Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαι πολυ λογικο αποτελεσμα.

Μια χαρα δηλαδη.

 

Εγω ξερω πως ειναι γρηγορο το gps του Ν8.

 

Ομως αυτοι που λενε για 10 δευτερολεπτα....:O

cold start παιδια. cold start...

 

ετσι το μετραμε

 

 

υγ: oποτε ο φιλος που ελεγε για 15 λεπτα... μαλλον οπως ειπαμε και πριν, εχει καποιο θεμα ο δεκτης του Ν8 του.

 

Για ποιο λογο να το μετραμε ετσι??

Εγω ακομα δεν ξερω καποιον που τοχει χωρις σιμ κλειστο κ η πρωτη σκεψη στο μυαλο του ειναι ποση ωρα θα κανει να βρει δορυφορο!

ναμαστε κ λιγο ρεαλιστες!

Προσωπικα θεωρω οτι απο τη στιγμη που το χρησιμποιεις το κινητο κ θες να ανοιξεις χαρτη,ετσι θα το μετρησεις,οπως ειναι ανοιχτο και απο τη στιγμη που πατας το κουμπακι "ΧΑΡΤΕΣ"

κατα ταλλα το θεμα της βοηθειας απο ιντερνετ (agps) ειναι μετρησιμο,καθως με 2 δοκιμες μπορουμε να δουμε τη διαφορα!αλλα απο τη στιγμη που πολλοι οπως εγω χρησιμοποιουμε κ δεδομενα,γιατι να μην θεωρουμε οτι ο χρονος ειναι ακαριαιος?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια η ερωτηση μου μπορει να ειναι λιγο χαζη αλλα καταλαθος αντεγραψα εναν αριθμο απο αναπαντητη στο προχειρο...Που ειναι αυτο το προχειρο??:p :p
Link to comment
Share on other sites

σημερα το δοκιμασα και γω για πρωτη φορα το gps χωρις a-gps και δεν εκανε πανω απο 20 δευτερολεπτα, επαθα πλακα με τη ταχυτητα του, ειναι φανταστικο τηλεφωνο σε ολα του
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η ερωτηση μου μπορει να ειναι λιγο χαζη αλλα καταλαθος αντεγραψα εναν αριθμο απο αναπαντητη στο προχειρο...Που ειναι αυτο το προχειρο??:p :p

Όπου είναι και στα Windows. Που βρίσκεις αυτό που μόλις έκανες copy;

Link to comment
Share on other sites

η βασει δικτυου ρε παιδια χρεωνει??????? καλα για το agps ειναι καλο να ειναι ενεργοποιημενο γιατι σε χωρουσ πιο κλειστουσ βοηθαει το gps να κλειδωσει πιο γρηγορα. και δεν υπαρχει φοβοσ για χρεωση αφου χρεωνει το πολυ 4 5 kb:lol:
Link to comment
Share on other sites

η βασει δικτυου ρε παιδια χρεωνει??????? καλα για το agps ειναι καλο να ειναι ενεργοποιημενο γιατι σε χωρουσ πιο κλειστουσ βοηθαει το gps να κλειδωσει πιο γρηγορα. και δεν υπαρχει φοβοσ για χρεωση αφου χρεωνει το πολυ 4 5 kb:lol:

 

νομιζω οτι ειναι υπερβολη να χρησιμοποιειες σε κλεισους χωρους το gps το οποιο ειναι φτιαγμενο για ανοιχτους αλλα ο καθενας κανει οτι θελει. παντως συστηνω ανεπιφυλαχτα το νεο ovimaps αλλο προγραμμα τελειως.

Link to comment
Share on other sites

η βασει δικτυου ρε παιδια χρεωνει??????? καλα για το agps ειναι καλο να ειναι ενεργοποιημενο γιατι σε χωρουσ πιο κλειστουσ βοηθαει το gps να κλειδωσει πιο γρηγορα. και δεν υπαρχει φοβοσ για χρεωση αφου χρεωνει το πολυ 4 5 kb:lol:

Το «βάσει δικτύου» (Wi-Fi/Network Positioning) χρεώνει όσο και το A-GPS, ελάχιστα δηλαδή. Σε κλειστούς χώρους δεν χρησιμοποιείς το A-GPS, αλλά το Wi-Fi/Network Positioning. Για να χρησιμοποιηθεί το A-GPS πρέπει να έχεις οπτική επαφή με τουλάχιστον 3 δορυφόρους. Επειδή υπάρχει μεγάλη σύγχυση όσον αφορά αυτό το θέμα, το A-GPS είναι κανονικό GPS, με τη διαφορά ότι κατεβάζει τα αρχικά δεδομένα μέσω δικτύου αντί να περιμένει να κατέβουν από τους δορυφόρους. Έτσι κλειδώνει πολύ πιο γρήγορα. Αφού κλειδώσει δεν χρειάζεται άλλο downloading δεδομένων.

 

Όπως και να 'χει, καλό είναι να τα έχετε ενεργοποιημένα όλα, ώστε το κινητό να χρησιμοποιεί κάθε φορά την μέθοδο που ταιριάζει στην περίσταση. Όλο αυτό είναι διαφανές στο χρήστη και η χρέωση είναι ελάχιστη (4-5 KB) ακόμη κι αν δεν έχεις πρόγραμμα δεδομένων. Βέβαια σ' αυτή την περίπτωση, έχετε μάλλον πάρει λάθος κινητό. Smartphone χωρίς πρόγραμμα δεδομένων είναι σαν αυτοκίνητο χωρίς δρόμους.

Link to comment
Share on other sites

η βασει δικτυου ρε παιδια χρεωνει??????? καλα για το agps ειναι καλο να ειναι ενεργοποιημενο γιατι σε χωρουσ πιο κλειστουσ βοηθαει το gps να κλειδωσει πιο γρηγορα. και δεν υπαρχει φοβοσ για χρεωση αφου χρεωνει το πολυ 4 5 kb:lol:

 

Τα δεδομένα αλλάζουν. Η cosmote και η vodafone καταργούν την χρέωση ανά kb και χρεώνουνε 1€/μέρα για 20mb η cosmote, για 10mb η vodafone. Αυτό σημαίνει οτι αν κάποιος δεν χρησιμοποιεί το ιντερνετ του δικτυου και θέλει να έχει agps, θα χρεωθεί 1€ μόνο και μόνο για αυτά τα 5kb!:X

Όσον αφορά τον χρόνο που χρειάζεται για κλείδωμα δορυφόρου, στο δικό μου κάποιοες φορές δεν βρίσκει τίποτα. δηλαδή μπορεί να περάσουν και 10 λεπτά και να μην έχει κλειδώσει (χωρίς agps και με καθαρό ουρανό). Μόλις κλείσω όμως το maps και το ξανα ανοίξω, πιάνει μέσα σε 15 δεύτερα. Συμπεράινω ότι δεν φταίει το N8 μου, αλλά προφανώς κάποιο κόλλημα στην εφαρμογή.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, αν έχει συζητηθεί αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Ήθελα να ρωτήσω όταν ενεργοποιήσω το geotagging στη κάμερα και βγάλω μια φώτο. Μετά τη στέλνω σε άλλο Ν8 αλλά δεν έχω την επιλογή όπως σε παλαιότερα Νοκια να μου δείξει κατευθείαν στον χάρτη τη θέση που τραβηχτικέ η φώτο. Κάνω κάτι λάθος μήπως?
Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα αλλάζουν. Η cosmote και η vodafone καταργούν την χρέωση ανά kb και χρεώνουνε 1€/μέρα για 20mb η cosmote, για 10mb η vodafone. Αυτό σημαίνει οτι αν κάποιος δεν χρησιμοποιεί το ιντερνετ του δικτυου και θέλει να έχει agps, θα χρεωθεί 1€ μόνο και μόνο για αυτά τα 5kb!:X

Όσον αφορά τον χρόνο που χρειάζεται για κλείδωμα δορυφόρου, στο δικό μου κάποιοες φορές δεν βρίσκει τίποτα. δηλαδή μπορεί να περάσουν και 10 λεπτά και να μην έχει κλειδώσει (χωρίς agps και με καθαρό ουρανό). Μόλις κλείσω όμως το maps και το ξανα ανοίξω, πιάνει μέσα σε 15 δεύτερα. Συμπεράινω ότι δεν φταίει το N8 μου, αλλά προφανώς κάποιο κόλλημα στην εφαρμογή.

