυτήν την τιμή το K910 είναι απίστευτο. Συγκριτικά με το 3Χ έχει καλύτερη οθόνη, επεξεργαστή, κάμερες, πιθανολογώ για GPS. Τα 2 πλεονεκτήματα του 3X έναντι του Κ910 είναι η δυνατότητα επέκτασης μνήμης με micro sd και το χαμηλότερο SAR (για την μπαταρία δεν είμαι σίγουρος αλλά ίσως και εκεί να έχει ένα πλεονέκτημα το 3Χ λόγω συνδιασμού οθόνη 720p με ΜΤΚ επεξεργαστή).

Στα χρήματα του Κ910 δε νομίζω να μπορείς να βρεις ισχυρότερη συσκευή, πόσο μάλλον dual sim. Για να είμαστε και σωστοί όμως, ο octa της ΜΤΚ δεν υπολείπεται σε τίποτα από έναν snapdragon 800αρη σε ό,τι έχει να κάνει με καθημερινές εργασίες ενώ με 720p οθόνη, σίγουρα δε θα έχεις πρόβλημα ούτε στα πιο heavy games.

Η τελική επιλογή δική σου. ;)

 

To χει καποιος στα χερια του να μας πει τι γινεται με το περιφημο UI? Παλευεται?

Τόσα άτομα το έχουν το κινητό. Άμα δεις τις προηγούμενες σελίδες του θέματος θα δεις τόσες απόψεις χρηστών. Το UI του μια χαρά είναι αρκεί να αλλάξεις Launcher (κατά τη γνώμη μου). Με Nova Launcher πάντως πάει σφαίρα. Άντε και δεν κατεβαίνει με απίστευτα smooth τρόπο το notification bar, δε χάλασε ο κόσμος. Κατά τα άλλα το menu των settings συνηθίζεται γρήγορα, η lockscreen αλλάζει με θέματα ή με άλλα apps (βλέπε LG Optimus Lockscreen), οπότε δε νομίζω ένας χρήστης που γνωρίζει από βασική παραμετροποίηση να έχει το οποιοδήποτε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα στα χερια μου και ειναι οντως παρα πολυ καλο. Εχω δυο θεματακια προς το παρον. Πρωτο και κυριοτερο, εχει μεσα την εκδοση 4.2.2 του Android. Ειναι ρουταρισμενο το τηλεφωνο και οταν ππαταω στο system update κρασαρουν τα settings. Ετσι παει με το ρουτ?

Και δευτερο, δεν εχει clock widget Καθολου το τηλεφωνο. Εχει μερικα ωραια θεματακια που δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω στην ουσια, αφου δεν βρισκω καν το ρολοι

 

Και τελος, στο lock screen, μ εκλειστο το καπακι της θηκης, μου λεει please add city για να μου δειξει τον καιρο. Δεν βρισκω πως

Edited by dim_sar
Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα στα χερια μου και ειναι οντως παρα πολυ καλο. Εχω δυο θεματακια προς το παρον. Πρωτο και κυριοτερο, εχει μεσα την εκδοση 4.2.2 του Android. Ειναι ρουταρισμενο το τηλεφωνο και οταν ππαταω στο system update κρασαρουν τα settings. Ετσι παει με το ρουτ?

Και δευτερο, δεν εχει clock widget Καθολου το τηλεφωνο. Εχει μερικα ωραια θεματακια που δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω στην ουσια, αφου δεν βρισκω καν το ρολοι

 

Και τελος, στο lock screen, μ εκλειστο το καπακι της θηκης, μου λεει please add city για να μου δειξει τον καιρο. Δεν βρισκω πως

 

Δηλαδή δεν σου γίνεται update σε 4.3 ?

Δοκίμασε να βάλεις άλλον launcher, π.χ. Nova launcher.

 

Πόσο καιρό έκανε να σου έρθει;

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...