Jump to content

IKEA, Praktiker ή Leroy Merlin;


John24
 Κοινοποίηση

Ποιο από τα 3 καταστήματα επιλέγετε για τις αγορές σας;  

148 members have voted

  1. 1. Ποιο από τα 3 καταστήματα επιλέγετε για τις αγορές σας;



Recommended Posts

Πάντως μία φορά που αγόρασα εδώ και πολύ καιρό από το praktiker θυμάμαι ότι μ είχε παρουσιάσει πρόβλημα γι'αυτό και προτιμάω μόνο IKEA.
.!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δευτερο!Προοριζονται για παραθυρα χωρις πατζουρια πισω απο τις

κουρτινες..

 

υπαρχουν μαγαζια που ασχολουνται αποκλειστικα με αυτο, συνηθως αυτα που εχουν πορτες εσωτερικου χωρου-φισουνες κτλ-.

και μαγαζια με κουρτινες που εχουν και στορακια,

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις σε ποιο καταστημα μπορω να βρω ναυλον προστασιας??ας ειναι και ρολο,χωρις στανταρισμενη διασταση-θα το κοψω εγω,δεν με απασχολει-
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για εργαλεία (χειρός κλπ) προτείνω Leroy Merlin διότι έχει και τη φθηνή λύση αλλά και ακριβά ποιοτικά. Αντίθετα το Praktiker έχει μόνο τα φθηνα...
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις σε ποιο καταστημα μπορω να βρω ναυλον προστασιας??ας ειναι και ρολο,χωρις στανταρισμενη διασταση-θα το κοψω εγω,δεν με απασχολει-

 

Πριν λίγο καιρό χρειάστηκα αυτό το νάυλον με τις φουσκίτσες (αν εννοείς αυτό) και πήρα απο το Praktiker σε ρολό. Μου είχε φανεί πάντως αρκετά ακριβό αφού 2 ρολά με αρκετά μέτρα (όχι πολλά όμως) μου είχαν κοστίσει γύρω στα 30 ευρώ. (Δυστυχώς δεν θυμάμαι πόσα μέτρα είχα πάρει).

Panasonic GD50, Ericsson T18s, Ericsson T20i, Nokia 3410, Nokia 5210, Sharp GX25 (Ferrari), Sharp GX40, Sharp 770SH (McLaren Mercedes), Nokia 6300, Nokia 5530
Link to comment
Share on other sites

οχι το τσουκου τσουκου.

σαν αυτο που εχουν σα στεγνοκαθαριστηρια και βαζουν στα ρουχα για να μην λερωνουν.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

οχι το τσουκου τσουκου.

σαν αυτο που εχουν σα στεγνοκαθαριστηρια και βαζουν στα ρουχα για να μην λερωνουν.

 

Μιας και είσαι απο Θεσσαλονίκη, πήγαινε προς την Φράγκων και θα βρείς τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Νέο κατάστημα Leroy Merlin στην διασταύρωση Πειραιώς & Κηφισού(ακριβώς δίπλα στο Jumbo που άνοιξε πρόσφατα). Από ότι διαπίστωσα εχθές περνόντας από εκεί Εξωτερικά ήταν τελείως έτοιμο. Οπότε αναμένονται τα εγκαίνια μέσα στις επόμενες μέρες
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά πως συγκρίνετε το ΙΚΕΑ με το ΜΕΡΛΙΝ, αλλο πράγμα το ένα άλλο το άλλο

αντε να συγκρίνουμε το ΜΕΡΛΙΝ με το ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ. και τα δυο ακριβα είναι. εγω όποτε έψαξα κάτι το βρίκα πολύ πιο ακριβά από μαγαζί της γειτονίας ή την περιορισμένη βέβαια πικιλία του ΚΑΡΦΟΥΡ. το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι ότι έχουν μεγάλη πικοιλία και για αυτό βαράνε και πάμε σαν τα ζώα σε ένα μαγαζί να πάρουμε 100 πράγματα!

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Το ΙΚΕΑ έχει μόνο δικά του προϊόντα για το σπίτι βασικά. Καλοσχεδιασμένα αλλά κακής ποιότητας κατά κύριο λόγο. Πιο πολύ για φοιτητές θα έλεγα αν και σε μικροαντικείμενα (ποτήρια, μαχαιροπήρουνα, λάμπες, φωτιστικά) είναι καλύτερο.

 

Τα Praktiker και Leroy Merlin έχουν παρόμοια προϊόντα με εξαίρεση ότι τα Praktiker έχουν και ηλεκτρικά είδη (τηλεοράσεις, ψυγεία, DVD, είδη αυτοκινήτου σαν το Carrefour) ενώ τα Leroy Merlin έχουν μεγαλύτερη ποικιλία στα κοινά προϊόντα καθώς και μερικά δικιάς του μάρκας που δεν υπάροχυν αλλού και είναι σε καλές τιμές γενικά.

