Jump to content

Fashion & Style


termi21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηγα και εγω εκει και τα ειδα μετα απο αυτο που εγραψες εσυ καποια ποστ πιο πριν , να σε τσεκαρω αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εχεις καλο γουστο και ξερεις απο ποιοτητες.Οντως πολυ καλα τα ΒΒ ( οχι blackberry), απλα οι καταθεσεις μου γινανε λιγο sacks , bloom....es , και Aber.παντως την επομενη φορα θα ψωνισω απο εκει με εχεις ψησει:lol:

 

Saks και Macy's τα ξετίναξα τον Μάρτιο, δυστυχώς δεν γίνεται κάθε φορά. :p

Bergdorf δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον, Bloomingdales δεν πήγα...

 

Η άποψη μου για τα Brooks Brothers είναι πως είναι από τις πλέον τίμιες επιλογές. Ειδικά για την Ελλάδα, όπου οι τιμές ξεφεύγουν, 72 ευρώ για ένα πόλο μπλουζάκι εξαιρετικής ποιότητος, νομίζω είναι λογική τιμή.

 

Δεδομένο φυσικά πως πρόκειται για εξαιρετικά κλασσική μάρκα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι ρε παιδιά.Φυσικά δεν έχει καλές τιμές ακόμα.Μα δεν έχουν αρχίσει οι εκπτώσεις, ας περιμένουμε πρώτα ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια απορία σχετικά με τις αλλαγές στα καταστήματα και δικαιώματα καταναλωτή

(είμαι σίγουρη ότι υπάρχει καταλληλότερο θέμα αλλά δεν μπορώ να το βρω αυτή τη στιγμή. :O)

 

 

Ξέρω ότι σε πολλά καταστήματα γίνεται επιστροφή χρημάτων με την απόδειξη αγοράς (το χω κάνει αρκετές φορές στο ΖΑΡΑ σίγουρα και αν δεν κάνω λάθος στο εξωτερικό συνηθίζεται αρκετά).

Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει τέτοια υποχρέωση από τα καταστήματα?

Ο καταναλωτής έχει δικαίωμα να απαιτήσει την επιστροφή χρημάτων ακόμα και αν το κατάστημα ισχυρίζεται ότι η πολιτική του το "απογορεύει"?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μία ματιά στο inka.gr, στο "Συμβουλές". Όπως αναφέρει:

 

Τι μπορείτε να κάνετε αν τα προϊόντα είναι ελαττωματικά

 

Μπορείτε να απορρίψετε τα αγαθά, επιστρέφοντας τα στο κατάστημα και ζητώντας την επιστροφή των χρημάτων σας. Αν για οποιαδήποτε αιτία δεν μπορείτε να επιστρέψετε αμέσως τα αγαθά στο κατάστημα, τηλεφωνήστε και ειδοποιείστε ότι απορρίπτετε το αγορασθέν εμπόρευμα. Εφόσον όμως έχετε αποδεχθεί τα αγαθά, δηλαδή τα κρατήσατε για ορισμένο χρόνο ή προσπαθήσατε να τα επισκευάσετε μόνοι σας, έχετε χάσει κάθε δικαίωμα απόρριψης.

 

Μπορείτε όμως να διεκδικήσετε κάθε έξοδο επισκευής που είναι απαραίτητη ή, αν τα αγαθά δεν μπορούν να επιδιορθωθούν, μπορείτε να διεκδικήσετε τη διαφορά της αξίας των αγαθών μεταξύ της κατάστασης που θα έπρεπε να είναι κι αυτής που βρίσκονται τώρα.

 

Στην πραγματικότητα, πολλοί αγοραστές συμφωνούν με τις προτάσεις του καταστήματος για μια δωρεάν επισκευή ή για ένα πιστωτικό σημείωμα. Δεν είστε υποχρεωμένοι να το αποδεχτείτε. Τα καταστήματα συνήθως προτιμούν αυτού του είδους τις προσφορές από την πλήρη επιστροφή των χρημάτων σας ή την αποζημίωση.

