Jump to content

Microsoft Office 2010


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αθήνα, 30 Αυγούστου 2010 – Στη διάθεση του ελληνικού κοινού βρίσκεται από τις 27 Αυγούστου η ελληνική έκδοση του MicrosoftOffice 2010, η οποία διατίθεται σε καταστήματα λιανικής πώλησης σε όλη την Ελλάδα.

 

Οι έλληνες καταναλωτές μπορούν να αποκτήσουν το νέο Office είτε μεμονωμένα, είτε με την αγορά επιτραπέζιων και φορητών ηλεκτρονικών υπολογιστών από τους κορυφαίους κατασκευαστές παγκοσμίως, συμπεριλαμβανομένων των Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, Samsung, Sony και Toshiba, καθώς και από έλληνες κατασκευαστές ΗΥ. Υπενθυμίζεται, ότι οι χρήστες έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν σε καταστήματα λιανικής πώλησης μια Κάρτα Ενεργοποίησης Προϊόντος (ProductKeyCard) για να ενεργοποιήσουν το προ-εγκατεστημένο Office 2010 σε νέους υπολογιστές. Επιπλέον οι καταναλωτές που επιθυμούν να “κατεβάσουν” το Office 2010 απευθείας από το Office.com σε έναν παλιό υπολογιστή, η νέα τεχνολογία Click-to-Run θα τους επιτρέψει να πραγματοποιήσουν γρήγορα και εύκολα την εγκατάσταση.

 

Με την ευκαιρία της διάθεσης της ελληνικής έκδοσης του νέου Office, η κα Μαρία Τσιλίρα, Office Marketing Manager της Microsoft Ελλάς, σημείωσε τα ακόλουθα: «Με ιδιαίτερη χαρά υποδεχτήκαμε τον Ιούνιο το Office 2010 που έδωσε στους χρήστες τη δυνατότητα να εργαστούν αποτελεσματικά από οπουδήποτε και αν βρίσκονται, να επεξεργάζονται αρχεία ταυτόχρονα με άλλους χρήστες και από οποιοδήποτε πρόγραμμα πλοήγησης ή συσκευή smartphone. Σε συνέχεια της αγγλικής έκδοσης, το ελληνικό Office 2010 έρχεται να συμπληρώσει και να ενδυναμώσει τη διάθεση της ανανεωμένης σουίτας γραφείου της Microsoft, η οποία έχει ήδη μεγάλη απήχηση στην ελληνική αγορά».

 

Το Office 2010 ενσωματώνει σημαντικά καινοτόμα χαρακτηριστικά, που απλοποιούν ακόμα περισσότερο τις καθημερινές εργασίες των χρηστών, επιτρέποντας τη δημιουργία ακόμα πιο ζωντανών και δυναμικών εγγράφων, παρουσιάσεων και φύλλων εργασίας και διασφαλίζοντας την καλύτερη συνεργασία μεταξύ υπολογιστή, κινητού τηλεφώνου και web browser. Υπενθυμίζεται ότι η αγγλική έκδοση του Office 2010 βρίσκεται στη διάθεση του καταναλωτικού κοινού από τις 15 Ιουνίου.

 

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ελληνική έκδοση του MicrosoftOffice 2010 μπορείτε να βρείτε στην ελληνική ιστοσελίδα του MSOffice http://office.microsoft.com/el-gr/ .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια spelling check για το 2010 υπαρχει? Εχω το MS Office 2007 Multi-Language Pack Greek.iso.

Ξερει κανεις καμια χακια?

Σε μένα με upgrade από Office 2007 το spelling δουλεύει μια χαρά.

Αν δεν κάνω λάθος είχα διαβάσει κάπου (μέσα από τη microsoft) ότι μόνο με upgrade παίζει spelling check παλαιότερης έκδοσης office σε καινούργια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει proofing tools kit που περιέχει πολλές γλώσσες (μεταξύ αυτών και την ελληνική). Απ'ότι ξέρω proofing tools για το Office 2007 δεν κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά μήπως ξέρετε πότε θα κυκλοφορήσει η ελληνική έκδοση του Office 2010 ; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά.

Εχω ένα προβληματάκι και αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει.