 

επειδη το λετε πολλοι φιλοι και προφανως δεν εχετε καταλαβει το "καθαρος ουρανος" δεν μπορειτε να το ελεγξετε διοτι απλα δεν παιζει ρολο να ειναι ανοιχτος ο ριζοντας αλλα οι δορυφοροι πρεπει να εχουν καποια συγκεκριμενη γεωμετρια πανω απο τον ουρανιο θολο που εχετε σε πεδιο ωστε τα σηματα τους νβα "συγκρουστουν" και να δοθει θεση- να λαβει σημα το κινητο. μπορει να εισε στη θαλασσα και η γεωμετρια των δορυφορων να ειναι τετοια ωστε να μην μπορεις να παρεις οποιαδηποτε προβολη. προφανως δηλαδη ειναι και θεμα τυχης η ταχυτητα αλλα 10-15 λεπτα σταθερα να χρειαζεται ειναι προβλημα δεκτη

Link to comment
Share on other sites

επειδη το λετε πολλοι φιλοι και προφανως δεν εχετε καταλαβει το "καθαρος ουρανος" δεν μπορειτε να το ελεγξετε διοτι απλα δεν παιζει ρολο να ειναι ανοιχτος ο ριζοντας αλλα οι δορυφοροι πρεπει να εχουν καποια συγκεκριμενη γεωμετρια πανω απο τον ουρανιο θολο που εχετε σε πεδιο ωστε τα σηματα τους νβα "συγκρουστουν" και να δοθει θεση- να λαβει σημα το κινητο. μπορει να εισε στη θαλασσα και η γεωμετρια των δορυφορων να ειναι τετοια ωστε να μην μπορεις να παρεις οποιαδηποτε προβολη. προφανως δηλαδη ειναι και θεμα τυχης η ταχυτητα αλλα 10-15 λεπτα σταθερα να χρειαζεται ειναι προβλημα δεκτη

Όχι, δεν παίζει τέτοιο θέμα. 3 οποιοιδήποτε δορυφόροι είναι αρκετοί για να σου δώσουν τη θέση σου στο επίπεδο και 4 για να σου δώσουν επιπλέον και το ύψος. Στα δε δικά μας γεωγραφικά πλάτη βλέπεις συνήθως καμιά δεκαριά. Πιο βόρεια μπορεί να υπάρχει πρόβλημα, εκεί βλέπουν συνήθως λιγότερους δορυφόρους, όμως και πάλι αρκετούς για να δουλέψει το σύστημα. Το ότι κάποιες φορές αργεί στην αρχή και κάποιες όχι οφείλεται στο ότι άλλες φορές κάνεις hot start, άλλες warm και άλλες cold. Επίσης, στην περίπτωση του warm και του cold start, κάνεις download κάποια δεδομένα από συγκεκριμένο δορυφόρο (ephemeris στην 1η περίπτωση, ephemeris και almanac στη 2η), ο οποίος τα εκπέμπει σε τακτά χρονικά διαστήματα. Αν είσαι τυχερός και το ανοίξεις λίγο πριν ξεκινήσει η εκπομπή, μπορεί να τα κατεβάσεις σε 1', διαφορετικά μπορεί να κάνεις και 10'. Επιπλέον, αν για οποιοδήποτε λόγο χάσεις την επαφή με το συγκεκριμένο δορυφόρο την ώρα που κατεβάζεις τα δεδομένα (πχ γιατί κινήθηκες και μπήκε ανάμεσά σας κάποιο εμπόδιο) τότε περιμένεις αναγκαστικά την επόμενη εκπομπή.