 

Κατά πόσο είσαστε διατεθειμένοι να διαφυλάξετε τα νόμιμα δικαιώματα σας εξαρτάται φυσικά από την προσωπική ιδιαίτερή σας περίπτωση. Ίσως προτιμάτε να δεχθείτε μιαν δωρεάν επισκευή ή μια ανταλλαγή, αν σας γίνει τέτοια πρόταση - ιδιαίτερα αν είναι δύσκολο για σας να αποδείξετε ότι τα αγαθά ήταν ελαττωματικά όταν τα αγοράσατε ή αν παρουσιάσουν το ελάττωμα τους μετά από βραχύχρονη λειτουργία ή χρήση.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ξέρω αν ισχύει σε περίπτωση που είναι τελικές εκπτώσεις και σου διευκρινησουν οτι δεν γίνονται αλλαγές.

 

Τώρα για τις εκπτώσεις.

Λοιπον σήμερα έκανα μια πιο μεγάλη βόλτα.Κράτησα ένα dsquared παντελόνι με 50%(στον νετ το έχω βρει ως τώρα με 30% και τιμή 5 Ευρώ πιο φτηνά (στην αρχική τιμή)) και οι πιο πολλοί θα αρχίσουν εκπτώσεις κανονικά στις 15. Τώρα σε καταστήματα που σε ξέρουν, όπως είχε πει ο james, έχω απο τώρα ενα 40-50%.

Σε γενικά πλαίσια όλοι κάτι θα σου κόψουν κρυφά η φανερά.Εξέρεση στον Αεράκη που δεν έχουν ούτε Ευρώ έκπτωση ακόμα, αν και εκεί κάνουν ξαφνικά διάφορα κουλά :happy: , όπως και Αρμάνι Αρμάνι(για πάντα στο λιμάνι) που κάνουν σε γνωστούς αλλά εκεί δεν με ξέρουν, αν και πάλι αν το συζήταγα κάτι θα γινόταν.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Veco :)

 

Είχα ήδη ψιλοκοιτάξει το σάιτ του ΙΝΚΑ, αλλά δεν έβγαλα κάποιο σίγουρο συμπέρασμα.

Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει λόγος που να "εμποδίζει" την επιστροφή χρημάτων (από τη στιγμή που το προιον είναι άθικτο και προσκομίζεται η απόδειξη)-

ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι είναι ασύμφορο για το κατάστημα, αλλά αυτό δεν είμαι σίγουρη ότι μπορεί να αποτελέσει επιχείρημα, και αν -νομικά- μπορούν να σε υποχρεώσουν να κάνεις αλλαγή (αντί να σου δώσουν τα χρήματα).

 

 

@vbk, όχι δεν το πήρα σε έκπτωση.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Veco :)

 

Είχα ήδη ψιλοκοιτάξει το σάιτ του ΙΝΚΑ, αλλά δεν έβγαλα κάποιο σίγουρο συμπέρασμα.

Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει λόγος που να "εμποδίζει" την επιστροφή χρημάτων (από τη στιγμή που το προιον είναι άθικτο και προσκομίζεται η απόδειξη)-

ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι είναι ασύμφορο για το κατάστημα, αλλά αυτό δεν είμαι σίγουρη ότι μπορεί να αποτελέσει επιχείρημα, και αν -νομικά- μπορούν να σε υποχρεώσουν να κάνεις αλλαγή (αντί να σου δώσουν τα χρήματα).

 

@vbk, όχι δεν το πήρα σε έκπτωση.

 

Να σε υποχρεώσουν σίγουρα δεν μπορούν. Το θέμα είναι πόσο είσαι διατεθειμένη να τραβήξεις την υπόθεση, γιατί οι πλείστοι υπάλληλοι/υπεύθυνοι καταστημάτων, έχουν ως πολιτική τους να αρνούνται να δώσουν χρήματα πίσω μέχρι να βαρεθείς να το ζητάς...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Saks και Macy's τα ξετίναξα τον Μάρτιο, δυστυχώς δεν γίνεται κάθε φορά. :p

Bergdorf δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον, Bloomingdales δεν πήγα...

 

Η άποψη μου για τα Brooks Brothers είναι πως είναι από τις πλέον τίμιες επιλογές. Ειδικά για την Ελλάδα, όπου οι τιμές ξεφεύγουν, 72 ευρώ για ένα πόλο μπλουζάκι εξαιρετικής ποιότητος, νομίζω είναι λογική τιμή.

 

Δεδομένο φυσικά πως πρόκειται για εξαιρετικά κλασσική μάρκα.

