Jump to content

Δίαιτες - Διατροφή - Τροφές


anipsios1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Diabasa apo tin arxi ola ta posts kai kapoia einai swsta kapoia lathos!!!Den tha katsw na tin analysw giati ayto to pragma pou sizitate edw exei TERASTIA ANALYSH!!

 

H gymnastiki kai h diatrofologia/diatologia eiani EPISTHMES!Den mporei kapoiois o opoios den katexei aytes tis gnwseis na kathetai na einai apolytos!!!Diladi emeis pou diabazoume tosa biblia kai tosa xronia eimaste "ilithioi"????

 

Eimai foititis twn TEFAA kai apo aytous pou eytyxws/dystyxws(gia kapoious) mou aresei ayto pou kanw kai den pernaw mathimata....me allous tropous h' den kserw ki egw ti allo!Tha mou pei kapoios giati ta lew ayta....giait poly apla yparxoun kapoioi "gymnastes" oi opoioi einai gia ta mpaza!!!Kapoioi oute kan exoun patisei pote se tetoiou eidous sxoles kai mono kai mono epeidh einai gymnasmenoi to paizoun gymnastes kai DOULEBOUN SE GYMNASTHRIA!!!Taytoxrona eimai kai athlitis pou asxoleitai me prwtathlitismo polla xronia twra!!Apo 7 xronwn eimai mesa ston xwro tou athlitismou kai exw dei apisteyta pragmata(14xronia!)!

 

Anti na tou lete diafora na tou proteinete na paei se kapoioin diatrofologo/diaitologo kai meta na brei enan kalo gymnasti(na ton sistisei kapoios gia paradeigma) kai na akolouthisei to analogo programma!

 

Egw edw mporousa na pw 10000000000000....pragmata alla ayto opws katalabainete den einai dynaton!!Ayta den grafontai.....diabazontai kai efarmozontai!Einai EPISTHMH H GYMNASTIKH GIA OSOUS NOMIZOUN OTI EINAI MONO PAIXNIDI!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οντας χορτοφαγος (οδευω στο να γινω vegan) σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα και να ποσταρω μια πολυ καλη συνταγη που ξερω. Feel free να ποσταρετε συνταγες, σχολια κτλ κτλ

 

Banana Bread

 

Ingredients (use vegan versions):

  • 1 3/4 cups flour
  • 1 1/2 cups vegan sugar
  • 1 teaspoon baking soda
  • 1/2 teaspoon salt
  • 1 cup mashed bananas (Takes 2-3 Bananas)
  • 1/2 cup vegetable Oil
  • equivalent of 2 or 3 Eggs (I used Ener-G, 5 tablespoon water + 3 1/2 teaspoon powder)
  • 1/3 cup soy-buttermilk*

Directions:

 

 

Preheat oven to 325 degrees F.

 

Mix flour, vegan sugar, baking soda and salt in a large mixing bowl.

 

Mix bananas, oil, and buttermilk* in a medium mixing bowl.

 

Combine the banana mixture with the large bowl containing dry ingredients, and stir well. Add the Ener-G Egg Replacer in now, and stir well again. (Optional: add 1/2 cup pecans).

 

Pour into a greased 9x5 inch bread pan.

 

Bake in 325 degree oven for 1 hour and 15 minutes, or until a toothpick in the middle comes out clean. *To make buttermilk, combine 1 cup soymilk with 1 tablespoon of vinegar. This can be used on a 1:1 ratio with buttermilk, so 1/3 cup of this = 1/3 cup buttermilk.

 

 

Aπολογουμαι για την Αγγλικουρα, φανταζομαι οι περισσοτεροι εδω μεσα μιλανε Αγγλικα. Ας ποσταρουμε συνταγες τις οποιες εχουμε δοκιμασει, οχι ενα απλο copy-paste!

 

To Banana Bread ειναι εκπληκτικο παντως, και μπορειτε να βαλετε και σταφιδες, γινεται ακομη πιο νοστιμο!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις συνταγές με σόγια, προτείνεται η σόγια να μουσκεύεται σε νερό, βραστό ή μη.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερο λάθος. Η σόγια μουσκεύεται ή σε ζωμό λαχανικών ή σε χυμό πορτοκάλι. Το νερό που "τραβάει" την κάνει εξαιρετικά άνοστη και ένα χάλι γενικότερα.

Συνταγή για κιμά σόγιας, όπυ χρησιμοποιείται όπως ο κιμάς για τα μακαρόνια.

Μουσκεύετε σε ζωμό λαχανικών (σε κύβους λαχανικών πχ) τη σόγια κιμάς.