Γι' αυτό έχουμε ενεργοποιημένο το Α-GPS και ησυχάζουμε, τα δεδομένα κατεβαίνουν σε 3'' και κλειδώνουμε άμεσα. ;)

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν παίζει τέτοιο θέμα. 3 οποιοιδήποτε δορυφόροι είναι αρκετοί για να σου δώσουν τη θέση σου στο επίπεδο και 4 για να σου δώσουν επιπλέον και το ύψος. Στα δε δικά μας γεωγραφικά πλάτη βλέπεις συνήθως καμιά δεκαριά. Πιο βόρεια μπορεί να υπάρχει πρόβλημα, εκεί βλέπουν συνήθως λιγότερους δορυφόρους, όμως και πάλι αρκετούς για να δουλέψει το σύστημα. Το ότι κάποιες φορές αργεί στην αρχή και κάποιες όχι οφείλεται στο ότι άλλες φορές κάνεις hot start, άλλες warm και άλλες cold. Επίσης, στην περίπτωση του warm και του cold start, κάνεις download κάποια δεδομένα από συγκεκριμένο δορυφόρο (ephemeris στην 1η περίπτωση, ephemeris και almanac στη 2η), ο οποίος τα εκπέμπει σε τακτά χρονικά διαστήματα. Αν είσαι τυχερός και το ανοίξεις λίγο πριν ξεκινήσει η εκπομπή, μπορεί να τα κατεβάσεις σε 1', διαφορετικά μπορεί να κάνεις και 10'. Επιπλέον, αν για οποιοδήποτε λόγο χάσεις την επαφή με το συγκεκριμένο δορυφόρο την ώρα που κατεβάζεις τα δεδομένα (πχ γιατί κινήθηκες και μπήκε ανάμεσά σας κάποιο εμπόδιο) τότε περιμένεις αναγκαστικά την επόμενη εκπομπή.

Γι' αυτό έχουμε ενεργοποιημένο το Α-GPS και ησυχάζουμε, τα δεδομένα κατεβαίνουν σε 3'' και κλειδώνουμε άμεσα. ;)

 

επειδη ειναι η δουλεια μου θα αναφερω τα εξης - μπορει να βλεπεις 15 δορυφορους και να μην πιανεις τιποτα. δεν παιζει ρολο ο αριθμος ουτε ο ephimeris. οι δορυφοροι πρεπει να δημιουργουν συγκεκριμένα πολυγωνα για να παρθει το σημα. δεν εχουν νοημα οι λεπτομερειες απλα σας λεω οτι απο ενα χρονικο οριο και μετα ειναι θεμα δεκτη. (το υψος μπορει να το παρεις και με ενα δορυφορο αρκει να εχει παρει απο κοντινους συγκεκριμενα δεδομενα)

Link to comment
Share on other sites

Kαι πολυ λογικο αποτελεσμα.

Μια χαρα δηλαδη.

 

Εγω ξερω πως ειναι γρηγορο το gps του Ν8.

 

Ομως αυτοι που λενε για 10 δευτερολεπτα....:O

cold start παιδια. cold start...

 

ετσι το μετραμε

 

 

υγ: oποτε ο φιλος που ελεγε για 15 λεπτα... μαλλον οπως ειπαμε και πριν, εχει καποιο θεμα ο δεκτης του Ν8 του.

 

 

τελικα δεν εχει προβλημα ο δεκτης του κιν μου, σημερα το πρωι ανοιξα το gps (μονο το ενσωματωμενο-χωρις συνδεση) μετα απο καιρο μεσα στο ψυχικο με συννεφια... εκανε περιπου 4 λεπτα να με βρει.. αλλα απο τοτε οποτε το ανοιγω με βρισκει το πολυ σε καμια 15αρια δευτερολεπτα.. οποτε μαλλον ηθελα τον χρονο του για αρχη κ απο τοτε πηρε μπρος... οποτε ολα καλα!!

 

ευχαριστω παιδια που απο το ποστ μου αρχισε τοσο μεγαλη συμμετοχη και βοηθηθικα αρκετα!!

 

υ.γ. : το λατρευω αυτο το κινητο!! το πηρα μεταχειρισμενο 3ων μηνων (σε αριστη κατασταση-μεχρι κ το πισω αυτοκολλητο ειχε με το ιμει-χωρις κοκκινιλα σε οθονη) απο καταστημα μονο 300 ευρωπουλα και πεταει (φτου μην το ματιασω :p ) !!!

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να το μετραμε ετσι??

 

Ετσι μετρας την αποδοτικότητα του δεκτη.