 

Από πλευράς εξυπηρέτησης πελατών το Leroy Merlin είναι αιώνες μπροστά καθώς έχω επιστρέψει προϊόν που δεν μου άρεσε και μου επέστρεψαν χρήματα ενώ και σε μια περίπτωση που χάλασε κάτι που αγόρασα μου το άλλαξαν αμέσως και χωρίς τις κλασσικές ερωτήσεις και επιφυλάξεις (τι έχει, θα το στείλουμε στην αντιπροσωπεία για έλεγχο και βλέπουμε κτλ.).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση η εξυπηρέτιση πελατών (που ειναι και εξειδικευμένο θέμα με το τι θέλουμε εμείς ,τι πήραμε καλώς ή κακώς, τι έτυχε ,τι προσφέρει το κατάστημα κλπ ) ,με το αν επιστρέφονται χρήματα από μια εταιρία ή όχι. :D

 

Αυτό εξαρτάται από το προιόν,τι πρόβλημα υπάρχει,τι συμφέρει την εταιρία κλπ....αλλά και αυτό δεν σημαίνει ότι μια εταιρία πουλά και καλά προιόντα ή είναι αξιόπιστη σε όλες τις περιπτώσεις. Kαι το IKEA και το Paktiker κάνουν επίσης επιστροφές χρημάτων..:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

το καθένα διαφροποιείτε ανάλογα με τι θες. Στο ΙΚΕΑ έχει κυρίως έπιπλα, στο LEROY έχει εργαλεία όπως και στο PRAKTIKER. Εγω για παράδειγμα ήθελα είδη κάμπινγκ και μόνο το PRAKTIKER είχε (σκηνές, στρώματα κλπ). Αρα PRAKTIKER για εργαλεία, ΙΚΕΑ για ήδη σπιτιού, το LEROY έχει την μεγαλύτερη ποικιλία εργαλείων που έχω δει αλλά πρέπει να είσαι επαγγελματίας και να θες κάτι εξειδικευμένο
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν ξέρουν το Leroy Merlin ήρθε στην Ελλάδα από μετόχους του Ελληνικού Praktiker που αποχώρησαν .

 

Σαν αντίδραση στα παραπάνω, φημολογείται ότι μέτοχοι του Praktiker πήραν εξ'αρχής συμμετοχή στην ίδρυση της Ελληνικής ΙΚΕΑ.....οπότε λογικό είναι τα καταστήματα να λειτουργούν (ή να σκοπεύουν) περισσότερο συμπληρωματικά στην αγορά, παρά ανταγωνιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο Praktiker όταν πριν 2 χρόνια επέστρεψα ένα φυσητήρα που είχε χαλάσει με παρέπεμψαν στο service της αντιπροσωπείας όπου είδα και έπαθα. Σε αντίστοιχη περίπτωση στο Leroy το πήραν και μου έδωσαν καινούργιο. Αυτό δεν ονομάζεται εξυπηρέτηση πελάτη δηλαδή?

 

Για όσους δεν ξέρουν το Leroy Merlin ήρθε στην Ελλάδα από μετόχους του Ελληνικού Praktiker που αποχώρησαν .

 

Σαν αντίδραση στα παραπάνω, φημολογείται ότι μέτοχοι του Praktiker πήραν εξ'αρχής συμμετοχή στην ίδρυση της Ελληνικής ΙΚΕΑ.....οπότε λογικό είναι τα καταστήματα να λειτουργούν (ή να σκοπεύουν) περισσότερο συμπληρωματικά στην αγορά, παρά ανταγωνιστικά.

 

Σταρένιε από όσο ξέρω τόσο το Leroy όσο και το Praktiker ανήκουν στις αντίστοιχες ξένες εταιρείες αφού και τα δύο είναι γνωστά στο εξωτερικό. Το ΙΚΕΑ το έχει ο Φουρλής. Δεν βλέπω καμία σχέση.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Ψηφιζω leroy merlin.Τα ικεα εχουν σαβουρα πλην ελαχιστων εξαιρεσεων και καποια κομματια που αξιζουν.Ασε που πολλα μπορει να ειναι και επικινδυνα......Το πρακτικερ ειναι γυφταριο πραγματικα αλλα εχει καλα εργαλεια και ειδη αυτοκινητου
Link to comment
Share on other sites

Στο Praktiker όταν πριν 2 χρόνια επέστρεψα ένα φυσητήρα που είχε χαλάσει με παρέπεμψαν στο service της αντιπροσωπείας όπου είδα και έπαθα. Σε αντίστοιχη περίπτωση στο Leroy το πήραν και μου έδωσαν καινούργιο. Αυτό δεν ονομάζεται εξυπηρέτηση πελάτη δηλαδή?