Αφού την αφήσετε να μουσκέψει μία ώρα περίπου (ή αν βιάζεστε βράζετε το ζωμό, τον κατεβάζετε απ' τη φωτιά και τη βάζετε για 10 λεπτά να τραβήξει τα λαχανικά) τη ρίχνετε στην κατσαρόλα στίβοντας την ελαφρά. Ρίχνετε λάδι, κρεμμύδι, κομμένα μανιτάρια και αλάτι. Τα σωτάρετε για λίγο, ρίχνετε λίγο λευκό κρασί και μετά από 5 λεπτά περίπου το χυμό ντομάτας και ελάχιστη ζάχαρη, ειδικά αν η ντομάτα είναι φρέσκια. Περιμένετε μέχρι να πήξει ελαφρά. Αν θέλετε προσθέτε και πιπεριά στα υλικά, μελιτζάνα, κολοκυθάκι ή ό,τι λαχανικό σας αρέσει. Εννοώ στο σωτάρισμα.

Ελπίζω να ήμουν σαφής. Αν όχι, πείτε το για διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατι να γινει καποιος 'vegetarian''??Δεν ειναι πιο υγιεινο να τρως απο ολα (με συνεση βεβαια) ??

 

οχι, η αποχη απο το κρεας μονο καλο μπορει να σου κανει, και αν δεν μπορειτε να απεχετε τουλαχιστον προτιμηστε το λευκο

αποδεδειγμενα οι χορτοφαγοι ειναι πιο υγιεις, το κρεας περιεχει πρωτεινες τι οποιες μπορεις να παρεις και απο αλλου

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Vegan Sugar??? Τι νόημα έχει κατι τέτοιο και τι διαφορά απο την απλή ζάχαρη??? Αφού η ζάχαρη ούτως η άλλως δεν έχει κανενα συστατικο ζωικής προελευσης!!
Link to comment
Share on other sites

οχι, η αποχη απο το κρεας μονο καλο μπορει να σου κανει, και αν δεν μπορειτε να απεχετε τουλαχιστον προτιμηστε το λευκο

αποδεδειγμενα οι χορτοφαγοι ειναι πιο υγιεις, το κρεας περιεχει πρωτεινες τι οποιες μπορεις να παρεις και απο αλλου

Apodedeigmena pio ugeihno einai oloklhromenh diatrofh pou na uparxei pou kai pou migma me kreas....alla kala les gia to leuko...h isws kai to xeirino, kai bebaia ta psarika. Oi prwteines pou mporeis na pareis apo allou einai ligw diaforetikes se sustash, kai den antika8istoun apoluta to kreas. Kai idika an gineis vegan....paei kai to gala kai to augo pou exoun tis alles kales prwteines...kai sou menei h sogia.

 

Paradeigma: o sugkatikos mou o opoios ksafnika egine vegetarian! Loipon...x8es to bradu, gia polosth fora stous 6 mines (9 fora) apo tote pou egine vegetarian, boulose thn toualettalogo diarias!!! (ligw disgusting kserw...alla ti na kanoume) ELEOS! Sou fenete ugeihno auto?

 

Ta dontia mas einai ftiagmena na trwme kai apo ta duo (xorta / kreas)...kai o organismenos na epeksergazete kai ta duo....epomenos logiko einai na mhn kanei kako na trwme kai ta duo.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή υπήρξα χορτοφάγος για πάρα πολλά χρόνια, όταν έμεινα έγκυος και είπα στον γιατρό μου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να φάω κρέας, απλά μου είπε " δεν θα κάνεις και χοληστερίνη".

Αν έχεις μια ισορροπημένη διατροφή με όλα τα υπόλοιπα εκτός του κρέατος, είσαι μια χαρά. Προσωπικά ήμουν παραπάνω από μια χαρά.

Αν εξαιρέσεις τα νεύρα μου, που κλυδωνίζονταν επικίνδυνα, όταν όλοι οι φίλοι και συγγενείς με αντιμετώπιζαν σαν να τα χω χαμένα, ειδικά όταν ήμουν έγκυος.

Εξετάσεις έκανα τακτικότατα και δόξα τω Θεώ, όλα πήγαιναν άψογα.

Σταμάτησα την χορτοφαγία για προσωπικούς λόγους (καμμία σχέση με υγεία) και σκέφτομαι σοβαρα να ξαναρχίσω πάλι.

Οσο για το Πάσχα? Από άποψη πάρα πολλών χρόνων, Πάσχα δεν τρώω ποτέ κρέας.