 

"benchmarks"

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι η δουλεια μου θα αναφερω τα εξης - μπορει να βλεπεις 15 δορυφορους και να μην πιανεις τιποτα. δεν παιζει ρολο ο αριθμος ουτε ο ephimeris. οι δορυφοροι πρεπει να δημιουργουν συγκεκριμένα πολυγωνα για να παρθει το σημα. δεν εχουν νοημα οι λεπτομερειες απλα σας λεω οτι απο ενα χρονικο οριο και μετα ειναι θεμα δεκτη. (το υψος μπορει να το παρεις και με ενα δορυφορο αρκει να εχει παρει απο κοντινους συγκεκριμενα δεδομενα)

Δεν ξέρω πόσο δουλειά σου είναι, αλλά μάλλον αποκλείεται να είναι παραπάνω απ' όσο δική μου (και δεν μιλάω μόνο θεωρητικά). ;)

Κανένα πολύγωνο δεν χρειάζεται να σχηματίζουν οι δορυφόροι, αρκεί ένα οποιοδήποτε τρίγωνο. Η μέθοδος υπολογισμού λέγεται τριγωνισμός. Φυσικά, αν προσθέσεις κι άλλους δορυφόρους αυξάνεις την ακρίβεια. Εννοείται πώς με έναν μόνο δορυφόρο δεν παίρνεις ύψος ή οτιδήποτε άλλο. Το μόνο που παίρνεις είναι την απόστασή σου από αυτόν τον δορυφόρο (με την προϋπόθεση ότι έχεις ήδη ενημερωμένα ephemeris και almanac), η οποία όμως δεν είναι στον κατακόρυφο άξονα, και δεν έχεις τρόπο να γνωρίζεις τη γωνία. Θέλεις 3 δορυφόρους για χ,y συντεταγμένες και 4 για x,y,z. Ακόμη όμως κι έτσι το ύψος είναι ένα δύσκολο θέμα για το GPS, όπως θα έχεις παρατηρήσει από την απόκλιση που συνήθως εμφανίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο δουλειά σου είναι, αλλά μάλλον αποκλείεται να είναι παραπάνω απ' όσο δική μου (και δεν μιλάω μόνο θεωρητικά). ;)

Κανένα πολύγωνο δεν χρειάζεται να σχηματίζουν οι δορυφόροι, αρκεί ένα οποιοδήποτε τρίγωνο. Η μέθοδος υπολογισμού λέγεται τριγωνισμός. Φυσικά, αν προσθέσεις κι άλλους δορυφόρους αυξάνεις την ακρίβεια. Εννοείται πώς με έναν μόνο δορυφόρο δεν παίρνεις ύψος ή οτιδήποτε άλλο. Το μόνο που παίρνεις είναι την απόστασή σου από αυτόν τον δορυφόρο (με την προϋπόθεση ότι έχεις ήδη ενημερωμένα ephemeris και almanac), η οποία όμως δεν είναι στον κατακόρυφο άξονα, και δεν έχεις τρόπο να γνωρίζεις τη γωνία. Θέλεις 3 δορυφόρους για χ,y συντεταγμένες και 4 για x,y,z. Ακόμη όμως κι έτσι το ύψος είναι ένα δύσκολο θέμα για το GPS, όπως θα έχεις παρατηρήσει από την απόκλιση που συνήθως εμφανίζει.

Το ΣΑΤΜ σου λεει κατι? αν ναι καταλαβαινεις. το τριγωνο στην τηλεπισκοπηση ειναι πολυγωνο. βαλε το gps και δες το αν κλειδωναι οταν βλεπει σημα απο 3 και μετα το συζηταμε. καθε δορυφορος θα επρεπε να ξερεις οτι εχει πανω απο 1 δεκτη οποτε μπορεις να παρεις τα δεδομενα που θελεις (θεωρητικα)

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα αλλάζουν. Η cosmote και η vodafone καταργούν την χρέωση ανά kb και χρεώνουνε 1€/μέρα για 20mb η cosmote, για 10mb η vodafone. Αυτό σημαίνει οτι αν κάποιος δεν χρησιμοποιεί το ιντερνετ του δικτυου και θέλει να έχει agps, θα χρεωθεί 1€ μόνο και μόνο για αυτά τα 5kb!:X

Όσον αφορά τον χρόνο που χρειάζεται για κλείδωμα δορυφόρου, στο δικό μου κάποιοες φορές δεν βρίσκει τίποτα. δηλαδή μπορεί να περάσουν και 10 λεπτά και να μην έχει κλειδώσει (χωρίς agps και με καθαρό ουρανό). Μόλις κλείσω όμως το maps και το ξανα ανοίξω, πιάνει μέσα σε 15 δεύτερα. Συμπεράινω ότι δεν φταίει το N8 μου, αλλά προφανώς κάποιο κόλλημα στην εφαρμογή.