 

Bloomingales kai Saks ειναι αρκετα ακριβα σε γενικες γραμμες! Αν εισαι αρκετα ματσωμενος οκ, αλλα με ενα μπατζετ κρισης στην ΝΥ φτιαχνεις καρνταρομπα σε Century21,Macy's(σαν τουριστας απο ΕΕ εχεις ενα επιπλεον 12% εκπτωση σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αγορασεις, το ζητησες?)και φυσικα στο SYMS(Park Avenue) για κοστουμια και παλτα! Βεβαια παιρνεις το λεωφορειο και πας μεχρι το Woodbury Commons και κλαις απο τις τιμες και απο τον πονο στους ωμους απο το σηκωμα των πολλων σακουλων.

 

υ.γ Brooks brothers λετε και ξαναλετε... Ποσο χρονων ειστε?????:blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Bloomingales kai Saks ειναι αρκετα ακριβα σε γενικες γραμμες! Αν εισαι αρκετα ματσωμενος οκ, αλλα με ενα μπατζετ κρισης στην ΝΥ φτιαχνεις καρνταρομπα σε Century21,Macy's(σαν τουριστας απο ΕΕ εχεις ενα επιπλεον 12% εκπτωση σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αγορασεις, το ζητησες?)και φυσικα στο SYMS(Park Avenue) για κοστουμια και παλτα! Βεβαια παιρνεις το λεωφορειο και πας μεχρι το Woodbury Commons και κλαις απο τις τιμες και απο τον πονο στους ωμους απο το σηκωμα των πολλων σακουλων.

 

υ.γ Brooks brothers λετε και ξαναλετε... Ποσο χρονων ειστε?????:blink::blink:

 

Δεν το ήξερα, αλλά ένας υπάλληλος μου το είπε και το ζήτησα. Century 21 πηγα, αλλά γινόταν πανικός και δεν είχα διάθεση για μεγάλο σαφάρι. Το Macy's με βόλευε, έμενα στο New Yorker που είναι σχεδόν δίπλα, οπότε μιά χαρά. Το Woodbury Commons που είναι;

 

Είμαστε όσο φαινόμαστε. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καντο google και θα καταλαβεις οτι πρεπει να ξαναπας αμεσα!!!!! Ειναι 1 ωρα εξω απο ΝΥ! Εγω εκει στα 15 μου καταλαβα ποσο χαζομαρα και απατη ειναι τα ψωνια στην Αθηνα! Πανε δηλαδη 12 χρονια... Απιστυτες τιμες σε στοκ προιοντα αλλα και σε καινουρια!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες! νεος στην παρεα σας αλλα εχω διαβασει αρκετα απο αυτα που εχουν γραφτει εδω.

 

εχω μερικες αποριες.. πρωτον απο που μπορω να αγορασω ρουχα abercrombie και ed hardy απο το ιντερνετ χωρις να εχω τελωνειο?

για jeans τι προτεινετε? θελω ετσι νεανικα σκισμενα, ξεβαμενα κτλ γενικα πειτε μου αν μπορειτε μερικες αξιολογες μαρκες κ οχι πολυ γνωστες στην Ελλαδα. Δηλαδη δεν θελω να παω να παρω dsquared ktl! Θελω πιο ψαγμενες-ποιοτικες και οχι τοσο αναγνωρισιμες στην Ελλαδα αλλα κ γενικα οχι τοσο χωρις λογο ακριβες δλδ για jeans το πολυ 150-200 ευρω δινω.

merci

Link to comment
Share on other sites

Θες ψαγμενα και ρωτας για Abercrombie;; Εχει βρωμισει ο τοπος ελεος πια! Ξεκωληστε! Τα συγκεκριμενα μονο τελωνειο! Πλεον εχουν βγει πολλα αντιγραφα με σκισμενα κι ετσι ρουχα ψαξε σε διαφορες σρλιδες που εχουν ποσταρει τα παιδια και θα βρεις πολλα και χωρις τελωνειο
Link to comment
Share on other sites

lol εγω επειδη δεν βρηκα κανενα μαγαζι που να εχει abercrombie γι'αυτο ρωτησα..

 

οταν λες αντιγραφα τι εννοεις? δεν θελω αντιγραφα ! πειτε μου καμια καλη μαρκα ετσι για jeans και τ-shirts ωραια αλλα να μην ειναι παντου , να ειναι ποιοτικα και σε normal τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Καντο google και θα καταλαβεις οτι πρεπει να ξαναπας αμεσα!!!!! Ειναι 1 ωρα εξω απο ΝΥ! Εγω εκει στα 15 μου καταλαβα ποσο χαζομαρα και απατη ειναι τα ψωνια στην Αθηνα! Πανε δηλαδη 12 χρονια... Απιστυτες τιμες σε στοκ προιοντα αλλα και σε καινουρια!