Εξ άλλου για μένα η Ανάσταση δε βασίζεται στο "σφάζουμε, σουβλίζουμε, τρώμε". Είπες τίποτα αγαπητε δάσκαλε?(Τσαρούχης)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή υπήρξα χορτοφάγος για πάρα πολλά χρόνια, όταν έμεινα έγκυος και είπα στον γιατρό μου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να φάω κρέας, απλά μου είπε " δεν θα κάνεις και χοληστερίνη".

Αν έχεις μια ισορροπημένη διατροφή με όλα τα υπόλοιπα εκτός του κρέατος, είσαι μια χαρά. Προσωπικά ήμουν παραπάνω από μια χαρά.

Αν εξαιρέσεις τα νεύρα μου, που κλυδωνίζονταν επικίνδυνα, όταν όλοι οι φίλοι και συγγενείς με αντιμετώπιζαν σαν να τα χω χαμένα, ειδικά όταν ήμουν έγκυος.

Εξετάσεις έκανα τακτικότατα και δόξα τω Θεώ, όλα πήγαιναν άψογα.

Σταμάτησα την χορτοφαγία για προσωπικούς λόγους (καμμία σχέση με υγεία) και σκέφτομαι σοβαρα να ξαναρχίσω πάλι.

Οσο για το Πάσχα? Από άποψη πάρα πολλών χρόνων, Πάσχα δεν τρώω ποτέ κρέας.

Εξ άλλου για μένα η Ανάσταση δε βασίζεται στο "σφάζουμε, σουβλίζουμε, τρώμε". Είπες τίποτα αγαπητε δάσκαλε?(Τσαρούχης)

 

Ήσουν έγγυος και ο γιατρός σου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν ΔΕΝ τρως κρέας κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης; :worry: Νόμιζα ότι ίσχυε το εντελώς αντίθετο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όπως ακριβώς το είπα. Και μιλάμε για άψογα αποτελέσματα εξετάσεων.

Η διατροφή μου βέβαια περιείχε σε άφθονες ποσότητες τυρί, λαχανικά, φρούτα, δημητριακά.

Και η κούκλα μου, μια χαρά μωρό βγήκε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όπως ακριβώς το είπα. Και μιλάμε για άψογα αποτελέσματα εξετάσεων.

Η διατροφή μου βέβαια περιείχε σε άφθονες ποσότητες τυρί, λαχανικά, φρούτα, δημητριακά.

Και η κούκλα μου, μια χαρά μωρό βγήκε.

Να την χαίρεσαι! :)

Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί είναι η νύφη μου έγγυος και της είπε ο γιατρός να τρώει κανονικά κρέας (εννοείται εκτός ψητά λίπη κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ και με το καλό να έρθει το μωράκι.

Δεν μου είπε ο γιατρός να μην τρώω κρέας. Απλά επειδή εγώ ήμουν χορτοφάγος, είπε πως αν προσέξω τη διατροφή μου (και μου είπε που ακριβώς πρέπει να δώσω βάρος), δεν πειράζει αν δεν φάω κρέας.

Και να σου πω και την αλήθεια, καλό είναι το κρέας αν ξέρεις από που προέρχεται ή αν στο στέλνουν από χωριό κλπ. Ολα αυτά τα σάπια που τρώμε, κατά ποσο καλό μπορεί να κάνουν δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Paradeigma: o sugkatikos mou o opoios ksafnika egine vegetarian! Loipon...x8es to bradu, gia polosth fora stous 6 mines (9 fora) apo tote pou egine vegetarian, boulose thn toualettalogo diarias!!! (ligw disgusting kserw...alla ti na kanoume) ELEOS! Sou fenete ugeihno auto?

To xesimo einai ygeia. An den energise mia fora ti mera toulaxiston kati den pai kala.

Link to comment
Share on other sites

Παν μέτρον άριστο και όλα τα υπόλοιπα συγνώμη αλλά είναι π@π@ριές.

Ο καθένας ας κάνει ότι του αρέσει αλλά μην λέμε και ότι το σκέτο χόρτο είναι καλύτερο του όλα με μέτρο. :O

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω Bayern7 ξεφευγει λιγο το ποστ σου.

 

Εχω να πω οτι για χρονια δεν ετρωγα καθολου λαχανικα, και τωρα πλεον που η διατροφη μου βασιζεται αποκλειστικα σε αυτα, νιωθω υγιεις.

 

Υγ. Θενξ για τον τιτλο! Μου αρεσε!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

είναι ενα πάρα μα πάρα πολυ σοβαρό και επίκαιρο πρόβλημα :lol: :lol:

 

ειναι , εχει ζάχαρη :p , αλλά άμα φας μόνο τα κουκούτσια είσαι οκ :tease: :tease:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...