 

Αυτό εξαρτάται από το προιόν,τι πρόβλημα υπάρχει,τι συμφέρει την εταιρία κλπ....αλλά και αυτό δεν σημαίνει ότι μια εταιρία πουλά και καλά προιόντα ή είναι αξιόπιστη σε όλες τις περιπτώσεις.

 

To Praktiker είναι γνωστό ότι τα τελευταία έτη,συνήθως κάνει δικές του εισαγωγές και σε πολύ γνωστά προιόντα, για service συνεργάζεται με αμφίβολους επαγγελματίες.....και υπάρχουν παράπονα.Εχει όμως χαμηλές τιμές σε πολλά,και άλλος το ρισκάρει.

Kάνει όμως και αντικαταστάσεις προιόντων, και το ίδιο κάνουν πλέον και πολλές αλυσίδες με όρους που λένε στην απόδειξη κλπ και το ίδιο και αυτές κάποια προιόντα τα πουλάνε περισσότετο φθηνά για δικούς τους εμπορικούς λόγους.

 

Σταρένιε από όσο ξέρω τόσο το Leroy όσο και το Praktiker ανήκουν στις αντίστοιχες ξένες εταιρείες αφού και τα δύο είναι γνωστά στο εξωτερικό. Το ΙΚΕΑ το έχει ο Φουρλής. Δεν βλέπω καμία σχέση.

 

Μην σε ξεγελά μια επωνυμία της εταιρίας με Hellas κατάληξη.

Μιλάμε για εταιρίες με τεράστια κεφάλαια ...για την έχουν ένας-δύο άνθρωποι κλπ

 

Η εταιρία μπορεί να είναι σε κάποιον όμιλο διοικητικά ή εμπορικά,αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι και οικονομικά ή επιμέρους σαν εταιρία θυγατρική.Αυτό μόνο όσοι ξέρουν το καταστατικό της εταιρίας το γνωρίζουν.Αλλά και αυτό γίνεται ΓΣ και εύκολα αλλάζει.

Την πλειοψηφία και τον έλεγχο στις παραπάνω επιχειρήσεις μέχρι πρόσφατα ξέρω την είχαν Ελληνες συνολικά.Τώρα ποιοί είναι αυτοί δεν μετρά, γιατί αυτό είναι εύκολο ν'αλλάξει (κάποιος να πουλήσει το ποσοστό του) .....και τώρα να την έχουν άλλοι.

 

Το ίδιο γνωρίζω ότι και στην εταιρία Φουρλή την πλειοψηφία την έχει άλλος ,από ότι δείχνει το όνομα .....

 

ΕDIT : Φυσικά μπορεί να μετέχει ο κάθε Φουρλής είτε σαν εταιρία, είτε ατομικά οι μέτοχοι της, όπου αλλού θέλουν...έτσι είναι το εμπόριο και οι επιχειρήσεις.

Δεν απαγορεύεται.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που πήγα στο Leroy στην Πειραιώς είδα μια ταμπέλα που αναφέρει ότι εαν κάποιος βρει το ίδιο προϊόν πιο φτηνά αλλού επιστρέφουν την διαφορά στο διπλάσιο. Έχει τύχει σε κανένα τέτοιο περιστατικό?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι νέο.

 

Γενικά σε πολλές αλυσίδες γίνεται το ίδιο, και αυτές κάποια προιόντα τα πουλάνε περισσότερο φθηνά για δικούς τους εμπορικούς λόγους ...και τα διαφημίζουν σχετικά.

 

Συνήθως όμως αυτά είναι προιόντα ή συσκευασίες ειδικής παραγγελίας που δεν τα βρίσκει κάποιος αλλού:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως και τα τρλια μαγαζιά διαφέρουν πολύ μεταξύ τους. Το Praktiker είναι το καλύτερο για hardware, το Leroy Merlin έχει ενδιαφέροντα είδη κήπου και το Ikea είναι ιδανικό για επίπλωση και διακόσμηση εσωτερικών χώρων. Προσωπικά προτιμώ το ΙΚΕΑ μονο και μόνο επειδή το βρίσκω πιο "οργανωμένο ως μαγαζί. Κατα τ'άλλα και το Leroy Merlin είναι μια χαρά...
:dance:
Link to comment
Share on other sites

Σταρένιε, η πινακίδα δεν ήταν σε κάποιο προϊόν αλλά έξω από το κατάστημα. Προφανώς αναφέρεται σε όλα τα προϊόντα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...