 

το ειδα στο google , φαινεται ολοκληρη πολη , για να ειμαι ειλικρινης καποιοι μου ειχα πει γι αυτο αλλα δεν μπηκα στο κοπο να παω , ισως η αποσταση η ωρα του να πας και να ερθεις , δεν ειμαι και πολυ familiar με τις δημοσιες συγκοινωνιες γενικα.

 

Απο στοκ ειδα οτι εχει σχεδον ολα τα brands που υπαρχουν , αλλα απο κομματια τι εχει ?? εχεις περασει απο εκει προσφατα??Φοβαμαι μην εχει πολυ σαβουρα.. εννοω λιγα καλα κομματια και σχεδον καθολου μεγεθη,μιας και τα αμερικανικα καταστηματα εχουν σαν πολιτικη να μην αφηνουν πολυ στοκ , τα βαρανε ολα εως και 80% για να φευγουν .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολυ πραμα σου λεω! Ειναι ενα απιστευτο μικρο χωριο! Εχω παει πολλες φορες και τελευταια πριν τα χριστουγεννα! Ομολογω οτι αλλες φορες αγοραζεις βαλιτσα για να βαλεις τις αγορες σου αλλιως δεν μπορεις να τα κουβαλησεις και 2 φορες μου ετυχε να φυγω με 5 πραγματα! Με αδεια χερια δεν προκειται να φυγεις και φυσικα εξαρταται απο τα γουστα του καθενος. Επισης καθε καταστημα εχει τεραστια ποικιλια και πολλα μεγεθη!

Τελος να ξερεις πας το πρωι στις 9 και επιστρεφεις το βραδυ!!!

 

Υ.γ samone οταν λεω σε αλλες μαρκες βρισκεις ιδιο στυλ εννοω πως ακομα και ralph lauren εχει βγαλει ψιλο σκισμενα μεταχειρισμενα ρουχα.

Link to comment
Share on other sites

samone αφού θα σκάσεις το 200ρη γιατί δεν πέρνεις γνωστή μάρκα;

Τώρα να κάθομαι να βρω το 1 ralph lauren που είναι σκισμένο για να μην πάρω Dsq είναι λίγο παράξενο.

Τέσπα δες κανένα Dior αν θες που δεν είναι τόσο γνωστή σε σκισμένα jean ή Ferre, Marithe Francois Girbaud είχα πετύχει κάτι ωραία, Frankie Morello κανένα Moschinakη,Richmond(δεν έχει πολύ σκισμένο αλλά έχει κάτι παράξενα).Γενικά κάνε μια βόλτα στο κέντρο.

Μακριά απο Staff-stuff πως τα λένε.Τα υλικά είναι γτπ.Και Diesel μπορείς να δεις που (αν και δεν τα γουστάρω), έχει πολύ σκισμένο.

Πάντως εγώ θα πρoτιμούσα ένα πιο απλό D&G παρά ένα πολυ σκισμένο, π.χ. Meltin Pot.Άλλη μούρη το ένα άλλη το άλλο και αν αποφασίσεις να τα σκάσεις καλύτερα γνωστή μάρκα και ας είναι λιγότερο extreme.Γνώμη μου.

 

Και κάτι για την Νέα Υόρκη.Παιδιά ποιός ο λόγος να σκάσω 750 για Αεροπορικά για να πάω για ψώνια και να μη σκάσω 150 για Μιλάνο;

Link to comment
Share on other sites

James55 εχω βρει πολυ ωραια t-shirt απο τα http://www.europe.zoovillage.com & http://www.arkclothing.com !!!

Εχεις ψωνισει απο εκει?

Τα εμπιστευεσαι?

Μηπως ξερεις για εξοδα αποστολης?