 

και το δικόμου το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Είναι η έκδοση που περιμένουμε εδώ και καιρό, είναι η πρώην PR 2.0. Απλά τώρα λέγεται Anna.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΑΤΜ σου λεει κατι? αν ναι καταλαβαινεις. το τριγωνο στην τηλεπισκοπηση ειναι πολυγωνο. βαλε το gps και δες το αν κλειδωναι οταν βλεπει σημα απο 3 και μετα το συζηταμε. καθε δορυφορος θα επρεπε να ξερεις οτι εχει πανω απο 1 δεκτη οποτε μπορεις να παρεις τα δεδομενα που θελεις (θεωρητικα)

Οι δορυφόροι δεν έχουν δέκτες, έχουν πομπούς (τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την επικοινωνία τους με τις συσκευές GPS). Και 800 πομπούς όμως να έχουν, δεν αλλάζει τίποτα, γιατί όλοι εκπέμπουν από την ίδια θέση. Αλλά νομίζω ότι το κουράσαμε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι δορυφόροι δεν έχουν δέκτες, έχουν πομπούς (τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την επικοινωνία τους με τις συσκευές GPS). Και 800 πομπούς όμως να έχουν, δεν αλλάζει τίποτα, γιατί όλοι εκπέμπουν από την ίδια θέση. Αλλά νομίζω ότι το κουράσαμε το θέμα.

 

"Οι δορυφόροι δεν έχουν δέκτες, έχουν πομπούς" μην το ξαναπεις αυτο αν δεν ξερεις και ληγει η συζητηση:)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για την αναγνώριση κλήσης και τη σειρά εμφάνισης του ονόματος.

 

Έψαξα με διάφορους τρόπους αλλά δε βρήκα κάτι σε κανένα symbian^3 τηλέφωνο απάντηση.

 

Οταν σας καλεί κάποιος στο μικρό τετράγωνο που εμφανίζεται με ποια σειρά σας βγάζει τον καλούντα;;;

 

Εμένα πρώτα το όνομα και μετά το επώνυμο , άσχετα αν έχω επιλέξει το αντίθετο στις επαφές. Είναι λίγο άβολο να βγάζει για 2 διαφορετικά ατομα το ίδιο πραγμα.

 

πχ, Παναγιώτης Παπα(δόπουλος) & Παναγιώτης Παπα(γεωργίου) .

 

Δεν ξέρεις ποιος πραγματικά σε καλεί!!!

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ . Υπάρχει κάποιος τρόπος να εμφανίζεται το επώνυμο πρώτα , όπως στο Ε71 που έχω;;

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Απο το απογευμα το εχω κι εγω το κινητο!!!!!!!! Ελληνικο dark grey απο το e-shop. Με κοκκινιλα βεβαια , αλλα ειναι εντελος ασημαντη. Δεν υπαρχει περιπτωση να το παω για αλλαγη οθονης. Τωρα , μετα απο ωρες λιωσιμο κανει την πρωτη φορτιση κι εγω σαν <<πατερας>> πλεον, καθομαι και το καμαρωνω.

Ερωτηση : τι memory card πρεπει να βαλω για να μην εχω προβλημα;; εβαλα μια 8gb Class 4 απο το προηγουμενο κινητο μου (μετα απο format της καρτας) και κολλησε.

Link to comment
Share on other sites

georgekl καλορίζικο! Όποια κάρτα και να βάλεις από Class 4 και πάνω, θεωρητικά τουλάχιστον θα πρέπει να δουλεύει μια χαρά. Format έκανες μέσα από το N8 η από την προηγούμενη συσκευή η το pc? Έχει σημασία και αυτό. Προσωπικά, χρησιμοποιώ μια Toshiba 16gb Class 4 και πριν είχα μια ίδια 8gb η οποία δούλευε επίσης απροβλημάτιστα!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...