Είχα εγκατεστημένο το Msoffice 2007 και έχοντας βάλει το αρχείο outlook.pst(όπου αποθηκεύονται τα μηνύμματα) του προγράμματος αλληλογραφίας outlook σε έναν απομεμακρυσμένο δίσκο συνδεδεμένο σε δίκτυο μπορούσα να παιρνω και να στέλλω e-mails από οποιοδήποτε PC που μπορούσε να συνδεθεί στο δίκτυο έχοντας πρόσβαση σε όλα τα μηνύμματα. Τώρα εγκατέστησα το Ms office professional 2010 που δεν έχει τέτοιο στοιχείο και δεν μπορώ να παιρνω μηνύμματα από όλα τα PC παρά μόνον απο εκείνο στο οποίο το προτοεγκατέστησα. Γνωρίζει κάποιος κάτι να με βοηθήσει για να μπορώ να κάνω το ίδιο και με το Office 2010; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το αρχείο outlook.pst, υπάρχει εδώ: C:\Users\[uSERNAME]\AppData\Local\Microsoft\Outlook

Πάντως αυτό που κάνεις είναι αρκετά επικίνδυνο, ειδικά αν σκεφτεί κανείς πόσο αναξιόπιστο γίνεται αυτό το αρχείο όταν μεγαλώνει το μέγεθος του, και σίγουρα το software αυτό δεν είναι σχεδιασμένο να δουλεύει έτσι. Η σωστή λύση είναι να χρησιμοποιήσεις τον IMAP server του παρόχου σου και να αποθηκεύεις εκεί μόνιμα τα email σου. Με αυτό τον τρόπο θα μπορείς να συνδέεσαι στον IMAP server, να βλέπεις τα email σου, να τα αποθηκεύεις και τοπικά (ενώ θα συνεχίζουν να υπάρχουν στον server) και γενικά να τα διαχειρίζεσαι από όσα μηχανήματα θέλεις. Ταυτόχρονα δεν θα εξαρτάσαι από το outlook (γιατί θα μπορείς να τα δεις από οποιονδήποτε email client) και από το πότε θα διαλυθεί το outlook.pst και θα κινδυνεύσεις να χάσεις τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά όντως σε αυτή τη διαδρομή που μου λές ήταν το outlook.pst αλλά στο office 2007. Στην ίδια διαδρομή στο office 2010 δεν υπάρχει αρχείο

outlook.pst παρά μόνον ένας φάκελλοs αρχείων με όνομα RoamCache και ένα αρχείο

outlook.sharing.xml.obi αρχείο OBI 2KB και τίποτε άλλο. Και πάλι σε ευχαριστώ. Οσο για τον IMAP server του παρόχου μου (otenet) που και πώς μπορώ να τον βρώ; Και πάλι ευχαριστώ.

Edited by sagiadinos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ψάξεις στον υπολογιστή σου για το αρχείο outlook.pst αν και η διαδρομή κανονικά είναι αυτή που σου λέω και για το Outlook 2010. Αν δεν το βρίσκεις εκεί ίσως είναι θέμα configuration.

 

Όσον αφορά το email γενικά, θα σου πρότεινα να αποφύγεις το email της otenet, καθώς έχει ελάχιστες δυνατότητες και απ'όσο θυμάμαι δεν υποστηρίζει IMAP. Αν χρησιμοποιείς το email σου για δουλειά και όχι περιστασιακά, θα σου πρότεινα να μεταφερθείς σε κάποιον email provider που έχει τουλάχιστον IMAP και δικό του SMTP server με authentication (π.χ. το gmail το κάνει αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Μας έχεις εξυπηρετήσει πολές φορές με τις γνώσεις σου. Νάσαι καλά.

 

Επιπροσθέτως ανακάλυψα τυχαία ότι τα αρχεία του outlook 2010 αρχειοθετούνται ανά λογαριασμό (π.χ. αν έχουμε πολλούς λογαριασμούς) όμως και όχι όλα μαζί στά έγγραφα του χρήστη και όχι στο AppData όπως το outlook.pst του outlook 2007. Ηδη τα μετέφερα σε απομεμακρυσμένο σημείο δικτύου προστατευμένο με κωδικό και όλα είναι Ο.Κ. Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μαλλον θα αγοραστουν office 2010 στο γραφειο και κοιταμε για την καλυτερη δυνατη τιμη. Ξερει κανενας κανενα site με καλυτερη τιμη απο το Πλαισιο;

Ευχαριστω.

 

(Μιλαω για κανονικη αγορα και ολα νομιμα)

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα αγοραστουν office 2010 στο γραφειο και κοιταμε για την καλυτερη δυνατη τιμη. Ξερει κανενας κανενα site με καλυτερη τιμη απο το Πλαισιο;

Ευχαριστω.