Thanxs!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ψωνίσει ,αλλά είναι αξιόπιστα. Το 1ο δεν έχει έξοδα αποστολής(UPS) και το 2ο (Royal Airmail):

 

There is a standard surcharge for all International Orders of £9 if the order is over £30.00. If the order is less then £30.00 there is an additional standard delivery charge of £2.50. This charge will automatically be added at the checkout.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι για την Νέα Υόρκη.Παιδιά ποιός ο λόγος να σκάσω 750 για Αεροπορικά για να πάω για ψώνια και να μη σκάσω 150 για Μιλάνο;

 

Γιατί οι τιμές είναι χαμηλότερες. Άσε που με το να τα κλείνεις νωρίτερα σου βγαίνει around 600. Και βλέπεις και το μεγάλο μήλο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εκπτώσεις 15 Ιουλίου.

Οκ το να δεις την Νέα Υόρκη είναι σωστό.Αλλά μιας και έχω πάει ένα μήνα διακοπές εκεί και έχω πάει και στο Μιλάνο δεν παίζει και τόσο αυτό που λες.Οι τιμές σε εκπτώσεις στο Μιλάνο είναι αρκετά "τρελές".Φυσικά σε Ιταλικές μάρκες του Μιλάνου(δλδ το 90% που φοράμε εδώ) ούτε σηζήτηση αν είναι φθηνότερα στο τόπο τους ή στην Αμερική.Και με τα 550-600 Ευρώ διαφορά που γλυτώνω απο US έχω ήδη χτυπήσει 2-3 καλά ρουχαλάκια.

Μιλάω βέβαια για φετινή σεζόν ρούχα και όχι περσινά σε στοκ.Και στο Μιλάνο είχε στοκάδικα αλλά ήταν αρκετά μακριά απο το κέντρο (νομίζω μόνο η μπλε γραμμή σε πήγαινε) και έχω πάει για να έχω γνώμη.

 

Άσχετο αλλά η σπράιτ τι γαμάτη γεύση έχει στην ΝΥόρκη και τη σκατόνερο είναι εδώ.

Βέβαια θα μου πεις μεσογειακή διατροφή και θα πω,οκ, αλλά μου είχε κάνει εντύπωση πως διάφορα τρόφιμα είχαν τελείως διαφορετική γεύση απο εδώ.

Αλλά....Και εμένα τι με νοιάζει, εδω εχει πάντα ήλιο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Προσπαθησα να το διαβασω ολοκληρο το θεμα αλλα δεν το καταφερα οποτε θα ρωτησω.Απο οτι εχω καταλαβει το 10000% σιγουρο καταστημα απο αποψη αξιοπιστιας ειναι το http://www.yoox.com.

Μπορει καποιος να ποσταρει αλλα απολυτως αξιοπιστα?

Και κατι αλλο..Μπορει καποιος να επιβεβαιωσει οτι το http://www.dress-for-less.com ειναι αξιοπιστο ? Με ενδιαφερει παρα πολυ το συγκεκριμενο.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ή θα επρεπε να φτιαχτει καινουργιο τοπικ ή στο πρωτο ποστ να μπει λιστα με τα πιο αξιπιστα μαγαζια απο την εμπειρια οσων εχουν αγορασει απο αυτα..οι περισοτεροι που δεν εχουν αγορασει και θελουν εχουν αυτη την απορια(και εγω) και γινεται συνεχως η ιδια ερωτηση σε αυτο το τοπικ...

 

προσωπικα απο οτι εχω διαβασει εδω εχω ξεχωρισει το yoox και το zoovillage

 

ps.στην υπογραφη του μελους "james55" θα βρεις ενα αρχειο pdf γενικα για τις online αγορες ρουχων που μεταξυ αλλων προτεινει καποια εμπιστα μαγαζια :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Προσπαθησα να το διαβασω ολοκληρο το θεμα αλλα δεν το καταφερα οποτε θα ρωτησω.Απο οτι εχω καταλαβει το 10000% σιγουρο καταστημα απο αποψη αξιοπιστιας ειναι το http://www.yoox.com.

Μπορει καποιος να ποσταρει αλλα απολυτως αξιοπιστα?

Και κατι αλλο..Μπορει καποιος να επιβεβαιωσει οτι το http://www.dress-for-less.com ειναι αξιοπιστο ? Με ενδιαφερει παρα πολυ το συγκεκριμενο.Ευχαριστω.

 

http://www.hbf.gr/dennis/Online_Shopping_Guide.pdf

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος ο οδηγος λιγο που τον ειδα και εχει οντως επιβεβαιωμενα sites.Αυτο που περιμενω ειναι αν καποιος μπορει να επιβεβαιωσει την αξιοπιστια του dress-for-less.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...