 

(Μιλαω για κανονικη αγορα και ολα νομιμα)

 

http://www.media-ram.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=147144

γενικά απο skroutz.gr ψαξε:http://www.skroutz.gr/c/115/efarmoges-grafeiou.html?keyphrase=microsoft+office&order_dir=asc&page=7

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλημερα σας, και καλες γιορτες. οπως αναφερει και ο τιτλος εχω τα office 2010 32 bit , και οταν ανοιγω doc file δεν μου αναγνωριζει την γραμματοσειρα( σαν ιερογλυφικα τα εμφανιζει) ειτε με το wordpad η notepad.. αρχεια xls μου τα ανοιγει, τρεχω με windows 7.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Γεια σας παιδια! Ειδα το θεμα εδω και σκεφτηκα να μην ανοιγω καινουργιο για το Office 2010..αφου πανω κατω δεν θα εχουν μεγαλη διαφορα! Λοιπον γενικα ειμαι χρηστης mac και δεν εχω μεγαλη επαφη με προγραμματα επεξεργασιας κειμενου..αυτη τη φορα εκανα εγκατασταση στον υπολογιστη του πατερα μου το Office 2010, και απο την ωρα που το εκανα εγκατασταση ο εκτυπωτης αντι να εκτυπωνει οπως θα 'ταν φυσιολογικο την σελιδα καθετα, μικραινει τις διαστασεις και σε μια Α4 εκτυπωνει οριζοντια πιανωντας ολο το κειμενο τη μιση σελιδα αν καταλαβαινεται τι εννοω.. βγαζω ενα εκτυπομενο εγγραφο φωτογραφια και το επισυναπτω παρακατω! Εψαξα στις ρυθμισεις του Office αλλα δεν βρηκα κατι! Ξερει κανεις τι μπορει να εχει γινει?
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις, ο υπολογιστής του πατέρα σου είναι PC ή MAC?

Αν είναι PC πήγαινε στη πρώτη (μπλε) καρτέλα Αρχείο > Εκτύπωση > Προσανατολισμός όπου θα πρέπει να επιλέξεις κατακόρυφος.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις, ο υπολογιστής του πατέρα σου είναι PC ή MAC?

Αν είναι PC πήγαινε στη πρώτη (μπλε) καρτέλα Αρχείο > Εκτύπωση > Προσανατολισμός όπου θα πρέπει να επιλέξεις κατακόρυφος.

 

Φιλε μου ειναι PC και το office ειναι στα Αγγλικα..αλλα ειδα τη ρυθμιση που λες και ειναι ηδη Κατακορυφος.. Δηλαδη "Portrait Orientation" και οχι "Landscape Orientation" καμια αλλη ιδεα τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχουν διάφορα sites με δωρεάν γραμματοσειρές, όπως το dafont, αλλά θα είναι πιο δύσκολο να βρεις ελληνικά. Στον φάκελο fonts του λειτουργικού τα βάζεις και είναι διαθέσιμα σε όλες τις εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα καπου ειδα τη γραμματοσειρα που χρησημοποιοει η apple (Myriad pro) και εψαχνα γιαυτη κυριως...Στο σαιτ που μου εδωσες δεν την εχει ..Μηπως εχεις ή καποιος αλλος ιδεα που θα τη βρω?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

2 ερωτησεις παιδια.

α)πως μπορω στο excel να μην φανεται το πλεγμα? (το περιγραμμα ολων των κελιων που χρησιμοποιω)

β) μπορω στο word να έχω πχ 9 σελιδες με καθετο προσανατολισμο και μια με οριζόντιο?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω απεγκατάσταση του παραπάνω από τον πίνακα ελέγχου και μου βγάζει το εξής μήνυμα "Η γλώσσα αυτού του πακέτου εγκατάστασης δεν υποστηρίζεται από το σύστημά σας". Είμαι σχετικά αρχάριος με τη χρήση υπολογιστή οπότε θα ήθελα βοήθεια.

Ευχαριστώ προκαταβολικά... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδια θελω μια παρουσιαση που εχω κανει στο office 2010 pro να την κανω να παιζει με τα video που εχω βαλει μεσα να μπορει να παιχτει σε υπολογιστη με office 2003.

αλλα οταν το κανω save ως 2003 τα κραταει ως εικονες.

πως μπορω να το κανω να παιζει και τα βιντεο?

ειναι να την παρουσιασω στην καθηγητρια μου και δεν δεχεται να περασει το comatibility pack η .....να μην πω τωρα τι...

μια βοηθεια ρε παιδια!!!!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...